KANNEW ASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 6869 EERSTE BLAD. DONDERDAG 9 OCTOBER 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag De verloving van Koning Boris. - Het congres der Engelsche Arbeiderspartij. - De toestand in Brazi[ië. Wij moeten het nogmaals over die ver loving van koning Boris hebben. De Buigaren zelf hebben er niet veel mee op, en aat zal ieder wel duidelijk zijn, di© begrijpt, dat hot hier een handuige poli tieke zet was van Mussolini. Zooals de Romeins che correspondent van het Han delsblad schrijft, is ook het Vatikiaan allesbehalve met heit feit ingenomen, en het heeft reeds de aandacht getrokken, dat de paus slechts tamelijk, formeel heeft geantwoord .op het telegram van den koning. Het betreft hier een huwe lijk tusschen een roomsch-katboMeke prinses en een prins van den Grieksch- orthodoxen godsdienst. Blijkbaar hebben we hier te doen met een echt politiek hu welijk toen dergelijke verointenissen door heeren diplomaten tot stand werden gebracht. Dit huwelijk, heit 13 nog altijd de correspondent, die hier aan net woord is past volkomen in Mussolini's bui- tenlandsche politiek, die er op uit is Italië aan het hoofd te plaatsen van de ontevreden, in den oorlog overwonnen volkeren. Net als Italië wist ook Bulgarije aanvankelijk niet aan welken kant het het voordeeiigst aan den oorlog kon deel nemen. Bulgarije, weet men, sloot zich tenslotte bij de Centralen aan en werd dus de vijand van Italië, dat met de Ge allieerden meedeed. Nu hebben beide landen elkander gevonden in hun ge meenschappelijke antipathie, Joego-Slavië (voor den oorlog Servië). En dus zullen Italië en Bulgarije samen wel probeeren op den Balkan een leidende positie te krijgen. MaoDonald heeft te Llandudno op het congres der arbeiderspartij de regeerings- politiek verdedigd en uiteengezet. Hij zeide, dat de regieering haar beloften, bij de verkiezingen gedaan, vervuld had voor zoover bet in 's menschen macht gelegen had. Het probleem der werkloos heid was internationaal en geen enkele regeering of eenïg land alleen kon dit ■oplossen, want oeoonomische wetten en dalende prijzen liet zich niet door een machtwoord van een regeering verande ren of mfluenceeren. De regeering had gedaan wat zij kon en zij was steeds be reid, ledereen te hooren, die uitvoerbare middelen aan de hand kon doen. Als Sir Willlam Morris en zijn groep practisdhe voorstellen konden uitwerken, zou de regeering niet aarzelen om ook van die zijde hulp aan te nemen. Men moet intus- schien- één ding goed in het oog houden: er was geen geboefte aan geld, maar aan werk en werkgelegenheid en bijl die aafi honderd werkloozen werk versoha'fte deed meer tot bestrijding van bet euvel, dan hij, die honderd man geld zou geven voor levensonderhoud. De General Workers Uunion en1 de Onafhankelijke Vleugel dienden geza menlijk een motie van afkeuring in het regeeringsbeleid in op grond van het feit, dat de regeering te voorzichtig en te halfslachtig geweest was in haar be strijdingsmiddelen en geen radicale, so cialistische voorstelen had durven doen, maar de motie werd met 1,803,000 tegen 334,000 stemmen verworpen. De toestand in Brazilië wordt kritiek. In verband met den steeds dreigender wordenden toestand ten gevolge van de zich thans met groot» snelheid uitbrei dende revolutionaire beweging, welke niet slechts tegen bet huidig bewind van president Washington Luis is gericht, doch eveneens bijl voorbaat tegen dat van zijn reeds gekozen opvolger Julio Pres- tes, heeft de regeering de mobilisatie der tien lichtingen 1921 tot en met 1930 ge last. Voorts verluidt, dat de regeering het voornemen koestert, alle weerbare mannen tuschen de 21 en 80 Jaar onder de wapenen te roepen, daar ieder oogen- blifc een beslissende veldslag tusschen de federale troepen en die oprukkende revo- lutionnairen kan worden verwacht. Laatst genoemden moeten zich reeds op minder dan 160 KM. afstand van Rio de Janeiro bevinden, terwijl de regeeringstroepen aan de 'grens van den staat Parana zijn geconcentreerd, ten einde dien opstande lingen den weg naar de hoofdstad te ver sperren. In Rio de Janeiro zijn de levensmidde- lenprijzen gedeeltelijk tot het drievoud ge stegen daar de toevoer uit het achterland Minas Geraes is afgesneden. De opstandelingen verklaren, dat zich thans tien staten aan hunne zijde hebben geschaard. Absoluut vast staat, dat zij in minstens vijf staten de overhand hebben. Politiek» kringen in Washington zijn van meening, dat de opstand in Brazilië de ernstigste is di© zich in de laatste maanden in Zuid-Amerika heeft afge speeld. De revolutionnairen hopen spoedig in het bezit te zijn van de hoofdstad Rio de Janeiro. De regeering schijnt nog steeds vastbesloten te zijn de opstandige bewe ging tot eiken prijs den kop in te druk ken. Er is een decreet van de regeering ver sohenen, waarbij de reservisten van de eerste en de tweede lichting, tot den leef tijd van 30 jaar, onder de wapenen wor den geroepen. Niettegenstaande de afkondiging van den staat van beleg hebben verscheidene vakvereenigingen tot staking die Dinsdag zou ingaan, besloten. Verscheidene voor mannen zijn door de politie opgepakt. De Braziliaansche afgevaardigde Luzar- do heeft in een onderhoud verklaard dat het voornaamste doel der opstandelingen is, bij verkiezingen de geheime stemming te verkrijgen en een eind te maken aan het despotisme. Volgens andere berichten uit Buenos Aires is de opperbevelhebber van de Bra ziliaansche regeeringstroepen in den staat Pernambuoo tijdens een hevig offen sief om het bezit van de stad Pernambuco door opstandelingen gedood. FEUILLETON HET WITTE KRUIS. In Noordholland. In een der zalen van het gemeentelijke concertgebouw te Haarlem is Dinsdag gehouden de 73ste algemeene vergade ring van die Noord-Holilandscbe vereeni- ging Het Witte Kruis, onder leiding van den heer B. S. H. Stieïer, secretaris. 0.a, was op deze vergadering ook aan wezig de heer A. W. Michels, Lid van Ged. Staten. De voorzitter stipte aan, dat "over enkele weken het 66-jarig bestaan zal worden herdacht, doch dat dit in alle stilte zal geschieden. Een feit is echter, dat de laatste vjjf jaar de vereeniging is vooruitgegaan. Het ledental vermeerder de met 16,000 en1 groeide tot 79,000. De financieels toestand is kerngezond. De instellingen geven alle reden tot tevreden heid en bieden voldoende ruimte tot het opnemen van patiënten. Heideheuvel Is vrij van schuld en hoewel dit niet ge zegd kan worden van de overigen is het toch een verblijdend feit, dat zij in hoogst gunstiigen toestand verkeeram. Ook de ontsmettingsovens werken zoo gunstig, dat alleen Alkmaar met een tekort werkt. De wijkverpleging der afdeelingen vol doet ten zeerste. Dit is ook het geval met zuigelingenbesoherming, kraamverzor- ging en t.b.c.-bestrijding. Wat het orgaan van de vereeniging betreft, overweegt het bestuur wat gedaan kan worden opdat het meer leden dan thans zal bereiken. De maatregelen voor kleuterzorg zijn in vollen gang Jaar- en firuantieele verslagen werden goedgekeurd. Omtrent de begroeting 1931 der alge meene vereeniging vroeg de afgevaardig de van Den Helder of het stamkapitaal, genoteerd op 890.000 reëel of nominaal is en hoe berekend is uei, bedrag van 14.000 rente van het overige kapitaal. De penningmeester deelde mee, dat het bedrag van 890.000 nominaal is en dat der rente volkomen in den vorm ls ver antwoord en dat aan noodlijdend© afdee lingen subsidie wordt verstrekt als daar toe termen bestaan, doch niet beloofd kan worden, dat aan elke afdeellng voor huis verzorging steun kan worden verleend. Door subsidies van provincie en gemeente dient men de kosten te bestrijden. De be- grootlngen werden alle aangenomen. De statutenwijzigingen en -aanvullin gen werden aangenomen; voor de wijlzl- ging noodig door het tijdelijk voorzitter schap zal een referendum worden gehou den. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur om dit uit te noodigen tot het verleenen van krachtigen steun aan pogingen tot het vormen van distributie ter bevordering van onderlinge samenwer king der afdeelingen en dat er over het dienstjaar 1930 uit het reservefonds, ge- (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 16) „Trek het je maar niet aan, beste jon gen", troostte hij- me, toen hij aan mijn stem hoorde hoe neerslachtig ik was. „Druk even op het knopje en bestel wat, .vermouth zou ik zeggen.een uitmun tende stimulans, uitmuntend gewoonweg. Hij is nog niet van ons af we zetten hem nog schaakmat, geloof mij maar!" „Maar Timms, sirl Wat dénkt u....?" „Absoluut niet, beste jongen, absoluut niet", viel hjj me ongewoon heftig in de rede. „Onze vriend beneden heeft vele te kortkomingen, vele tekortkomingen, onge twijfeld. Ik zou hem niet graag alleen laten met mijn whisky, neen, neen, geen vijf minuten, geen enkele minuut. Er zijn nu eenmaal menschen, die voor alcohol din gen doen, die ze n i e t zouden doen al kon den ze hun leven ermee redden. „Maar, dlan is .hij toch onbetrouwbaar en als gevolg daarvan, een gevaar voor...." »J&> flls wij hem een gevaar laten wor- "*aar dat hoeft niet. Op het oogenblik eet hij niets. En zoolang hij niets weet, kan hy den Egyptenaar niets vertellen. Wij BREIEN!! en REPAREEREN votrmd uit de batige saldi der stichtingen enz. 6000 uitgekeerd zal worden aan het herstellingsoord Bosch en Heide ter af lossing van zijn schuld aan de hoofdver- eenugingi. Het voorstel van het hoofdbestuur om ingaande 1 Januari 1929 J.L ten laste van het .algemeene reservefonds aan mej. A. Brouwer, voormalig directrice van Bosch en Heide tot haar overlijden uit te keeren een toeslag op haar pensioen ten bedrage van 270, werd aangenomen. Het hoofd bestuur werd gemachtigd om in gevallen van gelijken aard als Merooven bedoeld voor de betrokkenen een gelijksoortig© regeling te treffen als was voorgesteld. Ter verkiezing van een lid van het hoofdbestuur, wegens bedanken van den heer D. EL Prins te Alkmaar, werd bdj een tweede vrije stemming gekozen de heer F. M. Spierings te Heer Hugowaard. Op voorstel van Haarlem zal aan het hoofdbestuur worden1 opgedragen een on derzoek ln te stellen naar de mogelijkheid van oentralen Inkoop van verplegings- artikelen en eventueel andere behoeften. Het hoofdbestuur verklaarde zich hiertoe bereid. (Men weet, dat de afdeeling Den Helder zich op de vergadering die de vorige week plaats had, hiertegen ver klaarde. Red. H. O.). Daarop werd besproken het rapport van het hoofdbestuur omtrent verzekering van het personeel ln dienst der afdeelin gen. Het werd na eenlge discussie goed gekeurd. Nog deelde het lid van het hoofdbe stuur, dr. Beefcer, mede, dat bij de com missie voor de wijkverpleging ln voorbe reiding ls een plan tot verhooging van het pensioen van 500 op 55-jarigen leef tijd, omdat dit te laag is. De kosten daar van bedragen 8000 en nu bestaat de im)o- gelljkheid dat de provincie de helft voor haar rekening za nemen, mJts de afdeelin gen ook f 1600 bijdragen. PROV. STATEN NOORD-HOLLAND. Prov. Ziekenhuizen, Verscheenen zijn de balans, exploitatie rekening, en rekening van buitengew. ontvangsten en uitgaven over 1929 van de Prov. Ziekenhuizen. De exploitatie-rekening van Santpoort wijst een totaal bedrag aan van 1.808.632; van Duin en Bosch van 1.274.093; en van Medemblifc van 866.635. REGEN MAKEN. De heer Veraart is de laatste d igen weer druk aan heit regenmaken, 1. lijk baar met sucoes, al staat niet absoluut vast, dat al de regen die we dezer dagen krijgen, van hem afkomstig ls. Dit geeft P. L. Uvius in de N. Rott Ort. aanleiding tot de volgende ontboezeming!? mantels en kaplaarzen? Op de aanwijzingen van den heer Ver aart zdjin gisteren boven de Noordzee porefneimiingen gedaan met het maken van regen door het „strooien van erg koud ijs op de wolken". Nu, bet heeft gisteren geregend. In Rotterdam heeft hetgeplasd, zelfs geonweerd. En wel licht mag de heer V. dus ook met eenigen trots de vraag van den Heer: „Wie deelt voor den stortregen eenen waterloop uit en eenen weg voor het weerlicht om te donderen?" met „Ikke!' beantwoorden. Maar wie financiert den heer Veraart b5jl zdjm boeiende proefnemingen om voor een cent druppels te produoeeren en daar dan een tientje voor te betalen? En, worden de proeven betaald door de vereenigde hadelaren in paraplu's, regen- Of anders, door wie dan wel? DE „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE". Vertrokken voor de eerste reis. Het nieuwste mailmotorsohip van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", de „Mamlr van St Aldegonde", is Dinsdag middag twaalf uur uit Amsterdam voor de eerste reis naar Indië vertrokken. Het weer was niet al te fraai voor een afscheid, het stortregende weer eens. Maar des ondanks waren er veel belangstellenden op de De Ruyterkade bijeen gekomen, om het machtige vaartuig te zien voorbijgaan. Juist op het oogenfblik dat de trossen van do „Marnix" werden- losgegooid, voer de witte „Gelria" van de Kon. Hollandsche Lloyd voorbij het nieuwe mailschip. De „Gelria" is nog altijd een vaartuig, dat indruk maakt, maar nu, zoo vlak naast de „Marnix", zonk 'het toch wel een beetje in het niet Kwart over twaalf gleed de „Marnix", rustig te midden der woelende baren, ge assisteerd door twee sleepbooten, voorby de De Ruyterkade, nagestaard door velen, die wuifden met parapiuiea. Spoedig was het gevaarte verdwenen achte. een gordyn van regen. DE STORING OP DE 1071 M. GOLF VOOR DEN OMROEP. In verband met de klachten over hin derlijke storing op de 1071 M. voor den omroep wordt het volgende meegedeeld: Zooals bekend is, ligt de golflengte van 1071 M. in den 'band, die by internationale overeenkomst welke ook Nederland oniderteekende voor andere doeleinden dan den algemeenen omroep beschikbaar is gesteld. Evenwel is door de conferentie te Praag aan Noorwegen (aan welk land Dat is dus de tactiek, zorgen dat Timms niets te weten- komt.En overigens mar cheert alles.... 0, uitstekend, beter dan Ik verwacht had. Dat zul je merken als we eenmaal in Zanizibar zyn; in Zanzibar zul je zeggen: de ouwe man mag blind zijn, maar dement is hy nog nietKom, jon gen, een sigaar, dank je.en nu een vlammetje!" en hy ging met zoo'n geluk kig en voldaan gezicht zitten rooken, dat ik me erg kléin en laf begon te voelen. Tegen het vallen van den avond, toen de Tegen het vallen van den avond, toen de zon- al in het westen stond- en de oude witte hulzen met hun achtergrond van hooge, wuivende palmen zich lagen te koesteren in den warm-gouden glans van de avond-zon* die den rijkdom van kleu ren, onzichtbaar in het ooibarmhartig-felle licht van een tropenzon op den middag, in zijn volle heerlijkheid deed uitkomen, gle den we op onze ankerplaats voor Zanzibar aan. D© 'landwind bracht den penietranten geur van kruidnagelen en klapper mee, van heel uit de verte kwam het doffe bon zen van de tom-toinis, van het strand een door den afstand tot iets onbestemds ver vaag geroezemoes, menschen-geluiden, die smolten. Ik sloot mijn oogen en haalde diep adeim.... het opsnuiven van dien welbekenden gerux, het weer hooren van al die welbekende geluiden gaf me een ge waarwording van voldaanheid, van volko men bevrediging, een' gewaarwording, die alleen door de stervelingen* die de betoo- vering van Afrika hebben leeren kennen, begrepen kan worden» Dr. Fiint stond naast me. Er was Iets onbeschrijfelijk pathetisch in de manier, waarop hy zich over de verschansing heen boog, waarop hy met zijn arme blinde oogen* voor een paar korte oogenblikken Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulation Indéfrisable Ondulation Marcel zonder het voortdurend rusteloos bewegen voor zich uitstaarde, alsof hy de schil derachtige stad daar voor hem, waarvan hy het beeld, alleen door zijn herinnering weer opbouwen kon, in werkelijkheid1 aan dachtig stond te bekijken. „Luister eens, Oleveland", zei hij opeens, terwijl hij zich niet zijn eene hand op mijn arm naar me toe boog en met zt|n andere recht voor zich uit wees, .^vertel me eens, of ik me alles nog goed 'herinner, of 't ge heugen den ouden man nog niet in den steek laat. Is het paleis niét daar? Een groot gebouw met zalm-rose plekken in het witte stuc? En op. den voorgrond, in den tuin, eenj groep kokospalmen?" Hy wees recht naar U Zuiden, 'naar het groote ge bouw, dat vroeger het gasthuis geweest was. Maar daar de beschrijving van het paleis volkomen juist was, besloot ik niets te zeggen. „Verdraaid, dokter, dat is een sterk staaltje! U wijst precies raak! En de be schrijving klopt tot in de puntjes". Hij lachte voldaan. „Ja, mijn geheugen is nog goed. Dan moet er nog een acacia zijn, voor de pair men,en acacia met roode bloemen. Mooi zal hét zijn, het rood tussohen het groen in de ondergaande zon. Ja, mooi, héél mooi! Zanzibar zelf trouwens ook, een mooie stad. 't Is nu dertig jaar geleden, dat ik haar voor het eerst gezien heb. En nop" geeft het me emotie, evenals toen, evenals toen! 't Maakt den ouden man ge- 'lukkig, zials-gelukkigden ouden* blin den man! Ja, oudi en blind, Cleveland. Maar nog niet zoo oud; en nog niet zoo blind' als sommigen van die stommerds misschien wel denken.... 't Is een heer- lyke geur! Kruidnagels!" Hy wachtte even; dan ging hy voort: ,Jk herinner me nog, iaren geleden, 't Was in de club, Ik ging eten met een vriend van ine en we kregen taart toe, een groot stuk taart, ap peltaart was het. Nu houd Ik verschrikke lijk veel van appeltaart je zou 't mis schien niet denken, maar 't is zoo. Om kort te gaan, in t stuk, wat ik kreeg, vond ik raad' eens!.... Twee kruidnagels vond ik er ln, groote kruidnagels, zooals je die hier in Zanzibar hébt. En wat denk je, dat ik deed? Ik ging na het eten regel recht naar mijn kamers, schreef den men schen van het Middlesex Gasthuis ze hadden me daar een baantje aangeboden dat ik 't niet deed en verdween met de eerste de beste boot naar Zanzibar. Na tuurlijk werd ik voor gek versleten en mis schien was ik het ook wel, ja, misschien was ik het ook wel. Maar er kwam goeds van. Ik was er nog geen week, toen kwam Barton Regelrecht in den Oongo. Ik maak te kennis met hem en hij nam me mee terug. Een maand daarna was hij dood zwartwaterkoo-rts, toen wisten we nog niet van 'tropische ziekten af wat we nu weten.... Zorg jij voor de bagage en de rest, Cleveland? En hoe gaat het met den kapitein? Ik hjj.... eh.... voelt hjj zich goed?" „Dat zal wel gaan, dokter. Hij heeft zich nogal rus/tig gehouden» In elk geval kon ik hem aan". In werkelijkheid was Timms zoo dron ken, dat hy weer nuchter begon te wor den, ©en verschijnsel, dat bij verstokte drinkebroers meer voorkomt. Ik vond hem, klaar voor de reis, met den Nautical Almanac op ztfn knieën, op den rand van binnenkomen ÏSïiül nl6ft.op'4Z0° hy in zijn lectuur verdiept, veel wijzer zal ik wel niet gewon den zjjnv want toen ik naast hem kwam staan, merkte ik, dat hij het boek onderst boven hield. „Vooruit* kapitein", bevial Ik, „we zyn er. En we mogen, den dokter niet laten wachten, Hoe gaat het ermee?" Hij' probeerde zich van den rand te la ten afgiyden. Na een of twee vergeefsche pogingen 'lukte hét hem. „Wat?" vroeg hy- schor, „wat! Durf je me nog vragen hoe 't ermee gaat? Hoe zou t met den kapitein gaan hik na zoo'n reis hik zoo'n verschrikkeiyk saaie, droge reis hik Moeten we aan wal? O, dan benne we dus in Zanzibar! Vervloekt vervellend gat, Zamzibar! Stop, imams, wat scheelt eraan, o-uwe jongen.. Nog steeds niet over 't afscheid van Flossie heen?.Kom, kom, niet treuren hik Er 'benne nog meer Flossdes op de we- ield hik Nee" dit omdat Ik hem den steun van mijn arm aanlbood „kapi tein limms zeilt omider zijn eigen stoom neen, dank u wel". En hij zeilde onder zijn eigen stoom, recht op een dikken neger af, die met twee koners aan het jomgleeren was. Met een en botsten ze tegen mekaar op. Boor zyn zeebeenen wist kapitein Timms zyn evenwicht te bewaren, de inboorling sloeg met koffers en al tegen de verschan sing op. Onze duiker in spe stikte bii-na van woede. M wrolgd) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen 1 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.io, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp, f 0.50, f 0.70, f 0.70, f I. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/ta C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIENi 20 ct. p. regel (galjard). Ingoz. moded, (kolombreedte ala redaction. tekst) dubbele prija. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk lijn wij no. 1. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 241. Stakman Bossestraat 50. Telefoon 514 aar» bi1 hoog en laag, benne je top lichten, knoop, knoop, knoop, smerige zwarte kolenschuit, die je bent! Ken je geen stuur meer houe, dat je net onder een Kerel zyn boeg doorvare mot! Achteruit, volle kracht a,hieruit, of.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1