HELDERSCHE COURANT KANNEWASSER Konijn's Zure Zult NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 6871 EERSTE BLAD. DINSDAG 14 OCTOBER 1930 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Helderacbc Courant f 1.50; voor Koegraa, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ncd. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3 20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95. f 1.25, f 1.25. f x.35.' Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Glrorokenlng No. 16066. ADVERTENTIE N; 20 ct. p. regel (galjard). loges, meded. (kolombreedte als redactloD. tekst) dubbele prijs. KleiDe advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling- (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De crisis in Duitschland. - Pessimisme in de radicale partij in Frankrijk. - De Balkanconferentie Blijkens mededeeling -van de „Vor- warts", het Duitache soc.-dem. orgaan, hebben een drietal soc.-dem. rijksdag- leden een onderhoud gehad met den rijkskanselier. Het blad schrijft in ver band daarmede: „De socialisten willen trachten langs den gewonen wettelijken weg de bepalin gen der noodverordeningen, waartegen de groote massa des volks gekant is, ge schrapt te krijgen. Deze gedragslyn heeft ten doel den opzet der communisten en nationalisten, wier streven het is een po- litieken baaierd te scheppen, te ver ijdelen. Verwerping van de noodverordening; die nu al enkele maanden in werking is, zou, als er niets anders voor in de plaats kamt, de openbare financiën reddeloos ontwrichten. De socialisten zullen daar om trachten de nood-verordening de „gifttanden" uit te trekken, zonder dat een toestand van ontreddering ontstaat. Zij zullen tot dat doel voorstellen de nood verordening in handen te stellen van een Rijksd&goommissie, die opdracht krijgt ze te herzien. Op de Balkanoonferentie is men over de grootste moeilijkheden, de kwestie der minderheden, waarbij Bulgarije en Alba nië tegenover de anderen stonden, heen en verder blijkt men het over de belang rijkste politieke kwesties volmaakt eens te zijn. Èr zal een conferentie volgen over een verdrag tot uitsluiting van den oor log en scheidsrechterlijke oplossing van geschillen, en er zijn nog tal van andere zaken geregeld, zoodat er een zeer opti mistische stemming heersoht. Het gaat daar dus blijkbaar den goeden kant op. Wij hebben in ons vorig overzicht mededeelingen gedaan omtrent een con gres, door de Fransche radicale en socia- listisch-radicale partijen gehouden. Blij kens de berichten, die hierover worden gepubliceerd, heerscht aldaar onder de pacifistische elementen een moedelooze stemming. Zoo verklaarde Bertrand de Jouvenel, zoon van den bekenden senator, dat naar zijn meening bij den tegen- woordigen toestand, noch de Volkenbond, nooh het tractaat van Looarno, noch het pact Briand-Kellogg een oorlog konden verhinderen. Hij gaf daar ook motieven voor aan, en een daarvan was de toestand in Italië. Er zijn in de fascistische partij thans allerlei voormannen uit de irreden- tistische beweging gekomen. (De irreden- tistisohe beweging is een nationalistische beweging, die bedoelt zooveel mogelijk Italiaansche elementen, die evenwel niet onder Italiaansch staatsverband leven, bij Italië in te lijven. Bijvoorbeeld Italiaansch sprekende deelen van andere landen). In ons geval betreft het Zuid-Slavië. Een motie-Herriot is door deze radicale partij ten slotte aangenomen, waarin gezegd wordt, dat naar de meening der partij de vrede slechts kan worden verzekerd door een overwinning der democratie, terwijl de vrede slechts ln gevaar zou worden gebracht door het succes van mannen, die steunen op militaire macht en die een prestige-polltiek voeren, daarbij het na tionalisme aanvurende. De motie wendt zich tot alle democratische elementen van alle landen. Wl) BREIEN!! en REPAREEREN alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk zijn wij no. 1. JAAP SNOR, Zuidstraat IS Let op den gelen winkel. - Telefoon a$t. DE TOESTAND IN SPANJE. Botsingen ln Catalonlë. Uit Madrid wordt gemeld, dat het Zaterdag te Lerida in Catalonië tot ern- Istige botsingen is gekomen tusschen j politie en republikeinen, die een betoo- jging wilden houden naar aanleiding van de aankomst van de eohtgenoote en de dochter van den uitgewezen Catalaan- schen leider Macia. Toen de betoogers geen gevolg wilden geven aan de som matie van de politie om zioh te versprei den, voerde de politie een «harge met de blanke sabel uit. Ongeveer veertig personen werden door sabelhouwen ge wond, waarvan eenigen vrij ernstig. Indruk ln Italië. Uit Zwitserland wordt aan Het Volk gemeld, dat de gebeurtenissen in Spanje ook indruk in Italië hebben gemaakt. In Italiaansche kazernes hebben huiszoekin gen plaats en in de grensstreken worden dagelijks verscheidene personen gear resteerd. Te Milaan zijn in de kazernes anti-fasoistische proclamaties in beslag genomen, waarvan niemand weet, boe z(j er zijn binnengesmokkeld. Te Turjjn hebben de arbeiders een betooging ge houden, waarbij het tot botsingen met de politie kwam. Te Padua heeft men een drukkerij ontdekt, waar anti-fascis- tiache lectuur werd vervaardigd. De politie nam 15.000 manifesten aan de matrozen in beslag en arresteerde 8 drukkers. In Zuld-Spanje breidt de stakingsbewe ging zich uit. Te Sevilla hebben de arbei ders een algemeene 24-urige sympathie staking afgekondigd voor de stekenden te Malaga. Te Granada zouden de bouwarbei ders Maandag het werk neerleggen. In de stad Vittoria hebben bloedige botsingen plaats gehad tusschen de politie en de sta kers, waarbij twee arbeiders weiden ge dood en zes gewond. De politie heeft zes-en-negentig weer spannige arbeiders in hechtenis genomen. I Onder voorzitterschap van den kardi naal-aartsbisschop van Tarragona heeft er een bijeenkomst plaats gehad van alle bisschoppen uit Catalonië. Omtrent deze bijeenkomst wordt groote terughoudend heid in acht genomen. De burgerlijke gouverneur van Sevilla- heeft bekend gemaakt, dat er maatregelen zftn genomen in verband met de steppen door de leiders der arbeiders gedaan, die tot een steking van 24 uur willen over gaan uit solidariteit met de arbeiders te Malaga. Er zijn eenige aanhoudingen ge daan. Te Malaga is het rustig; de koffiehuizen zijn w-eer geopend. De spoorwegmannen hebben het werk niet hervat uit protest tegen do aanwezigheid van gendarmen. Trams en taxi's rijden niet. Talrijke arrestaties. Op bevel van den hoofdcommissaris te Madrid hebben te Barcelona talrijke arres taties plaats gehad. Tot de gearresteerden behooren de vakvereenigingsleider Pes- tana, vier redacteuren van het vakvereeni- gingsblad „Solidaridad", voorts een be kend auteur, een dokter en een advocaat, alsmede verschillende andere bekende per sonen uit het vakverenigingsleven. Te Sevilla zijn vijftig, te Saragossa ze ventig personen in hechtenis genomen. Deze arrestaties worden in verband ge bracht met en samenzwering, die volgens den hoofdcommissaris van politie was voorbereid. Tot de meest opzienbarende arrestaties behoort die van den bekenden Oceaanvlie ger Franco te Madrid. Franco, die reeds geruimen tijd een openlijk tegenstander is van de dictatuur en later ook van den ko ning, had dezer dagen een zeer scherpe verklaring afgelegd, waarin hü te kennen gaf, dat de dictatuur het land ten gronde had gericht en dat voor Spanje slechts de republiek redding zou kunnen brengen. Zijn arrestatie staat ln verband met een door hem geschreven artikel, waarin hij een voormalig minister van de dictatuur, generaal Martinez Anida, een misdadiger had genoemd. Allerlei vage en ndet te oontroleeren ge ruchten over een revolutie doen voorts de ronde. HET LOONOONFFLICT IN DE BERLIJNSCHE METAALINDUSTRIE. Een scheidsrechterlijke uitspraak. Voor de Berlijnsche metaalindustrie is de vorige week een scheidsrechterlijke uit spraak geveld, waarbij met ingang van 8 November a.s. de loonen der arbeiders bo ven 18 jaar met 8 pet. verminderd worden. Ter toelichting van deze uitspraak zegt de scheidsrechter, dat de productiekosten verlaagd moeten worden. Daarvoor is het noodig, loonen, die in een gunstige con junctuur zjjn bepaald, te verlagen. Indien de huidige malaise vorotduurt, zijn recht- streeksche onderhandelingen tusschen werknemers en werkgevers gewenscht, op dat ontslagen worden voorkomen door een verkorting van den arbeidsduur. De scheid sredhter spreekt de hoop uit, dat het verlagen der loonen de productiekosten zal doen dalen opdat de industrie arbeiders, FEUILLETON (THE LURE OF THUNDER E3LAND). Uit het Engelsoh door LEO WALMSLEY. 18) Om even over vijven, liet Thompson ons, door een reusachtigen inboorling, we ten dlat hij een clhow bemachtigd had en dat het vaartuig op het strand op inspectie lag te wachten. De dokter vroeg me, of ik wilde gaan kijken en na afloop daarvan rapport uitbrengen. Ik deed wat hij me vroeg en daar kapitein Timms in zooverre van zijn zonnesteek hersteld' was, dat hij dien middag verscheidene keeren om whisky gescheld had, verzocht ik hem op te staan en mee te gaan. Van uit de verte zagen wij de dhow al op het strand liggen. Kapitein Timms snoof als een strijdros, dat kruitdamp ruikt. Op een meter of twintig afstand liet hij me in den steek, stevende op het vaar tuig af en begon het op een manier, die mijn hart deed opengaan, zoo volkomen was hi1 de expert, die een nieuwe aan winst komt keuren, van boeg naar aohter- hteven en van kiel tot bakboord te bekij ken. Ik gaf mijn oogen eveneens den kost. 't Was een groot gevaarte van, naar schat ting, meer dan veertig voet lengte; op den achtersteven vond ik den naam „Sultan Selim" met Arabische letters in het hout gekrast. Hutten of een kajuit had ze na tuurlijk niet, maar het dek bij den achter steven was breed; breed genoeg voor het f kamp-bed van den dokter, benevens een 1 graadje primitievere slaapgelegenheden voor Timms en mij. Volgens den schipper, een Arabier, met een deksels ongunstig uiterlijk, was ze de snelste en best-ge bouwde boot,, die er in heel Zanzibar te vinden was. Hü had verscheidene reizen met haar gemaakt, naar het Zuiden tot Mozambique, naar het Noorden tot Lamu, maar tot dusver had hij nooit, zegge nooit, zelfs in den ergsten storm niet en hü had er een paar meegemaakt 1 behoeven te hoozen. De uitspraak van Timms was kort en krachtig, maar ndet bepaald complimen teus. „Een bliksems smerige schuit 't Krioelt er op!" „Maar voor een reis van een paar hon derd mü! wei te gebruiken, denk je?" „Hm!" was het hoopvolle antwoord. ,,'t Staat niet aan mü om ja of neen te zeggen. Ik heb af te wachtenw En zeggen ze, vooruit Timms! dan step ik aan boord. Ik ben aangenomen in de qualiteit van duiker, sir." Uit dat antwoord destilleerde ik, dat hü de „Sultan Selim" zeewaardig vond en dat de „bemanning en passagiers" tusschen de naden en in verborgen hoekjes en gaat- jjös door een hoeveelheid zwavel en twee of drie zakken Keatrngs tot een quantum, dat ons uithoudingsvermogen niet te bo ven zou gaan, terug te brengen was. Da delijk na onze terugkomst verdween de I dokter dan ook naar Thompson Thomp son om bevel te geven de „Sultan Selim' SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 te charteren, kapitein en bemanning te huren en het vaartuig voor een maand te victualiseeren. Tegen den avond voor den dag van ver trek werd er door een keurig in het wit uitgedosten looper een brief en een gelakte kaarten-trommel voor d :n dokter gebracht. In den brief stond vermeld, dat het Na val Survey Department ons de kaart voor vier-en-twintig uur leende en ons, door dezen, tevens goedgunstig toestond haar over te trekken en zoodanige gegevens, die ons b;j ons wetensohappelük werk be hulpzaam konden zün, te kopieeren. Met behulp van mü teekende de dokter het be wijs van ontvangst en drie minuten later zaten we in zijn kamer met de kaart uit gespreid voor ons. Het behoeft niet ver meld, dat we de deur afgesloten hadden. Ik wist dat de dokter onder zün blind- zün leed, maar zoo in opstand als gedu rende de eerste paar minuten, nadat we met de kaart voor ons ieder aan een kant van de tafel waren gaan zitten, had ik hem nooit gezien. Hü vloekte op een ma nder, die mü met verwondering voor 's mans veelzijdigheid vervulde; hü ver- wenschte alles en iedereen, zichzelf, z'n vüanden stuk voor stuk kregen ze een beurt, ik zou bijna zeggen, dat hü het lijstje in alphabetische volgorde "af werkte. Dusi Khan, Pat Howard, Sladen, de Duit- schers, die hem gedurende zijn diverse ziekten zoo sohandelük verwaarloosd' had den. Maar toen ik ten einde raad onder zün schelden door met het voorlezen van de verschillende bijzonderheden, die on der de kaart vermeld stonden, begon, kal meerde hü al heel gauw. Het was een kaart op een ongewoon groote schaal. Dat en de nauwkeurigheid, waarmee elke bocht en elke inham aange die thans werkloos zün, weer in dienst kan nemen. Dat de arbeiders deze uitspraak zullen aanvaarden, wordt te Berlijn betwüfeld. Men vreest nu een groote steking, die 140.000 man zou omvatten. De ontstemming in de kringen der me taalarbeiders is van dien aard, dat de kans op steking op het oogenblik grooter is dan ooit. Het Verband Berliner Metallindustriellen heeft zijn houding ten opzichte van het voorstel van den scheidsrechter nog niet bepaald, maar te verwachten is, dat de patroons hun goedkeuring aan de voorge stelde regeling zullen hechten. Het is ook waarschijnlük, dat de regeling daarna door het rijksdepartement van den arbeid bin dend voor beide partüen zal worden ver klaard. De communisten sporen de metaalarbei ders reeds aan den arbeid in elk geval neer te leggen op 3 November, dit is de dag waarop de nieuwe loonregeling in werking zal treden. Het loon van de geschoolde Berlijnsche metaalarbeiders bedraagt op het oogenblik 1.12 mark (plm. 67 cent) per uur, de arbei ders beneden 18 jaar verdienen 2.64 (plm. 1.58) per dag. STAKING VAN DE WERKLOOS HEIDSONDERSTEUNING IN RUSLAND. Sterk gebrék aan werkkrachten in een aantal takken van bedrijf heeft het com missariaat van arbeid aanleiding gegeven de verzekeringskassen opdracht te geven overal de uitbetaling van werklooeheada- ondersteuniing te steken. Op de begrootingen van de sociale ver zekering zal de ondersteuning van werk- loozen niet meer voorkomen. Door dit besluit is de werkloosheid ge liquideerd; maar men er niet blind voor zün, dat dit ten deele gebeurt door een sterke beperking van de vrije beroeps keuze. Ruim een maand geleden ms het al duidelük, dat de inkrimping van de werkzaamheden van de arbeidsbeurzen, door uitsluiting van de „vliegers" en an deren, die hun vorige betrekking om on bevredigende redenen verlieten, neerkwam op een zekere mate van arbeidsdwang. Zoolang er een absoluut overschot aan werkkrachten was, liet men dezen dwang na. Maar nu het bedryféleven in zün ge heel eerder met een tekort aan werkk rach- ten te kampen heeft, zün de nog besfc ande overschotten het gevolg van de disrtr. ouüe der beschikbare krachten over de ver chil- lende bedrüfstekken en streken des 1 aids. Door de opheffing van de werkloosheids- ondersteuning hoopt men nu nivelk ying over het geheele land' en iia alle bedrijfs takken te verkrijgen, daar de arbeider niet kieskeurig kan zün op wat hij als werk aangeboden krijgt. HET BELGISCHE PRINSJE BOUDEWIJN GEDOOPT. Zaterdagochtend half twaalf had in de kerk van Sint Jaoob op Ooudenberg de doopplechtigheid plaats van Prins Boude- wü'n. Het zoontje van prins Leopold en van prinses Astrid van België. Op het plein voor de kerk stonden ver scheidene duizenden personen in den pias senden regen te wachten. De kerk was geheel behangen met fluweelen doeken, de vlag van Zweden en België en de kleu ren der stad Brussel. Ook palmen en bloemen waren overal aangebracht. Het eerste deed der kerkelijke plechtigheid had plaats in het midden van het koor, waarna zij op het groote altaar werd voort gezet. Eerst toen ontwaakte het prinsje, dat tot dan toe was blijven slapen. Na afloop der plechtigheid zong een kinderkoor het Te Deum en werd de Brabanponne op het orgel uitgevoerd, waarna de koninklijke stoet, nogmaals door de menigte toegejuicht, naar het pa leis terugkeerde. Omstreeks één uur werd ln het ko ninklijk paleis een dejeuner aangeboden aan alle officieele personen, die de plech tigheid in de kerk hadden bijgewoond. NAAR HET EINDE VAN DEN STRIJD IN CHINA. Noordelijken ln Honan verslagen. Bevestigd wordt, dat de Nanking-troe- pen Loyarrg hebben bezet en alle Noorde lijke troepen, die zich daar bevonden, ge vangen hebben genomen. Hierdoor is heit einde gekomen van den veldtocht in Ho nan en zün van den Zuldebjken oever der Gele Rivier alle Noordelijke troepen ver dreven. Dat de regeering den toestand veel ver beterd acht, komt tot uiting in de ver plaatsing van drie divisies van het front naar elders, voor de operaties tegen de communisten en bandieten. Indien uw spijsver tering verstoord is, februik dan eenige 'oster's Maagpillen. Zachte, afdoende wew- king.xonder eenige kram pen. f0.65 per flacon. FOSTER'SMAAGPILLEN geven waren, viel me het eerste op. In vorm was het eiland zelf het beste te ver- geüjken met een dqbeen; het lange rechte gedeelte was vlak, de beide gewrichten heuvelachtig. Het was omgeven door een koraal-rif, dat aan den Oostkant, op een afstand van ongeveer een kwart mijl, elke bocht van de kaart volgde, maar dat aan den Westkant een baai vormde met dicht bij het Noordelüke „gewricht" een ingang, die volgens de gegevens, er onder vermeld, bevaarbaar was. Ergens voor den ingang moest, de gezonken dhow, de dhow met de veertig schedels, zich bevinden. Ter ver duidelijking van deze beschrijving laat ik hierby een ruiihe schets van het eiland, met de details, die voor een goed begrijpen van het verhaal noodig zün, volgen, maar ik verzoek den lezer wel te bedenken, dat de omtrek van het eiland in het origineel door een vrü dikke, zwarte kronkellijn aan gegeven werd en dat het „Thunder Island" er onder vet gedrukt was. Met het oog op wat er dienizelfden nacht gebeurde, is" dit van belang. Wel een anderhalf uur bleven we zitten praten, ik met de kaart voor me, de dokter in een gemakkelüken stoel naast de tafel. Om acht uur maakte de gong voor het diner een eind aan de discussie. De dokter rolde de kaart zorgvuldig op en borg haar weg in zün koffer, een üzeren gevaarte met een dubbel Yale-slot. De kaartenbus liet hü leeg op tafel liggen. Voor het eten ging ik nog in een winkel dichtbü wat teeken-benoodigdheden te koopen: een trekpen, punaises en een rol calqueerpa pier. Ik ging den dokter halen en legde het papier even op mijn kamer neer. Zoo als te begrijpen is, bleven we dien avond niet lang tafelen. Dadelijk na het dessert gingen we naar boven, naar de kamer van mul VERKLMlHb. RiF beneden den zeespiegel- Paden Land bij eb droogvallend *S> den dokter. Daar bleef ik nog wat na-pra ten, maar om ongeveer kwart over negenen st uurde de oude heer me weg. Hü was moe en wilde wat vroeg gaan slapen. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1