HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 Boekhandel Fa. W. C. Reij. Texel.' Deze week werden van hier verzonden: 80 schapen, 81 lamineren, 21 varkens, 2 koeien, 5 kalveren. NATIONALE VAKWEDSTRIJD VOOR BROOD- EN BANKETBAKKERIJ TE UTRECHT. Onze plaatsgenoot, de heer Mart. Witte, brood- en banketbakker, wonende in de Weverstraat alhier, die reeds meermalen gezellen heeft opgeleid, die op wedstrijden met eerste en tweede prijzen zijn be kroond, heeft thans zelf ook aan een wed strijd bovengenoemd deelgenomen, die gehouden werd op 15 en 16 October j.1. Hierbij behaalde hij een diploma en eer volle vermelding voor zijn inzending koekjes, koek en speculaas. EEN LUCHTACROBAAT IN DEN DOP. Een zoon van den heer N. Gomes, werk zaam bii den heer Jb. Daalder, bevond zich Vrijdagmorgen omstreeks negen uur op den nok van 'het zeer hooge, in aanbouw zijnd huis voor den heer A. v. d. Vis op den hoek van de Steenenplaats. Plotseling verloor hij zijn evenwicht en viel, zonder eenk*0 tusschenlanding op de straat in den Binnenburg neder, een ladder onder brak echter eenigszins zijn val. Verschillende omstanders, die van het ongeluk getuige waren, snelden toe, men verkeerde in de veronderstelling, dat de jongen dood of minstig ernstig gewond zou worden opgenomen. Dit bleek echter in -het geheel niet het geval te zijn; zijn eerste luchttoer, waarop hij verschillende salto inortales had volbracht, was uitne mend geslaagd. Het luchtreisje had echter een wel wat al te snel verloop gehad, hij was daardoor wat onzacht met de straatsteencn in aan raking gekomen; hoewel hij eenigszins hinkende zijn op eenigen afstand staand rijwiel moest bereiken, sprong hij direct cp dit vehikel en reed naar huis, om daar wat van de emoties van zijn eerste lucht toer te bekomen. KNIP- EN NAAICURSUSSEN. De dames op ons eiland bezoeken thans in grooten getale knip- en naaicursussen. Het schijnt op 't oogenblik mode te zijn, dat de jonge dames een dergelijken cursus bezoeken. Te Den Burg worden er thans niet minder dan vier druk bezochte knip cursussen gegeven, terwijl ook op andere dorpen nog gelegenheid bestaat om dit vak te leeren. Welhaast is Texel één groote modevak school! Wat zullen de dames nu mooi ge kleed gaan! MOND- EN KLAUWZEER. Helaas is het ondanks de grootst moge lijke maatregelen niet gelukt de gevrees de veeziekte Mond- en Klauwzeer te be perken tot een paar gevallen. Deed de ziekte zich eerst alleen te De Waal voor, thans is ook aangifte gedaan van Mond en Klauwzeer onder het vee van den heer C. Eelman, te Koog en Jb. Eelman Gr., te Oosterend. ZILVEREN JUBILEUM VAN DE R. K. KERK. Vrijdagmorgen werd te Oosterend in de R. K. hulpkerk aldaar op plechtige wijze het feit herdacht, dat het kerkje voor 25 jaren was ingewijd. De plechtige H. Mis werd opgedragen door den Zeereerw. heer L. v. Ruijven, pastoor, te Den Burg, terwijl de beide an dere pastoors van Texel, de Eerw. heeren Spigt en Derksen, assistentie verleenden. De gezangen werden gezongen door de leden van het R. K. zangkoor te Den Burg, die voor deze gelegenheid per auto bus naar Oosterend waren gekomen, ter wijl in het kerkje een orgel was geplaatst, dat bespeeld werd door den heer W. v. Heenvaarden, organist te Den Burg. Onder de H. Mis sprak pastoor Van Ruijven de geloovigen, die in groote ge tale waren opgekomen, hartelijk toe. Na de H. Mis werd aan geestelijken, Kerk- en Armmeesters en genoodigden een ontbijt in de kosterswoning aange boden, waarna de eerewijn werd geschon ken, tenvijl door verschillende personen werd gesproken. Hiermee was de plech tigheid geëindigd. TWEE KOEIEN OP GEHEIMZINNIGE WIJZE GESTORVEN. Donderdag vond de heer J. C. Bakker, alhier, een zijner koeien dood in de weide, zonder dat het beest eenige ziektever schijnselen had vertoond. Vrijdagmorgen werd er weer één dood in een sloot ge vonden. De veearts, de lieer E. Noordijk, heeft tot heden nog niet definitief kunnen vast stellen van de oorzaak van deze geheim zinnige sterfte onder het vee. Eenige ver schijnselen wezen echter op vergiftiging. Voor de levering van geëmailleerde Naam- en Nummerplaatjes, Vulpen- ■J houders en Vulpotlooden, Stempeltjes enz., houden we ons beleefd aanbevolen. Den Burg TEXEL. Burgerlijke Stand van Texel van 2125 October 1930. GEBOREN: Aaltje, d. v. Albert Kie- wiet en Jantina Bos. GETROUWD: Hendrik Cornelis Jo- hannes Kooiman en Marretje Boon. OVERLEDEN: Grietje Kok, 79 j., wed. van Leendert Roeper. POLITIE. Gevonden: een heerenrijwiel, een rijwielplaatje en een rozenkrans. Anna Paulowna. Onder het vee van den heer Th. A. Smits, Kleiweg alhier, is mond- en klauw zeer waargenomen. Door de Sinclair Petroleum Company is is ingevolge de Hinderwet een aanvraag ingediend om een zelfregistreerende ben zinepomp en ondergrondsche tank te mogen plaatsen aan de Spoorbuurt voor H. J. Naastepad. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Theodorus Hermanus, z. v. G. van der Park en van M. Ruijter; Theodorus Petrus Maria, z. v. C. H. van Koningsbruggen en van C. C. Th. Nijpels. POLITIE. Gevonden: een rijwielplaatje. Inlichtingen ter secretarie. In deze gemeente worden ten behoeve van het electriciteitsbedrijf twee hoog spanningsgebouwtjes gesticht en wel aan den Stoomweg, nabij van Ewijcksluis en aan de Molenvaart, nabij Kleine Sluis. Van Ewijcksluis. Met ingang van Zondag 26 October a.s. is aangesteld als arbeider-telegrafist aan het spoor-tramwegstation alhier, de heer G. A. Kok, thans in zelfde functie werk zaam te Zwaag. VOLTOOIING VERKEERSBRUG OVER HET BALGZANDKANAAL. Men zal zich mogelijk nog herinneren, dat, toen vorig najaar de nieuwe ver- keersbrug over het Balgzandkanaal in gebruik werd gesteld, deze brug nog niet geheel gereed was, doch later zou worden voorzien van de bogen, welke het brug- licbaam zouden dragen. Tijdelijk was een onderbouw van zware houten palen, onderling door stevige kruisbalken ver bonden, geplaatst, waarboven dan nog een vulling van stophout was aange bracht, waarop de ongeveer 60 Meter lange brug rustte. Voor ongeveer vier anaanden terug nu werden de eerste voor den bouw benoo- digde onderdeelen aangevoerd en werd met de hieraan verbonden werkzaamhe den begonnen. Nadien heeft men geleide lijk den bovenbouw zien verrijzen en thans zjjn de beide groote vlakke bogen, onderling door zware ijzeren dwarsbalken verbonden, gereed. Méér dan 150 ton ijzer is hiervoor noodig geweest- Maandag 20 October werden de laatste nagels inge klonken, terwijl Dinsdag de stoppingen onder het bruggedek zijn verwijderd. De brug kwam hierdoor op de in de steun punten aangebrachte draagstoelen te rusten. Vóór men tot het wegnemen der stoppingen overging, wei-den op ver schillende plaatsen aan de brugbogen uiterst gevoelige nikkelen apparaatjes aangebracht, welke moesten dienen voor het .meten der moleculaire spanningen, welke, naar verwacht mocht worden, in het inwendige van het ijzer zouden op treden, wanneer het gewicht der brug, hetwelk eveneens ongeveer 150 ton be draagt, van den onderbouw op de boven- constructic zou worden overgebracht. Blijkbaar hebben de hier bedoelde spanningsmetingen een bevredigend re sultaat opgeleverd, want de werkzaam heden, welke door „Werkspoor" werden verricht, zijn, behoudens het nog uit. te voeren schilderwerk aan de brugbogen, afgeloopen. Door de firma J. de Vries te Heemstede zullen nu nog de trottoirs terzijde van het vaste bruggedeelte worden gereed ge maakt. Hieraan zijn de werkzaamheden bereids reeds aangevangen. Daarna rest nog het trekken der pa len, waarop de vaste brug tot heden lioeft gerust en tevens liet uitdiepen der dan vrijkomende breede doorvaartwijdte. Voor deze laatste werken is echter nog geen aannemer aangewezen. Wat betreft de soliditeit van den be doelden onderbouw wordt door sommigen gemeend, dat het gelukkig mag worden geacht, dat deze onderbouw de brug niet al te lang heeft behoeven te dragen. In het in de onmiddellijke nabijheid liggen de Aanstel meer werd n.1. in den afgeloo pen zomer veel paalworm aangetroffen. Zouden deze ook den bedoelden onder bouw hebben aangetast, dan had dit, wanneer de brug er bijvoorbeeld nog een jaar langer op was blijven rusten, wel eens ernstige gevolgen na zich kunnen sleepen. Begrijpelijk is dus, dat er met belangstelling naar wordt uitgezien, hoe de palen zich onder de waterlijn zullen blijken gehouden te hebben gehouden. Wieringen. De werkzaamheden van „Werkspoor" in de schutsluis nabij Den Oever zijn thans in een dusdanig stadium gekomen, dat met 1 November a.s. alles gereed zal zijn. De deuren zijn gereed en afgeleverd, er is tijdelijk bewegingswerk geleverd. De defi nitieve machines zullen pas in 1932 ge plaatst worden. De brigadier-titulair Van Duinen is van Sluisplein verhuisd naar den. Gasthuisweg te Den Oever. Heden is alhier gearriveerd het groote circus A. Roberti. Met den opbouw ervan is men direct begonnen, daar heden Zater dagavond de openingsvoorstelling zal ge geven worden. Niet alleen zal men van paardensport, doch van tal van andere nummers kunnen genieten. Het circus blijft 4 dagen, op welke zij diverse voorstellingen zullen geven. TOONEELAVOND AFD. R. K. VOLKSBOND. Door de tooneelclub van voornoemden bond is in studie genomen „De Lijdens weg", tooneelspel in 3 bedrijven door Felix Philippi, hetwelk op nader te bepalen da tum in November a.s. wordt opgevoerd. VEREENIGING VAN M. U. Z.- PERSONEEL. Filmavond. J.1. Woensdagavond werd voor de leden van bovengenoemde vereeniging en een aantal genoodigden in het recreatie-ge bouw te Den Oever een film vertoond over het bedrijf der Staatsmijnen in Lim burg, waardoor de aanwezigen, dank zij de voortreffelijke toelichting door den heer De Clercq, stooktechnisch adviseur te Amsterdam, een goed inzicht kregen van de wijze waarop in onze Linmburg- sche mijnen onze kolen voor industrie en huisbrand worden gewonnen. De uit zes acten bestaande film was ge deeltelijk onder den grond opgenomen, waardoor den toeschouwers een idee werd gegeven van de moeilijkheden waarmede de mijnwerkers dikwijls te kampen heb ben. Kortom alles wat betrekking heeft op het mijnbedrijf is in deze film in beeld gebracht. Zoowel datgene wat op 560 M. diepte als wat aan de aardoppervlakte ge beurt. Aan het einde van de vertooning dankte het publiek den heer Clercq, met een spontaan applaus voor diens duidelijke explicatie. JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING „J. V. O." (Afdeeling Wieringen). Wij vernemen dat de afdeeling voor a.s. Zondag een huishoudelijke vergadering heeft uitgeschreven. Bijeenkomst in „De Vonk". Aanvang half drie. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE SLUISPUTTEN TEN EINDE. Op het werk van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij hebben we opge merkt, dat er al veel rollend materiaal naar de andere werken wordt overge bracht, o.a. de draglines, knijpers, beton molens enz., die per scheepsgelegenheid verzonden worden. Naar wij vernemen is de maatschappij de uitvoering van ver schillende werken opgedragen, ojd. een groot werk te Antwerpen. KEES PRUIS. Gisterenavond trad voor een eivolle zaal in „Concordia" op het gezelschap Kees Pruis. Het programma, bestaande uit diverse voordrachten, zang, tooneelstukjes enz. werd keurig afgewerkt en viel bijzonder in den smaak, zoodat het voor allen een prachtavond was. (Wat ons in deze bijzonder bevreemde was, dat de persvertegenwoordiger der Held. Courant, alhoewel hij zijn legimi- tatiekaart toonde, geen vrijen toegang had en die der Wieringer Courant wel.) UITVOERING MANDOLINECLUB. J.1. Donderdagavond heeft de Mandoline club van Den Oever in de zaal van den heer J. Lont haar eerste winteruitvoering gegeven. De club had zich voor deze uit voering verzekerd van de medewerking van den hier welbekenden humorist Daan Pool. Het behoeft dan ook geen betoog, dat de zaal geheel met belangstellenden gevuld was. Geschiedden vroeger de uitvoeringen onder auspiciën van „Het Nut", thans heeft de mandolineclub zich van „Het Nut" afgescheiden en treedt geheel zelf standig op. Nadat de voorzitter der club, de heer V. Bakker Dzn., den avond met een wel komstwoord tot de aanwezigen geopend had en er zijn voldoening over had uitge sproken, dat zoovele bezoekers aanwezig waren, werd onder leiding van den heer S. Bruul begonnen met de afwerking van het muzikale deel van het programma. Het orkestje speelde een aantal pas ingestu deerde nummers, waarmee veel bijval van liet publiek werd geoogst. Een dankbaar ai»nlaus was dan ook het loon voor de pres taties van de leden der mandolineclub en den leider. Nadat de pauze was gehouden kwam Daan Pool voor het voetlicht. De eigen decors deden het best, alsmede het zeer af wisselend programma, waarop de humorist het publiek onthaalde. Vooral de nummers „De Muur" en „Hannes naar de Schager Landbouwtentoonstelling" slóegen bij het publiek in. Zoodra Daan Pool zijn voor drachten in West-Friesch dialect ten beste geeft heeft hii de lachers op zijn hand. Het' is dan ook onverbeterlijk. Aan het slot van zijn optreden bracht Daan Pool dank aan allen, die hem bij zijn taak behulpzaam waren geweest. Een woord van dank aan mejuffrouw D. Brink man, die de muzikale begeleiding zonder voorafgaande studie had verzorgd, was o. i. ook zeer op zijn plaats. De heer M. Bosker sprak tenslotte nog eenige woorden op verzoek van den voor zitter der Vereeniging, waarna nog eenige uurtjes gezellig werden doorgebracht met dansen. Ongetwijfeld kan de mandolineclub op een welgeslaagde uitvoering terugzien. RJNG VERGADERING JONGELINGSVEREENIGINGEN. De reeds aangekondigde ringvergade- ring had j.1. Dinsdagavond plaats onder groote belangstelling, in het christelijk tehuis voor Zuiderzeewerkers. De ringvoorzitter opende de vergadering met gebed en heette allen hartelijk wel kom. Een kort openingswoord wordt ver volgens gesproken, waarin blijdschap wordt uitgedrukt over de groote opkomst. De voorzitter gaf daarna het woord aan den secretaris, die de notulen voorlas van de gehouden zomervergadering. De heer Juisting van Den Oever hield een inleiding over de „Unie van Utrecht", welke rede met aandacht gevolgd werd. Na het beëindigen- ervan ontstond een levendige bespreking. Na de pauze trad de heer Kïainer van Den Helder op, die als onderwerp behan delde: de Jongelings-Vereenigingen en de gevaren, die hen dreigen. Het hoofdthema ervan was, dat we als jongelings-vereeni- ging pal moeten staan en onze beginselen bewargn ten allen tijde. De strijd, die hier bedoeld wordt, geldt de concurreerende vereenigingen, o.a. de turn- en zangver- eeingingen, alsmede de verschillende pro- pagandaclubs, enz. Hun grondslag is niet ie der Jongel.-Vereen, en daarom des te meer gevaarlijk en. schadelijk voor onze beweging. In verband hiermede verdedigde spreker verschillende stellingen, waarmee het onderwerp toegelicht werd. Het gevolg was wederom, dat verscheidene leden vra gen stelden, die door spreker beantwoord werden. Er volgden nog eenige mededeelingen, o.a., dat de volgende ringvergadering te Koegras zal gehouden worden in het begin van December, waarna de heer Kramer van Den Helder de vergadering met dank sluit. Met het zingen van het bondslied en gebed werd geëindigd. DOMEIN VEILING No. 900. De ontvanger der Registratie en Do meinen te Den Helder zal op Woensdag 5 November 1930 in het openbaar bij in schrijving verkoopen: Het terrein van den voormaligen vuur toren aan de Lage Haukes te Wieringen, sectie D nos. S24 en 825, samen groot 44,50 aren. Het terrein is niet verhuurd en terstond te aanvaarden. Onraad 5 De kooppenningen kunnen worden be taald binnen 6 jaar na de gunning, elk jaar 1/6 gedeelte, met 57a rente 's jaars. Insrihrijvingsbiljetten in te leveren op den verkoopdag voor 10 uur v.m. ten kan tore van genoemden ontvanger, Kerk- gracht 12 te Den Helder, bij wien de voor waarden ter inziage liggen en die ook na dere inlichtingen verstrekt. Aanwijzing op Maandag 3 November 1930, des voorinïddags van 107a tot 117-» uur.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 17