BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS AFSCHEID INSPECTEUR-GENERAAL NIJVERHEIDSONDERWIJS. Een hartelijke hulde. Donderdag heeft In restaurant De Twee Steden te 's-Gra-venhage de huldi ging plaats gehad van den aftredenden inspecteur-generaal van het Nijverheids onderwijs, den heer H. J. de Groot Deze huldiging is geworden tot een ware en grootsche manifestatie van sym pathie, welke de heer de Groot in alle kringen van het vak- en nijverheidsonder wijs geniet Uit alle oorden van het land waren de vertegenwooirdigers van ambachtsscholen, van nijverheidsscholen en dergelijke in stellingen naar Den Haag giekomen om den beminden grondlegger van ons nij- yerheidsonderwüjs hun hulde te brengen en dank te betuigen voor het geweldig vele, dat hij voor dit onderwijs heeft ver richt. Ook een groot aantal autoriteiten was bij de huldiging aanwezig. De minister van onderwijs, rnr. J. Terpstra, was door ongesteldheid verhinderd bij de plechtig heid tegenwoordig te zijn. Namens hem was aanwezig jhr. mr. O. Fedth, secreta ris-generaal van hèt departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen. Uit het verslag van de in dit nummer opgenomen vergadering der vereeniging ^Ambachtsschool voor den Helder en Om», streken" blijkt, dat ook van de Helder- sche Ambachtsschool een sympathiebetui ging was ingekomen, terwijl uit de per soonlijke middelen van de bestuursleden is bijgedragen aan de stoffelijke buide.. Met een diner in de Twee Steden is de huldiging besloten. NOORD-HOLL. NOORDERKWARTIER. De begrootingsvergaderlng van het Hoogheemraadschap N.-Hollands Noor derkwartier werd Woensdag te Alkmaar gehouden. De heer D. de Boer Dzn. verzocht aan het dagelijksch bestuur om in de eerstvol gende vergadering cijfers te geven over de zoogenaamde groene binnendijken. Hij was van oordeel, dat deze dijken na het tot stand komen van de nieuwe Zuiderzee- dijken door de droogmaking de taak van waterdichte schotten in groote zeeschepen hebben te vervullen. Spreker vestigde er de aandacht op, dat in het stelsel van de groene dijken een paar hiaten zijn, name lijk bij de Mallegatsluis en bij Rusten burg. De dijkgraaf oordeelde, dat de finan- cieele toestand bevredigend is. De begrooting werd vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven op 1.260.220 en voor den bui tengewonen dienst op 54.600. EXAMENS DER STUURLIEDEN TER KOOPVAARDIJ. De commissie voor de stuurliedenexa mens, bedoeld in de Schipperwet (Staats blad 1907, no. 244), zal aanvangen 27 No vember 1930, zitting houden te 's Graven- bage, CareiL van Bylahdtlaan no. 5. De aanvragen, om tot de examens te wordenj toegelaten, moeten .den voorzit ter der commissie bereikt hebben vóór 11 November 1930. Belanghebbenden worden ten aanzien van de voorwaarden, om tot alt examen te worden toegelaten, verwezen naar art. 7 van het bij besluit van 27 December 1907 (Staatsblad no. 353) vastgestelde Regle ment voor de stuurliedenexamenfl. DE „DELPRAT". Voor oefentochten aangekocht. De Middelbaar Technische School en de Kweekschool voor Machinisten te Amster dam, waarin het personeel voor de machi nekamer, zoowel te land als te water wor den opgeleid, gevoelden reeds langen tijd de behoefte aan een instrument, waar mede de leerlingen practisch konden wer ken. Twee jaar geleden kon op zeer bil lijke voorwaarden van de marine aange kocht worden een schip, de Schelde ge naamd, dat geruimen tijd, van 1879 tot 1927, dienst had gedaan als transport vaartuig voor het loodswezen, met enkele jaren onderbreking tijdens den oorlog. Dit schip, dat bestemd was om te wor den gesloopt, is door de leerlingen van de Middelbaar Technische School en de Kweekschool voor Machinisten in orde gemaakt en Woensdagmiddag heeft het thans onder den naam Delprat in de Am- sterdamsche haven proef gevaren. De proefvaart van de Delprat is in alle opzichten geslaagd. Het schip, dat 31.16 meter lang en 6.6 meter breed is, en een T. E. machine van 200 I.P.K. heeft, liep 15 K.M. per uur. De aankoop en de inrichting van het schip zijn mogelijk geworden door den steun, die door de Amsterdamsche Droog dok Maatschappij, de Vereeniging van Scheepvaartkundigen en verschillende stoomvaartmaatschappüen was verleend. Het ligt in de bedoeling met de Delprat, genoemd naar den heer Delprat, die met den heer Tegelberg, oud-directeur van de Stoomvaart Maatschappij Nederland de Middelbaar Technische School heeft ge sticht, gedurende de vacanties oefentoch ten met de leerlingen der M. T. S. en van de Kweekschool voor Machinisten te houden. Kapitein van de Delprat is de heer Vis ser, gep. loods eerste klasse bij de zee vaart. (Zie de illustratie in dit nummer). VERVOLGONDERWIJS. Te Zuid-Scharwoude heeft zich voor het vervolgonderwijs geen enkele vrouwelijke leerling aangemeld. Te Noord Schar- woude is het vervolgonderwijs opgeheven. In de plaats daarvan zfln 2 cursussen voor schoolvrije jeugd gesticht, een van de zijde der r.-k. en een van de neutrale richting. De gemeenteraad van Broek op Langendijk geeft aan de vereeniging „Het Belang der Jeugd" een subsidie, ten einde herhalingsonderwijs mogelijk te maken HET GRATIE-VERZOEK VOOR KAPITEIN BORREN. Op de griffie van het Hoog Militair Ge rechtshof zijn thans gedeponeerd een lijst en twee albums, samen met 849 adhaesiebetuigingen aan het gratie-ver zoek, dat is ingediend ten behoeve van kapitein Borren, die door genoemd ge rechtshof in de Curagaosche-overvalzaak tot een dag gevangenisstraf is veroor deeld. MAALGEBOD EN RUSSISCH GRAAN. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft het volgende telegram aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw ver zonden: Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw verzoekt drin gend, spoedige invoering maalgebod en verbod handel in Russisch graan. B. J. GERRETSON. t Oud-lid van de Tweede Kamer. Op 73-jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden de heer B. J. Gerretson, oud lid voor de Chr.-Hist. partij van de Twee de Kamer, van de Staten van Zuid-Hol land en van den gemeenteraad. Uit de Pers. EEN NABETRACHTING OVER DB HARLNEPOLITIEK. De defensie-medewerker van de N. Rott. Ot. schrijft: „Truth must walt in this world; ahe is used to it." De waarheid breekt zich niet dan uiterst langzaam baan. De zoo begrijpelijke roep om meer, in elk geval niet (minder gevechtswaarde van de nieuwe kruisers, dan de bestaande be zitten, vond1 in de Kamer nauwelijks ge hoor. Bijkans schuchter, aarzelend vroe gen enkele volksvertegenwoordigers, of het wellicht oirbaar was om op den nieu wen kruiser acht kanonnen op. te stellen. Het was alsof zij er zich voor schaamden om nog al meer geld' uit te geven, nu do minister toch reeds had verklaard, dat zijn schoepken ten volle geschikt was voor die taak, die er van gevraagd werd1. De Vrijheidsbond was al dadelijk met de verklaring gekomen, dat de minister het project had doen opmaken door zijn ver antwoordelijke adviseurs. Daar paste ver trouwen. Als zelfs de woordvoerder van de llberalo gedachte zich zoo uit, dan blijft begrijpelijkerwijze mijn stem die van een roepende in d'e woestijn. De loer, dat een half ei beter is dan een leege dop; de schippemohting van de politiek gingen hoogtij1 vieren. Ten slotte werd imijn „gepraat na tie nen" belachelijk gemaakt. Jammer ge noeg, want wat ik geschreven had, gaf slechts een resumé van wat ik in de ma rine had gehoord, toen ik imijn oor te luisteren had gelegd. Ik had de stemmen vernomen van do as. kruiser- en eskader- commandanten, die met hot materieel zou den moeten strijden, waarvoor in het po litieke debat „de volle verantwoordelijk heid" met groot en „moed" was aanvaard geworden. Wel doet het uitermate pijnlijk aan, om na oen even vol toewijding aan de belangen van heit land, volk en weer macht door een minister van defensie be- Jeedigd te worden, doch ik behield den trots in mij van steeds met overtuiging, en dus ook met durf mijn meening te hebben gegeven, zelfs als deze afweek van die algemeen geldende. Ik heb nog eens zoo'n oogenblik van nabij medegemaakt, waarin gewichtige beslissingen voor de toekomst moesten genomen worden, die allerminst strookten met mijn inzichten. Er zou in de Kamer over het „Kustfonds" worden beslist. Ik zelf was werkzaam aan „Oorlog" en wist, dat de strijd tegenover andere verant woordelijke adviseurs van den minister voor mij hopeloos stond. Toch heb ik ge tracht mijn afwijkend inzicht in den mor gen van den dag der beslissing nog te doen hoeren. Mij lachend aanziende, zei de minister, terwijl hij op een groot boek ging staan, dat hij daartoe op den grond had gelegd: „Dit is mijn standpunt, pro beer nu maar om mij eraf te brengen." De forten bij Vlissingen eü Kijkduin werden dan ook door de Kamer gevo teerd. Mij grijnzen echter die reusachtige betonmassa's, waaraan mil li oenen nutte loos zijn besteed geworden, nog altijd1 als het ware verwijtend aan. Thans voel ik, dat we een fout begaan door den zwakst bewapenden kruiser te bouwen. Maar vluchten is geen schande. Voorzeker niet; doch heeft éen van de Kamerleden getracht het oogenblik te doorleven, waarin een poging tot neutra- liteitshandhaving over zal gaan in een vijandelijke daad; het oogenblik, waarin van onderhandelen! wordt overgegaan tot het gevecht; het oogenblik waarop, na met volle kracht op den naderenden vriend te zöjn aangeloopen, met volle kracht moet worden achteruit" geslagen, gekeerd en „gevlucht" moet werden, voor den' zioh ontmaskerendfen vijand? In zoo'n geval wordt beter gevoeld wat gevechtskracht beduidt, dan bij rustige overweging „vóór tienen" in de Volks vertegenwoordiging, als met grooten po- litieken moed een minister de verant woordelijkheid voor zajn schip op onver antwoordelijke wijze op zich neemt Voorzeker, zes of acht kanonnen op één schip maakt niet veel verschil; doch wan neer een bekwaam en moedig zeeman zijn drie kruisers veeenigt, dan wel in een bondgenootschappelijke vloot het Ne- derlandsohe eskader de eer zou te beurt vallen om „en bloc" het voor den vijand ontruimde Indische zeegebied, veer voor die slagvloot uit bij de spits der voor hoede ingedeeld, weder binnen te varen, dan zal het wel degelijk verschil maken of er 18, dan we 24 kanonnen het vuur op den voorsten vij'andelsijken kruiser zullen openen. Want dan wordt niet meer ge vlucht, maar gestreden dat d'e spaanders eraf vliegen, dan moet geëiecht worden, dat ons zeevolk als in den zwaarsten tijd der Republiek „met het kanon weet te schieten als met musketten! zoo snel". Dan moet onze matroos bewijzen afleg gen, dat „Oud-Nederland" waard is zijn ontvluchte gebied terug te krijgen. Als we middelen hebben, en die hebben we, om schepen met acht kanonnen van 15 p-M. te bouwen en we bouwen ze met zes, dan beschouw ik de verdediging van den minister als „gepraat na tienen". Vluchten is geen schande. De minister had dit ook moeten begrijpen en zijn ad viseurs van de „Keutel" strategie moetpn ontvluchtep. Wij1 zijn in alle opzichten op den ver keerden weg èn met den kruiserbouw voor Indië, èn met den bouw voor Cura- gao èn met den bouw van flottiellcleiders voor Nederland. Doch de marine zelf vermag zich nog niet te overwinnen. Zij kijkt zich. nog blind op het Haringvliet vandaag, óp het Stortemelk morgen, op de Roompot een volgend jaar. En ik zeg het admiraal Freemantle na, die anjij in een groote conferentie in de „admiralty", waaraan alles deel nam, wat toen in Londen in zake land- en zeesrtra- tegie naam had1, toegevoegd: wij beschou wen dat allemaal als „nomansland". Binnenland. DE MOORD TE BENNEKOM. Voor het gerechtshof te Arnhem is Don derdag in hooger beroep behandeld de zaak tegen J. H., geboren op 3 Januari 1895 te Dingelo, arbeider en koopman, wonende te Ede, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Arnhem. D© dagvaarding. Men zal zich herinneren dat op 27 Febr. j.1. een gruwelijke aanslag is gepleegd op twee jonge verpleegsters, die in de buurt van Bennekom een wandeling maakten. De beide meisjes, de 21-jarige Tine Koper- berg uit Arnhem, wandelde met haar col lega, de 21-jarige mej. Boerwinkel uit Utrecht, op den Beukelderweg in de om geving van Bennekom langs de spoorbaan ArnhemEde, toen zij werden aangespro ken door een manspersoon, die de meisjes onder bedreiging met een dolk dwong om met hem het bosch in te gaan. Daar ge komen, wierp hij mej. Koperberg op den grond en dwong haar tot het toelaten van onzedelijke handelingen. Bij deze worste ling bracht hij mej. K. met den langen dolk verschillende steken in rug en pol sen toe, aan welke verwondingen het slachtoffer ter plaatse na eenige oogen- blikken door verbloeding, is overleden. Ook mej. Boerwinkel, die haar collega, trachtte te bevrijden, bracht hij verwon dingen aan polsen en handen toe, waarna hij op het hulpgeschrei van het meisje de vlucht nam. Na een onderzoek van eenige dagen is verdachte door de Edesche poli tie gearresteerd en hoewel hij pertinent ontkende, oogenblikkelijk door mej. B. herkend als de dader. Het verder onder zoek en vooral het deskundigenonderzoek van den politie-deskundige dr. Hesselink uit Arnhem leverde spoedig nog tal van aanwijzingen tegen verdavhte op, die ech ter pertinent bleef ontkennen. Het vonnis van de Arnhems ehe rechtbank. Op 17 Juni stond verd. voor de recht bank te Arnhem terecht. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Het O.M. eischte na het hooren van een aantal ge tuigen en eenige deskundigen tegen den verdachte levenslange gevangenissstraf. De rechtbank verklaarde den verdachte schuldig aan het misdrijf, bedoeld bij art. 288 Wetboek van Strafrecht (doodslag, voorafgegaan door een ander strafbaar feit, met het oogmerk zich straffeloosheid te verzekeren). De rechtbank overwoog o.a. dat na het oordeel van den psychiater verdachte geen hooger belang kende dan zijn eigen be lang, en dat hij de maatschappelijke orde verbreekt door zijn brute persoonlijkheid. Verder werd overwogen, dat het in het belang van de maatschappelijke veiligheid is, dat verdachte de hoogste straf wordt opgelegd, die ons- wetboek kent De rechtbank veroordeelde hem dan ook tot levenslange gevangenisstraf, tegen welke uitspraak door verd. hooger beroep werd aangeteekend. Thans voor het gerechtshof. Deze zaak diende thans voor het Hof te Arnhem. Reeds geruimen tijd voor den aanvang wachtte een talrijk publiek op het open gaan van de deuren, hoewel reeds tevoren was bekend gemaakt, dat ook nu de zaak met gesloten deuren zou worden behan deld. Het Hof was samengesteld als volgt: mr. P. O. Klaasesz, president; mr. dr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk en mr. G. v, d. Flier, raadsheeren; mr. J. L. C. van Es sen, plaatsvervangend raadsheer; mr. D. F. W. Scheidius, substituut-griffier; het O.M. werd waargenomen door mr. H. O. van Kleffens, plaatsvervangend procm- reur-generaaL Als verdediger van verdachte trad weer op mr. H. Maten, advocaat te Arnhem. Verd. werd zwaar geboeid door twee rijksveldwachters binnengeleid, die naast hem in de beklaagdenbank plaatenamen. Verdachte maakt thans een minder onguii- was volkomen kalm, en antwoordde rustig stigen indruk dan bij zijn arrestatie. Hij was volkomen kalm, en antwoordde rustig op de gewone vragen van den president betreffend zijn naam, geboorteplaats enz. Het O.M. had 19 getuigen en deskundi gen onder wie dr. Heeselink té Arnhem, als getuigen a charge gedagvaard. De verdediger had 12 getuigen a déeharge gedagvaard. Alvorens met het verhoor van de getui gen aan te vangen, verzocht de procureur- generaal de behandeling van de zaak op grond van artikel 20 van de Wet op de Rechtsorganisatie met gesloten deuren te doen plaats hebben. Nadat noch verdediger, noch verdachte zich daartegen hadden verzet, is het ver zoek door het Hof ingewilligd. Daarna is de publieke tribune ontruimd. Voor de pauze werden de getuigen a charge gehoord. Ongeveer dezelfde die ook voor de rechtbank waren gedagvaard. De hoofdgetuige mej. Boerwinkel bleef ook thans bij haar pertinente verklaring, dat zij in verdachte den man herkende, die haar en haar overleden vriendin op 27 Februari van dit jaar nabij de spoorlijn ArnhemEde onder Bennekom had aan gesproken en bedreigd. De ook door het Hof gehoorde psychi aters handhaafden hun conclusie in hun rapport. Volgens dit rapport is de ver dachte iemand met intellectueelen aanleg boven het gemiddelde en iemand, die zich geen waanvoorstellingen maakt. De psychiaters achten verdachte volkomen toerekenbaar. Ook de deskundige dr. Hesselink handhaafde zijn ingediende rap port omtrent het onderzoek van de klee- ren van verdachte, waarop bloedsporen zjjn gevonden. De namiddag werd vrijwel geheel ln be slag genomen door hooren der getuigen a décharge die weinig anders vertelden, dan voor de rechtbank. Toen de getuigen waren gehoord, vroeg de verdediger mr. Maten de verdere behandeling van de zaak te schorsen daar hij nog eenige nieuwe getuigen a décharge wilde dag vaarden. Het hof ging in raadkamer en nadat de zitting was hervat deelde de president mede, dat verdere behandeling werd uitgesteld tot Donderdag 6 Novem ber tien uur des voormiddags. PROTESTVERGADERING VAN COMMUNISTEN. Tegen de behandeling van den heer de Visser in de Tweede Kamer. De Haagsohe afdeeling der O. P. H. heeft Donderdagavond een protestverga dering gehouden tegen de maatregelen dezer dagen in de Tweede Kamer geno men tegen het lid Lou de Visser. De zaal was Stampvol. De vergadering stond onder leiding van den heer Frenay, die in zijn openings woord wees op den strijd die thans in Duitschiand' wordt gevoerd. Daarna sprak een jeugdlid1 van de communistische voor hoede en een lid van de L A. H. (Intern. Arbeiders Hulp) die tot steun voor de sta kende metaalbewerkers aanspoorde. De heer L. de Visser heeft uitvoerig imet aanhaling uit de stukken, het inci dent in de Kamer besproken. Spr. hekelde op scherpe wijze het optreoen van .de S.D.A.P. o.a. dat van den heer Duys, die met gebalde vuist verklaarde aan zöjn ■zijde te staan en nog geen kwartier later met zijn 'heele fractie voor verwijdering stemde. EEN VADER DIE ZIJN KINDEREN DOODDE. Thans veroordeeld. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 40-jarigen gepension- neerden stafmuzikant van het Oost-Indi sche leger P. S.,"die in den avond van den llden Juli-ten huize van zijn hospita aan de Rubroekstraat, zijn beide kinderen, de 10-jarige Helena Stap en de 9-jarige Pie- ter Stap, uit angst, dat de toekomst hun evenveel teleurstelling zou geven, als deze hem had gegeven, .met revolverschoten van het leven had beroofd. Hij werd ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevan genis en daarna ter hfisohikkingstelling der regeering. EEN BELANGRIJKE INBRAAK. Eenlfee honderdduizenden gestolen. In den nacht v an 24 op 25 October j.L is ten huize van den heer Wilton te Voor burg ingebroken. Hierbij is, naar thans wordt gemeld, voor een waarde van eenige tonnen gestolen, voor het meerendeel effecten. Een fUnke slag geslagen. De daders hebben niet veel moeite ge had den begeerden buit te bemachtigen. Immers in een weliswaar afgesloten lade van een schrijfbureau van den heer des huizes lag de sleutel van de brandkast. Met behulp hiervan was het als het ware kinderwerk om de brandkast te openen en de effecten, welke te zamen een heele vracht vormden, mede te nemen. De die ven achtten den inhoud van de brandkast blijkbaar voldoende, want al wat van waar de in huis was, zooals tafelzilver en sie raden, hebben zij onaangeroerd gelaten. De inbrekers hebben vrijwel geen spoor achtergelaten. Weliswaar is de buit aan effecten zeer groot, de waarde is echter niet in verhou ding daarmede. Immers de inbrekers kwamen slechts in het bezit van de man tels der effecten. De bijbehoorende cou pons zijn elders. Intusschen vonden zij nog wat Fr arisch, Belgisch en Engelsch bankpapier, alsmede eenige gouden tien tjes, welke alles te zamen een waarde vertegenwoordigen van ongeveer duizend gulden. De Voorburgsche politie heeft natuur lijk haar handen vol .aan deze inbraak. Daarbij komen nog twee inbraken, te Veur en te Voorschoten gepleegd, welke de politie met elkaar in verband brengt. Deze beide inbraken zijn onbeteeke- nend, vergeleken bij die, gepleegd ten huize van den heer Wilton te Voorburg. Aan alle bankinstellingen in ons land ia een liijst gezonden van de vermiste man tels der effecten. KETEL VAN EEN SLEEPBOOT GESPRONGEN. De machinist vermoedelijk ge dood. Donderdagmiddag is van de in de Wil- helminasluis te Andel N. B. liggende sleepboot Geert Jan, kapitein W. van Asperen te Dordrecht, door onbekende oorzaak de ketel gesprongen. Het grootste deel van den ketel is op den wal terecht gekomen. Groote stukken van de sleep boot zijn tot 4 a 600 meter afstand weg geslingerd. Het overblijvende deel van de boot is gezonken. De ruiten van de na burige huizen zijn zoo goed als alle ge sprongen. De kapitein heeft zich zwem mende weten te redden. Vermist wordt de gehuwde machinist J. H. Mol uit Dord recht. Zijn lijk is nog niet gevonden. Ver dere persoonlijke ongelukken zijn niet ge beurd. De in de sluis liggende schepen hebben geen schade opgeloopen. Het sluisterrein ligt bezaaid met stukken steenkool en brokken ijzer. Een paar pa len van het remmingswerk van de «luis zijn totaal weggeslagen. De scheepvaart in beide richtingen is gestremd. •TORM. Schepen volgeloopen. Donderdag stond op het Hollandseh Diep een sterke wind, die golven opzweep te, waardoor een niet afgedekte motor boot genaamd PieterneEa, groot 70 ton, van schipper Huigens van Breda en ge laden met suikerbieten vol water sloeg en zonk. De opvarenden zijn gered. Eveneens is in de haven van Moerdijk, een motorboot, die stroomopwaarts voer volgeslagen. Deze boot heet De Hoop en is 110 ton groot Schipper la A. Verdoorn uit Papendrecht. De schipper en zöjh knecht konden zich met moeite in de volg boot redden. Mast overboord. Tengevolge van den hevigen wind is van het ijzeren klipperschip Jacomina schipper A. Jumelet, uit St. Philipsland pp bet Krammer de mast overboord geslagen. Het schip is door een motorvaartuig in de tramhaven te Zijpe binnengesleept. Buitenland, AARDBEVING TE ANOONA EN OMGEVING. Donderdagmorgen is Ancona opge schrikt door een hevige aardbeving, die ook in de geheele provincie is waarge nomen en in vele dorpen groote schade heeft aangericht. Bijzonderheden omtrent de gevolgen der aardbeving in de provin cie ontbreken, omdat de verbinding met vele plaatsen is verbroken. Te Ancona werd de eerste schok waargenomen Donderdagmorgen 6 minuten over acht. De eerste aardkihok werd voorafgegaan door een hevigen knal, alsof een kanon schot gelost werd. De gedeeltelijk marmeren voorgevel van het provinciale gouvernementsge bouw kwam naar beneden en Hel in stuk ken op het plaveisel van de Plazza di Roma. De toren van de Kerk van het Hei lig Sacrament stortte gedeeltelijk in. Ook vele huizen stortten in en aan andere ge bouwen werd groote schade aangericht. Ook uit de provincie wordt gemeld, dat vele huizen ernstig beschadigd zijn. Ook te Rome heeft men den schok, zij het dan ook zeer zwak, waargenomen. De seismografen van het meteorologisch in stituut te Rome registreerden te 8.13 uur een schok, op ongeveer 176 mijl afstand, en een golvende beweging, die ongeveer twintig minuten aanhield. Men gelooft, dat het centrum van de aardbeving zich in de Adriatische Zee bevindt. In het ziekenhuis te Ancona waren Don derdag m.eer dan honderd gewonden op genomen. Het militair hospitaal moest ontruimd worden, daar het door de aard beving beschadigd was. De zieken wer den in tenten ondergebracht De gemeente Fornetto is ernstig geteisterd. De meeste groote gebouwen hebben daar schade ge leden. De pier in de haven vertoont tal van scheuren. Een Amerikaansch stoom schip is door de zeebeving, die op de aardschokken volgde, tegen de kade ge worpen. Vliegtuigen maken verkennings vluchten boven de geteisterde gebieden. DE METAALBEWERKERSSTAKING TE BERLIJN OPGEHEVEN. Aan de stemming die onder de metaal bewerkers te Berlijn aangaande hervat ting van het werk is gehouden, hebben slechts 73.000 van de 130.000 arbeiders deelgenomen. Van die 73.000 stemden 40.000 voor hervatting van het werk, zoo dat op bevel van de leiders der vakver- eenigingen de staking Donderdagavond officieel is opgeheven. In werkelijkheid was ze Woensdagochtend reeds uit, want zonder den uitslag van de stemming af te wachten hebben toen reeds 60.000 arbei ders gewerkt. De communisten trachtten hen uit de fabrieken te houden, maar z.e werden door de politie verjaagd. Een communistische stormloop slaagde er echter in binnen te dringen in een springveerenfabriek te Treptow, waar in het geheel niet gestaakt was en de politie

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6