EEN LIJST VAN WILLIGEN VOOR IEDER SCHILDERSTUK PHOTO of PLAAT NAAR MAAT LIJSTENMAKERIJ Eg WESTSTRAAT |- LUCHTVAART. GEMENGD NIEUWS. kregen tusschen lenden en het om zijn diamanten zoo belangrijke Brltsoh gebied in Zuid Afrika. De totale kosten van de luchtlijn zullen 12 millloen gulden bedra- Sen, hetgeen op 1000.— per KM. komt. »e hellt van deze 12 mlllioen komen ten laste van de vliegtuigen. De vloot bestaat uit 8 Handley Page 40 personen vliegma chines en 8 watervliegtuigen, welke ieder I ongeveer 850.000.— zullen kosten. In het de Noorderhavon te Groningen, door on bekende oorzaak in het water gereden. In den auto zaten de 20-jarige hoer L. .v. Dam, als bestuurder, en do 17-jarige mej. B. Smit, eveneens uit Aduard. Het is aan de talrijke omstanders ge lukt mej. Smit te redden. ZU werd be wusteloos opgehaald. Na ongeveer een kwartier is men er door toepassing van kunstmatige ademhaling in geslaagd, de ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Jao. Bern. de Gr., Alkmaar, zonder be roep, (gedetineerd), zedenmisdrijf, art. 248bis Wetb. v. Strafrecht, 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Aangehouden uitspraken: traject over Afrika, dat 8400 KM. lang is, levensgeesten bij haar op te wekken. zijn 27 landingsplaatsen gemaakt, ieder voorzien van radio-installaties, zoodat iedere vliegmachine altijd contact heeft inet 2 stations. Bij 8 of 10 landingsplaatsen zullen hotels zijn voor het overnachten der reizigers. Het benoodigde personeel als piloten, mechaniciens, meterologen en radio-experts zal over de 800 man bedra gen. Binnenland. DE POSTTVLUGHTEN NAAR EN VAN INDIÊ. Het derde vliegtuig op de terugreis. Het derde vliegtuig op de teugreis is Donderdagochtend om 6 uur uit Bagdad vertrokken en om 12 u. 15 te Gaza ge land. Vandaar vertrok het om 13 u. 10 en het arriveerde om 15 u. 30 te Kaïro. Het vijfde vliegtuig op de heenreis. Het vijfde postvliegtuig is Donderdag te' Oalcutta aangekomen. Alles was wei aan boord; vandaag wordt de reis voort gezet. DM VLUCHT VAN DEN HEER VAN TWEN. Te Medan» Anota seint d.d. gisteren uit Medan (.Oostkust van Sumatra): De heer Van Tijen, die met zijn Pan dervliegtuig op 15 October voor zijn vlucht naar Ned.-Indië van Schiphol is vertrokken, is vandaag hier aangekomen. DE TOCHTEN VAN DE GRAF ZEPPELIN. De Graf Zeppelin heeft tot dusver 150 tochten gedaan en daarop een afstand af gelegd, die overeenkomt met zes maal den aequator. Het luchtschip heeft tot dusver 6000 passagiers vervoerd en 2.200.000 stuks vracht- en poststukken. Aan de Zeppelin wordt thans het gas onttrokken en daarna zal het luchtschip grondig worden nagezien. DE DO X OP WEG NAAR LA OORUNA. Donderdagochtend om 11 u. 10 in. is de Duitsche vliegboot DO X le Bordeaux voor don tocht naar La Ooruna opge stegen. Nader wordt gemeld: Om 11 u. 40 is te Berlijn het volgend draadloos bericht opgevangen: „Wij vlie gen op ruim 100 M. hoogte en hebben elf passagiers aan boord, behalve een ballast van 40 ton. Het weer is goed. Wij hebben 20 minuten boven land gevlogen en rich ten ons nu naar zee". Door slecht weer overvallen. Havas meldt uit Santander, dat de vliegboot DO X, in tegenstelling met het oorspronkelijke plan haar vluoht naar La Ooruna heeft afgebroken wegens de slechte weersomstandigheden. Zij keert naar Santander terug om beter weer af te wachten. De bemanning heeft het vlieg tuig niet verlaten. ERNSTIG ONGELUK Weer drie. Een wrakhoop van een vliegtuig en daarin drie lijken zün gevonden in het Chachapi-gebergte ten noorden van Bur- bank (Califonüë, Ver. St.). Het vliegtuig was er een van den postvllegdienst dat in den storm en mist geraakte en Dinsdag, vroeg, te pletter vieL PECH MET DE RADIO OP DE INDISCHE ROUTE. de verduistering bij de handels- en landbouwbank De directeur van de Handels- en Land- bouwbank J. W. M., die zich wegens ver duistering in Den Haag in politiebewa- ring bevond, is gisteren ter beschikking van de justitie gesteld. Daarna is M. voorgeleid voor den rech- ter-commissaris nir. Thorbecke. oplichting van een kantoor bediende. Hoewel brandweer en politie .spoedig ter plaatse waren, heeft het geruimen tijd geduurd alvorens de heer van Dam uit den auto bevrijd kon worden. Hij bleek reeds te zijn overleden. De auto is in dep loop van den nacht met een kraanwagen op den wal gebracht. Buitenland. de snelste locomotief ter wereld. Onlangs is de snelste locomotief ter wereld in gebruik genomen de „Hudson" 5.700", die gebouwd werd door de Mon- treal Locomotive Works. De trein rijdt op de lijn MontrealChicago, welke afstand in 18 uur en 5 minuten wordt afgelegd. het proces tegen de industrieele partij. 27 bedrijfsleiders ontslagen. Volgens berichten uit Moskou zijn in verband met het proces tegen de indus- trieele partij 27 leiders van belangrijke industrieel© ondernemingen ontslagen. Er zal een aanklacht wegens sabotage tegen hen worden ingediend. voorz. er zelf bil. Daarom (hebbon de ove- rigo bestuursleden dit onderling geregeld. De vergadering keurt deze aangelegen heid goed. Benoeming bestuurslid. Als punt 8 is aan de orde de benoeming van een bestuurslid, vacature-E. Smit. Het bestuur stelt als candidaat den heer J. Baas. Daar er geen tegencandidcten go- Jan Bh H., in hechtenis, diefstal door steld zijn, is do heer Baas dUs benoemd, middel van inklimming gepleegd te Cas-1 Deze neemt zijn benoeming tricum, 6 maanden gev., voorw. met Benoeming kascommlasle. De benoeming van een commissie tot het nazien der rekening 1930 heeft tot uit slag, dat de heeren Jto. de Waal en P. de Haan worden benoemd. Zij nemen hun proefjaren; Gerardus Tr., Castricum, in hechtenis, medeplichtigheid 1 jaar gevan genisstraf. Misbruik van een blerfleschje of bierglas. Op Zondag 14 September was het, wat benoeming aan. men in de volkstaal noemt, hommeles in het café van den heer Oud te Schager- De begroeting voor 1931 wordt als volgt brug. Een der bezoekers, zekere heer Oor- door de vergadering vastgesteld, nelis L. maakte zich nogal „dik" en begon Inkomsten: met een bierglas te jongleeren, welk kunststuk het minder aangename gevolg! had dat een der 'andere aanwezigen, dej heer L. D., zeer gevoelig werd getroffen, en zoodanig gewond, dat hij geruimen tijd medische hulp noodig had om weer wat op Vermoedelijk saldo Vermoedelijke contributie De Amsterdamsche Rechtbank heeft DE AANHOUDING VAN AL CAPQNE. den 25-jarigen Duitscher Kurt Els, die' een kantoorbediende te Heemstede voor 2000 oplichtte, door hem een betrekking bij een bouwbedrijf in uitzicht te stellen, mits hij 2000 borgstelling stortte, wegens oplichting veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. De eisch was 21/» jaar. In Duitschland werd verdachte wegens tal van analoge oplichtingen reeds twee maal tot langdurige gevangenisstraf ver oordeeld. te knappen. Ook den heer Corn. L. ech ter werd aan het verstand gebracht, dat dergelijke aardigheden niet geoorloofd zijn en hij stond heden terecht om van een en ander strenge rekenschap te geven. De mishandelde heer D., thans weer voldoen de gerestaureerd om tegenwoordig te zijn, was er als de kippen bij om schadever goeding te vorderen van 140 wegens medische behandeling, ziekonhuisverple- ging, bedorven galacostuum, enz. Daar de verdachte heer L. hardnekkig ontkende en bovendien in den wedstrijd uitkwam met een verdediger, mr. Smal, droeg de be- handeling door het verhoor van vele ge- Niet'"bevestigd. tuigen in het na- en voordeel van den Een telegram uit New-York van giste renochtend meldt, dat de aanhouding van den beruchten leider der onderwereld te Chicago Al Capone niet bevestigd wordt FABRIEK TE AALST INGESTORT. Twee arbeiders gedood. Uit Brussel wordt gemeld: Gisterenochtend om acht uur is de tex- GEWETENSGELD. tielfabriek te Aalst door tot nog toe en- bekende oorzaak voer een groot gedeelte Samen ruim een ton. ingestort. Twee arbeiders werden onder de puinhoopen bedolven en gedood. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is. ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar iiiko- men en/of vermogen (gewetensgeld) bij h'f.Sf'Vn Batavia. De ondercoimnissaris van po- Amsterdam lste kantoor 16 WO7 den mie s wlens rech6rchewerk des- SSESST ££3" eüZ' i Wf leWde tot opheldering van de moord- ONDERCOMMISSARIS VAN POLITIE GESCHORST. cliënt een langdradig karakter en duurde het geruimen tijd eer de heer Officier 2 maanden gevangenisstraf kon vorderen. Natuurlijk was mr. Smal's conclusie min der somber en meer in het belang van zijn beschermeling. Caliantsoog, De koatelgolfzender Is defect. Voor het laatst is de groote Fokker met drie motoren, de PH-AG-A, hier te lande Zaterdag gehoord, toen hij op weg was van Athene naar Caïro. Zooals bekend, was In de cabine van de A.G.A., die normaal plaats biedt aan 20 passagiers, een radio-laboratorium inge bouwd, om den heer Strijkers gelegen heid te geven, allerlei radio-proeven op den weg naar IndlB te nemen. O.a. tou geprobeerd worden, op de korte golf ver binding te houden, zoowel met Nederland als met IndlB. Hier te lande heeft men tot Zaterdag de A.G.A. gehoord, Later heeft men van het motorschip P. O, Hooft berloht gekregen, dat de A.Q.A. het sohlp op üe lange golf had opgeroepen on het verzoek gesolnd had, aan Nederland te melden, dat de korte golf van de A.G.A, defect Is. Schiphol goot nu tooh door met de zendprooven voor de A.G.A., in do hoop, dat de A.G.A. kan blijven ontvangen. DB DUURSTE LUCHTBOUTE. Begin 1081 zal de nieuwe luohtlljn naar da Kaap worden geopend, waarmede aan lunhtverblnding van 13.000 K.M. la ver- Nijmegen, 1ste afd.,' 01,703.68. aanslag op een veldwachter. Do dader lot vijf jaar gevan genisstraf voroordeeld. De rechtbank te Winschoten heeft gis teren do belde gedetineerde fabrieksar- bolders uit Nieuwe Pekela, die in den nacht van 23 Augustus j.L den rijks veldwachter B. Ubels to Aiteveer, thans te Assen, zwaar lichamelijk letsel hébben toegebracht, wegens poging tot doodslag ieder tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De eisch was zes jaar gevange nisstraf. Drie jonge meisjes weggeloopen. Sedert Zondag zijn drie jonge meisjes uit de ouderlijke woning te Rotterdam verdwenen, n.1. de 13-jarige S. L. Pragj, die den indruk maakt van wel 17 jaar Le yjjn, de 16-jarige B. L. G. Teepe, beiden wonende in de Josephstraat, en M. Mol hoek, die in het begin dezer maand pas 15 jaar geworden is, wonende in de Groo te Draaistéeg. Zondagmiddag zijn zij nog te zamen gezien. Vermoedelijk zijn zij daarna met motorrijders verdwenen in de richting Kethel. Ook in dit plaatsje schijnen zij nog een oogenblik in het café „De Halvp Maan" vertoefd te hebben, doch verder weet men niets van haar. De meisjes zijn waarschijnlijk uit eigen, vrijen wil, op aansporing van de 15-jarige M. Molhoek, dei enkele maanden geleden ook al eens enkele dagen uit de ouderlijke woning verdwenen is geweest, met de motorrij ders meegegaan. De kinderpolitie stelt een uitgebreid fin nauwkeurig onderzoek ln. DRIE JONGENS DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Een aan de gevolgen overleden. Te half negen- Donderdagmorgen is een autobus van de R.T.M. op de Willems brug te Rotterdam, waarschijnlijk tenge volge van de gladheid, geslipt. Voor den auto uit reden drie fietsers, de 14-jarige J. Stefcetee, wnöenJde op den Breeden Hil- ledijk, 'die zijn 18-jarig. broertje K. Ste- ketee op den bagagedrager had, de 19- jarige M. A. v. d. Vélden uit de Fey en- oordstraat en de 18-jarige P. de Groot uit de Dokstraat. De fietsers werden door den slippenden auto tegen den grond ge worpen, de 18-jarigo K. Steketee liep daarbij een sohedolbaslafractuur op, be nevens inwendige kneuzingen, tengevolge van welke lotsêlen het kind spoedig ia overleden. Van der Velden ls naar het ziekenhuis aan den Coolslngel vorvoerd, omdat men aanvankelijk meende, dat ook hij ernstig letsel had opgekropen. Bil on derzoek in bet ziekenhuis bleek evenwel, dat hü Slechts oenHgo ontvellingen had, opgoloopen. Do ondoro fletser heeft geori lotsel opgoloopen. Naar de schuldvraag wondt door do po litie nog een nader ondorzook ingesteld. AUTO TE WATER. Een doodo. Donderdagavond om 11 uur la de auto van dan heer L. v. Dam, uit Aduard, aan zaak op een Australische dame in een hotel te Garoet, is wegens laakbare han delingen geschorst. Het parket heeft zijn zaak in onderzoek. heroïne in beslag genomen. Voor een. waarde van meer dan een mlllioen Mexicaansche dollars. De douane te Sjanghai heeft aan boord van het s.s. „Gracovia" verscheidene dui zenden Eng. ponden heroïne in beslag genomen ter waarde van meer dan een millioen Mexicaansche dollars. Dit is de derde ontdekking van dezen aard in de jongste veretien dagen, mhuonair doodgevallen. De millionair Reginald Murray is Don derdag van de vier en twintigste verdie ping van een nog niet geheel voltooid ge bouw in New-York gevallen en was na tuurlijk op slag dood. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat Murray zelf moord heeft willen plegen en de omstan digheden wijzen integendeel op een onge val, dat hem moet zijn overkomen. Schoener uit Altona vergaan. Met dertien man aan boord. ALGEMEENS VERGADERING DER V. V. V. Donderdagavond jJ. vond in het Dorps- koffiehuis alhier de najaarsvergadering plaats van de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Caliantsoog. De voorzitter, de heer P. Vos, opent de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. De opkomst is niet groot, zegt hij, maar dat zal wel door het. slechte weer komen!? Hierna verzoekt de j voorz. den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Deze worden jna voorlezing goedgekeurd onder dank zegging. Ingekomen stukken en mede^ deelingen. 1. Een schrijven van den heer E. Smit uit Broek in W., hetwelk een dag te laat voor den feestavond is -binnengekomen. Het schrijven bevatte een gedicht, dat nu op de alg. verg. wordt voorgelezen. Het epistel oogst veel bijval. 2. De seer., de heer A. Loggers, deelt mee, dat dezen zomer 176 pensiongasten in Caliantsoog vertoefd hebben; 189 aan vragen om pension waren bij: 'hem inge komen, 110 pensiongasten zijn dezen zo mer door bemiddeling der V.V.V. ge plaatst, dat is pLm. 62 8. De heer D. Breebaart deelt zijn erva ringen mede aangaande zijn bijwonen der vergadering van de Oommissie van Noord- zeebadplaatsen, uitgaande van de Algem. Ned. V.V.V. Deze commissie, zegt spr„ maakt alleen propaganda voor de Noordzeebadplaatsen; natuurlijk alleen vobr die, welke lid zijn. Het lidmaatschap kost minimum 75. Dit bedrag behoeft evenwel niet geheel door de V.V.V. betaald te worden-. Hier zou een oplossing kunnen zijn, b.v. De V.V.V. een gedeelte en de Gemeente de rest. Reiskos ten enz. zjjn voor de gemeente. Spr. zegt: Totaal Uitgaven: Salaris en lidmaatschap Onvoorzien 600 180 430 175 275 De reeds meer «fan oen week vermiste Bc ben zeer sceptisch gestemd naar die motorschoener „Stralsund" uit Altona, is, I vergadering gegaan, maar ik ben terug- naar thans moet worden aangenomen, gekeerd met de vaste overtuiging, dat wij tijdens de verleden week op de Noordzee absoluut moeten toetreden, als wij vooruit heerschende zware stormen vergaan, willen. Vele zullen zeggen, gaat spr. voort, Aan boord bevond zich een henjarming, dat hier tooh geen plaats genoeg is; maar van 12 koppen, onder commando van ka pitein Kurt Fisoher, die den dood in de golven gevonden hebben. Jongstleden Zondag is de gïoote reddingsboot van den schoener op Sylt aangespoeld. De motorschoener was in Rostock gebouwd en pas dit jaar in de vaart gebracht Aardbeving teistert Albanië. Een dertigtal dooden. In Zuid-West-Albanië werd gisteren nacht om. drie uur een hevig© aardbe ving gevoeld, welke ongeveor 20 secon den aanhield. Valona zelf onderwond geen1 schade, doch in de omliggende dor pen Zijn talrijke huizen ingestort en vele hoe eerder er pensiongasten geweigerd moeten- worden, ho«e eerder er hier pen sions bü komen. Er bestaan zelfs nu al plannen in dio richting. Wat die commissie-alzoo doet? Propaganda maken voor de Noordzee bad pUiataon, vooral in Duitschland, want daar moeten wij het hoofdzakelijk van hebben. De oom missie stelt boekjes (z.g. Poll- dors) verkrijgbaar aan alle reisbureaus in het buitenland, weer voornamelijk in Duitschland. In die boekjes staan: beschrij vingen van alle badplaatsen, die lid zijn van die commissie. Verder worden er lezingen gehouden, Onlangs i9 er nog een lezing gehouden voor directeuren van reisbureaux te Ber- personen dakloos geworden. Ongeveer 80 Jj}11, is k®t plan, volgend jaar een personen werden gedood. J11»1 ,te laten maken van de aangesloten Odk in Italië zijn, naar uit Rome wordt badplaatsen, bericht, aardschokken gevoeld. Gisteren- Onder al deze propaganda zal Callants- imorgen werden om acht uur lichte schok- °P£ ook behooren, als we lid zijn. ken waargenomen ln de atedon Florence ^r-,h?« noodzaak, om ala id toe on Slena. (Do Telera.) treden, «ls wii niet aoli/ter willen komen 'bil de andere badplaatMn* In dozen geest mankt de heer Brooboart thans een voor stel. De voorz. zegt spr. dank voor zijn hel dere uiteenzetting, on vraagt de vergade ring hieromtrent haar meoning. Met algemene stemmen wordt besloten tot de Commissie van Noordzeebad plaat- sou toe te treden. Do heer Breebaart dankt de vergadering voor de instemming niet zijn voorstel. 4. Op den feestavond is aan don voor zitter als huldeblijk een stoel aangeboden. Dit kon natuurlijk op de vorige alg. verg- niet besproken worden, ook niet in een bestuursvergadering, want dan was de ai Nov. IQ30. Aiuiffekomen van Londen en vertrokken naar Harllngion het Eng. a.u. „S,heldrake". ao Nov. 1030. Vertrokken voor toezicht op de viticherlj Hr. Mi. politievaartuig „Nautilus". Totaal 450 Vervolgens is aan de orde de uitgave van een nieuwe gids met pensionlijst voor Caliantsoog voor 1931. 'De heer Loggers, secretaris der V.V.V., maakt de vergadering duidelijk, hoe hü zich die gids denkt, nd. als een boekje, waarin bijzonderiieden, pensionlijst en ad vertenties voorkomen. De vergadering voelt veel voor een nieuwe gids. De oude lijkt wel een klad papiertje, zooveel doorhalingen en bü- sohirijringen als die bervat De heer P. de Haan vraagt of de pen sionhouders ook 'beschikking krijgen over een aantal gidsen, om die in geval van aanvrage op te kunnen sturen. Dit wordt bevestigend beantwoord. Verder vraagt hü naar de kosten van een advertentie. De heer Loggors ant woordt, dat de kostprijs kan worden mede gedeeld, als een advertentie wordt opger geven, want dat (hangt natuurlijk van de grootte af. Vervolgens bedankt de voerz. den hoor Loggers voor zijn moeite en hoopt, dat de nieuwe gids goed zal slagen. De heer P. de Haan vraagt naar den pensipnprijs ca wel of hiervoor ook een norm bestaat. Voorz. antwoordt, dat de bepaling van den pensionprijs aan de 'betrokken pen sionhouders zelf wordt overgelaten, daar het een persoonlijk belang is. FlorailatentoonsteDliJg. Het bestuur stelt voor in Sopt. 1981 weer een FJoraliatentoonstelling te orga- niseeren. Wordt aangenomen. De verga dering laat aan het bestuur over zelf een commissie te benoemen. Rondvraag. ■De heer A. Kuit vraagt of de vlaggetje®- verkoop nogal wat oplevert. De peniiingm. deelt mede, dat die vlaggetjes dit jaar 47 hebben opgebracht. Ook de heer J. Schager vraagt over de rekening. De voorz. deelt mede, dat allee wat men wil weten over de rekening gevraagd kan worden op de voorjaarsvergadering. De heer M. de Haan vraagt over de uit betaling van den strandwacht. Hier is een misverstand geweest, dat ifcbana uit den .weg geruimd is. De heer P. de Haan (heeft heel wat te vragen. a. Moet een candidaat, door de leden' ge steld, voor de vergadering of 1 dag voor de vergadering worden gesteld? De secretaris leest voor uit het IiuMl regl„ dat een tegencandidaat stelling 1 dag voor de vergadering schriftelük moet wor den ingeleverd' bij een der bestuursleden, door minstens 10 leden onderteekend. De heer Schut stelt voor, dien éénen dag weg te laten, dan kunnen de leden voor de vergadering nog eens met elkaar spreken. Dit voorstel wordt aangenomen na eenige discussie. De heer D. Breebaart stelt nu voor de namen der bestuurs- en tegencandidaten voor de vergadering bekend te maken, dan staan ze eveni sterk. Aangenomen, b. Verder vraagt de heer De Haan of er een huishoudelijk regiement ia Is er wel, maar niet gedrukt. Wordt besloten statuten en huishoudelijk reglement in één boekje te laten drukken. e. Of het jaarverslag niet ln druk kan verschijnen'. Kan wel, maar ls te kost baar. Wie belang in (het doen en laten der V.V.V. stelt, moet maar op de voorjaars vergadering komen, want daar wordt jaar verslag voorgelezen: d. Of er nog statuten in voorraad zijn. Voorz. verwijst naar het antwoord, ge geven op vraag b. Do heer A. Kuit deelt mede. dat eenige leden geen convocatie hebben ontvangen. Voorz. antwoordt, dat dit een abuis is geweest. Thans w.ordt echter van de leden o« ti nieuw kaartsysteem aangelegd. Dun u"en vergissingen zijn bu'tongesloton. De heer G. van Twuijvor maakt er be- zwaur tegen, dat geen 80 M. van de strand- trnp dames en heeren zich uitkleedon. De heer D. Breebaart antwoordt, dat dit een politiezaak ls on niet op do vergade- rl, g thuishoort. Daar niemand meer hét woevd wonscht, slu't de voorz. deze vergadering met eon woord van dnnk voor de aangename be sprekingen. rCfl PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gom. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R.Damsté ZendtngHgebouw „Ster der Hope". '■Morgens 10 uur, de heer L. Schut, van Winsohotsn.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 14