HELDERSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KOHIJNS Gekookte Worst Buitenlandsch overzicht. Uw Haar BINNENLAND. OOST-INDIË. DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS No. 6874 EERSTE BLAD. DINSDAG 21 OCTOBER 1930 - 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Itreezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0.50, fo.70, f0.70, ij. Modeblad reap. f 0.95. f x.25. f >-25, f 1.35. Loaae nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Glrorekeninir No. 16066. ADVERTENTIEN. 20 ct. p. rogel (galjard). Ingoz. medod. (kolombreedte ats redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v, 1 t/m 8 rebels 40 ct., elke rogel meer lOot.blJ vooruitbetaling (adrea: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct. De voorbereidende ontwapeningscommissie. - Het kabinet-Brüning handhaaft zich. - De toestand in Brazilië. Twee Amerikaansche gedelegeerden, namelijk de gezanten te Brussel en in Zwitserland, welke momenteel in Amerika vertoeven, zullen, naar gemeld wordt, uit New York naar Europa vertrekken. Hoewel niet nauwkeurig bekend is welke hun instruoties zijn, kan worden aange nomen, dat de liquidatie van de voorbe reidende ontwapeningscommissie het eenigste doel is van hun reis. Er schijnt geen twijfel over te bestaan, dat de Ver- eenigde Staten zullen trachten door het ge wicht van hun eigen invloed en met steun van de Britsche regeering de werkzaam heden dezer commissie ten einde te bren gen en de andere naties te wijzen op hun bij het verdrag van Versallles aangegane verplichting tot ontwapening. In Amerika staat deze aangelegenheid in het brand punt der belangstelling, doch men is niet zeer optimistisch ten aanzien van de be reidwilligheid van zekere mogendheden. ik Hert kabinet-Brüning heeft zich, bij de Zaterdag gehouden beslissende stemmin gen in den Duitschen Rijksdag, weten te handhaven, zij het dan niet zonder heftige scenes. Er waren niet minder dan 12 moties van wantrouwen ingediend, som mige tegen het geheele kabinet, andere tegen bepaalde ministers. Zij werden met één pennestreek weggevaagd, <Lw.z. er werd een voorstel aangenomen ze alle twaalf terzijde te leggen. Het resultaat der gehouden debatten kan als volgt worden samengevat: lo. Het kabinet heeft van den Rijksdag toestemming verkregen tot opneming van het crodiet, dat noodzakelijk is om de moeilijkheden voor den winter te over winnen. 2o. De belasting-noodverordeningen, waartegen in het bijzonder de sociaal gen was dus zich geleidelijk van deze staten te verzekeren en zoo de macht der regeering te breken; anderzijds had de centrale regeering thans tijd genoeg zich behoorlijk te organiseeren. Het schijnt, dat de opstandelingen inderdaad in verschil lende bondsstaten de macht in handen hebben en dat ook het zuiden en het noor den grootendeels aan hun- ziide zijn geko men. Rio de Janeiro, Sao Pa ulo en enkele andere naburige staten, alsmede de dun bevolkte staten aan den middenloop der Amazonas staan nog aan den kant der fe derale regeering. Deze laatste krilgt thans, zooals gemeld is, steun van de regeering te Washington, die besloten heeft den wa pen- en munitie-uitvoer slechts toe te staan naar de havens, die in het bezit der federale regeering zijn en dus den opstan delingen den aanvoer van oorlogsmaterieel tracht af te snijden. Dat geeft den federa len een voorsprong en men zal rekening moeten houden met een strijd, die nog van langen duur kan zijn. Blijkens de laat ste telegrammen wordt er nog hevig ge vochten. Het land van burgerkrijg en revolutie. Brazilië, officieel genaamd:: „Estados Unidos de Brazil" is gelegen in het oos ten van Zuid-Amerika en heeft een op pervlakte van 6.621.000 K.M.2, waardoor het in grootte de vijfde staat is der aarde. In November 1600 werd Vincent Yahez Pinzon door de Spaansche regeering uit gezonden, teneinde een overzicht te ver krijgen omtrent de oppervlakte van het gelxied, dat door Columbus was ontdekt Een en dat nog steeds werd genouden voor langzamerhand democraten een felle verkiezingscampagne Oost-Azië. Pinzon voer via de Kaap-Ver- de Portugeezen, die zich inmldels weder van Spanje hadden losgemaakt De Bra- ziliaansche bevolking toonde zich bij voortduring zeer ontevreden over het vreemde gezag. Een groote ommekeer bracht echter het feit, dat koning J0S0 VI in 1808 de zetel zijner regeering van Lis sabon verplaatste naar Rio de Janeiro. Toen door de drukkende lasten, welke de hofhouding oplegde een oproer ontstond, besloot J0S0 naar Portugal terug te koe ren, terwijl hij zyn zoon Pedro als regent aanstelde. Als gevolg van ae woelingen, welke hierop volgden, werd Pedro, die weigerde aan de bevelen van Lissabon te gehoorzamen, in October 1821 uitgeroepen tot keizer van Brazilië. Tijdens zijn be wind ging Uruguoy voor Brazilië ver loren. Noodgedwongen legde hij in 1831 den kroon neer en werd opgevolgd door zijn zoon Pedro n. Herl.aaide binnen- ïandsche oproeren in 1811, 1842 en 1845 werden met kracht onderdrukt. Door den oorlog van 1848 tot 1852 w^rd Argentinië gedwongen Uruguay, waarvan het zich had meester gemaakt, af te geven. Door den oorlog van 1864^-70 werd de poging van Paraguay om zijn gebied uit te brei den naar den Atlantschen Oceaan, ver ijdeld. Een kerkelijk geschil met het Vaticaan werd in de zeventiger jaren be slecht De bestrijding van den slaven handel bracht vooral om de ontactische wijze van toepassing der nieuwe desbe treffende wet nieuwe beroeringen, waar-' door tenslotte in 1889 Pedro H genood zaakt werd de kroon neer te leggen en het land te verlaten. Door zijn slecht financieel beheer brak tegen den thans opgetreden militairen dietaior da Fonseca verschillende malen een opstand udt, waardoor tenslotte de vice-president Teixoto het bewind in handen kreeg. Doch ook onder hem en zijn opvolger braken tenslotte weer nieuwe opstanden in verschillende dooien van het Brazi- liaansehe gebied uit met als gevolg een wanordelijke flinantiecle toestand, welke in 1898 eindiitgdo in een staats-bankroet. v>nn leening bij de fa. Rothschild bracht een oplossing uit dt hadden gevoerd, blijven van kracht. 80. De moties van wantrouwen zijn on schadelijk gemaakt. 4o. De regeering verkrijgt, doordat de Rijksdag tot 8 December op recès gaat, gelegenheid om het financieel© program v erder uit te werken. Geconcludeerd kan worden, dat de eerste zitting van den Rijksdag een verloop heeft gehad, dat na het bekend worden der ver kiezingsresultaten nauwelijks verwacht kon worden. m „Van het westelijk front geen nieuws". Dat wil zeggen: nog altijd kan uit de dage- diache eilanden naar hot Westen, waar hij aankwam in den tegenwoordigen staat Pernambuoo. vervolgens voer hjj noord waarts naar den mond van de Orinooo. Bijna gelijktijdig werden de meer Zuide lijke kuststreken bezoobt door den Por tugees Pedro Alvarez Gabral, die op weg naar Kaap de Goede Hoop, uit den koers was geraakt en landde in den tegenwoor digen staat Bahia. Hoewel anen zich aan vankelijk in het geheel niet om dit nieuw ontdekte Braziliaan9che gebied bekom merde, nam Martin Alfonso de Sousa eerst in 1631 in naam van de Portugee- sche regeering bezit van het Noordelijk lijks binnenkomende berichtent omtrent j deel. Hardnekkig was de tegenstand, den toestand in Brazilië geen juist beeld welke de Inlandsche bevolking den Por- van den toestand in dit enorme land wor- tugeezen bood, die hier inmiddels belang den gevormd. Beide partijen, regeering rijke handelscentra hadden gevormd, zoowel als opstandelingen, stellen het voor j waar men reeds in 1682 Hollanders en alsof ze nog aan de winnende hand zijn. Duitschers als kooplieden aantrof, terwijl Brazilië is een bondsstaat en de opstand brak uit in ver van den centralen zetel gelegen staten. De opzet der opstandelin- wordt racht, blijft keurig zitten, krijgt mooier glans en valt niet uit, indien U I of 2 maal per week een weinig Purol in het haar weg- wrijft zoodat het daarin wordt opgenomen. FEUILLETON jaar na de verkiezingen een militaire staatsgreep plaats had, welke echter door de waakzaamheid van den president mis lukte. Ook het daaropvolgend jaar duur den de woelingen voort, totdat in 1924 een voor de regeering gevaarlijke op stand uitbrak, welke Sao Paoio tot mid delpunt had, en welke slechts met moeite kon worden onderdrukt Volgens de op 24 Februari 1891 door het constitueerend congres vastgestelde grondwet (herzien op 4 September 1926), vormt iedere provincie een aparte staat en zijn er thans buiten het bondsdistrict Rio de Janeiro en het Acre-territorium 20 staten. Ieder dezer staten is verdeeld in gemeenten, welke weer onderverdeeld worden in districten. De uitvoerende tmsaoht berust bij den president, die voor den tijd van vier jaar en direct door het volk wordt gekozen. De wetgeven de macht wordt gevormd door den Senaat, bestaande uit 63 Senatoren en de Kamer van Afgevaardigden met 205 leden. Het Bonds-Gerechtshof, waarin 15 rechters zitting hebben, wordt door den president samengesteld. De tegenwoordige presi dent is Dr. Washington Luis Pereira de Sousa, terwijl voor dit jaar als zijn opvol ger is gekozen Dr. Juiio Presters de Al- buquerque, tegen welken laatste de tot een burgeroorlog uitgegroeide oppositie wordt gevoerd. Wie aan de winnende hand is. is uit de begrijpelijkerwijze el kaar zeer tegenstrijdige berichten voor een buitenstaander wel zeer moeilijk te bDoor deden. Aan beide zijden blijkt men opti mistisch gestamd te zijn en zal men dus kalm moeten afwachten, wie de overhand zal verkrijgen. De wijziging is te danken aaD het initia tief van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, dat er bij de postautoriteiten tegen opkwam, dat de onbeduidende naam Wel tevreden, de naam van het deel der boven stad van Batavia dat het centrum vormt van het sociaal verkeer, den historischen naam Batavia in het postverkeer grooten deels vervangen had en de naam Batavia in het postverkeer alleen gebezigd werd voor de benedenstad met haar band els- wijk. De naamsverandering in Batavia is logisch en doet ook recht aan de historie. finantieele impassee. Wegens de groote uitgaven voor land- en zeemacht, kwam echter een nieuwe daüiing in de gelds waarde, hetgeen in 1910 leidde tot een nieuwe daling in de geldswaarde, het geen in 1910 leidde tot een hernieuwden opstand, waarbij Rio de Janeiro door de muiters werd beschoten. .Na de onder drukking van het oproer werd de toe stand langzamerhand iets gunstiger en werd toenadering gezocht tussöhen Ar gentinië, Brazilië en Chili (de z.g. A.B.C.- entente). Als gevolg van den onbeperkten duikbootenoorlog verklaarde Brazilië in 1917 aan Duitsehland den oorlog, na wel ken oorlog Brazilië een der eerste landen was van den toen opgerichten Volken bond. Door de slechte economische conjunc tuur namen in het laatste decennium de staatsinkomsten belangrijk laf, met als r w gevolg nieuwe woelingen. Zoo ontstond behalve op Portugal een drukke handel er in 1922 eén geschil over de verkiezing on'stond op Amsterdam. Met de overwel- van een President, terwijl dn Hetzelfde diging van Portugal door Spanje in 3680 werd Brazilië een Spaansche kolonie, met het gevolg, dat het meermalen te lijden had van Tanden, waarmede Spanje suc cessievelijk in oorlog kwam, waardoor ook Halland in de 17e eeuw een deel van het gebied in bezit nam. Dit gebied werd echter weinige Jaren 'later heroverd door (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 21) Zoo is het leven! En nu, terwijl ik daar op die leege plek stond, zou ik mijn ziel en mijn zaligheid er voor over gehad heb ben als ik den stuurknuppel van mijn ouden verkenner weer onder mijn handen gevoeld had, als ik alles, wat je de prélude van een vlucht zou kunnen noemen, weer mee mocht maken, de explosie-geluiden van den motor, die aangaslagen wordt, het wegtrekken van de startblokken* het vol gas geven, het vooruit schieten en dan. dam de vlucht zelf, de extatische sprong in het vrijisto aller elementen, de sensatie, die alleen de hoogere luchtlagen van de tropen je kunnen geven, het gevoel, ko ning van de lucht te zijn, een gevoel, dait iedereen, die onze aarde van uit de wolken bekijkt tegen beter weten in, besluipt. We logeerden dien nacht in het Kalser- hof Hotel en zeilden! den volgenden mor gen met het keeren van het getij uit. Tegen den avond van den derden dag kre gen we Maf ia, een eiland vijt-ern-dertig mijlen benoorden ons „eiland" van be SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 DE VOLKSTELLING IN INDIË. Ned.-Indlë heeft 60 mlllioen Inwoners. Het voorloopig resultaat van de door geheel Ned.-Indië gehouden moment-tel- .ing is, dat geheel Ned.-Indië een bevol king heeft van 60 millioen zielen. Volgens de telling van 1920 hadden Java en Madoera een bevolking van ruim 14.600.000 en de buitengewesten ge zamenlijk ruim 86.400.000, tezamen ruim 61.000.000. Hoewel zeker een aanzienlijke vooruitgang van de bevolking in het af- geloopen tienjarige tijdsverloop heeft plaatsgevonden, zou het onjuist zijn deze j op het verschil tusschen de beide telll ngs- I uitkomsten te stellen, dus op 9 milLoen, i merkt de N. Rott. Crt. op. Men heeft rekening te houden met de omstandig heid, dat de nu gehouden telling een veel doelmatiger georganiseerde en intensie- j ver uitgevoerde heeft kunnen zijn dan de voorafgaande. De uitkomst mag 1 itus- ischen zeker als verrassend worden be schouwd. RATAVL\ INPLAATS VAN WELTEVREDEN. Met ingang van 1 Januari 1981 ordt de naam Batavia ingevoerd in de p.aats van Weltevreden. Het tegenwoo. dige hoofdpostkantoor Batavia heet voos taan Batavia-Stadde bijkantoren zullen lu eten Batavia-Gondangdia, Batavia-Kramat, Ba- tavia-Moienvliet en Batavia-Tanah-Abang. De namen der postkantoren Metster- Cornelis en Tandjong Priok blijven on gewijzigd. EEN KWART EEUW WONINGWET. Tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam, Ook Den Helder ingezonden. Ruim een kwart eeuw heeft thans de Woningwet van het ministerie-Pierson- Borgesius gewerkt. Sedert is het bouwen van arbeiderswo ningen door gemeenten en woningwetver- eenigingen geweldig aangepakt, vooral het tijdvak 19191929 kan in dit opzicht op sterke productiviteit bogen. In die kwart eeuw Woningwet Is zooveel gedaan op het gebied der verbetering van de volkshuisvesting, dat alle gebouwde woningwethuizen, in de steden, op het platteland, naast elkaar gezet, een rij zou den vormen tweemaal zoolang als de af stand AmsterdamMaastricht. Het bou wen van de nieuwe wijken is geschied vol gens ontworpen uitbreidingsplannen. Van een en ander is thans in het Stede lijk Museum te Amsterdam een tentoon stelling ingericht. Niet alleen de groote steden hebben daartoe bijgedragen. ook uit de provincie kwamen zeer veel inzen dingen. Zoo zond de dienst van de Helder sche Gemeentewerken o. a. teekeningen betreffende de/ uitbreidingsplannen der Gemeente, van de woningcomplexen f Woningstichting schematische teekenin gen van het Grondbedrijf met aangifte van de uitgegeven gronden, enz., zoodat ook ten opzichte van onze stad hier een goed overzicht verkregen wordt Verder worden kaarten tentoongesteld voor de uitbreidingsplannen1 van de Wie- ringermeer; de plannen tot het vestigen van het Gooireservaat worden er eveneens verduidelijkt Moderne eengezfnahnlzen, landarbei derswoningen, nieuwe wijken waarin het eroen niet is vergeten, dat alles herinnert aan het vele goede, ten gevolde van de uitvoering der Woningwet tot stand ge bracht Het is een bezienswaardige tentoonstel ling voor alle belangstellenden In het zoo interessante onderwerp. stemming, in zicht. Als de wind zich be hoorlijk hield, konden we den volgenden middag Thunder Island bereiken. Die ge dachte stak ons ,ven bloc" een hart onder den riem, want eerlijk gezegd begonr.cn we meer dan genoeg van de „Sultan Selim" te krijgen. Zelfs Timnis moest toegeven, dat hij nooit van z'n leven zulke kakker lakken gezien had ais de exemplaren die, als 't begon te schemeren, uit hunne schuilhoeken te voorschijn kwamen om on zen maaltijd te deelen of den moord op hun gesneuvelde makkers te wreken, door onderzoekingstochten over onze lichamen te organiseeren. Er is nu eenmaal iets buitengewoon onaangenaams in liet krle- wel-kriewel van de poot en eens kakkerlaks lanks je ruggegraat, of, juist als je aan indommelen bent, over je lippen, of je oogleden. Timms beweerde, dat ze het speciaal op hem begrepen hadden, dat ze zijn baard blijkbaar beschouwden als een soort struikgewas, ideaal om een nest in te bouwen. Dat was op een avond, toen hij na veel gewriemel er twee uithaalde, die daar in zalige rust waren gegaan. Ik voor mij gedoofde, dat ze genarcotiseerd waren door diverse alcohol-geuren, maar ik wachtte me wel om die opinie te uiten. Dien laatsten avond aan boord, dadelijk na het eten, bracht de dokter het ware doel van onze expeditie ter sprake. Hamzar, de scliipper, had het aan den stok met de be manning op een meter of tien afstand, vlak bij den voorsteven. Voor het oogenblik waren we dus beveiligd tegen te sohèrp toeluisterende ooren. „Straks, ais u mijn vertiaal gehoord heeft, mijn waarde kapitein", begon de dokter, terwijl hij op zijn gemak achter over In zijn stoel ging zitten, „straks als u mijn verhaal gehoord heeft, zal u be grijpen, dat het moodig was, omtrent het werkelijke doel van onze expeditie de noodige discretie in aoht te nemen. Ik zal dan beginnen. Vlak voor het uitbreken van den oorlog deed ik een reis met een dhow...., waar ik vandaan kwam is van geen belang. Het schip werd overvallen door een storm en liep vóór Thunder Is land op de riffen. Als lading voerde het een collectie schedels, die ik zonder toe stemming van de autoriteiten opgegraven en meegenomen had. De schedels ik had ze gevonden in pyramiden in Midden- Afrika.zo waren dus heel oud! maar komaan* dat begrijpt u natuurlijk toch nietwaren voor mij van het grootste belang, zo vertegenwoordigden een bezit, dat ik voor niets ter wereld zou hebben willen, missen. Ën met de dhow rusten ze nu op den bodem van den oceaan.... En ik, een oude., zieke man, een oude, zieke, blinde man, die, zooals mijn vrienden me meer dan eens verzekerd hebben, eerder in een ziekenstoel ergens in een beschut hoekje thuishoort, dan op een boot met als bestemming Afrika, heb me dadelijk, toen de wereld zich weer wat begon te stabili- seeren, ingescheept teneinde een poging te doen om die kostbare vondst kost baar niet alleen voor mij, maar voor ieder een! aan de inenachheid terug te geven. Een zware taak!.... ongetwijfeld, maar eene, die mij niet te zwaar zal vallen, zoo lang ik makkers als u, kapitein! en jou, Cleveland! heb om me te helpen. De kapitein had bij het woord: „sche dels" z'n pijp uit zijn mond genomen en naarmate het verhaal vorderde, zakte zijn &n es lagen/eng Men geve kind r .n bij spij s vertering S;-toorr is- sen de zeer a^cht wer kende Fos'er sM i oil- len. Zij h>»lpe,n uitstekend. f0.65 per fi icon. mond wijder open en werden zijn oogen glaziger en starder van uitdrukking. „Wat!" zei hij, toen de dokter zweeft. „Wat! 't Gaat dus niet om zeeslakken? U wil me laten duiken naar hoofden van dooie menschen?" „Doode mensobeni" lachte de dokter, „maar dringt het wel goed tot u door, ka pitein, dat die menschen meer dan twee duizend jaar geleden geleefd hebben? Doode menschen! Een mooie grap, wat!" „Een grap, niks geen grapl" mopperde kapitein Timms. „'t Is hooge ernst. Lijk- berooving, zoo noem ik et. En ik ken niet zeggen, dat et mijn aanstaat, want dat doet et niet. Ik ben gehuurd op zeeslakke en op koppe van diere. Maar voor mensche- hoofde pas ik. Een man ziet onder water toch al gekke dingen genog zónder dattie do vèrzienigheid verzoekt. „Maar kapitein", viel ik hem verbaasd in de rede, „wat Is dat voor gekkepraatl i Je wilt toch niet zeggen, dat je voor een kist vol oude botten bang bent?" j „Bang?" van verontwaardiging spuwde Timms het aftreksel van een denkbeeldige pruim twee meter verder weg dan gewoon- jliik. „Bang! Nee, te deksel. Kapitein Timms is voor niets bang! Maar als 't op i lijkberooving aankomt, dan staak ik, dan staak ik subiet!.... Als ik vragen mag. meneer, hoe komt u aan die.hoofden?" De dokter deed hem het verhaal van a 5 tot z, maar zelfs dat bevredigde onzen i duiker-kapitein niet. ,,'t Is niet in den haak nee, 't is niet in den haak. En dat zeg ik niet, omdat ik wat je noemt, geloovig ben, want dat ben ik om de dooie dood niet Ik heb alle goeie i en slechte dingen gedaan, dis een zeeman. om zoo te zeggen, bij instinct doet, maar. lijken berooven of graven schenden, nee, dat is mij te bar, dat doe ik niet, zelfs al betaalde je me het tiendubbele van wat je me nou geeft...." ,31a asjeblieft niet zoo door", kalmeerde ik hem, „niemand heeft je iets dergelijks gevraagd. Ik zou er zelfs ook voor bedan ken en ik ben in de R. F. C. geweest. De quaestie is deze...., die veertig schedels zijn nooit begraven geweest tenminste niet zooals jij en ik hopen eens begraven te worden op een netjes aangelegd kerkEof met bloemetjes op elk graf. 't Waren dood gewoon oorlogstropheeën en degeen, die zo meebracht de man, die toen koning was heeft ze in een soort van museum laten neerzetten om telkens als hij zin had, tegen zijn vrienden en kennissen te kun nen zeggen: zien jullie, zoo'n kranige ouwe baas ben ik nou! En dat ls, zooals de dokter je zooeven verteld heeft een tienduizend jaar geleden gebeurd en alles, wat de dokter hier doen wil, ia, die dingen naar boven te halen, ze meenemen naar Engeland om ze daar aan British Museum cadeau te geven. Steekt daar nu iets in?" Dat was een andere voorstelling van het geval. Timms wist nu niet meer hoe hij het had en tot overmaat van ramp schoof de dokter hem nog eens de flesch toe. Na even aarzelen scihonk hij zijn glas tot iets over de helft vol, plonst© er nonchalant water bil en dronk het in één teug leeg. En 't scheen, dat de whisky zijn moed deed herleven, want toen hij weer het woord nam, waa hij heel wat redelijker. (Wordt wwvolgdX

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1