V&vkadsk' amaadei 9peca£aa& Handen TucTiTva^rf radi o - pro^r m m& ruw of stuk reederljen en hun personeel over een nieuwe loonsregellng hebben tot dusver niets opgeleverd. Ofsohoon de vroegere loonovereenkomst reeds sedert 1 Oct. is afgeloopen, hebben de reederijeli voor- loopig de oude loonen doorbetaald. Zij dringen echter op een loonsverlaging aan en beroepen zich daarbij op de lagere loonen die Nederlandsche reederljen bo- talen. A.s. Dinsdag zullen de onderhandelin gen worden hervat. Men verwacht niet dat het tot een staking zal komen. DE METAALWERKERSSTAKING TE BERLIJN. Werkhervatting. In de Siemens-fabrieken zijn de arbei ders Donderdagmorgen weer bijna allen aan het werk gegaan. Voor de fabrieken trachtten ongeveer 400 stakers uit andere fabrieken door geroep en het vormen van kettingen de werkwilligen te bewe gen buiten de fabriek te blijven. Hierin slaagden zij echter niet Bij de firma Osram hebben van de 3000 arbeiders ongeveer 1800 het werk hervat Daarentegen zijn er bij de A. E. G. in de Brunnenstrasse van de 5000 tot nu toe slechts ongeveer 700 verschenen, terwijl bij de A. E. G. Turbine van de 1000 ar beiders ongeveer 730 weer aan den slag zijn gegaan. In vier kleine bedrijven: zijn de arbeiders weer voltallig gaan werken. Bij één dezer firma's hadden zich ongeveer 20 stakers tusschen het 26 man sterke personeel ge mengd om te trachten hen van het werk te houden. Bij een vechtpartij werden hierbij twee arbeiders gekwetst. De daders zijn onbekend ontkomen. UITBREIDING DER AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJ VLOOT. Tevens bedoeld als werkver schaffing. De Amerikaansche Shipping Board, be staande uit vertegenwoordigers der groote Amerikaansche scheepvaart-onder nemingen, deelt mede, dat deze onderne mingen voornemens zijn, in het komende jaar voor een waarde van ongeveer 50 millioen dollar aan nieuwe schepen voor de Amerikaansche koopvaardijvloot te laten bouwen. Hierdoor zal voor gerui- men tijd werkgelegenheid worden ge schapen voor 20.000 personen. AMERIKA BLIJFT BIJ ZIJN OUDE STANDPUNT. Geld moet er zijn. Stimson verklaarde, dat de regeering der Vereenigde Staten haar standpunt niet had gewijzigd, dat de oorlogsschuld- den en schadevergoedingen geheel van elkaar gescheiden moeten blijven. Hij zei- de verder, dat het het departement van buitenlandsche zaken niet bekend is, dat er een beweging voor een moratorium bestond. RUSSISCHE REPRESSAILLB- MAATREGELEN. Naar de bladen mededeelen, hebben de Sowjets, in antwoord op den boycot van sommige Russische producten door de Belgische regeering, een bestelling van honderd millioen francs zink en nikkel, welke men op het punt stond in België te doen, aan een Britsche firma overge dragen. JAPANSCH ULTIMATUM AAN DE OPSTANDELINGEN OP FORMOSA. Het Japansche ministerie van oorlog heeft twee batterijen geschut naar For- mosa gezonden. De Japansche opperbe velhebber op Formosa, heeft opdracht ge kregen den opstandelingen een ultimatum te zenden, om zich binnen 48 uur door de Japansche troepen te laten ontwapenen. Indien zij zich hieraan niet onderwerpen, zullen de Japansche troepen opdracht krijgen om zulks met geweld te doen. De Japansdie pers eischt van de regeering maatregelen om den opstand onmiddellijk krachtig neer te slaan. ACHT EN VEERTIG HONDERD POND STERLING VOOR DE OOST- EUROPEESCHE JODEN. Bernard Shaw maakte bekend, dat aan een Dinsdag gehouden diner, waar profes sor Emstein als eeregast aanzat, een bedrag van 4800 pond sterling 57.600) was ingeteekend. Dit geld zal worden ge bruikt tot het bevorderen van de econo mische en materieele welvaart van de Oo8t-Europeesche Joden. JACHT OP EEN VLUCHTELING IN DE WOLKEN. Voor de eerste maal ziet d'e politie te Oslo zichgiesteld voor de moeilijke taak een vluchteling op te sporen, die zich in den letterlijken zin des wöords in de wol ken1 verborgen houdt. Het is de bekende Noorsche vlieger Hel- lesen, op wiens bezittingen door zijn schuldedschers beslag is gelegü. Het eenig actief, waarover hij beschikte, bleek zijn vlde-gimadhine te zijn, waarmee hij eohter kans zag uit Drontheim te ontkomen. De advocaten zijner sohuldeischers hebben opsporing van den vlieger verzocht. Hij is eenige malen aan de Westkust gesigna leerd, maar houdt zich letterlijk ln de wol ken verborgen. De crediteuren maken zich tamelijk ongerust over de mogelijk heid om nog iets van hun geld terug te zien, aangezien het vliegtuig, dat een be langrijk bedrag vertegenwoordigt, niet verzekerd is. OP EN OM HET BINNENHOF. Weekkronlek. Van communistische sprongen. Het vlootplan. - Zonder geestdrift Den Haag, 30 October. De Pachtwet NOODLANDING. Drie gewonden. De passagiers ongedeerd. Een vliegtuig van den dienst Amster dam'Genève heeft Donderdag tusschen Essen en Mühlheim een noodlanding moeten doen wegens mist. De bestuurder Berchtold liep een armbreuk op, en de beide mecaniciens kregen lichte verwon dingen. De vier passagiers, onder wie één uit Den Haag, bleven ongedeerd. Het toestel is zwaar beschadigd. De 24ste October 1930 zal in de geschie denis van ons Lagerhuis, wat de open bare beraadslagingen, door de Tweede Ka mer gevoerd, betreft, bekend blijven als een dag, waarop 't in de oude, voormalige danszaal van Stadhouder Willem V, welke het Lagerhuis zich in het berin der vorige eeuw tot „zetel" koos, heviger heeft „ge stormd" dan niet slechts de vermaarde oudsten zich kunnen herinneren, maar men ook vruchteloos zal zoeken in de an nalen der Kamer. Ik kom nog even terug op het incident- L. de Visser, wijl het inderdaad een zeer ernstig en verontrustend „novum", nieuwigheid vormt. Voor velen, op de tribunes der Kamer dien 24en aanwezig, was 't een heibeltje, een relletje, tumultje, waarin zij zich heerlijk verlustigden, 't Is nu eenmaal een droeve waarheid, dat onder de motieven, waarom „men" de goeden niet te-na gesproken, Kamer-zittingen gaat bijwonen, de hoop-op-herrie-bij- wonen lang niet de zwakste drangreden vormt. Op tamelijk zoele herfstdagen als waarin wij nu leven, is het vertoeven op zoo'n tribune de publieke is bijzonder schamel ingericht, zoodat de meeste bezoe kers er moeten staan, in de vaak door veel te hard gestookte centrale-verwarming uiterst benauwende atmosfeer der ver gaderzaal een „pretje", waarvoor zekere graad van volharding noodig is. Toch is de liefhebberij voor tribune-bezoek over het algemeen tamelijk groot, en vooral wanneer straks het kwik in de thermo meters omlaag zinkt, zal die drang nog veel grooter worden. Het percentage van bezoekers, die werkelijk uit belangstelling en op de hoogte van wat door de Kamer behandeld wordt, van de openbaarheid der zittingen gebruik maakt om te komen luis- teren, is doorgaans zeer klein. I Ter-zake. Over de bijzonderheden van het tumult, den 24en j.1. door den commu nist Louis de Visser in ons Lagerhuis be rokkend, behoef ik U natuurlijk niet meer in te lichten. Voor de eerste maal dan is toen gebruik gemaakt van het in '19 in het Reglement van Orde ingelaschte art. 74, dat de moge lijkheid opende, een afgevaardigde, die 't al te bont maakt, eerst voor een dag, vervolgens voor langoren tijd, zelfs ten slotte voor den duur eener geheele zitting periode, den toegang tot het gebouw der Kamer te verbieden. De tucht-maat- regel, welke de op-een-na soherpste mag worden genoemd, is het een afgevaardigde het woord ontnemen. Dat kan de Voor zitter, nadat hij reeds tevergeefs gebruik heeft gemaakt van den „zachtsten" tucht maatregel, het tot de orde roepen, waaraan dan in den regel een waarschu wing voorafgaat. Zoowel op den heer L. de Visser als op zijn gewezen vijand, thans vriend en bond genoot, zoo-lang-'t-duurt! D. Wijn koop, is meer dan eens het woord-ontne men toegepast. En waarlijk niet zonder aanleiding, welke het toepasen ervan recht vaardigde, werd van dezen maatregel gebruik gemaakt, 't Moet worden erkend, dat de heer Wijnkoop zich, nadat Praeses hem 't zwijgen had opgelegd, veel rustiger hield dan de heer „Loutje Bulk" in zulke omstandigheid". Ik herinner mij, dat de meen ik laatste maal, waarop den heer W. 't woord werd ontnomen, deze met zekere weemoedige berusting uitriep: „Dat spijt me, mijnheer de Voorzitter! Dat spijt me in hooge mate!" En dat was niet ironisch of sarcastisch bedoeld. In derdaad gevoelde de heer David leed over het onvermijdelijke. Maar juist zulke open baringen van zich lijdelijk schikken naar de orde van zaken, waaraan ieder lid der Kamer zich dient te onderwerpen, wil er van een normalen gang van zaken iets terecht komen, het Parlement niet zijn gezag totaliter verspelen, zal er mis schien toe hebben bijgedragen om de ty- rannetjes te Moskou, naar wier pijpen de communisten in het Nederlandsche Parle ment hebben te dansen, op straf van in ongenade te vallen, hun dienaar Wijnkoop indertijd „te slap" te vinden, men weet, hij heeft nog altijd niet ge noeg boete gedaan; is nog steeds niet door Moskou in volle genade aangenomen. Zelfs het allernederigste „peccavi!" 't zich hullen in het den man niet ontsierende boete-kleed, waardoor hij kortgeleden in de Kamer-zitting via een voetval (in figuurlijken zin) vergiffenis van de Mus- solini's in Moskou poogde te verkrijgen. 't Helsch kabaal en spektakel, waardoor de heer L. de Visser de Kamerzitting van 24 October in-de-war heeft gestuurd, moet men mi. bovenal bekijken, denkend aan de erbarmelijke positie van communisten, die tot Volksvertegenwoordigers zijn ge kozen. In werkelijkheid zijn ze slaven van de bolsjewieksche dwingelandij te Moskou. Elk oogenblik staan ze bloot aan het ge vaar, dat ook nog kort geleden den heer De Visser zeer ernstig bedreigde, om I uit Rusland een „wenk" te krijgen om I bijvoorbeeld maar liever in'een fabriek te komen werkei^ daar ze als propagandist voor het communisme niet deugen. Volkomen terecht is in de pers opge- merkt, dat 't er voor de Tweede Kamer, den 24en op aankwam, door te zétten, i „Nunc aut nunquam!", nu of nooit, gold het voor den President, die het ge- zag van de hooge vergadering heeft hoog te houden. Mr. van Schaik is toonbeeld van fijn- hoffelijke gemoedelijkheid, zelfs zacht heid bij zijn optreden als leider der parle mentaire vergaderingen. Daarover bestaat in de Kamer geen verschil van gevoelen. Indien de Vooratter zich op dien Vrij dag door het geschreeuw van den heer L. de Visser had laten afschrikken,''t zou met de orde in de vergadering zijn afge loopen. De communist bleef roepen,- óók toen hem het woord was ontnomen. Dat ons Lagerhuis in zijn geheel den Voorzitter steunde bij het voorstel om den communist voor den 24en October uit het Kamer-geboaiw verwijderd te houden, lag voor de hand. 't Zal zeer waarschijnlijk nog wel aanleiding geven, dat de kren kende, beschimpende woorden, welke de beide communisten bij voorkeur de S.D. A.P„ toevoegen, nog wat striemender, feller worden. Zal „de les" van den 24en inzoover baten, dat de heeren De Visser en Wijn koop zich in de toekomst, nadat de Ka mer getoond heeft, zich niet door hen te laten terroriseeren, wat „kalmer" zul len gedragen? 't Is lang niet zeker! In de vergadering van Dinsdag 28 pe tober was de heer De Visser natuurlijk wederom aanwezig. Toen kwam 't eerst aan de orde de aan- vrage-Wijnkoop, strekkend om de Regee ring te mogen interpelleeren over „de vrij waring der rechten van de leden der Kamer". Zij hielden Dinsdag j.1. vol, dat men hier te doen heeft met dwingelandij dei- meerderheid terwiile van den Paus, of iets 'dergelijks. President Van Schaik on derstreepte nog eens, dat niet 's heeren De Visser's spreken over den Paus den 24en had geleid tot zijn verwijdering uit de Ka mer, maar wél: de ontoelaatbare hou ding, door hem in de zitting aangenomen. Toen kwam Dinsdag jJ. een splinter nieuwe „surprise". De heer L. de Visser had meegedeeld, dat hii niet voor „formalistische bezwa ren" terugdeinsde. Hij moest en zou over „de zaak" interpelleeren. Edoch, hoe dan!? De bolsjewiek vond er iets op. Hij vroeg thans verlof om: eenige vra gen tot de Regeering te richten. Zonder meer. Dus! zonder erbij te voegen, waarover hij dan wilde interpelleeren. Dat zoo-iets niet werd toegestaan scheen hem waarlijk te verbitteren. De .„staart" der bespreking van minister Decker's vloot-voorstellen is door het 24 October-kabaal.... op den achtergrond geraakt! De verklaring van ir. Albarda in ver band met hetgeen hij op het demonstratief congres te 's-Gravenhage kort geleden heeft gezegd over de houding, welke de sociaaldemocraten eventueel zullen aan nemen bii het uitbreken van oorlog, in begrepen. Ik stip er slechts van aan, dat de Neder landsche Regeering, zoo lang zij geen oor log „ontketent", en er bestaat heelemaal geen reden om voor zoo-iets te vreezen zich niet ongerust behoeft te maken. Dinsdag heeft de Kamer aangevat het uitermate ingewikkelde ontwerp-Pachfwet, zooals men zich zal herinneren volgens, voorstel van den heer v. d. Sluis op de i herfst-agenda geplaatst. Tegelijkertijd komt in behandeling het initiatief-ont werp van den heer L. de Visser, door den heer Hiemstra „dwaas en slecht" genoemd, 't in het leven roepen van Pachters- raden beeogend, welke voor een deel door kinderen zouden worden gekozen!, en dat voorbestemd is te worden "verworp en met algemeene stommen min twee. Het Regeerings-ontwerp bevat vier be langrijke punten. Vooreerst voert het de mogelijkheid in, dat met medewerking van den Kantonrechter, de pacht twee maal kan worden verlengd, ook tegen den zin van den land-eigenaar. Het z.g. conti nuatie-recht. Vervolgens, dat, met 't oog op buiten gewone omstandigheden, eveneens met medewerking van den Kantonrechter, de pacht kan worden verlaagd, remissie- recht. Verder: dat de verpachter kan worden verplicht tot vergoeding aan den pachter voor dóór dezen aangebrachte verbeterin gen, vergoedings-recht. Eindelijk, de vorming van Pachtcom- missies, met een jurist-voorzitter, twee- verpachters en twee pachters. Dfo zullen hebben te adviseeren inzake pacht-aange- legeniieden aan hen, die in deze beslissin gen zullen moeten nemen en soms ook een scheidsrechteljjke taak zullen ver vullen. De discussie van Dinsdag-middag en -avond leerde, dat niemand in de Kamer volkomen bevredigd is door dit ontwerp. Sommigen noemen het waardeloos. Ande ren vinden het continuatie-recht een on duldbare aanranding van het eigendoms recht. Weer anderen verlangen veel meer waarborgen voor de te versterken positie der pachters. Sterk werd aldus de indruk gevestigd, dat slechts door ernstig overleg tusschen Regeering en Kamer, via de verschil lende amendementen, op het Pacht-ont- werp aanhangig gemaakt, een bevredigend „compromis" in deze te bereiken zóu z;jn. De zitting van Woensdag j.1. gaf nu juist niet dep indruk, dat de behandeling der Pachtwetten op zeer vlotte wijze van stapel liep. Aan de behandeling der arti kelen ging vooraf eene rede van minister Ruys de Beerenbrouck ter toelichting van bestaansrecht en grondbeginselen, terwijl minister Donner, in de Tweede Kamer voor de arme persmuskieten doorgaans na genoeg onverstaanbaar, enkele juridi sche punten toelichtte. De Kamer zou vervolgens de artikelen onmiddellijk aangevat hebhei;. indien de heer Wijnkoop 't r.iet noodig nad geoor deeld, stemming uit te lokken over een motivt v aarbij alle openbare verpachtingen werden verboden. Deze staatsmans-daad berokkende tijdverspilling door de ver werping van de motie des communisti- schen afgevaardigde, met algemeene stemmen min de zijne. De heer L. de Visser kon hem niet steunen, daar Z.H. Ed.G. de prosentie-lijet niet had geteo- kend. De Kamer wist den 29en October twee afdeelingen van de Pachtwet af te doen en steeds bleef de Regeering aan de winnende hand. Alle amendementen wer den afgewezen. 't Was halfzeven, toen de Kaïner Woensdag genaderd was tot een amendé- ment-Fleskens, door baron Van Voorst toegelicht bii ontstentenis van den eer sten onderteekenaar, om den verpachter to veroorlocTcn. na oen tijdsverloop van drie jaren den rechter te verzoeken den pachtprijs te verhoogen, waartegenover dan ook het recht van den pachter zou komen te staan om verlaging van den pachtprijs te vragen. Minister Ruys sprak het doodelftke „onaannemelijk" uit over dit amendement. Hetwelk den katholiek Loerakker in verontwaardigde stemming deed uitroepen, dat het eventueel intrek ken van het z. L waardelooze Pachtontwerp hem heelemaal niet schelen kon. Hij gaf voorkeur aan handhaving van het amen dement. Wat den heer Wijnkoop een „zeer juist!" deed uitroepen. De heer Van Voorst ging Woensdag nog niet tot intrekken over. Dat 't daartoe den 30en October zou moeten komen, was de overheerschende opinie onder het zeer kleine kuddeke afgevaardigden, dat in den vroegen avond nog in de zaal was blijven toeven. Hun voorspelling werd Donderdag ochtend in vervulling gebracht. De vol gende week verder! Mr. ANTONIO. ZONDAG 3 NOVEMBER. Hilversum, 298 M. VARA van 9.0010.00. VPRO van 10.30 12.00. AVRO van 12.005.00. VARA var 5.008.00. AVRO van 8.00>12.00. 9.00 Tuinbouwhalfuurtje. LezUig over broei kassen. 9-30 Postduivenberichten. 9-35 Esperantoberichten. 9.40 M. Beversluis >leest verzen voor. 10.30 Dienst in de Remonstrantsche kerk te Haarlem. Prof. Cr. v. Mourik Broekman, spreker. 12.00 Radio-Volks-universiteit. Spr. Emicl Hiullebroeck. 12.302.00 Concert door het AVRO-Octe*. B. Lensky, vriool. 2.00<2.30 Boekbespreking door Dr. T. Goed<^ wagen. 2.30 Concert door 't Wateriandsch Fanfare corps. 3.005.00 Uitzending voetbalwedstrijd Neder landZwitserland. 8.159.00 Populair concert door het omroep orkest o. 1. v. N. Treep. 9.00 „De diamant van Kardinaal de Mazarin", radio-tooneel van Conan Doyle. 9-35 „Mignon", opera v. Thomas en „Faust", opera van Gounod. Fragmenten. Versterkt orkest o. 1. v. A. v; Raalte er» H- Zeldenrust. 11.0012.00 Grammofoon. Huizen, 1875 M. KRO-Uitz. behalve 9 50 en 5-50. 8.30—9.30 Morgenwijding. 9.50 NCRV. Dienst i. d. Geref. Kerk te Sche- veningen. Ds. G. O. Donner, voorganger. 12.00130 Concert door het Sextet oJ.v. P. Lustenhouwer. 1.302.00 Godsdienstonderricht door D. Bont. 2.002.30 Literair halfuurtje. 2.304.00 Concert door het KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. 4.00S-OO Ziekenlof. 5.50 Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Kralin gen. Ds. J. E. v. d. Valk, voorganger.. 7-458-10 Lezing over de zucht naar ver geestelijking. 8.1510.40 Concert door de Gron. Orkestver. o. 1. v. K. Kuiler. Mevr. V. Binnendijk, sopraan. 9.40 Nieuwsber. 10.4011.00 Epiloog. Klein Koor. MAANDAG 3 NOVEMBER. Hilversum, 298 M. VAR A-uitzending. 8.00 Grammofoon. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 Voordracht. 10.30 Ziekenuurtje (viool, piano, voordracht). u.30 Grammofoon. 12.00 Concert. Septet o. 1. v. Is. Eyl. 2.15 Orgelspel door Joh. Jong. 2.45 Boekbespreking. 3.30 Concert voor viool, orgel en> piano. 4.30 Kindervertellingen. 5.00 Concert. E. de Haas, sopraan, met piano- begel. 5.30 Concert. Mandoline-ensemble. 6.00 Lezing over de Brandbeveiliging. 6.30 Vervolg mandoline-concert. 7.00 Concert. VARA-orkest o. L v. H. de Groot. 7.30 Lezing over vegetarisme. 8.00 Concert door het versterkte VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot. L. v. d. Meer—Scager, zangeres. 10.00 Persber. 10.4512.00 Grammofoon. Huizen, 1875 M. NCRV-uitz. behalve 9-3010.30 KRO. 8.159.30 Grammofoon. 9.3010.30 KRO. Requiem Mis i. d. St. Thomas Aquino-kcrk te A'dam. 10.30 Korte ziekendienst. ix.00 Lezen van Chr. lectuur. 11.30 Grammofoon. 12.30 Orgelconcert door J. Zwart. I.45 Grammofoon. 2.00 Lezing over muziekvoordrachten en de clamatie. 2.35 Causerie over kamerplanten. 3.15 Kniples. 3-45 Grammofoon. 4.00 Ziekenuurtje o.l.v. Dr. W. J. de Wilde. Zang en orgelspeL 5.006.30 Concert. Mevr. Haase-Pieneman, sopraan met pianobegel. 6.30 Friesche gedichten door Mevr. Feddma- Hoogland. 7.00 Chr. philosophische cursus. 8.00 Causerie door Mr. A. v. d. Deure. 8.30 Concert door de stafmuziek v.h. 6e Regi ment infant, o.l.v. L. de Morée. Mevr. C. v. d. Mark, sopraan. Causerie door J. v. Meg- gelen. 10.30 Persber. 10.40—11.30 Grammofoon. DINSDAG 4 NOVEMBER. Hilversum, 298 M. AVROmitzending. 8.0010.00 Grammofoon. 10.00 Morgenwijding. 10.30—12.00 Concert door het AVRO-Kwintet 12.05 Concert door het klein strijkorkest v. d. Amsterdamsche Orkestver. o.l.v. Fr. v. Die penbeek. 2.002.30 G. Pilger spreekt over „De Vrouw". з.00 Kniples. 4.004.30 Lezing. 4.30 Kinderuurtje. S.jo7-0O Concert door de Haarlemscbe Or kestver. o.l.v. E. v. Beinum. 7.00 Engelsche les. 7 30 Lezing over J. S. Bach, door H. Kindier, met cellom uziek. 8.008.20 Kamermuziek door het Concertge bouwtrio (Zimraermann, Loevensohn, Spaan derman). 8.20 Concert door het Omroeporkest oJ.v. N. Treep. 8.50 Vervolg Kamermuziek. 910 Fragmenten „Tosca", opera v. Pucriai. 9.30 Vlaamsche leut door Lamoen. 10.00 Persber. 101511.00 Concert door 't omroeporkest. II.0012.00 Grammofoon. Huizen, 1875 M. KRO-uitzcr.o' j. 8.009.15 Grammofoon. 30. Godsdienstig halfuurtje. 12-151.45 Concert door het KRO-Trio. 1.45 Grammofoon. 2.00 Vrouwenuurtje. Boekbespreking. 3-003.30 Kniples. 5.00 Grammofoon. 6.00 Esperanto. 6.15 Grammofoon. 6.45 Cursus schriftverbetering. 7.15 Lezing over den Volkenbond. 8.00 Concert door het KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. Mevr. v. d. Meent-Walter zan geres. 11 0012.00 Grammofoon. Ingezonden mededecllng. 864 weer spoedig zacht en heel met PuroU

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2