^rr^id wasgoed/' Êté DEN HELDER GEMENGD NIEUWS WERKVERSCHAFFING. Voor de cultiveering van den Wierin- gerpolder zijn j.1. Maandag en Dinsdag opnieuw alhier vele arbeiders van elders aangekomen. Hen allen van een behoor lijk onderkomen te voorzien, leverde nogal wat moeilijkheden op. AUTO-ONGELUK. Bij het passeeren van den wagen van de „Texaco"-olie Mij. in den Slingerweg, geraakte de auto-wagen van de „Shell"- benzine Mij. in de langs den weg gelegen greppel. Uit eigen kracht kon de auto niet uit de greppel komen, zoodat met vereende krachten en hulp van de vracht auto van den heer Lont men het vehikel op den harden weg bracht. Zonder eenige averij liep alles goed af en kon ieder zijn weg vervolgen. BEURTGANGERS. Wij vernemen nader dat de beurtgan- gers der M.U.Z. met ingang van 17 Octo ber niet met autobussen naar Haarlem doch naar van Ewijcksluis zullen worden gebracht. BRAND. Woensdagnamiddag ongeveer 3 uur brak plotseling brand uit in de boerderij van den heer J. Doves, staande aan de Klieftstraat te Hippolytushoef. De boer derij met meubilaire goederen, ongeveer 40 wagens hooi, een groote voorraad ge- dorscht graan enz., ging geheel in vlam men op. De auto-motorspuit, alsmede slangen op de waterleiding, verleenden bij het blusschingswerk hunne diensten. Gelukkig dat er niet te veel wind stond, zoodat belendende perceelen bewaard bleven. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Alles was verzekerd, doch aangezien een boer om dezen tijd van het jaar zijn schuren met allerhande artikelen vol heeft zitten, is de brand voor den betrokkene een groote schade post. De brand bracht begrijpelijkerwijze veel publiek op de been. "VEREEN. VAN M.U.Z.-PERSONEEL. „V.V.M.P.". Bovengenoemde vereeniging heeft naar men ons mededeelt het voornemen om op Zaterdag 22 November a.s. weder een bal-avond te organiseeren. Het behoeft wel niet te worden gezegd dat de V.V.M.P. weder voor de noodige attracties zal zorgen, zoodat ook deze avond, evenals de vorige, een succes be looft te worden. Naar verluidt zal ook Louis Noirét weder het zijne tot het welslagen van den dansavond bijdragen. De heer Van Duinen, rijksveldwachter, gestationneerd te Den Oever, is gepromo veerd tot brigadier-titulair. MUZIEK VEREENIGING HARMONIE. jaarvergadering. Op Maandagavond 13 Oct. 1930 hield de Muziekver. „Harmonie" haar jaarvergade ring in de concertzaal van den heer Jb. BruuL Aanwezig wanen 19 leden, waaron der eenige aspiranten. De heer O. J. Boeker, voorzitter, opende deze bijeenkomst met een reeks van har telijke welkomstwoorden en memoreerde het vele wat de Vereeniging in het afge- loopen jaar gepresteerd had. De secretaris, de heer H. G. Rump, deed voorlezing van notulen en jaarverslag, welke onder dankzegging werden goedge keurd. Volgde rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. Gorter. Deze sluit niet als alle jaren met een voordeelig saldo, doch met een nadee- lig, hetwelk evenwel gedekt werd door het voordeelig saldo van 'het vorige jaar. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren KI. Engel en O. Duinker, verklaarde bij monde van laatstgenoem den, dat alles keurig in orde was bevon den. Een woord van dank werd den pen ningmeester gebracht voor zijn net werk en accuraat beheer en de commissie voor haar bemoeiingen. Bestuursverkiezing, wegens periodiek aftreden van de heeren C. J. Bosker, C. Gorter en C. Duinker. Laatstgenoemden waren herkiesbaar, dodh de voorzitter meende in het belang der Vereeniging te handelen, zich met meer herkiesbaar te stellen. De vergadering meende, dat dit een ramp voor de Vereeniging zou zijn. De leden weten wat de heer Bosker voor de Vereeniging heeft gedaan en nog doen kan, wanneer zij hem moeten missen, is het verband uit de Vereeniging verdwe nen. Hierover werd verder van1 gedachten gewisseld. Na de stemming bleek, dat alle heeren met algemeens stemmen waren herbe noemd, hetgeen der vergadering aanlei ding gaf tot luid applaus. Wij kunnen de Vereeniging dan ook weer feliciteeren onder deze leiding. Den directeur werd een huldeblijk 125) aangeboden en dank betuigd voor het vele werk, wat hü dit jaar weer aan de Vereeniging heeft bewezen. Voorzitter sprak dan ook den wensch uit, dat hij het komende jaar weer prettig en genoegelijk met de leden samen zal werken. De uitvoeringen worden vastgesteld op hall November en Februari voor de kunst lievende leden, met Kerstmis en Paschen openbare uitvoeringen. Gezien het nadeelig saldo van dit jaar en in verband met de noodige aanschaffing van nieuwe uniformjassen wordt voorge steld in) Mei of Juni 1931 een fancy-fair te houden, hetwelk wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer Th. Rasch zou heel gaarne wat concerten willen geven in de zomermaanden eni zou dan tevens de tent daarvoor opgesteld zien in de kom van de Ik ben zeef naar rn(jn zin qeslaaqd - en.... voor een laqefen prijs dap ik dacbl te besteden. Een \erlrouwd ?o billijk adres! gemeente. Gewezen wordt op het Oude Schoolplein. Alle leden zijn voor concerten, als het publiek maar wat mee wil werken, vooral de jeugd, want daar kan men veel hinder van1 hebben. Wenedhelyk zou het zijn, wanneer er eenige muziekliefhebbers wa ren, die tijdens de concerten de leiding op zieh zouden nemen om de orde te bewaren. Besloten wordt een verzoek in te dienen bij het gemeentebestuur tot het doen plaatsen van de muziektent bij de voor malige school. Na nog eenige zaken besproken te heb ben van 'huishoudelijiken aard, sluit de voorzitter deze vergadering en zegt nog maals dank voor de prettige samenwer: king. Texel. HERSCHOUW. Op 25 October zal door het bestuur van het Waterschap „de 30 gemeenschappelij ke polders op Texel" een herschouw wor den gehouden over de sloten van deze polders. De ingelanden, die de sloten niet schoongemaakt hebben, worden met 3. beboet. VERMAKELIJKHEDEN. Voor den komenden winter staat hier weer veel op het programma. Niet alleen zullen de verschillende tooneelvereenigin- gen van Texel weer hunne uitvoeringen geven, doch ook eerste krachten van elders treden hier in het a.s. seizoen op. Op 25 October zal de bekende decla mator Kees Pruis optreden in hotel Texel, terwijl denzelfden avond ook Piet Hesse en anderen zullen medewerken. De entree-prijs voor dezen avond zal 1.50 bedragen; Den 14en November komt het hier zoo goed bekend staand gezelschap van Pierre Mols in hotel Texel; gegeven zal dan wor den „Vlammende Jeugd". Hoewel de en tree-prijs gesteld is op 2.twijfelen we niet of de zaal zal dan geheel bezet zijn. Pierre Mols heeft hier reeds zoo veel goeds gegeven, dat stellig velen ook deze opvoering zullen bijwonen. Weider zal het Instituut voor Arbèiders- ontwikkeling op Zaterdag 8 November te Den Burg in hotel Texel en Zondag 9 Nov. ae Oudeschild een film-avond geven. Het is nog niet zeker welke film men dan zal vertoonen. DAMMEN. Tusschen de damclubs van Helder en van Texel zal a.s. Zondag een wedstrijd gehouden worden in hotel Texel te Den Burg. Te half twaalf zal hiermede een aan vang gemaakt worden. Gespeeld zal woe den tot omstreeks 3 uur. Ongetwijfeld zullen vele damliefheb bers by dezen wedstrijd aanwezig zijn. Be halve de leden van de damclub zijn hier heel veel personen, die veel voor het dam spel gevoelen. Het is stellig het spel dat gedurende de wintermaanden op Texel het meest gespeeld wordt. Den Bnrg. NAAR DEN GOOCHELAAR. Niet alleen in hotel Texel, zooals we reeds meldden, doch ook in hotel De Zwaan zal de bekende goochelaar, prof. Mullens met zijn dochter, optreden voor de schoolkinderen. In beide hotels is de toegang gratis. Tot onderwijzer te Kattendyke (Zeel) is benoemd de heer Pieterse, thans onder wijzer, alhier. De heer Pieterse is1 hier nog maar kor ten tijd aan de O. L. school werkzaam. OofltttVend. LEZING OVER GUIDO GEZELLE. Vrijdagavond 8 uur sprak Ds. Buskes in de Doopsgezinde kerk over de „Kerk hofblommen van Guido Gezelle". De vergadering werd door ds. Buskes geopend. Gezongen werd Ps. 68 vers 10 en gelezen 1 Cor. 15 vers 60 tot het einde. Hierna ging Z.EerfW. voor in- gebed. Guido Gezelle werd geboren in een oud stadje in het hart van Vlaanderen. Hier heerscht nog de sfeer der middeleeuwen, het is het stadje Brugge. In een van de buurten wijst men u een boerenhuis aan, hier is Gezelle 1 Mei 1830 geboren. Dit jaar is het 100 jaar geleden; men heeft Gezelle herdacht doordat er een nieuwe uitgave van zijn dichtwerken verscheen. Ook is er in Brugge eten standbeeld voor hem opgericht. Gezelle was de grootste dichter van Vlaanderen'*, hij was ook priester in de Roomsohe kerk, hij noemde zich dan ook priester-dichter bij de gratie Gods. Gezelle heeft eeni moeilijk leven gehad, altijd maar kruisdragen, maar dat kruis- dragen is een zegen voor hem geweest. £em geweest. Gezelle, de priester-dichter van Vlaan deren, kende naast ieder christen den eenigen troost in leven en in sterven: het eigendom van Jezus Christus te zijn. Spr. behandelde hierna Gezelie's dicht bundel ^Kerkhofblommen". Het eerste ge deelte van dezen bundel bevat verschil lende zielgedichten. Deze gedichtjes wer den gebruikt op de kaartjes welke hij sterfgevallen werden rondgestuurd. Het tweede gedeelte, het eigenlijke „Kerkhof blommen", bevat een gedicht over het ster ven en begraven van een zijner studenten. Dit gedicht wordt door spr. uitvoerig be handeld. De vergadering eindigde met het zingen van Lied' 18 vers 3. Proeve van Üitbrei- ding. Hierna ging ds. Buskes voor in dankgebed. HET NUT. In de laatste jaren beklagen bijna al de besturen der talrijke vereenigiugen in deze gemeente zich over een zeer gering bezoek aan de algemeene vergaderingen; dit verschijnsel schijnt zelfs in den' laat- sten tijd nu het radio in bijna alle woningen ingang heeft gevonden nog duidelijker op den voorgrond te treden. De afd. „Texel" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opende Dinsdag avond met haar najaarsvergadering het seizoen der vele algemeene vergaderingen die gewoonlijk des winters te Den Burg worden gehouden. De opkomst van leden op deze bijeenkomst belooft niet veel goeds, ook voor andere vereenigingen in de komende wintermaanden, want buiten het bestuur, dat ook niet eens voltallig was, woonde slechts één gewoon lid de vergadering bij. En toch vermeldde de agenda enkele zeer voorname punten. In bespreking zou o.a. komen het program ma voor de vier winterlezingen die de afd. gewoon is te geven. De bijeenkomst werd geopend te onge veer half negen door den Voorzitter, bur gemeester Oort. Spr. constateerde in zijn openingswoord de geringe opkomst van leden. Wel spreekt hieruit een groot ver trouwen in de bestuurswerkzaamheden, doch voor de bespreking van de winter lezingen had spr. gaarne de meening van verschillende leden eens willen hooren. De notulen der vorige vergadering wer den hierna door den Secretaris, den heer J. O. Visser, gelezen en door de vergade ring zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. In behandeling kwamen nu enkele in gekomen stukken. Eerst eert schrijven van mej. E. Lange- veld, waarin werd medegedeeld dat zij hare benoeming als bestuurslid der Nuts- bewaarschool aanvaardt; een idem van den heer J. O. Rab. Van het Hoofdbestuur waren verschil lende brieven ingekomen, waarvan de voornaamste waren, ten eerste: de mede- deeling dat de afdeeling in den komenden winter weder een spreker voor rekening van het Hoofdbestuur kan krijgen; en ten tweede: dat het Hoofdbestuur een com- miasie heeft gevormd voor „Rondgangen in de verschillende museums in Artister- dain, onder deskundige leiding", verschil lende deskundigen hebben zich voor deze rondgangen beschikbaar gesteld. Per sonen van buiten Amsterdam die des Zaterdags aldaar vertoeven, kunnen zich voor deze rondgangen bij het Hoofdbe stuur aanmelden; de kosten van deelname zijn 25 cent, aanvang 's nam. 2 uur. Tijdi ge opgaven is gewenscht. Vervolgens kwamen de winterlezingen in bespreking. De Voorzitter deelde mede dat het bestuur de eerste wlnterlezing reeds zou willen doen houden a.s. Maan dag. Deze lezing zou kunnen plaats heb ben in samenwerking met de „T. E. M.", waaraan dan enkele vrijkaarten zullen worden verstrekt. De. Eleotr. Techn. Ir. van de Geldersche Electr. Mij., adviseur van de „T. E.M.", heeft een studiereis ge maakt naar Amerika, en op die reis be halve zijn kennis verrijkt over het Elec- triciteitswezen aldaar, veel interessants opgedaan over het land zelf. Hij heeft ook een serie projectieplaatjes in Amerika vervaardigd. Deze heer is bereid over deze reis in een lezing het een en ander mede te deelen. Besloten werd op deze samenwerking met de ;,T. E.M." in te gaan. Voor tweede spreker zal men den heer Frans Hulleinan, uit Amsterdam, uitnoo- digen. De heer Hulleman geeft komische voordrachten. Zijn programma was ter vergadering aanwezig en bood de grootst mogelijke variatie; dit belooft een zeer goeden avond te worden. Als spreekster voor het Hoofdbestuur viel de keus dit jaar op mej. Menage Challa, die hier al verschillende malen met groot succes is opgetreden;-aan mej. MengaeChalla zal worden verzocht be gin Januari voor het Nut alhier te spreken. Keuze van het onderwerp werd aan het bestuur overgelaten. Het programma in dit seizoen zal men beëindigen door het geven van een film avond; hiervoor waren verschillende aan biedingen ingekomen, waarvan een Poly- groom-film de aanlokkelijkste was. Daar met het vertoonen van zulk een film een kosten van 100 voor de vertooning alleen gemoeid is, zal men zich ook nog eens in verbinding st.ellen met de „Orion-film- Maatschappij". Nog werd gesproken over een eventueel optreden van het gezelschap Bouwmees ter. De kosten hieraan verbonden zouden ruim 200 bedragen, zoodat werd be sloten hierop niet in te gaan. Daar de penningmeester vorig jaar reeds met een nadeelig saldo in kas te kampen had, zal dit jaar voor den tweeden Nutsavond een klein entree worden ge vraagd. De penningmeester deelde mede dat het aantal leden thans nog 126 be draagt! Men hoopt door goede winter lezingen dit aantal in het komende sei zoen weder op te drijven. Vervolgens kwam aan de orde verkie zing van een bestuurslid der Algemeene Bewaarschool; de penningmeester, de heer J. Bakker D.Pz., had wegens vertrek be dankt. Het bestuur had een candidatenlijst op gemaakt, deze luidde als volgt: 1. A. Broekman; 2. J. v. dL Pijl; 3. A. v. <L Meulen. Met op één na algemeene stem men werd de heer Broekman gekozen. De Voorzitter wilde, nu de Nuts-Be- waarschool toch aan de orde was, van deze gelegenheid gebruik maken om en kele mededeelingen hierover te doen. De school is op den 18den Mei van dit jaar geopend, in de voormalige pastorie van de Doopsgezinde Kerk alhier, die tot dit doel is ingericht. Begin Septem ber zijn de werkzaamheden aan dit ge bouw geheel gereed gekomen; het geheel ziet er thans zeer gezellig uit; vooral het groote lokaal met de mooie sehoolmeu- beltjes en de tuin met de doelmatige zandbakken. Als leidster der bewaar school treedt op mej. Roeper en als help ster Frouwtje Dyksen. De school begon met 30 leerlingen, dit aantal is thans ge stegen tot 36. De Voorzitter wilde alvorens zijn mededeeling over de Bewaarschool te be ëindigen, een woord van hulde spreken tot de leden van de Bouwcommissie. Deze commissie, die gevormd was om een Nutsgebouw te stichten, heeft met de vorming der school zich niet ingelaten; doch aan de taaie volharding der dames en heeren die hierin zitting hebben ge had, dankt het Bewaarschoolbestuur het feit dat het nu over voldoende geldmid delen de beschikking heeft. Volgde de rondvraag. De heer Jac. Roeper deelde als lid dor commissie voor beheer der Nutsbiblio- theek mede, dat men de bibliotheek niet in de Nutsbewaarschool had kunnen on derbrengen, zooals aanvankelijk het voor nemen was. De kosten bleken te veel plaats weg te nemen, zoodat ze aan de lokalen te veel licht onttrokken. Met- mevr. de wed. Kuijper was men thans echter overeengekomen om dezen winter de bibliotheek te stationeeren in café Den Burg tegen een vergoeding van 30 in dit seizoen. Het aantal lezers laat zich dit jaar goed aanzien, reeds 41 abon neerden zioh op den eersten dag dat boeken werden uitgereikt. De heer Kraai gaf in overweging het volgend jaar de keuken van het Bewaar schoolgebouw voor berging der boeken in te richten, desnoods zou men dan van de groote boekenkasten geen verder ge bruik moeten maken. Daar de bibliotheek zuinig moet worden beheerd, zal men trachten in het volgend seizoen daar een gratis onderkomen voor deze nuttige Nutsmstelling te zoeken. Hierna werd de vergadering gesloten. 't Zand. HARDDRAVERIJ. Bij de op 13 dezer gehouden handicap- draverij werd door 14 paarden deelge nomen. Een en ander ging om prijzen van 200, 100, 50 en 25. Na vinnige coursen werden de boven staande prijzen resp. gewonnen door: le prijs „Senator Axbond" van den heer Z. Davidson, Hoorn, 310 meter. 2e prijs „Hartstein" van den heer C. Vergaay, Amsterdam, 805 meter; 3e prijs „Malie B" van den heer H. Thies, Hoorn, 810 nieter. 4e prijs „Maggy Henry" van den heer J. Schoon, Medemblik, 305 meter. Binnenland. DE AANSLAG OP WILLEMSTAD. Kapitein Borren tot 1 dag ge vangenisstraf veroordeeld. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft Dinsdag kapitein Borren, gewezen, com mandant van de troepen op Curagao, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 1 dag, wegens het feit, dat het aan hem als militair bevelhebber te wijten is geweest, dat een bezette plaats door den vijand overvallen is. De eisch was vijf dagen. Omtrent de strafmaat werd o.a. over wogen: dat aan beklaagde zijne ernstige palatig- heid, die zulke schromelijke gevolgen heeft gehad, zwaar zou moeten worden aange rekend, ware het niet, dat ter terechtzitting zooveel gunstigs omtrent den persoon eii de werkzaamheid, onder zeer moeilijke omstandigheden, van beklaagde, met be trekking tot de uitoefening van zijn poli tietaak is gebleken en tevens aan den dag is gekomen hoe de Nederlandsche Regee ring in het openbaar en ook in geschrifte tegenover den gouverneur van Curayao, opperbevelhebber van de aldaar aanwezige krijgsmacht, de politietaak der troepen steeds op den voorgrond heeft geschoven en aan haar zuiver militaire functie nage noeg geen aandacht heeft gewijd; dat, waar beklaagde dit hem van' hoogerhand gegeven voorbeeld heeft gevolgd, daarvoor inderdaad verzachtende omstandigheden mogen gelden; dat beklaagde, op wien praktisch is gedemonstreerd, dat de, on danks aanhoudend aandringen niet op volle sterkte gebracht Rijks-landmacht niet ter zelf der tijd kon dienen tot bescher ming der kolonie, waarvoor de wetgever haar blijkens artikel 99 van het Regee- ringsreglément heeft bestemd, en tot uit oefening van den politiedienst op Curagao, deze proefneming niet al te duur zal mogen bekoopen. AANRANDING. Woensdagavond van de vorige week, omstreeks 7 uur, is een 20-jarig meisje, dat fietste op een rijiwielpad te Huis ter Heide, bij Zeist, door een iman van do fiets gerukt en het boech in gesleept, waar hy haar, na geweldpleging, in be- wusteloozen toestand achterliet Men heeft den diader nog niet kunnen opsporen. Omtrent zijn signalement zijn dë volgende aanduidingen bekend: forsch gebouwd, sterk en woest uitziend persoon, 30 a 35 jaar oud, breed toch smal toe loopend gezicht, type: net gekleed werk man, draagt gele jas en slappen hoed. Hij berijdt 'n fiets met electr. lantaarn, die zoo geplaatst is, dat 'het licht niet op den grond valt, maar een weinig naar boven schijnt, wat den berijder het goed opne men van hem tegenkomende personen mogelijk maakt. Er zijn aanwijzingen, die er op duiden, dat de onverlaat bij het verlaten van het terrein dier misdaad moet gemeend (heb ben, dat zijn slachtoffer niet meer leefde. DE MOORD TE *8 GRAVENHAGE. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch heeft tegen den koopman, wonende aan de Faber van Riemsdykstnaat te 's-Gravenhage, terzake van doodslag op zijn vrouw zeven jaar ge vangenisstraf gerequireerd, met bevel tot gevangenneming. DE MOORD TE WADDINXVEEN. Verd. door het Hof wegens doodslag tot 10 Jaar gevangenis straf veroordeeld. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 86-jarigen houtbewerker A. K„ dje op 10 Augustus 1929 te Waddinxveen zijn buurman H. A. Schotman, naar aan leiding van een burenruzie over een heg, met een scheermes den hals heeft afge sneden. De rechtbank te Rotterdam, veroordeel de K. op 11 Febr. LI. tot een gevangenis-- straf van acht jaren met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch luidde 15 jaar gevangenisstraf. In hooger beroep werd' verd. door het Haagsche Hof con form den eisch van den advocaat-generaal tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In cassatie verwees de Hooge Raad de zaak op 25 Juli naar het Gerechtshof te Amsterdam. Het Amsterdamsche Hof vernietigde het vonnis van de rechtbank op formeele gron den. Opnieuw rechtdoende nam het Hof den voorbedachten raad niet aan en sprak verd. vrij van den primair ten laste ge legden moord. Het Hof achtte den subs. ten laste gelegden doodslag bewezen en veroordeelde verd. tot tien jaar gevange nisstraf. De advocaat-generaal, mr. Harfnxma thoe Slooten had verdos veroordealing we gens moordi tot 15 jaar gevangenisstraf geëisoht.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6