«ELBERSCHE COURANT v. WILLIGEN Eleetrische Gloeilampen TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS WESTSTRAAT Krimper. GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAG 11 NOVEMBER 1930 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 11 Nov16.44 uur. ÏVoensdag 12 16.42 Onze stadgenoote, inej. N. Kenter, slaagde Zaterdag j.1. te Utrecht voor het diploma Kantoorstenograai. TAPTOE. Hedenavond 8 uur, bö gunstig weer, Taptoe. VERGADERING ANTI-MILITAIR PROP. OOM3TE. De In onze agenda voor openbare ver gadering, etc., aangekondigde vergade ring van bovengenoemd comité, heeft Dinsdag 18 November niet plaats in „Musis Sacrum", zooals abusievelijk ver meld werd, doch in „Casino". BIBLIOTHEEK THEOSOFISCHE VEREENIGING. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de bibliotheek der Theosofi sche Vereeniging, welke geopend is des Donderdagsavonds van half S—8 uur, in het lokaal Sluisdijkstraat 54. Ook voor niet-leden zijn boeken verkrijgbaar. Re gelmatig zal hierover een advertentie ver schijnen. DEPARTEMENT DEN HELDER DER MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Door bovengenoemd Departement zal gedurende den winter 1930/'81 een cursus worden gehouden voor jongens van 10 15 jaar voor het maken van houten voor werpen en tot het maken van koperen siervoorwerpen. De cursus zal wederom gehouden worden des Zaterdags van 25 uur. Het lesgeld, vóór den cursus te vol doen, bedraagt f 2.50. Aanmelding bij den secretaris, den heer H. Ph. Kottman, Binnenhaven 87, Woensdag 12 November tusschen 7 en 8 uur. Aangezien verwacht wordt dat vele jon gens Jich zullen aanmelden is het ge- wensclit zich op tijd op te geven, want indien de toeloop weer zeer groot is als verleden jaar, is het volstrekt niet uitge sloten dat sommige jongens niet geplaatst kunnm worden. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN In Aansluiting op het bericht in Uw blad van 8 Nov. 1.1. opgenomen over de Coöperatieve Ziekteverzekering voor de Vrouw en het Gezin, deel Ik U mede, dat het bestuur der Ned. Vereen, v. Huis vrouwen afd. Den Helder, reeds in studie heeft genomen, de vraag, of een eventu eels deelname aan deze verzekering kan worden aanbevolen. Gaarne willen wij ieder, die belang stelt in ds oprichting dezer nieuwe ver eeniging met onze reeds verkregen in lichtingen van dienst zijn, op één onzer clubmiddagen, die om de 14 dagen in U.S. O. worden gehouden. „MORGENROOD". (Directeur de heer F. v, d. Meij). Men schrijft ons: Het 18-jarig bestaan der gemengde Zangvereeniging „Morgenrood" word Za terdag 8 November herdacht met een concert in Casino. Medewerking werd verleend door de onderafdeeling (meisjes koor) «n mej. Corry Dol, pianobegeleiding. Niet minder dan elf Zangnummers prijk ten op het programma en alles dooreen- geuonen, hebben zoowel het koor als de onderifdeeling.zich uitstekend van hunne taak gekweten. De zuiverheid, nuan- ceeriig, liet in niets te wenschen over. Er zal echter wat meer met gevoel moeten word«n gezongen, hoofdzakelijk bij de dumes. Met zuiver zingen alleen komt men er niet. Ook op de voordracht moet wordin gelet en dat verkrijgt men alleen alsdtn tekst van het te zingen liedgoed word. begrepen. Men late dit niet aan enkeb over. De tenoren zongen beschaafd. Een ver- sterkng, ook van de bassen is echter aan te be/elen. Doarhetkoor werden gezongen :Zangers- marsih, van A. Trube, Bij de beeltenis eenei moeder, van Adama van Scheltema, Schatpherders Zondagslied, van O. Kreut- zer, I-anis Angelicus, van W. P. K. Jansen, Lente geboort, van Jac. Bonset, Kerstlied, van lern. Diamant en Bruidskoor uit de Loheigiin van Richard Wagner. De onderafdeeling zong een 4-tal liede ren 'an Hendrika v. Tusschenbroek, te weter„Flink", „In Mei", „Watersprong" en „haar 't Duinland". De frissche jonge meisjisstemmen konden wel bekoren. Men hoede zich echter voor ruwheid. Het acces was groot en „Naar 't Duin- land"moest gebisseerd worden. De voorzitter, de heer K. Groot, deed" in ziji woord een beroep op de aan- wezign, zich bij de vereeniging aan te sluite. Mogen zijn woorden niet te ver- geefsh zijn geweest. Bij een groot koor zoudei de nummers „Lentegeboort" en „BruLskoor uit Lohengrin", die werkelijk zeer goed gezongen werden, nog meer tot zijn recht zijn gekomen. Wij hopen deze liederen nog eens te hooren. Verschillende nummers werden zeer verdienstelijk begeleid door Corry Dol. De bloemen, haar door den voorzitter namens de vereeniging overhandigd, waren wel verdiend. Tot slot een blijspel „Liefde zoekt iist" en vanzelf een bal na. Alles bij elkander, voor „Morgenrood" een succesvolle avond voor een goed bezette zaal. VRIJZ. HERV. KERKKOOR. Het Bestuur van het Vrijzinnig Her vormd Kerkkoor deelt mede, dat door ziekte in het Diaconiehuis, de zanguit voering hedenavond niet doorgaat en daardoor gewone repetitie wordt gehou den in het gebouw U.8.O. op het gewone uur. Men zie de advertentie in dit blad. LIEFD ADIGHEIDSOON CERT. Naar wij vernemen is de animo voor het concert, dat op Maandag 17 November in Casino wordt gegeven, reeds belangrijk te noemen. Onder de medewerkenden is de heer Arno ld Spoel, uit Den Haag, op zichzelf reeds een zeer belangrijke attractie. Zon der afbreuk te doen aan de volledige Stafmuziek, den heer Pala en het Dubbel man nenkwartet „Inter Nos", welke allen bij het Held. publiek reeds goede en oude bekenden zijn, volgen hieronder eenige bijzonderheden over den componist, zanger en volkszanglelder Spoel. Geboren en gedeeltelijk opgevoed in de oude vermaarde stad Dordrecht, open baarde zich bij den jongeling Spoel reeds vroegtijdig liefde voor den zang, waarbij zijn oom, Willem Kes, bewerkte, dat hij zich uitsluitend aan de studie van den zang is gaan wijden. Aanvankelijk in Keulen als tenor optredend, werd hij in Berlijn leerling aan de Kon. Hoogeschool voor Musici, onder leiding van Prof. Sohultze. Spoel, die inmiddels bariton was geworden, zong daarna onder leiding van Joechin in de opera „Don Juan" e.a. de hoofdpartij met.... fröulein Pfeiffer als Zerline, welke later zijn echtgenoote is geworden. Van zijn beide dochters is Greta Spoel een verrukkelijke zangeres, de meest bekende. Op den leeftijd van 28 jaar werd Spoel geroepen op te treden als leeraar voor de solo-klassen van den Kon. Conservatorium, te Den Haag, al waar hij thans speciaal als volkszanglei der een zeer bijzondere plaats inneemt. Zeer gunstige critieken uit binnen- en buitenland zullen met goedvinden van den heer Redacteur van de Held. Courant in den loop dezer week geplaatst worden. Betreffende toegangsbewijzen leze men de in dit blad geplaatste advertentie. (Men zie ook onder „Ingezonden". Red. Held. Crt). NOORDER KUNSTKRING. Een mooie tentoonstelling. De heer Pinkhof heeft reeds een en andermaal de aandacht gevestigd op de expositie van den te Den Helder residee- renden Noorder Kunstkring, en nu deze gisterenavond is geopend, mochten wij natuurlijk niet verzuimen daar tegen woordig te zijn, teneinde onze lezers hier van nog wat meer te vertellen. Van de oprichting der Vereeniging af hebben wij jaarlijks melding gemaakt van de exposities, die van dit groepje Helder- sche kunstenaars uitgaan, en wij hebben met genoegen kunnen constateeren een wel niet sterke, maar staege stijging in belangstelling en dus ook in bezoek. Kunst is nu eenmaal niet een artikel van dageliiksche consumptie en in een be perkte samenleving als de onze is het een schaarsoh artikel bovendien. Dat de Noor- der Kunstkring zich, ondanks de niet overgroote belangstelling, die hij van de zijde van het Heldersche publiek geniet, niet laat ontmoedigen, maar voortgaat te trachten de kunst nader tot het publiek, en het publiek nader tot de kunst te bren- fen, kan alleen worden verklaard uit het elllg vuur, dat de werkende leden be zielt, en de philosofische overweging, dat de waarde van het schoone niet steeds wordt bepaald door de waardeering ervan. Koud en guur woei de wind ons tegen toen wü, in den winterschen ulster ge huld, die tot nu toe veilig was opgebor gen tussohen warme winterkleeren, maar nu wel weer gedurende een aantal maan den de eereplaat9 aan den kapstok zal in nemen, ons opmaakten naar den Ka naalweg, waar in het gebouw naast het Postkantoor, de expositie gehuisvest is. Woest joegen de wolkenstapels langs het firmament; fel stond de maan aan den hemel en een inktzwarte wolk, waaronder zii vandaan kwam, was de oorzaak, dat zü dubbel zoo helder leek te schijnen. In een lichtende krans van wolken, massief rondom haar opgestapeld, zette zii haar tocht voort: levend goud in grillige massa's en wonderschoons wolkformaties. En wie niet op straat zün moest, bleef bü voorkeur thuis, want de onaangenaam- gure wind maakte dat het bit de kachel thans heel wat gezelliger was dan langs den weg. In Kanaalweg 78. Maar in het gebouw Kanaalweg 78 was gezelligheid. Licht was er en belangstel ling, en dientengevolge blijde gezichten. De belangstelling, dit willen wü aanstonds constateeren, beperkte zich uitsluitend tot genoodigden: donateurs en leden van den Kring, omdat hedenavond de tentoonstel ling nog niet voor het publiek was ge opend. Maar die donateurs en leden had den zich dan ook niet onbetuigd gelaten en waren getrouw opgekomen. Een geluk kig omen! Althans zoo werd het door den voorzitter, den heer Pinkhof, uitgelegd. Immers, al deze vrienden van den Kring hebben hun kennissen en relaties, aan wie zü deze expositie zullen aanbevelen. Er is, zeiden wü, een groei te consta teeren in wat op deze nieuwe expositie büeengebraoht is. Het is bemoedigend voor de hard en onvermoeid werkende leden, die aldus hun arbeid beloond zien en die dit werk uit louter ideëele redenen ondernemen. Het was de heer Pinkhof, die, te onge veer kwartier voor negen, de tentoonstel ling opende met een kort woord van wel kom. Uit de groote opkomst van dezen avond meende hü we wezen er al op te mogen constateeren, (althans te ho pen), dat ook van de zijde van het groote pubiek er belangstelling zou zün. Het streven der vereeniging is zooveel moge- lük de kunst nader tot het publiek te brengen. Was tot dusver z.g. „vrüe" kunst gébracht, hedenavond komen wü, aldus de heer Pinkhof, met toegepaste kunst, namelük voorwerpen, die voor het publiek praktische waarde hebben als verbruiks voorwerp. Wat hier bijeengebracht is, kan in elk huishouden gebruikt worden. Het is dit, wat ons nader tot het publiek, en het publiek nader tot ons zal brengen. De Vereeniging heeft van vele züden medewerking gehad bü de inrichting van deze tentoonstelling. De directeur der Marinewerf stond doek af voor wand be kleeding, schragen en tafels om de voor werpen op te plaatsen; de firma Van Baaren voorzag ons gastvrij van licht, de firma Grunwald stelde voor matigen prüs de lokaliteit ter beschikking. Zonder deze hulp waren we er niet gekomen, zelde de heer Pinkhof, en zelfs hadden we het nog niet klaargespeeld, als niet verschillende onzer werkende leden hun tüd en arbeid belangeloos beschikbaar hadden gesteld. Hier moeten de namen worden genoemd van de heeren Steeman, de ziel der expo* aitle, Schoonhoven, den üverigen secre taris der Vereeniging, Goes, Van der Wouw, Kuiper, Sneltj es (zelf een der ex posanten). Deze laatste heeft zich bereid verklaard lederen avond gedurende twee uur zün werk, kunstdrüf- en ciseleerweik, in bedrüf te toonen. Tenslotte bracht spr. dank aan de pers voor de verleende gast vrijheid en wees er op, dat verschillende namen van medewerkers nog niet zün ge noemd. Wat er te zien Is. In zijn verdere speech gaf de heer Pinkhof een resumé van wat deze tentoon stelling biedt, doch aangezien wij zelf thans met den lezer een rondwandeling willen maken, zullen wü alleen nog ver melden, dat de heer Pinkhof, de hoop uit drukkend, dat ieder bezoeker tevreden zal zijn, eindigde met de tentoonstelling voor geopend te verklaren. Over het werk van den heer C. J. La- noog te Epe, die vertegenwoordigd is met een groote inzending kunst pottenbak- kerswerk van hem zelf en zün vrouw, heeft de heer Pinkhof zelf al een en-ander medegedeeld in ons blad, zoodat wü kun nen volstaan daarnaar te verwijzen. Men zal bemerken, dat dit werk, vooral dat van Lanooy zelf, tamelük hoog geprijsd is, maar men bedenke, dat van de voorwer pen slechts één enkel bestaat, zoodat de kooper gewaarborgd is, dat er geen twee de exemplaar verkrijgbaar is. Dit geldt ook voor ander werk, al zün er onder de inzenders, die ook het massa werk ver vaardigen, dat uit den aard der zaak veel goedkooper is. Van Tine Krug—Vermeulen, een in zendster, die ook op vorige exposities heeft ingezonden, is er nu weer een col lectie batikwerk en hout-beschilderd. Dat een tweetal dames uit Heidelberg hier exposeerden, waardoor dus deze tentoon stelling tot een internationale wordt ge stempeld, is een buitenkansje, dat door een toeval den Noorder Kunstkring ten deel viel. Het zün Helene Fank en Annie Kost, die uit Heidelberg een verzameling uit de hand bewerkt leerwerk inzonden: tasschen, portefeuilles e.d. Dit werk ken merkt zich in de eerste plaats door de uiterst zorgvuldige en fraaie afwerking. Naast hen is onze plaatsgenoot, de heer SneltJes, met zün koper-drijf- en ciseleer werk. Wü hebben daar indertijd eens over geschreven; de heer Sneltjes heeft zich bereid verklaard lederen avond van half 8 tot half 10 demonstraties te geven van zijn wijze van bewerking. Ongetwüfeld zal dit wel de .belangstelling trekken van het Heldersche publiek; de bewerking lijkt uiterst eenvoudig, maar men zal bemer ken, dat alles hierbij aankomt op het juiste artistieke inzicht van den bewer ker. Wat er geëxposeerd is, Is zeer smaakvol. Mevrouw Klapmeljer heeft zeer mooi weef- en stopwerk ingezonden, deels naar ontwerpen van den heer Klapmeüer, deels naar eigen ontwerp. Dit is een stand, die veel dames zal trekken, die er noode van zullen kunnen scheiden. Hiernaast vindt men batikwerk van onzen plaatsgenoot, den heer J. R. Mulders, en een collectie Leerdamsoh glaswerk van de firma J. van Willigen. Ook deze voorwerpen zün unica, d. w. z. dat er van elk maar één enkel exemplaar is aangemaakt, hoewel de fa briek, zooals bekend is, ook massa-pro ductie vervaardigt. In het midden-gedeelte vinden we fraai, Üzersterk handweefwerk van Mies van Os, Heemstede, en een groote collectie kunstaardewerk van Eskaf te Huizen. De Eskaf is een coöperatieve maatschappü van kunstnüverheid, die zich toelegt op de vervaardiging van Kunstaardewerk, en die Is opgericht met de bedoeling den visschers, die door de drooglegging der Zuiderzee buiten verdienste raken, aan arbeid te helpen. Tenslotte noemen wü nog een collectie boekwerken. Inzending van de bekende Rotterdamsche Uitgeversfirma Brusse, die ter opluistering is ingezonden. Men vindt hier o. a. de complete serie van de bekende boekjes over „Toegepaste Kun sten in Nederland" en voorts een aantal uitgaven op kunstnijverheid en literair gebied. O. a. zün er de dichtbundels „Ver nieuwingen" en „Verworvenheden" van Henr. Roland Holst; een bundeltje verzen BEO. HANDELSMERK KEBOW METAALDRAADLAMPEN 10 KAARS 25 45 CENT HALF WATT TYPEN 40 KAARS 65 ct. 75 75 c». 100 85 c«. 200 f 1.20 KOGELLAMPEN 20 watt 60 ct. 30 watt 70 ct. 40 watt 80 ct. SPAARLAMPEN gematteerd 00 ct. van Jef Last: „Kameraden", van Roel Houwink „Strophen", van Adama van Scheltema „De keerende Kudde" en „de Tors", enz. UitdrukkeUjk wordt hier ver meld, dat de Kunstkring zich niet belast met den verkoop dezer werken, doch den bezoeker daarvoor naar den plaatselüken boekhandel verwüst. Het andere is wel te koop. Wü willen dit overzicht eindigen met nog te vermelden eenige ph-otos van ontwer pen der heeren lüapmeüer en Pinkhof, een brievenstandaard en een paar kande laars, ontwerp Pinkhof, en eenige hout sneden ter opluistering. Tot en met Zondag geopend. Deze tentoonstelling die iedereen moet gaan zien is open eiken avond van 3 tot 10 uur, en de toegangsprijs bedraagt slechts 15 cent. De juiste plaats is gemak kelijk te vinden, want de heer Steeman heeft een uiterst pakkende étalage weten te maken, waarbij u wel vreeselijk nieuws gierig wordt gemaakt, maar toch.niets te zien krijgt van wat er binnen is. We zullen het hierbü laten. Laat ons hopen, dat een druk bezoek de belooning moge zün voor al den arbeid, die ver richt isl Groot geruisch eD persend lawaai hoog in de lucht was er te hooren. Het klonk eerst alsof, na een straffen zuidwester, de wind aanstonds zal uit schieten en het geloei van den aanstor menden noordwester reeds indehoogere luchtlagen wordt gehoord. Maar ditmaal was het dat geluid niet; het was het nagedreun van de woelige Noordzee, die door de sterk wisselende winden van onderscheiden kracht en van onderscheiden richting in een eigen aardige beroering is geraakt en zelfs met nagenoeg bladatilte niet tot rust kan komen. Het gedruisch van de woelige zee perst dan ver het land in en het is een eigen aardig geluid, dat, bü bet windstille weer, onheilspellend klinkt. Dat geeft een krimper, was het alge- meene oordeel van de praktijkmenschen, wier ervaring menigmaal had geconsta teerd, dat na zoo'n doordringend ge murmel in de lucht, de wind zou krimpen tot het zuiden toe. Edoch, er kwam van dien krimper niet veel; wel was de wind wat ingehaald, maar zoover als was verwacht, kwam de wind toch niet. Het ging er al mee als met zooveel andere dingen, die gebaseerd op ervaring, zoo goed als zeker konden worden voor speld en die geheel falikant uitkwamen. Er schijnt geen peil op te trekken te zijn. En er zijn ervaringsmenschen, die eertijds san allerlei verschijnselen aan lucht en zee met tamelük groote waar schijnlijkheid konden zien welk weer het ln de directe toekomst zou worden. Nu echter falen telkens hun verwach tingen. En ze geven er de brui van. Alles hetgeen een zekere regel in de natuur scheen te zün, scbünt zich nu naar geheel andere wetten te regelen. Zoo wordt door de ervaringsmenschen thans vaak gedacht en het zou misschien niet ondienstig zijn om dat systematisch te onderzoeken. ZoudeD ook daar de vaste banen zün verlaten en zweeft'daar ook alles in het onzekere, waaraan niemand meer hou vast heeft? Is er een geheel andere ordening op komst zoowel in het maatschappelijke als in de natuur? Pure fantasia 1... Ja, best mogeUjk. Maar ieder weet toch wel, dat de orde ning in bet maatschappelüke nu niet büzonder langs vaste banen gaat. Het schommelt erg en veel houvast heeft niemand, en niemand ziet'ook een weg hoe het nu eigenHjk wel moet. Er zün allerlei probeersels maar een vast systeem, hetgeen ons uit de maat schappelijke misère haalt, is nog niet uitgedacht. Er is geruisch in de lucht, maar de krimper komt niet. Zal het zoo ook zün in het maatschap pelüke. Er isj gedruisch in de lucht en iedereen verwacht de krimper met slecht weer, maar misschien dat die verwachting niet uitkomt en dat, in plaats van een krimper, een ruimende wind zal gaan waaien, die de luchten van de verstop ping zal verlossen en dat het straks niets dan klare luchten zal geven, waaruit het fonkelende licht zal schijnen en alles in zijn koestering zal omvatten. Dat hopen we. Roblnson. phipymliwul, Valsche irttinters-werkplaats te Amsterdam ontdekt. Twee daders «mertmnden. WIJ lezen ln „De Ort": De Amsterdamsche politie kan met voldoening terugzien op een belangrijk resultaat, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag bereikt werd. ZIJ Is er name lijk in geslaagd twee valsche munters aan te houden en hun werkplaats te ontdekken. Deze valsche munterij werd in het begin van October vermoed toen bij de Nederlandscbe Bank eenige valsche exemplaren van rijksdaalders onder bet gewone binnengekomen geld werden ont dekt. Het publiek, dat deze exemplaren in ont vangst had genomen, had deze ont dekking blijkbaar niet gedaan, daar an ders wel voor aangifte bij de politie zou zün gezorgd. Ter onderzoek werden eenige verdachte rijksdaalders, die den beeldenaar van koning Willem III droegen naar de rijks munt te Utrecht gezonden, waar het des kundig onderzoek door den muntmeester verricht, aan bet licht braoht, dat de muntstukken zilverhoudend waren en wel voor ruim 80 Zelfs kon de munt' meester aanduidingen doen omtrent de wijze van aanmaak. De'valsche rijksdaalders vertoonden een bedriegelijke overeenkomst met de echte. Alle droegen den beeldenaar van Willem III, doch vermeldden verschillende jaar tallen. Het randschrift „God zij met ons", was slecht en onduid°lljk, de klank leverde echter weinig verschil op met de echte geldstukken. Intusschen was de Centrale in zake falsificatiën reeds vanwege de Neder- landsche Bank ingelicht en deze begon onmiddelfijk baar werk. Alle winkeliers in de stad werden gewaarschuwd. Het feit, dat de rijksdaalders zilverhoudend waren, kon als een ander richtsnoer beschouwd worden, want de daders moesten ergens dit zilver hebben gekocht. Dit bleek dan ook het geval te zün en zoo kwam de politie bij een edelmetaal- haadelaar, die verklaarde, dat hij vroeger een partij zilver verkocht had aan twee mannen te Amsterdam. Daarna was dit tweetal nog eenige malen bij hem ge weest om zilver te koopen en dit bad zün argwaan opgewekt. HJj liet het twee tal volgen en kwam zoo te weten, dat het in de Graaf Florisstraat, nabij de Weesperzüde, woonde. Nu wist de politie hierdoor veel meer. Want het was haar bekend, dat in ge noemde straat twee broeders, respectieve- üjk 48 en 42 jaar oud, woonden, met wie zij vroeger reeds in contact was geweest. Dat was in het begin van 1929 toen in de Foeliestraat een valsche-munterswerk- plaatsje werd ontdekt waar grove valsche rijksdaalders werden gefabriceerd De politie kon dat bedrijf spoedig stop zetten en de gebroeders werden inge rekend. In de gevangenis kwamen zij nooit, daar het psychiatrisch onderzoek en rapporten daaromtrent oorzaak waren, dat zü in een krankzinnigengesticht be landden. Zóó krankzinnig echter waren zij niet, of na hun ontslag uit de in richting begonnen zü opnieuw met de valsche munterij. Thans, zooals blijkt, beter geoutilleerd en met een gevaar- Ujker procédé. In een gangetje in de Bloemstraat bevindt zich een oud vervallen huisje en hierin zijn verschillende werkplaatsen ondergebracht. De 2 gebroeders hadden een onderstuk met een verdieping daarboven voor een bedrag gehuurd en langzaam maarzeker leverde bun bedrijf valsche rijksdaal ders op. Een melkslijter kreeg argwaan. Zaterdagavond tegen 10 uur kreeg de melkslijter N. van Es, Wolvenstraat 10, bezoek van een man, die een ei kocht en met een rijksdaalder betaalde. De melk slijter gaf wisselgeld terug, doch toen de man den winkel uit was, bekeek hü het geldstuk. Hü was door de waarschuwing van de politie argwanend geworden. De melkslijter nu constateerde, dat de rijks daalder valsch was. Hü liep zijn zaak uit en volgde den man. Een 2de persoon stond buiten te wachten en de melkslijter zag, dat een hunner een chocoladezaak in de buurt binnenging en daar bonbons kocht. Een korte informatie deed hem weten, dat de man ook daar met een rijksdaalder had betaald. De melkslijter wachtte tot een agent voorbükwam en liet het 2-tal arresteeren. Dit werd overgebracht naar het Bureau Raampoort en spoedig bleek, dat men de beide broers te pakken had. Bij fouilleering werd op een der mannen een valsche rijksdaalder gevondenvoorts zeer veel klein geld, wat er op wijst, dat zü ook nog in andere winkels moeten hebben gewisseld. Voorts kwamen bet ei, de bonbons en nog een paar andere con sumptie-artikelen te voorschijn. Een en ander was voldoende om hen in arrest te stellen. Het was reeds laat ln den nacht, toen de politie zich toegang verschafte tot de Bloemstraat. Uit wat hier in beslag werd genomen, bleek, dat de vermoedens van de ambtenaren van de rijksmunt juist waten. Immers de heeren werkten niet met matrijzen, doch volgens een andere, veel fijner en ietwat meer wetenachappe-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9