HELDERSCHE COURANT DE MIJNRAMP TE ALSDORF. KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER Buitenlandsch overzicht. DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS OOK VOOR DAMES-CONFECTIE HEERENBAAI Versterk uw Nieren! No. 6870 EERSTE BLAD. ZATERDAG 28 OCTOBER 1930 68»te JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldenche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand cn Wieringen f 1.63; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2,10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, i 1. Modeblad resp. f0.95, f 125, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; Ir p p 6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 41a Poet-Giroroktning No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regol (gtdjard). Ingee. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijeno. 4 el De mijnramp. - Engelands nieuwe politiek in Palestina. Politieke crisis in Egypte. - De Duitsche financiën. Omtrent de vreeselijke ramp, die de Duitsche mijnwerkerswereld getroffen heeft, vindt de lezer elders uitvoerige mededeelingen. Indien de veronderstellin gen, welke de redacteur „Onder de Men- schen", de bekende heer Brusse, van de NJRott.Orfc. naar aanleiding van loopende geruchten, n.L, dat hier sprake zou moeten zijn van nalatigheid der mjjndirectie, die reeds meermalen gewezen was op de aan wezigheid van mijngassen, waar zijn, dan is dit inderdaad een zeer ernstig ge val, waaromtrent het laatste woord nog wel niet gesproken zal zijn. Hedenmorgen heeft, als de lezer dit blad ontvangt, de begrafenis der slachtoffers al plaats ge had; niet ten onrechte vreest men commu nistische relletjes. Het is een droevige zaak, die nog eens weer bewijst hoe ge vaarlijk het werk van een mijnwerker is, en ons medelijden en hartelijke sympathie gaan uit naar de slachtoffers en hun ach tergebleven bloedverwanten en huisge- nooten. De leiding der Engelsche conservatieven hebben zich afkeurend over de nieuwe politiek in Palestina uitgelaten. In een ingezonden stuk in de Times van heden spreken Stanley Baldwin, Ohamber- lain en Amery, 3 van de voorn, mannen in het conservatieve politieke leven, hun afkeuring uit over de nieuwe politiek van de Engelsche regeering in Palestina. Zij erkennen de verdiensten van dr. Weiz- mann, den in arren moede afgetreden voorzitter der Zionistische organisatie, voor de bevordering van samenwerking der Joden met .Engeland. Hun is, zeggen zij, ter oore gekomen dat dr. Weizmann herhaaldelijk aangedrongen heeft, het laatst nog in een brief in September aan Mac.Donald, op bijeenroeping van een ronde-tafelconferentie, waarbij Engeland tusschen de Joden en de Arabieren als be middelaar zou optreden. Na een vergadering die acht uur duur de, heeft de Joodsche Nationale Raad te Jeruzalem het besluit genomen, aan de Palestijnsche regeering mede te deelen dat de vertegenwoordigers der Joden geen zitting in den nieuw ingestelden Wet- gevenden Raad zullen nemen en geen deel zullen uitmaken van parlementaire instellingen die bestemd zijn het schep pen van de nationale Joodsche woonplaats te belemmeren. Ook uit Amerika komen protesten, van de Joden zoowel als van de christe nen. Celler, een der Demokratische leden van het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden, heeft een brief geschreven Mn president Hoover om dezen te vragen, e, L'd Engeland op aan te dringen, dat be- doi'd iar^ z'ch zal houden aan de ver- kien ig van rwnour. Tal van vergaderingen van Israëlieten te New-vork (stad), in welke metropool een kleint 2.000.000 Joden wonen en ook in andere plaatsen in de Ver. Staten heb ben plaats gevonden ter behandeling van de Britsche verklaring over Palestina. Ook in deze bijeenkomsten hebben de sprekers hun groote verbittering betuigd over die verklaring. FEUILLETON (THE LURE OF THUNDER ELAND). Uit het Engelacb door 28) LEO WALM3LBY. „Ah Clevelandl" riep hij verrukt uit, toen ik hem het schouwspel beschreven had, „eindelijk! Eindelijk! Ja, ik herinner me nog allesl 't Is of ik het voor me zie En gaat het nu al verder? Heb je het oude 1'ort al? Dat staat tegen de helling aan den anderen kant,maar het schuilt weg achter de palmen Ik keek nog wat scherper toe. En ja, daar zag ik tusschen het groen iets gelig- wits schemeren. Maar dat kon evengoed afgebrokkelde rots of zand als de ruïne van het fort zijn. „Daar heb ik toen gekampeerd, Cleve- land. Zoo goed en zoo kwaad als 't ging ten minste. Want mijn eenige bezit waren de kleeren, die ik aan hadProviand had lk natuurlijk niet. Drie dagen lang heb ik toen niets gegeten of gedronken De honger was erg, maar de dorst1 Ook in Egypte broeit een politieke crisis. Donderdag zijn aldaar een nieuwe, d.wjz. gewijzigde grondwet en een nieuwe kieswet afgekondigd. Kamer en Senaat zullen worden ontbonden en zóodra de kiezerslijsten krachtens de nieuwe kies wet gereed zijn, zullen dan verkiezingen worden gehouden. Koning Foead en zijn eerste minister Sidky Pasja hebben dus hun plannen doorgezet, die ten doel hebben de macht van de nationalistische partij, van de Wafd, te breken en die van den koning te versterken. Telkens weer, het laatst in 1929, bleek bij de verkiezingen de Wafd de overwel digende meerderheid van het Egyptische volk achter zich te hebben. In het parle ment was dus de Wafd oppermachtig en alles was er den koning, nadat hij het nog eens weer met een ministerie-Nahas had beproefd, maar hiermee dezen zomer opnieuw in botsing was gekomen, aan gelegen om de macht van de Wafd te breken. Zal de Britsche regeering, die verklaar de in den binnenlandschen politieken strijd neutraal te willen blijven, nu echter tevreden zijn met de bekrachtiging van het Britsch-Egyptische verdrag door een dergelijk door een dictatoriaal bewind in gesteld parlement? Volgens den liberalen leider, den ex- dictator Mahmoed- pasja, vernietigt dit Koninklijk besluit de souvereinitelt des volks en maakt het tevens het parlemen taire leven tot een nuttelooxe klucht. Blijkbaar is het de slechts seer dun om sluierde bedoeling van den Koning om feitelijk de functie van een absoluut monaroh te bereiken. De Daily Herald waarschuwt Foead ernstig en herhaalt nogmaals uitdrukke lijk dat hij geen hulp van Groot-Britan- nië te wachten heeft om hem tegen de gerechtvaardigde grieven van het volk tt beschermen. De desolate toestand der Duitsche financiën wordt nog eens weer geïllus treerd door een onderhoud, dat de Ber- lijnscbe waarnemende opperburgemeester met de fractieleiders had. Hij zeide daar in, dat indien de oeconomiscne toestand niet beter tfordt, het tekort op de be grooting tegen 31 Maart wellicht een becUag van 100 millioen zal bereiken. De belastingen brengen veel minder op, dan men verwacht had, terwijl boven dien door voortdurende stijging van het aantal werkloozen steeds hoogere bedra gen moeten worden uitgekeerd. In Frankrijk gaan nu ook stemmen op voor herziening van het vredesverdrag. Naaf deBBerlijnsche correspondent in het Hbl. meldt, publiceert de bekende Duitsche groot-industrie Arnold Rechberg in Das Tempo een telegram, dat hij op 19 October aan Hugenberg, Hitier en den stahlhelmleider Seldte heeft gezonden en waarin hij mededeelt, dat Gustare Hervé, de hoofdredacteur van La Victoire hem heeft verzocht bij de genoemde heeren Ik wist niet, dat er zoo'n gewaarwording bestond". Bli de herinnering bevochtigde hij her haaldelijk zijn lippen met de .punt van zijn tong. Ik stond op en schonk hem bij wijze van afleiding een whisky-soda in. De wind was in ons voordeel, maar we hadden het getij tegen en daardoor vor derden we u terst langzaam. Het duurde langer dan een uur, voordat we Sudi HUI in zicht kregen. En de zon stond al als een dof-rood gloeiende bol boven den ge zichtseinder, voordat we dichtbij genoeg waren om de lage beboschte strook lan<£ die de beide heuvelachtige uiteinden ver bindt en Flsh Island met z'n lange witte strepen schuimige golfkoppen te kunnen zien, om het geweldige donderen van de groote brekers op de riffen van de Oost kust te kunnen hooren. Kapitein Tirams en ik haalden de kaart te voorschijn en staken de hoofden bijeen. Na een minuut of vijf overleggen, riepen we Hamzar en een van de Swahili's, die ons den vorigen dag verteld had, dat hij eens van zijn leven tijdens een hevigen storm met z'n dhow in de lagune aun den Westkant de wijk genomen had, te hulp, met het gevolg, dat we besloten om de baai binnen Long Reef, een onmiddellijk beneden Lighthouse Hall als ankerplaats uit te kiezen. Een plan, dat uitstekend was, maar niet gemakkelijk ten uitvoer te brengen. Esn blik op 9e kaart zal den lezer er van overtuigen. dal ik niet overdrijf. te informeeren, of zij b»reld zouden zijn mede te werken tot eei F.-ansch-Duitsche toenadering op den grondslag van dé volgende voorwaarden le. annuleering van de Duitsche her stelverplichtingen, zcodra de Ver. Staten den gea llieerden de oorlogsschulden moch ten kwijtschelden; 2e. teruggave van het Saargebied aan Duitschland zonder volksstemming; 8e. Frankrijk keurt de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland goed; 4e. Togo en Kameroen worden aan Duitschland teruggegeven; 6e. Duitschland zal, in ruil voor een Duitsch-Fransch militair bondgenoot schap, hetzelfde miataire statuut als Frankrijk en een leger ter sterkte van de in Frankrijk staande troepen krijgen; 6e. een vriendschappelijke interventie van Frankrijk bij Polen met als doel de teruggave van de Poolsche eorridor aan Duitschland. Voorts had Hervé telegrafisch aan Rechberg medegedeeld, dat z.i. het succes van deze toenaderingsactie afhangt van het antwoord dat Hugenberg, Hitier en Seldte zullen geven. Hervé heeft, naar Das Tempo hieraan toevoegt, dezen stap niet op eigen ge legenheid ondernomen, maar in opdracht van de Fransche regeering. Indien dit inderdaad juist mocht blijken, zou men hier te doen hebben met een actie van ver-strekkende beteekenis. Betreffende Amerika's houding ver neemt het Havas-agentschap o.a., dat .tot nu toe niets wijst op eenige wijziging in haar houding. Nog altijd keet men de oorzaak niet Reeds 255 dooden geborgen, waarvan 6U herkend. Hedenmorgen half tien begraven. Groote onrust onder de mUnwerkers. Over de oorzaken van de ramp tast men nog altyd volslagen in het duister. Het oorspronkelijke vermoeden, dat er een dynamietontpióffing is ontstaan, heeft men moeten laten varen. Het is bekend geworden, dat het laatst op 16 October 5000 K.G. ontplofbare stoffen, waaronder 2000 K.G. dynamiet no. 1, is aangevoerd en volgens overeenstemmende verklarin gen van getuigen nog dezelfden dag naar de onderaardsche opslagplaatsen is ge bracht. Nabij de schacht stond echter boven den grond een vafr met 160 L. ben zine voor het vullen der benzinelampen. Het grootste deel vui. de mijnlampen is echter electrisch. Een groote benzoltank in de nabijheid, die nog kortgeleden is ge bruikt, moet leeg zijn geweest. De 160 L. benzine brentrt men in ieder geval met de ontploffing in verbinding, doch vooral de arbeiders betwijfelen of de benzine de voornaamste haard van de ontploffing is geweest. In tegenstelling met vele deskun digen denken de arbeiders toch aan een mijngasontploffing. Van de gevonden dooden zijn 19 omge komen bij het instorten van den V>ren en van het directiegebouw, vier zijn in het ziekenhuis gestorven en 227 zijn dood uit de schacht gehaald. Of er nog mijnwerkers in de schacht zijn kan nog niet worden vastgesteld, aan gezien van de geborgen dooden slechts 60 zün herkend. In een doodloopende gang van de mijn Anna III is nog een-lijk gevonden van een arbeider, die uit schacht Anna II gevlucht moet zijn, maar die te uitgeput was om den uitgang te bereiken. Er is nu nog eenige hoop dat andere overlevenden de schacht Anna III bereikt kunnen hebben en daar ronddolen of wachten op bevrij- ECHTE FRIESCHE 20-50cLp*rons ding. Het aantal dooden dat naar boven is gebracht bedraagt nu 256, de gewon den 99. De redacteur „Onder de menschen" tele foneerde Donderdagavond uit Alsdorf aan zijn blad: Er begint onder de mijnwerkers van Alsdorf een merkbare onrust te ontstaan. De menschen raken, dood-vermoeid als zij z;jn van het afwachten in een verkropte overspanning, en dit uit zich nu en dan in mokkige ontevredenheid tegen de mijn- directie, tegen de autoriteiten. Te velen toch wachten nog altijd in een duldélooze spanning sedert Dinsdagmorgen in de vroegte op zekerheid omtrent hun ver miste mannen en zoons, hun vaders, hun kameraden. Zij zeggen, dat het mijnbe- stuur de huisgezinnen doodt en van het oogeniblik af bedoeld heeft de gevolgen van de ramp kleiner voor te stellen. Van wel een honderd mannen, die vermist wor den, is nog steeds de identiteit niet vast gesteld kunnen worden. Ook over het aan tal van hen, die nog beneden onder de kolen zouden liggen, worden niet-ooatro- leerbare cijfers genoemd. En zoo afschuwelijk is de verbijstering in de gezinnen van hen, over wie nog al tijd niets heeft verluid, de verstande lijke zekerheid dat zü wel dood zullen zijn, maar zoolang die dood niet vastgesteld is, de martelende voorstelling, dat zij daar diep onder den grond mogelijk nog levend begraven liggen. Het ongelukkige is, dat de kamer, waar al de afgedaalden hun penningen pleegden af te geven, in puin ligt, waardoor een stellige controle zoozeer wordt geremd. En dan rekenen zij uit: er zijn 678 mijn werkers in de ochtendploeg de mijn inge gaan; er waren ruim 40 beambten, opzich ters, enz. bovengronds in de kantoren, die vermeld zijn, dat wordt dus 720 man, van wie ruim 400 levend uit de catastrophe te voorschijn zijn gekomen. Maar ook zouden er nog mannen van de nachtploeg bene den geweest zijn. Ook het feit, dat nog steeds niets be kend is omtrent de oorzaak, verbittert de menschen; men krijgt den indruk, dat er wat verborgen wordt. Schuld ttfj de directie der mfjnf Vermoed wordt, dat boven in de sohacht een ontploffingshaard aanwezig is geweest en dat die is aangestoken door'een explo sie van mijngas beneden in de mijn. Er wordt verteld (het is nog aldoor de redac teur O. d. M. die aan het woord is) dat aan den ingang van de schacht een massa dynamietpatronen lagep opgeslagen, wat in flagranten strijd zou zijn geweest met het ambtelijk voorschrift Hierbij zijn verscheidene collega's sterk onder den indruk gekomen van de mede- deeling van een communistisch lid van den Pruisischen landdag, Sabottka, die reeds 4 weken geleden moet hebben gé- wezen op het mijngas, dat zich vormde in de schacht Anna waar nu 300 mannen door de ontploffing zijn omgekomen. Dit mijngas zou zijn ontstaan door de onvol doende „afbouw"-methode, die zettingen veroorzaakte. De heer Sabottka vertelde verder, dat een lid van den bedrijfsraad op 16 Sep tember ook op dezen misstand gewezen heeft, en dat eerstdaags maatregelen waren beloofd, die echter zouden zijn uitgebleven. Ook een collega van hem. heeft er de mijn- politie op gewezen. Van andere zijde vernam de correspon dent van een opzichter, die zich over de aanwezigheid van mijngas zou hebben be- Waak uw leven weder tot een lust! Pijn In de lendenen, die urine- stoornissen, dat vermoeid, zenuwachtig en afgemat gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid, zij kunnen aan aierzwakte te wijten zijn. Wordt weer flink en wel door het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Dit betrouwbaar niermid del kan aan overwerkte nieren blijkens de ervaring van zoovelen juist die hulp verschaffen, welke zij noodig hebben en haar bijstaan om het bloed te zuiveren van de erin voorkomende onzuiverheden, die uw kwalen ver oorzaken. Begin nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz, is glazen verpakking f 1.75 p. flacon. Zelfs als de vaargeul behoorlijk door boeién gemarkeerd geweest was, zou het in veilige haven brengen van een vaar tuig, na een eindeloos manoeüvreeren tus schen de even onder water liggende ko raalriffen door, nog een knap staaltje van zeemanskunst geweest zijn. Maar nu moeten we het zelfs zonder die soort hulpmiddelen doen. Gelukkig stonden er onder de kaart eenige aanwijzingen. Na een paar minuten redekavelen bleek het echter, dat Hamzar er niets van begreep en dus nam kapitein Timms het roer en bood ik me aan als tolk, om zijn bevelen voor de bemanning in het Ki-Swahili te vertalen. Op dit oogenblik bevonden we ons op een afstand van ongeveer een kwart mijl ten N. W. van de vaargeul. Timms gooide het roer om en ging parallel met Long Reef op de bewuste plaats af. Op eenigen afstand ervoor, veranderde hij zijn koers, volgens de aanwijzingen onder de kaart en stuurde hij in rechte lijn met een alleen staande palm op het strand en den uitersten hoek van de fort-ruïne. Daardoor stevenden we regelrecht op het koraalriffen-gevaarte af, dat de geul in tweeën, een oostelijken en een zuidelijken doorgang, verdeelt. Door den straffen noord-oosten wind stond er in de geul links van ons hoog stens een of twee voet water. Dus besloten we het met de zuidelijke te probeeren. Timms riep de voorzienigheid en een half dozijn boscherm-engolen te hulp en jawel, na een minuut of zeven, gedurende welke ik mijn hart vasthield, waren we er, gleden we veilig en wel door het kalme water binnen de riffen. Thunder Island! In recordtijd, en zon der dat we één keer in ons plan de cam pagne door dr. Flint en mij ontwor pen verandering hadden behoeven te brengen. Dat was wel een gelukwensch en een dronk van den lekkerste aller whisky's waard. „Waarde vrienden!" toastte de dokter met zün glas in z'n hand, „op het wel slagen van onze expeditie en een spoedi- gen terugkeer naar Engeland". „Een spoedigen terugkeer naar Enge land", herhaalde ik. JEn vaten vol van dflt goedje", toastte Timms op zijn eigen houtje. Maar ondanks die fuifstemming be grepen we, dat we zouden moeten aan pakken, wilden we dien nacht buiten het bereik van de kakkerlakken en ander ge dierte van de „Sultan Selim" slapen. Ge lukkig lag alles, wat we voor het kampee ren noodig hadden: tenten, voorraden, werktuigen, al aan dek en dus was het een betrekkelijk kleine moeite om ze in de boot te laten en ons zelf langs een touw te laten zakken. Een minuut of tien roeien en we schuurden over 't zand voor de breede strook strand, die den voet aan de steile noordelijke helling van Lighthouse Hill omkranst. Maar van dat oogenblik af was er met onze Swahili-roeiers niet veel meer te be ginnen. Ze deden niets dan met angstig- rollende oogen om zich heen kijken; ze waren zelfs niet te bewegen om de boot wat hooger op het strand te trekken. Blijkbaar kwamen de spoken tegen den avond in actie, een gewoon verschijnsel, dat echter voor ons, ons geringe aantal en het feit, dat alle benoodigdheden tegen de helling van Lighthouse. Hill opgedragen moesten worden in aanmerking genomen, een groote handicap was. Het strand was te smal om te kampeeren, een van de plateaus van den berg zou daarvoor waar schijnlijk beter geschikt zijn. Lighthouse Hill bestond namelijk van voet tot top uit een opeenvolging van plateaus. En het pad, waarlangs wij naar hoven moesten klimmen liep als een reusachtige trap in een huis met een groot aantal verdiepin gen zigzag van plateau naar plateau. Ik liet den dokter en Timms op het strand bi} de voorraden je kon nooit weten in welke gedaante de spoken zouden ver schijnen en klom zelf langs het ge noemde pad naar boven. Gelukkig was het eerste plateau, of liever het niet-be- boschte gedeelte ervan, groot genoeg om, voorloopig althans, het kamp op te slaan. En daarbij lag het open voor den zeewind en je kon je er, vooral van één punt af, het geheele eiland en de westelijke lagu ne overzien. Pdt vepwateft

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1