De tijd is voorbij, GEMENGD NIEUWS Heldersche Courant i+m Verstail tusschen de gemiddelden der ho'ogsteen laagste 8e kalfskoeien is: 1808 69 met 9 Vlerdb kallskoeien mot de hoogste op brengsten zijn: Aaltje 6778 217 8.20 288 Wit:e 2 6958 179 8.01 280 Mar ie 5882 178 8 05 292 de Zwat 5140 174 8.88 280 Grietje 6096 171 8.87 802 Gemiidelde opbrengst der vijf hoogste 4e kalf/koeien is: 5760 184 in 288 Viercfe kalfskoeien met de laagste op brengsten zijn: Oreta 8110 110 8.54 299 D;na 4848 120 2.76 285 dc Schtt 4229 120 2.84 297 Neel 4202 121 2.88 280 Jaitje 4339 121 2.79 278 bemiddelde opbrengst der vijf laagste 4e kalfskoeien is 4045 118 in 287. Terschil tusschen de gemiddelden der hocgste en laagste opbrengsten van de 4e calfskoeien is: 1715 66 met 1 Vjfde kalfs- en oudere koeien met de hoojste opbrengsten zijn: Stonpspeen 6659 197 8.48 313 Kikkert 6339 196 8.09 326 Klavsr 5191 193 8.73 824 Z. Pcütje7e k. 6122 192 8.14 280 Betsie 5544 191 8.45 801 Gemiddelde opbrengst der vijf hoogste 5-jarige ea oudere koeien is 5771 194 in 309 Vijfde kalfs- en andere koeien met de lasgste opbrengsten zijn: Na Aitje Trü Betje Nel 8e k. Öès. 6e 6e k. 5e 4864 8925 8361 4608 6070 185 120 121 139 141 2.78 8.05 8.61 3.09 2.78 280 296 280 810 807 Gfemlddelde opbrengst der vijf laagste 5-ja-ige en oudere koeien is: 4344 131 in 295 Verschil tusschen de gemiddelden der boogsta en laagste opbrengsten van de vijfjirige en oudere kooien is: 1427 63 met 14 H4 ioogst aantal K.G. Melk en Vet, ge- prodicierd in één lactatieperiode is van Riek je k. 9642 309 3.20 679 In d« eerste 280 dagen waren deze cijfeis: 5482 176 8.24 280 Doir de leden der vereenlging zijn in 1929, vfcttien geregistreerde dekstieren gebriitó, n.1. 10-eenjarige, 8-tweejarige èn 2 driejarige Stieren. Van teze stieren kwamen 409 dekbe- wijzen tinnen. In hei kalverenregister werden 120 stuks bijgeschreven n.1. 98 kuikalveren eu 22 sterkalveren. In October zijn 60 koeien gekeurd roor het fok- en stamregister. In het tamregster zijn 10 koeien bijgeschreven. Iet den vensch, dat het jaar 1930 ons weer vat verder op den ingeslagen weg om Vrbetering te brengen onder den rund- vestapel zal brengeu, wordt dit overzicht btloten. laar aanleiding van dit verslag zou de heer J. Biersteker een volgend jaar ookgaarne iets vermeld willen|zien over de 'i-gelijk in gen aangaande het exteriem der leren. De controleur zal hier gaarne aan oldoen. Verdere opmerkingen wor den iet gemaakt en de voorzitter zegt den tntroleur dank voor zijn uitgebreid versi*. Vol* vaststelling van het salaris voor den c>troleur. De betrokkene verlaat ttjdelijide vergadering. De voorzitter deelt m|ö dat het vorige jaar het salaris f 900 bferoeg met 22 leden, er is er nu 1 bij- He bestuur stelt nu voor f 950 te geven en10g f 50 wanneer de controleur er voor z.gt dat de particuliere registers voor 1 Javari aanstaande gereed zijn. Over het daris en de afwerking van genoemde Listers wordt door verschil lende leden .n gedachten gewisseld, be nevens ook icr eenige andere zaken be sproken. M«t|gemeene stemmen wordt echter beslott conform het bestuurs voorstel te hMelen. Volgt daarna be noeming van dv controleur. Na nog een paar kleine opi&pfciugen wordt de heer D. S. Tijsen m aigemeene stemmen herbenoemd. De .oer xijsen, weer ter vergadering komue, wordt door den voorzitter van de gonomon beslui ten in kennis geste neemt zijn be noeming als controlr weer aan. De vergoeding voeden Secretaris en Penningmeester won eigens het be stuursvoorstel onveraioHi vastgesteld op f 25.voor beide <.mtionarissen te samen. Het Ontwerp-Be^ocing voor 1931 wordt door den Secretar^ vv>rg6iezen en Huur en Ontvangst en UiWf 0p een bedrag van f 1382.50. Bij de bespreking ov%r do egrooting wordt opgemerkt of de cqitbutie niet met een kwartje verlaagd k. worden. Dit levert echter gevaar vooi d|nancign op, daar dit kwartje toch een brag van ruim f 100.— wordt. Een and wil het voor dit jaar zoo laten, matsou op een ander jaar gaarne zien dat, ^ub- beitjes die de leden nu zelf beta^ ^an uit do kas worden betaald. Hlera zaj aandachtN geschonken wordeo en -,rcjt de Begrooting wordt verder onge^^ vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing is aftre^ en herkiesbaar de heer Nic. Hoorns^ welVf ttiet 12 stemmen on 1 blanco ko/.v:. wordt en deze herbenoeming zt laat welgevallen. De.voorzitter deelt mt Bij de rondvraag wordt gevraagd of de oude centrifuge nog waarde heeft en waar zjj is. De controleur deelt mede, dat deze bij hem is gedeponeerd, doch geen waarde meer heeft.' De rondvraag was hiermede teneinde, en de Voorzitter sluit met eenige woorden van dank voor de aangename besprekin gen, deze vergadering. WIERINGEN. Uit 27 sollicitanten is benoemd tot kaas maker aan de Sto:omzulvelfabriek „Nooit Gedacht", de heer Hoekstra van Texel. EEN GE VAD VAN FEBRIS Te WesterlanJd is in het gezin van S. A. een geval van febris typhoïdea (typhus) geconstateerd. EEN KATHOLIEKE SCHOOL. Bij besluit van 29 October j.1. is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland beslist, met vernietiging van de afwijzen de beschikking van den Raad dezer ge meente o,p het verzoek om gelden voor de stichting van een Katholieke school, dat de medewerking ten onrechte is gewei gerd en alsnog verleend moet worden. DE AANLEG VAN DEN SPOORWEG. Naar wij vernemen, is door het gemeen tebestuur mededeeling ontvangen betref fende de wijze, waarop de aan te leggen spoorweg de verschillende wegen op Wie- ringen zal kruisen. Alle verbindingen zullen gelijkvloers geschieden, behalve die van den Koningsweg en den Akkerweg. De Koningsweg zal over den spoorweg worden heengevoerd, terwijl de Akker- weg onder den spoorweg zal doorgaan. Bij de Westerlanderlaan zal het groote hoogteverschil worden overwonnen door langs den spoorweg loopende -hellingen van 1 50, ieder lang circa 156 M. Tegen deze laatste oplossing is intusschen door het gemeentebestuur bezwaar ingebracht op grond van den grooten omweg, die hierdoor wordt veroorzaakt. De Wester- en Oosterklieverweg wor den door één overweg met H-hoef ver bonden. Binnenland. Vier inbraken te Castricum. Gisterennacht is ingebroken in het café-restaurant „De Rustende Jager", te Castricum. Van de voordeur is een spie gelruit ingedrukt, waarna de dader of daders zich toegang hebben verschaft tot een kamertje achter de restauratiezaal. Uit een gesloten bureau, date de nach telijke bezoekers hebbon geopend, is een bedrag van ongeveer 400 gulden gestolen, welk geld zich bevond resp. in een geld kistje en een los geldzakje. Overigens wordt niets vermist. De tweede inbraak is gepleegd bij den dominee. Aan de achterzijde van de pastorie is een ruit ingedrukt en een raam opengeschoven; er wordt echter niets vermist. De derde en vierde inbraak van dezen nacht golden respectievelijk het woonhuis en het winkelpand van de firma Heide- man. Ook hier hebben de daders zich toe gang verschaft door aan de achterzijde een ruit in te drukken. In het woonhuis werden verden verschillende vertrekken onderste boven gehaaldechter wordt noch hier, noch in den winkel iets ver mist. Een bijzondere omstandigheid is. dat de eigenaar van „De Rustende Jager" na drie uur naar bed is gegaan, zoodat de inbraak in zijn zaak na dien tijd moet zijn gepleegd. Hij heeft echter niets gehoord van het indrukken van de zware spiegelruit in de voordeur. Het vermoeden is gewettigd dat ook de drie andere inbraken door dezelfde personen zijn gepleegd. Vijftienjarig meisje uit Blijerheide vermoord. Door haar broer. Het 15-jarig Duitsche meisje Josephine Lijnen, dat den laatsteen tijd te Blijer heide in de gemeente Kerkrade woonde, is in den nacht van Maandag op Dinsdag door haar 22-jarigen broer S. vermoord. Hij had sinds eenigen tijd het voornemen zijn zuster te dooden, vermoedelijk daar hij zich ergerde aan haar lichtzinnige leefwijze. Omstreeks elf uur Maandagavond be gaf hij zich per fiets naar Blijerheide, waar hij zijn zuster dwong met hem te rug te keeren naar Würselen, even over de Nederlandsche grens gelegen. Daar heeft hij het meisje met haar halsdoek geworgd en haar daarna een prop in den mond geduwd, omdat hij er niet zeker van was dat de dood reeds was ingetre den. Hij heeft het lijk op een weiland na bij zijn woning laten liggen. Dinsdagmor- -r»- - gen heeft S. L. aangifte bij de justitie dat nu geen 2e plaatsvervangend afgedaan. v^:cr :üe behoeft benoemd te wordei -git niets bleek, dat L. berouw van zijn De afgevaardigden zijn nu uog de heere^aa<j ^ad; integendeel, glimlachend deel- IX VrA^s öq IX Hoornsman. mede hot meisje verpjoord te heb ben en het Lichaam in een weiland te hebben gesleept. Het was bekend, dat zijn zuster den laatsten tijd ondanks haar leeftijd omgang met een jongen Duit- scher had. Reeds meerdere malen had zij met haar familieleden daarover oneenig- heid gehad. De justitie te Aken heeft zich Dinsdag naar de plaats des misdrijfs begeven eri het lijk in beslag genomen. L., die ook nog getracht had, gelukkig zonder resul taat, den geliefde van zijn zuster te ver moorden, is in verzekerde bewaring ge steld. EEN CIRCUS-SCHIP. Naar de „Nw. Rott. Ort." verneemt, is het stoomschp „Alderamin", van de scheepvaartmaatschappij Van Nievelt- Goudriaan, welk schip vroeger heeft ge varen op de Holland-Oost-Aziëlijn, ge charterd door het circus Schneider, dat er een tournee van 9 maanden mee zal maken. De reis zal op 1 Februari aanvan gen. Mishandeling op een aandeel houdersvergadering. Met peper gegooid. Op 20 Januari van dit jaar is een alge- meene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Frank Rijsdijk's Industrieele Ondernemingen gehouden in het Notaris huis te Rotterdam. Nog voor de verga dering door deü voorzitter, den heer B. Wilton, was geopend, is het tot een inci dent gekomen. De heer Siegfried Simons heeft toen n.1. zijn oom, de oud-directeur van de N.V., den heer 8. Simons Jr., met peper in de oogen gegooid. Dinsdag heeft Siegf ried Simons zich ter zake mishan deling voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad. De verdachte, die erkende zijn oom peper in het gelaat te hebben gegooid, zeide zoo gehandeld te hebben om te voorkomen dat zijn vader zou worden doodgeschoten door Simon Simons Jf. Verdachte kwam ter verga dering en hoorde dat er geen politie aan wezig was, toen heeft hij zijn chauffeur peper laten halen omdat hij bang was voor zijn vader, die op een vergadering, 15 November 1929 ten kantore van mr. Schürmann gehouden, door zijn oom was mishandeld en tevens bedreigd. Mr. Hoekstra, vertegenwoordigend het O.M., wees in zijn requisitoir op de bij zondere sfeer van deze zaak doo de familieverhoudingen. Om de zaak dan ook zuiver te houden heeft spr. het opzet achterwege gelaten. Het verweer van noodweer neemt spr. niet aan, er is geen sprake geweest van een aanval. Het geval vestigt den indruk of verdachte met zijn oom heeft willen afrekenen. De gevolgen zijn heel ernstig geweest; de heer Van Zessen, voor wien het pakje peper niet was bedoeld, is eenigen tijd in het zieken huis opgenomen moeten worden. Rekening houdend met de gespannen onderlinge verhouding, vraagt spr. geen gevangenisstraf, maar een geldboete van f 2000, subs. 1 maand hechtenis. Verdachte's raadsman, mr. Drost, is eerst van oordeel geweest pl. was op de bewuste vergadering aanwezig dat de dader een gemeene kerel was, later is pl. geheel van opinie veranderd. Er is hier iets gedaan, waartoe de dader door noodweer is gedwongen. Pl. herinnerde terloops aan de Stolberg-affaire, waarbij het gaat om een verduistering van f 130.000, welk bedrag later is terugge stort. De heer Simon Simons Jr. heeft, vol gens pl., alles gedaan om zijn commer- cieele tegenstanders te grieven, te be- leedigen, te bedreigen en te mishandelen. Door verdachte is de heer Simons ge- qualificeerd als een ontoerekenbare gek, en pl. heeft uit «le gedragingen van den heer Simons Jr. op een vergadering na de bewuste vergadering, den indruk ge kregen dat deze uitdrukking niet te sterk is. Pl. beriep zich op noodweer en hij is van oordeel dat hier geen sprake is van opzettelijke mishandeling. Nadat nog dr. Marx, die den heer Simons Jr. heeft behandeld, was gehoord welke getuige verklaarde dat de ge troffene veel pijn, maar geen blijvend letsel van de peper heeft ondervonden werd, na re- en dupliek, de uitspraak bepaald op 2 December a.s. Buitenland. Brandstichting in het casino van Ajaccio. Ruim een miliioen francs schade. In den nacht van Zondag op Maandag werd tegjen twee uur brand ontdekt in den vleugel, waarin zich de speelzaal bevind van het Casino te Ajaccio, op het eiland Corsica. Een nachtwaker, die den brand ontdekte, maakte alarm, waarop brand weer, militairen en personeel, van het Casino het vuur trachtten te blussdhen, wat na geituimm tijd gelukte, doch eerst nadat het vuur ernstige verwoestingen had aangericht. De schade wordt 'geraamd op meer dan een ahUioen francs. Het ingestelde onderzoek deed het ver moeden rajizen, dat de brand te wijten was aan kwaadwilligheid. Inderdaad heeft mien in de speelzaal vijf 26 liter-bussen gevuld met benzine gevonden, die door de brand stichters na het sluitingsuur in de speel zaal (moeten zajn gebracht. Het Casino te Ajaocdo is een gemeentelijk Casino, dat twee jaar geileden gebouwd werdi Éven als elk jaar, werd het op 24 October ge sloten, om op 24 November als het win terseizoen officieel wordt ingeluid, ge opend te worden. DE INSTORTINGEN TE LYON. Nog vijf lijken geborgen. In den afgeloopen nacht zijn er nog vijf lijken uit de puinhoopen opgegraven, zoodat er tot dusver in het geheel zestien lijken zijn gevonden. Zweedsch schip waarschijnlijk vergaan. Met vijftien koppen bemanning aan boord. Te Stockholm vreest men, dat het Zweedsche stoomschip „Tanja", met een bemanning van vijftien koppen aan boord in den storm, die de laatste dagen heeft gewoed, is vergaan. De „Tanja" was reeds den negenden November uit Dantzig ver trokken en heeft nog steeds zijn plaat» van bestemming, Trollhaetta, niet bereikt. Dinsdag zijn twee marinevliegtuigen uit Karlskrona uitgezonden om een onder zoek boven de Oostzee in te stellen, en de Zweedsche kust af te zoeken, doch zon der resultaat. Uit Riga wordt gemeld, dat in de nabijheid wrakstukken van een Zweedsch schip zijn aangespoeld. Engelsch schip op de Schelde gezonken. In het vaarwater. Gisterenavond is ter hoogte van het loodswezen te Antwerpen een Engelsche stoomboot, Continental Freighten, komen de van Terhaegen en varende op Shoreham, geladen met steenen, aangevartn door een Engelschen stoomer, de Ebble, komen de van Goole. De schok was vrij hevig en in minder dan een minuut was de Continental Freighter gezonken. Vijf leden der bemanning zjjn verdronken de kapitein, Seolt, de eerste stuurman, twee matrozen en de Belgische rivier- loods zijn gered. Het schip ligt gedeeltelijk in het vaar water en onmiddellijk is door het loods wezen het noodige gedaan om lichtseinen te plaatsen Een groot Duitsch schip ia niet vertrokken; ook zijn er orders ge geven aan verscheidene booten, die op varende waren, op de reede te ankeren. De kapitein en de eerste stuurman zijn verzorgd in het Nederlandsch loodswezen. Een tornado. Vijf-en-twlntlg dooden. Het stadje Bethany in den staat Ok- lahama is door een tornado geteisterd. Zeventien menschen zijn omgekomen en zestig gewond. Tweehonderd huizen zijn vernield. Hevige slagregens zetten tege lijkertijd de straten onder water. In het nabijgelegen dorp Camel heeft de storm een school vernield. Twee kin deren zijn gedood en een onderwijzeres is gewond. Volgens een nader bericht zijn er 25 dooden en een honderdtal gewonden. LEVLNE TER BESCHIKKING VAN DE OOSTENRIJKSCHE JUSTITIE GESTELD. De politie te Weeuen heeft het voor onderzoek naar de valsche munterskwestie in verband waarmede de Amerikaansche Oceaanvlieger Levine is gearresteerd, gesloten. Levine kon tegenover het be zwarende materieel geen overtuigende bewijzen van zijn onschuld stellen. Boven dien deed hij verschillende mededeelin- gen, die met elkaar in strijd bleken te zijn. De politie heeft de zaak in handen ge geven van de justitie, die het verdere onderzoek zal leiden, Levine zou op be vel van het Landsgerecht in voorloopige hechtenis blijven. Ambtenaren van de Parijsche recherche zijn naar Weenen vertrokken om mede te werken bij het onderzoek. Twee schipbreuken. Een draadloos bericht van het Britsohe motorpassagierschip „Highland Hope' meldt dat het op reis van Londen naar Buenos Aires bij de Portugeesche Faril- hoes-eilanden (in den Atlantischen Oce aan bij de Portugeesche kust op 89° 29' N.B.) schipbreuk geleden heeft. De zeven tig passagiers en de bemanning hebben zich in de reddingbooten ingescheept. Deze zijn door treilera op sleeptouw ge nomen. Het stoomschip „Mandalay" dat op 20 mijl afstand was1, snelt te hulp. Alle opvarenden aan land gebracht Over het aan den grond loopen van de „Highland Hope" meldt de Engelsche draadlooze dienst, dat het schip 400 pas sagiers aan boord had, waarvan 230 emigranten. De bemanning bestond uit 160 koppen. Voordat de in de buurt zijnde schepen te hulp waren gekomen, waren de red dingbooten reeds uitgezet, waarin alle passagiers en een deel van de bemanning werden opgenomen. Later werden de booten door treilers op sleeptouw genomen en te Lissabon binnen gesleept. Een N.T.A.-bericht uit Londen meldt, dat alle schipbreukelingen veilig aan land zijn gebracht. Een telegram uit New-York meldt: De paketboot „America" en het stoom schip „Endioott" trachten ijlings hulp te verleenen aan het Zweedsche stoomschip „Ovidia" dat draadloos geseind heeft dat het met sterke slagzij dreigt te zinken, op 400 mijl ten Z.O. van Kaap Race. (New- foundland). Een nader bericht meldt dat zich van boord van de „Highland Hope" alle pas sagiers ten getale van 260 in de redding booten hebben begeven. De „Endicott" was gisterenochtend om half vier nog ongeveer 60 mijl van de „Ovidia" af. De „Highland Hope" is een motorschip van 14129 ton bruto dat in 1929 gebouwd is. De „Ovidia" moet 8114 ton bruto en dagteekent uit 1897. H«t t>e«te dooelijknche middel ter PEPERMUNT Uit de Land- en Tuinbouwwereld. BEPERKING VAN DEN INVOER VAN NEDERLANDSCH FOKVEE IN FRANKRIJK. Volgens do mededeeling van den Rdjks- landbouwoonsnüent te Partje h,eeft het Fransche ministerie van landbouw beslo ten, voorshands geen vergunning voor den invoer van Nederlandsch fokvee te verstrekken, (met uitzondering van enkele fokstieren. De dieren, waarvoor reeds vergunning is verleend, zullen nog worden toegelaten. ONZE UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Zal een Handelsklassengesetz moeilijkheden in den weg kun nen leggen? De Tweede Kamerleden de heer Van de Bilt en Kampschöer hebben aan de mi nisters van buitenlandsche zaken en van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den ministers bekend, dat bij den Duitschen Rijksdag is ingediend een ont- werp-Handelsklassengesetz, waarbij de Rijksregeering, met toestemming van den Rijksraad, bepalingen kan uitvaardigen, nopens het indeelen in Handelsklassen, o.m. van landbouw- en tuinbouwvoort- brengselen, en dat voor elk minimum eischen zullen kunnen worden vastge steld, terwijl daarnaast voor die artikelen bepalingen kunnen worden uitgevaardigd nopens kenmerking van artikelen en hun verpakking, uniforme emballage bene vens wat betreft de hoeveelheden, waarin zij in gropt- en kleinhandel worden ver handeld? Bij bevestigend antwoord op boven staande vraag, zijn de ministers dan be reid stappen te doen bij de Duitsche re geering, opdat deze bepalingen niet zul len gelden voor voortbrengselen uit ons land, waarvan de invoer bij handelsover eenkomst is vastgesteld, wijl anders aan onzen uitvoer weer nieuwe bepalingen kunnen worden in den weg gelegd, die dien uitvoer practisch onmogelijk maken. Ingezonden. SPEELTUIN VISCHMARKT. Het bestuur, afd. Vischmarkt, maak langs dezen weg aan haar leden, dona teurs en begunstigers bekend, dat vol gende week het Clubhuis in gebruik ge nomen zal worden. Het is gevestigd in de Oranjestraat. Er is natuurlijk veel medewerking voor noodig geweest. Wij mogen niet nalaten het College van B. en W. dank te zeggen voor haar uitstekende hulp. Dit College is bereid gevonden banken, tafels, stoelen, een kacbel, enz., voor ons Clublokaal af te staan. Doch ook zijn wij den Directeur van Gemeente werken zeer erkentelijk daarvoor, die met ons in overleg trad om zoo spoedig het toegestane af te geven. Dus Speeltuin vrienden en vriendinnen, u ziet er wordt gewerkt aan de Vischmarkt. Wij hopen nu zoo spoedig mogelijk met de Club avondjes te beginnen. Het Seoretariaat is gevestigd Hartestraat 6 alhier, voor hen die zich op willen geven als lid van de Vischmarkt-afdeeling. Het bestuur. DE OUD-GEPENSIONEERDE MILITAIREN. De minister van Defensie Gaf verbet'rm® van pensioen. Ja, *00 dachten al die oafjet, Maar hij kan het overdoen! Al die oud-gepensioneerden 't Zij soldaat of adjudant, Krijgen na net. als in Rusland: Gelijk pensioen- I9 dat geen schand'? Waar bestaat bij militairen Alles even hoog? als 't kan?! In plaats van goede Vaderlanders Maakt g? er anarchisten van! G. H. J. v.'d. BOGAERDE. dat men het geld, uitgegeven aan advertenties, beschouwde als weggegooid geld. - Eisch wel, dat Uw reclame doel treft. Adverteer daarom in de omdat dit het meest gelezen blad is in Den Helder en Omstreken.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7