iJehküJsM tRuyt&i <6pem«JljcuoiA, 3.5 ct pek AaJtypGiïd. TucW SPEELK1ARTEN v. WILLIGEN, KONIJN'S BACON GEMENGD NIEUWS WESTSTRAAT de aan te wijzen organisaties van belang hebbenden, welke commissie, uit ten min ste 5 en ten hoogste 9 leden bestaando, tot taak heeft de regeering desgevraagd of eigener beweging van advies te dienen en haar, desgevraagd, bij de uitvoering bij te staan. Overtredingen zullen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste 10.000, Bij aanneming van het wetsontwerp zal de wet in werking treden' op den dag na dien harer afkondiging. De memorie van toelichting. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Maatregelen tot verlichting van de ge volgen der heerschende landbouwcrisis moeten voldoen aan twee eischen: zij moeten zoo weinig mogelijk een kunst matig karakter dragen en, voorzoover zjj zulks wel moeten doen, kunnen worden teruggenomen, zoodra de toestaken zich weder als normaal laten aanzien. Al leen waar het landbouwbedrijf zichzelf niet kan helpen, of zichzelf zoude gaan helpen op een wijze, welke uit een oog punt van algemeen landbouwbelang geen aanbeveling verdient, behoort, met in achtneming van genoemde eischen, te worden ingegrepen. Bij den akkerbouw doet zich het laatst bedoelde geval voor. In verschillende landen, die door bij zondere omstandigheden, wat klimaat en wat bedrijfsinrichting betreft, zeer ge schikt zijn voor de voortbrenging van zuivelprouucten, neemt de zuivelbereiding steeds grooteren omvang aan. De betere koeltechniek en het zeer verbeterde transportwezen hebben tot gevolg dat ons ïand nu moet concurreeren met veiafge- jegen landen als Nieuw-Zeelana, Argen tinië en Australië, waaraan vroeger niet gedacht werd. Do minister meent, dat getracht moet worden de rentabiliteit van den akker bouw zelf op te voeren, waarbij in de eerste plaats de aandacht valt op een maal- of menggebod van inlandsche tarwe. De Nederlandsche jaarlijksche tarwe- prcduetie kan ongeveer worden geschat op 2.000.000 H.L. of 150.000 ton, voortge bracht op 60.000 H.A, ongeveer 6 a 7 pet. van het bouwland. De in ons land geproduceerde tar^e wordt voor een gering deel gebruikt vopr den uitzaai; naar schatting 7500 ton; voor een niet onbelangrijk deel, 50 a 60.000 ton, voor kippenvoer, voorts voor de be reiding van ongebuild brood, biscuit, koek, boerenbrood en voor een gering deel voor bloemfabricage. Voor de berei ding van broodbloem wordt bijna uitslui tend buitenlandsche tarwe gebruikt. Voor de binnenlandsche broodvoorziening is invoer noodig ter waarde van pijn. 91.000.000. Volgens de landbouwsta- tistiek liep de met tarwe bezette opper vlakte in Nederland terug van 81.564 H.A. in 1928. Voor het vervolg is, indien er geen steun aan de tarweteelt wordt gebo den, een ingrijpende vermindering te wachten. Een verschijnsel, dat alleen dan geen onrust zoude behoeven te baren, in dien de landbouw zonder bezwaar ir. andere gewassen een voldoend loonend bedrijf zoude kunnen vinden. Ten opzichte van den thans gegeven voorschriften ter bevordering van het ge bruik van binnenlandsche tarwe in het brood wordt gezegd: Zeker kan men voor ons land van zulk een maatregel niet alles verwachten en dient men met het voor te schrijven per- oentage niet te ver te gaan. De beschik bare hoeveelheden zouden dit verbieden, terwijl de Nederlandsche tarwe niet ge schikt is om alleen den grondslag voor broodbloem te vormen, wegens den min der goeden bakaard. Op grond van proef nemingen staat echter vast, dat binnen bepaalde grenzen een menging van bin- t nenlandsche met buitenlandsche tarwe of bloem een product geeft, dat in geen en kel opzicht voedingswaarde of andere be langrijke eigenschappen van het brood zou doen verminderen. Reeds thans wordt er wisselend kwantum inlandsche tarwe voor de bloemfabricage gebruikt. Indien de Nederlandsche tarweteelt door maat regelen van overheidswege eenigszins wordt aangemoedigd in de richting van het produceeren van een beter voor ver werking tot brood geschikte tarwe, dan biedt vermoedelijk de tarweteelt aan on zen landbouw op de daarvoor geschikte gronden, een mogelijkheid om andere cul turen, die door de concurrentie van het buitenland niet langer loonend zijn, te vervangen. Tevens zal het mogelijk zijn om een grooter deel van de Nederlandsche be hoefte aan tarwe in het binnenland te dek ken zonder dat dit voor Benige-groep van betrokkenen ernstig bezwaar behoeft op te leveren. Maatregelen moesten worden genomen, om te voorkomen, dat het niet-verinengde product vrijelijk in den handel kan koinen en zou concurreeren met het gemengde. Ook moest rekening worden gehouden met de belangen van hen, die uit technisch of eoonomisch oogpunt op het gebruik van onvermengd meel of bloem zijn aan gewezen. Mocht onverhoopt de landbouw misbruik maken van de gelegenheid door uit speculatief oogpunt de blnnenlnnd- Bohe tarwe achter te houden, dan zou door verlaging van het percentage daarin kun nen worden voorzien. SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 330 Yehudi Menuhin naar Nederland. De li-Jarige viool-virtuoos. Zoo zal het er dan toch van komen, dat Yehudi Menuhin dat jaar hier in Holland zal ooncerteeren em wel op 29 November te den Haag en op 2 December te Amster dam. Want men moet niet vergeten, dat Yehudi niet oneer dan 10 concerten per jaar mag geven, omdat edn aantal Ame rikanen het reusachtige bedrag van 40.000 hebben bedongen, dat de jonge virtuoos genoemd aantal con certen niet zal overschrijden. Vandaar dat Yehudi gewoonlijk niet meer dan ,2 malen per seizoen in Amerika optreedt en 8 malen, in verschillende steden van Europa, n.1. Londen, Parijs, Berlijn, Wee- neni, Keulen, Amsterdam en den Haag. Yehudi stamt uit een eenvoudig geslacht. Zijn vader en moeder kwamen destijds als landverhuizers uit Palestina naar San Francisco, waar beide in het onderwijs te werk werden gesteld. Niettegenstaande Zij een harde „Struggle for Iife" zouden te strijden hebben, traden zij in het hu welijk; den 22sten Januari 1917 werd Yehudi geboren. Daar de financieele om standigheden niet van dien aard waren, dat zij een vreemde hulp konden bekosti gen, die op het kind zou passen, wanneer de ouders naar het concert, zouden gaan, zagen zij zich gedwongen de kleine dan maar mede te nemen. Want op muziek zijn de Menuhins dol. Niet dat zij daarom zoo'n buiten gewonen aanleg hebben: (alleen Yehudios moeder speelt een beetje piano) maar zij houden van muziek. Zoo gebeurde het dan dat zij op den be wust en Zondagavond, waarop de kleine baby voor het eerst zijn passie voor de muziek liet- blijken, het kindje ïn doeken wikkelden en het een flesch melk gaven, ten einde te voorkomen, dat het wichtje zou gaan huilen. Toen de eerste tonen van het orkest weerklonken, probeerde de nauwelijks 14 maanden oude kleine zich uit den omslagdoek los te werken, om naar het orkest te kijken. Het con- l eert, dat dien avonl gegeven werd, stond 'onder leiding van Louis Pershinger, vroeger kapelmeester onder Nikisch, later een van Yehudi's leermeesters. Nauwe lijks 8 jaar oud begon de kleine bij zijn ouders te zeuren om een viool, welke hij aanduidde als „zoo'n ding als die heeren hadden". De ouders dachten) er intus- schen niet aan om hun zuurverdiende penningen uit te, geven aan een viool en kochten daarom voor het kind een speel goedviool. Maar daarvan was Yehudi schijnbaar niet gediend, want hoorende hoe het ding kraste, trapte hij. het in een hoek. Hij imoest en zou een echte viool hebben. Eindelijk was grootmoeder dan zoo goed om het noodige geld' te willen uitgeven voor een echte viool, waarop de 4-jarige kleine kon gaan studeeren. Hij kreeg lessen en toonde reeds spoedig een zeer bijzonderen aanleg om gemakkelijk de technische moeilijkheden te overwin nen; bij kreeg steun van vreemden en leerde na twee jaar Pershinger kennen, die moest constateer en, dat men hier met een wonderkind te doen had, waarbij men niet uit het oog moet verliezen, dat Pershinger reeds verschillende talenten ter opleiding onder zijn regie had gehad. Yehudi was 6 jaar, toen hij voor het eerst optrad in een conoert, dat werd gegeven door het Symphonie-orkest van San Fran cisco; hij speelde toen het concert van Mendelssohii. Technisch liet zijn spel toen al niets meer te wenschen over, terwijl Yehudi 6teeds een sonoren toon ontwik kelde. Datzelfde jaar nog gaf hij een uit voering te New-York, waarbij Eu géne Ysaye en George Encesco tegenwoordig -waren. Deze laatste, een beroemd Roe- meensch violist en componist, geraakte zoozeer in vervoering over het spel van den knaap, dat hü onmiddellijk aanbood geheel' diens opvoering voor zijn rekening te willen nemen. Na dan in 1924 voor het (Doneert La- moureu te Parijs te hebben gespeeld vertrok Yehudi den volgenden zomer naar Roemenië, waar Enesco hem leidde. Hij bleef daar tot in den herfst en keerde toen naar Amerika, waar hij een recital gaf in den Oarnegie-Hnll, welke geheel was uitverkocht. In 1927 kwam Yehudi wederom naar Europa om de lessen van Enesco daar eeni'gen tijd te Parijs en later to Sinais in Roemenië te volgen. Toen Yehudi's vader over condities wilde spreken, wilde Enesco daar niets van weten. „Yehudi, zoo zeide hij, heeft mij niets minder geleerd dan ik oo.it hein kan bijbrengen. Nooit in mjjn leven heb ik zoo consoentieus tegenover mjjn eigen muziek gestaan als Wanneer ik denk, wat die jongen presteert. In 1928 concerteerde Menuhin weder om te New-York, waar h'ij den 22 Januari zijn 12en verjaardag vierde. Bij deze ge legenheid werd heini door do bekende Anierikaansche geldmagnaat Henry Gold man de Khovennüller-vStrad aangeboden, welke door den vioolbouwer op 90-jarigeii leeftijd werd vervaardigd. Behalve liet etiket van St.radlvarl, draagt het Instru ment van binnen nog een apart briefje in Stradivari's schrift. De donkerrood»1 lak is nog in groote hoeveelheid op de viool aanwezig. De bekende violisten als Kreis- ler, Heifetz en Zimballst bespeelden deze viooL TIirrs geniet Yehudi nog de les sen van Adolf Busch te Ba sol. Nadat deze componist en violist don jongen een maand onder zijn leiding had geliud, schreef hij aan diens ouders: „Wat Yehudi's lessen bij mij betreft., weig«*r ik daarvoor iedere belooning. Ik houd van den jongen en ik vereer hem; hij is voor nijj zoo goed als een zoon." Vader en moeder Menuhin hebben nog. twee doch ters, Yalta, die 7 jaar is en voortreffelijk cello speelt en Hephasibah, die meer aan leg voor piano schijnt te bezitten. Maar evenais voor hun zoon waken de ouders voor deze 'kinderen, dat zij toch vooral in de eerste plaats goede menschen zullen worden en niet door het succes, dat zij om hun talenten genieten, tot bandelooze menschen zullen uitgroeien. Dank zij dan ook de goede zorgen van den vader, die zelf als menager optreedt en de jon gen goed aan den teugel houdt, heeft Yehudi nog echt het jongensachtige be houden. Zoo maakte iemand onlangs de opmerking, dat de jongen met zijn een voudige korte broek, zijn blouse en zijn kniekousen zoo van het podium naar het voetbalveld zou kunnen wegloopen. Om' eenige sommen to noemen, welke aan het optreden van dit wonderkind zijn verbonden, noemen wij zijn optreden in de Salie Pleyel te Parijs, waar de recette niet minder dan fr. 260,000 bedroeg. On langs nog gaf de jongen een concert van 20 minuten voor de National Broadoasfcm Coftipany of America, dat wérd gehono reerd met een bedrag van 25,000 dollar. DE GRAF ZEPPELIN. Het luchtschip Graf Zeppelin is Dins dagmiddag, van zjjn tocht naar Neder land teruggekeerd, om 2 u. 10 vlot te Friedrichshafen geland. DE ENGELSCHE PERS OVER DE DO. X. De Engelsche bladen geven lange ver slagen van de aankomst van het Dornier- vliegschip DO. X te Calshot en uitvoe rige, met fotos verluchte beschrijvingen van het vliegschip. De Times noemt bet „de Mauretania der lucht", en schrijft, dat het een buitengewoon goeden indruk maakt. De draagvlakken liggon hOog bo ven don waterspiegel, waardoor de zee waardigheid vergroot wordt. Toch spreken sommige bladen twijfel erover uit, of die beide op zij, onmiddel lijk aan den romp van de boot 'aange brachte drijvers wel tegen zware zee be stand zullen zijn. Eenige deskundigen schrijven over de belasting der beide draagvlakken. Volgens het tot nog toe bij de Engelsche vliegtuigconstructie toe gepaste principe zou men in Engeland slechts met. zeer groote voorzichtigheid dit systeem durven toepassen. Men acht het vanzelfsprekend, dat het vlfegsoliip een lange startbaan noodig heeft, wat men op zichzelf geen nadeel acht, omdat men mag aannamen, dat overal, waar het vliegtuig op het water neerdaalt, vol doende ruimtte aanwezig is. Maar dit sluit dan tevens in, dat het vliegschip zoo noodig ook tegen eenigszins ruwe zee bestand moet zijn. Over de mogelijkheden om het vlieg schip oeconomisch te exploiteeren, loopen de meeningen uiteen. Maar algemeen acht de Engelsche pers de DO. X een interes sant en geslaagd kunstwerk, waarbij het den constructeur gelukt is, een moeilijk vraagstuk op voortreffelijke wijze op te lossen. De Militaire Luchtvaart in Sovjet-Rusland. Door Jhr. F. v. R. V. De reorganisatie der militaire lucht vaart in de Sovjet-Unie na den wereld oorlog, geschiedde in 1928 onder leiding van een zekeren Frunze, destijds verbon den aan het ministerie voor luchtvaart en speciaal belast met de militaire afdeeling. Het was dan ook in dien tijd, dat uan den „rooden" generaal Kork, thans militair attaché der Sovjet-Unie te Berlijn, werd opgedragen een overeenkomst te. sluiten met den staf der Duitsche Reichswehr voor het leveren van zoowel het benoodigdo materiaal, als van het technisch personeel. •Als jij baby niet stil kunt krijgen, zet dan de radio aan*. Wordt hij daar stil van •Nee, mnar dan hooren de baren hem tenminste niet* Fliegcndo Blfitter, Mllnchen. Kork had te Moscou en Beriyn vele malen besprekingen met den bekenden generaal Von Blomberg en als resultaat hiervan werd door 27 ingenieurs van den ouden Duitschen militairen luchtvaartdienst (im mers sinds het verdrag van Versailles is het Duitschland verboden er een militaire luchtvloot op na te houden) een lucht- school opgericht te Fyorievsk, welke voor zien werd van uitstekend materiaal en naar de modernste eischen werd inge richt. In 1925 werkte deze school reeds op volle kracht en leverde zij in de afge- loopen twee jaar niet minder dan 300 pi loten af, alsmede een groot aantal navi gators. Voor de practische oefeningen waren 16 Fokker-machines in gebruik, welke in Holland werden gebouwd en die vasin Hp vaart etaoin etaoin etaoin etêfoin van Hispano-Suiza motoren waren voor zien. Na eenigen tijd stichtte de toen malige directeur der luchtvaartschool een onderafdeeling te Boriseglensk, eveneens onder Duitsche leiding met een staf van 40 man technisch personeel. Er ontston den steeds meer onderafdeelingen en weldra waren zij over het geheelé land, in de voornaamste centra, verspreid. Er zijn in Rusland momenteel duizenden Duitsche ingenieurs en ex-piloten der voormalige Duitsche militaire luchtvaart, die er door de Reichswehr zijn heenge zonden krachtens de overeenkomst van 1923. En het eigenlijke doel hiervan is tweele dig: vooreerst de instructie van de Russische vliegers en voorts tevens in structie en oefening ten behoeve van de Duitsche luchtvaart, aangezien deze in het eigen land niet bestaan mag. De Reichswehr zendt thans haar officieren naar de Duitsch-Russische instructie- scholen om hen zoodoende deel te doen nemen aan de oefeningen voor oorlogs- aviatiek. Zij worden er volledig opgeleid en zijn verplicht na den cursus, elk jaar eenige weken herhalingsoefeningen te houden om op de hoogte te blijven van de nieuwste verbeteringen en tactiek. Zoo zijn er b.v. van de 45 piloten, die aan de Sebastopol-divisie yerbonden zijn, onge veer 33 Duitschers, hetgeen wel een zeer hoog percentage is! In 1926 werd beslo ten een .constructie-werkplaats op te rich ten te Mchetsk alwaar na eenigen tijd de Fokkers, model d.XHI, voorzien van 450 P.K. Lepir-motoren werden afgeleverd ten getale van 15 per maand. Dit waren z.g. „Jagers", doch terzelfder tijd bouwde men er bombardementsvliegtuigen en wel 4 per maand. Deze waren tweedekkers met 3 motoren, met een kruissnelheid van 180 K.M. per uur en een maximum snel heid van 240 K.M. Langzamerhand be sloot het ministerie voor Luchtvaart ech ter alle oudere machines te doen vervan gen door de nieuwste modellen en dit ge schiedt sinds 1929 volgens een vast plan, in 3 jaar tijds. Voor de afdeelingen Mos cou, Leningrad, Smolensk en Kiev heb ben de Duitsch-Russische fabrieken reeds 824 militaire vliegtuigen afgeleverd! Spe ciaal gedurende 1930 is de productie enorm gestegen. In de Oostzeehaven Cronstadt, welke een zeer belangrijk stra tegisch punt is, vooral als marine-basis, zijn, ter verdediging alleen al 80 vliegtui gen, welke in de Fokkerfabrieken te Am sterdam zijn gebouwd, gestatlonneerd. Zij zijn speciaal bestemd voor den aanval op onderzeeërs en groote slagschepen en daarom bijzonder snel terwijl ze zijn voor zien van 520 P.K. motoren en door mid del van een korte golf Radio-inrichting voortdurend met het vaste land in ver binding staan. In het geheel bestaat de militaire luchtvloot der Sovjet-Unie uit ongeveer 4500 vliegtuigen (de oudere mo dellen meegerekend), waarvan 3000 .ja gers", 1200 bombardementsvliegtuigen en 300 machines voor verdediging. Kortom Sovjet-Rusland bezit de sterkste militaire luchtvloot van Europa en Duitschland heeft zich door zijn samenwerking met haar een zeer grooten invloed verworven, welke zich mettertijd kan doen gelden, al was het alleen maar als tegenprestatie voor de „bewezen diensten!" Binnenland. BELOONDE ACTIVITEIT. In de valsche muntersaffaire. De melkslijter in de Wolvenstraat te Amsterdam heeft door middel van de „Valsche Geldcentrale" van de Nederland sche Bank een belooning gekregen voor zijn activiteit betoond bij het aanhouden van de beide mannen die valsche rijks daalders hebben uitgegeven. INVAL IN EEN SPEELHUIS TE ROTTERDAM. Een koopman die duizenden guldens verspeelde. De politie heeft dezer dagen een Inval gedaan in een huls aan do Lijnbaan- straat te Rotterdam, waarvan mien ver moedde dat er in gespeeld werd. Eenige loden van een bende, wlen verder operee ren In don Haag onlangs onmogelijk is gemaakt, waren n.1. naar Rotterdam ge komen en hadden door hun gedrag de aandacht van de polltio getrokken. Iijj den inval werden 18 personen aan getroffen, waarbij verschillende hekenden vim de politie. Eenige speel lienoodlfld- heden werden in beslag genomen. Onder de aanwezigen was een Rottcrdamsoh koopman, die vertelde, dat hU ln de laat ste weken geregeld ln dit liuiis heeft ge speeld en ln totaal eenlgo duizenden gul dens heeft verloren. Tegen den huurder, den 32-Jarigen H. d. B., die van de winst schijnt te heb ben geprofiteerd, is proces-verbaal opge maakt. Gewoonlijk werd baccarat ge speeld, waarbij de inzet f 5 was. Een klein percentage van den inzet was voor den huurder. DE OVERVAL OP CURACAO. De aan kapitein Borren opgelegde straf. Bij het Hoog Militair Gerechtshof is een brief ingekomen van een alleenwo nende dame te Amsterdam, die schrijft, dat zij het niet met haar hoog ontwikkeld nationaliteitsgevoel kan overeenbrengen dat kapitein Borren naar aanleiding van den overval op Cura^ao 24 uren celstraf zal moeten ondergaan. Zij heeft aangebo den, deze straf voor hean uit te zitten, onder voorwaarde, dat haar naam in dit geval niet zou worden bekend gemaakt Buitenland, Overstroomingen der Seine. Veiligheidsmaatregelen te Parijs, Marne en Loire stijgen. De Seine stijgt en de beurs daalt, zoo melden de bladen met eenige ironie. Het laatste is inderdaad alarmeerend, maar het eerste niet minder, want het wassen der Seine is elk najaar en eiken winter voor tal van Parjjzenaars een reden tot groote bezorgdheid. De stormen en regens der laatste we ken is oorzaak dat het Seinewater tot 4 meter 24 gestegen is; zoodra dit peil is bereikt worden de veillgheldsmaafre- gelen genomen, bestaande uit het stoppen van eventueele bressen in de kadewallen en het ophoogen der borstweringen. Zondag is het water in den loop van den dag zes centimeter gestegen, doch hoever het werkelijke gevaar nog is ver wijderd kan blijken uit het feit dat het nog altijd drie meter lager staat dan in 1924 toen de stand weliswaar dreigend was, doch geen ernstige gevolgen had. Op verscheidene punten van Parijs zijn pompen geplaatst om het water uit de volgéloopen riolen te pompen. Buiten Parijs is hier en daar de situatie critiek, want lin /Athis-Mons, 'Ablon en Viry-Chêtillon zijn eenige huizen ten deele ondergeloopen. Bij Ohfllons-sur- Marne stijgt de Marne zeer snel en ver scheidene landerijen staan geheel blank. Het geheele Loire-dial van Saiimur tot Montjoan is overstroomd; de bewoners ontruimen haastig hun huizen. TRAMONGELUK TE BELBAO. Tengevolge van een defect aan de rem men is een tramwagen te Bübao in bot sing geweest met een anderen wagen, ten gevolge waarvan twee personen gedood en drie zwaar gewond werden. Een 25-tal personen bekwam lichte verwondingen. MARTIN DAWSON*S NALATENSCHAP Martin Dawson was een suikerbakker in het groot, die in Chicago een enorm venmogen had bijeengesuikerbakkerd. Daar hij ongehuwd was en trouw katho liek, kon verwacht werden, dat er een mooi legaat voor de kerk zou zijn. Dat is ook uitgekomen, de r.k. kerk zal over de twee mililoen dollar ontvangen. Daarvan is 300.000 bestemd voor den bouw van een kerk ter herinnering aan erflaters ouders. De pastoor van de St. Maria kerk te Chicagó krijgt de beschikking over 345,000 voor zijn eigen behoeften en die van de parochie. HET VERSTE TELEFOONGESPREK. 300 galden per minuut Vrijdag is het verste telefoongesprek gehouden tusschen Melbourne en Loa Ange>les. Omdat over den Stillen Oceaan nog geen radlo-verblnding geluk is, Is de verbinding als volgt tot stand ge bracht: van Melbourne over de land lijn naar Sydney, vandaar draadloos naar Londen met draadloos heruitzending naar New York en verder per landlijn naar Los Angeles. De verbinding was binnen 5 minuten tot stand gebracht; het gesprek zal. ongeveer 800 gulden, per mi nuut gekost heb'ben. Poker Whist goede, stevige kaarten, per spel 18 ct. gladde, prima kaarten, per spel 40 ct. gladde, superfine kaarten, per spel 55 ct.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2