Ik/xkads&ajMjouuki 8pecufiaa£ fueWv^r? GEMENGD NIEUWS. klaagd, bij de directie op een onvriende lijke wijze zou zijn afgewezen, en op 6 Oc-tober zouden in het revier 12 van de schacht Anna II 5 mijnwerkers door mijn- gas zijn vergiftigd, waarvan er een nog steeds in het hospitaal verpleegd wordt Nu overweegt men, dat een miJngasont- ploffing een dergelijke verwoesting boven gronds niet kan hebben aangericht; maar als er inderdaad boven in de schacht een veiboden opslagplaats van dynamietpatro- nen is geweest, zouden de vlammen van de ontploffing deze hebben kunnen aan steken. Bouw In hel dorp. Huis aan huis hangen in de hoofdstraat de zwart-witte vlaggen uit. Winkeliers eta- leeren rouwhoeden voor mannen en vrou wen, en een menigte van grafkransen met zwart omrande witte linten. Nieuwe doo- denlijsten worden in rouwranden telkens weer uitgegeven, waar de angstig-beklem- de familieleden op aan drongen, ze weg- grisen en bij elk schijnsel trachten te ont cijferen. De reeds zoo talrijke politiemacht is met bereden manschappen versterkt, mogelijk in verband met de aangekondigde commu nistische demonstratie, waartoe ook mijn werkers uit andere districten bleken te zijn opgetrokken- De begrafenis. De bedrijfsraad besliste, rekening hou dend met de bezwaren van sommige arbei ders tegen den Zondag, de begrafenis te houden op Zaterdagmorgen tien' uur in een massagraf op een in aanleg zijnd nieuw kerkhof aan deni straatweg te Gei- lenkirchen. De ministers van arbeid en handel hebben reeds hun overkomst toe gezegd. Maandag kan dan het werk overal weer worden voortgezet, en in de mijn Anna met den wederopbouw begonnen worden. De overleden en gewonde arbeiders en beambten waren tegen ongelukken verze kerd. bij de Reichsknappschaft Berufsge- nossenschaft. Dit fonds wordt uitsluitend gevormd door bijdragen van de werkge. vers. De weduwen kunnen aanstonds hier uit voorschot krijgen op de uitkeering van de rijksongevallenverzekering. Gelijktijdig worden de premies van.de Aachener Be- zirksknappschaft uitbetaald. De rijkson gevallenverzekering betaalt uit een rente aan weduwen van kolendeivers zonder kin deren in het district Aken: ab mk. 46.50 per maand; met één kind mk. 93; met 2 kinderen mk. 139.50;, met 3 kinderen mk. 186. De uitkeering bij oveilijden van de rijksverzekeringsbank bedraagt één vijf tiende van het jaarlijksohe inkomen, dus voor een kolenidelver "mk. 186, Geld om deze menschen te steunen is er, volgens deze opzichters, dus dringend noodig. De Betriebsrat der Anna-grube te Alsdorf zal gaarne bijdragen ontvangen Het Nederlandsche Roode Kruis en de mijnramp bil Alsdorff. Onmiddellijk nadat de mijnramp te Ais dorf in Kerkrade bekend was, heeft de commandant der transportcolonne van het Nederl. Roode Kruis aldaar zich in ver binding gesteld met den voorzitter der af- deeling Kerkrade, burgemeester Hakets. De heer Hakets heeft daarop terstond zij nen ambtgenoot te Alsdorff opgebeld en de hulp aangeboden van de Kerkrade's transportcolonne. Het aanbod werd aan vaard en de colonne heeft zich met het noodige materieel per auto naar het terrein dor ramp gespoed. In verband met de uit stekende en afdoende maatregelen, welke van Duitsche zijde reeds bleken te 9ijn ge troffen, en de toereikende hulp, welke op de plaats des onheils was samen getrok ken, kon het Nederlandsche personeel ech ter spoedig weder inrukken. Niettemin verdient het spontaan gebaar en de parate hulp van het Nederlandsche Roode Kruis met waardeering te worden vermeld. De commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg heeft aan de burgemees ters in die provincie het verzoek gericht, in hun gemeenten een inschrijving te openen voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van het mijnongeluk te Alsdorff. Het Roode Kruis zal op verzoek van den burgemeester van Heerlen een inzameling houden. Het r.-k. mijnwerkersfonds en de Llm- burgsche r.-k. mijnweirkersvereenighig zullen Zaterdagochtend te Alsdorff verte genwoordigd zijn bij de begrafenis van de slachtoffers. De burgemeester van Heerlen zal daarbij het gemeentebestuur vertegen woordigen. Het gemeentebestuur zal een krans sturen. De r.-k. vereeniging van ad ministratieve mijnbeambten heeft haar deelneming betuigd aan de nagelaten be trekkingen van de bij de ramp omgeko menen. Z;j zal aan de begrafenis deelne men met een deputatie van 20 man. Verhaal van een geredde. Tenslotte volgt hier nog het verhaal van een der geredden. Jozef Corr. Wij liepen weg en kwamen in de hulp- schacht. Hier staat een materiaal-magazijn, waardoor men in de mijn „Anna I" kan komen. Doch de deur, die ons redding kon brengen, was reeds versperd. Alles was vol walm en rook. Toen zijn wij weer terug- geloopen. Met zijn hoevelen wij waren, weet ik niet. Bii de hulpschacht lag reeds een mijnwerker op den grond, doch nie mand bekommerde zich om hem. Ieder had slechts één gedacht: „Weg, wegl" Toen kwamen wij in onze oude mijngang, die iif of zes jaar geleden werd uitgehouwen. r rter is deze weer gedeeltelijk ingestort. Er was evenwel nog zooveel ruimte, dat men over de steenhoopen in de ou-:e gang kon kruipen. Dat zou onze redding zijn. Hier begaven ons echter onze krachten èn wij geraakten bewusteloos. Ik bleef be wusteloos tot des avonds negen uur. Toen ontwaakte plotseling een kameraad en zei- de: „Jupp, hoor je mij?" Ik zou graag met hem zijn meegegaan, maar ik kon niet omdat ik te zwak was. Toen ging ook nog de lamp uit. Ik heb den geheelen nacht bij volle bewustzijn in het donker gelegen; Vele uren later kwam een mfln, die mij ten slotte hulp bracht. Na nog eendge moeilijkheden kwam ik eindelijk na 31 uur in het daglicht terug". Communistische betoogingen. Donderdagavond kwamen naar het W. B. meldt, e enige honderden communisten op het marktplein te Alsdorff bijeen om uiting te geven aan hun afkeuring ten aanzien van de maatregelen vóór en na de mijnramp. De landdagafgevaardigde Sobattka 'hield een rede, waarin hij o. a. scherpe verwijten aan het adres der directie richtte en de ar beiders opriep tot een protestbetooging bij de begrafenis der slachtoffers op heden. De communisten trokken daarna in op tocht naar de mijn „Anna II", waar op nieuw redevoeringen werden gehouden, o. a. door een vertegenwoordiger der Fran- sche arbeiders. Incidenten kwamen evenwel niet voor. Er zijn evenwel thans uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. rechtstandig in de haven. Er spoot een waterzuil van 7 M. op. De toeschouwers waren verstomd van verbazing, toen zij den man weer boven zagen komen en naar een boot toe zwem men. In het ziekenhuis bleek, dat hij een lich te hersenschudding had en een zijner rib ben gebroken was. Verder mankeerde hem niets. DE TOCHT VAN DE DO X NAAR AMERIKA. De tocht van de groote Duitsche Dor- nier-vliegboot naar Amerika zal 15 Not. te Lissabon beginnen. Het zal voor het eerst zijn, dat passa giers en de post met een machine, zwaar der dan lucht, over den Oceaan worden vervoerd. Gedreven door 12 krachtige machines zal de DO X eerst naar Horta op de Azo- ren gaan om brandstof op te nemen. Daarna gaat de tocht over den Oceaan naar Hamilton op de Bermuda-eilanden, deze route zal een schip gereed worden gehouden om de DO X zoo noodig voor den tweeden keer van brandstof te voor zien. Het einddoel is de Hudson-rivier bij New-York. Men neemt aan, dat de tocht in 84 vlieguren volbracht kan worden. De com mandant van de vliegboot zal Friedrioh Christiansen zijn. De bemanning bestaat voorts uit negen koppen. De twee passa giers zijn Karl von Wiegand, een Ame- rikaansch journalist en Lady Drummond Hay. Beiden zijn drie keer door de lucht den Oceaan overgestoken. De DO X zal 21 ton benzine meenemen en bij het vertrek ongeveer 60 ton wegen. HET LUCHTSCHIP GRAF ZEPPELIN. De komst fa nu definitief. Naar het Persbureau Vaz Dias uit Friedrichshafen verneemt, zal, ingevolge mededeelingen van de directie van de lutohschepenwerf te Friedrichshafen, het luchtschip Graf Zeppelin midden Novem ber een postvlucht naar Nederland maken. Te Venlo zal post worden afgegeven en worden opgenomen. Tot in den avond van 10 November kun nen aan het postkantoor te Friedrichs hafen bestellingen worden afgegeven. MILITAIR VLIEGTUIG DOOR EEN DAK GEVALLEN. Een dJoode; vier gewonden. Donderdagochtend is te Warschau een militair vliegtuig op een locomotievenfa- briek neergestort. De machine viel door het dak heen en kwam in de machine kamer terecht, waar zich juist verscheide ne arbeiders bevonden. Vier hunner be kwamen ernstig letsel. Do vlieger werd dood onder de brokstukken van zijn toe stel tevoorschijn gehaald. BOUW VAN EEN NIEUW AMERIKAANSCH LUCHTSCHIP. Op de etaatsbegrooting voor 1932 hoeft hot Ajmeiikaansche departement van marine een bedrag, uitgetrokken van on geveer 134 millioen dollar, waarvan 6.3 millioen bestemd zijn voor den bouw van een nieuw luchtschip, de „Z.P.9. 5." OP EN OM HET BINNENHOF. DB AANKOMST VAN HET EERSTE VLIEGTUIG TB MEDAN. „De gewoonste zaak van de wereld.** De Sumatra Post beschrijft de aankomst van het eerste vliegtuig „in de geregelde vaart" te Medan op de Oostkust van Su matra op Vrijdag 3 October: Teen het laatste retourvliegtuig, in De cember van het vorige jaar uit Medan ver trok,. heerschte er een soort begrafenis- stemming. Op Java hadden de vliegers Te Pas en Pellens kransen gekregen alsof het de begrafenis van de luchtvaart op Indië zelve betrof. Maar nu komen de vliegers weer. Het vliegtuig, dat laag boven de stad scheert, beschrijft een grooten cirkel en landt op het vliegterrein voor den hangar, welks deuren nog gesloten zijn. Van Dijk stapt uit, welkom geheeten door den burgemeester, die een wonder lijken neus blijkt te bezitten om te weten, hoe laat een vliegtuig aankomt. Verder ko men er gouverneur Ezerman, de geweste lijk secretaris, mr. Reuvers, de ass.-resi- dent dr. Beek en het hoofd van het plaat selijk bestuur, de heer Leyds, die den vliegers de hand drukken. Het eerste wat van Dijk doet ia een sigaar opsteken, terwijl de mecanicien Bui tenhuis de mailzakken en wat andere zaken het toestel uitsjouwti De heer Wiersma wordt door „de pers" aangeklampt. We hebben wind mee gehad, zegt hij. Nog andere wetenswaardigheden? 'Neen, alles is vlot verloopen. Toen naar Van Dijk. „Precies Harry de drummer", fluistert een dame. Hebt u nog iets bizondera over den tocht te zeggen? •Niets, antwoordt hij. Overal groote me dewerking ondervonden, en thans 9 vlieg dagen achter den rug. -Technisch nergens last van gehad? 'Neen, en als dat zoo was zou ik het toch niet zeggen, voegt hij er joviaal aan toe. Want als jelui zelf eens gaan vliegen. We kijken-eens rond. De geiten van de gemeente blijken de laatste dagen extraygoed gegraasd te heb ben. Het vliegveld ziet er fraai geschoren uit in het zonnetje. En waarachtig, de hangar en bet kantoortje van den lucht- dienst doen de borst van den Medanner zwellen. De inlandsche belangstellenden komen naar het veld. Van Dijk wordt meegetroond. Hij draagt zelf zijn koffer. „Daar hen ik op getraind", zegt hij. Wat hebben we verder nog te doen? Feitelijk is de aankomst van een vlieg tuig uit Holland de gewoonste zaak van de wereld geworden. Onder de schroef staan een paar nette kistjes. Ze trekken onze belangstelling. We le zen de etiketten: Aan den heer D. baron Mackay, burgemeester van Medan. Op den zijkant van het kistje staat Pommery Grencel En de andere kistjes zien er precies eender uit. Het tweede draagt het adres van den gouverneur, het derde van de Dell Courant en bet vierde van de Sumatra Post.I „Voor den eersten heildronk!" staat er op, afgezonden door de Deli Atjeh te Am sterdam. De mail, die bestaat uit 3 zakken voor Medan, wordt terstond gedistribueerd. Bo vendien zijn met het toestel meegekomen 1 zak voor Singapore en 1 voor Penang, welke per scheepsgelegenheid doorgezon den zullen worden. Het bruto-gewicht be droeg 33 K.G. 800 gram. EEN MERKWAARDIG ONGELUK. Een werkman aan de nieuwe brug, die over de haven van Sydney geslagen is, verloor het evenwicht en viel 60 M. diep WteRRfonUfc Den Haag, 28 October. Overstelpend I Ook de Pracht-«itwerpen. Compromis, Minister Decker* voorstellen. 't Staat nu wel volkomen vast, dat ons Lagerhuis zich dit jaar niet zal kunnen veroorloven het weekje-vacantie, ter be- studeering van de inmiddels ingekomen stukken over het algemeen beleid van de Regeering en wat over de deliberatiën, be sprekingen, in de afdeelingen nog meer dan (het reeds verschenen Voorloopig Verslag), over Buitenlandsche Zaken voor 1931 ter "tafel zal zijn gebracht. 't Is inderdaad overstelpend!.... En de alleroudste vossen van de parle mentaire politiekerij kunnen zich niet her inneren, ooit te hebben doorleefd, zülk een overgroote drukte van gepraat, waar van „het einde" niet is te overzien. Het succes, dat de soc.-democratische afgevaardigde v. d. Sluis had met zijn voorstel om ook de Pachtontwerpen te voe gen op de agenda van 14 October j.L, het is zeker de naaste en voornaamste oorzaak van de overlading met werk, waar van de Tweede Kamer nu slachtoffer is geworden. Daarnaast moet worden genoteerd: de geweldige breedsprakigheid, waarmeeê het ontwerp van minister Decker», ook wel Vlootwet genaamd, in behandeling is ge nomen. Ik sta, als ei-neutraal, tot geen partS of groep als zoodanig behoorende, parle mentaire weekbabbeLaar, gans onbe vangen tegenover deze zaak. En kan juiist daarom de opmerking hier maken, dat waar het pro en contra t. o. van minister Deckers' marine-voorstellen in den loop van vele maanden zoo uit voerig en met zoovele herhalingen zijn toegelicht, het debat daarover toch al licht in korter, sneller „tempo" had kun nen geschieden? De vraag mag tot alle partijen in de Kamer worden gericht. Temeer, waar de uitslag niet twijfel achtig is!Katholieken, ohr.-histori- schen, anti-revolutionnairen, en Vrijheids bond zullen voor het ontwerp-Deckers stemmen. Dus!?.... Laten wij nog even een terugblik wer pen. 't Is geschied op Vrijdag 17 October j.1, dat de teerling werd geworpen in de Tweede Kamer, t o. van de wijziging der Zuiderzee-steunwet. Er was tot bijna 't laatste moment eenige spanning onder de vele visschers en verdere belangheb benden en -stellenden op de Kamer-tri bunes, die de Kamer-zitting bijwoonden, Toen minister Reymer, wie de hulde Diet mag worden onthouden, zijn ontwerp met tact en met talent te hebben verde digd, ernstige, vooral practische be zwaren bleef ontvouwen tegen bet amen dement der Commissie van Rapporteurs, scheen de zaak er even slecht bij te staan. Ontkend kan niet worden, dat de minis ter van Waterstaat blijk gaf van ernstigen zin tot toenadering en medewerking. Tot driemaal toe kwam Z. Exc. met een Nota van Wijziging. Trouwens, vooral uit de rede van den kranigen anti-revolutionnairen veteraan mr. Heemskerk was duidelijk gebleken, dat de meerderheid in de Kamer mildere bepalingen ten gunste van de Zuiderzee- vischers, die door de afsluiting zullen heb ben te lijden, wenschte. Minister Reymer nu had bij Nota van Wijziging bepaald, dat omtrent de tege moetkoming wegens waarde-vermindering van eigendommen, als gevolg der af sluiting van de Zuiderzee, bij Aige- meenen Maatregel van Bestuur, voor schriften zullen worden vastgesteld. Deze wijziging, breng ik even in herinnering, is in een afzonderlijk artikel opgeno men, zoodat uit andere artikelen, wat daarin vermeld is over waarde-verminde ring. kan worden geschrapt. Minister Reymer, wien 'fc aan zeer- bandigen tact niet ontbreekt, verduide lijkte, dat het z. L onpractisch ware ge weest, de waarde-vermindering in de wet sterker soort kan worden gebouwd. Uit deze politieke sfeer zal zeer stellig geen bezwaar komen tot het gqvon voor h6t bier bedoelde doel, van iets meer kre diet aan de Regeering. En een-zelfde ge luid kwam V8n deen kathloleke afgevaar digde Van de Bilt, die er in den laten Dinsdagmiddag 21 October, de zittin gen, als er geen avondvergadering volgt, duren nu reeds (als vertoefden wij .in de donkere dagen vlak-vóór Kerst) tot zeven ure halfacht minister Deckers op wees, dat er ook Itallaanache kruisers zijn met acht kanonnen van 15 c.M. en een Bnelheid van 85 rnjjl. De over 't algemeen rustige atmosfeer in de Kamer werd venstoord door de heftigheid van den communist Louis de Visser. Vóór Vrijdag 24 October zou bij dezen gang van zaken het „Vloot-debaü" niet kunnen afloopen. Dat de „inzet" hietr niet slechts het ont werp van minister Deckers gold, wieai zal het niet allengs duidelijk zijn ge worden? Over de Interpellatie, Dinsdagavond J.1. gehouden door Ir. Cramer over de toestan den in Boven-Digoel, kan' niet anders worden getuigd dan dat zil den bekwamen soc.-deraocraat voldoening heeft gebracht. Schoon dan zijne motie Woensdagmiddag werd verworpen. De verklaringen van minister De Graaff waren flink, categorisch, ook wel ten deele tegemoetkomend aan de wenschen, uit de Kamer gekomen. Zulk optreden heeft steeds op ons Par lement een goeden indruk gemaakt, wat ook in deze het geval bleek. Mr. Antonlo. vast te leggen. Een Maatregel van Bestuur kan in vlugger „tempo" worden gewijzigd dan eene wet Tegen deze redeneering is niets of: al bitter weinig!, in te brengen. Den doorslag gaf: bet antwoord op mr. Heemskerk's vraag, of de tegemoetkoming wegens waarde-vermindering onafhanke lijk zal zijn van het vragen om hulp en voor de kans om een ander bedrijf te vin den, en: van de moeilijkheden door ge dwongen likwidatie. Op 'dezp vragen liet mr. Reymer een bevestigend antwoord volgen. Waarna zooals mr. Heemskerk constateerde, de vrede was gesloten. Het „compromis" was bereikt! Alle amendementen werden teruggenomen. Slechts de twee communisten bleven wantrouwend. Dinsdag-middag jJL is het Zuiderzee- ontwerp goedgekeurd. Met slechts de stem men der heeren L. de Visser en D. Wijn koop tegen. Reeds Vrijdag-middag 17 October j.1. vatte de Kamer de voorstellen van minister Deckers aan. Vroeger dan men had ver wacht. Zoodat bijna, 't gebeurde op het alleruiterste nippertje!, een voorstel was goedgekeurd om eerst Dinsdag 21 Oc tober met de behandeling aan te vangen. Minister Deckers kwam de zaal binnen hollen. En men kon dan gaan „vlootplannen". In de zitting van Vrijdagnamiddag 17 October hebben twee afgevaardigden het woord gevoerd. De soc.-democraat Brautigam, wiens schrandere beschouwingen over het Vloot- plan-1923 velen zich zullen herinneren, pleitte contra, de Vrijheisbonder mr. Van Rappard pro het ontwerp van den minister van Defensie. Ik zal mij er toe bepalen, te verwijzen naar Uwe verslagen over wat in de Tweede Kamer is bespiegeld over het ontwerp van Deckers. Over 't algemeen was de stemming rus tig en kalm. Geestdrift viel al heel weinig te bespeu ren. Vrijdagmiddag, toen de „Vlootwet* op een laat uur aan de orde kwam, waren de tri bunes vrijwel verlaten, nadat de Zuiderzee- visschers c.s. nadat de beslissing reeds vóór de stemming het Kamer-gebouw had den verlaten. Dinsdagmiddag was er daarentegen ge weldige toeloop naar de gereserveerde en publieke tribunes in de oude, voormalige danszaal der Oranje's, waar thans de Tweede Kamer 'hare openbare vergaderin gen houdt sinds c.a. tachtig jaren. Noch de rede van mr. Marchant, noch die van ir. Albarda, Woensdagmiddag 22 October gehouden ter bestrijding van het ontwerp, waren echt-warm van toon. De zaak, waarover 't hier,ging, was toch ook eigenlijk „dood-gepraat". En ook het besef, dat men hier te doen heeft met een „res judicata", met iets waarvan de uitslag tevoren rotsvast stond, beflemmérde de belangstelling. Gansch anders was 't dan in 1923, toen de ministers Colijn en Westerveld de Vlootwet hadden te verdedigen, waar van men wist, dat zit in de Katholieke 8 eer op heftigen tegenstand stuitte. Daarvan was hier weet men geen sprake. Toen zeven jaar geleden, was 't: dubbeltje op z'n kant Thans wist ieder, dn en buiten de Kamer, dat aan den uitslag der stem ming niet te twijfelen valt. Zulk besef .moet verlammend en ont moedigend werken' op de stemming der kampioenen En dat was hier ook, zeer duidelijk en merkbaar het geval. Van anti-revolutionnairé zilde, vooral bii monde van den oud-minister Van Dijk, werd minister Deckers de vraag gesteld, of de voorgestelde kruiser niet van wat LIQUIDATIE VAN „DE NIEUWE BOERHAAVET Bui tekort van bijna MO.MQ. Naar Het Volk verneemt heeft de raad van commissarissen op voorstel van de directie van de onderlinge verzekerings maatschappij De Nieuwe Boerhaave te 's-Gravenhage, voor vrije en geneeskun dige behandeling besloten tot liquidatie over te gaan, in verband met de moeilijk heden, waarin de maatschappij verkeert. Het uit te keeren schadepercentage heeft de inkomsten aan premiën belangrijk overschreden, zoodat er een tekort is van 260.000 a 300.000. Gedeeltelijk zou, aldus het blad, dit te wijten zijn aan het feit, dat de doktoren meer visites maken dan vroeger en dan hoogere rekeningen aanbieden. Eerst is getracht door middel van een spaarobligatieleening van 250.000 het tekort te dekken, maar deze poging is mislukt. Blijkens een mededeeling van de directie zullen bepaalde contracten kun nen worden overgenomen door de Cura, welke een aanzienlijk bedrag in het liquidatie-tekort zal bijdragen. De rest zal, daar het hier een onderlinge maat schappij geldt, door verzekerden moeten worden bijgestort. Het faillissement aangemmg*. Op verzoek van een abonné van het ver zekeringsperiodiek De Vraagbaak is, naar gemeld wordt, door mr. Joan Muller, ad vocaat en procureur te 's-Gravenhage, gisteren het faillissement aangevraagd van do N. V. Ziekteverzekering Mfr De Nieuwe Boerhaave, welke maatschap pij in weerwil van herhaalde aanmanin gen zou weigeren een verschuldigde uit keering aan een der verzekerden uit te betalen. Naar voorts vernomen wordt zijn reeds verscheiden klachten bij de politie inge komen van verzekerden, die in hetzelfde geval verkeeren. DOOR ELEOTRISCHEN STROOM GEDOOD. De arbeider A. FLietatra, die met ees electrische looplamp in een kelder van het in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte van het tehuis voor ouden van dagen te Medemblik werkzaam was, is door den electrischen stroom getroffen. Hij was op slag dood. De jonge man was de vori#e week in het huwelijk getreden. ZEDENDELICT. Eind September heeft, zooals indertijd is gemeld, de centrale reoherohe te Am sterdam huiszoeking verricht in een boek handel aan de N.Z. Voorburgwal aldaar en ook speciaal in de Spuistraat, nabij de Rozemarijnsteeg, waar de winkelier zijn woning had, zulks in verband met een uit- gebreiden handel in pornografische lec tuur, welke de recherche op het spoor ge komen was. Dit heeft geleid tot de ont dekking van een zedendelict van ernsti gen aard, dat vanmorgen voor de recht bank te Haarlem behandeld is. De zedenmisdrijven werden sedert een paar maanden gepleegd door een Duitsch echtpaar, K. J. A. F. en A. F. O., wonende te Halfweg, waarvan de man tevens leverancier was van een gedeelte der por nografische fotografieën, meerendeels door hem zelf naar de natuur vervaardig de foto's. Het ernstigste van het geval was, dat het echtpaar zich niet ontzag, hiervoor zijn negenjarige dochtertje te misbruiken. De zaak werd met gesloten deuren be handeld. Het O.M. eischte tegen den fotograaf K. J. A. F. het wettelijk maximum: een gevangenisstraf van 12 jaar, en tegen zijn vrouw A. F. Q., een gevangenisstraf van 6 weken. De verdediger, mr. L. G. v. Dam, vroeg op formeele gronden vrijspraak. Uitspraak 30 October.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2