ÜELBERSCHE CBUBANT v. WILLIGEN TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS WESTSTRAAT VAN DINSDAG 11 NOVEMBER 1930 Licht op* voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 11 Nov16.44 uur. Woensdag 12 16.42 Onze stadgenoote, mej. N. Kenter, slaagde Zaterdag j.1. te Utrecht voor het diploma Kantoorstenograaf. TAPTOE. Hedenavond 8 uur, bij gunstig weer, Taptoe. VERGADERING ANTI-MILITAIR PROP. COMITÉ. De in onze agenda voor openbare ver gadering, etc., aangekondigde vergade ring van bovengenoemd comité, heeft Dinsdag 18 November niet plaats in „Musis Sacrum", zooals abusievelijk ver« meld weid, doch in „Casino". BIBLIOTHEEK THEOSOFISCHE VEREENIGING. Men verzoekt ons de aandacht te'willen vestigen op de bibliotheek der Theosofi sche Vereeniging, welke geopend is des Donderdagsavonds van half 88 uur, in het lokaal Sluisdijkstraat 54. Ook voor niet-leden zijn boeken verkrijgbaar. Re gelmatig zal hierover een advertentie ver schijnen. DEPARTEMENT DEN HELDER DER MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Door bovengenoemd Departement zal gedurende den winter 1980/'81 een cursus worden gehouden voor jongens van 10 15 jaar voor het maken van houten voor werpen en tot het maken van koperen siervoorwerpen. De cursus zal wederom gehouden worden des Zaterdags van 2—5 uur. Het lesgeld, vóór den cursus te vol doen, bedraagt 2.50. Aanmelding bij den secretaris, den heer H. Ph. Kottman, Binnenhaven 37, Woensdag 12 November tusschen 7 en 8 uur. Aangezien venvacht wordt dat vele jon gens zich zullen aanmelden is het ge- wenscht zich op tijd op te geven, want indien de toeloop weer zeer groot is als verleden jaar, is het volstrekt niet uitge sloten dat sommige jongens niet geplaatst kunnen worden. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN In aansluiting op het bericht in Uw blad van 8 Nov. 1.1. opgenomen over de Coöperatieve Ziekteverzekering voor de Vrouw en het Gezin, deel lk U mede, dat het bestuurder Ned. Vereen, v. Huis vrouwen afd. Den Helder, reeds in studie heeft genomen, de vraag, of een eventu- eele deelname aan deze verzekering kun worden aanbevolen. Gaarne willen wij ieder, die belang stelt in de oprichting dezer nieuwe ver inniging met onze reeds verkregen in lichtingen van dienst zijn, op één onzer clubmiddagen, die om de 14 dogen in U.S. O. worden gehouden. „MORGENROOD". (Directeur de heer F. v. d. Meij). Men schrijft ons: Het 18-jarig bestaan der gemengde Zangvereeniging „Morgenrood" werd Za terdag 8 November herdacht niet een concert in Casino. Medewerking werd verleend door de onderafdeellng (meisjes koor) en mej. Corry Dol, pianobegeleiding. Niet minder dan elf Zangnummers prijk ten op het programma en alles dooreen- genomen, hebben zoowel het koor als de onderafdeellng,zich uitstekend van hunne tuak gekweten. De zuiverheid, nuan- ceerlng, liet In niets te wenschen over. Er zuJ echter wat meer met gevoel moeten worden gezongen, hoofdzakelijk bij de dumes. Met zuiver zingen alleen komt men er niet. Ook op de voordracht moet worden gelet en dat verkrijgt men alleen als den tekst van het te zingen lied goed wordt begrepen. Men late dit niet aan enkele over. De tenoren zongen beschaafd. Een ver sterking, ook van de bassen is echter aan te bevelen. Door het koor werden gezongenZangers- ma rsch, van A. Trube, Bij de beeltenis eener moeder, van Adama van Scheltema, Schaapherders Zondagslied, van C. Kreut- zer, Panis Angelicus, van W. P. K. Jansen, Leute geboort, van Jac. Bonset, Kerstlied, van Bern. Diamant en Bruidskoor uit de Lohengiin van Richard Wagner. De onderafdeeling zong een 4-tal liede ren van Hendrika v. Tusschenbroek, te weten „Flink", „In Mei", „Watersprong'" en „Naar 't Duinland". De frisschi* jonge meisjesstemmen konden wel bekoren. Men hoede zich echter voor ruwheid. Het succes was groot en „Naar 't Duin- land" moest gebisseerd worden. De voorzitter, de lieer K. Groot, deed in zijn woord een beroep op de aan wezigen, zich bij de vereeniging aan te sluiten. Mogen zijn woorden niet te ver- geefsch zijn geweest. Bij een groot koor zouden de nummers „Leutegeboort" en „Bruidskoor uit Lollengrin", die werkelijk zeer goed gezongen werden, nog meer tot zijn recht zijn gekomen. Wij hopen deze liederen nog eens te hooren. Verschillende nummers werden zeer verdienstelijk begeleid door Corry Dol. De bloemen, haar door den voorzitter namens de vereeniging overhandigd, waren wel verdiend. Tot slot een blijspel „Liefde zoekt list" en vanzelf een bal na. Alles bij elkander, voor „Morgenrood" een succesvolle avond voor een goed bezette zaal. VRIJZ. HERV. KERKKOOR. Het Bestuur van het Vrijzinnig Her vormd Kerkkoor deelt mede, dat door ziekte in het Diaconiehuis, de zanguit voering hedenavond niet doorgaat en daardoor gewone repetitie wordt gehou den in het gebouw U.S.O. op het gewone uur. Men zie de advertentie in dit blad. LIEFDADIGHEIDSCONCERT. Naar wq vernemen is de animo voor het concert, dat op Maandag 17 November in Casino wordt gegeven, reeds belangrijk te noemen. Onder de medewerkenden is de heer Arnold Spoel, uit Den Haag, op zichzelf reeds een zeer belangrijke attractie. Zon der afbreuk te doen aan de volledige Stafmuziek, den heer Pala en het Dubbel- mannenkwartet „Inter Nos", welke allen bij het Held. publiek reeds goede en oude bekenden zijn, volgen hieronder eenige bijzonderheden over den componist, zanger en volkszangleider Spoel. Geboren en gedeeltelijk opgevoed in de oude vermaarde stad Dordrecht, open baarde zich bij den jongeling Spoel reeds vroegtijdig liefde voor den zang, waarbij zijn oom, Willem Kes, bewerkte, dat hij zich uitsluitend aan de studie van den zang is gaan wijden. Aanvankelijk in Keulen als tenor optredend, werd hij in Berlijn leerling aan de Kon. Hoogeschool voor Musici, onder leiding van Prof. Schultze. Spoel, die inmiddels bariton was geworden, zong daarna onder leiding van Joeehin in de opera „Don Juan" e.a. de hoofdpartij met.... früulein Pfeiffer als Zerline, welke later zijn echtgenoote is geworden. Van zijn beide dochters is Greta Spoel een verrukkelijke zangeres, de meest bekende. Op den leeftijd van 28 jaar werd Spoel geroepen op te tredèn als leeraar voor de solo-klassen van den Kon. Conservatorium, te Den Haag, al waar hij thans speciaal als volkszanglei der een zeer bijzondere plaats inneemt. Zeer gunstige critieken uit binnen- en buitenland zullen met goedvinden van den heer Redacteur van de Held. Courant in den loop dezer week geplaatst worden. Betreffende toegangsbewijzen leze men de in dit blad geplaatste advertentie. - (Men zie ook onder „Ingezonden". Red. Held. Crt.). NOORDER KUNSTKRING. Een mooie tentoonstelling. De heer Pinkhof heeft reeds een en andermaul de aandacht gevestigd op de expositie van den te Den Helder residee- renden Noorder Kunstkring, en nu deze gisterenavond is geopend, mochten wij natuurlijk niet verzuimen daar tegen woordig te zijn, teneinde onze lezers hier van nog wat meer te vertellen. Van de oprichting der Vereeniging af hebben wjj jaarlijks melding gemaakt van de exposities, die van dit groepje Helder- sche kunstenaars uitgaan, en wij hebben met genoegen kunnen constateoren een wel niet sterke, maar staege stijging in belaugstelling en dus ook in bezoek. Kunst is nu eenmaal niet een artikel van dageHjksche consumptie en In een be perkte samenleving als de onze is het een sohaai-sch artikel bovendien. Dat de Noor der Kunstkring zich, ondanks de niet overgroote belangstelling, die hij van de zijde van het Heldersche publiek geniet, niet laat ontmoedigen, maar voortgaat te trachten de kunst nader tot het publiek, en het publiek nader tot de kunst te bren gen, kan alleen worden verklaard uit het heilig vuur, dat de werkende leden be zielt, en de phllosofische overweging, dat de waarde van het sehoone niet steeds wordt bepaald door de waardeering ervan. Koud en guur woei de wind ons tegen toen wfi, in den wintersehen ulster ge- huid, db> tot nu toe veilig was opgebor gen tusschen warme wlnterkleeren, maar nu wel weer gedurende een aantal maan den de eereplaats aan den kapstok zal In nemen, - ons opmaakten naar den Ka naal weg, waar in het gebouw naast het Postkantoor, de expositie gehuisvest is. Woest joegen de wolkenstapels langs het firmament; fel stond de maan aan den hemel en een inktzwarte wolk, waaronder zii vandaan kwam, was de oorzaak, dat zij dubbel zoo helder leek te schiinen. In een lichtende krans van wolken, massief rondom haar opgestapeld, zette zii haar tocht voort: levend goud in grillige massa's en wonderschoone wolkformaties. En wie niet op straat zijn moest, bleef bij voorkeur thuis, want de onaangenaam- gure wind maakte dat het bij de kachel thans heel wat gezelliger was dan langs den weg. In Kanaalweg 73. Maar In het gebouw Kanaalweg 73 was gezelligheid. Licht was er en belangstel ling, en dientengevolge blijde gezichten. De belangstelling, dit willen wij aanstonds constateeren, beperkte zich uitsluitend tot genoodigden: donateurs en leden van den Kring, omdat hedenavond de tentoonstel ling nog niet voor het publiek was ge opend. Maar die donateurs en leden had den zich dan ook niet onbetuigd gelaten en waren getrouw opgekomen. Een geluk kig omen! Althans zoo werd het door den voorzitter, den heer Pinkhof, uitgelegd. Immers, al deze vrienden van den Kring hebben hun "kennissen en relaties, aan wie zij deze expositie zullen aanbevelen. Er is, zeiden wij, een groei te consta teeren in wat op deze nieuwe expositie bijeengebracht is. Het is bemoedigend voor de hard en onvermoeid werkende leden, die aldus hun arbeid beloond zien en die dit werk uit louter Ideëel e redenen ondernemen. Het was de heer Pinkhof, die, te onge veer kwartier voor negen, de tentoonstel-1 ling opende met een kort woord van wel kom. Uit de groote opkomst van dezen avond meende bij we wezen er al op te mogen constateeren, (althans te ho pen), dat ook van de züde van het groote publek er belangstelling zou zijn. Het streven der vereeniging is zooveel moge lijk de kunst nader tot het publiek te brengen. Was tot dusVer z.g. „vrije" kunst gebracht, hedenavond komen wij, aldus de heer Pinkhof, met toegepaste kunst, namelijk voorwerpen, die voor het publiek praktische waarde hebben als verbruiks voorwerp. Wat hier bijeengebracht is, kan in elk huishouden gebruikt worden. Het is dit, wat ofïs nader tot het publiek, en het publiek nader tot ons zal brengen. De Vereeniging heeft van vele zijden medewerking gehad bü de inrichting van deze tentoonstelling. De directeur der Marinewerf stond doek af voor wandbe- kleeding, schragen en tafels om de voor werpen op te plaatsen; de firma Van Baaren voorzag ons gastvrij van licht, de firma Grunwald stelde voor matigen prijs de lokaliteit ter beschikking. Zonder deze hulp waren we er niet gekomen, zeide de heer Pinkhof, en zelfs hadden we het nog niet klaargespeeld, als niet verschillende onzer werkende leden hun tijd en arbeid belangeloos beschikbaar hadden gesteld. Hier moeten de namen worden genoemd van de heeren Steeman, de ziel der expo- sitie, Schoonhoven, den Overigen secre taris der Vereeniging, Goes, Van der Wouw, Kuiper, Sneltjes (zelf een der ex posanten). Deze laatste heeft zich bereid verklaard iederen avond gedurende twee uur zijn werk, kunstdrijf- en ciseleerwerk, in bedrijf te toonen. Tenslotte bracht spr. dank aan de pers voor de verleende gast- vrilheid en wees er op, dat verschillende namen van medewerkers nog niet zijn ge noemd. Wat er te zien Is. In .ziin verdere speech gaf de heer Pinkhof een resumé van wat deze tentoon stelling biedt, doch aangezien wij zelf thans met den lezer een rondwandeling wiilen maken, zuilen wij alleen nog ver melden, dat de heer Pinkhof, de hoop uit drukkend. dat ieder bezoeker tevreden zal zijn, eindigde met de tentoonstelling voor geopend te verklaren. Over het werk van den heer C. J. La- noog te Epe, die vertegenwoordigd is met een groote inzending kunst pottenbak- kerswerk van hem zelf en zün vrouw, heeft de heer Rinkhof zelf al een en ander medegedeeld in ons blad, zoodat wij kun nen volstaan daarnaar te verwijzen. Men zal bemerken, dat dit werk, vooral dat van Lanooy zelf, tamelijk hoog geprijsd is, maar men bedenke, dat van de voorwer pen slechts één enkel bestaat, zoodat de kooper gewaarborgd ls, dat er geen twee de exemplaar verkrijgbaar is. Dit geldt ook voor ander werk, al zijn er onder de inzenders, die ook het niussawerk ver vaardigen, dat uit den aard der zaak veel goedkooper is. Van Tlnc Krug—Vermeulen, een in zendster, die ook op vorige exposities heeft ingezonden, is er nu weer een col lectie batikwerk en hout-beschilderd. Dat een tweetal dames uit Heidelberg hier exposeerden, waardoor dus deze tentoon stelling tot een internationale wordt ge stempeld, is een buitenkansje, dat door een toeval den Noorder Kunstkring ten deel viel. Het zijn Helene Fank en Annie Kost, die uit Heidelberg een verzameling uit de hand bewerkt leerwerk Inzonden): tasschen, portefeuilles e. d. Dit werk ken merkt zich in de eerste plaats door de uiterst zorgvuldige en fraaie afwerking. Naast hen is onze plaatsgenoot, de heer Sneltjes, met zijn koper-drijf- en ciseleer werk. WH hebben daar indertijd eens over Reschreven; de heer Sneltjes heeft zich bereid verklaard iederen avond van half 8 tot half 10 demonstraties te geven van zijn wijze van bewerking. Ongetwijfeld zal dit wel de belangstelling trekken van het Heldersche publiek; de bewerking lijkt uiterst eenvoudig, maar men zal bemer ken, dat alles hierbij aankomt op het juiste artistieke inzicht van den bewer ker. Wat er geëxposeerd is, is zeer smaakvol. Mevrouw Klapmeljer heeft zeer mooi weef- en stopwerk Ingezonden, deels naai' ontwerpen van den heer Klapmeüer, deels naar eigen ontwerp. Dit is een stand, die veel dames zal trekken, die er noode van zullen kunnen scheiden. Hiernaast vindt men batikwerk van onzen plaatsgenoot, den heer J. R Mulders, en een collectie Leerdamsch glaswerk van de firma J. van Willigen. Ook deze voorwerpen zijn unica, d. w. z.. dat er van elk maar één enkel exemplaar is aangemaakt, hoewel de fa briek, zooals bekend is, ook massa-pro ductie vervaardigt, In het midden-gedeelte vinden we fraai, ijzersterk handweefwerk van Mies van Os, Heemstede, en een groote collectie kunstaardewerk van Eskaf te Huizen. De Eskaf is een coöperatieve maatschappij van kunstnijverheid, die zich toelegt op de vervaardiging van Kunstaardewerk, en die is opgericht met de bedoeling den visschers, die door de drooglegging der Zuiderzee buiten verdienste raken, aan arbeid te helpen. Tenslotte noemen wij nog een collectie boekwerken, inzending van de bekende Rotterdamsche Uitgeversfirma Brusse, die ter opluistering is ingezonden. Men vindt hier o. a. de complete serie van de bekende boekjes over „Toegepaste Kun sten in Nederland" en voorts een aantal uitgaven op kunstnijverheid en literair gebied. O. a. zijn er de dichtbundels».„Ver nieuwingen" en „Verworvenheden" van Henr. Roland Holst; een bundeltje verzen QEO. HANDELSMERK KEBOW M ETAALD RAA D LAM P E N 10 KAARS 25 f 45 CENT HALF WATT TYPEN 40 KAARS 65 ct. 75 75 ct. 100 85 ct. 200 f 1.20 KOGELLAMPEN 20 watt 60 ct. 30 watt 70 ct. 40 watt 80 ct. SPAARLAMPEN gematteerd 90 ct. van Jef Last: „Kameraden", van Roel Houwink „Strophen", van Adama van Scheltema „De keerende Kudde" en „de Tors", enz. Uitdrukkelijk wordt hier yer- meld, dat de Kunstkring zich niet belast met den verkoop dézer werken, doch den bezoeker daarvoor naar den plaatselijken boekhandel verwijst. Het andere is wel te koop. Wfl willen dit overzicht eindigen met nog te vermelden eenige photos van ontwer pen der heeren Klapmeüer en Pinkhof, een brievenstandaard en een paar kande laars, ontwerp Pinkhof, en eenige hout sneden ter opluistering. Tot en met Zondag geopend. Deze tentoonstelling die iedereen móet gaan zien is open eiken avond van 3 tot 10 uur, en de toegangsprijs bedraagt slechts 15 cent, De juiste plaats is gemak kelijk te vinden, want de heer Steeman heeft een uiterst pakkende étalage weten te maken, waarbü u wel vreeseliik nieuws gierig wordt gemaakt, maar toch.niets te zien krijgt van wat er binnen is. We zullen het hierbü laten. Laat ons hopen, dat een druk bezoek de belooning moge zün voor al den arbeid, die ver richt isl i Julianadorp. Dienst te Julianadorp in de „Star of Hope Mission", Donderdag 13 Nov. 7 u-, de heer Schut, van Winschoten. Callantsoog. Dienst te Callantsoog in de „Ster der Hope", Woensdag 12 Nov., half 8, n.m. 8 uur voor de kinderen, de heer Schut, van Winschoten. Anna Paulowna. Aan den Zwarteweg wordt voor reke ning van den heer L. Raven een winkel huis met garage gebouwd. Den heer A. A. Schouten, aannemer, is de bouw opgedragen. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna GEBOREN: Nioolaas Gerrit, z. v. N. H. Onderwater en A. van Graven; Marie, d. v. J. Dekker en M. Brak. GETROUWD: Jan Zifp en Maartje Tijsen. Wieringen. VERGADERING R. K. VOLKSBOND. Bovengenoemde afd. hield Zaterdag 8 Nov. l.l. een vergadering in het locaal van den heer S. Veerdig te Hipp.hoef. De opkomst was tamelijk goed. Om 7J uur nam de Geestelijk Adviseur het woord, daar de voorzitter en 2e voor zitter afwezig waren. De notulen werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Ingekomen stuk ken waren er niet. Zoodat daarna de be schrijvingsbrief werd behandeld, bestemd voor de centrale raadsvergadering op 8 Dec. a.s. te Rotterdam. Op voorstel van het bestuur werd den afgevaardigde vrij mandaat gegeven. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer C. de Boer, als plaatsvervanger de heer P. L. Vroone. Op de vraag van den voorzitter of de Boer het aannam, zei deze, dat hij liever had gewild dat P. L. Vroone afgevaardigde werd en hij plaats vervanger. De vergadering keurde góed dat dit onder elkaar zou worden uitgemaukt. De heer A. Vroone bracht namens de commissie tot nazien der boeken van den penningmeester, den heer J. Glim, ver slag uit dat alles in de beste orde was bevonden. Hierna werd dank gebracht aan de commissie voor haar moeite en aan den penningmeester voor zijn goed beheer. De G. A. deelde hierna mede dat er bij het bestuur lectuur aanwezig is die gratis bij den secretaris verkrijgbaar is. Ook werd nog medegedeeld dat de feestavond zal worden gegeven op Zater dag 29 Nov., in het lokaal Veerdig. Vervolgens werd medegedeeld dat de bond volgend jaar 10 jaar bestaat. Moet dit feestelijk herdacht worden dan vraagt het bestuur aan de vergadering of deze het goed vindt dat het bestuur op een volgende vergadering met een program ma voor den dag zal komen. Dit werd algemeen goedgevonden. Volgde rondvraag, waarin nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard gehouden werden. Hierna sloot de G.A, de vergadering met den Christelijken groot. HET KERKOONCEBT. J.1. Zondagavond gaf de gemengde zangvereeniging „Zang en Vriendschap" en kinderkoor „Jong Leven"', directeur de heer Jb J. Hovenier, van N. Niedorp, een concert in de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef, met welwillende mede werking van mevr. F. VetterHendriks, alhier. De kerk was vol belangstellend publiek. Na een kort openingswoord door den voorzitter, den heer De Haan, werd met de afwerking van het rijk voorziene programma begonnen. De zang klonk zuiver en schoon door het mooie kerkgebouw. Vooral de solozang van mevr. Vetter was prachtig. Na de eerste Aria des Gabriel uitdeSchöpfung van Haydn, waarbij allen onder de beko ring kwamen van haar voordracht, werd haar door Z. en Vr..bloemen aangeboden. Ook de andere 3 nummers, door haar gezongen, kwamen buitengewoon tot hun recht. Mevr. Vetter werd bü haar zang op het orgel begeleid door den heer Hove nier, wiens talent als organist zeer was te roemen,|daar de begeleiding keurig was en de heer Hovenier ook een goed organist bhjkt te zijn. De zang der vereeniging en haar Kinderkoor was zeer te roemen en „Zang en Vriendschap", met haar eminenten directeur, heeft alle eer van haar werk. Het was dan ook voor de aanwezigen een genotvollen avond, welke, naar wij hopen, door meerdere zal gevolgd worden. Met een kort slotwoord werd dit goed geslaagd concert gesloten. VERGADERING TRANSPORT ARBEIDERS BOND. Afd. Wieringen. J.1. Zaterdag om 5 uur hield de afdeeling Wieringen van den Christelijken Fa- brieks- en Transportarbeidersbond we derom een vergadering in de christelijke school te Den Oever, onder leiding van den heer Bosma, die het samenzijn opende met gebed. In de eerste plaats roept spr. daarna aan allen en dat waren er zeer velen een hartelijk welkom toe, vervol gens werden de toestanden in de Wierin- germeer uitvoerig besproken. Een leven dige discussie ontspon zich, de levensom standigheden, de loonen, de voeding enz. werden in uitvoerige bespreking gebracht en toegelicht. Het groote vraagstuk is of het wel op den weg van den christelyken landarbeidersbond ligt deze zaak alleen te behartigen. De regeling is in den Wie- ringermeerpolder erg slecht, ojn. bü h£t keet personeel, dat onder bezwarende om standigheden werk verricht, de voeding laat ook veel te wenschen over. Zü moeten noodgedwongen aan het werk, uit armoede geboren, zü werken over het algemeen ge nomen voor lager loonen, dan op andere werken het geval is. Bovendien krijgen zij hun weekgeld niet in handen van de Ned. Heidemaatschappij, bij welke zii werkzaam zijn, hun weekloon wordt naar hun vrouwen toegezonden. Zii krijgen wekelijks 4 gulden zakgeld uitbetaald, al waar zij levensmiddelen voor kunnen koo- pen. Er wordt op die menschen een ze kere terreur uitgeoefend, daar zü als zü in staking willen gaan, het devies van de Heidemaatschappij mee krijgen, niet wer ken of de keet uit, en dat beteekent voor de betrokken personen, naakt en berooid er tusschen uit. Dat zün ontegenzeggelyk wantoestanden. Bovendien is de voeding heel slecht in de keeten. Hier moet inge grepen worden. Nu zün er ook velen, wien geen geld toevertrouwd is, die het alles verbrassen en naar de kroeg brengen, hetwelk een verschijnsel is, dat niet alleen daar. maar ook op andere werken op Wie ringen voorkomt. Wat in hoofdzaak te wijten is aan het afschuwelijke keeten stelsel, waar de dronkaards gekweekt worden. Vervolgens sprak de vergadering den wensch uit, dat de landarbeidersbond al leen geen zeggingskracht zal hebben omdat in de Wieringermeer ook leden van het bouwvak en van den transportarbei dersbond werkzaam zOn. Nu heeft de Heide-Maatschappü wel een contract met den landarbeidersbond afgesloten en daardoor wasschen de besturen van de andere bonden hun handen in onschuld, maar de vergadering is van meening, dat hier verandering noodzakelijk en wen- echelijk is, want het werk val wel degelük onder den transportarbeldersb. en mede ouder het bouwvak. Op den thans inge slagen weg kan men niet voortgaan, het is niet in de lün, en in verband hiermee hebben de leden van het bouwvak een motie naar het hoofdbestuur gezonden om in te grijpen. Tenslotte kwam de vergadering tot de volgende conclusie: dat het gebiedend noodzakelijk is dat door het bestuur van de afdeeling Wieringen een motie ter ver gadering wordt opgesteld en naar het hoofdbestuur van den bond wordt toege zonden. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. De motie luidde aldus: De vergadering van 8 November van den Nederlandschen Bond van Christe lijke Fabrieks- en Transportarbeiders bond der afdeeling Wieringen in verga dering bijeen, verzoekt het hoofdbe stuur om maatregelen te treffen, dat ook de arbeiders in den Wieringer- meerpolder niet vallen onder den Land arbeidersbond, doch onder den Trans portarbeidersbond; de vergadering is daarom van meening, dat genoemde Werkzaamheden wel degelük vallen in dit ressort, zij verzoekt ten spoedigste een samenspreking met- het hoofdbe stuur van dea Christelüken Fabrieks- en Transportarbeidersbond. Er restten nu nog enkele zaken van huishoudelijken aard. Ten eerste werd er mededeeling van gedaan, dat de pen ningmeester bedankte voor zijn functie.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5