Gorge/ droogt GEMENGD NIEUWS. 'mei Wybert. Das kunt U om onbemerkt doen. Wybett wm verkoudheid ei» besmetting e verkwikt Uw stembanden. TRAGISCH ONGELUK. Maandagavond is te Montfoort de vrouw van den. schipper M. Kraan, toen zij de komst van haar man stond af te wuchten, te water geraakt en verdronken. VECHTPARTIJ MET DOODELLTK GEVOLG. De mijnwerker Grey, die Zondagavond bij een vechtpartij te Sittard met messte ken ernstig werd gewond, is aan de be komen verwondingen overleden. NEDERLANDSCH SCHIP MET BRANDBARE LADING IN DE HAVEN VAN SKAGEN. Uit Kopenhagen meldt men: Door den hevigen storm, welke de laat ste dagen in het Kattegat woedde, is een Hollandsch scheepje de haven van Skagen binnengeioopen, hetwelk direct de roode vlag heescli ais toeken, dat men een brandbare lading aan boord had. Volgens de bemanning bestaat de la ding uit afgekeurde granaten, welke men wilde laten zinken in de nabijheid van de Noorsche kust, waar de zee zeer diep is. Dit werd bevestigd.' door twee aan boord zijnde zee-officieren. Aangezien schepen met ontplofbare la ding aan boord niet langer dan 20 uur in de haven mogen vertoeven, zou de kapi tein zich tot de Nederlandsche legatie te Kopenhagen hebben gewend met verzoek, te trachten vergunning te verkrijgen om het oponthoud in Skagen's haven te ver- lenigen, daar de storm ble6f doorwoeden, en men met het schip niet uit durfde varen. Er is een wacht bij het schip ge plaatst, en dadelijk deden, allerlei verhalen te Skagen de ronde; de een hield het voor een smokkelschip, een ander sprak van ammunitie, bestemd voor Rusland. De Nederlandsche gezant is momenteel afwezig; op de legatie wist men niets van het schip af, men- had noch uit Nederland, noch uit Skagen daarvan iets gehoord. De havenloods vertelde, dat een der Ne derlandsche marine-officieren in uniform was. De bemanning bestond uit 8 man, wat voor zoo'ii klein scheepje een groot aantal ls, doch men verklaarde deze noodig te hebben om de ammunitie overboord te werpen. Be loods ls met den kapitein naar het telegraafbureau geweest, cn meent zeker, dat deze aan de legetie geseind heeft. Verduistering van f 150.000 Door een bankdirecteur. BiJ de justitie heeft zich Dinsdagmid dag gemeld de 50-jarige J. W. M., direc teur van de Handels- en Landhouwbank, waarvan het hoofdkantoor te 's-Graven- bage is gevestigd en welke ln verschil lende deelden des lands filialen heeft. De beer M. vervult ook nog een directeurs- functie in de Holland—Noord-Amerika Hypotheekbank. Hij deelde aan de Ju stitie mee, dat hij 150.000 had verduis terd en dit bedrag voor privé-doeleinden heeft gebruikt Gebleken moet reeds zijn, dat dit bedrag verduisterd ls ten nadeele van voormelde hypotheekbank. Over de gestie der Handels- en Landhouwbank is bij de politie geen enkele klacht Inge komen, M. bevindt zdoh in poütiebewaring. Men schrijft uit Den Haag aan de Nw. Rott. Ort: Hoewel men niets van de verduisterin gen vermoedde was er reeds eenigen tijd onrust onder de bij de bank geïnteresseer den. Een financieel blad heeft de vorige week gemeld, dat er bij de bank onge rechtigheden voorgevallen waren. Al of niet ln verband hiermee is de vorige week een vergadering van belanghebbenden bij de bank gehouden ln welke de situatie ls besproken. Ei* was toen een strooming om hulp te bieden, echter werd daar tegenover de eisch gesteld, dat de heer M. als directeur zou aftreden, wat deze toon heeft geweigerd. Nog Maandagavond schijnt er van hulp sprake geweest te zijn. Wij hoorden daarvan tenminste Iets verluiden. De bank heeft haar cliënten in het bi zonder in anti-revolutionnairen kring en zoo het tot een déconfiture komt zullen vermoedelijk de kleine luyden uit dien kring de klappen hebben op te vangen. De Landbouw en Handelsbank 1» ln 1000 opgericht met een gestort kapitaal van 1.461.625 in aandeelen van 275. Zij heeft bijkantoren in een twintal plaat sen, meest op het platteland. Het hoofd kantoor ls te 'sGravenhage gevestigd. Met de Landbouw- en Handelsbank ls de Holland-Noord-Amerikaansche Hypo theekbank te Gorlnchem nauw geliëera. Ook van deze bank ls de heer M. direc teur en het schijnt te harer nadeele te zijn, dat hij de verduisteringen heeft gepleegd. De moeilijkheden bij de Landbouw- en Handelsbank zouden in de eerste plaats verband houden met de landbouwcrisis. In de vergadering van commissarissen van de Handels- en Landhouwbank ls Dinsdagmiddag het besluit genomen sur- a van betaling aan te vragen. Een noodlottige vergissing. Zestien kinderen vergiftigd. Reuter seint uit Medelijn, in Columbië: Hier zijn ln een kliniek zestien kinderen bezweken ten gevolge van een onacht zaamheid, die aan een jongen verpleger wordt geweten. Hij zou hun diphtherie-gif inplaats van anti-toxine hebben toege diend. De politie staat bij de kliniek op wacht om den ouders te beletten met geweld bin nen te dringen. Twee dokters van naam zijn ijlings te hulp gekomen. Zij zullen trachten 3 andere op dezelfde wijze be handelde kinderen in het leven te houden. De verpleger is krankzinnig geworden. Scheepsramp Vrachtschip gestrand. Het vrachtschip „Henry Bowen", in de vaart tusschen New-York en Norfolk, is bij Montank Point aan den grond geloo- pen. De bemanning bestaat uit 36 koppen. Schepen van de kustwacht zijn ter assis tentie uitgevaren. Koude in Engeland. Negen graden vorst In Engeland heerscht een voor dezen tijd van het jaar opmerkelijk strenge koude. Het metereologisch instituut van Greenwich heeft temperaturen van 9 graden Celsius geregistreerd. Verschei dene treinen zijn, bedekt met een dikke ijslaag, te Londen aangekomen. Drie diefstallen binnen half uur. een Voor 28.000 M. aan kostbaar heden gestolen. In den nacht van Zondag op Maandag hebben te Becrijjn twee elegant gekleede hoeren, die in een luxe auto waren ge zeten, binnen het half uur in dtrle winkels hun slag geslagen en voor 28.000 M. aan kostbaarheden gestolen. Ongeveer, half drie stopte een auto voor een groote juwdierszaak op den hoek van de Friedrichstrasse en Mcörren- strassee. Zaj sloegen een winkelruit in, wisten uit de uitstalkast een groote hoe veelheid armbanden enz. weg te grissen en herhaalden hetzelfde spelletje in een juwelierszaak, «enige (hulzen verder ge legen. Toen die voorbijgangers toeschoten en de politie gewaarschuwd werd, reden de heeren rustig weg* naar een magazijn op den hoek van de Oharlotten- en Moh- renstrasse, waar zij voor een waarde van ongeveer 9000 M. buit maakten. De bestolen firma's hebben een groote belooning uitgeloofd; die daders zijn spoorloos verdwenen. De ramp te Lyon. Het bergen der lijken. De opgaven over de ramp te Lyon zijn thans als volgt: Geborgen zijn de lijken van zeven brandweermannen, een burger, zeven vrouwen en een kind. Onder de puinhoopen liggen nog: een brandweer-officier, 11 brandweermannen, een inspecteur van politie, drie agenten van politie en naar schatting tien bewo ners van de Ingestorte huizen. Brand in een Silezische mijn. Twee mijnwerkers omgekomen- In de mijn Saturn bij Sosnowice is gis termiddag een mijngasontploffing ont staan, welke een brand veroorzaakte, die zich snel uitbreidde en op drie schachten oversloeg. Het geheele personeel liep ern stig gevaar. De arbeiders zijn er echter op twee na in geslaagd zich bijtijds in veiligheid te brengen. Acht mijnbrandweeren werden opgeroepen om het vuur te bestrijden. Na langen tijd is men er in geslaagd het vuur te beperken. Van de twee achtergebleven mijnwerkers heeft men slechts de lijken gevonden. Bovendien zjjn 23 paarden om gekomen. Hevig gevecht in een trein. Motorbandieten vallen Iran bewakers aan. Dinsdag werden cmder bewaking van twee 'beambten vier motorbandieten van Winchester naar Princetown ovepge- bracht. De gevangenen hadden die hand boeien aan. Desondanks wierpen zij. zich op een gegeven oogenblik op hun bewa kers met wie züj een hevig gervecht voer den, in den loop waarvan de bewakers het onderspit zouden hebben gedolven, wanneer niet op het critieke oogenblik een treinconducteur te hulp was gescho ten, dl© de kansen deed' keeren. Hierop wist één der bandieten zich toch nog los te rukken en uit dén toedn te springen, HHj was op slag dood. ONGEVALLEN OP AMERIKAANSOHE SPOORWEGEN. Het aantal ongevallen op de Ameri- kaansche spoorwegen) vertoonde ook in de eerste zeven maanden van dit jaar een vermindering, vergeleken (met de over eenkomstige periode van 1920. Er kwamen n.L 2081 ongevallen voor, tegen 8111 in 1029, met 1100 dooden en 8004 gewonden. Deze cijfers bedroegen voor de eerste zeven imiaanden van 1929 resp. 1805 enl 8557. In de miaiand! Juli kwainen 290 ongeval len voor, waarbij 144 personen htm leven verloren en BIB gewond wenden. ïn 1B2B bedroegen deze getallen rei. 489, 182 en 520. De directie dor Amerikaansche Spoor wegen zijn van meening, dat het Arne- lifcaansohe publiek, meae dank zjj de sinds jaren gevoerde safety-fiiwfc cam pagnes, lerte minder roekeloos wordt. F A BRIEKSON GELUK. Een doode. Dinsdagmiddag is in de ammoniakfa- briek van de staatsmijn Maurits te Lut- terade een ernstig ongeluk gebeurd. Ir. Kiser, van het ingenieursbureau Baechler en Kiser, was bezig een zoutdroogmolen, welke niet naar behooren werkte, te oon- troleeren. Blijkbaar op een oogenblik, dat hij geheel in deze controle was verdiept, betrad hij de droogkamer en kwam tus schen de machinerieën terecht Hij wérd op slag gedood. EEN SMOKKELSCHIP IN BESLAG GENOMEN. Een vroeger Duitsch oorlogsschip. Naar het N. T. A. uit Helsingfors meldt, heeft de Finsche politie na een hevigen strijd, waarbij gebruik werd gemaakt van vuurwapens, beslag gelegd op een drank- smokkelschip met ongeveer 5000 gallons spiritualiën aan boord. Zeven smokke laars werden aan boord van het schip, dat een vroegere Duitsche dulkbootjager was en de Perzische vlag voerde, gevan gen genomen. EEN GEWEZEN ARGENTIJNSCHE MINISTER GEARRESTEERD. Voor administratieve vergrijpen. De oud-minister van buitenl&ndsohe zaken Oykanarte is te Montevideo -ge arresteerd. Hem werden administratieve vergrijpen ten laste gelegd. VERGIFTIGING OP GROOTE SCHAAL DOOR HET GEBRUIK VAN BEDORVEN KAAS. Te Vele© (Servië) zijn 80 lieden na het gebruik van bedorven kaas onder ver schijnselen, die op vergiftiging wezen, ziek gjerworden. Achttien verkeeren in levensgevaar. geheimzinnige inbraak bij PHILIPS TE WEEN EN. Industrie spionnage? De „N. Fr. Presse" maakt melding van een geheimzinnige Inbraak in de kan toren van de radiofabriek Philips te Weenen. Er zijn niet alleen geld en geldswaar dige papieren ontvreemd, maar ook een aantal dokumenten van waarde, zoodat men denkt aan een poging om op deze j wijze achter vakgeheimen te komen. De inbrekers, die met handschoenen ;aan gewerkt hebben, hebben zich langs een omweg door de kelders van een aan grenzend huis toegang weten te verschaf fen, waaruit blijkt, dat zij op de hoogte geweest moeten zijn van de plaatselijke gesteldheid. Zij hebben zich zelfs een weg gebaand door een dikken muur. De schrijftafels van de leidende direc teuren zijn geheel doorzocht De inhoud was voor een groot deel over den grond verspreid. Blijkbaar zijn ontwerpen, za kenbrieven, offerten enz. bestudeerd, wellicht geoopieerd. De aangerichte wan orde is zoo groot dat de directie nog niet in staat was een overzicht te geven van hetgeen precies is ontvreemd. Men heeft aanleiding om te denken aan een stelsel matige arbeids- en industriespionnage. zrt.dzamf goudvonst. Klomp van 7630 gram aan de Boven-Saramacca gevonden. Wy lezen ln „De West" van 28 October: Verleden week Dinsdag (heeft een goud delver aan de Boven-Saramacca een vondst gedaan, die hem een oogenblik sprakeloos maakt© van verrassing. Hij zou met zijn compagnon een plek ontginnen en was bezig met het terrein schoon te maken. Hierbij werden ook ©enige steenen ver plaatst, die blijkbaar reeds het vorig jaar achteloos ter zUde waren geworpen. Een der steenen trok de aandacht door zijn zwaarte. De gouddelver gaf er een slag op met zijn „pick-ax", doch hJQ wist niet vat hij zag, toen zich daar een weelde van goud voor zijn oogen verspreidde. Hij was niet in staat zijn makker te roepen. Om zijn aandacht te trekken, wierp hij een steentje naar hem. En toen de ander op keek, wenkte hij hem en wees hem in den gebroken steen een ongewoon groote klomp goud. Deze zeldzame vondst bleek een gewicht te 'hébben van 7680 gram. Daar de onderhuurders 1.20 per gram ontvangen, beteekent dit, dat ztl het niet onaardig bedrag yan 9150 zullen ver- deelen, terwijl de hoogere waarde ten goede komt aan den concessionaris, in dit geval Oomptoirs Hesse Co. Voor zoover wij kunnen nagaan is dit op één na de grootste goudklomp, die tot- dusverr© hier werd- gevonden. De grootste nugget werd in 1892 gevonden op het pla- cer L. en F. de Jong. Ook daar trok, bij -het verplaatsen van steenen in een der ravijnen, een stuk de aandacht door zijn zwaarte. De steen werd opengeslagen en bleek ruim 14 kilogram goud te bevatten. LEVINE IN HECHTENIS GENOMEN IN OOSTENRIJK. Verdacht van een poging tot valscho muntcitJ, Herinnert men zich den naam Charles Levine nog? Levine is de man, die ln Juni 1927 met Ohamberlin in de Miss Oo- lumbia den Oceaan is overgestoken, oven na Lindbergh, en te Kottbus in Duitsch- land landde, nadat men tevergeefs ge tracht had Berlijn te bereiken. Later was er sprake van het tweetal ook den over tocht van Oost naar West zou beproeven, doch men kreeg ongenoegen met elkaar en te Parijs werd de Miss Oolumbia met beslaglegging bedreigd. Levine, hoewel hij nog nooit een vliegtuig bestuurd had, ging er toen met het toestel van door en wist waarlijk Oroydon te bereiken, waar hij den toeschouwers een paar bange se conden bezorgde door zijn onhandige lan ding. Langzamerhand was Levine's naam een weinig in de vergetelheid geraakt. Thans komt opeens het bericht, dat de Oostenrijksche recherche Levine, die, als wij ons niet vergissen Amerikaansch on derdaan is, op den Semmering in hechte nis genomen heeft. Levine zou bij een Weensch graveur stempels besteld heb ben voor het slaan van medailles, die ver dacht veel op Fransche munten zouden gelijken. De politie besloot daarop hem eens aan den tand te voelen. Dit onder houd schijnt, al heeft de verdachte ook ontkent, de verdenkingen eer versterkt dan verzwakt te hebben, zoodat men be sloot Levine in voorloopige hechtenis te houden. Na zijn Oceaanvlucbt is Levine ook te Weenen geweest. Toen is hij er ge vierd als een held en heeft hij er de Oos tenrijksche onderscheiding in ontvangst mogen nemen. De verdenking tegen hem moet dus wel heel sterk zijn, dat men hem thans zoo behandelt. Van Oeaanvlieger tot valsche munter: wat een titel voor een sensatieromanl Hoe zegt de gemeenplaats het ook weer, sic transitP (Nw. Rott. Crt.). Levine ontkent alle schuld. Levine ontkent elk misdadig opzet en verzekert, dat hij de medailles voor zijn vrienden wilde maken. Ook ontkent hij stempels te hebben besteld, die aan de keerzijde waardebepalingen zouden bevat ten. Onder de papieren van Levine is een brief gevonden, waaruit blijkt, dat hij met een Weensche firma in verbinding stond over de levering van 100.000 fiches. Levine zegt, dat hij naar de vervaardi ging van zulke fiches heeft geïnformeerd, omdat hij ze voor een club wilde bestellen. Michael, koning der zigeuners. Sticht volksscholen en wil een volksgymnasium oprichten. Michael Krojek werd in 1878 in de ge meente Biela bü Tarnow geboren, als zoon van den koning der Zigeuners in Polen, wiens paleis een woonwagen was, door magere paardeü over de bijna onbegaan bare wegen getrokken van dorp tot dorp. Halfnaakt, evenals zijn kameraadjes, placht Michael naast den wagen te loo- pen. Jarenlang leerde hij alle geneugten, maar ook alle 'bitterheid kennen van het ongebonden leven der nomaden, die hun schamel bestaan bijeenschraapten met ketellappen1 en mandenvlechten. Michael weixl dit leventje tenslotte moedo; zijn hart werd getrokken naar een meer ar beidzaam en degelijk bestaan. Hij ging in de leer bij een echten ketelmaker en legde met succes de gezellenproef af. Op twin tigjarigen leeftijd ging hij als eerzaam handwerksgezel op stap, werkte in fabrie ken en wist zich met taaie volharding in zjjn vak steeds verder te bekwamen. Hij arbeidde in Duitschland, Frankrijk en Engeland. Naast groote liefde voor arbeid, koes terde hij diepe genegenheid voor zijn ver achte en diep gezonken stamgenooten. Steeds meer kwam hij tot de overtuiging, dat zij niet langer in dien toestand mogen bleven. Daarom besloot hü al het moge lijke te doen om ook bij hen liefde voor den arbeid, voor eerlijkheid en een zede lijk leven te wekken. Toen Polen na den oorlog eenzelfstan- dige staat werd, keerde Michael terug en trok als reizend prediker van kampvuur naar kampvuur om het gemoed van zijn stamgenooten te bewerken. Hü sprak hun over gelijkheid, achting voor zichzelf en anderen, verbetering van hun levensstan daard en wist zich een grooten aanhang te verwerven. Dit jaar 'is Michael zijn vader als koning der Pooolsche zigeuners opgevolgd. Van deze positie heeft hij gebruik ge maakt, een ketelfabriek te koopen, waar hy ruim 500 Zigeuners aan 't werk heeft. In Teschen en Solkowice zijn volgens de „Frankf. Z." volksscholen gesticht voor Zigeuners, die studeeren willen. Wellicht dat hy slaagt; het heet, dat Michael de geldmiddelen althans er voor heeft, hy is n.i. een rijk man. Maar reeds wordt zi1n positie belaagd; een oudere bloedverwant, Johann Kweik, beweert, dat hy recht heeft op de konlnk- ïyke waardigheid. Michael heeft getracht zijn tegenstan der onschadelijk te maken: twaalf Zigeu ners overvielon onlangs Kweik on namen hem al zijn schatten af, ten bedrage van 500 zloty. Waarover de volgelingen van den pretendent wraak nonion door Mi- chael's gemalin een1 halsketen van 200 zloty te ontnemen. Niettegenstaande zijn vooruitstrevende denkbeelden ls koning Michael er dus biykbaar nog niet in geslaagd de praktijk aan de schoone theorie te doon aanpassen. Intusschen kan het streven van „ko ning" Michael van groote beteekonls wor den voor zijn ongelukkig zwerversvolk, indien hij werkelijk er in slaagt het liefde voor andere zeden bij te brengen. „HbL"). De bandieten in de Ver. 8taten, Men begint in New-York toch genoeg te krygen van den ongebreiuelden uit- roeiingscorlog, dien de heeren bandieten en dranksmokkelaars onderling voeren. De officier van justitie Orane en vyi New-Yorksche collega's hebben slacht offers van het bandletendom, dat zich ook schuldig maakt aan geldafpersing, lade- lichtery, bankdiefetallen en winkel plun deringen, gesommeerd de bandieten te helpen bestrijden door met moed en naar waarheid, en onmiddellijk aan de justitie mede te deelen, wat zy te zeggen of te klagen hebben. Ais getuigen gehoord, moeten zö rond en ruiterlijk de waarheid zeggen. De georganiseerde dranksmokkelaars- benden zijn in Amerika zoo machtig ge worden omdat een slap publiek, dat er niets in ziet om de wet te overtreden, in direct met hen samenwerkt Niemand steunt een inbreker; en de dranksmokke laars-organisaties zullen niet verdwijnen, voor en aleer het publiek haar den rug toekeert en men de bandieten, dank zy moedig afgelegde getuigenverklaringen, veroordeeld kan krygen. Er is in de stad New-York voor politie en justitie een ontzagiyke taak te ver richten. Gedurende de 'laatstverloopen vier weken zijn in die stad 85 moorden gepleegd od of door bendeleden. Er zijn geen arrestaties gevolgd. En dat zal zoo blijven, tenzij het publiek moediger uit den hoek komt. In Chicago is het, zoo mogeUjk, nog erger gesteld dan in New-York. Korten tijd geleden war en daar drie concurree- rende hoofdlieden in den clandestienen drankhandel: Ai Capone, Joe Aiello en George Moran. In de Daily Telegraph schrijft Percy S. Bullen over deze lieden. De vorige maand vond men Joe Aiello met 57 kogels in zün lijf. (Hy was dood). Morna, diens macht gebroken was, toen zyn staf van zeven luitenants met machi negeweren werden opgeruimd, is „buiten af" gegaan. Capone bleef over. Bullen vertelt van dezen „tsaar der misdaad". Hij is 82 jaar oud en „maakt" 30.000.000 per jaar. Maar dat is bruto; er gaat 90 pet. af voor „bewakingsmaatregelen'". Wel heeft Ca pone een huis in Chicago, een buitenver blijf en een groote bezitting in Floridia, maar hy geeft altijd „niet thuis". Men weet nooit waar hy is. Veelal toeft hy aan boord van zyn jacht of verplaatst hy zich met groote snelheid door de lucht in zijn privé-vliegtuig. Capone is zoo on vindbaar als de .bekende naald in den hooiberg. Maar zbn talrijke goed betaalde en voortreffeiyk georganiseerde werktui gen zorgen voor de zaken, voor het con tact met bankiers, parlementsleden, po litie en justitie. AI Capone schynt on- grypbaar. Maar zijn soepuitdeelingen te New-York zyn een openlijk bedrijf, en onder de schipbreukelingen in de groote steden der Unie is Al een populaire, ja beminde figuur. Inmiddels wijst alles eer op, dat men, zoowel te New-York als te Chicago, de Capones gaat aanpakken. Ingezonden. KAF ONDER HET KOREN. Als abonné van „De Radiobode" en van „Vrij Nederland" is het my opgevallen, dat in die bladen steeds een waarschu wend woord gehoord wordt tegen „Te veel üver", „Parasieten" en tegen de prao- tyken van personen, die den naam A V R.O." handig weten te misbruiken. Onder de leus van „A.VJLO.-enthou- siast" trachten zy vereenigingen enz. bul ten A.VJl.O.-verband, op te richten. He laas, gelukt dit nog maar al te dikwyis. Het woord „belangloos" hebben zy echter niet in hun woordenboek staan, wel het woord „winstbejag". Dat hieraan paal en perk worde gesteld, is beslist noodzakeiyk. Het is daarom, dat ik ook in Den Helder een waarschu wend woord aan de A.V.R.O.-vrienden wil laten hooren: Werkt niet mede aan der- gelyke practyken. Wendt u echter steeds tot het plaatselijke, door de A.VJI.O. er kende A.V.R.O.-Actie-Comité, dat toch alles wil doen, mits de A.VE.O.-belangen er mede gebaat zyn. Het volgende bericht, overgenomen uit Vry Nederland", geeft een juist beeld van den toestand, en de mentaliteit van der gelijke personen. PARASIETEN. Het nummer van de „Radiobode" van Vrijdag 1.1. bevatte een waarschuwing tegen personen die „A.V.R.O.-olubs" en dergelijke oprichten, zoogenaamd met het doel de A.VJI.O. te steunen, doch in wer- keiykheid met de bedoeling eigen zak te spekken. Wy hebben onze ervaring in dezen nog niet gepubliceerd doch meenen, waar de A.ViLÓ. thans een zeer duideiyk geluid iaat hooren, niet meer achterwege te moeten bUjven. Het was ons n.1. al be kend dat enkele leden van dergeiyke clubs op den Houtrustdag langs den weg gecolporteerd hebben met exemplaren van „Vrij Nederland" die dien dag* gratis ver spreid waren, tegen den prijs van 10 ot. per stuk; de dubbeltjes die men ontving kregen natuurlijk een rechtstteeksche en definitieve bestemming naar de porte- monnale van den oolporteur. Ook ont vingen wij enkele weken geleden van een abonné oen schrijven waarin werd med,©- gedoeld dat enkele propagandisten van zoo'n „A.V.R.O.-club" een aantal perso nen, waaronder ook eenlge politieagenten, hadden weten te bewegen lid van den club te worden tegen oontante betaling van 2.50. Het schijnt dat de voorspiege ling van zaken niet geheel en al conform de waarheid is gefeest, want heel kort danrna zaten de „propagandisten" op het politiebureau en vonaen ze het maar ge raden den agenten de geofferde rik# te rug te betalenl De waarschuwing van de A.VJI.O.-xyde geuit, vo©r ga aleer men

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10