HELDERSCHB COURANT NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS Waa\'SchuW^}' No. 6884 EERSTE BLAD. DONDERDAG 13 NOVEMBER 1930 68ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3 20. Zondagsblad resp. f 0.50, i 0.70, f 0.70, f I. Modeblad resp. f 0.93, f 1.25, f 1.25, f x.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 4x2 Poat-Olrorokenlng No. 16066. ADVERTENTIEN» 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. zneded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te baar) v. 11lm 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 at. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljano. 4 ct. Uit dc voorbereidingscommissie voor de ontwapenings conferentie. - Ministeriele crisis in België. - De ronde Tafel-conferentie in Engeland. - Russische beschuldi gingen aan het adres der Fransche regeering. - De verkiezingen in Oostenrijk. Dinsdag is voor het eerst weer een zwakke straal van hoop geboren dat de jarenlange arbeid van de voorbereidings commissie der ontwapeningsconferentie toch nog iets belangrijker resultaten ten gunste van de ontwapeningsgedachte zal opleveren, dan tot dusver moest worden aangenomen schrijft de „Nw. Rott. Crt.". De oommissie-Loudon heeft Dinsdag morgen besloten het rampzalige besluit van verleden jaar April, om met betrek king tot het oorlogsmateriaal noch te komen tot een directe beperking, noch tot een indirecte methode van de beperking van de militaire begrooting en alleen te volstaan met een openbaarheid inzake de militaire uitgaven, opnieuw in bespreking te nemen en zoo mogelijk te herzien. Van alle gedelegeerden heeft alleen die van Zuid-Slavië, Markovitz, zich tegen het opnieuw in behandeling nemen van deze kwestie verzet. Alle anderen stemden erin toe, doch anderhalf uur werd erover ge sproken, of men onmiddellijk de beraad slagingen over dit vraagstuk zou her openen, dan eerst na afloop van de ge- heele tweede lezing, zooals Massigly en Sato bepleitten. Tenslotte heeft de partij, die men als de ware ontwapeningspartij van de commissie mag beschouwen, voor het eerst een overwinning behaald, door dat op voorstel van Lord Cecil met 14 tegen 6 stemmen besloten werd onmid dellijk over te gaan tot een bespreking van het geheele vraagstuk van de beper king van het materieel der landmacht. Hierna zijn de discussies begonnen met drie redevoeringen: van generaal De Marinia (Italië), Lord Robert Cecil, en den Amerikaan Gibson. Deze redevoeringen hebben alle drie 4© hoop gewekt, dat wellicht toch nog eenig practisch resultaat uit de discussies1 zal kunnen voortvloeien. In België is een kabinetscrisis ontstaan naar aanleiding van een quaestie over het samengaan van de functies van hoog leeraar aan de Vlaamsche Hoogeschool te Gent en aan de Ecole des Hautes Etudes in dezelfde stad, hetgeen ongewenscht werd geacht door de Vlaamsche gezinde ministers. De liberale ministers zijn daar op uit het kabinet-Jaspar getreden. Dinsdagmiddag om twee uur hebben minister-president Jaspar en de andere katholieke ministers eveneens besloten ontslag te nemen. Jaspar zou Dinsdag middag aan koning Albert het collectieve verzoek om ontslag van de regeering aan bieden. Deze kabinetscrisis, samenvallend met de opening van den parlementairen zittijd, bracht in parlementaire kringen een groote opschudding teweeg. De Brusselsche corr. van de „Nw. Rott. Crt." schrijft nog naar aanleiding van de crisis:: Er zullen zeker een paar dagen moeten verloopen eer men genoeg perspectief zal hebben verkregen om iets met eenige zekerheid te kunnen voorspellen omtrent de wijze, op welke de crisis zal kunnen worden opgelost. Slechts één ding staat vast en wel, dat de Vlaamsch-gezinden, welke wending de zaken, zooals ze thans staan, ook mogen nemen, er niets bij kun nen verliezen. Gisteren om 12 uur zou de Engelsche koning de Ronde-Tafelconferentie openen. Allo schakeeringen van de Indische openr bare meening, met slechts één uitzonde ring, zullen vertegenwoordigd zijn, even als alle politieke partijen in Groot-Bri- tannië. Tal van gedelegeerden zijn met een groot politiek risico uit Indië ge komen. Er wordt op gewezen, dat ook in die kringen in Indië, welke zich tot dusver afzijdig van de conferentie hebben ge houden of zelfs haar vijandig gezind waren, de onverschilligheid en vijandig heid aanmerkelijk zijn verminderd. Alle secties, welke vertegenwoordigd zijn, zullen gelijkelijk stem hebben; er zullen echter geen meerderheidsbeslissin gen worden genomen en er zal niet wor den gestemd, daar het doel van de confe rentie is op zoo groot mogelijke schaal overeenkomst te bereiken. Aldus wij men een grondslag verkrijgen voor de voor stellen, welke later bij het Parlement zul len worden ingediend. FEUILLETON De soc.-dem. verkregen 1.509.715 stem men, de christelijk-socialen 1.306.125, het block van oud-kanselier Schober 422.141 en de burgerwachten 223.229. Het totaal der anti-marxistische stem men is vergeleken bij 1927 met 43.000 vooruitgegaan terwijl de sociaal-democra ten 46.000 stemmen verloren hebben. Door de toewijzing van restzetels van partijtjes die geen zetel erlangd hebben, zijn zij toch nog één mandaat vooruitgegaan. Het Russische telegraafagentschap deelt mee, dat Maandag de door Krylenko on- derteekende aanklacht tegen de contra re volutionaire Industrieele Partij openbaar gemaakt is. In het geheel worden acht personen in staat van beschuldiging gesteld. Zij zou den niet slechts getracht hebben den oeco- nomischen opbouw te saboteeren, maar ook met buitenlandsche emigrantenorga nisaties in verbinding getreden zün. Bo vendien hebben zij zich aan hoogverraad schuldig gemaakt, daar zij met officieren van den Franschen generalen staf syste matisch voor vroeger of later een militaire interventie hadden voorbereid. In de aanklacht wordt de Fransche re geering er ronduit van beschuldigd stel selmatig een val van het sowjetbewind voor te bereiden. Poincaré en Briand wor den in één adem als steunpilaren van den strijd tegen Sowjet-Rusland genoemd. De offlcieele cijfers van de Oostenrijk- 8che verkiezingen van Zondag zijn nu als volgt bekend gemaakt: VLOOTBEPERKING IN DE VER. ST. Het departement van marine meldt, dat zes torpedojagers van het vlootprogram zijn geschrapt, als een nieuwe stap in de richting van beperking der wapening. DE PARLEMENTAIRE CRISIS IN ROEMENIË. Koning Carol wendt zich tot de oppositie. De particuliere secretaris van koning Karei heeft alle leiders van de oppositie partijen opgezocht, om hun den wensch van den koning mee te deeïen, dat zij in het parlement térugkeeren en weer deel nemen aan het normale constitutioneele leven. Deze stap van den koning heeft in politieke kringen grooten indruk ge maakt. De partij van Avarescu heeft reeds besloten aan 's konlngs wensch te voldoen. Men verwacht, dat de liberalen dit voorbeeld zullen volgen, UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. De romantiek van Gretna Green bedreigd. Het Lagerhuis heeft Dinsdag een 'be gin gemaakt met de verandering van de Schotsohe huwelijkswetgeving, waardoor in het vervolg de huwelijken in de smidse te Gretna Green boven het aambeeld van den smid gedu ieuuWa&aiuigheid meer zul len hebben. 4 Het Huis is daarna voortgegaan met de behandeling van de financieel© lasten, welke de venhooging van den schoolplich- Jtigen leeftijd van 14 op lö Jaar mede- brengt. Gedurende de debatten werd het radicale lid voor Glasgow, M'Govem, van de zitting uitgesloten, omdat hij geen ge hoor gaf aan de wenschen van den voor zitter. sidentie gerecht in en kreeg een vonnis, waarbij de Gemeente tot de betaling van zijn loon over Juni werd veroordeeld. De Burgemeester wil hierin niet berus ten en komt er tegen op dat de residen- tierechter als zijn meening te kennen gaf, dat de gewraakte woorden verre van be leefd, doch niet beleedigend waren. De Burgemeester is van meening, dat rij grof beleedigend waren en de ambtenaar op staanden voet ontslagen had kunnen worden met een betaling tot aan den dag van het ontslag. Hij heeft daarom hoo- ger beroep aangeteekend. BINNENLAND. OOST-INDIË. Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulation Indéfrisable Ondulation Marcel Stakman Bosseatraat 59. Telefoon 514 (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 80) „Een regeeringsvaartulg zegt u, ka pitein," viel de dokter hem in de rede. waar. „Nee, geen regeerinsvaartuig, dat heb ik niet gezegd tenminste niet zooals u denkt dat ik dermee bedoel, dat ze offi- oieel van de regeering is. Ik heb gewone oogen in me hoofd.geen verrekijker. Ik zeg alleen wat ik zie.en daarom heb ik gezegd: regeerings M. L. Een van die schuitjes, die ze na den oorlog, meer als de helft ervan voor plezier-vaartuigjes verkocht hebben.Maar dit wou ik maar zeggen, dat als die M. L. aan die lompe, brutale categorie van menschen die de Engelsche marine genoemd wordt, toe behoort en als dit visschen naar hoofdefi. niet netjes bij de wet toegestaan is, dan zitten we der an, dan hangen we." „Je bent verbazend optimistisch, Timms!" zei ik, een beetje uit mijn hu meur. „Dat ken zijn, maar ik toen me marine. Ze hebben een manier van optreden die ik, nou, niet bepaald beleefd ken noemen. „VERRE VAN BELEEFD, DOCH NIET BELEEDIGEND. Een tijdelijk ambtenaar der gemeente Meester Cornelis is op 20 Mei l.L op staanden voet door den Burgemeester ont slagen. Hij had1 geweigerd een opdracht van zijn chef op te volgen en hem boven»- dien beleedigd door heen de woorden toe te voegen: „U is een groote kwajongen, U kent niets en weet ook niets van het werk en de verantwoording af'. Het salaris over Juni werd hem niet uitbetaald. Dat over Mei wei. De ont slagene diende een vordering bij het re PONTVEER VELSEN. Naar aanleiding van het onlangs inge diende verzoek door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier, om bij de ponten duidelijk zichtbare dag- en nachtsignalen te doen aanbrengen, opdat elkeen bij het aanrij den dadelijk kan rien naar welke pont hij zich dient te begeven, vernam de Kamer van den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat, dat de aange legenheid in onderzoek is. Er worden daarbij, vooral aan de Zuidzijde van het Kanaal moeilijkheden ondervonden, doch de deskundigen vertrouwen deze bezwa ren wel te kunnen ondervangen. Het conflict in de typografie. Patroons- en gezellenorgani- satles aanvaarden een nieuwe overeenkomst. Na afloop van de afzonderlijke vergade ringen van de r. k. en neutrale drukkers- patroonsvereenigingen is Dinsdagmiddag te Utrecht de vergadering van de Fede ratie van Drukkerspatroonsverëenigingen gehouden, welke behalve door de reeds genoemde patroonsorganisaties ook door den Chr. Patroonsbond is bijgewoond. De discussies namen den geheelen mid dag in }>eslag. Vele patroons uit het Zui den des lands hebben bezwaren tegen de voorgestelde overeenkomst gemaakt In zijn openingswoord heeft de voorzit ter, de heer S. Korthuis de gewichtige grondslagen van het organisatieleven m de typografie besproken, speciaal het ver plichte lidmaatschap, het pensioenfonds en de vragen omtrent een afzonderlijl con tract voor het dagbladbedrijf. Daarna kwam aan de orde het vt orstel van het algemeen hoofdbestuur om een collectieve arbeidsovereenkomst en leer lingenregeling met de werknemersorgani saties aan te gaan. Zeer vele sprekers, zoowel voor- als tegenstanders van het bereikte compromis van de loonsverhooging van 2 en 1 cent hebben het woord gevoerd. Het compromis is verdedigd door den voorzitter van de onderhandelingencom- missie, den heer J. H. van Lonkhuyzen. Tenslotte is het voorstel van het alge meen hoofdbestuur aangenomen met 785 stemmen voor en 424 stemmen tegen. De vergadering is daarna met de agen dapunten van de gewone jaarlijksche ver gadering voortgezet Inmiddels is ook de in het N. V. Huis gehouden buitengewone vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafenbond voortgezet. Ook deze vergade ring duurde den geheelen middag en de uitslag werd eerst tegen half zeven be kend. Het bleek, dat de voorgestelde over eenkomst was aangenomen met 175 tegen 37 stemmen. Het resultaat van deze stem ming moet echter nog bevestigd worden door het referendum onder de leden van den A.N.T.B. Er zou statutair 2/3 van het aantal uitgebrachte referendumstemmen tegen de overeenkomst moeten worden uit gebracht, om deze te verwerpen. Zaterdag opnieuw vergadering der R.-K. Patroonsvereeniging. De vergadering van de R.-K. Vereeni ging van Nederi. Drukkerspatroons, die Dinsdagmorgen de overeenkomst verwor pen had en daarop door den voorzitter geschorst werd om af te wachten wat het resultaat van de Dinsdagmiddag gehou den vergadering zou zijn, zal Zaterdag as. te Utrecht worden voortgezet Het maal- en menggebod. Het ontwerp van een tarwewet Ingediend. Ingediend is een wetsontwerp houden- ie bepalingen in het belang van de in- leemsohe tarweteelt Daarin wordt o.a. bepaald, dat bij alge- neenen maatregel van bestuur kan wor- ien verboden of niet dan voorwaardelijk ;oegestaan het vervoeren, voorhanden .lebben of afleveren van tarwemeel pf .arwebloem, waarvan de samenstelling liet voldoet aan door den minister te stel en eischen. (Onder tarwemeel en tarwe- iloem verstaat de wet alle meel en bloem, ?eheel of gedeeltelijk van tarwe afkom stig). Bij alg. maatregel van bestuur kunnen verder voorschriften worden gegeven be treffende levering van hier te lande ver bouwde tarwe en van daaruit gewonnen tarwemeel en tarwebloem. Een commissie zal kunnen worden benoemd, gehoord Ophouën met werken totdat we weten wat voor vlag ze voert, zeg-lk." De bewuste motorboot was nu nog een vijftienhonderd mieter van de plek waar wjj lagen verwijderd. Ik begreep niet, hoe Timms zoo positief had kunnen zeg gen: regeerings M. L., want door de breede schitter-streep van de ondergaande zon zag ik niet veel meer dan een don kere vlek met -een scherpe zwarte streep als mast. Wat haar richting betreft, was er ech- ter geen twijfel (mogelijk. Ze kwam regel-1 reoht op ons af. En daarom voelde ik er I veel voor om den raad van Timms op te volgen, om onze werkzaamheden op te sohorten tot we wisten wat voor boot het was en wat ze hier kwairri doen. Onze „chef" wilde echter van geen werkstaken weten. „Maar, mijn beste kapitein," betoogde hij, ,,'t is bijna avond, we mvgen geen tijd verloren laten gaan. Kom, Oleveland, dit is belangrijk.met die boot daar. Wettelijke complicaties zijn uitgesloten. mijn papieren zijn in orde. Als ik dus ver zoeken imag.Oleveland, kapitein Tiimms. De kapitein begon te lachen. ,3©stig, meneer," gaf hij ten antwoord. „Orders zijn orders en als de ouwe zegt: „ga!" dan zit der voor de duiker niet veel anders op als te zeggen: Ja, meneer, daar gaan we dan, meneer. Vooruit, mr. Ole veland, kus me goelendag en doe het raam dicht Een kwartier geef ik jullie nog.geen minuut langer, 't Begint donker te worden en we kennen elk oogenblik verwachten dat t vloed wordt en ik heb dorst. Ik deed het raam dicht De kapitein keerde zich om en zette zijn voet op de eerste sport van het laddertje. Ik had al mlijn aandacht nu bij hot bedienen van het apparaat noodig, daardoor had ik alleen zoo nu en dan een oogenblik over om naar de naderbij komende boot te kijken. Maar onder het langzaam laten vieren van de handlijn en luchtbuis, on der het oontroleeren van den drukmeter door wist ik, dat ze niet van koers ver anderd was, dat ze over een paar minu ten zoo dichtbij zou rijn, dat rij ons of wüj haar zouden kunnen praaieni.En met haar naderbij; komen groeide mijn on gerustheid aan. Zonder reden? Natuurlijk zonder reden. Wat voor reden had ik om ongerust- te rijn? Omdat we aan het dui ken waren? Maar waarom zouden we niet? Was er iets onschuldigers denkbaar dan duiken naar slakken en soortgelijke zeebewoners? En onze papieren waren in orde. Maar al mijn redeneeren hielp niet Ik was en bleef onrustig, nerveus. Nu was de houding van dr. FÏLnt er niet naar om iemand kalm te maken. Hij deed allerzon derlingst: dan stond hij op, dan liet hij zich weer op het houten bankje neer vallen, dan nam hij zijn bril van zijn neus en wreef de glazen glanzend, dan zette hij hem weer op, dan greep hij ©en eind touw en rolde het op, dan streek hij het weer recht en ondertusschen zat hij rijn sigaar te bewerken of het een stuk kauw gom was en kreunde hij telkens, alsof hij maagpijn of iets dergelijks had. Bij eiken nieuwen kreun dacht ik: was hij maar niet meegegaan! Iemand in een toestand zooals die waarin hij zich be Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak vond hoorde onder de wol te liggen in plaats van bulten te zitten rillen en klap pertanden. Want blijkbaar had hjj een aanval van malaria, en als malaria je zoo te pakken heeft, geeft het niet of je er je tegen verzet Hoe harder je vecht des te erger wordt het. Onze duiker bewoog zich nu heel wat vlugger dan den eersten keer. De reden daarvan was niet ver te zoeken. Het kon natuurlijk ook zijn, dat hij minder last van het zeewier had, maar mij leek het waarschijnlijker dat in dit geval de com binatie dorst en nieuwsgierigheid als gangmaker fungeerde. Maar al was het tompo van zoeken sneller, het signaal dat bij aanwijzingen omtrent de ligging van de dhow ofwat eigenlijk te mooi was om waar te kunnen zijn de dhow zelf gevonden had, gaf hij niet. En ondertusschen werd de dokter bjj de (minuut erger. „Nog niets, nog steeds niets," raasde hjj, terwijl hij in een plotselingen woede aanval zich de haren uit het hoofd trok. „Niets? Niets? Zeg hem, Oleveland^ dat hij.honderd pond.als hij de sche dels. honderd pond.de schedels, Olll.de schedels, die schedels!.die veertig schedels..1" Opeens stond hij op en kwam naar me toe. Maar 'bjj den tweeden pas bleef rijn voet achter een lus touw haken. Hij viel en kwam met een harden smak (met rijn hoofd tegen een scherpen hoek van het vpparnat terecht Onbeweeglijk, bleef hij liggen. Met de lijn in mijn hand knielde ik naast hem neer. Hij was bewusteloos. Ik legde hem op zijn rug, stond op en gaf Tiimms het tee- ken: naar boven te komen. Wat een toe stand I 't Kon gewoonweg niet erger. De dokter ernstig ziek, Timms ergens bene den, de geheimzinnige M. L. op behoor lijken afstand van Long Reef voor anker en op een paar meter afstand van den vreemden eend in onze bijt een kleine m, die linea recta op ons afkwam, loe lang het in werkelijkheid was weet ik niet maar het leek me eeuwen voor dat de ronde helm1 uit het water opdook, voordat ik de koperen borst- en rugbe dekking los had, voordat het tot hem doordrong wat er gebeurd was. En ter wijl hij het onderstuk van zijn duikerspak afstroopte onderzocht ik den dokter, zoo goed en zoo kwaad als het ging. Volgens mij had hij hooge koorts en was de smak dien hij "gemaakt had het gevolg geweest van plotseling flauwvallen. Behalve een flinke buil op zijn hoofd had hij zich niet bezeerd. „Goeie genade!" 'barstte de kapitein uit, terwijl hij van de sloep naar den dokter en van den dokter naar de sloep keek. „Dat hè-je er nou van! Dat Somt ervan als je lijken berooven gaat. Ik had het kunnen weten. „Schei uit, kerel," maakte Ik een eind aan die jeremiade. „Hij heeft hooge koorts, anders niet We moeten terug naar het kampu" (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1