niet-leden, tevens brochures; van beide Niets meer aan de orde zijne, sluit de Bij acclamatie werd de tweede penning meester tot eersten penningmeester ge kozen. Het bestuur kwam vervolgens met een voorstel om twee boden te benoemen, één voor Hippolytushoef en één voor Den Oever, 'het resultaat was dat respectieve lijk voor beide plaatsen een bode werd benoemd, die daarvoor wekelijks een ver goeding krijgen. Er waren nog eenige ingekomen stuk ken ter tafel gebracht, w.o. een proef nummer van De Gids, een propaganda blad ter verspreiding onder de' leden en niet-leden, tevens brochures, van beiden zullen een zeker aantal aangeschaft wor den. Niets' meer aan de ored zijnde, sluit de voorzitter, de heer Bosma, de vergadering met dankgebed. OPENING VAN HET TWEEDE CHR. TEHUIS. Men deelde ons mede, dat het 2de Chris' telijk Tehuis voor Zuiderzeewerkérs a.s. Donderdagavond om half acht officieel geopend zal woiden, n.1. aan De Haukes, hetwelk zal geschieden door den heer Bosma van Hippolytushoef. Een en ander zal 6en feestelijk karakter dragen, waarbij allen hartelijk welkom zullen zijn. EEN GOED VOORBEELD. Mede op aandringen van de bezoekers van het Christelijk Tehuis te Den Oever werd sedert eenigen tijd een bus in het gebouw geplaatst, om langs dien weg tot het aanschaffen van een klok te komen, waarin men in zoover is geslaagd, dat het bedrag bijeen is en het uurwerk te Rotterdam bij een firma besteld is. OM OP TE FRISSCHEN. Een drietal Zuiderzeewerkers, die sterk onder, den invloed van sterken drank verkeerden, wilden zich j.1. Zondag avond naar den afsluitdijk begeven. Op dezen dijk aangekomen, konden zij hun evenwicht niet langer bewaren en vielen 'in een pas uitgebaggerde kuil, die vol met modder en water stond. Met veel moeite slaagde toegeschoten hulp erin de mannen er uit te halen, ge heel met modder besmeurd. DE VOORTGANG DER ZUIDERZEE WERKEN. Oude hijschkranen op het werk van de Aimsterdamsche Ballast Maatschappij wor den afgebroken, waar reeds e&i hajsch- piloeg aan het werk is. Dit werk vindt zijn oorzaak in het af- loopen der werkzaamheden. Al deze kra nen zullen vervolgens worden geschil derd en vervoerd. KIESCOLLEGE N. H. KERK. Tot leden van het Kiescollege der Ned. eHrv. Kerk van Oosterland e.a. zijn j.1. Zondag herkozen de heeren P. J. Bakker, te Vatrop, O. Sprenkeling, te Stroe en M. S. Bakker, te Oosterland; welke allen hun herbenoeming hebben aangenomen. Texel. Burgerlijke Stand van Texel van 810 November. GEBOREN: Maria Petronella Louisa, d. v. Lodewijk Franciscus Bremer en Fijtje Vlaming. BILJART-CLUB. Alhier bestaan plannen om in hotel „De Oranjeboom" een biljartclub op te richten. Vermoedelijk zal hierbij in een A- en in een B-klasse worden gespeeld, zoodat ook minder goede biljarters op de club-avonden gelijke tegenstanders zul len vinden. BOUW WOONHUIS. Bij onderhandsche aanbesteding is het metselwerk van het nieuw te bouwen woonhuis van den heer O. C. Burhorst, nabij de R. K. School, gegund aan den laagsten inschrijver den heer C. Keijzer. Het timmerwerk is opgedragen aan den heer G. Zoetelief; het schilderwerk aan den heer Jac. Rijk. DRUK ZIEKENVERVOER. In de laatste dagen zijn weer zeer vel<* waaronder heel ernstige, zieken naar Den Helder vervoerd. Zaterdagavond heeft voor het vervoer van een ernstige patiën te een extra boot naar Den" Helder ge varen. Helaas is deze zieke reeds tijdens het vervoer overleden. STEMMING DERTIG POLDERS. Maandag had in café „Den Burg" alhier de stemming' plaats van twee hoofdinge landen van het Waterschap .„De dertig' Gem. Polders op Texel". Uitgebracht waren 167 stemmen. Hiervan verkregen de heer A. Eelman Jbz. 166 en de heer S. J. Dijksen 164 stemmen; de heer C. S. Keyzer 2 en 2 stemmen blanco, zoodat de aftredende heeren herkozen zijn. MAR K TOVER ZICHT. Het zeer gunstige weder had heden- (Maandag)morgen zeer vele veehouders naar de markt gelokt; de veeaanvoer had daarmede echter geen gelijken tred ge houden. Voor degenen, die ter markt waren gekomen om de groote rundvee- aanvoer, die verwacht kon worden in ver band met de thans geopenden invoer in do gemeente, was deze markt een teleur stelling, daar het ingevoerde vee 14 dagen afzonderlijk moet worden gehou den. Ook a.s. week zal nog geen markt- aanvoer daarvan znogen plaats hebben, tenzij het gemeentebestuur daarvoor spe ciale toestemming verleend. - Wij hadden nu nog wel wat aanvoer verwacht van Texelsch rundvee, omdat op de volgende markten de prijs wel iets zal dalen. Dit be- teekende echter-zeer weinig. Het Texel- sche overtollige vee is vermoedelijk reeds verhandeld. De wolvee-aanvoer was heden ook niet groot; pl.m, een 25-tal overhouders waren aanwezig, de handel hierin wilde niet erg vlotten; de prijs was nog hoog. Verder bestond de aanvoer in enkele graskalveren, die vlug en voor goeden prijs werden verhandeld. De aanvoer van koeien en pinken be droeg een 8-tal. De handel hierin was minder vlug. Ook was een paard aange voerd, waarop weinig werd geboden. De biggenhandel was stug, de aanvoer bestond uit een 5-tal korven. De oude kippen werden ditmaal zeer vlug verkocht, hetgeen op een goeden prijs wijst. In de wolhandel bestond heden ter markt eenige levendigheid, doordat een der handelaars speculatief een prijs bood van 70 cent per kg. Dit is echter geen marktprijs, daar in den groot-handel de wol nog absoluut onverkoopbaar is, ook nog niet tegen een marktprijs van 65 ct. In de graan handel is het nog zeer stug, de prijs is te laag. Wel werd op de markt alhier door den tusscheuhandel aan vee houders die thans hun wintervoorraad moeten inslaan wat verkocht. De bouw- boeren kunnen echter nog slecht zaken doen. De aardappelenprijs is1 tengevolge van de zieke aardappelen in andere streken, vrij goed. Jtideschild. Zondagavond werd in de „Zeven Pro vinciën" de film vertoond „De laatste dagen van St. Petersburg". Het instituut van Arbeidersontwikkeling had dezen avond georganiseerd. De zaal was vol en de aanwezigen hebben wel genoten van de mooie filin. Na afloop volgde een bal. Men zie ook het verslag onder „Den Burg". DonBurg. FILMAVOND INSTITUUT VOOR ARBEIDERS-ONTWIKKELING. Reeds verschillende uitstekend ge slaagde filmavonden, waarop de meest bekende Russische films werden gegeven, hadden hier in de laatste jaren plaats. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling had hiermede werkelijk een. groot succes, want steeds was bijna de groote zaal van hotel „Texel" te klein om al de belangstellenden te bevatten. Het ver wonderde óns daarom j.1. Zaterdag niet weinig dat de zaal zoo slecht gevuld was; naar schatting was het publiek niet groö- ter dan een 100-tal personen. Het was ook thans weder een zeer goed geslaagde filmvertooning. Als hoofdnum mer werd gegeven „De laatste dagen van St. Petersburg", een kunstwerk van den Russisclien regisseur Pudowki. De film geeft een beeld van de revolutie in 1917. Evenals altijd heeft men bij de samenstel ling dezer film geen gebruik gemaakt van artisteu, doch om beter volkstypen te verkrijgen,, personen geheel uit' het volk zelf, de hoofdrollen laten vervullen. Ook dit is weder een prachtfilm gewor den, geheel verschillend van het genre der Amerikaansche films, waaraan de Europeesche filmfabrikanten een voor beeld hebben genomen. Het publiek ge noot zeer van de vertooning. Naast het hoofdnummer werden nog enkele kleine films afgedraaid n.1. „De begrafenis van Troelstra" en eeu zeer actueele „De protestmeeting van de S.D. A.P. tegen de Vlootwet te Amsterdam". Jammer dat in het eerste gedeelte van den avond het beeld niet helder was. Tóen men na de pauze gebruik ging maken van een betere lamp, werden de opnamen veel scherper weergegeven. FEESTAVOND U. L. O. A.s. Zaterdag zal in hotel „Texel" te Den Burg, een feestavond gegeven wór den voor de leerlingen der U. L. O. school. O.a. zal door de leerlingen gegeven worden een zangspel en eenige zangnum mers, die ze ook zelf op de piano bege leiden. De feestavond zal gratis toegankelijk zijn voor de introducé's der leerlingen. Aan ieder kind worden hiertoe vier kaar ten uitgereikt. Tot dekking der kosten zal in de zaal met een bus worden gecollec teerd. CONCERT. In de N*ed. Herv. Kerk alhier, zal op Dinsdag 25 November een Kerkconcert worden gegeven, waaraan zullen mede werken onze plaatsgenooten, mej. E. Dijt, cello, en de heer J. Visser, orgel. Mevr. Van der Poel, van Den Helder, zal eeni ge zangnummers geven, terwijl de heer T. J. Dito, eveneens van Den Helder, medewerkt met viool. Aangezien de ac- coustiek in deze kerk zeer goed is, be looft dit een "mooi e a vond te worden. Oosterend. LEZINGEN DS. BUSKES. Vrijdagmiddag om zes uur sprak Ds. Buskes in de Doopsgezinde Kerk hier voor kinderen, over „het leven van Jezus". Hierbij werden zeer mooie lichtbeelden vertoond. Dienzelfden avond om acht uur hield Ds. Buskes daar een lezing voor volwas senen, over „de stad Rome". Ook hierbij werden lichtbeelden vertoond. SCHAGEN SCHAGER MARKTFONDS. Het Schager Marktfonds, ter verzeke ring van afgekeurd slachtvee, ver zekerde in het 3e kwartaal van 1930, 885 runderen, waarvan 5 totaal werden af gekeurd en 413 ged. werden afgekeurd. De ontvangsten bedroegen 3.932.99, de uitgaven 3.675. MAZELEN. In Schagen komen eenige gevallen van mazelen voor. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. NED. BLOEMEN- EN PLANTEN- TENTOONSTELLING IN JOEGO-SLAVIE. De Nederlandsohe Joegoslavische Ka mer van Koophandel te Rotterdam deelt ons mede, dat in April 1931 ter gelegen heid van de Internationale Jaarbeurs te Zagreb, aldaar een groote Nederlandéchc bloemen- en plantententooiiBtelling zal worden gehouden. De eerste zending bloembollen is reeds onderweg. De bloembollen zullen door de tuinderijen van de stad Zagreb uitgeplant worden. Een dezer dagen zullen twee af gevaardigden van den Nederl. ïuinbouw- raad, die een speciaal comité voor deze tentoonstellïng heeft gevormd, naar Zag reb vertrekken, ten einde een en ander te regelen. De Ned. tentoonstelling te Zagreb wordt ais een Balkan-tentoonstelling georgani seerd. Naar wij vernemen, hebben de Ned. bloemen- en plantenhandelaren een actie ingesteld, om een verlaging van de in voerrechten te verkrijgen. De minister zonder portefeuille dr. Otte Franges te Belgrado is bescherm heer van deze Nuderlandsche tentoonstel ling te Zagreb. (Hbld.). LUCHTVAART. Het tweede postvliegtuig weer thuis. Zondagmiddag op Schiphol go- land. Het tweede vliegtuig werd Zondagmid dag omstreeks twee uur aan Amsterdams luchthaven verwacht. Degenen die ge komen waren om de piloten Hondong, PelleiLS en den mecanicien Weber te be groeten, werden eerst eenigszins teleur gesteld. De vliegers waren al zeer vroeg des ochtends uit Boedapest vertrokken, ongeveer te half zes, maar b^et weer speel de hun parten. Zij hadden te kampen ge kregen met een duchtigen tegenwind, waarom zij besloten, met liet oog op den benzinevoorraad aan boord, een tus- schenlandiiig te maken. Dat deden z\] te Hannover. De vliegers vertrokken uit Hannover te 2. 15, zoodat de aankomst op Schiphol te ongeveer half vijf verwacht kon worden. Binnen een paar seconden was de PH AEO boven het terrein, waar de belang stellenden zich inmiddels in een dichte rij op het paddock opgesteld hadden om van de daling der Inoië-vliegers op vader- Iandschen bodem getuigen te kunnen zijn. De landing verliep vlot en toen Hondong, Pellens en Weber uit de cabine stapten, klonken er luide hoera's. De begroeting was als altfid zeer hartelijk. De geheele terugtocht had tien dagen geduurd. Op Vrijdag 31 October waren de vliegers uit Bandoeng vertrokken. Het vierde postvliegtuig in Indië aangekomen. Het vierde postvliegtuig, de P.H.A.E.Z. is Zondagochtend te 5.35 uit Bangkok ver trokken en om 12.20 te Medan aange komen. Aneta seinde gisterenmorgen uit Bata via: Het vierde postvliegtuig bemand met de vliegers Fryns en Both en den mecanicien Bruinesteyn, is vanochtend om 4 uur 15 op het vliegveld Tjililitan geland. Van middag vliegt het door naar Bandoeng. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TYEN. Naar uit Boesjir aan het Persbureau V. D. wordt gemeld, is de heer Van Tyen, die al# exportmanager van de firma Van Houten te Weesp een zakenvlucht maakt naar Ned.-Indië, Zaterdagmorgen om 8.43 van Boesjir vertrokken en om 15.20 te Djask aangekomen. Te Karatsjl. De heer Van. Tijen is Zondagmorgen om 6 uur 10 uit Djask vertrokken en om 16 uur 5 te Karatsji geland. De heer Van Tijen was van plan, een dag te Karatsji te blijven. Het luchtschip Graf Zeppelin. Op weg naar Nederland. Een'bericht van hedenochtend 0 uur 15 uit Friedrichshal'en meldt. Om 0 uur 10 is de Graf Zeppelin onder bevel van dr. Eckener vertrokken voor een postvaart naar Nederland. Aan boord bevinden zich 20 passagiers, allen, leden van de finan- cieele commissie van den Wurtemberg- schen Landdag. Te Venlo zal men post uitwerpen en opnemen. Het luchtschip wordt vanmiddag tus- schen vier en vijf uur te Friedrichshafen terugverwacht. Deze vaart naar Nederland is een juhi- leumstocht, het is n.1. de 150e vaart, die het luchtschip onderneemt. Boven Venlo. Groote belang stelling. Vaz Dias meldt hedenmorgen: Op de groote hei ten Oosten van de stad Venlo was 't heden morgen in de vroegte bijzonder druk in verband met de verwachtte aankomst van het Duitsohe luchtschip „Gral' Zeppelin". Honderden personen, waaronder vele autoriteiten, wai'en naar buiten gegaan om do aan komst van liet luchtgevaarte te zien. Te 3 minuten voor 7 kwhm de G. Z. in zicht. Een hoera ging op toen het luchtschip kort daarop boven de groote hei verscheen. Te 7 uur 10 min. heeft de Gr. Z. een postzak, wegende ongeveer 15 K.G., aan een parachute uitgeworpen. Het lucht schip vloog met geringe vaart over de hel en keerde daarna terug. Boven de hei heeft liet luchtschip op 60 meter hoogte ongeveer 3 minuten nagenoeg stil gelegen. Te 7 uur 28 werd een kabel uit geworpen en daaraan werd de Ned. Post, pl.m. 13001400 briefkaarten, opgetrok ken. De Gr. Z. vloog daarna over de stad en verdween in Z.W. richting. Uit Roermond wordt gemeld: 8 u. 4 hedenmorgen verscheen het Duitsche luchtschip, komende uit de rich ting van Venlo, plotseling boven de stad. Het luchtschip vloog zeer langzaam en op betrekkelijk geringe hoogte. Er was zeer groote belangstelling. liet luchtschip verdween in Z. richting. De Do x. Een-en-twlntig passagiers. Men meldt aan de N. Rott. Crt., dat op de vlucht van Amstewlam naar C'alsbot 36 personen aan boord van de DO X zul len zijn, van wie 15 leden der bemanning. Aan boord zullen zijn de heer en mevrouw Dornier en verder 16 passagiers voor Southampbon, één passagier voor Lissa bon en twee passagiers voor Amerika. Tot de passagiers, die meegaan naar Southflimptüii, behooren vijf Nederlanders, n.1. mej. Pit'ty Burgerhout, uit Wassenaar, de heer Iiobert van Gennep, uit Den Haag, de heer imr. G. Goedhart, uit Am sterdam, en de militaire vliegers J. van Onlangs en jlir. Sandberg uit Soesterberg De toebereidselen voor het vertrek. In verband met de ongunstige weers gesteldheid (nevel) vér trok de DO X Zondag niet. Duizenden hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, om Zondag de vliegboot zij het dan ook alleen aan de buitenzijde (aan boord gaan was niet toegestaan) te bewonderen. Het vliegschip is (gistermorgen om 12 uur vertrokken. Zondagochtend was na de ontvangst van de weerberichten besloten, dat de DO X gisterenmorgen zou vertrekken. Het weer was vanmorgen inderdaad vei beter dan de afgclooprn dagen en boe- wel de voorspellingen voor de eerst volgende dagen weinig goeds doen ver wachten, verklaarde de perschef van de Dornierfabrieken gistermorgen vroeg, dat het vertrek in ieder geval zou doorgaan. Alvorens zich in te schepen, heeft de heer Dornier aan den ondercommandant der marine te Amsterdam, kolonel Roms- winckel, die mede aanwezig was, dank gebracht voor de uitstekende hulp, welke hij dezer dagen ondervonden heeft van de Nederlandsche marine en hem verzocht, dien dank ook over te brengen aan de directie van het loodswezen, die een extra zware meerboei uit Enkhuizen gezonden had om daar het vliegschip na aankomst aan vast te leggen. Ook luitenant ter zee tweede klasse van Overeem, commandant van het detachement matrozen, dat dezer dagen op Schellingwoude dienst -heeft gedaan en de bemanning van de DO X op alle mogelijke wijze behulpzaam is geweest, heeft de heer Dornier zijn warmen dank betuigd. Bij den start om 12 uur was het weer zeer goed. Er was nagenoeg geen wind. Men meldt d.d. gisteren uit IJmuiden: De DO X is vanmorgen 12 u. 10 over IJmuiden gevlogen. De vliegboot is op zijn hoogst 2 minuten boven het gebied van Velzen en IJmuiden geweest. Om 12 u. 12 bereikte zij de Noordzee en vloog toen in Z.W. richting verder. Het toestel vloog niet op groote hoogte, naar schatting 3 400 M. In Engeland. De DO X is gistermiddag te 3 uur 36 (Gr. T.) met een sierlijken boog op het water bij Calshot neergestreken, onge veer 1000 M. uit de kust. Een douane- bootje naderde 5 minuten later en nam de 23 passagiers over om ze naar South- ampton te brengen. Dornier, de uitvinder, werd van alle zijden gelukgewenscht. Toen de DO X in het zicht van het eiland Wight kwam, vlogen ongeveer 50 EngeTsohe legervlieg- tuigen haar tegemoet, om haar naar Calshot te escorteeren. Groote belangstelling te Calshot. Toen de DO X aan de boei gemeerd lag, werd direct de Duitsche handelsvlag geheschen. Vice-luchtmaarschalk Lamb begaf zich als eerste der autoriteiten aan boord van de vliegboot en begroette de opvarenden namens liet ministerie van luchtvaart. Nadat de douaneformaliteiten vervuld waren werd verlof gegeven aan land te gaan. Een vertegenwoordiger van de Domier Werke heeft vastgesteld, dat de vlucht van Amsterdam naar Calshot 3 uur 51 minuten geduurd heeft. De DO Z zal Calshot waarschijnlijk Donderdag ver laten om verder te vliegen naar Bor deaux, La Corunha en Lissabon, alwaar de oceaanvlucht zal beginnen. Te Calshot gaat het zeer levendig toe. Steeds komen nieuwe groepen kijklusti- gen uit Londen aan. De politie heeft uit- Verkrijgbaar bij Firma J. van Willigen, Weststraat. gebreide maatregelen genomen om het verkeer in goede banen te leiden. De prins van Wales zal er een tochtje mee doen. Naar verluidt, zal de prins van Wales, als hij niet anderszins bezet is, een tocht met het Duitsche vliegschip Do X doen. HET ONDERZOEK VAN DE RAMP VAN DE R 10L Het onderzoek en het verhoor der ge tuigen is gisteren gesloten en Sir John Simon heeft tot 3 December uitstel ge kregen om zijn eerste rapport in te dienen. De laatste getuigrn-deskundigen, die de proefvaart naar Hendon hadden mee gemaakt, erkenden allen dat het lucht schip erg zwaar in de lucht gelegen liad en erg stroef was geweest in zijn be wegingen. Luitenant Irwin had dan ook tot zijn collega Booth, den commandant van de R. 100, gezegd, dat hij hoopte, dat het luchtschip voor het vertrek naar Indië een proeftocht van 36 tot 48 uur zou maken in zoo slecht mogelijk weer, maar toen zijn chef, overste Colmore, het schip reisvaardig had verklaard, had Irwin natuurlijk gezwegen. In een kort overzicht zeide Sir John Simon, dat hij de oorzaak niet kan op geven, maar dit ook na deze eerste be handeling niet had verwacht. Er waren uit. de gekregen verklaringen misschien wel honderd oorzaken op te maken en zijn commissie zou die nu alle nauwge zet onderzoeken en er zooveel op goede gronden verwerpen, totdat ei- eindelijk één zou overblijven die iedereen als de ware oorzaak erkennen zou. VLIEG DIENST PARIJS—LIMA. Het eerste vliegtuig van de geprojec- teerden luchtlijn ParijsLima Is Vrijdag te Lima geland. Aan boord bevond zich de heer Coulin, directeur voor Zuid-Ame rika van den Fransehen luchtpostdienst, die verklaarde dat binnen enkele maan den de post uit Parijs in 6\h dag de Peru- aansche hoofdstad zou bereiken. EEN SPAANSCH MARINEVLIEGTUIG NEERGESTORT. Bij Barcelona is een watervliegtuig van de marine tengevolge van een motordefect neergestort. Beide inzittende officieren werden gedood. Ingezonden. Buiten verantwoordelijk van de redactie. Den Helder, 10 Nov. 1930. LIEFDADIGHEIDSCONCERT OP MAANDAG 17 NOVEMBER. Daar mij de gelegenheid niet is gebo den om muzikaal mede te werken bij bet concert ten voordode van één onzer nood lijdende toonkunstenaren, die vergrijsd is in liet vak en nu zich moet beroepen op de milddadigheid van de inwoners van Den Hekier èn daarbuiten wil ik toch medewerken in dezen zin, door ieder aan te sporen deze gelegenheid aan te grijpen iets te doen ten nutte van de muziek in het algemeen en den toonkun stenaar in het bizonder. Zij, die een kaart voor dit buitengewoon concert koopen bevoordeelen een ander èn zichzelven daarmee, mits zij het concert bijwonen. Goéde wijn behoeft geen krans*. Over de medewerkende altisten van Den Helder behoeven we niet uitte weiden, hun namen staan er voor borg, dat hier ware kunst zal worden gegeven. De Heer Leistikow met de Koninklijke Marine Kapel is overbekend, de beer Lee wens met zijn dubbel-mannenkwartet heeft ook reeds zijn sporen lang verdiend en verder de H.H. Pala en v. <1. Weg zijn muzikaal aan elkaar gewaagd. We krijgen dien avond-dus uit de eerste hand, zoowel in strumentaal als vocaal. Ten laatste en niet ten minste komt voor deze gelegenheid naar Den Helder niet meer en niet' minder dan Arnold Spoel, niet de beer Arnold Spoel maar kortweg Arnold Spoel*. Tusschen haakjes zij bier vermeld, ter verduidelijking, dat Arnold Spoel op liet Koninklijk Conservatorium voor muziek te 's Gravenhage altijd tegen ons leer lingen zei»We zeggen toch niet mijnheer van Beethoven en mijnheer Bach, dus

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6