KINCH Tweede Blad. vóór 15 October ABONNEMENTSGELDEN. BINNENLAND. BUITENLAND. ,V- VAN DONDEROAG 9 OCTOBER 1930. Aan onze postabonneé's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16Ü66 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. WIJ verzoeken beleefd de kwitantie bfj eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. ken voor het oonoert, dat op 8 Oct. door Zuiderzee algemeen teleurstelling ver- 't A.V.R.O.-orkest onder leiding van Nico wekt. Aangezien de minister van water- Treep in „Kunstmin" zal worden ge- staat afwijzend blijkt te staan tegenover geven en waarbijl de heer Vogt aanwezig tegemoetkoming aan door den Zuiderzee- zal zijn. Dit verzoek werd door den bur- i visscherijraad kenbaar gemaakte bezwa- geimeester geweigerd omdat destijds aan ren. ZWAAR WEER OP ZEE. Veertien schepen te Umuldlen opgehouden. Naar het HM. verneemt, liggen te UtaUiiden met minder dan veertien sche pen te wachten op beter weer, teneinde zee te kunnen kiezen, welk getal onder deze omstandigheden aldaar nog nimmer bereikt is. Alüie schepen zijn door de havenaiutorl- teiten vastgemaakt in de binnentóelei- dingskanalen, tot de Zuider- en Midden- sluis. Er staat een1 stijve Noordwester bries, terwijl, om een zeemansterm te ge bruiken, de lucht verstopt is mnet Tegen. De weerverwachting was Dinsdagmor gen, dat de barometer in den middag iets rijlzen zou, hetgeen hardeni tot stormach- tigen wind uit het Westen met zich zou meebrengen, terwijl daarna een depressie verwacht wordt, welke zich in dien och tend boven Zuid-Ierland bevond. Ver wacht wordt, dat die schepen den geheelen dag zullen worden opgehouden. Het binnenkomen gaat gere geld door. De vaart naar Amsterdam gaat voort. Behalve de „Gelria" zijn sedert nog ze ven andere schepen binnengekomen. De schepen, welke te IJmuiden moeten wachten, zdjn licht geladen, zoodat zij niet al te vast liggen. Daarom is het ge raden met uitvaren even te wachten'. Uit Hamfburg wordt gemeld: Terugkeerende visscherssohepen rap porteeren bijzonderheden over de hevige stormen, die dJe laatste dagen op de Noordzee gewoed hebben. De haring- visscherij ten Zuiden van de Doggers- bank moest zelfs geheel gestaakt worden. Vian ernstige scheepsongelukken op de Noordzee is tot dusver niets gebleken. Slechts het Hamlburgsche stoomschip Anita LM R/uss verloor in de Noordzee tijdens zwaar weer een gedeelte van zijn lading. Het schip is intusschen reedis Antwerpen binnengeloop en. Inmiddels hebben sommige dezer sche pen weder zee igekozen. ZWARE REGENVAL DER LAATSTE MAANDEN. De filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Amsterdam bericht: Na een langdurige betrekkelijk droge periode is in Juli 1930 de omslag tot ons gekomen. Van 1 Juli tot heden is te Am sterdam gevallen 490 mm. regen, een hoe veelheid, die nog niet is bereikt over zoo n kort tijdvak, sinds in 1909 de waarnemin gen in den Hortus zijn begonnen. Van Juni—September 1912 dus over 4 maan den, werd 472, Aug.Nov. 1923 422 en van JuniSept. 1927 werd 478 mm. regen afgetapt, hoeveelheden die van Juli October 1980 zeker flink zullen worden overtroffen. Het algemeene weerbeeld toont geen verbetering. DE AANKLACHT TEGEN KAPITEIN BORREN. En oud-gouverneur Fruytler. Het Tweedie Kamerlid F. Vos heeft den (ministers van justitie en! koloniën de vol gende vragen gesteld: Is de aanklacht tegen kapitein Beuren door de regeeirinig gelast? Zoo ja:, waarom, is dan met dezen offi cier niet tevens zdjn chef oud-gouverneur Frtuytier aangeklaagd? Is het juist, dlat de heer Fruytier blij het vooronderzoek ^oorspronkelijk Wei gerde oan op bepaalde vragen te antwoor den, daar hij daarover eerst ruggespraak met de regeering moest houden? Was het die regeering bekend, dat deze oud-ambtenaar voornemens was deze houdiing ana te nemen, en had de regee- ring daaraan haar goedkeuring gehecht? GEWEIGERDE A.V.R.O.-BETOOG1NG TE DORDRECHT. de N.C.R.V. eveneens was geweigerd een reclame-auto te laten rijden.- Naar aan leiding van deze weigering nu heeft het liberale Raadslid de heer Wolff een aantal vragen aan den burgemeester ge steld, welke hij tijdens de Dinsdag ge houden raadszitting nadler belichtte. Uit do debatten bleek voldoende, dat hèt mee- rendeel van den Raad de houding van den burgemeester in dezen betreurde, en gaarne zou zien, dat voortaan in derge lijke gevallen anders gehandeld werd. In de verdediging van zdjn houding bepaalde de burgemeester zich, in hoofdzaak tot de vraag of hij in zijn recht stond. Een motie van afkeuring werd ten slotte met 17 tegen .18 stemmen aange nomen. AANVARING JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT EN REGGESTROOM. De Raad voor die Scheepvaart deed Dinsdag uitspraak inzake de aanvaring van het motormiailschip „Johan van Ol- denbarnevelt" en het stoomschip „Regge- stroom" in het Noordzeekanaal. De Raad is van oordeel dat detze aan varing is veroorzaakt door het uit helt roer oopen het ongewild bakboord1 uit gaan van de „Reggestrom". Dit onge wild bakboord uitgaan is ongetwijfeld veroorzaakt door zuiging en wel, doordat het achterschip van de „Reggeatroom" onder den invloed van de ziuiging van den wal is gekomen. Bjji de vraag of aan den kapitein van de „Regigestroom" een straf moet war den opgelegd), meent de Raad dat de ge draging van de „Reggeteroom" geen aan leiding behoeft te geven tot het opleggen van straf. EEN REDDING. De secretaris der Noord- en Zuid-Holl. Reddingmaatschappiji, gevestigd te Am sterdam, deelt mee, dat Zondagochtend 7 uur de motomeddingboot O. A. den Tex, gestationneerdl te Harlingen, is uitgeva ren op bet zien van noodseinen, gegeven door een klein vissohersvaartuig, dat ge strand was op de Ballastplaat. De wind was N.W., kracht 7 8. Er stond een bolle zee. Het vaartuig, de H. A. 8 (schipper K. Tot), was met pompen niet te behouden. Er stond reeds 1 M. water in, en de schip per had alles gereed gemaakt om in den mast te vluchten. Om 8 u. 45 was de C. A. den Tex met den geredden schipper terug te Harlingen. De H. A. 8 is 's middags gezonken en mOet als verloren beschouwd worden. VIERING „ALKMAAR'S ONTZET". De 8e October, de dag van herdenking van Alkmaar's ontzet in 1578, brengt al tijd veel risico mee wat de weersgesteld heid aangaat. Vooral in <ie laatste paar jaren, nu ook de katholieken zich offi cieel aansloten bij de feestelijke herden king en dus de plannen uitgebreider werden, voelt men des te meer dat het weer moet meewerken, als het feest werkelijk zal slagen. En dit jaar leek het er alles behalve op- Somber was het vooruitzicht tot op den laatsten dag. Maar desondanks is in tal van straten door de daartoe op gerichte buurtcommissies gearbeid aan verlichting en versiering. Dank zij veler samenwerking, is men in onderscheidene straten bijzonder goed geslaagd in het aanbrengen van guirlandes, bloemen en electrische lampjes met daartusschen lampions van celluloid in den vorm van kaatsballen met de kleur van de specifiek Alkmaarsche kaas. Voortdurend vielen er zware regenbuien. Evenals andere jaren, begon het feest ook heden weer met een reveille, waaraan een groot aantal kinderen meedeed. Het Doelenveld was de plaats, waar een talrijk publiek samenkwam uit be langstelling voor het bloemencorso. De deelneming was vrij groot, meer dan verwacht mocht worden met het oog op het slechte weer der laatste dagen. Tegen 12 uur had het voornaamste deel van den feestdug plaats, de huldiging van het voorgeslacht bij het Victoria- aeeld. Telken jare geschiedt dit met eenige plechtigheid. Hier werd het woord gevoerd door den voorzitter der 8 Oot.-vereeniging, Kap. Blaauw. In den namiddag werd het feest voort gezet met carillonbespeling en een concert door een groot kinderkoor onder leiding van den heer J rnker. Voorts had een reclame-optocht plaats, waarvoor 33 firma's medewerking hadden toegezegd en 's avonds voerden leden van de turnclub Kracht en Vlugheid marmergroepen uit onder leiding van den directeur, den heer Boot, een en ander opgeluisterd door muziek. In de Groote Kerk werd een concert gegeven onder leiding van den heer W. H. Slinger, met medewerking van Jeanne Bacilek, sopraan uit Amsterdam en den violist Boris Lensky, eveneens uit de hoofdstad. In eenige deelen van de stad hadden buurtcommissies een eigen feest op touw gezet, waarbij verschillende volksspelen op het programma stonden. ZUIDERZEE VISSCHERIJRAAD. Er werd besloten, nogmaals aan eenige leden der Tweede Kamer de bezwaren tegen het wetsontwerp uiteen te zetten. De voornaamste van deze bezwaren zijn, dat de tegemoetkomingen in geld, welke volgens het gewijzigde art. 6, tweede lid, aan belanghebbenden kunnen worden uit gekeerd, niet nader in de wet worden vastgelegd, en dat de visschers, die geen ander bedrijf ter hand nemen of kunnen nemen en die eveneens moeilijkheden on dervinden in verband met de liquidatie van een eigen bedrijf, van elke tegemoet koming in geld volgens het gewijzigde art. 6 zijn uitgesloten. Ook werd de wenschelijkheid uitgespro ken, dat in de wet bit art. 13 wordt vast gelegd, dat bij het vaststellen van de in komsten van een belanghebbende in ge val van toepassing van art. 13 slechts re kening wordt gehouden met de inkomsten uit eigen bedrijf of door eigen arbeid. AFGESLOTEN MIJNWERKERS. Na 25 uur bevrijd. Maandagochtend ongeveer 9 uur heeft in de mijn Oranje Nassau II te Schaesberg een instorting plaats gehad, waardoor drie mijinwerkers gedurende 25 uren'afgesloten zijn geweest. Zij hebben benauwde oogen- blibken doorgemaakt, maar alles is goed afgeloopen. Direct werd begonnen met het oprui- mingswerk, om de afgeslotenen te kunnen verlossen. Het is steeds mogelijk geweest met hen te spreken. Tusschen de afslui ting en de breuk was een ruimte van 12 meter. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft men den arbeiders door middel van een gummislang melk kunnen toedie nen. Dinsdagochtend ongeveer 6 uur was het mogelijk, hun door een intusschen ge maakte opening een mijniiamp aan te rei ken. Om 9 uur des morgens was de red dingsploeg zoover, dat men de afgeslote nen brood kon toereiken, en om 10 uur kon men hen geheel vrijmaken. De heer Bianohi, bedrijfsingenieur, heeft meegeholpen aan het reddingswerk. Hij' was dadelijk na de instorting aanwezig en verliet niet eerder de plaats, voordat de redding verzekerd was. Verder waren aan wezig hoofdingenieur Dresen, ir. Rönner, van het staatstoezicht, opzichters en ar beiders. Nadat de drie arbeiders nog wat gegeten en een bad genomen hadden, bracht hoofd ingenieur Dresen hen per auto naar hun woningen te Schaesberg en Spaubeek. HET MIDDEL „MATAFTO". L. Dr. Frenkel's bevindingen over de resultaten van het middel van Van den Berg tegen het mond- en klauwzeer. Houding afgekeurd. van burgemeester Op 20 Sept. j.1. heeft bet A.V.R.O.- oocmité aan den burgemeester het ver zoek gericht om' een fietstocht te mogen houden door de stad om reclame te ma- PEPERMUNT het beste doaelijksche opgenomen het eerste deel van een pro- pugandavtrgadering te Leiden, waarbij het Vara-orkest zijn medewerking zou verleenen en waarin de omroepsecretaris van de Vara, de heer O. J. Zwertbroek, het woord zou voeren over de zender misère in den Nederlandschen omroep, zulks In verband met het bekende besluit van de Praagsche conferentie, waarbij Nederland de 1071 M. golf werd afge nomen. Spr. oefende critiek op het beleid der regeering en op het feit, dat de beide op Hilversum aangewezen omroepvereni gingen, de Avro en de Vara, inzake zen- derbouw niet tot overeenstemming hadden kunnen komen. Op dit punt van de rede voering, om tien minuten voor negen, werd meegedeeld, dat de uitzending van de rede van den heer Zwertbroek op last van de radio-omroep-contröle-commissie afgebroken werd. Eerst na een half uur kwam de Vara terug; begonnen werd met een socialis tisch strijdlied, waarna de uitzending werd voortgezet met het overige gedeelte van het programma. VERBLINDENDE RIJWIELVERLIOHTTNG. Streven van de K.N.A.C. afdoende maatregelen. naar De Zuiderzeevisscherijraad heeft dezer dagen te Etnfchuizen vergaderd, onder voorzitterschap van het hoofd in het 2de en 3de visscherij-district, ter bespreking van de memorie van antwoord betreffen de het wetsontwerp tot wijziging van de Zuiderzeesteunwet. De inhoud der memorie van antwoord heeft onder de visachersbevolking der Men meldt van bevoegde zijde aan het „Alg. Handelsblad": Dr. Frenkel, die in opdracht van den minister van Staat, minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw een onder zoek heeft ingesteld naar de resultaten, welke met het middel tegen mond- en klauwzeer „matafto" bereikt zijn, is van zijn studiereis teruggekeerd en heeft zijn rapport met authentieke stukken als bij lagen ingediend. Uit deze stukkeh blijkt, dat de proeven, we'lke in Spanje met genoemd middel zijn genomen op het abattoir te Madrid, gee nerlei bruikbaar resultaat hadden, ter wijl de proeven in de provincie Oalicië met een zeer klein aantal runderen de preventieve werking van „matafto" niet hebben kunnen bewijzen. In Duitschland is men op grond van de proefnemingen, welke onder leiding van dr. Poeppel werden genomen, zoowel als die, welke door prof. Poppe te Rostock, alsmede die welke onder leiding van prof. dr. Otto Waldmann door dr. Aldres Brandt in de Staatliche Forschungsan- stalten op het eiland Rjems werden ver richt, tot de overtuiging gekomen, dat het Matafto" geen preventieve werkipg be zit. Beide laatste onderzoekingen hebben bovendien tot resultaat gehad, dat ook de curatieve werking niet er aan kon wor den toegeschreven. De proeven welke in Beieren werden ingesteld onder leiding van dr. Schörmer hebben evenmin de preventieve werking kunnen bewijzen. Omtrent de curatieve eigenschappen wordt gezegd, dat het middel in staat is de genezing van weefseldefecten, welke tengevolge van mond- en klauwzeer ont staan, te bespoedigen. De afd. Rotterdam en omstreken van de Hollandsohe Mij. van Landbouw heeft door een oommissie de curatieve werking van „Matafto" doen onderzoeken, met on gunstig resultaat. De oud-districts-veearts de heer D. G. Ubhels, constateerde in een rapport, uitgebracht aan den inspec teur van den Veeartsenijkundigen Dienst, dat van een spoediger of beter herstel dan over het .algemeen bij niet behandelde dieren, door hem niets kon worden waar genomen. Wanneer het middel, dat onlangs in toepassing werd gebracht op negen kal veren door de heeren Terbeek, Van Gel' der en Stuurman blijkens een artikel in „Het Volk" dd. 2 October 1930 inderdaad in wezen met het thans in den handel ge brachte „Matafto" identiek is, dan zou ook door deze proef hier te lande ge^ bleken zijn, dat het als voorbehoedmidde waardeloos is. Bij het aanbreken van het seizoen, waarin de verlichting vroeg moet worden ontstoken, treedt het probleem der ver blindende rijwielverlichting, hoofdzake lijk het gevolg van een verkeerden stand van de lamp, waardoor de stralenbundel te veel opwaarts uitschijnt, opnieuw sterk op den voorgrond. Is de automobilist door strenge voor schriften gebonden, de wielrijder kan zijn licht vrijelijk laten schijnen en op deze wijze de oorzaak zijn van ernstige verkeersongelukken, die met een weinig zorg voorkomen hadden kunnen worden. Wie zich 's avonds langs onze wegen begeeft, kan gemakkelijk constateeren op welke roekelooze wijze eigen veilig heid en die van andere weggebruikers in gevaar wordt gebracht. Bij de eerst volgende herziening van de Motor- en Rij wiel wet zal aan deze belangrijke aan gelegenheid dan ook zeker de noodige aandacht worden besteed, doch uiteraard zal hiermede rtog wel eenige tijd gemoeid zijn. In afwachting van een dergelijke regeling, heeft de K.N.A. O. zich tot de in aanmerking komende autoriteiten ge wend met het verzoek haar streven naar een veiliger verkeer te steunen door het nemen van maatregelen, waardoor voor- loopig dit euvel zooveel mogelijk wordt verholpen. Voorts heeft de Club een beroep ge daan op de medewerking van den bond van Rijwielhandelaren, welks leden toch in de eerste plaats in staat zijn het ge signaleerde euvel te bestrijden. DE BROODPRIJS EN DE GRAAN- EN MEELPRIJZEN. H«t ls niet de broodprijzen lang niet ln orde! Veelal zijn ze te hoog. FREDERIK VAN EEDEN CANDIDAAT VOOR DEN NOBELPRIJS VOOR LITTERATUUR V.D. meldt uit Stockholm: Als candidaat voor den litterairen Nobel prijs van dit jaar wordt genoemd dr; Fr»- derik van Eedien (Nederland), TWEEDE KAMER. REGELING VAN DE ZIEKEN FONDSEN. Op het wetaomrtiwerp tot regeling van de ziekenfondsen is een derde nota van wij zigingen ingediend. De bedoeling daarvan is, blijkens de toelichting, de Ziekenfonds wet, nu de Ziektewet in werking is getre den, te bezien in verband' met die wet. Daarnaast zijn nog enkele andere wijzigin gen aangebracht. De gelegenheid zegt de riegeering die zich thans voordoet, de ziekenverzor ging te verbeteren, mag niet verzuimd worden. Dit gevoelen stemt overeen met de gedachte, die van het oorspronkelijk ontwerp-ziekenfondsregeling de grondslag was. Wanneer ook al een oogenblik de ge dachte is gegaan in de richting van een gelijke verdeeling de® ziekenfondspremie de regeering zou daarvan voorzien een zeer laag peil der ziekenverzorging hoofdzaak was toch de wenisch, dat het voor de ziektewet beschikbare geld ten goede zou komen aan de ziekenverzorging der verzekerde arbeider® door de zieken fondsen en dat het beschikbare geld zou zijn een tegemoetkoming in die premie, die de verzekerde arbeiders aan de ziekenfond sen. betalen. De bedoeling van den wetgever zal het best tot haar recht komen als die in groote lijmen aldus verwezenlijkt wordt: Eener- zjjds en primair strekke de uitokeering tot verlaging van de premie, die de ver zekerde arbeider voor de normale_ziekte- verzekering zou moeten betalen. Ander zijds en primair strekke de uitkeering ging voor hem op eenigszins hooger peil te brengen. Bij een uitvoering op dezen grondslag mag ln ieder geval verwacht worden, dat bet ziekenfondswezen in quantiteit en qualiteit belangrijke vorde ringen zal maken. De wijzigingen van de artikelen 7, 9 en 21 leiden er toe, diat ten aanzien van een bepaalde groep van leden aan hoogere eischen moet worden, .voldaan dan ten aanzien van de leden in 't alge meen, indien een fonds voor toelating in aanmerking wenischt te 'bomen en dat, in dien rijkssiteun wondt gegeven, die steun wordt 'beperkt tot die leden, die niet ver zekerd zijn krachtens de Ziektewet en wier inkomen binnen de weistandsgrens ligt. Het toezicht op de handelingen van aan de fondsen vebonden geneeskundigen enz. wondt opgedragen aan controlecommissie». Voorts wordit ingesteld een controle com missie voor het ziekenfondswezen met een adviseerende taak. UITZENDING VAN DE V.A.R.A, AFGEBROKEN. Over den Hilversumschen zender op golflengte op 298 meter zond gisteravond de Vara haar programma uit. Hierin was Onlangs heeft de heer A. ter Haar, hoofdredacteur van »De Veldbode», een aantal artikelen en berekeningen gepu bliceerd over de graan-, meel- en brood prijzen. Hij is daarbij tot de slotsom gekomen, dat wanneer onze regeeringeen maximum prijs door deskundigen moest d'oen /ast stellen, voor melk-wittebrood, deze niet hooger zou zijn dan 21 ets. per brood van 8 ons, overeenkomende met den door Rotterdamsche bakkerij-kringen opgege ven kostprijs vau 26V4cent per Kg. zon der dividend (basis bloemprijs f 13.50 tot f 14 per 100 Kg.) Over het eerste half jaar 1930 was in 97 van de 104 groote gemeenten van ons land de gemiddelde melk-witte-broodprij» hooger, zelfs tot 8.1 cent per Kg. De maximumprij» voor water-wittebrood zou volgens de berekeningen van Ter laar niet hooger behoeven te zijn dan 16 17 cent per brood van 8 ons, over eenkomende ongeveer met een kilo-prijs van 20 211/* cent. In 50 groote gemeen ten zijn de gemiddelde prijzen hooger tot veel hooger; in 19 lager tot veel lager, terwijl in ruim 80 gemeenten de prijzen schommelen om den door hem genoemden maximumprijs. Een deskundigen-commissie zou vol gens hem den maximumprijs voor onge- build tarwebrood basis meelprijs plm. f 14.50 per 100 Kg.niet hooger stellen dan 16 cents per brood van 8 ons of 20 cent per Kg. Over "t eerste halfjaar was echter in 65 groote gemeenten de prijs hooger tot veel hooger (Bussum b.v. 5 ct per Kg. hooger). In 29 gemeenten was de prijs lager tot veel lager (Dordrecht 3.74 cent per Kg. lagerl. De maximum-prijs voor roggebrood zou volgens de berekeningen van t. H. niet hooger gesteld behoeven te worden dan 10 cent per Kg. bij een basis rogge- prijs van plm. f 7 per 100 Kg. In 17 gemeenten was de gemiddelde prijs ech ter 20 tot 27 cent per Kg.1 In 18 gemeenten bewoog hij zich tusschen 15 en 20 ct. p. Kg. ln deze gemeenten werden dus winsten gemaakt van minstens 50 pet. tot minstens 170 pet. 1 In 11 gemeenten was de ge middelde roggebroodprijs lager dan 10 cent per Kg. en in 5 van deze 11 ge meenten werd het roggebrood geleverd voor 8.11 cent tot 8.75 cent per Kg. Het is dus lang niet in orde met de brood prijzen 1 In de meeste gemeenten zijn ze te hoog tot véél te hoog. (H.blad.) GEEN MUITERIJ OP DE REVENGE. Er waren geruchten verspreid over muiterij ouder de bemanning van het linieschip Revenge. De adimiralitelt spreekt deze geruchten uitdrukkelijk: tegen. Toen het schip in de golf van Juam bij Nice lag hebben 840 man dage lijks verlof gekregen om aan wal 6e gaan. Van hen zijn 33 man te laat aam boord teruggekeerd en twee in het geheel niet teruggekomen. Deze twee staan nu als deserteur te boek. Maar er ls geen sprake van de bewering dat de (manschappen uit- ontevredenheid over de houding van dien commandant of het eten weigerden weer naar boord te gaan. DE WERKLOOSHEID. Een record-ctjfer. Het aantal werkloozen in Engeland belip 29 September j.1. 2,161,698, wat een reoord-oijfer was. Het bedroeg 52,081 meer dam in de voorafgegane week en 979,827 imiaer dam op denzelfden tijdi in het vorige jaar. DE TOENEMENDE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen in Duitschland ls thans tot boven 8 millioen gestegen. Vol gens de officieelle opgaaf waren er op 80 September 3.900.000, van wie 1,960.000 aan spraak maken op voile ondersteuning. TEKORT STAD BERLIJN. Op 60.000.000 m. geraamd. Uit het rapport van de financieele com- ™fns!e uit den Berlijmschen gemeenteraad blijkt, dat zelfs 'bij de grootste beperking der uitgaven, het tekort van de stad' Ber- lijn voor het jaar 1930 60 millioen mark zal bedragen. Men zou slecht® een kleine compensatie kunnen vindien door de hef fing van 20 millioeni mark aam nieuwe be lasting. HET VLAAMSCH IN BELGIË. Een koninklijk gebaar. Het „Laatste Nieuws" weet mede te deelen, dat de voorzitter van het Verbond der Politieke gevangenen te Antwerpen aan prins Leopold bij de geboorte van erfprins Boudewijn een in het Fransch gesteld telegram zond. De kroonprins heelt de harten der Vlamingen gewonnen door voor dit telegram in het Neder- landsch te bedanken. Het „Laatste Nieuws" voegt er nog aan toe, dat het opvallend is, dat sedert eeni ge maanden de koning bij alle plechtig heden in het Vlaamsche land de overheid alleen in het Nederlandsch toespreekt. mTddel ter opwekklnq en verfrisschinq.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5