i PHOSFERINE P UNIE OBLIGATIES liïdfocfioetm 3'vma, Dioppan, éfpootetiaat Pielde*. GELUKSKANTOOR Zuidstraat 57-58 Het Fotogr. Atelier EISELIN, Polderweg 60, KOOPIOAARWAARDEMEESTETREFKANSISj Zuidstraat 57-58. D. W. LAGERVELD. ZANDSTRA's I ZENUWPIJNEN PHOSFERINE Een feestdisck lijkt Argenta/ A/eem V/ybei-f/ DE NIEUWE WEDER VERKRIJGBAAR f 3.50 hm VAN 1 TOT 20 MAAL —m HETZELFDE NUMMER DRAGEND Is wegens verplaatsing vanaf Donderdagmorgen REEDS UITBETAALDE HOOFDPREMIES: 6 maal 4250 gulden, 6 maal 2125, 2 maal 1317.50. 21 maal 1062.50,13 maal 850, 3 maal 637.50, 24 maal 212.50 an honderden premies «an 63.75 en 42.50 OOK UITBETAALD DOOR MIJN AGENTEN Maatschappij biedt Heerenkleeding aan naar maat vanaf f 6.— per maand. Vraagt eens inzage stalencollectie betere genre. Coupeurs bezoeken U door het geheele land. Brieven no. 785, Bureau v. d. blad. G RAM O FOON HANDEL BREEWATERSTRAAT 7 - DEN HELDER TEL. No. 278 Official Dealer van f'ilS MASTER'S V0ICE Records C0LUMBIA 0DE0N BRUNSWICK P0LYD0R Hoort onzo Wonder Columbia Koffer Gremofoon f 45.00 geschikt voor de tropen, zie étalage. Wordt verwacht delgrootste attractie op gramofoon-gebled. We brengen een GKAMOFOON in den handel, welke in geluidsterkte een gramofoon-versterker evenaart, doch in toonvoortbrenging deze overtreft, deze gramofoou geeft U de werkelijke muziek weergave, deze gramofoon is zeer geschikt voor groote localiteiten. verdwenen geheel. Slapeloosheid, vermoeidheid en Winterverkoudheden voorkomen. was de beste steun het hield mij er bovenop. „Wij gebruiken zonder uitzondering den geheelen winter door Phosferine, en voor komen op deze wijze ernstige winterver koudheden, enz., wat naar mijn vaste overtuiging moet toegeschreven worden aan Phosferine. Phosferine is buitengewoon doelmatig en wij hebben dit zeld zame middel thuis steeds bij de hand. Toen mijn vader onderwijzer was aan een groote school, had hij altijd een voorraad tabletten op zak om zijn vrienden die aan zenuwpijnen leden er mede van dienst te zijn en Phosferine stilde deze pijnen zonder uitzondering. Later toen ik turn-onderwijzeres was geworden, vondjk die tabletten ook buitengewoon heilzaam, want het gebeurde dikwijls dat ik geen tijd bad om tusscheo dag- en avondlessen in uit tc rusten. Als ik een Phosferine tablet gebruikte, voelde ik geen enkele vermoeidheid. Een van mijn vriendinnen probeerde zoowat alles tegen slapeloosheid; ten slotte haalde ik haar over om Phosferine te probeeren en zij vond er reeds baat bij toen zij de eerste paar tabletten gebruikt had. Nu weet zij niets meer van rustelooze nachten af en dat dankt zij aan Phosferine." Mevr. N. C HET BESTE VAN ALLE VERSTERKINGSMIDDELEN TEGEN lnflu*nra Indlgtill* Uitputting Zwakt* Z»nuwttoornli*on Ovartpnnnanhald Gaichokt# xanuwan GaaatalIJka uitputting Zwakt* v. Kraamvrouw Slapalpeihald Rhaumatlefc Slecht» a»tlu«t Varmoaldh*l«l Zenuwpijnen Moadaloeshald Slechtaipljivartering Jicht N Hoofdpijn In Tablet- *n Vloeibare» vorm; In drla groottan varkrtjgbaar; A 11.-, f 2.33 on I 3.75, da grootara verpakkingen *Qn «aar voordaatlg PHOSFERINE (ASHTON PARSONS) LTD. Ludgate HUI, Lon^on.' Engeland Imp. N.V. v/h HENRI SANDERS, Kelxeragrech» 52, Amrterdam. Tel. 485810 Voor gevoelige en pünlijke voeten is de eonige schoen die verlichting brengen kan, de origineel© WELFSCHOEN» Wacht U daarom voor namaak, en eischt op elke zool het nevenstaande fabrieksmerk ouder Ned. Octrooi 4466. Schoenen waar dit merk ontbreekt zijn geen origineele WELFSGHOENEN, maar namaak, de WELFSCHOENEN zijn in alle uitvoeringen voor ver schillende pijnlijke voeten in groote verscheidenheid verkrijgbaar bij de «enige contractante de N«d- Octrooi 4166 DRANKWET Burgemeester eu Wethouders van DEN HEL0ER; Gelet op artikel 12, alinea 1, der Drankwet; Brengen ter openbare ken nis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van G. H. Koeken- bier, om vergunnin g tot den ver koop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in het beneden-zijlokaal van perceel Weststra at 117. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking|is geschied kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren inbrengen. Den Helder, 18 October 1930. ADVERTEERT In dit blad. zoo blinkt bet damatt, zoo glanst bet porcelein, zoo glinstert bet tafelgereiDat komt door bet wondere liebt, waarvan bier profijt is getrokken om bet aanzien van een festijn te geven aan wat anders een doodgewone gedekte tafel zou schijnen. Zilver is bet liebt van Argenta, dat - boe beider ook - zacbt blijft, en goed voor de oogen. Hebt U al zoo'n Philips „buisie vol liebt 1? met Jen ballon van me De groote werkgevers en de arbeiders hebben hier ecu gemeenschappelijk be lang. Voor beide is 'het van veel betee- kenis, dat er een góed-geregelde bed rijfs- toestand heerscht. dat de prijstarieven worden nageleefd en dus de arbeidsver houdingen op behoorlijke basis zijn gere geld. Wat de arbeiderspers bétreft. zeide de beer van der Veen, dat deze behoort tot die bedrijven, waar de loon-eischen der gezellen reeds voor een belangrijk deel lijn ingewilligd. Wél is waar brengt het toegeven aan de wenadhen der typografen ten diezen opzichte ook voor ons vrij be duidende offers mede. maar bij geleide lijke invoering der verhoogingen over eenige Jaren zou ons bedrijf dit wel te boven komen. De beperking van den ar beid des nachts en op Zaterdag brengt voor ons echter, vooral in verband met ons editie-stelsel, zeer groote moeilijkhe- moeilijkheden bereid is rekening te hou- vertoouwen, dat men jnet deze technische moeilijkheden bereüd is rekening te hou den. Een oonfiict zou ons bedrijf natuur lijk reeds terstond gnoote schade berok kenen, door het verlies van advertenties, abonnementsgeld e. d. Maar levens zou een staking en hierop mag ook wel eens gewezen worden van groot nadeel zijn voor de talrijke organisaties, die bij ons laten drukken. De vakbladen vormen het voornaamste bindmiddel tussclien leiding en leden en dat wordt verbroken btf het stilleggen van ons bedrijf. Op - deze gronden zullen wfj dan ook ongetwijfeld voor tegemoetkoming aan de eischen der arbeiders te vinden zijn en ik twijfel er niet aan of er zou bij onderling overleg bcSt een basis te vinden zijn, waarop wij het in redelijkheid met elkaar eens kunnen worden. Stappen van den rijksbemid delaar. De Rijksbemiddelaar, rar. S. de Vries Czn., heeft Zaterdagmiddag de partijen, welke betrokken zijn bij het dreigend oonfiict in het typografenbedrijf, opgeroe pen voor een conferentie op a.s. Woens dag in het Stadhuis te Amsterdam en wel de werkgevers om tien uur des ochtends en de werknemers om elf uur. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. „Naar het buitenlandHet Gooische Natuurreservaat. nieuw miliioenen-plan van wethouder De Miranda. —mWybert vervangt het gorgel- Bfdn drankje. Wybert beschermt U tegen verkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert I Als de tijden slecht zijn, als het den handel niet voor den wind gaat, als er op alle mogelijke wijzen getracht moet i worden de zaken in gang te houden en velen in hun particuliere leven het werk woord bezuinigingen in allerlei vorm ver voegen, dan ziet men, op dat zakenge- bied heel wat kunst- en vliegwerk" ten toon spreidenl Zoo ook nu weer. En ook nu weer komen lang niet alle acrobaten op dit gebied, na het vertoonen van hun nummer behoorlijk op beide beenen op den grond terecht, blijven lang niet allen vrij van het toepassen van trucs, die, indien zij ontdekt wprden, tot een schie- lijken aftocht nopen... Zulke gevallen heeft men de laatste weken thans weer meegemaakt Wel bleven ril, doordat het ingrijpen der politie en justitie nog maar net belet kon worden, voor een goed deel aan de oogen van het groote pu bliek onttrokken, maar velen kennen toch zoowel de voornaamste bijzonder- heden van de plaats gehad hebbende schandalen, benevens de namen (waaron der met vanouds goed-Anisterdamschen handelsklank) van de hoofdpersonen die zich moesten redden door een overhaaste vlucht naar het buitenland... Gelukkig staan tegenover deze, door den ongust der tijden uit het lood geslagen lieden, ande ren die in de huidige moeilijkheden een prikkel temeer vinden zich extra in te spannen, wier durf en initiatief en daad kracht er door gewekt en bevorderd wor den. En zoo maakten wij dan dezen Dins dagochtend de start mee van een... ande ren vlucht naar het buitenland, een vlucht die niet het resultaat was van misluk king, maar integendeel het frisch en moe dig begin van een nieuwe moderne methode van zaken doen die tot goede resultaten zal leiden. De heer O. van Tijen, chef van de ex port-afdeel ing van Van Houten'n Cacao fabrieken te Weesp, vertrok dien ochtend welgemoed en vol vertrouwen in zijn Pan- dertje van Schiphol op zijn solo-vlucht naar Indië. De eerste moderne vlieg-han- delsreis en hieruit, die velen een hart on der den riem heeft gestoken, want het is een bewijs voor het feit, dat er in ons handels- en industrieele leven nog krach ten leven van vertrouwen en doorzetting die ons door de ergsten economische in zinkingen kunnen heenhalen. Een daad, een vlucht als die van den heer Van Tijen doet, vooral in deze dagen, met de ge noemde andere vluchten naar het buiten land voor oogen die aanleiding waren tot veel hoofdschuddend pessimisme, goed. „Liever de lucht in dan bij de pakken neer te zitten!" Een goede leus, inder daad, waaronder, naar men mag hopen, nu niet het eerste schaap over den dam, maar de eerste „Adelaar" de lucht in is, velen van onze eakenmenschen zich sul len scharen! De schapen en de dam brengen ons als vanzelf op de erfgooierskwestie oftewel, zooals het in de tegenwoordige omstandigheden pleegt genoemd te wor den: het natuur-reservaat in het Gooi, een kwestie, die, nu onlangs de al gemeen e vergadering der erf gooi ers n de Naax- derkerk, met groote meerderheid tot ver koop van c.a. 1159 ILA. heidevelden be sloot, in vaten' en kuipen is, naar velen denken. Hoe de vork nu ten dezen eigen lijk in de steel zit, men weet er in de hoofdstad niet zoo bijster veel van, ook in onzen Raad niet, wat min of meer be vreemdend is, gegeven het feit, dat de Gemeente Amsterdam eventueel bü ge noemden verkoop zou moeten opkomen voor twee-derde van den koopsom, die in totaal 2 millioen bedraagt Begrijpelijk is het dus, dat dezer dagen vanuit den Raad schriftelijk aan B. en W. gevraagd werd waarom men nog steeds verstoken was van ook maar eenige gegevens over deze, voor onze gemeente toch zoo belangrijke aangelegenheid. Reeds onder burgemeester Van Leeu wen kwam meerdere raaien de vraag op, op welke wijze men het Gooi als ontspan ningsoord zoii kunnen behouden. Mr. van Leeuwen opperde destijds het denkbeeld het landgoed Crailoo aan te koopen, maar het uitbreken van den oorlog heeft teen elke verdere uitwerking van dit plan be let. Het valt thans te hopen dat nu eenmaal niet de Erfgooierswet (die in 1912 in wer king trad) de uitvoering van het tegen woordig plan in den weg staatl Die wet verdeelt de pl.ra. 2100 erfgooiers (dat zijn zij „die kunnen aantooonen, dat zij af stammelingen zijn van hen wier namen voorkomen op de erfgooierslijst- die in 1708 door de Staten van Holland is opge steld) in z.g. scharenden en niet-scharen- den". Scharenden is hij dieeen vrouw, een koe en een stal bezit. Hij heeft recht op het medegebruik van de gemeenschap pelijke weiden of meenten. (Het schaap- herdersbedrijf» waaraan het gebruik der heiden verbonden was komt niet meer voor). Nu zijn er onder die 2100 leden van Stad en Lande slechts 350 scharenden. De rest, die, zoo zij al kans ziet er... een vrouw op na te houden, geen gelegenheid heeft voor het in 6tand houden van een koe en een stal bij zijn middenstands- of arbeiderswoning, de reet is met-scha rend. Volgens de erfgooierswet nu moeten de winsten die gemaakt worden ten bate van de Landbouwbelangen aangewend wor den. De niet-scharenden hebben dus nim mer in de winsten gedeeld. Zü kunnen dit pas bij de boedelscheiding, bij de ontbin ding van Stad en Lande. Zooals het thans staat zouden dus die niet-scharenden niets kunnen ontvangen van de 2 inillioen „winst" op de heidevolken. Vandaar dan ook dat tot den verkoop in de algemeene vergadering besloten werd op voorwaarde, dat „binnen drie maanden zekerheid zal zijn verkregen of alsnog kapitaalsuitkee- ring zal worden toegestaan". Men heeft, vroeger al reeds, Minister Donner ge polst of hü' genegen zou zijn de Erfgooi erswet zoodanig te veranderen dat men deze kapitaalsuitkeering kon doen. De Minister was daartoe, destijds, niet bereid. Hij achtte de grondslagen van de wet daarmede tezeer aangetast Nu echter het voorstel bij de betrokkenen zelf erjloor is, hoopt men dat Ged. Staten, die een en an der moeten goedkeuren, thans den Minis ter wel zullen bewegen tot toegeven. Het gaat immers slechts om een wet die alleen voor een vereeniging van een paar dui zend leden geldt En tegenover een streng vasthouden aan de letter van de wet staat het behoud van een groot en schoon ont spanningsoord. Mocht, onverhoopt, de Mi nister niet willen wijken, dan zou het tegenwoordige voorstel door de staten moeten worden afgewezen en zou men moeten gaan denken over de twee over blijvende, maar veel omslachtiger en kost baarder mogelijkheden: Ontbinding en onteigening Gezien dezen stand van zaken schijnt het gewenscht, dat ook Amsterdam een duit in het zakje komt doen om „Den Haag" tot medwerken te bewegen; en dat er stemmen in den Raad opgaan om „ein delijk eens iets van de zaak te vernemen", schijnt meer dan begrijpelijk Intus9chen zal dit Gooiscfie natuur reservaat er dan toch wel binnenkort op de een of andere wü'ze komen en daar mede zal tevens de kans op het verwer kelijken der z.g. Miranda-stad, die, naar het plan wilde, op die Gooische heiden zou gebouwd worden, voorgoed van de baan zijnWat men verder ook van wethouder De Mirandamoge zeggen, Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulation Indéfrisable Ondulation Marcel Stakman Bossealraat 08. Telefoon 014 zeker la hü geen man die stil zit en zoo dra het eene „groote plan" hem ontvalt, staat hij aanstonds weer klaar met een ander. Nu dan ook het Gooische tuin-stad plan verviel, heefl hü zich dadelük ge worpen op een zeer uitgebreid plan tot verbetering van een aantal hoofdstede lijke woonwijken, een plan dat in onge veer twintig jaar zou moeten worden uit gevoerd en dat niet minder dan een goede dertig millioen van de gemeentelijks schatkist zou vergen. Niet alleen behelst dit plan het afbreken en wederom opbou wen van bepaalde wijken (een werk met omzichtigheid te volvoeren, want, naar hst schema-plan terecht zegt „oen stad is een levend organisme waarvan men zonder schade aan het geheele wezen, niet zoo maar een deel kan wegnemen I"), het samenvoegen van voor- en achterwonin gen, het onbewoonbaar verklaren vaD alle nog bestaande sousterra in-woningen, maar ook den onmiddellijken bouw va» 2000 gemeentewoningen. Ongetwijfeld bestaan er In de midden- stad en in buurten als de Jordaan, de Eilanden en de Houttuinen, om er maar enkele te noemen, in onze stad nog wo ningtoestanden, die met elk hygiënisch begrip spotten. Daartegenover staat ech ter, dat er de laatste twintig jaar voor de volkshuisvesting in de hoofdstad enorm veèl gedaan is en dat de groote massa, is haar geheel genomen, vergeleken bij en kele tientallen jaren geleden, zeer goed behuisd is, kan men wel zeggen. En waar de stadsfinanciën nu niet bepaald in een bloeiende toestand verkeeren, waar de naaste toekomst geen al te rooskleurige uitzichten biedt, waar ook de bevol kingstoename een langzamer tempo gaat vertoonen, mag men met recht vragen of het nu wel het geschikte oogenblik ia met zulk een veelomvattend mlllioen-plan te komenOf men zich voorloopig niet bepalen moet tot het voortgaan op den weg die men de laatste jaren bewandelt en die leidt tot het scheppen van een toe stand waarbij ook zelfs de minstbedeelden althans dragelijk gehuisvest zijn. Dat dergeUjke vragen vanuit den Raad, komt dit plan in behandeling, wethouder De Miranda van vele kanten gesteld zul len worden, staat wel vast. En een meer derheid zal hü er, in deze tijden, naar wü gelooven, uiterst moeilijk voor krijgen!

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 3