Broodtrommels Van Willigen, Weststraat ter straat (gedeeltelijk), Brouwerstraat (on even gedeelte verandert), Buitenhaven, Californie8traat, Comelis Ditostraat (hier komt een ingrijpende verandering in de nummering), Cronjéstraat (idem, het te genwoordige nummer 28 wordt No. 1, No. 1 wordt No. 40), Dahliastraa! (êen deel hiervan is thans nog Leliestraat), Dijk- straat (kleine verspring' Dijkweg (id.), Emmastraat (deze nummert andersom, No. 108 wordt No. 1, enz.), Fabrieksgracht (kleine vernummeringen), Van Oalenstraat (idem), Oasstraat (id.), Gravenstraat (id.), Havenplein (tegenwoordige Hoofdgracht No. 1 tot en met 21a; No. 21a wordt Ha venplein No. 1; Herzogstraat (ook hier komt de nummering andersom; No. 1 wordt No. 80, No. 42 wordt No. 1); Hoofd gracht (wordt geheel omgenummerd; No. 87 (bakkerij) wordt No. 2, No. 22, waar het Haveniplein nu beginnen zal, wordt 80); Hoogstraat (wordt ook geheel omgenum merd, No. 1 wordt No. 140); Jan in 't Velt- straat (gedeeltelijke wijziging), Javastraat (No. 1 vaai thans wordt No. 92, No. 3 90, enz.), JuUanapark (tegenwoordige num mering Spoorstraat, Prins Hendiriklaan en Station; Prins Hendriklaan 14 wordt Ju- lianapank 1, Spoorstraat No. 24 No. 6, Sta tion 3 No. 18, enz.); Kanaalweg (de volg orde 'blijft hier gehandhaafd en loopt ge lijk met Hoofdgracht, evenwel is er voor bijna alle perceelen een verspringing. De perceelen Weststraat 4, B, 2 en 1 dat zijn de woningen Selbach enz. op den hoek worden nu bij den Kanaalweg genummerd). Keizerstraat (hier en daar. vernummering), Kerkgracht (id.), Koning- dwarstraat (idem), Koningsplein (krijgt de tegenwoordige nummers Koningstraat 116, 118, 120, 12.2, 124 en Loodsgracht 1; dit laatste perceel wordt dan No. 1), Ko ningstraat (wordt geheel omgenummerd; het tegenwoordig nummer 1 wordt No. 110, No. 114 wordt No. 1), Kroonstraat (ge heel e wijzig? ng), Krugerstraat (wordt eveneens andersom genummerd; No. 1 wordt No. 136, No. 187 wordt No. 2, No. 2 wordt No. 131, No. 128 wordt No. 1), Laan .(kleine opschuivingen), Langestraat (id.), Leliestraat (wordt andersom genummerd), Loodsgracht (opschuivingen), Lupine- straat (tegenwoordig Leliestraat 50, 52, enz. tot en met 64), Meeuwenstraat (thans Huijghweg 24a), Middenstraat (slechts ge ringe veranderingen, de meeste perceelen blijven onveranderd), Middenweg, Molen- tracht, Nieuwstraat, Oostslootstraat, Oran jestraat. Oude Kerkstraat, Paardenstraat, Parallelweg (behalve op den Middenweg zijn <le veranderingen hier slechts gering en bet gevolg van opschuiviug van per ceelen, enz.), Piet Heinstraat (deze wordt weder geheel andersom genummerd; No. 1 wordt No. 64, No. 60 wordt No. 1), Pol derweg (kleine veranderingen), Prins Hen driklaan (id.), Rozenstraat (wordt anders om genummerd, No. 1 wordt No. 26), Ruijghweg (de volgorde der nummering blijft dezelfde, er is evenwel nogal eenige verandering in, vooral in de lage nummers tot 81), De Ruijterstraat wordt geheel om genummerd, No. 1 wordt No. 62, No. 66 wordt No. 1), Schagenstraat (kleine veran deringen), Sluisdijkstraat (vrijwel alle per- ceeflen worden vernummerd), Smidstraat (kleine veranderingen), Spoorgracht (id.), Spoorstraat (id.), Spuistraat (wordt anders om genummerd). Stakman Bossestraat (kleine veranderingen). Tuinstraat (id.), Tulpstraat (wordt andersom genummerd), Vlamingstraat (id., No. 2 wordt 69, No. 64 wondt No. 1), le Vroonstraat (id., No. 1 wordt. No. 90, No. 104 wordt No. 1), 2e Vroonstraat (id., No. 1 wordt No. 128, No. 98 worat No. 1), Vijzelstraat (enkele kleine wijzigingen), Wachtstraat (id.), Walvisch- straat (id.), Walvischstraat (id.), West gracht (id.), Weezenstraat (id), Weststraat (hier zijn de veranderingen van wat meer belang; de perceelen om den hoek bij de Keizersbrug komen thans bii de Zuid- straat, zooals die aan den andwen kant, bij den Kanaalweg komen), De Wetstraat (de nummering komt andersom), Wilhelmina- straat Cid., No. 1 wordt No. 106, No. 110 wordt No. 1), Zuidstraat (de perceelen Weststraat 118,119 en 120, bij de Keizers brug worden nu No. l-r4, Zuidstraat No. 1 wordt 5, enz. Het tegenwoordige num mer 86, het laatste, wordt 92, het Politie bureau No. 93). Geen wijziging ondergaan: Anemonen- straat 1 t/m 54; Anjelierstraat 1 t/m 39, 2 t/m 14; Aster plein 1 t/m 17, 2 t/m 16; As- terstraat 1 t/m 35, 2 t/m 44; Balistraat ge heel; Bosstraat oneven; Beukenkamp- straat geheel; Bonselaarsiveg 1 t/m 14, verder even t/m 38; Brouuvrstraai even; 2e en Se Enimaduxirsstraat, Florastraat, üouersstraat even; Van Hogendorpstraat Koningsweg, Klaas Duitstraat, Nieuw straat even; Pijlsteeg, Van Speijkstraat geheel; Singel erven; Smiddwarsstraat en eomige kleinere straatjes. In de hier niet genoemde kleinere stra ten hebben ook in bijna alle veranderin gen! plaats. Zooals men' ziet, dus een ingrijpende wijziging, die ook werkelijk wel noodig was. In vele straten1 is de nummering go- heel onderstboven geworpen; hierdoor is gebroken met 'het systeem van willekeur, dat hier bestond en wordt thans alles in één bepaalde richting genummerd. Enkele lastige problemen lastig uit topogra fisch oogpunt zijn nu opgelost. Zoo hoeft men b.v. de woning, staande bene den aan de helling 'bii de Weststraat op den hoek van den ouden winkel der firma Buhse, welk huis bij de Achter straat was genummerd', ithans bij do West- straat ondergebracht, on de perceelen hoek Weststraat tot en met den winkel van den heer Sedbaoh, zooals wij reeds zelden, en die blijkens hun nummering behoorden bil de Weststraat, thans 'bij den Kanaal weg aangetrokken. Aan den anderen kant van de Weststraat deed men hetzelfde, en aldus geschiedde ook bij hotel Den Burg, enz. De nieuwe naambordjes zijn van een fraaier model dan de tegenwoordige; het is evenwel niet de bedoeling de bestaande bordjes te vervangen, do nieuwe zuilen dim alleen dienen voor utlbreldlng van het aantal. WJU meonen goed te doen onze leraars, en in de eerste plaats de zakemmenschen, in overweging te geven nu reeds rekening te houden met de vernummering, en voor zoover ze bedrukte brievenhoofden, reke ningen e.d. met hun volledig adres ge bruiken, zich ten stadhuizo van hun nieu we huismiimmer op de hoogte te stellen en deze veranderingen op hun drukwerk over te nemen. VTSSCHERIJ. Donderdag was het weer zoodanig, dat door de groote vaartuigen buiten kon worden gevischt, terwijl de zeilvloot zich tot het visschen op Texelstroom be paalde. De vangsten waren zeer bevredigend, terwijl de prijzen der garnalen ook gun- .stig waren en zich bewogen van 35 tot 45 cent per kilo ongeveer. Vrijdag was het weer te ongunstig en de weersverwachting niet al te bemoe digend, zoodat de geheele vloot zich tot het vissctien op Texelstroom bepaalde, daardoor sprake kan zijn, dat er zeer intensief werd gevischt. Ondanks dat waren toch de vangsten zeer bevredigend, en handhaafde do prijs van den vorige n dag zich aan den afslag, waardoor dus in deze beide dagen een tamelijk goed resultaat werd verkregen. De zeefmolen aan den afslag bewees reeds goede diensten en zal dat nog meer doen als inplaats van handkracht, electro- motorische kracht wordt gebruikt. In het algemeen is men over het een en ander tevreden en wordt, er niet veel klein goed garnalen uitgedraaid, zoodat aan boord der schuiten wel heel goed moot zijn gezeefd. Men vischte ook z.g. veel »zaad«, dat zijn kleine garnalen, die dienst doen voor puf verwerking. De visscherij op wulken, waarvan men hier echter weinig gewaar wordt en die meer op Wieringen worden gemarkt, levert bevredigend resultaat, omdat de prijzen, per baal besteed, flink hoog zijn en zich bewegen rond de 20 gulden. Alikruikenvangst is niet zoo groot, althans in dezen omtrek, omdat door de veranderde stroomingen in zee, nè af sluiting van het Amsteldiep er veel wier- waardengrond is veranderd in zandbodem, waarop de alikruik niet tiert. De prijzen van alikruiken zijn ook behoorlijk en, al naar de grootte der slakjes, wordt van vijf tot tien gulden besteed. Door de nog steeds flinke vangsten op de Zuiderzee van bot, blijft de prijs van de hier gevangen bot, evenals op de Zuiderzee, zeer gedrukt en kan zich hier misschien herstellen als, tengevolge van de komende koude, op de Zuiderzee de vangsten minder worden. EKSTEROOGEN EN EELTKNOBBELS. Het opschrift, ik stem het toe, waarde lezer en geachte lezeres, is niet zeer aan lokkelijk. Maar wie in het bezit is van die lastige dingen en dat zijn er niét zoo heel weinigen zullen zich misschien aangetrokken voelen om dit te lezen, den kende: misschien heeft de krant een mid deltje ontdekt, om ons van die lamme dingen af te helpen. Je kan nooit weten; ze adverteeren toch ook geregeld met purol, laxeerpillen en meer andere zaken. En om het maar dadelijk te zeggen: het is zoo, wij kunnen er u af helpen. Dat wil zegg.en: niet wij, maar de firma Hoogen- bosch, Zuidstraat 68, dat wil zeggen niet de firma Hoogenbosch, maar zijn appa raat, dat thans ingericht is, en waarmede het bestaan van eksteroogen, eeltknob- bels, en alles wat voeteuvel heet, voor goed wordt vernietigd. U gaat maar zit ten. de heer Bock stelt znd radertjes in. zet het motortje aan. en rrrrt! zonder pijn gaat de heele zaak er af en er uit en u loopt als een herboren mensch weg. Het toestel is ons heden gedemonstreerd, en tot nog toe hadden wij nooit spijt niet in het bezit te zijn van eksteroogen, maar dezen middag heeft het ons betreurd. Om dat wij nu niet aan den lijve konden on dervinden wat het is plotseling van je eksteroogen te worden bevrijd. Maar wat doet men eraan? Ook met den besten wil ter wereld haalt men niet zoo maar een eksteroog tevoorschijn, nietwaar? Dus dames, want het zijn vooral de dames, die de toekomstige clientèle zullen vormeu van de firma: die hooge hakjes weet u, en die kleine schoenmunmers, ja wie mooi wil zijn moet pUn lijden dus dames, u weet, waar u terecht kunt. De behandeling is geheel antiseptisch en ab soluut pijnloos, en alles wordt weggeno men, eelt, eksteroogen, ingegroeide nagels, knlknngel.s, en wat dies moer zij. Overi gons verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. „GEORGIE WIL WELP Men schrijft on9: lteeds 12 maal werd deze dolle militaire klucht hier door het Amsterdarasch Too- neelgozelschap, directie Hub. Kievits, op gevoerd. Telkens weer heeft dit lachstuk volle Casino-zalen getrokken. Ilubertus Kievits is er dan ook onbetaalbaar in. Deze rol van »Gijs« de oppasser Is geknipt voor hem en hij doet het publiek vaD de eene lachbui in do andere vallen. De lachsalvo's zijn niet van de lucht. Het is een lachstuk van je welste. Voor de 18e maal zal a.s. Zondag »Casino« weer vol loopen van lnchliefhebbers die »Georgle« ook eens willen zien. Zie voor prijzen do advertentie. LANTAARNPAAL GESNEUVELD. Hedenmorgen is wederom een lan taarnpaal gesneuveld, als slachtoffer van een modern monster, dat in de omgangs taal „auto" heet. Dezen keer moest een lichtdrager in do Jnnzendwarsstraat hot ontgelden. Een auto van de firma Lagerveld reed achter uit; er werd oom slag gehoord en glas gerinkel, en 'V onheil was geschied. VERSLAG DER GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Over de m&and October 1930. Mannen. Aanvragen kwamen in om: 12 bctonwtykers, 2 colporteurs, 2 eleo- trieiene, 4 grondwerkers, .1 handelsagent, 1 huisknecht, 1 kruideniersbediende, 2 landarbeiders, 9 losse-werklieden, 1 loop knecht-winkelbediende, t 4 loopjongens ben. 18 jaar. 2 loodgieu'rsleerlingen ben. 18 jaar, 1 pakhuisknecht, 1 rijwielherstel ler, 1 steenzetter, 146 transportarbeiders, 7 timemrlieden, 1 tiiumermansleerling ben. 18 jaar. Totaal 198 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 3 bankwerkers, 2 betonvlechbers, 14 betonwerkers, l conciërge, 1 chauffeur, 2 colporteurs, 1 electriciensleerllng ben. 18 jaar, 35 grondwerkers, 1 huisknecht, 1 'kantoorbediende, 1 kappersbediende, 1 kóksleerling, 2 kellners, 1 landarbeider, 1 letterzetter, 59 losse-werklieden, 2 lood gietersleerlingen ben. 18 jaar, 1 loop knecht, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 1 'maclL-bankwerkcr, 2 metselaars, 2 mon teurs. 5 opperlieden, l pakhuisknecht, 1 rijwielhersteller, l rijwielhersteller ben. 18 jaar, 3 schilders, 7 stokers, 1 steen zetter 10 timmerlieden, 1 timmenmans- leerling ben. 18 jaar, 124 transportarbei ders, 1 tuinman, 2 volkstellers, 1 vflieg- tuigmaker. Totaal 294 personen. Geplaatst werden: 12 betonwerkers, 2 colporteurs, 8 grond werkers, 1 huisknecht, 1 landarbeider, 9 losse werklieden, 2 loodgietersleerlingen ben. 18 jaar. 2 metselaars, i pakhuis knecht, 1 rijwielhersteller, 1 steenzetter, 1 stoker, 146 transportarbeiders, 7 tim merlieden, 1 tiimmermansleeriing ben. 18 jaar. Totaal 195 personen. V rouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 8 dagdienstboden, dagmeisjes ben. 18 jaar, 6 dienstboden intern, 1 keuken meisje, 1 kinderjuffrouw, 1 naaister, 1 hulp in de huishouding, 2 huishoudsters, mangelmeisjes, 1 noodhulp dienstbode, tweede meisjes. 1 hulp-verpleegster, 1 leerling winkeljuffrouw, 18 werksters. Totaal 49 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardapeplschilster, 1 baker, 4 dag- dienstboden, 5 dagmeisjes ben. 18 jaar, 4 dienstboden intern, 1 huishoudster, 1 huisnaaister, 1 kinderjuffrouw, 1 linge- verpleegster, 20 werksters, 2 winkel juf - rienaaister, 2 noodhulp-dienstboden, 1 frouwen. Totaal 44 personen. Geplaatst werden: 2 dagdienstboden, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 1 dienstbode intern, 1 verst el-naai ster, l verpleegster, 12 werksters. Totaal 19 personen. GEMEENTERAAD. Verschenen is een vervolgagenda voor de vergadering van don Itaad op Dinsdag a_s. El octrlcltelts tarieven. Voorstel tot wijziging van de tarieven voor de levering van edectriciteit. Drankbestrijding. Voorstel met betrekking tot de adres sen van het Centraal Comité voor Drank bestrijding „Den Helder" en van de af- deeling Den Helder van den Nederland- schen Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters nopens verlaging van het maximum aantal vergunningen en drooglegging van wijken. Aanleg Duinweg. Voorstel met betrekking tot den aanleg van een gedeelte Duinweg te Huisduinen. geheel emaille prima kwaliteit' Broodtrommel, zonder naden, moderne kleuren, geëmailleerd, 41 cm f 4.90 dezelfde, extra groot 48 cm f 5.90 Broodtrommel, Rood emaille m. goud i Groen emaille m. goud f 7.60 Blauw emaille m. goud j Beschuitbus, emaille m. nikkel deksel 2.26 Provisiebus, Koffie, Suiker en Thee met nikkel deksel f 1.20 Grondbedrijf. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Breëetraat, aan de fa. Gebr. Smit. Voorste! tot uitgifte In erfpaelit van grond, gelegen ana do Violenstraat, aan G. .1. Geervliet en 1'. Botter. Voorstel tot uitgifto in erfpacht van grond1 gelegen aan dte Vlolonstraatt, aan H. Hagen. Onderwijs. Voorstel om op bet verzoek, om mede werking te willen verleenen Ingevolge do Wet voor de Inrichting van een speeü- plnus ten behoeve van de Oomotüu»- sohool afwijzend t© beschikken. Burgerlijk Armbestuur. Voorstel tot liet benoemen van drie leden van het Burgerlijk Armbestuur. Aanbevolen worden In do vaoture van Dalen: 1. P. van Dalen; 2. S. Boendermaker* In de vacature I). W. Spangenberg: 1. D. W. Spangenberg; 2. G. Geus; In de vacature P. Hubbeling: 1. P. Hubbeling; 2. H. Boon. Voorstel tot bet verstrekken van een kerstgave aan daarvoor ln aanmerking komende gezinnen. BM adres van 8 November 1930, ver zoekt de Plaatselijke Raad, alhier, samen gesteld uit de besturen van den Helder- schen Bestuurdersbond, en de afdeeling der S. D. A. P., benevens een vertegen woordiging van de Sociaal-Democratische Raadsfractie, om, evenals zulks vorige jaren is geschied, aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, een zoogenaamde kerstgave te verstrekken. B. en W. zijn van oordeel, dat de mo tieven voor het verleenen van de hier bedoelde gave nog in dezelfde mate aan wezig zijn als het vorig jaar. waarom zij, de Commissie voor steunverlening ge hoord, in overweging geven hen te mach tigen met de kerstdagen aan de betrok ken gezinnen een uitkering te doen op denzelfden voet als ln voorgaande jaren ia geschied, waarbij als norm een bedrag van f 3.— per gezin en f 0,50 por kind werd aangenomen. Indien door den raad met het boven staande wordt Ingestemd, zullen B. en \S het Burgerlijk Armbestuur verzoeken, bij de beoordeeling omtrent de toekenning der kerstgave, rekening te houden, met de verdiensten, welke do betrokkenen eventueel in den laatsten tijd hebben genoten. Classificatie der gemeente voor do heffing door het Rijk van de gemeontcfondsbelastln R. En heffing van opeenten op die belasting ten behoeve der ge- gemeente. B. en W. schrijven aan* den Raad Bij ons schrijven van Juli J.l. bevat tende beschouwingen omtrent de te nemen maatregelen ln verband met da wet, houdende herziening der flnancleele ver houding tusschen het Rijk en de ge meenten, hebben wij als ons voorloopig oordeel uitgesproken, dat de gemeente in de eerste klasse voor de door liet Ruk te heffen gemeente-londsbelasting zou worden geplaatst. Do motivcermg daar van onderschrijven wij nog ten volle, terwijl zich sedert geen enkele reden aan ons heelt voorgedaan, gewichtig genoeg om thans van genoemd oordeel al te wijken. W» stellen U daarom thans voor te bepalen, dat de gemeente in de eerste klasse wordt gerangschikt. Voorts kwamen wij bij hetzelfde schrij ven tot de voorloopige eonclusic, dat het noodig zou zijn om, ter dekking van het toen becijferde tekort van pl.in. f 90.000-, 66 opcenten op de gemeente-fondsbelas ting te beffen. Volgens nader van den Inspectenr der directe belastingen enz. verkregen gegevens, zal de gemeente fondsbelasting in deze gemeente onzuiver opbren gen f248.700 - en zuiverf226.317.— terwijl volgens de door ons op 16 October J.l. opgemaakte gameeute-begroeting voor 1931 een bedrag van rond f 84.49..— noodig zal zijn om die begrootlug slui tende to maken, zoodat, waar de opbrengst dor opcenten in het hefflngsjaar 1981,3- voor 2/8 ten goede komt aan den dienst 1931, 56 opcenten moeten worden ge heven, weshalve wij U voorstellen tot de heffing van het aantal opoonten te be sluiten. EEN BELANGRIJKE BESLISSING INZAKE HET GRONDBEDRIJF. De gemeente ln het gelijk gesteld tegenover Gedeputeerde Staten. Men zal zich herinneren, dat al gerui- men tijd een! kwestie hangende inzake de waardebepaling van de in het Grond bedrijf ingebrachte gronden. In de raads vergadering van 16 April 1929 werd een verordening op het Grondbedrijf vastge steld, waarbfi bepaald weid, dat de waarde der gronden door den gemeenteraad zou moeten worden vastgesteld. Ged. Staten verzetten zich tegen deze bepaling; zij v/aren van meening, dat integendeel deze waardebepaling door de schattingscom missie moest geschieden. De Raad hand haafde nochtans zijn- aanvankelijk ingeno men standpunt, en ging in beroep. Naar aanleiding hiervan is thans een Kon. be sluit verschenen, van den volgenden in houd: W;j, WUhelmlna, enz..... Overwegende: dat het besluit van Ged. St. berust op de overweging, dat in art. 16, zesde lid, der verordening wordt ber paald, dat de gemeenteraad de waarde der in het bedrijf gebrachte eigendommen vaststelt; dat* bii hun Ooilege tegen die bepaling bezwaar bestaat, omdat, naar hun oordeel, het vaststellen van de waarde van in een. grondbedrijf gebrachte gronden niet behoort te geschieden door een Col lege, dat te dier zake niet deskundig is cn dat bovendien de verantwoording draagt voor do vanwege do gemeente gevoerde gromdpolitiek er* voor de finandeele ge volgen daarvan; dat aan het gemeentebe stuur im overweging is gegeven, de hler- voren genoemde bepaling te doen verval len en desgewcnscht in de verordening het voorschrift op te nemen, dat, wanneer de Raad zich met het rapport der MtÜfe- tingscommissie niet kan vereenigen, met goedkeuring van hun College een nieuwe commissie zal worden benoemd, welker verslag voor de gemeente bindend zal zijn; dat de Raad van Den Helder niet bereid Is de verordening ln dien zin te wijzigen; dat de Raad zich daarbij op het standpunt «telt. dat de bepaling, waartegen! bezwaar bestaat, niet behoort tot die, welke krach tens art. 114bia der Gemeentewet de goed keuring van hun College behoeven, daar het genoemde artikel die goedkeuring uit sluitend eischt voor bepalingen van comp tabelen aard, waartoe dit voorschrift, naar 's Raads oordeel, niet kan worden gere kend; dat, daargelaten de vraag, of een zoo enge uitlegging van art 114bis der Gemeentewet gewettigd is en steun vindt' irt de geschiedenis van de wet van 80 De cember 1909, Staatsblad 416, de Iiaad daar bij ten onrechte geen rekening houdt met art. 19 der Begrotingsvoorschriften 1924, waarin; is bepaald, dat de verliezen van een grondbedrijf ten 'laste van den Kapi- taaldlonst der gemeente kunnen worden gebracht, indien en voor zoover de ver ordening krachtens art. J14bis der Ge meentewet dit toelaat, welk voorschrift geen beteekciiis zou hebben, indien- eene bepaling, als die waartegen bezwaar be staat, de^goedkeuring van hun College niet behoefde; dat de gemeenteraad) ln beroep aanvoert dat eene verordening als de onderwerpe- Ijjke niet aan de goedkeuring van Ged. St. onderworpen Is, wijl zij geen enkele be paling bevat, dio valt onder hetgeen is vermeld in art. 114bis, juncto artikelen 118 on 114 der Gemeentewet, terwijl evenr min eenige andere wetsbepaling die goed keuring edsdht; dat eene bepaling van do begrotingsvoorschriften 1924 geen waar de lieert, wanneer volgens de Wet geen goedkeuring vereischt is; dat het boven dien aan Ged. St, bekend kan zijn, dat het voornemen bestaat om de verordening ex art. 114bis der Gemeentewet, welke deze gemeente heeft en die ook op het grond bedrijf van toepassing Is, te wijzigen, zoo dra de nu in het geding zijnde verorde ning haar beslag zal hebben verkregen, hij welke wijziging rekening zal worden gehouden met art. 19 der Begrootlngs- voorschriften 1924; dat 'het overigens naar '8 Raads meening staatsrechtelijk toch onjuist is, immers ln strijd met de auto nomie, die die wetgever ln art, 14-» <l«r Grondwet en volgens andere wetsartike len aan de Gemeentebesturen toekent, wanneer de eene of andere bevoegdheid, die de Raad volgens de Wet heeft, aan iemand anders wordr overgedragen en vooral. Indien zulks geschiedt tegen den wensch van den Raad; dat het* gevolg van een zoodanige overdracht in casu zou zijn, dat een macht geheel bulten het gemeen tebestuur staande immers een sehat- üngscommissie, door het Gemeentebe stuur, onderscheidenlijk door Gedepu teerde Staten benoemd, doch aan niemand wettelijk verantwoordelijk te baslisscn kreeg over zeer belangrijke financieele aangelegenheden der gemeente, waardoor liet voor den Raad onmogelijk zou worden de financieele verantwoordelijkheid te dragen; dat, wanneer dan ook opging de door Gal. St. geponeerde stelling, dat liet vaststellen, van de waarde van de gronden niet door den Raad behoort te geschieden, omdat hit niet deskundig is, terwijl tifi bovendien de verantwoording draagt, dit geheel in strijd is met de beginselen van óns Staatsrecht, volgens welke toch ver schillende autoriteiten en rollega's, al zijn zij <lan ter zake niet deskundig, over on derscheiden© publieke en privaatrechte lijke belangen hebben te beslissen en van die beslissing de verantwoordelijkheid hebben te dragen; Overwegende, dat de strekking van art, 114bi.s der Gemeentewet is, aan den Raad te veroorloven ter zake van met name aan gewezen inkomsten, ontvangsten en be talingen, onder goedkeuring van Ged. St., andere regelen te stellen dan die in de artikelen 118 en 114 der Gemeentewet om trent de inkomsten, ontvangsten en beta lingen zijn gesteld; dat de verordening van het Grondbe drijf, vastgesteld door den Raad der ge meente Don/ Helder bij besluit van 16 April 1929, geene 'bepalingen, inhoudt, welke regelen stellen, afwijkende van die, gesteld in de artikelen 113 on 114 der Ge meentewet; dat deze verordening mitsdien niet In gevolge art. 114bis der Gemeentewet aan de goedkeuring van Ged. St. is onderwor pen, terwijl zulks evenmin het geval is krachtens eenige andere wettelijke be paling; Gezien de Gemeentewet; Hebben goedgevonden en verstaan: het bestreden- besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 14 Mei 1930, no. 80, te vernietigen. Aanleg gedeelte Duinweg te Huisduinen. B. en W. schrijven aan den Raad: In uw vergadering van 21 October 1930 werd aangenomen ons voorstel om in het komende winterseizoen verschillende werkzaamheden in werkverschaffing te doen uitvoeren. Daarbij werd onder let ter d genoemd het aanleggen van het ver lengde gedeelte van den Duinweg, vanaf Driehuizen langs Dennenheuvel naar den Huisduinorweg. Voor de uitvoering hier van, is het noodig, dat de gemeente den be-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 18