lijko methode. Een hunner had aanteeke- ningen en gegevens bij zich, die dat beves tigden. In de werkplaats werden, behalve apparaten voor de fabricatie, ook nog 3 niet geheel afgewerkte en ongepolijste rijksdaalders aangetroffen. Het 2-tal ontkende iets van valsche munterij af te weten. Wel heeft 1 hunner toegegeven, dat hij in de werkplaats aan de Bloemgracht „proeven" nam. De ont kenning is van geen belang, daar de feiten onomstootelijk vast staan. De gebroeders zullen dan ook spoedig ter beschikking van de justitie gesteld worden. In den loop van October en November zjjnomstreekslOO-stuksin omloop gebracht Buitenland. BRAND IN DE STALLEN VAN DE RENBAAN TE RUHLEBEN. Zeven paarden omgekomen. Vrijdagnacht is brand uitgebroken in de stallen van de renbaan Ruh'lében bij Berlijn. De brand werd pas beanerkt, toen de vlammen al uit het gebouw sloegen. Toen de brandweer uit Spandau arriveer de, was van een der stallen niets meer te redden. Zeven piaaiden, tusschen de een en twee jaar oud, waren reedis in de vlam men omgekomen. Men neemt aan, dat- de kostbare paarden eerst gestikt en daarna verbrand zijin. De brandweer kon echter de andere stallen, waarin eveneens ver scheidene kostbare paarden stonden, tegen het vuur beschermen. Men ver moedt, dJat de brand door onvoorzichtig heid is ontstaan. ERNSTIGE AANRIJDING. Door een auto gegrepen. Op den Utrecht9chen weg tusschen Utrecht en De Bilt heeft Vrijdagavond omstreeks half zeven een ernstig ongeluk plaats gehad. De heer A. Staal, architect in De Bilt, stond nabij de Kloosterbrug op het rijwielpad op de tram naar Zeist te wachten. Toen de tram uit Utrecht de halte naderde, wilde de heer Staal van het rijwielpad over den weg naar de tram gaan. Hij werd toen door een auto, komen de uit de richting De Bilt, gegrepen en kwam 'onder den auto terecht. De heer Staal werd ernstig aan het hoofd gewond, en zijn armen en beenen werden ernstig gekneusd. Nadat de eerste hulp was ver leend, is hjj in zeer zorgwekkenden toe stand naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. OVERVALLEN. De stad Maiagalpa in het district Managua (Nicaragua) is door een bende, onder leiding van den beruchten bandiet Altamirano, overvallen. De stadswacht bood 6 uur lang weerstand, doch moest ten slotte terugtrekken. Er werden 5 menschen gedood. Twee regeeringsvliegtuigen werden ter achtervolging van de bandieten uit gezonden. EEN SLUIPMOORD. Op twee bendeleden. Te New York zijn Woensdag in den tuin van de luxueuze Alhambraflats twee bandieten uit een hinderlaag doodgescho ten. Dit is de derde moord van dien aard in enkele weken tijds. De slachtoffers zijn Stephen Ferreigno en Alf red Méneia, leden van dez.g. „grape racket"-bende, handelaars in druivensap voor de berei ding van wijn, in verband waarmede „The Ape", Joseph Passeli door een concurreerende organisatie werd ver moord. Beiden mannen werden van dichtbij kogels in het hoofd geschoten uit een venster van de eerte verdieping, toen zij voorbijgingen zonder dat zij een kans kregen, ook maar naar hun revol vers te grijpen. De moordenaars hadden een paar weken geleden de flat gehuurd, waar zij klaarblijkelijk voortdurend op den loer lagen. Als de reden voor den moord nam men aan, dat de twee dood geschoten mannen orders hadden gege ven voor een inval in het gebied hunner rivalen. Naar het uiterlijk waren de vermoorden eenvoudige werktuigkundi gen van hun vak, doch zij leefden in een rijkgemeubeid flat. Bij de politie stonden zij ongunstig aangeschreven. EEN SCHIPBREUK. Zaterdag, hij hoos weer, is de bark Brooklyn, met een equipage van achttien koppen aan boord, op de kust van Noord- Californië vergaan. Wrakstukken van de reddingssloep van het schip zijn aange spoeld, maar van de opvarenden ontbreekt nog elk spoor. DE DOOD BOVEN SCHANDE. De West vertelt een treffende tragedie: In het schoolgebouw op Welgedacht O werden de lijken gevonden van twee jeug dige Britsch-Indiërs, Akbar Ali en Ram- roep. Uit een nagelaten briefje bleek dat zij zich van het leven hadden beroofd, om niet in aanraking te komen met de poli tie. Zij hadden namelijk, met eenige ande ren, meloenen gestolen van een Britsch- Indiër aan de spoorbaan, die gedreigd had met de politie, tenzij elk der dieven vijf gulden deponeerden. Bij onderzoek in het hospitaal bleek, dat zij zich met cyankali van het leven hadden beroofd. Een der jongelingen was zoon van een goudsmid. In hun brief hadden zij den wensch uitgesproken om naast elkander begraven te worden. Aan dien wensch Is voldaan. KASLOOPER MET EEN HALF MILLIOEN VERDWENEN. Een kaslooper aan een der groote bank instellingen te Antwerpen, die aldaar een half mlllloen moest Innen, is met dit be drag spoorloos verdwenen. Kaslooper gepakt Een later bericht meldt: De kaslooper is Zondag bij aankomst van den trein uit Parijs in het station Antwerpen gearresteerd. De man zeide geen cent meer te bezitten van het ont vreemde geld en beweerde de bankbiljet ten bij zijn vlucht in de omgeving van Kortrijk uit den trein te hebben gewor pen. Hij bleek echter nog in het bezit te zijn van een laatste biljet van duizend frank. GEVAARLIJK BEROEP. Te Stettin is een oppasser in dienst van een leeuwentemmer, door een leeuwin aangevallen en in stukken gescheurd. De man was onmiddelijk dood. SPOORWEGONGELUK. Zeven ernstig gewonden. Een personentrein uit Gisors is bij het station Vernon (Frankrijk) in botsing ge komen met een goederentrein. Drie per sonenwagens ontspoorden en verscheiden passagiers werden gewond, onder wie zeven ernstig. MOORD OP EEN ZENDELING IN BRAZILIË. Uit New York wordt gemeld, dat een Amerikaansche zendeling, zijn dochtertje en een kindermeid op een afgelegen zen- dingspost bij Jurtiena, in Brazilië, zijn vermoord. Men gelooft dat de moeder van het meisje gekwetst is. „DRIE MAN IN EEN BOOT". Een mislukte tocht over den Oceaan, Uit Halifax komt bericht dat een motor boot ter lengte van 10 M., waarin drie Amerikanen den Atlantischen Oceaan naar Hamburg hadden willen- oversteken, aan de kust van Nieuw-Schotland is ge strand. Dit gebeurde op den ochtend na het vertrek uit Halifax. De motorboot kreeg met een zwaren storm te kampen, dreef naar het strand en de drie mannen zwommen naar den wal. Zü zijn er met eenige kneuzingen afge komen. WANHOOPSDAAD VAN EEN HUISVADER. Vier kinderen met een bijl gedood. Een oorlogsinvalide te Gmünd (Eifel) heeft Zondagmorgen, terwijl' zijn vrouw naar de vroegmis was, zijn vier kinderen met een bijl gedood; het oudste was 8 jaar. Daarna bracht de man zich bij een poging tot zelfmoord levensgevaarlijke verwondingen toe. Financieele zorgen schijnen den man tot deze vreeselijke daad te hebben gedreven. Mislukte vlucht van een volhardend uitbreker. Een gewaagde en moeilijke poging om te ontsnappen uit de gevangenis te Brix- ton waaruit nog nooit iemand is uit gebroken is dezer dagen aan het licht gekomen. Een gevangene had zich op een of an der geheimzinnige wijze een vijl weten te verschaffen, en met de handigheid, die hem als geschoold mecanicien eigen was, wist hij een lepel te herscheppen in een gecombineerden schroevendraaier en -sleutel, waarmede hij in staat was zijn celdeur te openen. Tegenover zijn cel was een nis, welke van getraliede vensters was voorzien. De gevangene maakte ver scheiden uitstapjes naar deze nis en speelde het klaar, bij zijn herhaalde be zoeken de tralies los te maken. Door middel van was, dat hij gebruik te bij het hem opgedragen gevangenis- werk, hield hij de ijzeren staven voor- loopig op haar plaats. Onderwijl had hij van geduldig ver zamelde draden, welke hij eveneens bij den gevangenisarbeid gebruikte, een koord gevlochten van 15 meter lengte. Toen hij ten slotte de gelegenheid gunstig zag, heeft hij de staven uit het raam ge broken en zich langs het koord omlaag laten glijden. Ongelukkig genoeg voor hem, heeft de bewoner van de cel onder de zijne, hem opgemerkt en alarm gemaakt, zoodat hij in zijn zoo uiterst geduldige ontsnap pingspoging niet vermocht te slagen. Hij werd door het gevangenispersoneel ont dekt en weer in verzekerde bewaring ge bracht. Verduistering op groote schaal bij een bank te Oslo. Door een procuratiehouder. De vogel geknipt Bij de spaarbank te Oslo zijn dezer dagen verduisteringen ontdekt tot een be drag van ongeveer 40Ö.00O Kronen. Als dader werd direct verdacht de 35-jarige procuratiehouder Hyblin. Hyblin had juist ziekenverlof gevraagd, om naar hij zeide, in een sanatorium herstel te zoeken. Inplaats daarvan reisde hij echter naar Hamburg, vermoedelijk om te trachten vandaar per schip Europa te verlaten. Kort na zijn vertrek werden de verduis teringen ontdekt, waarna de recherche te Oslo zich in verbinding stelde met de poli tie te Hamburg. Hyblin had inmiddels er waarschijnlijk de lucht van geKregen, dat zijn verduisteringen ontdekt waren en 'be sloot naar Oslo terug te keeren om zijn directie ervan op de hoogte te stellen, in de hoop, daardoor misschien een regeling te kunnen treffen en een strafvervolging te vermijden. Kort na zijn terugkeer te Oslo telefoneerde hij den directeur van zijn bank, en maakte een afspraak met dezen in zijn woning. Daar overhandigde hjj den directeur de helft van het verduis terde bedrag, de rest had hjj, naar hij mededeelde, cmet speculaties verloren. In middels is Hyblin door de politie gear resteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Overstroomingen in Frankrijk. Opnieuw hebben «r in Frankrijk over stroomingen plaats gehad. Bij Parijs is de Seine buiten haar oevers getreden. Aan de Zuid-West-kust van Frankrijk heerscht stormachtig weder. In de nabijheid van Bordeaux is een stoomschip tengevolge van den hoogen zeegang op een zandbank geloop en. Een ander stoomschip, dat van Bordeaux naar Fr arisch Noord- Amerika onderweg was, werd in de Golf van Bisoaje zjoo zwaai* beschadigd, dat het maar nauwe lijks een nabijgelegen haven kon berei ken. Een dijk bezweken. Uit Nantes wordt bericht, dat een dijk, die in de Vendée twintigduizend hecta ren land moet beschermen, is bezweken tengevolge van den storm der laatste dagen. De schade beloopt 41/, millioen. De typhoon in Indo-China. Meer dan honderd slachtoffers. Volgens een bericht van het Indo Pa cific Ag. uit Saigon bedraagt het aantal menschen, omgekomen bij den wervel storm boven de eilandengroep Poelo Condor, reeds meer dan 180. Daarbij be treft het nog slechts berichten uit afzon derlijke districten. Het s.s. „Gouverneur-Generaal Roume" is uit Saigon voor de Poelo Condor-groep aangekomen. Het gebied van Camau, in Zuid-Cochin China, is ernstig geteisterd. LUCHTVAART. Het tweede postvliegtuig weer thuis. Zondagmiddag op Schiphol ge land. Het tweede vliegtuig werd Zondagmid dag omstreeks twee uur aan Amsterdams luchthaven verwacht. Degenen die ge komen waren om de piloten Hondong, Pellens en den mecanicien Weber te be groeten, werdén eerst eenigszins teleur gesteld. De vliegers waren al zeer vroeg des ochtends uit Boedapest vertrokken, ongeveer te half zes, maar het weer speel de hun parten. Zij hadden te kampen ge kregen met een duchtigen tegenwind, waarom zij besloten, met het oog op den benzinevoorraad aan boord, een tus- schenlanding te maken. Dat deden zij te Hannover. De vliegers vertrokken uit Hannover te 2. 15, zoodat de aankomst op Schiphol te ongeveer half vijf verwacht kon worden. Binnen een paar seconden was de PH AEO boven het terrein, waar de belang stellenden zich inmiddels in een dichte rij op het paddock opgesteld hadden om van de daling der Indië-vliegers op vader- landschen bodem getuigen te kunnen zijn. De landing verliep vlot en toen Hondong, Pellens en Weber uit de cabine stapten, klonken er luide hoera's. De begroeting was als altijd zeer hartelijk- De geheele terugtocht had tien dagen geduurd. Op Vrijdag 31 October waren de vliegers uit Bandoeng vertrokken. Het vierde postvliegtuig ln IndlB aangekomen. Het vierde postvliegtuig, de P.H.A.E.Z. is Zondagochtend te 5.35 uit Bangkok ver trokken en om 12^0 te Medan aange komen. Aneta seinde gisterenmorgen uit Bata via: Het vierde postvliegtuig bemand met de vliegers Fryns en Both en den mecanicien Bruinesteyn, is vanochtend om 4 uur 15 op het vliegveld Tjililitan geland. Van middag vliegt het door naar Bandoeng. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TYEN. Naar uit Boesjir aan het Persbureau V. D. wordt gemeld, is de heer Van Tyen, die als exportmanager van de firma Van Houten te Weesp een zakenvlucht maakt naar Ned.-Indië, Zaterdagmorgen om 8.43 van Boesjir vertrokken en om 15.20 te Djask aangekomen. Te Karatsji. De heer Van Tijen is Zondagmorgen om .6 uur 10 uit Djask vertrokken en om 16 uur 5 te Karatsji geland. De heer Van Tijen was van plan, een dag te Karatsji te blijven. Het luchtschip Graf Zeppelin. Op weg naar Nederland. Een bericht van hedenochtend 0 uur 15 uit Friedrichshafen meldt. Om 0 uur 10 is de Graf Zeppelin onder bevel van dr. Eckener vertrokken voor een postvaart naar Nederland. Aan boord bevinden zich 20 passagiers, allen leden van de finan cieele commissie van den Wurtemberg- schen Landdag. Te Venlo zal men post uitwerpen en opnemen. Het luchtschip wordt vanmiddag tus schen vier en vijf uur te Friedrichshafen terugverwacht. Deze vaart naar Nederland is een jubl- leumstocht, het is n.1. de 150e vaart, die het luchtschip onderneemt. Böven Venlo. Groote belang stelling. Vaz Dias meldt hedenmorgen: Op de groote hei ten Oosten van de stad Venlo was 't heden morgen in de vroegte bijzonder druk in verband met de verwachtte aankomst van het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin". Honderden personen, waaronder vele autoriteiten, waren naar buiten gegaan om de aan komst van het luchtgevaarte te zien. Te 8 minuten voor 7 kwam de G. Z. in zicht. Een hoera ging op toen het luchtschip kort daarop boven de groote hei verscheen. Te 7 uur 10 min. heeft de Gr. Z. een postzak, wegende ongeveer 15 K.G., aan een parachute uitgeworpen. Het lucht schip vloog met geringe vaart over de hei en keerde daarna terug. Boven de hei heeft het luchtschip op 60 meter hoogte ongeveer 3 minuten nagenoeg stil gelegen. Te 7 uur 28 werd een kabel uit geworpen en daaraan werd de Ned. Post, pl.m. 13001400 briefkaarten, opgetrok ken. De Gr. Z. vloog daarna over de stad en verdween in Z.W. richting. Uit Roermond wordt gemeld: 8 u. 4 hedenmorgen verscheen het Duitsche luchtschip, komende uit de rich ting van Venlo, plotseling boven de stad. Het luchtschip vloog zeer langzaam en op betrekkelijk geringe hoogte. Er was zeer groote belangstelling. Het luchtschip verdween in Z. richting. De Do X. Een-en-twlntlg passagiers. Men meldt aan de N. Rofct. Crt., dat op de vlucht van Amsterdam naar Calshot 86 personen aan boord van de DO X zul len zijn, van wie 15 leden der bemanning. Aan boord zullen zijn de heer en mevrouw Dornier en verder 16 passagiers voor Southampton, één passagier voor Lissa bon en twee passagiers voor Amerika. Tot de passagiers, die meegaan naar Southampton, behooren vijf Nederlanders, ni. mej. Pitty Burgerhout, uit Wassenaar, de heer Robert van Gennep, uit Den Haag, de heer anr. G. Goedhart, uit Am sterdam, en de militaire vliegers J. van Onlangs en jhx. Bandberg uit Soesterberg De toebereidselen voor het vertrek. In verband met de ongunstige weers gesteldheid (nevel) vertrok de DO X Zondag niet. Duizenden hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, om Zondag de vliegboot zij het dan ook alleen aan de buitenzijde (aan boord gaan was niet toegestaan) te bewonderen. Het vllegschip Is gistermorgen om 12 uur vertrokken. Zondagochtend was na de ontvangst van de weerberichten besloten, dat de DO X gisterenmorgen zou vertrekken. Het weer was vanmorgen inderdaad veel beter dan de afgeloopen dagen en hoe wel de voorspellingen voor de eerst volgende dagen weinig goeds doen ver wachten, verklaarde de perschef van de Dornierfabrieken gistermorgen vroeg, dat het vertrek in ieder geval zou doorgaan. Alvorens zich in te schepen, heeft de heer Dornier aan den ondercommandant der marine te Amsterdam, kolonel Roms- winckel, die mede aanwezig was, dank gebracht voor de uitstekende hulp, welke hij dezer dagen ondervonden heeft van de Nederlandsche marine en hem verzocht, dien dank ook over te brengen aan de directie van het loodswezen, die een extra zware meerboei uit Enkhuizen gezonden had om daar het vliegschip na aankomst aan vast te leggen. Ook luitenant ter zee tweede klasse van Overeem, commandant van het detachement matrozen, dat dezer dagen op Schel]ingwoude dienst heeft gedaan en de bemanning van de DO X op alle mogelijke wijze behulpzaam Is geweest, heeft de heer Dornier zijn warmen dank betuigd. Bjj den start om 12 uur was het weer zeer goed. Er was nagenoeg geen wind. Meu meldt d.d. gisteren uit IJmuiden: De DO X is vanmorgen 12 u. 10 over IJmuiden gevlogen. De vliegboot is op zijn hoogst 2 minuten boven het gebied van Velzen en IJmuiden geweest. Om 12 u. 12 bereikte zij de Noordzee en vloog toen in Z.W. richting verder. Het toestel vloog niet op groote hoogte, naar sohatting 3 400 M. In Engeland. De DO X is gistermiddag te 8 uur 86 (Gr. T.) met een sierlijken boog op het water bij Calshot neergestreken, onge veer 1000 M. uit de kust. Een douane bootje naderde 5 minuten later en nam de 23 passagiers over om ze naar South ampton te brengen. Dornier, de uitvinder, werd van alle zijden gelukgewenscht. Toen de DO X in het zicht van het eiland Wight kwam, vlogen ongeveer 50 Engefsche legervlieg tuigen haar tegemoet, om haar naar Calshot te escorteeren. Groote belangstelling te Calshot. Toen de DO X aan de boei gemeerd lag, werd direct de Duitsche handelsvlag geheschen. Vice-luchtmaarschalk Lamb begaf zich als eerste der autoriteiten aan boord van de vliegboot en begroette de opvarenden namens het ministerie van luchtvaart. Nadat de douaneformaliteiten vervuld waren werd verlof gegeven aan land te gaan. Een vertegenwoordiger van de Dornier Werke heeft vastgesteld, dat de vlucht van Amsterdam naar Calshot 3 uur 61 minuten' geduurd heeft. De DO Z zal Calshot waarschijnlijk Donderdag ver laten om verder te vliegen naar Bor deaux, La Corunha en Lissabon, alwaar de oceaanvlucht zal beginnen. Te Calshot gaat het zeer levendig toe. Steeds komen nieuwe groepen kijklustl- gen uit Londen aan. De politie heeft uit- Verkrijgbaar bij Firma i. van Willigen, Weststraat. gebreide maatregelen genomen om het verkeer in goede banen te leiden. D© prins van Wales zal er een tochtje mee doen. Naar verluidt, zal de prins van Wales, als hü niet anderszins bezet is, een tocht met het Duitsche vliegschip Do X doen. HET ONDERZOEK VAN DE RAMP VAN DE R 10L Het onderzoek en het verhoor der ge tuigen is gisteren gesloten en Sir John Simon heeft tot 3 December uitstel ge kregen om zijn eerste rapport in te dienen. De laatste getuigen-deskundigen, die de proefvaart naar Hendon hadden mee gemaakt, erkenden allen dat het lucht schip erg zwaar in de lucht gelegen had en erg stroef was geweest ln zijn be wegingen. Luitenant Irwin had dan ook tot zijn collega Booth, den commandant van de R. luO, gezegd, dat hij hoopte, dat het luchtschip voor het vertrek naar Indië een proeftocht van 36 tot 48 uur zou maken in zoo slecht mogelijk weer, maar toen zijn chef, overste Colmore, het schip reisvaardig had verklaard, had Irwin natuurlijk gezwegen. In een kort overzicht zeide Sir John Simon, dat hij de oorzaak niet kan op geven, maar dit ook na deze eerste be handeling niet had verwacht. Er waren uit. de gekregen verklaringen misschien wel honderd oorzaken op te maken en zijn commissie zou die nu alle nauwge zet onderzoeken en er zooveel op goede gronden verwerpen, totdat er eindelijk één zou overblijven die iedereen als de ware oorzaak erkennen zou. VLIEGDIENST PARIJS—LIMA Het eerste vliegtuig van de geprojeo- teerden luchtlijn ParijsLima is Vrijdag te Lima geland. Aan boord bevond zich de heer Coulin, directeur voor Zuid-Ame- rika van den Franschen luchtpostdienst, die verklaarde dat binnen enkele maan den de post uit Parijs in 6'/» dag de Peru aans che hoofdhtad zou bereiken. EEN SPAANSCH MAR INE VLIEGTUIG NEERGESTORT. Bij Barcelona is een watervliegtuig van de marine tengevolge van een motordefect neergestort Beide inzittende «fficieren werden gedood. Ingezonden. Buiten verantwoordelijk van de redactie. Den Helder, 10 Nov. 1930. LIEFDADIGHEIDSCONCEBT OP MAANDAG 17 NOVEMBER. Daar mij de gelegenheid niet is gebo den om muzikaal mede te werken bj het concert ten voordeele van één onzer cood- Üjdende toonkunstenaren, die vergrijsd is in het vak en nu zich moet beroepen op de milddadigheid van de inwoners van Den Helder èn daarbuiten wil ik tooh medewerken ln dezen zin, door itder aan te sporen deze gelegenheid aan te grijpen iets te doen ten nutte van de muziek in het algemeen en den toonkun stenaar in het bizonder. Zij, die een kaart voor dit buitengewoon concert koopen bevoordeelen een auier èn zichzelven daarmee, mits zij het concert bijwonen. •Goede wijn behoeft geen kranst. Over de medewerkende artisten ran Den Helder behoeven we nietuitte wei<en, hun namen staan er voor borg, dat lier ware kunst zal worden gegeven. De Peer Leistikow met de Koninklijke Maiine Kapel is overbekend, de .heer Leev\ens met zijn dubbel-mannenkwartet heeftook reeds zijn sporen lang verdiend en veder de H.H. Pala en v. <1. Weg zijn muzilaal aan elkaar gewaagd. We krijgen den avond dus uit de eerste hand, zooweün- strumentaal als vocaal. Ten laatste en niet ten minste kimt voor deze gelegenheid naar Den Heüer niet meer en niet minder dan Ariold Spoel, niet de heer Arnold Spoel mar kortweg >Arnold Spoelt. Tusschen haakjes zij hier vermeldter verduidelijking, dat Arnold Spoel ophet Koninklijk Conservatorium voor muiek te 's Gravenhage altijd tegen ons ler- lingen zei»We zeggen toch niet mijnteer van Beethoven en mijnheer Bach, lus

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10