Blosmenmagazijn „De Lelie" Xkrikadnk amandal Specutfaai BONTKRAGEN WESTSTRAAT 17. bruids- bouquetten D.J. BANSEMA a BttEEWATERSTRAAT 16 AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. OM EN OP HET BINNENHOF. Nieuwe Uitgaven. BONTWERKER PELLERIJ EN HAM DEL GROOTE KEUZE geheel afgewerkt om op den MANTEL te zetten. weer ongunstig was en volgens de weer berichten nog slechter zou worden. Men ontziet zich zelfs niet de onderstelling te opperen, dat het feit, dat de rijksconferen tie te Londen bijeen was, de aanleiding was, dat men het beginsel' „veiligheid voor alles" heeft prijsgegeven en men met het vertrek wilde symbollseeren de verbinding tusschen moederland en koloniën. In het parlement zal de regeering er meer over te hooren krijgen, dat staat wel vast. De begrafenis. vele zijden wordt de meening gehoord, dat de verantwoordelijke leiders wel een iet wat lichtvaardig avontuur helbben aange gaan met deze eerste reis naar Biitsch- Indië. Reeds dezen zomer werden er slechte noten over het luchtschip ge kraakt. Het heette ondeugdelijk en men had het toen doormidden gezaagd om er een tussohenstuk in te zetten. Daarmede werd de R 101 tevens het grootste lucht schip ter wereld. Blijkbaar niet het deugdrijkste even wel. Een plaatselijk blad uit de stad waar de beide luchtschepen! R 100 en R 101 waren gestationneerd, is wel het scherpst in zijn kritiek. Mem heeft daar van dicht bij een en ander kunnen waarnemen; zoo schrijft een inzender, en de menschen int den omtrek hebben de R 100 em die R 101 met bange voorgevoelenis zien vertrekken. De verbouwing was te snel uitgevoerd, en de toebereidselen voor de groote, reis te overijld getroffen, na een feitelijken: proef tocht, die niet eens voldeed. Men heeft ook reeds een verklaring voor het ongeluk opgesteld; de zware regen hadden het luchtschip verzwaard en toen een verticale luchtstroom de streek bjj Beauvais is er om berucht het trof, werd liet met den neus omlaag gedrukt en kon zich niet weer oprichten. Vast staat wel, dat het te zwaar belast is geweest. Te Londen heeft men zich, toen de R 101 bo ven de stad koerste, al verbaasd, dat liet zoo laag vloog. Ook wist men toen, dat het I I voorstel van den advocaat-fiscaal, be- In de proclamatie aan het Engelsche lachelijk gering, als men wenscht aan te volk deelt de regeering mede, dat heden, nemen, dat kapitein Borren de eer van Zaterdagmorgen 10 uur, de lijkstoet West- j vlag roekeloos in gevaar heeft ^bracht, minster Hall zal verlaten en de begrafenis Waarom vraagt het „zwerveMe te Cardington ongeveer 5 uur geëindigd Tweede Kamer-lid Floris Vos, laat men zal zijn. Behalve in de straten van Londen den heer ir. Fruytier, den gewezen »ou- en Bedford, waar de stoet langs zal trek ken, hoopt de regeering, dat in alle andere steden rouw zal getoond worden en het ge- heele volk in die uren met zijn gedacht-en bii de gebeurtenissen zal zijn, die te Lon- •uedCua spmid jotpjioq ïpq do uo ugp De B.B.C. heeft békend gemaakt, dat na het weerbericht vap 9.45 alle uitzendingen van Daventry en de regionale stations zul len gestaakt worden tot kwart over vijf en eenige voetbalwedstrijden, die altijd om 3 uur beginnen, zijn tot 4 uur 15 versohoven. Matinee's in schouwburgen zijn ook reeds hier en daar afgelast. Voor den herdenkingsdienst in de St. Paul kathedraal zijn meer dan 20.000 plaat sen aangevraagd, terwijl er slechts 5000 beschikbaar zijn, waarbij alle ruimte is uitgebuit. De officieele vertegenwoor digers van alle Europeesche landen zullen aanwezig zijn, evenals de leden van het kabinet en de premiers van de Dominions. De Prins van Wales vertegenwoordigd, zooals bekend; den Koning. Z.K.H. zal zich ook naar Cardington begeven en met den premier in den stoet loop en. Aan Hr. Ms. gezant te Londen, jhr. mr. de Marees van Swinderen, is opgedragen de Nederlandsche regeering te vertegen woordigen bij de begrafenis van de slacht offers van die ramp met de R 101. verneur van Curagao, die tijdens den voor ons smadelijken overval de verant woordelijkheid te Willemstad droeg, dan vrijuit gaan? De vraag is zeker niet ganschelijk-onge- motiveerd. Maar: er wordt nog een andere gesteld! Herhaaldelijk is vanuit Curagao aan het Haagsche Plein voorgesteld, en dat zelfs met sterken aandrang!, het ver schaffen van veel meer mogelijkheid om tegenstand te bidden wanneer ons West- Indische gebiedsdeel in gevaar zou wor den gebracht. Venezuela, haard van beroering, ligt vlak-bij. Het departement van Koloniën te onzent wist, welke „surprises" ons vanuit die streek konden wachten. Wist, welke belangen, o. m. door de gemaect". Het daaropvolgend jaar werd i petroleum-onderneming op Curaoao, hier zij als zoodanig in gebruik genomen en diende oorspronkelijk voornamelijk voor het wegen van ankers en geschut. Ook werd aan verschillende gilden een zetel in het gebouw aangewezen, zoo o.a. aan het Metselaarsgilde „St. Barbara", het Schil dersgilde „St. Lucas", het Smedengilde „St. Eloy" en het Ohirurgijnsgilde. De aan wezigheid van dit laatste gilde was oor zaak, dat er daar, in die Waag, ons eerste laboratorium, oltewel Venezoluaanschen rebel Urbina? De eisch is aldus reageert het rechts- op 't spel stonden, gevoel des volks; voelt de buitenwacht dit W ist, in hoe ellendigen, vervallen, mei 1 Kte verdedigen toestand het fort te Willem stad verkeerde. De vraag heeft dus alle reden van be staan, luidend: „Wie droeg de verant woordelijkheid in deze? Men kan er zich niet over verwonderen, dat thans gezegd wordt: noch ir. Fruytier, de oud-Gouverneur, noch kapitein Bor ren, anatomisch laboratorium, oltewel snij- ouMMuverneur, - "SS",!" mZn to ontstond. Hot is in deze sniikam! de ondergeschikte officier, moge c.hirunriins oo het beroemd dat men de chirurgijns op het beroemde schilderij van Rembrandt „De Anatomi sche les van dr. Nicolaes Tulp" bijeen verantwoording worden geroepen Schoon zij: dan ook allicht beter hadden gedaan door, - waar ztf beseften een teak Langzamerhand dankte de Waag aan te moeten vervullen, welke onder bepaalde c^ium Anatonicum zijn voornaam- onvoorziene omstandigheden niet zou kun- vermaardheid. Vooral de collectie nen, 'gedragen worden naar eisch, voor hun ambt, op Curagao waar te nemen, te bedanken. schilderijen die hier bijeen kwam, werkte hiermede mee. De heeren professoren lie ten zich blijkbaar in dien tijd gaarne met Zullen de Vragen, door den heer Floris hun ieerlingen door de bekwaamste mees- Vos pas gesteld, leiden tdt een zooveel- ters uit hun tyd schilderen! Maar ook an- ste herfst-interpellatie in de Tweede dere dingen dan schilderijen verzamelde Kamer?djt gjide jn deze zalen: er waren allerlei Onmogelijk is 't stellig niet. In afwachting van ook deze te duchten verzwaring van de najaars-agenda van ons Lagerhuis gaan wij den 14en October tegemoet. Mr. ANTONIO. Sper-uren. De nieuwe zweminrichting. Waag voorheen en thans. „Slechte" cijfers! De Woefetrofliek Den Haag, 9 October. Tempo-doeloe. Toen de Oost nog „heel ver" lag! Een goed recept De vragen-Florls Vos. Nog een Interpellatie? Eergisteren, Donderdag, zou de tweede verkeers-telling-dag geweest zijn, ware het niet, dat de herfst-elementen dezer dagen wel bijzonder roerig werden en Woensdag, in de middaguren het vlieg tuig met de Oranjewimpels waarmede de telling werd afgelast, in den storm boven de stad gekruist h^ü, wat tusschen haak jes, een kranig staaltje van vliegkunst was. Het zou wel interessant zijn eeris te weten of ons verkeer in die ééne week, na die eerste telling van verleden week, al weer was toegfenomen.... De indruk geeft het zeker, dat het nog steeds, dag 1 aan dag groeit. Op de zoogenaamde sper- instrumenten, skeletten, opgezette dieren en zelfs... huiden van geanatomiseerde (in goed Hollandsoh zou men moeten zeg. gen: uiteengesnedenl) misdadigers... En dat alles was voor een luttel bedrag voor de burgers en buitenlui te kijk. In den kermistijd was aldus de Waag een aan gewezen uitgang of, zooals het in 1828 wordt beschreven: „een aangename ver lustiging voor het gemeen, kunnende hetzelve zich dan tegen 2 stuivers de per soon vermaken met de geraamten der voornaamste beulshanden ter dood ge- braohte misdadigers, welke aldaar op een belachelijke wijze opgesierd, vertoond worden, van naderbij te beschouwen..." Trouwens vanaf het begin tot ongeveer In normale omstandigheden duurde het beperking bij de discussie ietwat in 't oog uren, in de eerste plaats tusschen half vijf meestal tot de tweede week van November, dat de Tweede Kamer hare groote winter- cainpagne aanving. Het eerste nummer op het program was dan: de Indische Begroo ting. Voor dat budget werd in ons Lager huis slechts een minimum van belangstel ling gevonden. De afstand" tusschen Patria en Insulinde was toen immers zoo veel grooter dan nh. Wie toen, dertig, veertig jaren terug, zou gesproken heb ben over een toekomst, nog geen halve eeuw verwijderd, waarin Post-vliegtui- gen van Posthol naar Batavia in minder dan, tien dagen zouden overwippen; waar in men rustig en gemoedelijk vanuit kan toor of huiskamer zou kunnen spreken met vrienden en verwanten in de Oost, men zou hem gehouden hebben voor een fantast, zoo niet ergerl, die „ze zag vliegenHet woord is heelamaal niet meer bruikbaar, niet meer van pas. Men had de „Indis he specialiteiten" van den ouden stempel. De menschen die heelemaal naar Oost-lndië waren geweest, Insu linde van aanschouwen kenden. Naar hun woorden, adviezen werd met eerbiedige aandacht geluisterd. De overgroote meer derheid van de Kamer vertoefde gedurende het „Indisch debat" in den foyer, in de Haagsche straten, die dan het zoetjes aan voor Sinterklaas zich prepareerend aanzien begonnen te krijsen. Een stuk of drie, vier „specialiteiten" hielden redevoe- rinkjes over zoowat teikenjare terugkee- rende onderwerpen. De Minister van Ko loniën, wanneer wordt d'e titel veran derd in dien van Indische Zaken, zooals prof. Van Vollenhoven eenigen tijd gele den in overweging heeft gegeven?, be antwoordde de sprekers. Bij de artikelen werden enkele aanmerkingen gemaakt. Klaar was Keesl Dat alles behoort tot ver verleden. De Indische Begrooting komt nu heele maal achteraan. Zij' is, zooa'la zij d'e Tweede Kamer bereikt, algeheel van karakter veranderd. Heeft den Indischen Volksraad dan gepasseerd. Zij wordt in de Oost gemaakt, gelijk 't betaamt en waar tegen nu niemand meer bezwaar oppert. Ik herhaal: hoe 't dit jaar moet gaan met de behandeling van al de ontwerpen en interpellatiën, welke (behalve de geheel© Rijks-begrooting!) in de periode tusschen a.s. Dinsdag 14 October en een paar da gen vóór Kerstmis dienen te worden afge daan: 't is mij, met vele anderen, een raadsel. Men zal reeds zeer vroeg met avondver gaderingen dienen te beginnen. Vaste ge woonte is om daarmee eerst aan te vangen wanneer, in November, terwijl het grcot>politiek debat in gang is, een, paar Hoofdstukken van het Rijks-budget voor de publieke zitting rijp zijn geworden. Dx.rgaans gaat dan Hoofdstuk III (Bui- 1. Zaken) voor. joa s de zaken nu staan, zal de Kamer „Ui allicht geplaatst zien voor de nood zakelijkheid om reeds in de periode tus schen half October en begin November enkele malen des avonds bijeen te komen. Wil men de Algemeene Beschouwingen niet moeten beginnen op zoodanig laat tijdstip, dat er van gereed-komen vóór Kerst niet of nauwelijks sprake zal kunnen houden. Wij staan nu vlak-vóór de reeks van in spannende weken, 't zijn er nu een negental!, waarin de „Handelingen" zullen aanzwellen tot een zeer-dikken bun del. Mag ik 't' nog eens herhalen, dat het Parlement zooveel vlugger zou kunnen opschieten, daardoor zooveel vrucht en half zeven, schijnt de stroom eiken dag weer te wassen: iederen keer weer moet men op die uren aan de tramhaltes in het centrum van lijnen die naar de buiten wijken voeren, méér wagens met 't bordje „vol" langs zich heen laten gaan voordat men een staanplaatsje aan de lus bemach tigen kan, steeds langer duurt het voor- baarder arbeid in den loop van een zitting- dat men kans ziet tussohen eindelooze jaar verrichten, indien men slechts wat rijen auto's en fietsers door van het ééne offers wilde brengen van: eigenliefde, in zijn verdediging tegen deze en derge lijke aantijgingen sterk stond. Overleg met rechtsche partijen was, naar hij ver- klaarde, ten dezen in geen enkel opzicht het midden der vorige eeuw hadden in en gepleegd en overigens werden in de be- voor Waag heel wat terechtstellingen staande zweminrichtingen de Adams en plaats, wat in dien tijd als een soort pu- Bva's sinds jaar en dag gescheiden ge- blieke vermakelijkheid werd beschouwd, houden zonder dat dit ooit tot klachten Voor het laatst werd in 1849 het schavot aanleiding had gegevenVanwaar dan hier opgericht. nu ineens, bij de tegenstanders, dat enor- Nadien brak een minder griezelige pe- me enthousiasme voor dat gemengde bad? riode van het gebouw aan De Brand- Op de kritiek, dat de Raad niet had ver- weer heeft er tijdelijk in gebuisd, zoo ook nomen hoe de gezondheidscommissie er I het Oud-Archief der Gemeenie, het Steun- over dacht, antwoordde de wethouder dat - comité en het Centraal Bureau voor So- deze commissie geadviseerd had tot het i ciale AdviezenZijn tegenwoordige be- inrichten vanvijf nieuwe zwem- en stemming van Historisch Museum heeft openlucht-badinrichtingen en dat men dus eigenlijk blij mocht zijn dat B. en W. er voorloopig bescheidenliik slechts één vroegen! Zeer zeker kan men nog op an dere gronden tegen extra dure nieuwe badinrichtingen in Zuid zijn. Zoo laat zich met reoht vragen of het te besteden mil- iioen niet grootendeels in... den regen en kou zal gegooid zijn: want hoe luttel zal niet het aantal weken zijn, het tenslotte gekregen door toedoen van het initiatief van directeur Baard van het Stedelijk Museum die reeds in 1914 in deze richting wenschte te sturen, maar die eerst in 1925, geholpen ook door een le gaat van de dames M. C. en C. van Eeghen de zaak er door kreeg. Het gebouw werd toen van top tot teen hersteld. Behalve een permanente verzameling schilderijen en voorwerpen uit onze geschiedenis wor- ijdelheid, vrees voor het kiezersvolk! Indien afgevaardigden van den tweeden en minderen rang in geschiktheid en wel sprekendheid wisten te beheerschen de onzalige zucht om te herkauwende term klinkt niet zeer eerbiedig, maar toch waag ik 't dat woord te gebruiken 1 wat anderen reeds hadden betoogd, op veel betere wijze dan hun mogelijk is. Indien dit moest eigenlijk voorop staan!, een eind werd gemaakt aan het rampza lige, nuttelooze, slechts tijd-vermorsende repliceeren! Een repliek, tweede rede over zeker onderwerp, nadat de regeering heeft ge antwoord 'kan zeer stellig noodig wezen. Ter nadere opheldering, tot het vermij den van misverstand, het verduidelij ken van eene blijkbaar aan de groene tafel niet geheel juist verstane of begrepen op merking. Zeker, dat kèn! Maar: het oogeniblik wil, dat zoovelen zulk repliceeren noodig achten- in geval len, waar er niet de geringste noodzake lijkheid voor bestaat Wij zijn in de door mij hier-bedoeldte richting reeds voorwaarts geschreden. Telkens gebeurt 't, dat de Voorzitter, na een uitvoerig debat, 'gedaan weet te krijgen, dat hij kan aankondigen: „Er wordt niet gerepliceerd. Het debat wordt dus gesloten!...." Dat is prachtig. Maar er zijn toch nog nu en dan stijfihoofdigen, die 1 er nu een maal op gezet hebben, nog „een enkele opmerking te maken....". Groot is dus het gevaar, dat 't hek van den dam raakt! De Kamer moet hier waken tegen sleur- en-slender. De repliek was geworden1 tot iets,' dat er nu eenmaal zoo bij behoorde. Ik herhaaldie tijd ligt gelukkig achter ons. De waarschuwing, welke ik mij veroor loof, is begrijpt men allicht tot Alle partijen en groepen gericht. Allen; zonder eenig verschil van „kleur", hadden te lijden van de repliek-microbe, die een parlementaire ziekte gedurende vele jaren heeft berokkend. Moge de winter-oampagne van 1930 het bewijs leveren, tiat de Kamer „immuun", onvatbaar is geworden voor deze ziekte kiem, welke het parlementaire leven ook te onzent zoo ernstig en zoo lang in gevaar heetft gebracht. Of de pijnlijke kwestie met betrekking tot den overval in Ouragao, dewelke in Juni 1929 plaats -had, eerst stof tot dis cussie zal geven wanneer de Begrooting van Curagao op het tapijt komt, ik ver oorloof mij,, dat twijfelachtig te noemen. De heer Floris Vos, de „zwerver" in trottoir naar het andere over te wippen ons huidige, vaderlandsche klimaat! dat den er, om het museum ievend te houdet.. Het sterkst is de verkeersstroom op dien men in de openlucht (de inrichting wordt geregeld afwisselende tentoonstellingen tijd na het sluiten der kantoren echterniet overdekt!) van deze grootsche, wel gehouden van economie en topografie, ter- wel gezwollen om en bij het Centraal sta-wat overdreven royale gemeentelijke wijl het Genootschap voor de Joodsche tion. Hier toch heelt men niet alleen met| instelling genieten kan?... Desalniette- Wetenschap er om de 3 a 4 maanden een verschillende van dergelijke stroomen op den grond, als daar zijn de, op dat tijdstip door een aantal extra wagens versterkte tram-stroom die als een geleede slang langs de vele lijnen die hier samenkomen kruipt, de lorensen-stroom die vanuit de stad naar het station en de tegenge stelde stroom van reizigers, die vanuit het station de stad in bruischt, te maken, maar krijgt men daarenboven, of liever daaronder, nog te doen met den stroom min kwam de voordracht er met een on- verzameling bijeen brengt betrekking verwacht groote meerderheid (2418) hebbend op speciaal Joodsche Amsterdam door en het heeft geen zin er verder over sche onderwerpen na te praten. Hopen wij nu maar op wat Zoodat zoowel om zijn bewogen ver extra zomersche zomers opdat velen van leden als om zijn rustte, maar ook belang de zaak profijt mogen hebben ende wekkend heden, de Waag het bezoek dat exploitatiekosten niet al te schrikbarend hijin deze dagen 'heeft, zeker ten- zullen worden! volle verdientl Schrikbarend dan wel niet, maar toch van booten en bootjes in allerlei iormaat1 niet bepaald verheugend zijn de cijiers die die van over het IJ komen, in driitige haast uit de viaducten vandaan schieten en hun menschenlast afzetten aan de di verse steigers. Water-trammen, water taxi's, kleine kittige directie-bootjes, oudere en meer logge stoombooten, het brengt alles de werkers van Amsterdam- Noord, ons nog voortdurend groeiend industrie-centrum, aan en het puft en race't en draait en manoeuvreert door het woelige water in snelle vaart: ieder, direc teuren, kantoorpersoneel, arbeiders, zoo goed als de bemanning dezer IJ-vloot, heeft op dit einde van den werkdag, haast om thuis, of althans in het centrum, te komen.Gaan dan nog in den vallenden schemer van deze hersftdagen, op dat oogenblik, de lichten en lichtjes, op de bruggen, op het stationsplein, in de trams en op de booten aan, dan ontstaat een feëriek geheel waar geen waterballet-van- eertijds Carré of tegenwoordig van Schneider, meer bij haaltEn men is dankbaar, dat we dan toch nog maar geen gevolg hebben gegeven aan den raad van den auto-koning, Ford, die ons; naar het gerucht wil, onlangs adviseerde veel van ons water dicht te gooien om er behoor lijke auto-wegen van te maken! Al moet men daarbij vreezen, dat het er hier, voor 't station, binnen niet zoo heel veel jaren in den een of anderen vorm van zal moe ten komentenzij er eindelijk eens wat schot komt in de plannen voor een vaste IJ-oever-verbinding, plannen waarop het deksel van de doofpot den laatsten tijd weer zwaar schijnt te rusten Liever dan dergelijke groote problemen aan te vatten, vermeidt de Raad zich voor alsnog in minder omvangrijke, al gaat het hierbij dan toch nog, als bij dat plan voor een nieuwe zweminrichting in Zuid, om niet minder dan een klein millioen en omgewichtige zaken als „al dan niet gemengde baden" iets waarbij, naar som migen meenden te weten, de politiek in hevige mate gemoeid was. Er waren n.1. A. Mackenzie, „De Hel In Rusland". De volledige geschiedenis van de vervolging van den Godsdienst onder het Boisjevisme. Vertaling van Fre- derika Quanjer. N.V. J. M. Bredée's U. M., Rotterdam. - liv V iiiuiv viiivuiu w cao. u uiv/n xr.x de tweede Kamer, de Jan-zonder-land, tegenstanders van deze nieuwe, gemeente man zonder partij, heeft Vragen gerichtlijke zweminrichting met openluohtbad, die rnr no wi i>-i ïn+A-i.n Ti1 tvi onlangs inzake de verbetering van onze melkwmning bekend werden gegeven. Want hieruit blijkt ten duidelijkste, dat de groote meerderheid der bij deze melk- winning belanghebbenden alkeerig is van r*. vi„i een vrijwillige controle of daar het nut T ,voo,rwoord- het authentiek. ,T/v x rp_ j verhaal uit de eerste hand van de godsdienstver- I in ziet. loen, nu drie jaar ge- volgingen in Rusland. Mackenzie is een Londensch leden besloten was een „proel te nemen journalist, die verscheiden jaren in den Sovjet-staat Iliet aanmoediging en behoud van het par- gewoond heeft en toestemming had er vrij rond te ticulier initiatief en met 8teun van de trekken. Hij kende de communistische hoofden en overheid", werden de Meca en Meba op- was een vriend van patriarch Tikon. Zijn verslag gericht, vereenigingen waartoe, naar men omtrent hetgeen hij in de gevangenissen gezien hoopte het overgroote deel der veehou- hceft is no9 ontzettender, aldus dit voorwoord, dan ders en melkhandelaars zouden toetreden, £enna,n's ^9^. re'aas vanL d? daaen onder het waarna zjj zelf dan de gewenschte controle m 1 bevoegdheid van den heer Mackenzie om over Russische aangelegenheden te uden kunnen Uitoefenen. Thans JS eoh- spreken, staat vast, en senator King heeft in den ter gebleken, dat, na een driejarig bestaan Senaat der Vereenigde Staten gezegd, dat des der genoemde lichamen van de ongeveer schr. oprechtheid en verstandelijke eerlijkheid bui- 2500 in het randgebied van Amsterdam ten aben twijfel staan. gevestigde veehouders slechts 575 bij het Tot zoover wat een inleidend woord omtrent -Meca zijn aangesloten (met pl.m. 10.000 dcn sc'lr' ze9l- Deze zelf zegt in zijn voorwoord: van de pl.m. 40.000 aan Amsterdam melk- i'P" boek is een versla9- een Prote»t' ecn beroep, gevende koeien) en dat van de pl.m. 1450 i vert^ va.n,waéik, van de verv°lflinJ Y3k melkhandelaren 550 zijn toegetreden tot 9odsd*nst Rusland gezien en gehoord heb W M„ha /rwof m en 9ee{ uitlog aan de smeekbede, die de Russen fé j? lerde-Van het zelf daartegen doen...... Veel berust op persoon- melkverbruik). De reeds in een vorige brief vermelde conclusie van B. en W., n.1. dat „de proef als mislukt mag worden be schouwd rust dus wel op zeer duidelijke en betreurenswaardige cijfers! Ét Als de cijfers van het bezoekers-aantal aan de van Gogh-tentoonstelling (zij duurt nog tot 2 November) eenmaal bekend wor den, zullen zij zeker niet betreurenswaard, maar verheugend blijken te zijn. Nog steeds blijft het publiek in groote getale toestroomen en ook de rondgangen en lezingen, die men in verband met de expositie houdt, trekken voortdurend veel belangstelling. Een bijkomend verheugend verschijnsel is n.1. dat nu ook de Waag en het daarin gevestigde Amsterdamsch Historisch Mu seum meer bekend wordt. De goedkoope kaarten voor de van Gogh-tentoonstelling, die de gemeente beschikbaar stelt voor artisten, leden van vakvereenigingen en nog verscheidene andere categoriëen van medeburgers, moet men in die Waag, waar tevens het kantoor van de. ai'd Kunstzaken lijke ervaringen." Van herfst 1921 tot einde 1924 hield de schr. verblijf in Rusland. De bedoeling van dit geschrift, welks waarde wij uit den aard der zaak niet kunnen beoordeelen, blijkt uit het bovenstaande genoegzaam. Er zijn vele illustraties naar photograflsche opnamen in het boek, die een denkbeeld geven van de midde len, waarmede de sovjets meenen den godsdienst in hun land te moeten bestrijden. Bovendien is er een suggestief omslag, geteekend door Ida Moser. dat een bloedrooden man voorstelt met het witte krul! in de hand, terwijl op den achtergrond de kathe dralen ineenstorten. t wordt \ooi de stenografen en tot de ministers van Justitie en Koloniën, in de geheele zaak niet alleen een parade- R™ awyuui vaxMo. aiu ivunstzaKen journalisten, m herfst- en wimter-1930 een En dat wel naar aanleiding van het door paardje van de S.D.A.P. zagen, maar nog der Gemeente gevestigd is, afhalen. En tijdje van> alleruiterste krachtsinspan- kapitein Boiyen gedaagd ziin voor het wel een paardje dat op slinksch politieke zoo komen velen er toe in deze weken een ning.Moge de Kamer deze officieele Hoog Militair Gerechtshof te 's-Graven- wijze zou worden binnengehaald doordat wandeling naar de Nieuwmarkt en het en tticieuse werkers van bet Huis met hege. Vijf dagen gevarigenisstraf werden de stemmen van een aantal rechtsShen ge- oude stadsbolwerk, de St. Anthoniusnoort hel uit t oog verliezend. iet allereerst tegen dezen officier gevorderd. Op grond kocht zouden zijn tegen overgave van... oftewel Waag te maken. In 1817 besloot 1. li, n aar voor het prestige, liet ge- van plichtsverzuim? gemengd-bad-verbod!Het kan niet ont- de vroedschap dat „d'oude Anthonius- ~ag van het Hurs zelf, de deugd' der zelf- In verband met den overval van dien kend worden, dat wethouder de Miranda poort tot een Waag zal worden bequam

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2