Ik/iAcM tëeM^icuïjeó KOHIJN'S LEVERWORST inclusief aanschaffing van meubilair, wordt begroot op pl.m. 26.000.— en de verplaatsing en vernieuwing van het badpaviljoen eveneens op pl.m. 25.000.—. In het voorstel d.<L 7 Augustus 3080 schreven B. en W.: „Wat betreft het verzoek der N.V. om de rente-garantie ook te verleenen voor het resteerende aandeelen-kapi- taal, ad 48.600.deelen wij (mede, dat de Raad dd. 21 December 1920 heeft besloten aan de aandeelhouders der genoemde N.V„ mits de aandeelcn zijn genomen binnen drie'jaren na de stichting, voor den duur van 50 jaar te •garandeeren eene rente van 5 tot een maximum bedrag van 5000—, bij een gestort kapitaal van 100.000.—. welk rentebedrag telkens proportioneel wordt verminderd, wanneer het ge storte kapitaal op 31 December minder bedraagt dan 100.000. Nu was binnen drie jaar na de op richting slechts een bedrag van f 51.400.aan aandeden genomen1, zoodat voor het thans nog te plaatsen aandeelênioapitaal, ad 48.600.geen rente-garantie bestaat, tenzij die ga rantie alsnog verleend wordt. Daar tegen nu bestaat bij' ons geen enkel bezwaar, imede omdat de finanoieele positie der N. V. zich in gunstigen zin ontwikkelt en omdat hetgeen in 1920 werd aangevoerd voor het geven van financieelen steun in dezen thans nog ten volle geldt." Ten opzichte van de nieuwe aanvrage van de N. V. zijn B. en W. nog dezelfde meening-toegedaan en zij stellen voor om iaan het verzoek om uitbreiding der rentegarantie fco voldoen, doen. waar thans nog niet is te zeggen op welke tijd stippen en tot welke bedragen van die uitbreiding imoet worden gebruik ge maakt, aan hen over te laten om te dien opzichte te beslissen. Fundeering ComenlusschooL Door het Bestuur der Helder sdhe Schoolvereeniging wordt medewerking gevraagd voor de verandering van de fundeering van het schoolgebouw aan de Vlamingstraat, welke veranderingen noo dig zouden zijn in verband met den voch tigheidstoestand der muren; Blijkens het bij de stulkken overgelegd advies van den Directeur van Gemeente werken, is het de bedoeling van het be stuur een of andere isolatielaag in het muurwerk te maken om zoodoende het vocht te weren. In elk geval gaat het er hier enkel om, om, de fundeering of de muren te verbeteren, dus niet om een verandering van de inrichting van het schoolgebouw tot stand te brengen. Met de betrokken commissie van ad- Vies ziijn B. en W. het dan ook geheel eens, dat de door het Schoolbestuur be doelde werkzaamheden niet zajn te bren gen onder verandering van de inrichting van het gebouw, waarom de aanvrage niet kan worden gegrond op art. 72 der L. O.-wet 192C. Zij geven daarom den Raad in overweging de gevraagde mede werking niet te verleenen. Gebouwtje SpeeJtuinvereeniging „Den Helder". Bij het College van B. en W. is een verzoek ingekomen van het bestuur der Speeltuin-Vereenaging „Den Helder" om ip het terrein van den speeltuin „Tuin dorp" een gebouwtje te stichten, hetwelk dienstbaar 'kan worden gemaakt, als berg plaats van spelmateriaal, en als verblijf plaats gedurende de openstelling van den tuin van den met het toezicht, belasten beambte. Aanvankelijk had het bestuur gedacht den bouw van een zoodanige inrichting, met financieele hulp van de gemeente, ten beloope van de geraamde kosten, ad 2000, af te lossen in 10 jaarlijksehe ter mijnen van 200 elk, zelf ter hand te ne men, doch B. en W. alsmede de Commis sie voor het Grondbedrijf, zijn van oor deel, dat stichting van een en ander van gemeentewege en verhuur aan de Veree- niging voorkeur verdienen. Behalve de vergoeding, ad 100, welke de Vereeniging voorloopig voor het jaar 1931 aan de gemeente moet betalen over eenkomstig. het Raadsbesluit (Ld. 15 April 1930, ware de huur voor het gebouw te bepalen op 200 per jaar. B. en W. stellen voor overeenkomstig het vorenstaande te besluiten. de te verhandelen gapnalen in goeden staat ter markt komen en het, zooals thans de toestand is, meermalen gebeurt, dat deze afgekeurd worden, hetgeen voor de betrokkenen groot nadeel oplevert. B. en W. geven er d© voorkeur aan van gemeentewege tot aanschaffing van een zeef machine over te gaan'. De bediening van de zeef kan aan den marktmeester van den vischafslag worden opgedragen, hetgeen een waarborg voor onpartijdig heid geeft, wat zoo wei in het belang der handelaren als in dat der visschers is. Voor een goede regeling is het daarbij, naar de meening van B. en W., gewenscht, dat de gemeente eenigszins regelend op treedt, wat het gebruik maken van de zeef- inricliting betreft, en wel in dien zin, dat alle aangevoerde garnalen vóór het af slaan gezeefd moeten worden door of na mens den eigenaar, onder toezicht en op aanwijzing van den marktmeester of diens plaatsvervanger. Men voorkomt door deze bepaling, dat visschers, die een goed pro duct aan de markt brengen, op eenige wi.jze gedupeerd worden, terwijl ander zijds een eoede wederzijdsche controle in de hand gewerkt zal worden. Voorts lijkt het gewenscht te bepalen, dat alle afval (puf) uit de zeefinrichting het eigendom van de gemeente wordt, zoo dat de kosten van aanschaffing van het toestel, door verkoop van dezen afval eenigszins gedekt kunnen worden. Deze kosten zullen; volgens aanbieding van F. Zegel Kz., te Texel, bedragen 247.50, in welken prijs dan nog is be grepen liet aanbrengen van eenige noodig geaebte veranderingen; alsmede het bijle veren van een tweede, nauwere zeef, ec van een vliegwiel. Voorgesteld wordt tot aanschaffing van een dergelijk toestel over te gaan, terwijl dan tevens de verordening eenigszins be hoort te -worden gewijzigd. -Uitvoeriger omschreven in Bijlage 156 van -den Raad. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Gisterenavond sprak de voorzitster van de afdeeling Amsterdam van de Vereeni ging van Vrouwen belangen en Gelijk- staatsburgerschap, Mevr. Polak—Rosen- berg, in het Chr. Militair Tehuis voor de afdeeling Den Helder van de Ned. Ver» eeniging van Huisvrouwen over het on derwerp „Vrouw en Gemeenschap". Na geïntroduceerd te zijn door Mevr. DekkerKlik, ving Mevr. Polak—Rosen» berg haar lezing aan. Men kan het onderwerp van twee kan ten beschouwen, n.1. men kan de plaats bésohouwen, die de vrouw in de gemeen schap inneemt en de plaats, die de ge meenschap in het leven der vrouwen in neemt. Vroeger had de vrouw alleen te maken met de kleine genieenschap, haar gezin, zij was daarop alleen aangewezen, .of dat van haar naaste verwanten. Deze plaats vulde haar leven. De vrouw had groote invloed op haar gezin en haar naaste om geving, doch aan den anderen kant was haar wereld tot dat gezin beperkt. Dat Toezicht, enz., terrein Rnyghweg. Bij het in gebruik nemen- van het ter rein voor lichamelijke oefening aan den Ruijghweg bleek, dat maatregelen moes ten worden getroffen voor het schoon houden van- het aldaar aanwezige ge bouwtje en voor het houden van toezicht afwachting van een te nemen raadsbeslis- sing, daarin voorloopig voorzien door dit op het terrein zelve. B. en W. hebben, in toezicht enz. op te dragen aan den heer W. Kaan, die in de onmiddellijke nabijheid van het terrein woonachtig is. Gedurende den afgoloopen tijd is wel gebleken, dat voortdurend toezicht op het terrein noodzakelijk is, wil men voorko men, dat aan het terrein en de afsluiting daarvan geen schade wordt toegebracht, B. en W. stellen1 nu voor om met in gang van 1 Januari 1981 in gemeente dienst op arbeidscontract aan te stellen voor het houden van toezicht enz. op het terrein voor lichamelijke oefening aan den Ruijghweg een door hen te benoeanon persoon op een weekloon van 12. Aankoop Garaalenzeef. Verschillende handelaren of visschers verzoeken over te gaan tot aanschaffing van een garnalehzoofmachine. De marktmeoster van den vischafslag deelt naar aanleiding van dit verzoek mede, dat de aanschaffing van een zooda nige zeefmadhine voor den handel van geheele arbeid lag in het gezin, men be hoeft daartoe niet eens tot de middel eeuwen terug te gaan, ook veel later nog werd al het huiswerk door de vrouw ge daan, zij het soms ook met betaalde hulp. Een vrouw, die een ander over haar lin nenkast liet gaan, werd voor geen goede huisvrouw gehouden. ï)e huisvrouw had in dien tijd een positie waar het geheele gezin om bewoog. De man was het hoofd van het gezin en de vrouw „de hals waar het hoofd op draaide". In den loop der eeuwen is dat een wei nig veranderd. In vroeger tijd was de op leiding van de vrouw zeer beperkt, omdat er verwacht werd, dat zjj zou trouwen, zij leerde niets anders dan de dagelijksche dingen. De plaats in het huisgezin was de aangewezen plaats. Doch nu is dat ver anderd; voornamelijk door de vereenvou diging van het huiselijk leven. Ook voor de huisvrouwen heeft de machine groote veranderingen gebracht. (De machine zal 'Pus vrijmaken, uit „Opstandigen" van Jo van AmmersKüller), zooals naaimachi nes, stofzuigers, enz. De machines hebben ons vrile uren- bezorgd en het was niet meer noodig dat er dagen aan een japon moest orden gewerkt. Ook de elektrici teit heeft hier veel toe bijgedragen. Hot directe gevolg daarvgn is geweest, dat de vrouw in haar kleine gemeenschap niet voldoende bezigheden meer vond. -Hoe was de positie nu van de onge trouwde vrouw hiertegenover. De geheele kwestie van emancipatie en vrijmaking der vrouw vindt zijm oorsprong in de- po sitie van de ongetrouwde vrouw. De ge trouwde vrouw had 'haar bezigheden, do ongetrouwde stond er anders voor; voor haar was het leven dikwijls moeilijk. Vele ongetrouwde vrouwen vonden be zigheid in de gezinnen van hun familie, zij werden daar geduld, hetgeen niet pret tig voor hen was. Zij hadden het gevoel: „waarom moeben wij deze 2e rangs plaats hebben, terwijl we met onze eigen gaven in staat zouden zijn iets te bereiken? Waarom is het begrijpelijk, dat de onge trouwde v*rouw begonnen is met de vrij making? Aletta Jacobs is hier de groote baanbreekster geweest. Meer en meer is men gaan inzien, dat men aa-ni de opvoeding van de meisjes iets ten koste moest leggon, want wie kan vooruit zeggen of ze zullen trouwen? Het huwelijk is en blijft een loterij, men weet niet of men een nliet of een prijs (en dan nog een goede) zal trekken. Het is glad verkeerd om op een mogelijk huwelijk haar toekomst te baseeren. De emancipatie beoogt niets anders dan een kans op eigen levensontplooiing. Een heeft recht op een ei'gen leven. Veel is er Me laatste jaren al veranderd, doch met de nieuw verkregen rechten kwamen ook plichten. Het vrouwenkies recht hebben de vrouwen steeds be schouwd niet als een recht, niet om iets te hebben, maar als een plicht om de ge meenschap naar hun beste kunnen te helpen. Voor de vrouwen was het moeilijk aan te zien, dat men deed alsof het groot ste gedeelte van de gemeenschap niet be stond. Zij hebben het echter altijd gezien: niet als een vraag om iets te hebben, maar als een vraag om iets te geven aan de ge meenschap, waarvan ze langzamerhand een nuttiger lid waren geworden. Dat het een strijd is geworden, is niet (haar schuld geweest. In do eerste jaren der vrouwenbeweging is strijd gevoerd' tegen den man; dat is niet meer dan logisch. De mannen wilden graag houden wat ze hadden, ook was er bij hen vooroordeel en onwil. Toen de vrouwen het kiesrecht hadden verkregen, dachten heel velen, dat 't werk hiermede was afgeloopen, de leden be dankten bij honderdtallen voor hun lid maatschap van de vereenigingen, doch het doel was bij lange na nog niet bereikt. Wij hadden nog niet de bekwaamheid om goede staatsburgeressen te zijn. Onderling was men Ihet ook nog riet eens. De Bond voor Vrouwenkiesrecht wilde wel mannen in haar bestuur hebben, doch de Vereeniging voor Vrouwenkies recht niet, doch toen de beide vereenigin gen laatst zijn samengesmolten, heeft men de samenwerking met de mannen aan vaard. In de maatschappij is het samen* werken van mannen en vrouwen noodig; zij kunnen van elkaar leeren. De vereeni- gihg heeft ook een uitgebreid beginsel programma. Daar staat voorop een betere huwelijkswetgeving, waarin de positie van man en vrouw beter tot uiting komt dan in de oude wet van 1838. Die wet van hon derd jaar terug is voor onzen tijd wel wat verouderd. Het is belachelijk, dat we nog onder zoo'n wet leven. De wet deugt niet, omdat zii afbreuk doet aan het huwelijk, zooals wij dat voor ons zien. Het moet ge baseerd zijn op gelijkheid tusschen de eolitgenooten. Onze wet kent de maritale macht, „De man is het hoofd van het gezin en de vrouw is hem gehoorzaamheid ver schuldigd". Dat heeft tot groote conflicten aanleiding" gegeven. Men heeft echter al leen- maar de wetten noodig wanneer het mis gaat. Een sterk staaltje van misbruik van-die maritale macht is het feit., dat eens een man de familie van :zijn stervende vrouw geweigerd iheeft deze te bezoeken. De rechter moest den man gelijk geven. De wet geeft den man steeds gelijk, ook al heeft hit ongelijk. Als de man verhuist, verhuist de vrouw mee. „Zij is verplicht haar man te volgen en daar te wonen, waar hii het noodig oordeelt". De vrouw mag, zonder bijstand van haar man niet in rechten verschijnen. Alleen als zij we gens de strafwet wordt vervolgd, heeft zij haar man niet noodig. De vrouw heeft niets te vertellen over de kinderen, de ouderlijke macht.wordt uitgeoefend door den vader, bij 'hem berust de absolute macht. Dan het huwelijksgoederenrecht. Wan* brachten de omstandigheden mee. Haar neer er niets gezegd wordt, wordt er in groot belang is. daar het gewenscht is, dat vrouw is een mensch net ais een man en gemeenschap van goederen getrouwd, dus wat van den man is, is van de vrouw, en omgekeerd, doch alleen de man heeft het beschikkingsrecht er over. De vrouw is onbevoegd om over haar erfdeel te be schikken. Zij heeft alleen het recht schul den aan te gaan ten bdhoeve van de huis houding. De vrouw heeft het recht op haar eigen loon, doch mag het alleen voor het gezin gebruiken. Het zou ook goed zijn, wanneer de man dit ook mocht doen. Men kan, ook op huwelijksvoorwaarden trouwen, de man heeft dan niet zooveel te vertellen, doch zelfs dan nog kan de vrouw haar eigendommen niet zelfstandig verknopen. De huwelijksvoorwaarden hel pen ook niet zooveel in de praktijk, ze moeten bovendien voor het huwelijk wor den gemaakt. Tijdens het huwelijk kan wel een scheiding van goederen worden geimaakt, wanneer grove verspilling e.d. van den man 'hiertoe aanleiding geven, doch dan is het meestal te laat. Verder staat ook op het programma de kwestie van. de nationaliteit van de vrouw, die met een buitenlander trouwt, doch in elk geval staat de strijd voor een betere huwelijkswetgeving voorop. Er is thans een wetsoutwerp-Donner in bewerking tot herziening van liet huwelijksbeechikkings- recht-. Verschillende kleine puntjes wor den afgeslepen; maar de maritale macht blijft onaangetast. Ook de vrijheid van arbeid voor de gehuwde vrouw wordt be handeld. Er moet vrijheid van arbeid zijn, niet omdat we het ideaal vinden, dat de vrouw werkt, maar omdat we willen,-dat de vrouw als een volwassen mensoh be handeld zal worden. De arbeid is baar eigen zaak. Waarom mag een man, die met een rijke vrouw getrouwd is, wel wer ken en een vrouw niet? Verder beschouwde spr. nog de positie van de gehuwde ambtenares en gaf daar eenige voorbeelden, van. De vereeniging wenscht ook een betere positie voor de ongehuwde moeder en neemt krachtig stelling tegen de regle- mer.teerin'g van de prostitutie. Verder blijft de aandacht van de vereeniging ook gevestigd op het Volkonbondswerk en den wereldvrede. Daarom is het noodig, dat de vrouwen ridh aaneensluiten, alleen een krachtige vrouwenbeweging is in SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 330 staat dat te doen. We moeten achter ons hebben tallooze vrouwen en we moeten zorgen, dat we onze plaats in de gemeen schap waardig innemen. Van de geboden gelegenheid om vragen te steLlen- maakten enkele dames gebruik. Een hunner vroeg naar de bevoegdheden van een weduwe met een toeziend voogd. Do toeziende voogd oefent eigenlijk al leen controle uit op het vermogen. Voor het overige treedt de weduwe zelfstan dig op. Een der dames vraagt, daar Mevr. Po lak gesproken 'had van een offer brengen, of het niet goed is, dat wanneer men uit liefde trouwt en de vrouw heeft een be trekking, dat zij deze dan opoffert. Dit is een persoonlijke zaak, wat leder voor zichzelf moet weten. We hebben niet te bazen over andere mensdhen, doch zijn er op tegen dat de wetgever dit doet. Mevr. DekkerKlik dankte hierna Mevr. PolakRosenberg hartelijk voor de gelhouden lezing eh deelde nog mede, dat a.s. Dinsdagmiddag in U.S.O. een hnildwerktentoonstelling zal worden ge houden en verzocht den» leden hun werk des morgens van 10—12 uur aan U.S.O. te willen bezorgen. „DE VODDENRAPER VAN PARIJS". Het gezelschap „De Komedianten" gaf gisteren, ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan, het oude overbekende tooneelspel: „De Voddenraper van Parijs met Piet Köhler in de hoofdrol, voor een niet al te volle zaal In Casino. Wat wel aanstonds het meest frappeert ln der gelijke stukken uit de oude doos, is wel de ge- loedelijkheld, laten we zeggen de eenvoudigheid ervan, in vergelijking met de doortrapte geraffi neerdheid van de moderne hedendaagsche stuk ken. Deze gemoedelijke eenvoud blijft nog Immer de aandacht trekken van het publiek, zi] het ook «n dat deel van het publiek, dat dit genre stuk ken meer genoten heeft dan de tegenwoordige jongere generatie. De versnippering van een der gelijk stuk in zegge en schrijve 10 tafereelen, maakt het aan ook voor de jongere generatic min der aantrekkelijk. Vermoedelijk zou een "totale om werking tot 3 4 bedrijven, hoogstens in het oog an den jagenden 20e eeuwschen mensch meer ge nade vinden. Tout le monde connaït 1'histoire: de geheele we reld kent de geschiedenis van den Voddenraper van Parijs. Overbodig dus een uitvoerig verslag te geven van den inhoud. Piet Köhler was weer ouderwetsch op dreef. De leut en de humor rolt hem den mond uit en de meest versteende cynicus moet wel lachen om het onbetaalbaar armoedige snuitje van den vodden raper. Zoowel zijn drinkliedje als wel zijn wiege liedje blijven de hoogte-punten van het geheel Ook hi t lid van den Voddenraper, waarin hij ver telt wat hij al niet gevonden heeft en opgepikt van de Parijsche straten is kostelijk. Na Piet Köhler vond nog wel Lena Kempen ln haar kwaliteit van vrouw Potard de geweten 'ooze toovenaarster en vroedvrouw den meesten bijval. Zeer goed was het tooneel van De Ver loren Bankbiljetten, met het liedje van de Kraal en de Papegaai (duet PotardJean)Ook Petro Hof man, alias Pi er re Garousse, de voddenraper, gaf uitmuntend spel te zien. Corry Pinksen en Joh. Langenaken leverden eveneens goed spel. Prettig doet het volle, warme stemgeluid aan van Corry Pinksen in haar slaap liedje voor het vondelingetje. H. Kammcijer is als Politie-commlssaris een mislukking, als onverst oor- are hulsknecht op zijn juiste plaats, evenals in De Boemelbaron". Den een past het heerschen. den ander het }',enen ook op het tooneel. Tine v. d. Werf speelde lief en vlot. Jammer ech ter, dat haar stemgeluid niet voldoende is, over 't algemeen te licht en niet gedragen. Piet Köhler heeft aan het einde van den avond zijn voddenmand gevuld met een dankbaar ap plaus, mede als huldiging voor het jubileum van zijn 40-Jarige tooneelloopbaan, en de reporter Is dankbaar, want hij heeft van Piet geleerd een nieuwe ode aan het wiegekind, in petto te houden voor evcntuecle kleine reporters: Nou da s wat moois jandorie! Wie had dat kunnen droomen? Ik zit hier als een droge min Kindje hou je traantjes in Kijk 't begint te gaven Ec zal weldra slapen JULIANADORP. ALGEMEENE VERGADERING VAN DE RüNDVEEFOKVEREENIGING „KOEGRAS" TE KOEGRAS. Woensdwgmorgen hield bovengenoem de voreeniiging een algeaneeno vergade ring in het oafó „Du Passago" van den heer J. Rotgans. Vair de 23 leden1 waren er 13 ter ver gadering aanwezig. Te ongeveer 10 uur nam de voorzitter, de heer Nic. Hoorns man, het woord en heette de aanwezigen welkom. Toen spr. het vergaderlokaal binnenkwam dacht hij bij zich zelf, dat wordt weer niets, maar nu valt het heau tenslotte nog weer mee. Hij hoopt echter, dat de andere leden het Bestuur in de toekomst niet in den steek zullen laten, het is voor het bestuur toch ook plezie riger als de leden ook hunne belangstel ling toonen voor de zaken van hun ver eeniging. Ten slotte heet hij welkom den controleur der vereeniging* den heer D. S. Tjjsen en uw verslaggever, en ver klaart daarna die vergadering voor gjo- opend. Voorts verzocht hü den secretaris, den heer J. Biersteker, de notulen te wil len lezen, welke na voorlezing onveran derd en oiiiet dank aan den samensteller worden vastgesteld. De Voorzitter doet vervolgens de vol gende madededingen: le. dat de plaat selijke fokveedag met het oog op het heerschende mond- en klauwzeer niet Is gehouden; 2e. dat voor ieder lid een exemplaar van de Algemeene voorwaar den is aangeschaft, welken den leden door den controleur zullen worden thuia» bezorgd; 8e. dat wij met onze vergadering niet meer wachten tot de Beschrijvings brief van den Bond ontvangen ls, het wordt dan soms voor andere zaken te laat; 4e. dat ln don loop van dit jaar een nieuwe centrifuge ie aangeschaft en' ten 6e. dat de Aigeimeene Bondsvergadering, te Hoorn gehouden, dit jaar niet is be zocht geworden, omdat het Bestuur de meening was toegedaan, dat de agenda geen belangrijke punten bevatte. Aan gaande het laatste punt vraagt de heer D. Vries daarover nadere inlichtingen, welke door den voorzitter worden ver strekt, en den: vrager volkomen kunnen bevredigen. Daarna volgt het volgende punt, het Jaarversdag van den controleur, en wordt deze daarvoor de gelegenheid gegeven zijn uit den aard der zaak zeer belang rijk verlag ter kennis van de vergadering to brengen als volgt; Hiermede heb ik het genoegen u het 5e jaarverslag uwer vereeniging kenbaar te imakeni. In 1929 zijn als lid toegetreden de hoeren D. Vries, J. D. van LJperen en wijlen de heer O. Smit. In de lactatleiperfode '29 zijn 822 vol ledige melkstaten berekend tegen 301 in de lactatieperiode 1928. In 1929 zijn tus- schentijds de melklijsten van 83 koeien afgebroken, tegen 32 in de vorige periode. De melklijsten over *29 zijn verdeeld over die volgende groepen: 89 vaarzen met erkende afstamming. 71 vaarzen met geen erkende 16 twenters met erkende 49 twehters met geen erkende 37 derde kalfskoeien met geen 49 vierde kalfskoeien 61 vijfde kalfskoeien en oudere met geen afstamming. De gemiddelde opbrengsten zijn K.G. melk K.G. vet 0/o gem. vet Mclkd. Droagttald 39 erkende vaarzen. 3243 103 8.19 294 65 71 niet erkende vaarzen. 3327 108 3.83 282 60 110 erkende en niet erkende vaarzen door elkaar genomen. 3297 106 3.22 286 58 16 erkende twenters. 3761 121 3.22 296 48 49 niet erkende twenters. 3788 122 8.22 293 60 65 erkende en niet erkende twenters door elkaar genomen. 3979 122 3.22 294 67 37 derde kalfskoeien. 4336 138 8.18 290 89 49 vierde Kalfskoeien, 4694 146 3.11 291 66 61 vijfde kalfs- en oudere koeien. 4941 156 3.16 299 58 Vaarzen met de hoogste opbrengsten zijn Naam- K.G. melk Trui 5666 Hooger- werf 4905 Klaart je 4 4137 Aaltje 4 4038 Aaltje 3 4440 Aafje 4516 Allen minstens 4000 K.G. melk en 140 KG. vet. Melk- en Droogstaldagen nor maal. Vaarzen met de laagste opbrengsten zijn K.G. vel Gem. 0/q vet, Melkdagm. 197 3.48 319 154 3.14 280 151 3.65 820 146 8.00 280 145 3.27 289 143 3.i7 329 Grietje5 2110 67 3,16 306 Dieuwertje 2509 75 2.99 322 Makke 3 2431 75 3.09 280 Dina2 2564 78 3.04 296 Corrie 2 2674 78 2.92 821 Allen onder 2700 K.G. melk en onder 80 K.G. vet. De gemiddelde opbrengst, van de vijf hoogste vaarzen is 4616 166 in 303 De gemiddelde opbrengst van de vijf agste vaarzen is 2458 75 in 305 Verschil 2158 K.G. melk. 81 K.G. vet met hetzelfde aantal melkdagen. Twenters met de hoogste opbrengsten zijn Geeske 6896 180 3.05 280 de Wit 6672 166 2.93 816 Kaatje 1 4834 163 3.37 280 Zwart 2 4708 160 3.40 307 Decie 5058 165 3.06 306 Gemiddelde opbrengst der vijf hoogste Twenters is: 5234 165 en 298 Twenters met de laagste opbrengsten zijn Antje 9 Lena 8 Greta Bonte Rika Betje 2 2722 2989 8222 8676 8270 90 91 95 100 101 3.81 3.04 2.95 2.72 8.09 292 280 288 806 810 Gemiddelde opbrengst der vijf laagste Twenters is 8176 95 in 295 Verschil tusschen de hoogste en laagste Twenters is: 2058 70 met 8 Derde Kalfskoeien met de hoogste op brengsten zijn: Jaantje Marie Jansje 2 Brechtje Gerritje 5 5859 6133 6350 5350 6219 192 174 166 165 164 3.28 2.84 3.14 280 823 280 280 280 Gemiddelde opbrengst der vijf hoogste 3e kalfskoeien is: 5426 173 in 209 Derde Kalfskoeien met de laagste op brengsten zijn Klaver Gr. Witkop Zw. Griet Zwart 2 Grijskop 8189 3655 3728 3854 97 115 117 121 122 3.04 3.15 3.14 3.13 3.33 276 286 280 280 280 Gemiddelde opbrengst der vijf laagste 3e kalfskoeien is: 8618 114 280

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6