HELDERSCHE COURANT TEXELAARS Fa. W. C. Reij factor die voor Frankrijk niet meer gold. In Februari begint in Frankrijk de revo lutie. Het was het verbod van de luxueuss banketten, diat de directe aanleiding was, en even snel als Louis Phiiippe in 1830 was gekomen, verdween hij weer in 1848. Een volksvertegenwoordiging werd geko zen, waarin ook het socialisme zijn entrée deed in de persoon van Louis Blanc. Diens eisclh was: „recht op arlbeid voor ieder"; en hü bouwde er een systeem voor op. Van staatswege zouden nationale werk plaatsen moeten worden gesticht Men moest aan deze eisiohen tegemoetkomen ern er werden inderdaad te Parijs dergelijke werkplaatsen opgericht Zij kostten na tuurlijk veel geld en op zeer geraffineerde manier wist men de zaak te doen misluk ken er werd geen productief werk verricht bijv., en men wist den Franschen boer het idee bij te brengen, dat zij het waren, die deze dure proefnemingen' bekostigden. Het opzicht slaagde volkomen: een bloe dige contra-revolutie ontstond, die de ne derlaag bracht van de arbeidersklasse. Het verder verloop der revolutie is van min der belang: nieuwe verkiezingen brachten een nieuwen Napoleon op den zetel, die met een paar listige kunstgrepen na een paar jaar weder zich tot keizer wist te doen kronen» Ongetwijfeld heeft hij veel gedaan voor het Fransche volk, maar zon der Napoleon ware dit er ook wel gekomen. In Oostenrijk-Hongariie leidt de revo lutie in Maart tot het verdwijnen van den staatsman Metternidh; het Hongaarsche nationalisme dringt op, maar de regeering krijgt tenslotte den steun van de meest reactionaire regeering van Europa: Rus land, en Russische legers verslaan de Hon garen. Nauw verweven met Oostenrijk was Duitschland, Welks streven was tot eenheid te komen. In Frankfort kwam een parle ment bijeen, dat de middelen daartoe zou beramen. Door het ontbreken van bepaalde politieke richtingen en inzichten kan men niet tot overeenstemming komen. En weer was het Rusland met behulp van Oosten rijk, die dit in de hand werkte. Later, in de oorlogen van 1866 en 1870, is de een heid van het Duiteche rijk gekomen. Ook in Duitschland is de revolutionaire bewe ging van 1848 vrijwel op niets uitgeloopen. Spr. behandelt nu nog in het kort Italië en Engeland, waar de beweging evenmin succes had. Het merkwaardigst is nog, dat in ons land eigenlijk de resultaten nog, zonder eigenlijke revolutie, het grootst waren. De factoren die voor de andere lan den golden, gelden hier niet, maar niette min werd de koning geweldig benauwd door al die verontrustende berichten uit Berlijn, waar het nog al bloedig toeging. Zoo is de grondwetsherziening toen reeds voorbereid en later tot stand gekomen: een feit van groote beteekenis. Zoo kregen we het systeem van de directe verkiezingen. Een tweede punt was het begrootingsrecht der Kamer en de ministerieele verantwoor delijkheid Over de eigenlijke aanleiding tot deze woelingen niet die welke de geschied- boekjes ons vertellen vertelt spr. merk waardige dingen» Het staat wel vaat, dat een zekere An- dringa van Kempenaer, die met nog een paar edellieden, het Willem II erg lastig maakte in verhand met 's kondngs intri- gues, in 1848 om den koning rondspookte, en vermoedelijk is deze actie wel aanlei ding geweest tot 'a konings houding. Voor vrijwel ale landen en dat is het merkwaardige van die beweging, die schijnbaar voor alle landen mislukte begiint nochtans in die periode van 1848 de democratische periode. Men kan hieruit afleiden, dat men politieke gebeurtenissen niet te zwaar moet aanslaan. De geschie denis gaat tooh haar gang. Het is voor on zen tijd leerzaam, waar vele perioden zijn van aarzeling en ongeloof. Op het oogen- blik is in Duitschland weer een strooming der nationaal-socialisten, waar we dit ver schijnsel weer zien opkomen. Spr. behandelt in dit verband nog de Belgische opstand (van 1815), die leidde tot afscheiding en het boekje van Bou- logne, hierover, in vertaling bij „Ontwik keling" verschenen. Deze sohr. zet daarin uiteen, dat waarschijnlijk de Belgische bourgeoisie gaarne hij Holland vereenigd had willen blijven, maar het is de onte vredenheid onder het volk en misschien ook wel de onhandigheid der toenmalige Hollandsche regeering geweest, die dit belette. We zien hier dus weer, dat de ar beiders zelf vaak vernielen wat zij, indien zij wat beteren kijk; hadden, zouden kun nen behouden. Tegenwoordig hebben we te doen met een geschoolde en ontwikkelde arbeiders klasse, waarbij waarschijnlijk dergelijke dingen niet meer zullen voorkomen. SpT. eindigt fcet een citaat van Carlisle, die een zeer merkwaardigen kijk op de geschiedenis heeft gehad en die scherp en karakteristiek den nieuwen, door de revo lutie ontstanen toestand, beschrijft Car lisle zegt o. a., dat liet een tweetal eeuwen zal duren, alvorens deze verpeste maat schappij is uitgebrand en de democratie is doorgewerkt. Wij zien thans inderdaad deze profetie in vervulling gaan. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een de<r aanwezigen ge bruik gemaakt, hetgeen den spr. aanlei ding gaf nog een en ander te verduidelij ken. Vanwege het bestuur werd den heer Swierstra, die voor de vierde maal hier voor het Instituut als spr. optrad, een klein souvenir (ets) aangeboden. „Eenvoud is het kenmerk der ware schoonheid". Hiermede willen wij niet zeggen, dlat onze étalage ditmaal uitmunt door schoon heid (dit zij den belangstellenden kijkers ter beoordeeling overgelaten), doch dat zij ditmaal een toonbeeld is van eenvoud!, zal niemand betwisten. De totale inhoud is 5 doozen post, 2 bro chures, 2 velletjes briefpapier en een stuk zwart cartorc met opgeplakte plaatjes. „Simple oomme bonjour!".... De 6 doozen post zijn bet puikje van het geen in doozen post verkrijgbaar is. En een doos mooi zwaar Hollandsch post papier met een keurig gevoerde enveloppe zal in de naaste toekomst een keurig en smaakvol geschenk blijken, te zijn voor dames en heeren. Wij kunnen u nog wel even verklappen, dlat wij nog een superbe collectie doozen post verwachtende zijn. Doozen post, waarvan men met recht zal kunnen zeggen „Noch niemals dagewesen" en waardoor de gelukkige ontvanger be slist zal denken, dat hij behoort tot de eerste helft van het Duitsche spreek woordje „Schöne Menschen baben schöne Sachen". Aan weerszijden vindt u een smaakvol uitgevoerd boekje, welke beide gedrukt zijd ter gelegenheid van het bezoek van een groep ZuidkAfrikaansche studenten in den afgeloopen zomer te dezer stede. Aan den achterwand treft een keurige kleurenreproductie uw oog. Het stelt voor een „Ex libris", uitgevoerd als initiaal- letters uit een middeleeuws® handschrift. Zooals de toeschouwers, welke meer nauw lettend onze étalage heeft bezichtigd, zal opmerken, is ook dit een driekleurendruk. Twee modellen van briefpapier, gedrukt in één en twee kleuren voltooien het geheel. Welke zakenman zou niet graag derge lijk briefpapier bevitten? Uw briefpapier moet toch immers zijn de vertegenwoordi ging van uw zaak zelf. Is uw zaak dan even doodsch en zwart als uw briefpapier? Toch zal uw briefpapier met het zwarte conven- tioneele hoofdje dien Indruk geven. Zakenman, breek met dien doodlachen sleur en geef aan de vertegenwoordiging van uw zaak kleiur en leven. Hoog© kosten behoeven u hierbij heusch niet af te schrikken. Zonder eenlge verplichting staan wij u met teekenlngen, plannen en offerte ten dienste. Hallo, wie 't eerst van de week? Belt u maai- even; wij komen wel. No. 601 RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoor over de maand September 1930. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f 66.783.80 en terug betaald f 70.869.46 derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 4.076.16. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 41. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 400.— en afgeschreven f 17.550.—. Derhalve minder in- dan afge schreven f 17.160.—. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 0. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 1000.—. NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Sept. 1930. Op spaarbank boekjes werd in den loop der maand ingelegd f 174.042.61 en terugbetaald f 184.717.89. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 39.324.72. Gedurende het tijdvak 1 Januari30 Sept. van dit jaar werd in het geheel ingelegd f 1.674.806.34 en terugbetaald f 1.411.397.92, zoodat in dit tijdperk meer werd ingelegddan terugbetaald! 263.408.42. Het aan spaarders verschuldigde kapi taal, bij den aanvang v.d. jaar f 1.634.678.83 klom dientengevolge tot f 1.798.087.25. Het aantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in de maand Sept. 136. In het tijdvak 1 Januari—80 Sept. van dit jaar werden totaal 1096 nieuwe spaar boekjes uitgegeven. De lediging in den loop van Sept. van spaarbusjes leverde een bedrag op van f 3.233.74. In het tijdvak 1 Januari80 Sept. van dit jaar werd totaal in de busjes f 27.676.69 bespaard. REVUE „LAAT WAAIEN". Hieronder volgt nog één van de vele gunstige persbeoordeeling over de Revue welke hedenavond en morgen in Casino wordt opgevoerd. Onbedaarlijk is er gelachen om de scènes tusschen de Vries en Piet Groe- nendaal, de nieuwe komische kracht, dien Maup tegenover zich kreeg en die van meedoen weet. Beppy Rameau i9 de zangeres, die nu met du Bree duetteert. Als Truce Inpijn is zij een prettige verschijning mei aan genaam stemgeluid. Theo Lodewijks is du Bree's onmid dellijke collega. Een groot en zeer ver diend succes oogst deze revuespeler als »Eleonore«, de chanteuse, die achteraf beschouwd een chanteur blijkt te zijn. Dat is een knap staaltje travesti. Naast de reeds bekende dames staat nog Yvette Marsay, terwijl de Emerantz-girls haar reeds geroemde medewerking verleenen. Deze revue telt eenige aardige en daarbij verrassende scènes, waarin Maupie de Vries het met zijn creaties als »aap«, »Bram«, bedelaar, een soort Pinkster blommen-vader en chauffeur-conferencier tot gierende lachsuccessen brengt. Alleraardigst is ook het »dramat, op twee manieren gespeeld door Piet Groe- nendaal, Ans Poppes, du Bree en Lode wijks. En al heeft men zoo hier en daar wat dansmotieven der vorige revue overge nomen, tal van nieuwe costumes worden getoond, o. w. er zijn van effectvolle samenstelling. In nieuwe décors ook wordt met prij zenswaardige vlotheid een dialoog ten beste gegeven, die, als reeds gezegd, zeer amuseert, hetgeen mocht blijken uit het herhaald en langdurig applaus zoomede uit de vroolijkheid, die er in den schouw burg heerschte. Wie dan ook eens een avond lachen wil, moet deze revue zeer zeker niet laten waaien. HET BOEZEMWATER. Men schrijft ons: Door de heerschende krachtige winden der laatste dagen, waar door het zeewater sterker naar binnen wordt gestuwd en dus telkens een tamelijk hoog peil bereikt, kan het binnen-boezem water niet voldoende afgespuid. Bovendien heeft de overvloedige regen val de stand vani het boezemwater nog ver hoogd, zoodat, vooral de wat lager gellegen landerijen, last benzinnen te ondervinden. Alles is even nat en drassig. In ceworue omstandigheden was het voor het land al niet zoo gunstig, dat het langen tijd bloot stond aan een overvloed van wa ter, maar daar, in onize omgeving in hoofd zaak het land werd gebruikt als weideveld, scheen het land zich daarna gemakkelijk te herstellen zonder dat er van beteeke- nendie schade sprake kon zijn. Alleen het grazende vee moest dan wel naar booger gelegen terrein worden ver weid, maar, in hoofdzaak, was dat dan ook het eenige ongerief. Nu er al meer bloembollencultuur komt in het belendende land aan het N.-H. Ka naal, waarop het boezemwater moet wor den afgespuid, begint het vraagstuk van den afvoer van dat water klemmend te worden. Voor een groot dleel staan de nieuwe bollen reeds weer in den grand en het laat zich gemakkelijk begrijpen, dat, als derge lijke terreinen lang bloot staan aan veel grondwater, dat van graoten nadeeligen Invloed moet zijn op die bollen. De oververzadigdheid aan boezemwater van het N.-H. Kanaal, als niet naar zee kan worden gespuid, werkt ook belemmerend op de waierafspuiing der landerijen door middel van molentjes en landsluisjes, om dat de capaciteit der molentjes zeer be perkt is. In verband dus met de bollencultuur wordt het vraagstuk der ontwatering van de betrokken landerijen urgent en het denkbeeld daarin verandering te brengen wordt brandend en in veler gedachten leeft het plan om te bevorderen, dat een krachtig gemaal wordt opgericht, dat het overtollige boezemwater in ahe omstandig heden kan overhevelen naar het N.-H. Kanaal. De afsluiting der Zuiderzee brengt wel licht ook in dat opzicht niet te overzien» consequenties. Het Lorentzrapport neemt, na afslui ting, voor deze omgeving een algemeene verhoogde waterstand aan van 60 cM., op welk verhoogd niveau dan ook de dijken immers zullen worden gewijzigd. Nu stélt zich deze vraag: zal het zee water, dat dan hooger opgestuwd wordt, langer tijki noodig hebben om met de eb weg te vloeien of zal de ebstroom zóó in snelheid toenemen, dat toch het laagwater niveau van vroeger zal worden bereikt? Heeft het water langer tijd noodig voor terugvloeien, dan zal de spuitijd, door het koogere buitenwater, korter zijn, omdat het niveau van het binnenwater meesten tijds lager zal zijn dan dat van, het buiten water. Mocht de ebstroom snel en krachtig zijn, dan zal de spulkracht daaraan even redig zijn. Bij eventueel© oprichting van een water gemaal zal daarmede natuurlijk rekening worden gehouden, omdat het kanaal ook een bepaalde capaciteit bezit, die niet over schreden kan worden. Denk, in dit ver band, slechts aan onze straathoogte en de uitspuiing der riolen van straat en wonin gen, die soms al last hebben van abnor- malen binnenwaterstand. Zooals gezegd, is dit een brandend vraagstuk geworden, hetwelk nog des te belangrijker wordt door den aanstaanden verhoogden zeewaterstand. Technici zullen ook dit wel weer tot klaarheid 'brengen en de belanghebbenden zullen, als stuwende kracht, wel het hunne er toe bijdragen, dat de zaak „en marche" komt en blijft. Julianadorp. Ten bate van de Chr. School aan de Korte vliet fe Koegras, wordt op Woens dag 15 en Donderdag 16 October, aldaar een Fancy-Fair gehouden. De opening is bepaald op Woensdagmiddag ten 3 uur. Op Zaterdagvond a.s. wordt in het ge bouw van „de Ster der Hope" een zang en muziekavond gehouden. Spreker is de heer Sevensma uit Amsterdam. Ieder is welkom op deze bijeenkomst. Wij maken bij deze de lezers er op at tent dat evenals vorige jaren de Biblio theek voor ouderen in de O.L. School no. 1 alhier weer geopend is. Des Dinsdags avonds van 67 uur en Zaterdagsmor gens om 8 uur, zijn tegen een laag lees- geld hieruit boeken te verkrijgen. Men neme hiervan dus nota. OPENING VAN DEN TWEE-JARIGEN LA N DBOUWWIN TER CUR SU S. Donderdagvond om 6 uur werd boven genoemde cursus geopend, waarbij tegen woordig waren de beide aan den cursus verbonden onderwijzers, de heeren Kager en Schroevers, verder de heeren J. J. Ver- faille, G. H. Böhmer, respectievelijk voor zitter en secretaris van de afdeeling Den Helder van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de heer S. Briks, be stuurslid dier afdeeling. Van de inge schreven cursisten waren er 13 present. De heer Kager neemt vervolgens het woord en is erkentelijk dat bij de opening van dezen cursus eenige belangstelling wordt getoond, dat geeft hem ook voor dezen cursus weer goeden moed, evenals dat bij een vorigen cursus het geval was. Welkom heet spr. ook de jongelui, want die zijn het waar het om gaat, n.1. om hun eenige kennis bij te brengen, van de di verse vakken, die allen ten nauwste in verband staan met het boerenbedrijf en die vooral in dezen tijd wel degelijk goed mogen worden toegepast. Door aanpas sing van de theorie aan de practijk, kunt u groote belangen voor het bedrijf dienen, en om nu wat van die kennis eigen te maken, daarvoor roep ik uwe medewer king in, zegt. spr. Vel-volgens doet de heer Kager voorlezing van eenige wettelijke bepalingen, welke op dezen cursus van toepassing zijn, en deelt den cursisten de lesrooster mede. De cursus wordt gehouden in een der lokalen van de O. L. School no. 1 te Juli anadorp, en wel des Woensdag- en Vrij dagsavonds van 69 uur. Het lesgeld be draagt 2.60 per cursist en per winter halfjaar van Oct.April. Elke cursus wordt gevolgd door een z.g. eindles, ook als de 2 jaar om zijn. In den zomer wor den kleine excursies georganiseerd. Les wordt gegeven in Plant-, Dier- en Natuur kunde, Plantenteelt, Zuivelbereiding enz. De heer J. J. Verfaille brengt in de eer ste plaats dank aan de heeren onderwij zers, voor hunne bereidwilligheid. Om ook dezen cursus weer te willen leiden, daar zij zich hiervoor nogal wat moeite moesten getroosten om hier te komen. Spr. heet ook de jongelui welkom, en hoopt dat ook zij van hun kant een offer zullen willen brengen, door steeds en op tijd aanwezig te zijn, en dat zij met een groote dosis toe wijding de lessen zullen volgen, want, zegt spr. men kan nooit te veel leeren, en in het bedrijf komt het geleerde steeds te pas. Spr. onderschrijft hetgeen de heer Kager ook reeds gezegd heeft, n.1. dat meerdere kennis van het bedrijf vooral tegenwoordig zeer noodzakelijk is. Dan zegt spr., ik hoop dat jelui er aan zult medewerken om onzen Polder steeds vooruit te brengen, en om datgene wat wij wellicht bij oudere polders nog ten achter zijn, te helpen inhalen, zoodat binnen niet te langen tijd het Koegras op hetzelfde niveau staat als de andere polders. Ik hoop, zegt spr., dat gij allen ijverig uw best zult doen, zoodat ook deze cursus zijn vruchten zal afwerpen, en het geen ver- geefsche moeite i9 geweest, deze gelegen heid voor u te openen. Verder brengt spr. dank aan het Gemeentebestuur voor de beschikbaarstelling van een schoollo kaal, en verder aan de heeren die hier thans tegenwoordig zijn, en verklaart daarna den cursus voor geopend. Texel. Burgerlijke Stand van Texel van 7 tot en met 10 Oct. 1930. GEBOREN: Gerardus, z. v. J. Hopman en P. Bakker. ONDERTROUWT): H. O. J. Kooiman en M. Boon; P. Moerbeek en E. Boon. OVERLEDEN: Oornelia van Wijk, geh. met D. van Deventer. POLITIE. ROODVONK. In Gerrirtsland hebben zich 8 gevallen van roodvonk voorgedaan. PETITIONNEMENT TEGEN DE VLOOTWET. Het aantal handtekeningen dat hier is verzameld op de lijsten van het Peti- tionement tegen de Vlootwet bedraagt in totaal 2348. Hiervan waren ingekomen op de Ifjsten van Kerk en Vrede 262 hand teekeningen. Een der bestuureleden van de afd. Texel der S.D.A.P. deelde ons mede dat het bestuur over 't aantal hand- teekeningem zeer tevreden is. Ooiterend. VIJF-EN-TWINTIG-JARIG JUBILEUM. Op 26 Oetober a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de R.-K. hulpkerk alhier werd ingezegend. Het plan bestaat om dit jubilé feestelijk te berdenken. Vermoedelijk zal door 't zangkoor vau de R-K. kerk te Den Burg, dien dag de H. Mis daar worden gezongen. ONGELUK BIJ DE ZUIDERZEE WERKEN. Een dsr arbeiders bij de Zuiderzee werken geraakte Vrfjdag bekneld tusschen een kipkar. Hoewel dr. Hellema werd ter hulp geroepen bleek de toestand niet ernstig te zijn. Alleen est; der beenen was een weinig beschadigd. Oudesohild, 10 October. Deze week werden van hier verzonden: 226 schapen, 71 lammeren, 17 varkens, 2 koeien, 6 kalveren. WOLHANDEL. In den wolhandel heersoht hier thans een groote levendigheid, de wolprijs is weer tot 80 cent per K.G. gestegen, en daar de bekende betaaldag van landhuur, 1 November, nadert, en er geen kans be staat dat voorloopig de prijzen nog zullen stijgen, zijn door verschillende wolhande laren groote partijen opgekocht. In de wolpakhuizen zijn de werkzaamheden dan ook in vollen gang. Naar wij vernamen zijn er op ons eiland nog enkele veehouders die wol van drie jaren in voorraad hebben; een speculatie die geheel faliekant dreigt uit te komen, daar in 1928 nog gemiddeld 2.60 per K.G. werd betaald; in 1929 was de wolprijs nog ongeveer 1.70 per K.G. en nu slechts 0.80. Of deze veehandelaren nu de wol zul len verhandelen?Het schijnt dat men schapenwol zeer gemakkelijk enkele jaren in goeden toestand kan bewaren, er kunnen misschien wel weer vele jaren verstrijken, voodrat de wolprijs weer f 2.50 per K.G. is. L ANDBOUWTENTOONSTELLIN G. Maandag 13 October zal het comité der landbouwtentoonstelling zitting houden in Café den Burg voor het uitbetalen der prijzen en uitreiken van medailles. STOOMZUTVELFABRIEK „DE HOOP". In de vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde fabriek, welke gehou den werd op Dinsdag 7 October 's avonds 7.30 uur in café „Bellevue" te de Waal, werd het besluit genomen om tot aanstel ling van een directeur-boekhouder aan deze fabriek over te gaan. De tegenwoordige boekhouder de heer W. H. Lap, had als zijn wensch te ken nen gegeven zijn functie neer te leggen; dit had er mede toe bijgedragen dat tot aanstelling van een directeur-boekhouder zal worden overgegaan. Als tweede punt bevatte de agenda „Bouw Directeurswoning". Dit punt werd afgevoerd van de agen da, omdat er te De Waal een geschikte woning voor den directeur te huur zal komen. Het derde punt luidde „Bouw Labora torium". Het vierde en laatste punt der agenda was „Geldleening". Indien een laboratorium zal worden ge bouwd, werd aan het bestuur machtiging verleend een geldleening aan te gaan van ten hoogste 1600. ORNITHOLOGISCH STATION OP TEXEL. Dr. Jac. P. Thjjsae deelt in „De Leven de Natuur" een en ander mede over het plan van de Ned. Ornithologische Ver- eeniging, de Club van Nederlandsche Vogelkundigen, het Leidsch Museum, de Ned. Vereenlglnig tot Bescherming van vogels en die tot Behoud van Natuur monumenten, tot het oprichten van een ornithologisch station op Texel. Zij trach ten daarvoor kapitaal en jaarijjksche bij dragen te verkrijgen. Wij hebben reeds mededeellngen ge- daan over het belang van een vogeltrek- station op het eiland. Dr. Thijsse schrijft nu: „Het zal niet alleen een „trekstation" zijn, dat een opsomming geeft van de vo gels die gaan en komen en van de me teorologische omstandigheden waaronder dit gebeurt (zooals Gfitke diat deed op Helgoland), maar ook een onderzoek: in stellen naar de voedingsvoorwaarden, naar de bioedvogels van de Noordzee- eilanden, de omstandigheden, waaronder de jongen opgroeien enz. Op groot» schaal zullen vogels worden gevangen, vrij gelaten en nog eens gevangen, hetzij otm eenvoudig hun gangen na te gaan, hetzij voor kroponderzoek, waarvoor vogel niet gedood "behoeft te worden.'' Eigenlijk is 'het' een internationale ver plichting, geeft dr. Thijsse te kennen» In heel Europa is voor de vestiging van een ornithoLogisoh station geen plaats aan te wijzen, zoo gunstig gelegen als de Noordpunt van Texel. Aarzelt niet langer en geeft U zoo spoedig mogelijk op als abonné van de Prijs per kwartaal fl.65. Abonne menten bij den Hoofdagent en bij de agenten en bezorgers. Wieringen. JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. „J. V. O.". (Afdeeling Wieringen). A.s. Zondagmiddag half drie houdt de „J. V. O." een bijeenkomst in „De Vonk". Het programma bestaat uit zang, dans, declamatie en voorlezen. Naar wij vernemen zal de heer R. O. Franck, werkzaam aan het Evangelisatie werk onder de Zuiderzeewerkers binnen kort de Pastorie te Oosterland gaan be wonen, terwijl de heer Vinkesiepel in hetzelfde gebouw eenige kamers zal be trekken. HET VISCHREOHT IN DE WIERINGERMEER. Wij vernemen dat door de vier samen werkende visschersvereenigingen te Wie ringen, Van Ewijcksluis, Kolhorn en Medemblik, welke er in het afgeloopen voorjaar in waren geslaagd het vischrecht in de Wieringermeer, tijdens de ultmaling hiervan, uitsluitend aan de gedupeerde Zuiderzeevisschers uit de omliggende vis- schersplaatsen te doen toekomen, in den afgeloopen zomer opnieuw pogingen in het werk werden gesteld, om dit visch- reoht ook na de uitmaling der Wieringer meer in de dan overblijvende kanalen en vaarten weer aan de omwonende gedu peerde visschers te verstrekken. laatste pogingen hebben er toe geleid, dat met ingang van 1 October j.1. het vis®* recht in de kanalen, vaarten enz., in de Wieringermeer en in het afwaterings kanaal van Aartswoud tot het Amstelmeer ONZE DRUKWERK-ETALAGE. Het vraagstuk van den afvoer urgent Zou hier een gemaal moe ten komen? Gevonden: 1 zak kalk, 1 zak. bloem bollen, 1 porteanonnaie en 1 haarspeld. Besloten werd tot bouwen en inrichting van een laboratorium aan de fabriek over te zullen gaan, indien de aan te stellen Directeur-boekhouder dit noodzakelijk acht.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 18