Voor Zelfscheerders GEMENGD NIEUWS het Noorden. De ramp van de R 101. DE REVOLUTIE IV BRAZILIË. Een vlee-presldent vermoord. Nleuw« successen der opstande lingen. Men meldt uit Montevideo, dat Brazi- liiaansohe opstandelingen den vice-presi- dent van den staat Parahyba, een volge ling van de bond&re geering, hebben ge dood. De moordenaar, een kleurling, werd door het volk gedood in de gevan genis. De gouverneur van den staat Pemaim- buoo en zijn collega's in het Noorden, namen1 over zee de wijk naar Rio de Ja- neirio. De gouverneur van Pianhy en Pa rana zagen zich gedwongen, af te (treden. Een manifest van generaal Miguel Coste deelt mede, dat hij de leiding heeft op zich genomen van de opstandige legers en dat hij thans naar Rio de Janeiro op rukt. De namen van alle opstandige ge neraals verschenen in een lijist door den generaien staf (gepubliceerd, waarin men In bet hijtoonder aantreft degenen uit het gebied van Parana, die zich en' bloc 'bij de tegen de regering gerichte 'beweging heb ben aangesloten. De havensteden Katal en Recife Zijn door de revollutionnairen bezat. De houding, die de Staat Sao Paolo heeft aangenomen, is nog niet bekend. Pernambuco ln handen der revolutionairen. v In hot communiqué, dat de Braziliaan- sche rebellenleider over de verovering van Pernambuco heeft uitgegeven, zegt 'hij, generaal ïavora aan het hoofd van acht duizend man de stad heeft ingenomen, ondersteund door de bevolking van Para hyba. Een uit honderd automobielen en vrachtwagens bestaande afdeeling verliet Pernamibuoo in noordelijke richting om den opmarsch voort te zetten. De strijd duurde 24 uur. De bevolking trekt jui- 'chend en zingend door de straten. Benige colonnes der troepen uit Para hyba zijn tot in het centrum van de stad Öeara doorgedrongen. Verdleaft colonnes van politie en sol daten 'bereiden den opmarsch naar het cenitrumi van Pernambuco voor, om Ala- gaos en Bahia aan te vallen. De regeering van Parahyba heeft alle particuliere transportmiddelen gerequi- reerd, d.o. 400 vrachtauto's, om de uit soldaten en politie bestaande strijdmacht daarheen te vervoeren. Dr. Carlos Lima Cavalcanti heeft de re geering Van Pernambuco overgenomen. De bureaux van de bladen „Jomal" en „Provineia", evenals de fabrieken en woonhuizen der families van de parle mentsleden Pessoa en Quarnz, de bezit ters van „Journal", werden in brand ge stoken. Bstacio Ooimbra, tot nog toe president van Pernambuco, is naar het noorden gevlucht. Een Reuterbericbt meldt dat er te Per nambuco verscheidene lynchpartijen heb ben plaats gehad. Het verzet der regeringstroepen. Havas meldt uit Buenos-Aires, dat die voorhoede der Braizïïiaanscne opstande lingen bij Itare (Sao Paolo) tot staan is gebracht. Aanzienlijke strijdkrachten der regee ring in Sao Paolo bereiden zich voor op den tegenstand. De sterkte der opstandelingen. Uit Porto Alegre wordt gemeld, dat het aantal opstandige soldaten alleen in den staat Rio Grande do Sul 100.000 bedraagt Rantsoeneering van levensmiddelen. Volgens een bericht aan de „Informa tion", hebben de autoriteiten te Rio de Janeiro besloten de levensmiddelen te rantsoeneeren. De verbindingen1 met de provincie zijn verbroken. De regeering 'heeft handelsschepen voor het vervoer van levensmiddelen gerequi- reerd. De bondsregeerlng hereldt ln Sao Paolo tegenstand voor. Berichten uit Braizilië melden, dat de voorhoede der revolutionairen halt heeft gemaakt te Itarre, in den staat Sao Paolo. Eem sterke strijdmacht der boncLsragee- ring uit Sao Paolo bereidt zich op tegen stand voor. De regeering te Rio de Janeiro heeft een beroep 'gedaan op 400.000 reservisten, waarvan 100.000 binnen veertien dagen zullen worden gewapend. De revolutionairen van Rio Grande zijn voornemens over te gaan tot de stich ting van een autonome republiek, indien Rio de Janeiro zich niet bij de revolutie aansluit. Het grootste deel der Braziliaansche vloot is trouw aan de bondsregeering. Een nieuwe colonne van 8000 opstan delingen rukt in het noorden van Parana op. Een buit van twee millioen dollar.J Toen de opstandelingen Pernambuco innamen, maakten zfiji zich meester van twee millioen dollar, evenals van wape nen en munitie. In den staat Bahia namen de opstande lingen San Vincente en verscheidene an dere steden. Te Pernambuco organiseeren zij revo lutionaire junta's. Uitbreiding van den opstond ln De revolutionairen verklaren, dat de opstand zich uitbreidt in alle staten ten noorden van Pernambuco. Hun verliezen bij de inneming van de Pantserauto's namen deel aan den strqd, die werd voorafgegaan door infan.- stad Pernambuco zouden 150 bedragen, terie- en xnitraih euiaevuiur. Een oorlogsschip der regeering is met troepen naai' Pernambuco vertrokken, teneinde te trachten de stad te heroveren. EEN OCEAANTOCHT PER ZEILBOOT. Na een tocht van 84 dagen is dr. Blanco Aiberkh, leeraar in de moderne talen in de Ver. Staten, die met een zeilboot van 10 meter iang en 81/, meter breedte uit Massauchusetts was vertrokken, te Bar- oeHona aangekomen. Zajn vrouw en doch ter hebben de reis meegemaakt. Hiji heeft slechts twee havens aangedaan, op de Azoren en bij Melilla (Marokko) om den vooraad levensmiddelen te hernieuwen. Te Baroalona is hij door de havenautori teiten plechtig ontvangen. De uitvaart dér slachtoffers. De aankomst te Boulogne, De inscheping van de kisten met het stoffelijk overschot van de slachtoffers van de R 101 te Boulogne gaf aanleiding tot een in zijn eenvoud uiterst treffende be tooging. Alle burgerlijke en militaire auto riteiten waren aan de kade, waar de trein voorreed, aanwezig. Troepen brachten de militaire eerbewijzen en de militaire mu ziek speelde de Fransche en Engelsche volksliederen. Toen de kisten aan boord van de twee Engelsche torpedoboctjagers werden overgebracht, speelde de muziek de marche funèbre, terwijl de menigte het hoofd ontblootte en in diepe stilte verzon ken bleef toezien. Toen de beide torpedo- bootjagers om tien minuten voor achten de haven verlieten, speelde de muziek weer eerst het Engelsche en vervolgens het Fransche volkslied. Terugkeer ln het vaderland. De torpedobootjagers zijn even over half tien te Dover aangekomen. De torpedo- bootjager „Tribune" had in het Kanaal een onklare schroef gekregen en daardoor was het noodig geweest, ook de kisten, die zij aan boord had, over te brengen op den anderen torpedobootjager „Tempest" een wed zeer toepasselijke naam voor een vaartuig, dat de in een storm omgekomen mannen over zee terugbracht. De torpedobootjager legde aan denzelf den steiger aan, waar vele jaren geleden het stoffelijk overschot van den Britschen Onbekenden Soldaat aan wal was gebracht en er heerschte een diepe, ontroerende stilte toen de kisten, waarvan bijna alle de overblijfselen van onbekende slachtoffers bevatten, in een sombere reeks aan land gedragen werden. Malcoime MacDonald, de zoon van den eerst-minister, was aanwezig als vertegen woordiger van zijn vader. Aan het havenhoofd stond de trein klaar om de kisten naar Londen te voeren. De aankomst te Londen. Aan het Londensche station wachtten Ramsay MacDonald en een aantal hooge ambtenaren van het ministerie voor lucht vaart op de aankomst van den doodentrein. Toen hij binnengereden was, begaf Mac Donald er zich heen aan het hoofd van een aantal open vrachtauto's van de konink lijke luchtmacht. Manschappen van die luchtmacht gin gen den trédn binnen en droegen de-kisten, welke met de Engelsche vlag gedekt wa ren, weg. Twee ervan werden telkens in een vrachtauto gezet en in eiken wagen lagen bloemkransen en -tuilen. Ten slotte reden de vier-en-twintig vrachtauto's uit het station. Een dichte menigte bracht den dooden eerbiedig een zwijgende hulde. De duizenden menschen, die voor het Victoria-station wachtten, hadden daar uren in den regen gestaan. Pas om 1 u. 25 reed de trein het Victoria-station binnen. Vóór hjj het station verliet, drukte Mac Donald de drie overlevenden, die meege komen waren, de hand en sprak hij een tijdje iryet hen. De stoffelijke overblijfselen zullen Vrij dag op een katafalk geplaatst en Zaterdag ochtend met een rouwesoorte door Londen naar het station gevoerd worden. De trein brengt ze tot Bedford en vandaar gaan ze weer onder rouwesoorte naar het St. Mary- kerkhof te Cardington. De Fransche nationale rouwdag van Dinsdag. Alle rechtzittingen te Parijs zijn Dins dag twintig minuten geschorst ten teeken van rouw voor de slachtoffers van de ramp van de R 101. Een aanklacht De „Daily Mail" citeert uit de Bedford Record een artikel, getiteld „Aanklaoht", waarin dit blad schrijft, dat de ramp de angstige voorgevoelens van velen beves tigd heeft, die zich over de te snelle uit voering der wijzigingen en de al te vluch tige voorbereidingen tot den tocht onge rust hadden gemaakt. Toen de R 101 van haar onbevredigemden proeftocht terug keerde, stond én ding vast, n.1., dat de neus gezakt was. Toen het schip Zaterdag ver trok, was iedereen getroffen door de moei lijke stijging, en de hoogte waarop het koerste. Naar het schijnt heeft het ook niet aan waarschuwingen aangaande het weer ont broken. Velen wisten, dat het schip niet behoorlijk beproefd was, en dat tenminste één motor niet in orde was. Ook wist men, dat het te zwaar geladen was. Tot voor kort ging men altijd uit van de gedachte, dat de R 101 een experiment was en dat er dus niets overhaast mocht worden. Op het critielke moment, toen de voornaamste proef geschieden moest, heeft men dit echter uit het oog verloren. Blijk baar vraagt het blad van de plaats waar de R 101 thuis behoorde, zich af, of Lord Thomson's belofte aan MacDonald om den 20sten terug te zijn, met de overhaasting in verband kan gestaan hebben. (Volgens dit blad, is de R 101 onnoodig opgeofferd aan gebrek aan voorzorg, zoo al niet aan improvisatie. Dr. Eckener naar de begrafenis der slachtoffers. De „Lokal Amzeiger" verneemt uit Frie- drichshafen, dat kapitein von Schiller mee gedeeld heeft, dat dr. Eckener aan de rouwplechtigheden voor de slachtoffers van de ramp met de R 101 zal deelnemen. Nog een gewonde overleden. De toestand van de 3 anderen critiek. De hulp-machinist van de verongelukte R 101, Church, die tot de zwaar gewonden behoorde, is gisteren in het ziekenhuis te Beauvais overleden. Er zijn nu nog 3 zwaar gewonden in behandeling, wier toestand ook kritiek is. Hedenmorgen van 8 tot 10 uur zal het publiek in de gelegenheid gesteld worden om in de Westminster Hall langs de lijk baren te defileeren. De feestelijkheden in het kamp van Al- dershot, die daar Zaterdag zouden gehou den worden, wegens het bezoek van de ledlen der Rijksconferentie, zijn afgelast. De begrafenis. Voor de begrafenis op Zaterdag heeft het departement van luchtvaart de volgen de regelen vastgesteld. Om 10 uur worden de lijkkisten op artillerie-wagens geplaatst en van de Westminister Hall naar het Eus- ton Station gereden. Zij worden voorafge gaan door een cordon politie-agenten en de stafmuziek van de luchtvaart. Achter de lijkbaren zullen de familieleden loopen of rijden, gevolgd door de regeeringsver- tegenwoordigersi, de leden van de raden voor leger, vloot en luchtvaart en de be manning van de R 100 met de 3 overleven den van de R 101. Een detachement cava lerie met omfloerste vaandels zal den stoet sluiten. Van Euston.gaat de trein naar de stad Bedford, waar in dezelfde volgorde, 1 behalve dat iedereen nu zal loopen, de tocht naar het St. Marykerkhof te Car dington, dat op een kleine 3 K.M. afstand ligt, wordt aanvaard. Op het kerkhof zullen geestelijken van verschillende godsdien stige gezindten gebeden opzeggen, waar na onderminister Montagu de lijkredë zal houden. De begrafenis geschiedt, zooais reeds gemeld, in één groot graf. Aanteekenlngen ln het wrak. Reuter meldt uit Beauvais, dat in de overblijfselen van de machinekamer van de R 101 aanteekeningen gevonden zijn, die met potlood op een tafel geschreven waren. Men weet niet, irf welke volgorde de aanteekeningen geschreven zijn en welke beteekenis men er aan moet hech ten. Eén van de aanteekeningen luidt: Het lijkt net, of er iets brandt alles vol rook. Verscheidene lijken herkend. In de doodenzaal in Westminster Hall zijn twaalf lijken door de nagelaten be trekkingen herkend kunnen worden aan de hand van allerlei kleine persoonlijke bezittingen. De stad Bedford zal Zaterdag een algemeene rouwdag houden. Bij het ministerie van luchtvaart is een groot aantal aanvragen voor toegangskaarten voor de plechtigheid in de St. Paul kathe draal binnengekomen. De rouwdienst zal per radio door geheel Engeland en de Dominions worden uitgezonden. De drie licht gewonden, die den overtocht naar Engeland aan boord van de Tempest heb ben medegemaakt, zijn te Cardington aan gekomen. De toestand van de overige drie gekwetsten is vooruitgaande. Con doleantie van den Pa-us. De Paus heeft den aartsbisschop van Westminster opdracht gegeven den ko ning van Engeland zijn deelneming te be tuigen met den zwaren slag, welke Enge land met het ongeluk van de R 101 heeft getroffen. De Italiaansche minister voor lucht vaart, generaal Balbo, heeft zich verge zeld van eenige officieren naar Londen j begeven ter bijwoning van de begrafenis- plechtigheid. Oorspronkelijk zou de tocht per vliegtuig geschieden, doch wegens het slechte weer is men per treiö gegaan. ENGELSCH VLIEGTUIG BESCHADIGD BIJ SALONIKL Een groot Engelsch verkeersvliegtuig van de Imperial Airways, werd bij het dalen te Saloniki zwaar beschadigd. De passagiers kwamen met den schrik vrij en moesten hun reis per trein voortzet ten. Binnenland. DE VERKEERSTELLING TE AMSTERDAM. Wegens hel slechte weer uitgesteld. Wegens de ongunstige weerberichten vani het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut is de algemeene ver keerstelling te Amsterdam, die vandaag gehouden zou worden, uitgesteld tot Don derdag 16 dezer. VERMISSING VAN 13,000. Beroovlng van een Jeugdigen kantoorlooper? Een 15-jarige bediëned van een effec tenkantoor aan de Keizersgracht te Am sterdam, die op kantoren aan den N. Z. Voorburgwal en in de Spuistraat gelden moest innen tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 13,000, is op zijin kantoor teruggekomen met de mededieeling, dat de tasch, -waarin hij het bankpapier na ontvangst opgeborgen had, hem ontstolen is. Omdat de politie met de mogelijk heid van een verzonndng berooving reke ning houdtiü, is de jongen voorloopig aan het bureau Marnix straat, waar de zaak in onderzoek is, aangehouden. Het verdere onderzoek van de politie heeft niet het minste resultaat opgeleverd. De jongen komt uit een ordelijk gezin en staat zelf in geen enkel opzicht on gunstig bekend. De politie heeft niet den indruk, dat hij onwaarheid heeft gespro ken. Hij; was eerst sinds eenige maanden bij de effectenfirma aan de Keizersgracht in dienst. VERGIFTIGING. Een persoon overleden. Een gezin, wonende in de Letostraat te R'dam, is Zondag na het gebruik van het middagmaal onwel geworden. Aanvanke lijk waren de verschijnselen niet ernstig. Gisteren evenwel bleek de toestand gevaar lijk te zijn en is het heele gezin, bestaande uit vijf personen, benevens een negentien jarige jongeman, die niet tot het gezin behoorde en die meegegeten had, naar het ziekenhuis gebracht. Vannacht is de vader van het gezin, de vijftigjarige P. Hagendijk, in het ziekenhuis overleden. De toestand van de anderen is niet zon der gevaar. Vermoed wordt, dat de melk, die gebruikt is bij het bereiden van een pudding, ondeugdelijk is geweest. Daar naar wordt een onderzoek ingesteld. De grootmoeder van het gezin, die ook had meegegeten, is de eenige die niet ziek is geworden. HOOG WATER. Tengevolge van de vele aanhoudende regens is de waterstand in het Apel- doornsche Kanaal en de rivier de Grift zoodanig gestegen, dat de beddingen het aangevoerde water niet meer kunnen Verzwelgen. Het water stroomt over de dijken ver de omliggende landerijen in en berokkent groote schade aan de te velde staande gewassen. Zelfs loopen de hooger gelegen gronden reeds ernstig gevaar voor inundatie, terwijl tal van toegangswegen tot het stroomgebied der genoemde waterwegen zijn ondergeloopen. zoodat de communicatie in deze streek zeer belemmerd wordt. Reeds zijn maat regelen getroffen om het bedreigde vee in veiligheid te brengen en de gemeenten Apeldoorn en Epe overwegen met het oog op de verdere uitbreiding van het gevaar de sluiting van den hoofdverkeers weg tusschen deze beide plaatsen. De gevaarlijke wegen worden thans iederen avond na zonsondergang door speciale merkteekenen aangeduid, in afwachting van nadere beschikkingen. Uit Roermond wordt gemeld: De Maas is het laatste etmaal gestegen tot M. 1.38 boven stuwpeil. Uit België wordt nog meer was verwacht. HET VLAGIN CEDENT" AAN DEN ASTER WEG. A: Denkt u wel eens aan bet spreek woord: „Het is zaliger te geven dan te ontvangen." B: „Ja zeker, bij het boksen, bijvoor beeld." Thans gesloten. Wij lezen in „Het Volk" van Dinsdag ochtend: Naar wij' vernemen heeft de wethouder voor bet onderwijs gistermiddag een be spreking gehad met den vader van het kind, dat aanleiding gaf tot het „vlag"- incident op de school aan den Asterweg. Het overleg heeft er toe gieleid, dat overeenstemming werd bereikt. Met in gang van heden is het meisje overge plaatst naar de Adama van Scbeltema- schooL Naar aanleiding hiervan deelde de wethouder, de heer Ed. Polak, ons bet volgend© mede: De vorige week heeft de wethouder een I bespreking gehad met den vader van hiet meisje. Men is toen overeengekomen dat het kind naar die Adama van Schelte- maschool zou worden overgeplaatst. Za terdag heeft het hoofd van de school aan den Asterweg den wethouder uiteengezet, dat hij het noodzakelijk acht, zulks in verband met maatregelen van orde, dat fietsers met vlaggetjes worden geweerd. Het hoofd van de .school van de Adama van Scbelteonaschool had geen bezwaren tegen het vlaggetje, maar hij achtte het beter, gezien hetgeen1 is voorgevallen, dat geen vlaggetje het rijwiel zou ver sieren, Dit is thans ook geschied, zoodat de zaak hiermede is afgedaan. MOORD OP DEN HEER LANS. De veroordeelde ln cassatie. De vroegere procuratiehouder, die Maandag j.1. door het Haagsohe gerechts hof is veroordeeld tot twintig jaren go- vangenisstraf, wegens doodslag op zijn patroon Lans in diens kantoor aan den Oostzeedijk te Rotterdam en wegens valschheid in geschrifte en verduistering, meermalen gepleegd, heeft tegen dit ar rest cassatie aangeteekend. HET RISICO DER TAXICHAUFFEURS Zy elschen waarborgen alvorens een nachtelijk vrachtje op te nemen. In verband met het steeds toenemende aantal nachtelijke overvallen op taxi chauffeurs heeft een groep dezer chauf feurs in Amsterdam besloten, 's avonds en 's nachts slechts passagiers voor afge legen wijken of voor de banlieue op te nemen indien dezen bereid zijn eerst naar het dichtst nabij zijnde politiebureau te rijden om de noodige identiteitspapieren voor te leggen. De heer Guichard, directeur der ge meentelijke politie, heeft zijn instemming hiermede betuigd, en den politieposten de vereischte instructies gegeven. Buitenland. SNEEUW IN HET ZWARTE WOUD! In die gedeelten hooiger dan duizend M. is in het Zwarte Woud de eerste sneeuw gevallen. De sneeuwiaaag heeft een dikte van ongeveer 10 c.M. HOOG WATER. De Sa ar en Moezel wassen. Naar Wolff meldt, is de Saar sinds Zondagnacht meer dan 8 M. gewassen. Hier en daar is het water buiten de oevers getreden en heeft schade aangericht. Aan den bovenloop staat het water in sommige dorpen reeds een meter hoog ln de straten. Veel klein vee is verdronken. Ook de Moezel wast. AARDSCHOKKEN TE MÜNCHEN. Te München zijn gisterennacht 2 lichte aardschokken en een vrij hevige schok gevoeld. De inwoners werden gedeeltelijk uit hiun slaap gewekt. AARDSCHOKKEN IN ZUID-DU ITSCHLAN D. De aardschokken, die gisterennacht in geheel Zuid-Duitschland waargenomen zijn, waren zeer hevig. Te Munchen zijn vele slapenden uit hun bed gevallen. Vol gens een mededeeling van de sterrenwacht ,te Munchen zijn de bedde daar opgestelde seisimografen door de aardschokken on klaar geworden, zoodat verdere opteeke- ningen niet meer tot stand zijn gekomen. De aardbevingswacht te Hohenheim bij Stuttgart heeft opgeteekend, dat de schok ken om 0 uur 27 min. 38 sec. zijn begon nen. Ook daar en te Ra vensburg zijn door de hevige trillingen de apparaten buiten werking gesteld. Volgens de tot nu toe ingekomen be richten was de beving in het Alpengebied het hevigst. Te Ehrwald in Ti rol zijn in de huizen de schilderijen van de muren geslagen. Er zijn daar drie bevingen van gelijken duur waargenomen. Menschen, die op straat waren, meenen een sterken lichtschijn gezien te hebben, welke den indruk maak te alsof een meteoor uit de lucht vieL Ook te Garmisch-Partenkirchen zijn drie hevige schokken gevoeld. Het epicen trum lag vermoedelijk in het Alpengebied. Nergens is belangrijke schade aangericht Aan de huizen zijn veelal kleine scheuren in de muren ontstaan. Te Friedrichshafen en Donauschingen, gelyk trouwens in de heele streek van het Bodenmeer en in Opper-Baden, zijn even eens aardschokken waargenomen: Te Karlsruhe en Heidellberg is één lichte schok gevoeld. ENERGIE-OPWEKKING. Een demonstratie van Georgeg Claude. Een telegram uit Havana meldt, dat Georges Claude op Cuba in 't bijzijn van natuurkundigen en ingenieurs een de monstratie heeft gegeven van zijn metho de omj energie op te wekken door middel van het verschil in temperatuur van wa ter in de diepte van de zee en aan de oppervlakte daarvan. Hij wist een ener gie op te wekken van veertien kilowatt, ondanks het feit zoo wordt er bij ver meld dat de temperatuur der lucht dien dag ruim li1/, gr. (C.) bedroeg. ONVEILIG CHICAGO. Vrouw van (jen imayor bestolen. Aan mevrouw Thompson, de vrouw van den miayor van Chicago, zijn een diaman ten ring ter waarde van 10.000 alsmede andere juweelen en haar beurs ontstolen toen zdj1 van een autorit huiswaarts keer de. Drie mannen hielden den politle-chauf- feur hun revolvers tegen het hoofd en ontnamen haar alle voorwerpen waarde, die zij bij zich ha<L van Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeependan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6