KONIJH S PLOCKWORST rdvcïi o - prom m& spreken we ook van Bernard Zweers, Willem Mengelberg en Petervan Anrooyl« Natuurlijk wilde Arnold Spoel geen vergelijking maken tusschen deze groote componisten en de dienaren der kunst van den tegenwoordigen tijd, maar wèl \*ilde hij hiermee duidelijk doen uitkomen, dat dat »mijnheer« niet paste bij welken mam van welken artist dan ook. Het is een buitengewoon voorrecht, dat wj Helderschen Arnold Spoel in ons midden zullen zien. Casino »moet« te klein blijken, de afwezigen zullen onge lijk hebben. Alle leden van alle zangver enigingen zullen aanwezig zijn. Wanneer d» zeppelin boven Den Helder verschijnt, loopt heei Den Helder uit, wanneer Arnold Sjoel binnen onze veste zal verschijnen, lojpt heel muzikaalDen Helder uit 1 Athanszoo moet het wezen Behoeven we hier nog te zeggen wie A'nold Spoel is, moeten we hier nog realame maken voor den grooten zang- pffidagoog, voor >den« man van den vdkszang, is de componist van»Van een koningsvrouwe* nog niet bekend ge- neeg? De volkszangavonden in Den Haag in ha gebouw van Kunsten en Wetenschap pal zijn reeds 20 jaar populair, 2700 mtnschen komen op zoo'n avond naar »hït gebouw« èn Arnold Spoel boeit ziji menschen van den beginne tot de laitste seconde. Eenige keeren had ik het voorrecht op zoo'n volkszangavond te mogen medewerken als pianist, 't Zijn avonden, die er helaas te weinig zijn. Arnold Spoel »zingt en laat zinge en hoe hij dit doet zal ik niet verklappen. Gij gaat maar naar Casino en zult het zien en ondervinden. Nogmaals beveel ik dringend dit bul tengewone concert bij allen aan, ten eerste ten voordeele van den kunstenaar die zijn geheele leven gewijd heeft aan de toonkunst en van een beroèp op het publiek vanwegï de huidig" omstandig heden, ten tweede, omdat gij er kunst krijgt van hoog gehalte, èn ten derde, omdat gij Arnold Spoel zult zien en hooren. TOON DE HOOGH, Directeur Muziekschool »De Toonkunst*, Stationsstraat 5, Den Helder. Marine-berichten. Kapitein-luitenant ter ree H. J. van der Stad ia met ingang van 3 dezer eervol ontheven van het bevel over Hr. Ma. Nautilu9, en luite nant ter zee ie kl. E. E. B. Lacomblé is met dien datum tijdelijk met dat bevel belast. De officier van den marine-stoomvaartdienst :t kl. J. H. Klinken wordt 5 Januari geplaatst aan het departement van defensie. Luitenant ter zee 2e kl. J. N. Sluijter, van dfe onderzeedienstkazerne te Willemsoord, is a ui gewezen voor den dienst in Oost-Indiê en zil 16 December met het s.s. Johan de Witt uit Amsterdam zijn nieuwe bestemming vvol g*n. Officier van marine-srtoomvaartdienst 2e kl. G. At |W. Grimberg wordt binnenkort uit Oost-lndië hier te lande terugverwacht. 22 Nov.: maj.-telegrafist P. Saarloos van W. de Wïfh naar Wachtschip Vlissingen. 2a Nov.: maj.-telegrafist J. Labruijere van Wachtschip Vlissingen naar W. de With. Onderstaande schepelingen zijn aangewezen om den 3oer* December a.s. per R-S. Koningin der Nederlanden naar O.-I. te worden uitge zonden: Kwartiermr. W. M. K. F. Meurer, id. E. H. Spieker, id. J. de Gans, korpc-telegraf. G. Meng, korp. der mars. J. S. Carton, fcorp-kon9t. W. P. Marquenie, korp.-torpedam. E. N. van Kla teren, id. A. J. AJdering, id. C. H. Peen, korp. \liegtuigm. P. van der Nol, korp.-lcok A Gcra- ltr, id. P. F. Sloove, id. P. J. Kampman, id. F. Nikkel, matroos 2e kl. A Hak steen, id. T. dt Jonge, matr. 3e kl. M. van Staal, id. P. Sp-uitenburg, id. G. Heiwegen, id. H. A van dea Hurk, id. ie kl. A. A. van der Pool, matr. 2e kl. J. Wijnand*, korp^-vliegtuigm. W. J. de Bo»r. Onderstaande schepelingen zijn den 6en No vember per 9 s. Slamat uit O.-I. in Nederland teruggekeerd: Serg.-machinist H. ten Bosch, korp.-vliegtmr. A. de Vries, matroos ie kl. A. H. G. J. van Gunsteren en mar. 2e kl. P. G. van Vliet. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OM- SrANDIGHEDEN is aan ondervolgende per- sjnen vergunning verleend naar Nederland teug te keeren: Per s.s. Sibajak, 5 November van Priok: Luit. ter zee 2e kl. B. C. Mahteu. Per s.s. Koningin der Nederlanden, 12 No- vffnber van Priok: Luit. ter zee 2e kl. B. J. G. Schokking, R. E van 't Sas. G. P. Kuiler, J. J. 'JuOre, of. van den M.S.D. 2e kl. H. L. J. de Jong. Per s.s. Insulinde, 3 December van Priok: Majoor-telegrafist M. Kuiper. Per 9.s. J. P. Coen, 10 December van Priok: Majoor-machinist J. G. Donker, korp.-kok G C. Meijer en id. J. de Rijcke. /a.n onderstaande schepelingen 's de aan- vrfzing oan naar Nederland terug te keeren iitetrokken Gorp.-telegrafist J. J. Sand*-s C. Hooft, i'Oct. van Priok. Corp.-kok G. C. Meijer Sihajak, 5 Nov. van Pok. Majoor-telegrafist M. Kuiper en korp.-kok Jde Rijcke Kon. der Nederlanden, 12 Nov. vi Priok. laj.-machanist J. G. Donker. \urn. V3n St. Aegonde, 26 November van Priok. Met ontslag uit den zeedienst: 18 Nov.: matroos ie kl. D. Groot Huize. 16 Nov.: stoker 2e ld. J. Krekt. OOST-INDIE. Belast: met de waarneming der betrekking van lsten werktuigkundige bij de gouvernements marine H. U. E. Beljaars, thans 2de werktuig kundige bij genoemden diensttak; met het bevel over Hr. Ms. Sumatra de kapt. ter zee J. van Reede. Vergund: om naar Nederland terug te keeren aan de luitenants ter zee 2de kl. B. C. Mahieu. G. P. Küller, J. J. Quéré, B. J. G. Schokking, en R. E. 't Sas; idem aan den off. van den M.S.D. 2de kl. H. L. J. de Jong. Overgeplaatst: van Hr. Ms. Sumatra naar de marinekazerne Oedjong, de off. van den M.S.D. 2de klas A. de Jong: van Hr. Ms. Krakatau naar Hr. Ms. Serdang, de lult. ter zee 2de kl. G. B. Fortuljn; van Hr. Ms, Krakatau naar Hr. Ms. Tiedeman, de off. van adm. 2de klas G. van Beu- sekom, van de marinekazerne Goebeng naar Hr. Ms. Krakatau de off. van adm. 2de kl. S. D. Duijverman; van Hr. Ms. Sumatra naar de marine kazerne Oedjoeng de off. van den M.S.D. 2e kl. W. M. Zietse; van Hr. Ms. Sumatra naar het station voor onderzeebooten de off. van den M.S.D. 2e kl. J. C. Hamflton; van Hr. Ms. Su matra naar het station voor onderzeebooten de luit. ter zee 2de kl. P. C. Wouters; van Hr. Ms. De Zeven Provinciën, naar de marinekazerne Oed joeng de off. v. d. M.S.D. 3e kl. P. Loekemeijer. Geplaatst aan boord Hr. Ms. Sumatra de kapt.- luit. ter zee J. van Reede, verwacht uit Neder land; aan boord Hr. Ms. Sumatra de officier van den M.S.D. 3e kl. H. v. d. Houwen, verwacht uit Nederland; aan boord Hr. Ms. Sumatra de luite nants ter zee 3e kl. S. S. W. v. d. Woude, S. H. Rosier, B. Poortman. L. B. Dommers. A. H. W. von Freijtag Drabbe, D. Dekker. J. K. Kem- pees, L. J. Jarman, A. van Strien en H. D. Claus, allen verwacht uit Nederland; aan boord Hr. Ms. De Zeven Provinciën de luit. ter zee 3e kl. M. J. Vos, J. Focke en B. C. Fock, allen verwacht uit Nederland; aan boord Hr. Ms. K. III de luit. ter zee 2de kl. H. M. van Bemmelen, verwacht uit Nederland. MAIL VOOR HR. MS. „HEEMSKERCK" Volledig gefrankeerde en van de daar voor vastgestelde aanwijzing voorziene brieven en andere stukken bestemd vooi Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heems- kerek", zullen worden opgenomen in de navolgende aan genoemd schip te zenden brievenmalen. Naar Tunis: 15,17 en 19 November. Naar Port Mahon: 24, 26 Nov. en 1 Dec. Naar Cartagena: 5, 6, 7, 8, 0, 10 en 11 December. Laatste buslichtingdaags tevoren Hoofdpostkantoor 21.05. Bijbussen lich ting 5. Alle vorige opgaven, dus ook de ver zending op 10 en 12 November aan Tunis komen hiermede te vervallen. Kaap Flnlsterre gepasseerd. Hr. Ms. Heemskerck, die Doderdag uit Nieuwedlep vertrok, had in 't Kanaal slecht weer, passeerde Zaterdag 12 uui üues sant en Maandagmiddag bij prach tig weer Kaap Finisterre. DE TORPEDOJAGER „VAN NES". De torpedobootjager Van Nes, in aanbouw bij Burgerhout'» machinefabriek en scheepswerf te Rotterdam, heeft de vorige week op de gemeten mijl te Skelmarlie (Schotland) een geslaagde volle- krachtproef gehouden, waarbij een snelheid van ruim 35 zeemijlen werd behaald. Het schip is naar Rotterdam teruggekeerd om daar verder te wor den afgt-iimmerd. Kapitein ter zee C. J. F. Brutel de la Rivière wordt binnenkort uit Oost-lndië hier te lande te rugverwacht. WINTERVERLOF. De Vice-Admiraal, Commandant der Marine te Willemsoord heetf bepaald, dat gedurende het tijdvak van 20 December 1930 tot 10 Ja nuari 1931 een wimterverlof van 10 dagen zal worden verleend, gerekend als volgt: A te Willemsoord. Hr. Ms. „Heemskerck", Marine-kazerne te Willemsoord, Hr. Ms. „van Speijk", Hr. Ms. „Z 5" en „Z 7", Hr. Ms. „Schorpioen", Tor pedo-atelier Willemsoord: In éto partij van Woensdag 24 December tot Zaterdag 3 Januari eerste gelegenheid. Hr. Ms. vliegkamp „de Kooij": Geheel als voren. Gedurende dit verlof moet op het vlieg kamp voldoende personeel aanwezig zijn. om een vliegtuig te bemannen. Kazerne voor den Onderzeedienst: In twee partijen, van Zaterdag 20 December tot Dins dag 30 December 1930 eerste gelegenheid en van Woensdag 31 December 1930 tot Zaterdag 10 Januari 1931 eerste gelegenheid. Hr. Ms. „Wachtschip" te Willemsoord: I11 meerdere partijen, te regelen door den com mandant van. dien bodem, zooveel mogelijk rekening houdende met bovengenoemde tijd vakken. Gedurende de verlofperiode van Hr. Ms. „Z 5" en „Z 7" behooren zoodanige maat regelen te worden getroffen, dat de aan Hr. Ms. Wachtschip toegevoegde torpedoboot G 13 dadelijk gereed is om te varen. Marine-hospitaal: Het verlof te regelen door den Chef van die inrichting, zooveel mogelijk rekening houdende met bovengenoemde tijd vakken. Te Amsterdam. Het verlof te regelen door den Ondercom- mandant der Marine te Amsterdam, waarbij rekening behoort te worden gehouden met de tijdvakken als voor Willemsoord vastgesteld. Te Vlissingen. Het verlof te regelen door den Omdercpm- mandant der Marine te Vlissingen, waarbij rekening behoort te worden gehouden met de tijdvakken als voor Willemsoord vastgesteld. Te Rotterdam. Het verlof te regelen door den Commandant van de Aideeling Mariniers te Rotterdam, waarbij rekening behoort te worden gehouden met de tijdvakken als voor Willemsoord vast gesteld. Te Hellevoetsluis. het verlof te regelen door den Directeur der Rijkswerf te Hellevoetsluis, waarbij zoo veel mogelijk rekening dient te worden ge houden met de tijdvakken als voor Willems oord vastgesteld. dat aan de bemanningen van Hr. Ms „Witte de With" en „Banckert" een gecombineerd winter-tropenverlof van 18 dagen behoort te worden verleend, te regelen door de betrokken commandanten in verband met de gereed- making voor het a.9. vertrek naar Oost- en West-Indië. dat het verleen en van gecombineerd winter- tropenverlof aan schepelingen die gedurende het winterverlof per particuliere gelegenheid naar Nederlandsch-Indië zuil enworden uitge zonden, bij afzonderlijke beschikking zal wor den bepaald; dat ook aan zeemiliciens in eerste oefening een winterverlof van 10 dagen behoort te wor den verleend; dat aan het .personeel, dat in het tijdvak van 20 December 1930 tot en met J0 Januari 1931 van verlof wegens Verblijf in de tropen terüg- keert, winterverlof kan worden verleend: a. indien zij geplaatst zijn aan boord van een schip of bij een inrichting waarvan aan de bemanning in één partij winterverlof wordt verleend, tot het tijdstip waarop het winter verlof eindigt; b/ indien zij geplaatst zijn aan boord van èen schip of bij een inrichting waarvan aan de be manning in meer dan één partij winterverlof wordt verleend, voor zoover de belangen van den dienst zich daartegen niet verzetten, uiter lijk tot 10 Januari 1931 eerste gelegenheid; dat omtrent het verleenen van verlof aan militaire werklieden, verwezen wordt naar 1 V.K.M. VI S 14 (1); dat voor de schepen en inrichtingen, waar van de bemanning in één partij met verlof gaat, een kleine kern behoort te worden aangewezen voor bewaking, tornen machines^ enz. dat omtrent het verleenen van verlof aan mi litairen, die naar den Zeekrijgsraad zijn ver wezen, eerst overleg behoort te worden ge pleegd met den Fiscaal van den Zeekrijgsraad; dat ter beoordeeling van den Comman deerenden Officier aan degenen, die geen dienst hebben en de belangen van. den dienst zich overigens daartegen niet verzetten, kan worden vergund, reeds den da/g voorafgaande aan dien waarop het verlof ingaat, met verlof te vertrekken, met dien verstande, dat in dit geval het verlof eerst mag aanv««igen des na middags na vastwerken; aan hen die te Wil lemsoord geplaatst zijn en zich bulten de ge meente met verlof begeven, kan alsdan worden vergund met den trein van 19 uur 20 uit Den Helder te vertrekken. dat ten aanzien van den terugkeer van verlof per eerste gelegenheid het bepaalde in Order van blijvenden aard> afdeeling 1 No. 6 artikel 4 van toepassing is; dat 400r de command. van schepen en in richtingen te Willemsoord aan den stations chef te Den Helder, zoo spoedig mogelijk een zlobale opgave behoort ie worden ingezonden van het aantal personen dat met verlof gaat, "et vermelding van datum en uur. (c.q. trein- nummer) van heen- en terugreis en van de -ichting van vervoer (Amsterdam of Haarlem). GEORGANISEERD OVERLEG ZEEMACHT. Vrijdag vergaderde de commissie voor ge- irfcaniseerd overleg zeemacht ter behandeling van zes voorstellen, door de verschillende or- nisaties aanhangig gemaakt. I. Voorstel om aan de Westindische sche elingen onder zekere voorwaarden verlof naar un geboorteland te verleenen, met vervoer voor rijksrekening. De regeerir.gsgemachtigde deelde mede, dat r geen aanleiding bestond in deze richting /oorschriften uit te vaardigen, aangezien reeds maatregelen werden genomen, waardoor be loeide schepelingen zoo mogelijk voor dien- «:en in West-Indie worden aangewezen, waar voor de gelegenheid thans veel gunstiger is reworden. De minister is echter wel bereid >m waar het hier gaat om slechts zeer enkele gevallen vervoer voor rijksreke ning te verleenen van Curacao naar Suriname, indien vervoer voor de verlofgangers per rijks gelegenheid met mogelijk is. II. Voorstel om in de bezoldigdngschalen voor sergeant® en sergeant-majoors in te voeren een nieuwe categorie, te noemen oud ste categorie. De R. G. wee9 er op, dat aan de uitvoering van dezen maatregel niet onaanzienlijke kos ten zijn verbonden, die de inwilliging van dit verzoek volstrekt onmogelijk maken, terwijl nog andere bezwaren zich hiertegen verzetten. Het grootste argument der voorstellers, n.1. het tegemoetkomen aan slechte bevorderings kansen werd door een ar.der R. G. ten sterkste bestreden. De minister i9 niet bereid het voor stel In gunstige overweging te nemen. III. Voorstel om aan de ongetrouwde sche pelingen bij verloven langer dan vier dagen eventueel alleen bij zomer- en winterverlof het verschil tusschen wal- en boord bezol diging uit te betalen. Van de zijde der R. G. werd er wederom op gewezen, dat de huidige tijdsomstandigheden, die groote soberheid vereischen, reeds de tot staodlooming van een regeling als hier bedoeld, onmogelijk maken, terwijl er trouwens nog andere bezwaren tegen werden ingebracht; de ongehtiwden zouden hierdoor in betere condi tie komen wat betreft verlof, dan de gehuw den, en bovendien zou nog verdere uitbrei ding van deze concessie ook voor andere landsdienaren met grond kunnen worden be pleit Op grond van een en ander wensebt de minister niet op het verzoek in te gaan. IV. Voorstel tot verruiming van de bepa lingen inzake van verlof in enkele gevallen. De voorzitter deelt mede, dat na bespreking met den minister bepaald werd, dat dit voor stel thans niet zal worden behandeld aange zien deze zaak voorkomt in het concept-rechts- toestandaregieroent dat voor de vaststelling aan het G. O. om advies zal worden toege zonden. V. Voorstel om zoodanige wijziging te brengen in de bezoldigingsvoorschriften voor zoover betreft onderofficieren dae voor be vordering tijdelijk zijn voorbij gegaan en die bij bevordering niet hun plaats in de ranglijst terugkrijgen, dat daardoor zoude worden voorkomen, dat het geldelijk nadeel van de passeering nog zeer lang zoude ftawerken. De R. G. zette uiteen, dat het vrijwel on doenlijk is om een wijziging in de voorschrif ten te brengen, dae dit gevolg van den tijde- lijken voorbijgang zoude beperken, wordende er echter op gewezen, dat het bedrag nu niet kan worden genoemd, terwijl niet mag wor den vergeten, dat passeeren, zonder terug gave van de plaats op de ranglijst slechts aan betrokkenen zelf is te wijten. VI. Voorstel om majoor-machini9ten, 'die als onder-officier-machinist zijn aangenomen, bij bevordering tot adjudant-onderofficier „bo ven de sterkte" te voeren, wordt door den minister, wat? het hier slechts gaat om en kele personen, ingewilligd. De voorstellers ontvingen de gelegenheid om nader hunne voorstellen te verdedigen, waar bij ook van andere zijden aan de besprekin gen werd deelgenomen. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. SPOOPSTRftAT 122 T LEFÓON 339 Legerberichten. Bij Miniaterieele beschikking van 30 Octo- ber 1930 is ter kennis van de landmacht ge bracht, dat de prijs van het uit de militaire bakkerijen te verstrekken munitiebrood is vast gesteld op 0.12 per kilogram, en van witte brood, tegen verrekening van de waarde uit de militaire bakkerijen te verstrekken, wordt bepaald op 0.12 per kilogram Overleg met vereenlgingen. Bij Ministerieele beschikking van 29 October 1930 Ilt Afd. No.. 69 is ter kennis van de landmacht gebracht dat: Rechtspersoonlijkheid bezittende bonden en vereenigingen of plaatselijke afdeelingen daar van kunnen verzoeken of bezwaren van alge- meenen aard schriftelijk kenbaar maken aan: den Chef van den Generalen Staf, den Com mandant van het veldleger, de Inspecteurs der Infanterie, Cavalerie, Artillerie en Genie, den Hoofdintendant, den Directeur voor het ma terieel der Landmacht, den Inspecteur van den vrijwilligen landstorm, den Inspecteur der Ko ninklijke Marechaussee, tevens inspecteur van het Korps Politietroepen, den Inspecteur der militaire administratie, den Inspecteur van den Geneeskundigen dienst, den Chef van den mi litairen veterinairen dienst, den den Comman dant van de Luchtvaartafdeeilng, voorzoover de verzoeken betrekking hebben op de onder de bevelen van leder der genoemde autoritei ten tsa&nd personeel, en voor wat aangaat de inspecteurs der cavalerie, artillerie en genie, uitsluitend voor zooveel betreft het onder hun bevelen staande, niet tot heit veldleger bchoo- reode personeel. Bij K. B. is benoemd tot reserve-veldpredi- ker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde, de heer Ds. A Klaver, predikant te Hoorn. - De dienstplichtigen I ploeg 1930 van het I bataljon van het regiment genietroepen onder- officiersopleiding en korps pontonniers en tor- peddsten zullen met Ingang van 15 November a.s. dn het genot van. groot verlof worden ge steld. el luitenant J. J. Fens, van het regiment kust- artillerie, die gedetacheerd wordt bij de troepen op Curacao, zal 14 dezer met het s.s. Crijnssen uit Amsterdam die bestemming volgen. WOENSDAG xa NOVEMBER. Hilversum, 298 M. Uitsl. VARA-uitzending. 8.00 Grammofoon. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert. 10.45 Kookles. 11.30 Grammofoon. 12.00 Concert door het VARA-septet. I.302.00 Pauze. 2.00 Solistenconcert (viool, piano). Causerie door Mevr. Sikkes-Hartelust. 3.00 Maak-het-zelf-cursus. 4.00 Vragen halfuurtje voor de kinderen. .30 Pianoconcert. 5 00 Orgelspel door Joh. Jong. 00 Causerie over VARA-jubileum. 3.30 Herdenking va-n den Wapenstilstand. M. Beversluis, gedichten. J. Jong, orgel. G. Zwertbroek, toespraak. 3.50 Mandolineles. 7.20 W. H. Vliegen over het socialisme. ;.45 „De soldaten", hoorspel door het Groot Volkstooneel. 8.30 fUitzf. uit Leeuwarden. VARA-orkest ol.v. Hugo de Groot. Toespraak van A de Vries, voorz. VARA 9.30 Over de tentoonstelling „Socialistische Kunst". 10.30 Vervolg concert. II.00 Persber. ix.1512.00 Grammofoon. Huizen, 1875 M. Uitsl. NCRV-uitzending. 8.159.30 Grammofoon. 10.30 Korte ziekendienst. 11.00 Orgelconcert door M. F. Jurjaanz. 12.15 Grammofoon. 12.30 Solistencoceert (viool, fluit, piano, orgel) 2.00 Solistenconcert (sopraan, piano, viool). 4.15 Grammofoon. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwhalfuurtje. 6.45 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 7.15 Electrotechn. cursus. 8.00 Evangelis. samenkomst i. h. Geb. der Baptisten Gem. Het Bapt. Evangelis. koor „Polyphonie". Rede door Ds. J. W. Weenink, Ds. K. Reiling. 10.30 Persber. 10.4011.30 Grammofoon. DONDERDAG 13 NOVEMBER. Hilversum, 298 M. Uitsl. AVRO-uitzending. 800 Grammofoon. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Concert door het AVRO-Kwintet. 12.002.00 Concert door het orkest v. h. Asta- theater, Den Haag. 2.00 Halfuurtje voor de vrouw. 3.004.00 Naailes. 4.00—4.30 Solistenconcert. A. Bettlnl, zang. A Jonkheer, piano. 4 30 Ziekenuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 5-307.00 Concert door de Groninger Orkest- ver. o.l.v. H. Kuiler. 7.00 Enge'sche les. 7-30 G. Verwey: De malaise. 8.00 Concert door het Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 9.00 Dr. J. Th. de Visser: De Nederlandache Boekendag. 9.30 Aansl. v. h. Concertgebouw te A'dam. Concert o.l.v. P. Monteux. 10.15 Persber. 10.30 Concert door het Omroeporkest. 11.0012.00 „The desesrt song", toonfilm. Huizen, 1875 M. NCRV- en KRO-uitzending. 8.00—9.15 KRO. Grammofoon. 10.00 NCRV. Zang door dameskoor. 10.30 Korte Ziekendienst. NCRV. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert door het KR O-Trio. 1.452.00 Grammofoon. 2.00 Grammofoon. 2.45 Handwerkles. 3 45 Grammofoon. 4.00 Ziekenuurtje, met medew. van bariton en orgelbegel. 5.006.30 Solistenconcert (sopraan, viool piano). 6.30 Kniples. 6.45 Radiopraatje. 7.00 Grammofoon. 7-15 Maleische les. 8.009.10 Concert door de Arnhemsche Or kestver. oJ.v. M. Spanjaard. H. Oudshoorn, cello. 9-10 Lezing over de Kerk en het sociale vraag stuk, door Dr. J. Riémens. 9-40 Vervolg concert. 10.20 Persber. 10.3011.30 Grammofoon. SINT MAARTEN. (11 November.) Een lezeres schrijft aas: Sinte Maarten keuvelt je. Met je rood, rood reuveltje, Met je rood, rood rokje aan, Daar komt Sinte Maarten aan. Sinte Maarten, Sinte Maarten, De kalveren dragen staarten. De koeien dragen horens, De kerken dragen torens, De torens dragen klokken. Mooie meisjes dragen rokken. Mooie jongens dragen broeken Oude wijven schutteldoeken. Urw en de murw en de maan die 9chijat En het besje loopt op klompen. Wie heeft buurman dronken gemaakt? De Wepels van de klokken, De meisjes dragen rokken, De jongens dragen broeken. Oude wijven schuttel doeken Hier woont een rijk man, Die veel geven kan Veel zal hij geven, Zalig zal hij leven, Zalig zal hij sterven, Den hemel zal hij erven. God zal hem Joonen^ Met honderdduizend kronen, Met honderdduizend rokjes aan. Daar komt Sinte Maarten aan. Ziedaar het lied van Sinte Maarten in optima forma. Laten we de traditie in eere houden. Laat de jeugd met alle mogelijke en onmoge- 'ijke lantaarns langs de huizen trekken op 11 November en laat ze niet van uw huis gaan cp dien dag zonder een kleine gave, lieve mevrouw. Mlaar.en nu komen we tot het punt in kwestie. 11 November, Sinte Maarten. Maar de lieve jeugd, tuk op een centje en steeds er op uit een ander den loef af te steken, begint reeds dagen, zelfs weken van te voren, het den menschen lastig te maken met hun gebedel. Want zoo langzamerhand ontaart het in be delen, anders niet. Is er één bij, die het ge heele vers ten einde brengt? Eerst de ouverture Sinte Maarten keuveltje, met je rood, rood reuveltje en dan volgt op dringenden toon: Hier woont e.en rijk man. die veel geven kan, veel kan niet schelen, zalm, zalm deelen.... Dat is het, wat ze er van maken: veel kan niet schelen, zalm, zalm deelen,. 't Is alleen om het hebben te doen, maar bet geheeie lied van a tot z uitgalmen, zooals wij in onze jonge jaren en dan na afloop bescheiden wachten of er ook een koekje of een» appel over zou schie ten, kom daar tegenwoordig een® om! Daar om hoop 'ie hiermee een goed werk te doen. Het lied aan de vergetelheid ontrukken en wie weet, als de jubelende Sinte Maarten zich nu eeiw de moeite gaven het geheele lied te leeren en het volgend jaar op 11 November, en geen dag vroeger of later, hun kunsten gingen ver- toonen, dan was de oude traditie weer in eere hersteld. DE CRIMINALITEIT TE BATAVIA. Tekort aan agenten. Aneta verneemt dat het er in den laat- sten tijd met de criminaliteit in Batavia waarbij gerekend Meester Cornelis en Tandjong Priok, iets slechter begint uit te zien dan voorheen, speciaal wat betreft ée diefstallen en inbraakzaken. De toestand is ook in het afgeloopen deel van dit jaar ongunstiger gebleken dan in 1929, over een langere periode dus. Dit moge blijken uit de volgende cijfers: In 1928 werden door de Landgerechten in het ressort afgedaan 30.739 diefstal- zaken en door de Landraden 1746, in totaal dus 32.485 zaken. In 1929 was dit cijfer lager, n.L 24.224 Landgerechtzaken en 1639 Landraad zaken, of samen 25.868. In de eerste acht maanden van dit jaar werden er 22.971 zaken door de Land rechters en 1222 door de Landraden af gehandeld, of totaal 24.193 zaken. Indien het zoo doorgaat, zal dit cijfer aan het eind van dit jaar met 1/8 vermeerderd zijn, dus ongeveer 36.000 worden, dat is gemiddeld ho. deid zaken per dag. Het is hier niet bekend, hoe het met deze quaestie gesteld is in Semarang en Soerabaja, maar wel is bekend, en dit wekt wel bevreemding, dat men in Sema rang vijf politiemannen heeft od elke dui zend inwoners. In Soerabaja vier agenten op zooveel inwoners en in Batavia, de hoofdplaats, drie agenten.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 11