HELDERSCHE COURANT Buitenlandsch overzicht. IS ALTIÜD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS BINNENLAND. No. 6883 EERSTE BLAD. DINSDAG II NOVEMBER 1930 58sve JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h O. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 De ontwapeningsconventie een caricatuur? - Ernstige moeilijkheden der Engelsche regeering. - De nieuwe Engelsche politiek in Palestina. - De buitenlandsche politiek in de Fransche Kamer. - De Ver. Staten er kennen de nieuwe Braziliaansche regeering. De voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie heeft Zaterdag ochtend weer een beslissing genomen, die de vrees versterkt, dat de conventie, die uit haar beraadslagingen zal geboren worden, inderdaad slechts als een cari catuur zal kunnen worden beschouwd van hetgeen men van een ontwapeningscon- ventie mag verwachten, schrijft de „Nw. Rott. Crt.". De commissie, die reeds in vorige jaren de beperking van de ge oefende reserve-troepen verworpen had, heeft Zaterdagmorgen ook van de hand gewezen een Duitsch voorstel, dat de con ventie althans een maximumcijfer zou vaststellen voor den omvang van de jaar- lijksche lichtingen die onder de wapenen komen. Deze beslissing was wel te voorzien schrijft hetzelfde blad want inderdaad ging het hier om dezelfde kwestie, die bjj de bespreking van de al of niet beperking der geoefende reservetroepen een beslis sende rol had gespeeld, n.1. deze: zal de conventie beperkingen voorschrijven ten aanzien van de beginselen der algemeene militaire dienstplicht? Bij de stemming bleken 12 delegaties zich tegen het Duitsche voorstel te ver klaren en zes er voor, n.1. China, Duitsch- land, Nederland, Sow jet-Rusland en Zweden. Verschillende gedelegeerden hebben zich van stemming onthouden, zooals Lord Cecil. Hierna ging de commissie over tot de bespreking Van het vraagstuk van de ver korting van den diensttijd. De commissie had reeds in 1927 in eerste lezing be paald, dat ten aanzien van de staten, die den militairen dienstplicht in stand hou den, de maximum-duur van den verplich ten militairen dienst in de conventie zou worden vastgelegd en wel voor iederen staat afzonderlijk. Hierdoor bleef »de mo gelijkheid en de waarschijnlijkheid open, dat de diensttijd in de verschillende lan den van verschillenden duur zou blijven. De Britsche en Poolsche delegaties heb ben nu 2 amendementen ingediend, die dezen gemeenschappelijken trek hebben dat de conventie voor alle staten, die het stelsel van den dienstplicht handhaven, een uniform maximum duur zal vaststel len. Lord Cecil wees in de toelichting tot het Britsche amendement op de groote beteekenis van den korten diensttijd voor de zaak der ontwapening. Hoe korter de diensttijd, hoe minder het leger tot een aanvalsoorlog in staat zal zijn. Cecil meende, dat als alle landen het Zwitser- sche stelsel van den korten diensttijd van slechts een paar maanden zouden aan vaarden, vrijwel alle gevaar van een aan valsoorlog verdwijnen zou. De voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie heeft gisteren- ochtend de gedachtenwisseling over de beperking van den militairen diensttijd voortgezet en na een discussie van drie en' een half uur besloten, dat in de con ventie ten aanzien van iederen staat, die het stelsel van den dienstplicht hand haaft, zal worden aangegeven de maxi mum-diensttijd voor de jaarlijksche lich ting van dat land. 5000 stemmen achteruitgegaan is, is een voldoening voor de conservatieve partij, maar een leeljjke tegenvaller voor Mac Donald en de zijnen. Verschillende bladen schreven Zater dag met stelligheid over een scheuring in het kabinet, waar een meerderheid Snow- den zou willen wegwerken en daarin mis schien slagen zal, wat al of niet gepaard zou gaan met aftreden van MacDonald ten behoeve van Henderson. MacDonald en Snowden hebben de be richten over een eventueel aftreden wel tegengesproken, doch dat de toestand in het kabinet allesbehalve rooskleurig is, kan niet ontkend worden. De nieuwe Engelsche politiek in Pa lestina. Dezer dagen- heeft de liberale News Chronicle gemeld dat de Engelsche re geering voornemens was, de verbittering en de ongerustheid der Joden over haar nieuwe politiek weg te nemen, aangezien zij geschrokken was over de uitwerking van Lord Passfield's verklaring, waarin het kabinet niet gekend zou zijn. Inder daad schijnt de regeering thans tot ande re gedachten te zijn gekomen, want de Zionistische leider te Londen heeft, vol gens een telegram van Reuter, medege deeld „dat hij goede reden had om aan te nemen dat het departement van koloniën machtiging zal verleenen om in het ko mende halfjaar weer 1500 vergunningen voor Joodsche immigranten naar Palesti na te verstrekken". Men weet dat Lord Passfield, deminis- ter van koloniën, in zijn geruchtmakende verklaring het stilzetten der immigratie gemotiveerd had met de bewering dat er vooreerst geen land meer voor nieuwe Joodsche immigranten beschikbaar was. Officieel is thans te Londen bevestigd dat in het komende halve jaar ongeveer 1500 vergunningen aan Joden om zich in Palestina te vestigen, verstrekt zullen worden. is om zelf een bescherming te vormen. De afgevaardigde Pezet, wiens rede daarna veel "bijval vond en die zelfs de monstratieve instemming ontving van Briand en Tardieu, zei, dat men, als men uit de moeilijkheden wil komen, begin nen moet met te zeggen, dat de toenade- rings- en verzoeningspolitiek niet on danks maar juist wegens de moeilijkheden moet worden voortgezet. Men moet zeker sterk en waakzaam zijn, maar men mag geen gelegenheid tot nadering voorbij laten gaan. De Ver. Staten en de Braziliaansche re geering. In een vorig overzicht hebben we verteld in welk moeilijk parket de Amerikaansche regeering geraakt was, door tijdens de revolutie in Brazilië, een uitvoerverbod van wapens, bestemd voor de revolutionairen af te kondigen. De re volutionairen kwamen echter aan het be wind en nu zat de Amerikaansche regee ring met de handen in het haar. Brazilië is een goed afzetgebied voor de Ver. Staten en men staat met de regeering van dat land dus liefst in goede betrek king. Wat moest men nu beginnen. Om direct lieve broodjes te bakken was wel wat al te gek voor het prestige van de Ver. Staten. Maar nu is er toch plotseling en onverwacht een verklaring gepubli ceerd waarin de regeering zegt, dat zij zich gelukkig zal achten met de nieuwe Braziliaansche regeering de vriendschap pelijke betrekkingen voort te zetten, wel ke zij met haar voorgangster onderhield. Ja, jaals het om geld gaat De Engelsche regeering heeft den laat- sten tijd met tal van moeilijkheden te kampen. De conservatieve overwinning te Shipley, totnutoe een bolwerk der arbei derspartij, waar deze niet minder dan De buitenlandsche politiek in de Fran sche Kamer. De Fransche afgevaardigde Scapini heeft in de Fransche Kamer Vrij- i dag zijn rede gehouden over het onder werp: wat denkt de minister van buiten landsche zaken te doen om het hoofd te bieden aan den onrustigen toestand in Europa? Spr. veroordeelt in de eerste plaats de vredespolitiek der socialisten. I Na den oorlog heeft men met den Vol- j kenbond als vervanging van de voor-oor- j logsche bondgenootschappen een politiek van Europeesche solidariteit willen voe- 1 ren, die zooals in de laatste jaren ge bleken is, zonder resultaat is gebleven. De Volkenbond is in dit opzicht een mis lukking geweest. Als men de kaart van Europa beschouwt, kan men vier groe peeringen vaststellen: le. DuitschlandOostenrijkRusland. 2e. FrankrijkBelgië—de kleine En tente. 3e. ItaliëAlbaniëBulgarijeHonga rijeGriekenland—'Turkije. 4e. Engeland, dat zich meer en meer aan zijn Europeesche verplichtingen oht- trekt. De afgevaardigde komt tot het resul- itaat, dat het noodig is de geallieerden i weer te vereenigen om een beschermen den muur tegen den oorlog op te richten, zoolang, tot de Volkenbond sterk genoeg DE DRIEHONDERD MttLIOEN VOOR DE BELGISCHE LANDS VERDEDIGING. Het vraagstuk van de werken, welke dienen ondernomen om de Belgische Oos- tergrens en de Maasvallei tegen een eventueelen Duitschen inval te bescher men, is Maandagochtend in den kabinets raad door De Broqueville, den minister van landsverdediging, in details uiteenge zet. Voor deze werken en voor verbete ring van de wapening is op de begroo ting 1931 een totaal bedrag van 300 mil- lioen francs uitgetrokken. In het na den Ministerraad aan de pers verstrekte com muniqué wordt niet gezegd of dit cre- diet eenig in zijn aard zal zijn, dan wel of ook het volgend jaar een post van onge veer hetzelfde bedrag op de buitenge wone begrooting zal-gebracht worden. HET BERLIJNSCHE METAAL- CONFLICT. De scheidsrechtciyke uitspraak. De gemengde commissie van abritage in het conflict in de Berljjnsche metaal industrie heeft Zaterdag bepaald, dat de loonen van den 17 November tot 18 Jan. zullen verlaagd worden met 8 pet., van 19 Jan. af worden de loonen van de jeug dige arbeiders met 8 pet. en die van de volwassenen met 5 pet. verminderd. DE CIJFERS DER WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Het getal der werkloozen in Duitsch land bedraagt volgens de laatste opgaaf 3.323.000, dat is 136.000 meer dan de vorige maand. Van deze 3.323.000 werk loozen genieten 2.020.000 volle onder steuning. FEUILLETON (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelscb door LEO WALMSLEY. 29) Volgens dat plan gingen we dus to werk. We lieten het eerste anker op de aangegeven plek vallen, roeiden terug en terwijl de Swalilii's nog met het tweede anker bezig waren, begon de kapitein zich te „kleedcn". ik schoof de sluiting van de koperen l>orst- en rugbedekking dicht en schroef de den helm op. En daarna, nadat de ka pitein zich ter dege ervan overtuigd had, dat ik anet de pompen, met de luchtbuis en handlijn kon omgaan en dat ik wist wat voor soort instrument de drukmeter was, stond hij genadiglijk toe dat ik het raampje sloot en hem over den rand hielp. Juma en zijn confrater, die twee Swahili's, die de pomp zouden bedienen, stonden al op hun post. Op een teeken van mij togen ze ann het werk. En ondier- tusschen liet ik, met mijn oogen op den drukmeter, de handlijn langzaam schie ten. De verkiezing in Oostenrijk. De sociaal-democraten winnen 1 zetel. Het Heimatblock doet ztjn intrede in het parlement met acht zetels. Het resultaat van de Zondag gehouden verkiezingen in Oostenrijk is dat er in wezen niet veel veranderd is. De socia listen zjjn 1 zetel vooruitgegaan en be zetten er nu 72, waarmee zij de sterkste party zullen zijn in den nieuwen Natio- nalen Raad. De christen-socialisten zijn n.1. van 73 achteruitgegaan tot 66 (verlies 7 zetels). De coalitie van Schober behaalde 19 zetels, wat twee minder is dan vroeger de Groot-Duitschers en Plattelanders be zaten. Voorts doet hetHeimatblockmet 8 zetels zijn intrede in het parlement. De feitelijke toestand is dus dat zoowel de socialisten als de aanhangers der regeering (m.1. christen-socialisten en »Heimatblock« tesamen) één stem meer hebben dan in het oude parlement, de partijen, die samengaan onder Schober's leiding twee stemmen minder. De toe stand blijft dus zooals hij was, in zooverre, dat noch de socialisten, noch de recht- schen een meerderheid hebben. DE JAPANSCHE BEGROOTING VAN MARINE. Bezuinigingen. Na langdurige onderhandelingen tus- schen den minister van marine en finan ciën is een overeenkomst bij wijze van proef gesloten nopens de besteding van 373 millioen yen, die een periode van zes jaar marinebouw beteekenen. Het restant van de 500 millioen yen die Japan krach tens' het vloot verdrag van Londen voor zijn verdediging ter zee mag uitgeven, zal nu gebruikt worden tot vermindering van den belastingdruk. Onder de posten die aan de goedkeuring van het kabinet zullen onderworpen worden is er nog een van 90 millioen yen voor het onderhoud en de uitbreiding van de marine-lucht- vaart DE CHAOS IN CHIN A De ontmoeting van Tsjlang Kal-sjek en Tsjang Sjoe-llang, Te Sjanghai wordt groot belang ge hecht aan een as. ontmoeting van Tsjiang Kai-sjek en Tsjang Sjoe-liang, welke is bepaald op 11 dezer. De beide maarschal ken zullen dan de bijeenkomst bijwonen van het hoofdbestuur van de Koeomin- tang. Men houdt het er voor dat deze bijeenkomst samenhangt met de plannen oor een krachtige campagne tegon de communisten. Men gelooft echter dat daar voor China de blnnenlandsche vrede uit zal voortkomen. Wii BREIEN!! en REPAREEREN alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk zijn wij no. i. JAAP SNOR, Zuidstraat 13. Let op den gelen winkel. - Telefoon 351. Op een diepte van zeven en twintig voet ik kon de vorderingen die liij maakte van de handlijn en de luchtbuis aflezen raakte de kapitein grond en begon zich heel langzaam in horizontale richting voort te bewegen. Het zoeken was begonnen. Elk oogenblik konden we nu het sein verwachten, dat hij het wrak gevonden had, dat het avontuur tenminste wat het avontuurlijke deel ervan betrof ge ëindigd was. De dokter had zich in den voorsteven opgesloten. Hij was aan de grootste zenuwachtigheid ten prooi. De hand met de onvermijdelijke sigaar trilde zóó, dat ik me er onder het werken door 1 over verwonderde hoe die sigaar bleef waar zij was. Logisch geredeneerd had do sigaar Timnis allang achterna gegaan mioeten zijn. Mijn zenuwen waren tot het uiterste gespannen. Ik geloof zeker, dat ik bij het minste onverwachte geluld een meter de luoht in gesprongen zou zijn. Ten iminste zoo voelde ik me en zoo bleef ik me voelen terwijl de handlijn lang zaam over den rand van de boot gleed en het zoeken doorging. Na een minuut of tien gaf Timms het sein om den voorsteven-kabel in te halen. Tot dusver was het daar beneden blijk baar nul op request. Langzaam gleden we op de plek van ons eerste anker toe. „Nog steeds niets, Oleveland?" vroeg de dokter, na een half uur zwijgend zich verbijten. Ik had hem kunnen omhelzen, De spanning was me bijna to veel van het goede geworden. „Nee, dokter, niets", gaf ik ten ant woord. „Maar dat kan toch eigenlijk ook nog niet, vindt u wel? Den eersten dag al dadelijk vinden.dat zou zoo'n reuzen- bof zyn.Nee, dat gaat nietMaar hjj begint weer. Als ik oplet merk ik of hij wat vindt. „Goed jongen..ga je gang. Ik moet ook geduld hebben. Om kwart voor vijf signaleerde Timms, dat we weer met kabel inhalen moesten beginnen. Maar het tweede ankertouw stond strak; we bevonden ons dus aan de grens van het terrein dat afgezocht moest worden. Er schoot dus niet veel anders op over dan onzen duiker boven te laten komen en de ankers een meter of vijftig te verleggen Ik gaf het afgesproken sein en vijf minuten later klom hij, met een stuk hout vol schelpen en schelpjes in zijn hand, de korte ladder langszij op. Zoo vlug, ik kon, maakte ik het raampje open. „Haal dien helm deraf.... Ik ben ge kookt. Ik schroefde den helm los en nam hem van de koperen schouders met den hals van schroefdraad. Het gezicht van den kapitein, vuurrood en druipend van het zweet, werd zichtbaar. „Verdorie.... drinken, drin.. ah...!" Gulzig-klokkend dronk hij het lauw warme regenwater uit mijn veldflesch. „Zoo, dat 's beter.Geen spoor van een schip beneden.niets dan wier. heele velden, bossehen dervan. zonder een schijntje moeite zou je derin kunnen verdwalen. Maar wat zeg je van dit. V fc*- op geregelde tijden, en neem zoo noodig avonds een Foster's Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. 0.65 per flacon. Salarissen en loonen Rijks personeel. Een demonstratieve vergadering. Het Comité ter behartiging van de al gemeene belangen van overheidsperso neel had tegen Zaterdag in het Concert gebouw te Amsterdam een landelijk demonstratief congres belegd voor de wenschelijkheid van een spoedige alge meene herziening van de salarissen en loonen van het rijkspersoneel en de on der^-ijzers. Uit alle deelen van het land waren modern georganiseerde ambtenaren en onderwijzers voor deze vergadering naar Amsterdam gekomen; ze was zóó druk bezocht dat in twee andere zalen een pa rallel-vergadering gehouden moest wor den. De voorzitter van het AC.O.P., de heer F. v. Meurs, zeide in zijn openingswoord, dat van het oogenblik af dat de regeering zoo ruw in de levensverhoudingen van het overheidspersoneel heeft ingegrepen, dit comité gestreden heeft wat het kon voor de belangen van dit personeel. Toen in de jaren 19261929 de overschotten rijkelijk vloeiden in 's rijks kas, hebben de ambte naren en de onderwijzers slechts een ge ring gedeelte teruggekregen van wat hun onrechtmatig was ontnomen. De laatste verbetering dateert alweer van 1928; het AC.O.P. heeft; toen genoegen genomen met wat gegeven werd, op voorwaarde echter dat het zou beschouwd worden als een afbetaling van datgene waarop het rijkspersoneel recht heeft. Zoodoende heeft nu weer, vóór de behandeling van de rijksbegrooting in de Tweede Kamer, het AC.O.P. gemeend aan het Nederland- sche volk en zijn vertegenwoordigers duidelijk te moeten doen blijken dat het rijkspersoneel in al zijn groepen verbete ring van zijn positie eischt, Spr. heette ter vergadering welkom een ielegatie van het N.V.V., bestaande uit ien voorzitter en den secretaris; het soc.- iem. Eerste Kamerlid, den heer Ossen- lorp; de vertegenwoordigers van de soc.- iem. Tweede Kamerfractie dr. v. d. Tem- Del en v. Braambeek; en den vertegen- voordiger van den Bond van Ned. Onder wijzers, den heer Lam ers. De heer Kupere, voorzitter van het N. 7.V., heeft hierna een toespraak gehou- len, waarin hij de regeering de slechtste verkgeefster van Nederland noemde. En dit achtte hij vooral hierom erg, dat zij haar werknemers het wapen waarmede zij zich lotsverbetering zouden kunnen bevechten uit de handen heeft genomen, zonder in te zien dat haar dit buitenge wone verplichtingen oplegt. De heer Ossendorp, lid van de Eerste Kamer, zeide dat de éénsgezindheid van zulk een massa ambtenaren een verhef- fenden indruk maakte, al betreurde hij het, dat de regeering het noodig heeft ge maakt dat die eensgezindheid zoo sterk aan den dag moest treden. Het rijksper soneel wil geen gunstiger positie innemen dan andere groepen der bevolking; wat het wil is bevrijd worden uit zijn positie van achteruitstelling. Daarvan moeten de Kamers en het volk van Nederland over tuigd worden. Dr. v. d. Tempel sprak namens de soc.- dem. fractie der Tweede Kamer. Hij stel de in het licht dat tuêschen deze fractie 'n fijn stukikie hout, wat? Ja, de ouwe kapitein heb nog wel oogen in z?n hoofd, ook al valt-ie bijna van z'n stokkie van de dorst" „Maar.de dhow?" mengde de dokter hijgend van opwinding zich in het ge sprek, „de dhow... heeft u iets .gevon den? Een aanwijzing misschien?" „Een stukkie hout, anders niet, dok ter.maar dat is het bewijs dat ze niet ver weg kan zijn. Kapitein Timims vindt er wel, wat ik je brom.ook al mot-ie honderd keer naar beneden..tenminste als-io behoorlijk behandeld wordt, krijgt wat 'm als zeeman toekoimt.Wat? Al right, dokter.Ik geloof je graag. As je niet heb kan je niet geven. Vanavond in het kamp dan maar. Zullen we der nou vijftig meter verderop leggen? 't Licht is puik en de zee kon niet beter. We mot ten niet met de handen over mekaar gaan zitten als omstandigheden en alles goed is." Ik zette de (beide Swahili's aan het werk. De ankers werden opgehaald; we roeiden een vijftig meter verderop en lieten ze daar, elk op zijn aangewozen plaats weer vallen. Terwjjl mijn beide helpers nog met nu mero twee bezig waren, schroefde ik den helm weer op, herinnerde Timms nog eens, bij wijze van aanmoediging, aan de 'geneugten die hem bij aankomst in het kamp te wachten stonden, deed het raampje dicht en posteerde me hij de lad- I der. Precies op dat oogenblik, toen al mijin aandacht bij het. weer afdalen noo- 1 dig was, schrok ik op door een kreet van een der negers. Hij stond rechtop en wees naar iets dat zich ergens ten noorden van ons bevond. Ik richtte me op en keek over zijn schouder heen. En ik zag dit: een grijze motorboot, even ten zuiden van Fish Lsland, die recht op de plaats waar wij lagen afkwam. ZEVENDE HOOFDSTUK. De grijze motorboot „Wat is er, Cleveland?" vroeg dr. Flint ongerust „Weet ik nog niet, dokter", gaf ik ten antwoord. „Wat denk jij dat 't is, Timms?'* Dadelijk, nadat ik de grijze vlek tegen het groen van Fish lsland gezien had, had ik het raampje weer open gedaan. „Een regeerings M. L.", stelde hjj zon der een oogenblik aarzelen vast „Een van die kleine schuitjes die in den oorlog gebruikt werden om op onderzeeërs te jagen.Voerden toen een (mitrailleur en hadden als lading een stelletje mijnen om de vangst zooveel vafim beneden de op pervlakte te laten springen.Ziet er verdacht uit.dat die boot naar dit van alles verlaten eiland toekomt.Als ik vragen mag, meneer.die geschiedenis met die hoofden heb toch niet wat je noemt wettelijke beteekenis, wat?., om dat in dat geval. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1