KONiJN'S PEKELVLEESCH GEMENGD NIEUWS. AANRIJDING. Zondagavond heeft In do Spoorstraat een tamelijk ernstige aanrijding plaats gehad. Een auto vani do fa. Hablous reed met kalme vaart aan den goeden kant van de straat, toen plotseling vlak voor den wapen een meisie de straat wilde over steken. Ondanks krachtig remmen, kon de chauffeur niet voorkomen, dat het meisje het voor- er. achterwiel over zich heen kreeo-. Het meisje werd in den winkel van de fa. RidderMeijer binnengedragen, terwijl de chauffeur onmiddellijk naar een dokter reed. Dr. Grunwald, dien de chauffeur ihad thuisgetroffenv kwam onmiddellijk, en door dezen werd het been van het meisje gespalkt, daar de enkel gebroken was. Het meisje, mej. E. Basterkamp, wo nende op de Hoofdgracht No. 21, is met een ziekenwagentje naar het Hospitaal vervoerd. Volgens ooggetuigen treft den chauf feur geen schuld. Vergaderingen, vermakelijkheden enz. Dinsdag 18 November. Openbare vergadering „Anti-Militair", Prop. Comité, Oasino, 8 uur. Woensdag 19 November. Toone el voorstelling „De Voddenraper van Parijs", Casino, 8 uur. Twee-de Orgelooncert, Luth. Kerk, Wee- zenstraat, half 9. Donderdag 20 November. Openbare experimenteel© voordracht, Oa sino, 8 uur. Drang. Terwijl ik op den Zondagmorgen heen en weer drentelde op mijn plaatsje om te profiteeren van het, tusschen de Noordor- buien, weldadig schijnende zonnetje, hoorde ik, hoog in de lucht, een eigen aardig geluld, dat al weinig overeenkomst had met het ronken van een vliegtuig en daar-om vermoedelijk sterk mijn aandacht trok. Ik speurde in de lucht en het geluid kwam luider tot me en het duurde niet lang of ik zag een groote zwerm vogels, die, in tirailleurs-formatie, drie laag ach ter elkaar, breed uit, voortjakkerden in Noordelijke richting. Het geluid, nu duidelijk kenbaar aan het gak-gak-^rak als afkomstig van de wilde ganzen, vervulde de lucht en, met snellen wiekslag, snelden de vogels voort, terwijl ze hun formatie inkrompen en uit breidden, maar toch het verband tussohen elkaar niet verloren. Vanwaar kwam deze bende en waar ging zij heen? Van guurder streken naar wat gematigder, dat is zeker, maar het zou interessant zijn geweest te zien, waar ze zouden neerstrijken- Vermoedelijk dat een boer op Texel, in den loop van den dag op zijn land komend, zich verbaasd heeft, hoe het mogelijk was, dat zijn weide zóó was afgegraasd, terwijl zijn koppel scha pen ergens anders geweid werd. De wondere natuurdrang in de vogels van zich te concentreeren en dan ge zamenlijk het op de vleugels te nemen, is één dier geweldige mysterieus© grootsch- heden in de schepping, die talrijke na tuur beschouwers drijven om achter de sluier van de natuur te blikken. Dat er vele dier vogels op hun zuide lijke vlucht te loor gaan, weten we uit verschillende verhalen en ook weten we, dat er bij de groote lichtkraeht der vuur torens menige vogel is gesneuveld, hoe wel dat euvel grootendeels is ondervan gen door het aanbrengen van rustpunten en vangnetten volgens het systeem van Thijsse. Ook op de lichtschepen weet men er van mee te praten hoeveel vogels er te loor gaan. Soms zitten alle stagen, al het want, alles wat maar een vogelvoet kan dragen, vol van die natuurzwervers. Dan komen ze weer in de groote ge heimzinnigheid van de eindelooze ruim te, vast gaande hun weg, waarheen hun levensdrang hen drijft. Als visitekaartje laten ze na hun uit werpselen, waaraan de bemanning dan een brok van hun dagtaak heeft en die ze zullen afwerken ill naar de geaardheid van hun wezen of ze zich meer of minder deel voelen van het groote geheel, te welk wij noemen de Schepping. Maar soms gaan er honderden en hon derden te loor, omdat ze te moe zijn zich op het want staando te houden of als ze door den stormwind en den hagelslag van hun steunpunt worden afgerammeld en in zee hun graf vinden. Want zoo'n stormwind of hagelslag kan vaak voor krachtige vogels zelfs noodlot tig zön. Dan kan men soms zien als een meeuw of een kraai worstelt in een woedende bui boe hij het onderspit delft en een opper- tje zoekt om wat op verhaal te komen. Hoe dus als de vogels een lange reis achter do rug hebben en doodvermoeid eindelijk zijn neergestreken en dan de noodlottige buien hen gaan ranselen! Ik dacht, bij het zién van die trekkende ganzen, wat een vitale kracht! Om van te watertanden. Zijn ze gevlucht voor de dreigende kou in het Noorden? De buien werden al snerpendcr en de volgende morgen log er een laagje ijs of hagel op de afdakjes en de zoom van het slootje. Op het veldje dartelen talrijke lijstere; ze hupten vroolljk mét groote sprongen rond en de grond scheen wel zooveel mondkost op te leveren dat hun sohrok- kerigheid bevrediging vond. Het was een vroolijke streep in de 07exlgdzu9 toch al levendige schets van de talrijke meeuwen, zilvermeeuw en man- telmeeuw, die het veldje, in dezen drassi- gen tijd, meer bevolken dan overigens het geval is. Drassigheid schijnt voor dat meeuwen- goed favoriet te zijn en ook voor hen scheen daar de grond voldoende mond kost op te leveren, zij het dan vermoede lijk van andere aard dan voor de lijsters, die op wat droger gedeelte hun maaltijd hielden. Zoo vond ieder hunner zijn kostje, Moeder aarde levert nog altijd genoeg voor elk schepsel, alleen de menschen hebben het weer verbroddeld, zoodat hun geperfectioneerde organisatie vaak leidt tot desorganisatie. Wanneer zullen ze de spaak uit het wiel halen, zoodat de wagen rustig kan voort rollen? De vogels wachten er niet op; die trek ken daarheen waar de natuur zegt, dat ze moeten trekken. Ze trekken en vragen niet waarom. ROBINSON. Binnenland. Straatroof te Rotterdam. Gisteravond omstreeks half acht liep een 64-jarige dame, M. v. d. W., van den Westersingel op de verlengde Mathene- nesserlaan, te Rotterdam, tusschen het kantoor van de Unllever en de Remon- strantsche kerk. Plotseling is een onbe kend gebleven man op haar afgekomen, die haar haar handtaschje heeft ontrukt. Hij is het voormalige land van Hoboken opgegaan en hoewel de dame dadelijk alarm heeft gemaakt, en men een uitge breid onderzoek heeft ingesteld, is men er niet in kunnen slagen den man op te sporen. In liet taschje zaten eenige snuis terijen en wat klein geld. Bejaard wegwerker door een trein gegrepen. De 59-jarige H. H., uit Zuidbroek, weg werker bij de Ned. Spoorwegen, die langs de spoorlfjn tusschen Westerbroek en Zuidbroek fietste, is Zondag nabij Wes- terhroek dootr een trein aangereden en: er oryier geraakt. Ernstig gewond, o.a. met een arm- en beenbreuk, en een rug- wervelfractuur, is hij naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. Zijn toestand is zorgelijk. DE EERSTE SNEEUW. In de omgeving van Winschoten is Zon dagavond de eerste sneeuw gevallen. Vanochtend heeft het in een deel van Twenthe gesneeuwd. HEVIGE VECHTPARTIJ. Zaterdagavond heeft in het koffiehuis Duickers te Lutterade een ernstige vecht partij plaats gehad tusschen vier buiten- landsche mijnwerkers. Twee Buitsehers zijn daarbij ernstig met messen gestoken. Een van hen is naar het Fransche kloos ter te Lutterade overgebracht en verkeert in levensgevaar; de andere werd ter plaatse verzorgd en naar huis vervoerd. De dader, B. genaamd, is gearresteerd. INBRAKEN TE TILBURG. Hij werkte engroe. 'Men schrijft uit Tilburg: Donderdagmiddag zijn er op klaarlich ten dag in de Padua- en W. v. d. Ven- straat niet minder dan vijf Inbraken ge pleegd. Wijl het hier een ar&eiderswijk betreft, was de buit overal slechts gering; enkele guldens en 'n horloge. Den inbre ker heeft men te Boxtel achterhaald. Het is een Duitsch schildersknecht J. G. Aan de huizen waarin hij thans ingebroken had, waren vroeger door hem werkzaam heden verricht. Wegens oplichting van 65 te Ovesr-Asselt stond hij thans in het politieblad gesignaleerd. EEN VERMISTE JONGEN TERECHT. Uit angst voor straf gevlucht De 10-jarlg© Arie Batenburg, wonende Kolenwagenslag te Scheveningen, wiens opsporing onlangs werd verzocht, Is te recht. Twee agenten hebben hem van den Vrijdag binnengekomen logger Sch. 70 gehaald. Hij had zich voor de afvaart aan boord verborgen, omdat hij „gespijbeld" had en uit angst voor stiraf niet naar huis durfdegaan. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. De 7-jarige T. M., thuis behoorende in het St. Jozefgesticht te Haarlem is Zater dagmiddag, toen hij op de Nieuwe Gracht achter een vrachtauto vandaan kwam, aangereden door een uit tegenovergestel de richting komende vrachtauto. Hij kreeg een klap van het spatbord en viel ondier de auto, die hem over het lichaam reed Het kind was op slag dood'. Het lijkje is naar de Maria-stichting gebracht. Gisterenavond om ongeveer zes uur is de 58-jarige J. Burgers uii Hillegom op den ZiHekerduinweg onder Noord wijker- hout, overreden door een vrachtauto van de firma G. uit Langoveld bij Lisse, be stuurd door den chauffeur B. Na voor- loopig ter plaatse te zijn verbonden is hij naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Zaterdagavond om ongeveer 7 uur ia op den Hoofdweg te Amsterdam een 34- jaxlge vrouw door een vrachtauto over- SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 I reden en gedood. Zij stak onverwachts den weg over en heeft vermoedelijk door het slechte weer den auto niet gezien. ERNSTIGE AANRIJDING. De dader doorgereden. Zondagnacht te 1 uur hreeft op den Hoofdweg te Terwinselen een auto-onge val plaats gehad. De 28-jarige Oudekerke keerde met eenige vrienden van het Vereenigingsgebouw der mjjn Wilhel- mina .naar huis terug. Achter hen naderde een personenauto, die vermoedelijk on voldoende heeft uitgeweken. Oudekerke althans werd, hoewel hij rechts van den weg ging, door den wagen gegrepen en meegesleurd. In bewusteloozon toestand wierd hij in den winkel van den heer Si- mous binnengebracht. De bestuurder van den auto had na het ongeval zajn lichten uitgedaan en was zonder te stoppen door gereden. Dr. Michels was spoedig ter plaatse om geneeskundige hulp te verlee- nen. Het bleek dat Oudekerke een dub bele schedelbreuk had bekomen. Per ziekenauto werd hij in zorgwekkenden toestand naar het st. Jozefshospitaal te Heerlen overgebracht. SCHIP IN NOOD? Van Terschelling wordt ons gemeld: Zondagavond 11 uur werden N.W. van den vuurtoren Brandaris lichtseinen waargenomen. Gisterenmorgen bleek, dat in die richting een stoomschip geankerd lag met een vlaggesein geheschen. De sleepbooten „Texel" en „Oceaan" en de Duitsche sleepboot „Simsoii", die hier in do haven is gestationeerd voor bergings werk, zijn ter assistentie vertrokken. Het schip bleek te zijn het Duitsche stoomschip „Christiaan" van Stettin. De zeesleepboot „Oceaan" heeft het op sleep touw genomen en is er mede naar Embden gestoomd. Volgens geruchten heeft de „Christiaan" het roer verloren. ONTROUWE POSTBEAMBTE. Een 31-jarige hulpbesteller der poste rijen te Ajusterdam, heeft eenige post stukken, die hij moest bezorgen, niet af gegeven, maar meegenomen naar zijn wo ning en daar geopend. Bij een huiszoe king zijn enkele stukken teruggevonden. De man is in arrest gesteld. Een aanslag. Te Eindhoven. De 34-jarige mejuffrouw P. wandelde Vrijdagmiddag over den Leenderweg te Eindhoven. Nabij de voormalige Aalsthut passeerde haar een jongeman met een bijl op den rug per rijwiel Zij sloeg geen acht op hem en ging even verder langs den weg zitten om te rusten. Daar is haar nog een onbekende dame gepasseerd. Eenige minuten daarna werd zij ver ontrust door geritsel in het struikgewas achter haar. Zij wilde verder gaan, toen plotseling de man met de bijl van achter een boom te voorschijn kwam en haar te lijf ging. Hij bracht haar twee bijslagen toe, die echter slechts lichte verwondingen veroorzaakten. Op haar hulpgeroep kwamen eenige boeren uit het veld aanloopen, waarna de aanrander ijlings de vlucht nam. De juf frouw stelde zich onder geneeskundige behandeling en gaf van het gebeurde kennis op het politie-bureau. Onmiddel lijk gingen twee rechercheurs naar den eenzamen weg. waar de fiets van het in dividu lag. Zij stelden zich verdekt in de boschjes op en bleven zoo urenlang wachten. Toen de avond viel, naderde de aanran der om zijn rijwiel te halen; toen kwamen de politiemannen te voorschijn om tot arrestatie over te gaan. De commissaris van politie nam hem een verhoor af, waarbij hij een volledige bekentenis af legde. De dader is de 17-jarige werklooze H. G., afkomstig uit Groningen, die ook een aanranding op den Rielschendijk heeft gepleegd en daar een dame van haar taschje heeft beroofd. De indertijd als verdacht van deze aanranding gear resteerde persoon uit Geldrop vertoont een sprekende gelijkenis met den thans aangehoudene. De bijl is nog niet teruggevonden. POGING TOT OPLICHTING? Te Enschede hebben twee personen, die per auto eenige zakenmenschen bezoch ten, dezen overgehaald tot het afsluiten van advertentie-contracten, onder voor wendsel gestuurd te zijn door daar ter plaatse vooraanstaando personen. De winkeliers kwamen later tot de ontdek king voor heel wat grooter bedrag te heb ben gecontracteerd dan was overeenge komen. Tegen een van deze personen, den 20-jarigen E. P. te Amsterdam heeft de politie proces-verbaal opgemaakt wegens poging tot oplichting. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een zwaargewonde. Vrijdagavond te ongeveer half acht reed bij den onbewaakten overweg aan den Legmeerdijk te Amstelveen de melk rijder P. v. d. Bijl wonende te Amstelveen, met zijn melkauto, waarin ook zijn vrouw zat, van den Legmeerdijk in de richting Amstelveen. Op hét oogenblik, dat hij den onbewaakten overweg passeerde, na derde juist de trein, die ora 7 u. 16 van Aalsmeer vertrekt naar Amsterdam, Ver moedelijk .is de melkwagen in het mid den gegrepen. Do bestuurder werd uit den nuto geslingerd en in het gras ge worpen. Zwaar gewond is h;j opgenomen en naar een van de ziekenhuizen te Amster dam overgebracht. De vrouw van v. d. B. werd slechts licht gewond. De auto is totaal vernield. De trein had ongeveer een kwartier vertraging. Buitenland. Italiaansche missie in China verwoest. Het missiehuis der paters Lazaristen bij Han-Tsjoeng-foe in het Zuid-Westen van de provincie Sjansi is door bandieten aan gevallen, verwoest en in brand gestoken. De missionarissen die uit bisschop Bal- conl, drie paters en zes zusters, alle Itali anen, bestonden, zijn in de heuvels in don omtrok gevlucht, maar hun lot is verder nog onbekend. Autobus door trein verpletterd. vtlf dooden, veertien gewonden. In de nabijheid van Indore is een auto bus bij een onbewaakten overweg door een trein gegrepen en vernield. Van de passagiers, meerendeels Mohammedanen, werden vijf gedood en veertien gewond. DE CYCLOON TE KYAUKPU. Niet meer dan twee slachtoffers. Officieel wordt medegedeeld, dat, in tegenstelling met andersluidende berich ten, het aantal slachtoffers van den cy cloon, welke vorige week Maandag woed de te Kyaukpu, niet meer d'an twee be draagt. AUTOBUSONGELUK. Vijf zwaar gewonden. In het gebergte in die buurt van Graz is op ongeveer 1000 meter hoogte een autobus over de afzetting van den weg vijftien meter naar beneden gestort. Van de negen passagiers werden'er vijf zwaar, de chauffeur en de vier anderen licht ge wond. Hevige stormen op de kust van Noorwegen. Een stoomschip vermist Men meldt uit Stockholm: De laatste dagen heeft voor de Zuid- Noorsche kust een hevige storm gewoed. Tal van schepen hebben beschutting in de haven van Stavanger gezocht. Kapi teins, die al vele jaren bij de kustvaart zijn, verklaarden nooit zulk noodweer te hebben beleefd. Er heerscht groote ongerustheid- over het stoomschip Sulitelma, een lijnboot tusschen Hamburg en Bodö. Het schip had Zondag te Flekkefjord aan moeten komen, maar Woensdagnacht was het schip er nog niet, terwijl het, voor zoo ver men kon nagaan ook geen andere haven was binnengeloopen. De opstootjes te Madrid Vier dooden. Bij de onlusten, welke Vrijdag te Madrid zijn voorgekomen bij de begrafe nis van vier arbeiders, die bij het instor ten van een in aanbouw zijnd huis zijn omgekomen, zijn 4 arbeiders gedood en 38 gekwetst, waarvan 16 ernstig; 11 politie ambtenaren hebben eveneens kwetsuren opgeloopen. De roode bandieten in China. Nieuwe gruwelen DIJ hun aftocht De roode bandieten, die vorige maand de stad Kianfoe, de hoofdstad van de pro vincie Kwangsi hadden overweldigd, zijn er vorige week door regeeringstroepen weer uit verdreven en zijn daarop in de richting Kan-tsjou gevlucht, achtervolgd door de Nanking legermacht De bandie ten schijnen volgens een nader bericht uit Kanton de richting Kan-tsjou verla ten te hebben en zij bevinden zich nu, on geveer 20.000 man sterk, op de grenzen der provinciën Kwangsi en Foo Kiën. Bij dien terugtocht zijn ze door de stad Hsinpoe getrokken waar ze binnen een paar uur twee duizend huizen in brand gestoken en ongeveer twee duizend in woners vermoord hebben. Vijfduizend in woners zijn als gijzelaars meegenomen. De schade te Hsinpoe veroorzaakt wordt op vier millioen dollar geschat, het platte land in den omtrek is eveneens platge brand. Er zijn troepen uit Kant-on gezonden om de bandieten nog krachtiger te ach tervolgen. De ramp te Lyon. Een tweede vliegtuig gevallen. Terwijl het opruimingswerk op het tooneed der aardverschuiving, geregeld wordt voortgezet, stijgen ongeveer elk half uur vliegtuigen op om het terrein nauwlettend te inspecteer en, teneinde na te gaan of er ook teekenen zijn, die er op wijzen, dat een nieuwe aardverschuiving kan worden verwaoht, en fotografische opnemingen te maken. Een dezer vlieg tuigen is een paar dagen geleden naar omlaag gestort, en Zondag is naar ge meld wordt opnieuw een vliegtuig bij' biet fotografeeren verongelukt Hot vloog gelukkig op geringe hoogte, het toestel werd weliswaar zwaar bescha digd, dooh de beide vliegers kwamen er met lichte kwetsuren at Het gevaar voor het Ohiazeux-hlspitaal is nog steeds niet geweken. Zaterdag heeft men het eerste lijk van een 'brandweerman onder het puin ge vonden. Veertien lijken geborgen. Een later bericht meldt: Hot uifcgravlngswerk te Lyon wordt onvermoeid voortgezet maar door zware regens bemoeilijkt. Zondagavond had men reeds veertien lijken geborgen, waarvan acht lijken van brandweermannen. De oorzaak van de raraip moet de breuk van een groote rioolbuis zijn geweest. Het uitstroomende water heeft de aard- massa's onderspoeld en daardoor de aard- verzakking veroorzaakt. Nieuwe aardverschuivingen gevreesd. Zaterdagnacht hoeft men bij» het op ruimingswerk te Lyon opnieuw een 'aan tal lijken gevonden. Geborgen zijn tot dusver acht lijken van brandweerlieden' en twee van vrouwen. Het regent thans weer zwaar, zoodat men voor nieuwe ernstige aardverschui vingen geducht is. Reeds is Zaterdag avond even voor elven een deel van den steunmuur, die zich op den heuvel be vend, bezweken. Volgens de „Matin" bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van de plaats des onheils onder de aarde een holte van tachtig meter hoogte en tweehonderd me ter lengte. In deze holte staat thans het grondwater, zoodat men vreest voor de veiligheid der naburige gebouwen. De kathedraal op den heuvel schijnt even wel geen gevaar te loopen. Onder de overblijfselen vande ingestorte gebouwen te Lyon liggen nog de lijken van een brandweer-officier, 12 brandweer lieden, een inspecteur van politie, 3 politie beambten en naar schatting 10 inwoners. Er zijn 200 menschen dakloos geworden. Gisterochtend is opnieuw een stuk grond aan het schuiven gegaan, zonder echter opnieuw schade te veroorzaken. Wanneer de lijken geborgen zijn, kan het nog weken duren, voor de plaats des onheils weer opgeruimd is. Het aantal slachtoffers op 50 geschat. Een V.D.-bericht meldt: Het aantal slachtoffers, dat den dood heeft gevonden bij de instortingen te Lyon, wordt cp 50 geschat. Vast staat, dat er 19 brandweerlieden, 6 politie agenten, 6 vrouwen en 2 kinderen om het leven, zijn gekomen. Er bestaat echter aanleiding om aan te nemen, dat er nog ongeveer 18 lijken onder de aardmassa's liggen. Dit zouden in hoofdzaak gasten van het hotel zijn. Chineesch stoomschip in een taifoen vergaan. 27 man omgekomen. Zaterdag is een Chineesch stoomschip, op weg naar Wladiwostock, in de Chi- neesche Zee in een taifoen geraakt en gezonken. Ondanks de pogingen van een aantal in de buurt zijnde stoomschepen, om. de uit 27 (koppen bestaande beman ning te redden, is men hierin niet ge slaagd. Door den hevigen storm kon men het in nood verhoerende schip niet nade ren, zoodat de bemanning in de golven is omgekpmen. DOODELUK ONGEVAL IN DEN RING Tijdens een wedstrijd te Brussel voor juniores is Zondag een bokser, Mignon genaamd, plotseling overleden, toen hij zich terugtrok in den hoek van den ring, tengevolge van een slagaderbreuk. EEN TIJDELIJKE BRUG OVER DE BELGISCHE MAAS INGESTORT. Een man verdronken. Bij oefeningen op de Maas door een compangnie pontonniers van het vierde regiment genietroepen te Namen, is een voorloopige brug bezweken en zijn ver scheidene soldaten in de zeer gezwollen rivier terecht gekomen. Een der soldaten is verdronken. VERDUISTERING VAN GRONDNOTEN. Voor een waarde van 36.000. Namens de Vereinte Deutsche Oei fa- brik en te Mannheim, die o.a. kantoor houden aan de Van Vcillenhovenstraat te Rotterdam, is aangifte gedaan, dat de 44- jarige scheepsbevrachter B. A. S. te Rot terdam, zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van een partij balen grond- noten. die een waarde vertegenwoordigt van 36.000. S. zou de partij, die het eigendom is van de V. D. O. F., hebben beleend voor 22.000. De politie stelt een onderzoek in. Burgerlijke Stand van Den Helder van 15 en 17 November 1930. BEVALLEN: A. O. van der Plaat—de Jong, z. A. M. H. Straat—van Baard, d. O. A. OrijnusZevenbergen, d. OVERLEDEN: S. M. Valkenburg, wed. J. Cornelisse, 83 jaar. L. L. v. d. Vliet, 78 jaar. J. Nuijens, 64 jaar. A. Kooü-Mul- der, 41 jaar.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10