y m m m m m m m 0 m w m 3 m m ft RADIO-DISTRIBUTIE. M. de Redacteur. Er is een tijd geweest, dat velen aa. ook ik, zeer tevreden waren met hun aansluiting aan het distributie net. He laas is dat nu niet meer 200. Als we eerlijk willen zijn moetn we (de abonné's) gril toegeven dat we een strop hebben en een eigen toestel 100 en meer keeren verkies lijker is. 't Is echter zoo en omdat vele menschen nu eenmaal niet otver de fond sen beschikken om een eigen toestel te kunnen' aanschaffen, anoeten we toch weer. dankbaar zijn, dat er distributie is. Maar.we moesten er een derde (buiten- landsche) stop bij hebben. Ik wil niet graag iets ten nadeele van de eigen Hol- landsche zenders zeggen, nog minder van de omroepvereenigin gen, alléén dringend vragen, namens vele abonnée's: „Geef ons alstublieft een derde stop." Met dank voor de plaatsing. Abonnée. Den Helder, 19 Nov. '80. Eenige beschouwingen over het afbetalingssteisel. door Dra. J. A. OOLTOF. De ontwikkeling. Men kan tegenwoordig geen courant ot financieel tijdschrift meer opslaan zonder er iets over het koopen op aibetaling in te vinden. Geen wonder ook, want het is een verschijnsel, dat steeds meer ziin in trede doet in alle geledingen der samen- laving. Het is niet te ontkennen, dnt velen deae ontwikkeling met een angstig hart gade slaan. veelal doordat zij daarin zien een van de verschijnselen, waarin zich de ns- ooriogsche verwording zoo duidelijk ver mag te manilesteeren. Zij stellen naast dat, wat zij da danswoede en schoonheide wedstrijden op moreol en ethisch gebied achten hot afb. stelsel in het debet van de economische zijde onzer maatschappij. Principieel nieuw is het afb. stelsel niet. Reeds zeer lang bestonden er afb. maga zijnen, waar men zich in een kantoortje met matglazen ruitjes allerhande go ede- Maar ook daar, waar men niet den indruk rem op afb. condities kon aanschaffen, had van< ihet bestaan van dit systeem, maakt het ons reeds sinds langen tijd de afwikkeling van bepaalde schulden moge lijk en gemakkelijker. Wij denken) hier wel in hoofdzaak aan het nemen van hypo theek, die in een aantal termijnen kan worden afgelost. Maar ook in het groot- handelsverkeer zijn dergelijke betalings- oonditdes niet onbekend, waarbij als voor beeld mogen dienen: de handel in oooos- vozels en vooral het tabaksbedrijf, waar da reeds gekochte partij „op afroep" in gedeelten wordt geleverd en betaald. Maar ndet in dezen vorm heeft het stelsel den laatster* tijd in zoo sterke mate de aan dacht op zich gevestigd veeleer ligt de groote vlucht, die dit credietaysteem heeft genomen, op het gebied van den verkoop der verbruikagoederen. Reeds meer dan 70 jaar is het geleden, dat het afb. stelsel van zich deed spreken, zij 't dan ook niet met zulk een populari teit als heden ten dage het geval is. In de verslagen van de Kamers van Koophandel te Stuttgart en Mannheim over de jaren 1887 em '88 vindt men reeds 't een en ander over „AbzaMung" vermeld, terwijl de omvang, dien dit bedrijf toen reeds had aangenomen, voldoende wordt gedemon streerd door het feit, dat in dezen tijd te Berlijn een algemeen© vergadering van eigenaars van afb. zaken plaats vond en dat reeds sedert 1886 de „Rechteschutz- verein der Teiizahlimgsgesch&fte Mün- chens" bestond. Wat het stelsel voor de Duitsch sprekende landen betreft is men het er vrijwel over eens, dat het naar zijn juridisohen vorm zijn oorsprong vindt in bet Pruissische Landrecht Tezelfder tijd kwam men in Oostenrijk reeds tot het instellen van een enquête, die door de K. v. K. te Weenen was inge steld. De vragen werden hoofdzakelijk ge richt tot de Weensche rechtbanken en zoo is het dan ook geenszins te verwonderen, dat de antwoorden zeer ongunstig luidden, hetgeen ook niet anders is te verwachten, daar het nu eenmaal niet de beste zaakjes zijn, waarover men gaat procedeeren. Merkwaardig is 'het, dat de aanklagers hier Steeds de leveranciers waren en nooit de koopers, en dat de aanklachten steeds waren gericht tegen de minder gesitueerde bevolkingsgroepen. De oorzaak hiervan bleek, dat dikwijls op termijnbetaling werd gekocht, met de bedoeling om het gekochte te verpanden, zoodat men zelf niet direct betalende toch de beschikking over contante middelen verkreeg. Opvallend was verder, dat in sommige stadswijken dit soort processen niet minder dan 80 van het totaal uitmaakte. In Engeland was in de negentiger jaren de ontwikkeling reeds zoo ver gevorderd, dat men reeds instituten kende, die in principe veel gelijkenis vertoonden met de huidige disconteerings- of financie ringsmaatschappijen!, die zelf den leveran cier betalen en van den cliënt het bedrag in gedeelten ontvangen. Hetzelfde vindt men ook in Frankrijk, waar vooral de firma Dufayel dit stelsel introduceerde, gebruik mokend© van de z.g. aankoop bons, waarmee men in een aantal winkels contant kon betalen, maar die op afbe taling bij Dufayel werden aangeschaft. In ons land tenslotte kent men het afb.- bedrijf in een drietal vormen. Reeds sterk verbreid is het z.g. afbetalingsmagazijn, dat vele soorten artikelen uitsluitend op afb. verkoopt Hierbij zijn ook te rekenen de zaken, die vroeger alleen contant, maar later, door de tijdsomstandigheden ge dwongen, ook enkele goederen op „ge makkelijke voorwaarden" verkochten, een groep, die intusschen meer eenheid in baar artikelenveorraad vertoont Een tweede, minder voorkomende vorm is de tusschenpersoon, die zijn bemidde ling verleent om andermans goederen op afb. te verkoopen. Dikwijls zijn ddt parti culieren, maar somtijds ook eigenaars van kleine winkeltjes, die het betreffende ar tikel zelf niet voeren en daardoor in hooge mate ondeskundig zijn. De derde vorm is de zaak, die enkel contant verkoopt of tegen voor 'haar con tante zegels, afgegeven door een z.g. „voorschotinrichtiriig", die deze den cliënt op afb. verstrekt De bakermat dier recente ontwikkeling ligt in Amerika, waar het stelsel vooral werd gestimuleerd door de auto-industrie. In een zeer «nel tempo heeft de huur koopconstructie zich ver buiten dit ge bied uitgebreid, waarbij het niet enkel tot deze branche beperkt bleef. Als laatste «tap in deze ontwikkeling zijn tenslotte de financieringsmaatschappijen gekomen, die als speciaal zich hierop toeleggende banken, bil de afwikkeling der afb.-trans- actlee waardevolle diensten bewijzen. (Wordt vervolgd.) dat deze nieuwe uitgave van den A.N.W B. de groote belangstelling, welke ervoor bleek te bestaan ten volle verdient. Dan heb je heusch je handen vol, meneerenl denstand 60.8 lagere klasse 6.8 ALBERTINE SMULDERS SCHRIJFT OVER „JE KINDJE" IN „HET HOOG AMBACHT". Dat blijft wel altijd 't allerliefste lied: 't Rond zijig kopje vast tegen je wangen, Je blonde kindje, spartelend van verlangen, Als 't moeder ziet. Dat is alleen al kleurgetoover waard: 't Kerstroode mondje, dat zoo zoet kan vleien, Zoo koozend kraait en waarvan moeder 't schreien Altijd bedaart. Dat is heel schoon en zangerig geluid: 't Getrip van voetjes, die zoo luchtig dansen Door 't leven heen, dat enkel zonne glansen Strooit voor hen uit. Dat is de rijkste gaaf, die God je bracht: Het kleine zieltje zonder schuld of logen, Je blonde kindje met z'n bruine oogen, Zoo blank, zoo zacht TIJDSCHRIFTEN Hf WEEKBLADEN Actueel Wereldnieuws' (Indië). Wij ontvin gen het nummer van 18 October, waarin een beschouwing voorkomt, gewijd aan, Sjech Said Bin Abdullah BaSdilla, kapitein der Arabieren te Banda-Nera „een Arabier van beteekenis in de Groote Oost", zooals de redactie hem noem. Er zijn enkele mooie opnamen bij van de stad Banda-Neira en de Goenoeng-Api. Een zeer fraaie kunstphoto (studie) vain een studeerende vrouw doet zien hoe de photo- grafie meer en meer tot een kunst wordt in onze dagen. Van de stierenmanen te Madoera zijtn er enkele opnamen, voorts kiekjes uit de paupers woningen te Batavia, waar nog onge looflijke toestanden heerschen. De redacteur v. H. deelt een en ander mede omtrent de ar menzorg in deze hoofdstad van Indië. Verder opnamen van -den te Bandoeng gehouden lucht vaartdag, van de motorrenmen aldaar, van de aankomst van den eersten Engelschen record- vlieger op zijn tocht van Engeland naar Au stralië te Tjililitan, van Brazilië en zijn hoofd stad (in verband met de revolutie aldaar). Interessant is wat dr. A S. schrijft over Bil- derdïjk en zijn gade Katharina WUtelmina Scbweickhardt, Dan is er een op speciaal kunstdrukpapier gedrukte bijlage met allerlei interessant nieuws. Ook een kiek van de be- eedïgang der jonge marine-officieren in het Ankerpark alhier is gereproduceerd. Agha Kant's echtgenoote, u weet wel, de jeugdige Fran9che verkoopster (die intusschem niet zoo piepjong meer was, naar zij zegt), vertelt hoe zij aan haar echtgenoot is gekomen. Ten slotte noemen wij nog een artikel over Sara- toga, een stadje in den staat Nevr-York, waar de races werden gehouden. „De Wandelaar", November. Dit fraaie tijd schrift bevat een enthousiast artikel vap ds. J. I. van Schaick over Texel, het vogeleiland bij uitnemendheid. Prachtige pboto's zijn door den schrijver gemaakt, die den Texelaars deugd zullen doen, al zijn het „maar" oude hoeven en geen dorpsgezichten. Niko Tin bergen vervolgt zijn artikel over Onze meeu wen; dit derde deel behandelt htm leven in den winter. Ook hier natuurlijk tal van fraaie opnamen. „Op Skilge en Vlieland" heet het vervolgartikel van ds. A. M. van de Laar Krafft en Rinke Tolman deelt een en ander mede over den Nederlandschen Jeugdbond voor Natuurstudie. „Auf Widerseheri' zegt E. Korst Jr., en hij doelt daarmede op het af scheid van de trekvogels, die zich aan „het" meertje hebben verzameld voor htm groote reis. Hij heeft er schitterende opnamen van gemaakt. Verder nog tal van kleinere stukjes. DE AUTOKAMPIOEN. Het eerste nummer is verschenen van De Autokampioen, weekblad voor auto- en motor- toeri sme, uitgave van den A.N.W.B., Toeris tenbond voor Nederland, onder redactie van Ir. H. Zoetelief Nor man te Oosrterbeek. Het kleurige omslag, Ln moderne teekening en offsetuitvoering, symboliseert het auto- en motortoerisme, dat, zoöals de hoofdredacteur in een voorwoord uiteenzet, niet alleen ge diend wordt door beschrijvingen van het ver voermiddel zelf, maar ook door aandachfte schenken aan de landen en streken, welke per auto bezocht kunnen worden, aan de gebeur tenissen op sportgebied, welke de toermodel- len beïnvloeden, aan populairtechnische de tails, enz. Het eerste nummer geeft een duidelijk beeld van het gebied, dat het blad bestrijken wil: een beschrijving van een vacantiereis met een ouden Ford, een populair-techndsche bespre king van de motorrijwiel-tentoonstelling en den Salon .te Parijs, een lezenswaardige be schouwing over het feit, dat de economie ge schaad wordt door de mode der veel-cyiinder- motoren, tallooze Ideinee berichten over nieuwtjes op autogebied, de uitvoerige vrager bus )zeer terecht S.O.S. gedoopt!), dat alles vormt o.m. den inhoud V3n dit eerste nummer, naast een groot aantal annonces op autoge bied. Dat de Redactie actualiteit nastreeft, blijkt uit een geïllustreert artikel over de Do X en een verslag van de Moor Cy.le Show te Londen, welke Maandag 1.1. ge >pend werd. Dit eerste nummer maakt jxfel den indrukj SCHAKEN. Nieuwe Uitgaven. Verschenen bij Van Holkema Warendorit Uitgeversmaatschappij te Amsterdam: 1. „Machine-Tom" door Hans Richter, be werkt door N. J. P. Smith. Een door en door geschikt jongensboek, vol avonturen en ook voor jongens en meisjes van H.B.S.-leeftijd belangwekkende dingen op ge bied van aardrijkskunde en electriciteit. Ma chine-Tom wordt natuurlijk zoo genoemd, door zijn buitengewone interesse voor al wat machine is. Zijn liefste wensch is dan ook ingenieur te worden en wel electrotecbnisch. Het gelukt hem ook, maar niet gemakkelijk, daar zijn vader al jong sterft door een ont ploffing in een tunnel. Tom en zijn moeder blijven zonder geld achter, doch door een beetje bescherming en veel flinkheid van de laatste krijgt ze al gauw een betrekking, die Tom in staat stelt het gymnasium te bezoe ken. Later krijgt hij een kans voor voortzet ting van zijn studie ia Europa. Wij krijgen den indruk, dat schrijver van dit boek uitstekend op de hoogte is van zijn stof, die hij op heel boeiende wijze bewerkt. Pol Dom zorgde voor goede illustraties tus- schen den tekst, eenige grootere platen en een frische band teekening. Prijs ing. 2.50. geb. 3.50. 2. „In het land van Uncle Sam" door Chr. van Abkoude. De schrijver, „de man met de woeste fan tasie" zouden wij hem willen noemen, weet zijn lezers altijd wel te boeien, hen voortdu rend in spanning te houden, maar de midde len, waarmee hij die spanning bereikte, zijn soms wat erg goedkoop. In bovengenoemd boek laat hij de held van het eene onmogelijke avontuur in het andere nog onmogelijker rol ler», hij maakt van een kajuitsjongen plotse ling een enorm knappe eleetricien, hij laat hem op wetenschappelijke manier een uitgebreide smokkelaarsbende in handen van de politie spelen, enz. enz. Natuurlijk wordt de jongen ook schatrijk in het land der onbegrensde mo gelijkheden, maar ik denk toch, dat elke een klein beetje nuchter aangelegde Hollandsche jongen zal zeggen: „al te gek", als hij geen krachtiger termen) gebruikt. Ook de pape gaaiengeestigheden zijn vrij sterk overdreven. De illustraties van Jan Lut» zijn gieesti©. Prijs 2.50, geb. 3.50. 3. „Een Oceaanvlucbt met hindernissen" door J. van Schalkwijk. Een boek vol toekomstmuziek op lucht vaartgebied. Een vliegrtuig, dat steil omhoog stijgrt uit het water, dat een snelheid' van 800 K.M. per uur en meer heeft, behoort niet tot de onmogelijkheden. Het pijlsnelle stijgen en dalen en de daaraan verbonden moeilijkheden voor men-schen worden goed doorwerkt in' het boek, evenals allerlei andere technische zaken. Grappig is ook wel eerst de strijd van de pers tegen het geheimzinnige doen van den uitvin der van het vliegtuig, daarna de samenwerking van journalist en uitvinder, weet speciaal van beide zonen, klassegenooten irn de 5e klas H.B.S., die beiden de eerste groote vliegtocht meemaken. Een aardig boek voor jongens van 1216 jaar met eenige illustraties en bandteekening van! Pol Dom. Prijs ing. x.6o^ geb. 2.50. 4. „Kek, de Eskimo". Naar het Engelsch van Mevr. r. d. WaalIrving door N. van Hichtum In een voorwoord schrijft bewerkster: „Met genoegen heb ik dit interessante boek voor Nederlandsche kinderen bewerkt niet alleen omdat 't me bevalt, maar vooral ook, omdat '.t geschreven is door een met een Nederlan der getrouwde Amerikaanscbe dame, die zaeh evenals ik, zoozeer tot het eenvoudige, harte lijke en vroolijke volkje des Eskimo's aange trokken voelde, dat ze niet kon; nalaten een verhaal over hem te schrijven voor haar zoontje Conrad en andere Amerikaanscbe kin deren." Ja, dat dit boek met liefde geschreven en bewerkt is, dat bemerken we al heel gauw. Hoe voelt schrijfster voor de eenvoudige, dappere, eerlijke en gastvrije Eskimo's en bun kinderen. Met welk een zin voor humor is dit verhaal geschreven en hoe goed bemerken we, dat het geheel aan de werkelijkheid getoest is (schrijfster heeft haar gegevens ontleend aan reisbeschrijvingen van een poolreiziger). Een buitengewoon prettig boek over een door en door echte Eskimo-knaap en zijn zusje. Pol Dom zorgde voor eenige goede illustra ties en bandteekexringL Prijs ing. 1.60, geb. 2.50. 5. „Uit het Leven van Edisoo." door J. Stamperitrs". Een begrijpelijk geschreven verbaal over den grooten uitvinder en eenige van zijn uit vindingen, over zijn opklimmen van treinjan- gen via drukker van den Grand Trunk Herald en telegrafist tot fabrieksdirecteur en later alleen uitvinder. Een heel geschikt boek voor jongens van de hoogste klasse der lagere school. Ook dit boek werd door Pol Dc*n geïllustreerd. Prijs a.75, geK 1 Ja Verschenen bij Van Holkema en Waiendorfs Uitg. Mij. te Amsterdam: „'t Zonnehuis" door Rein Valkhoff. Schrijver geeft hier een .roman" voor grootere jongens en meisjes, zoo van de hoog ste leerjaren van H.B.S. en gymnasium, enz. De hoofdpersoon Peter, die na de dood van zijn moeder niet verder het gymnasium kan volgen en heelemaal niet verder studeeren, komt bij een oom in den boekhandel, terwijl zijn kleine zusje Dieneke in het Kindertehuis ondergebracht wordt. Peters leven wordt nu verdeeld tusschen den boekhandel, waarvoor hij veel gaat voelen en waar hij hard in werkt, en het Zonnehuis, waar hij haast eiken Zon dag zijn zusje bezoekt en waar hij groote vriendschap sluit met een jonge helpster, door de kleuters tante Tiny genoemd, die hem be kend maakt met haar werk voor de vredes- gedachte. Nadat Peter in Munchen en' Parijs ook in den boekhandel is werkzaam geweest en daar veel! geleerd heeft, kooit hij bij zijn oom terug, wiens zaak hij moderniseert. Ook gaat hij werken voor Tiny's ideaal, practisch werken voor een Vredesdag in Den Haag, te meer daar hij in het buitenland een door den oorlog psychisch gebroken mensch had mee gemaakt Een heel mooi boek wer een jong idealist en tegelijk een ernstig werker. Bart van Vlijmen teekende zijn sympathieke kop op den omslag met het Zonnehui# op den achtergrond. Prijs ing. 1.90, gebonden 2.75. De oplossing van het probleem van Havel la 1 Pe8. Er dreigt nu Tg7ït, Rf8:, e7f. Na LfT volgt Pf0+. gf6:, ef6t- Na Lh7volg» Pg6, Lg6:, Pf6t. De oplossing van het probleem van Raster ia 1 Kc7. Zeer aardig is deont- penning na de zelfpenning :Pe5, Té4:t. Voor beginners is bijgaande gemakkelijke driezet O. Wurzburg. G. C. 1922. Wit begint, en geeft mat in 3 zetten. Wit: Kal, Del, Te4 en g8. Zwart: Kf6, Pf4, pi ar. De nieuwe kampioen van Engeland, de Britsch Indiër Sultan Kham speelt een sierlijke partij. Deze ia van bet onlangs te Luik gehouden tournoei. Pleei Sultan Khan d4 1 Pf6 •4 1 2 Pc8 3 Lb4 De tegenwoordige mode, de Nimzowitsch variant. Db3 4 c6 Ook Dc2, Ld2 of e8 wordt voer wit ge speeld. dc6: 6 Pc6 Beter dan Ld:. Pf8 0 Pe4 Ld2 7 Pd2: Ld2 naar Splelm&n. Pd2: 8 f5 Om Pe4 te beletten. e8 9 0-0 Le2 10 Lc6: Pf3 11 b0 In dit systeem boort de looper op b7. 0-0-0 12 Lb7 Wit moet de d lijn bezetten. aB 18 Taa8 Wit had Td2 en Thdl moeten spelen. Kbl 14 Le7 Da2 16 afl c5 16 bc5: Nog steeds kwam Td2 enz. meer in aan merking Lc4 Pg5 f4 17 Tf8 18 De8 19 Pd8 Hier ware Td7: en Le0:+ te beproeven. Td2 20 d5 Le2 21 Tf8 h4 22 Lf6 Lf3 23 e4 Thgl 24 hl Verspert de weg. Ldl 25 L06 Pf8 26 Teb8 Pd4 27 Ld7 Lf8 28 Kh8 Kal 29 Pb7 Pe2 30 P06 Dbl 31 Pb8t Pb8: 82 Tb8: Dreigt Ta3 en Te3. Pd4 88 Te8: Tgel 84 Tel: Del: 86 g6 DeS 36 De7 g3 87 Tfb8 Kbl 88 Dol Kcl 30 Tb8 Nog een aardig slot. Df2 40 Ld4: opgeven. Dr. P. FB2BWTRA KUIPER. "i r DAMMEN. Alles betreffende deze rubriek te adres seren aan: G. L. GORTMANS Roerstraat 101" Amsterdam (Z.) Oplossing slagxet vorige rubriek. De stand was Zwart1, 8, 6. 9,11,14,16,17,19,28.24,29. Wit22, 26, 28, 80/32, 36/39, 60 Wit: Zwart: 1. 82—2711 23X84 2. 80X89 17X28 8. 36—801 24X86 4. 27—21 16X27 6. 81X 41 Gewonnen Deze combinatie ia vrij moeilijk voor het voorstellingvermogen, daar het niet mogelijk schijnt schijf 24 te doen ver dwijnen wegens het klaverblad 26, 30, 86. (o) Oplossing eindspel Sonler. De stand was: Zwart: schijf op 7, dam op 36. Witschijven op 17, 18. 21, dam op 27. Wit wint heel verrassend door: 1. 17—1111 7X16 2. 18—111 gewonnen. Want Indien 2.86-28. 11—71 2X114. 17-861 enz. Want indien 2.81-498.21-17 1 enz. wint. Want indien 2.,86-40; 8.27-18II enz. wint. Vooral deze laatste variant is zeer ver rassend. Ter oplossing: I AuteurH. d. J. II Auteur: Paul libeud. „Lyon Républieain". Wit speelt en wint. UITSLAG WEDSTRIJD HELDERSCHE DAMCLUB. Groep I. gesp. gew. rem. verl. pnt. 0 gg 0 h s mrwx H Hl 0 H ÜH Él >P ai fifj Wit speelt 88 -281 Z. 18-19 (vrijwel gedwongen) en nu wint wit. Hoe D. C. W. Rab 8 2 1 0 6 J. Stoll 3 2 1 0 6 J. C. Kossen 4 2 0 2 4 A. J. José 4 1 1 2 8 D. Dissel 1 1 0 0 2 A. A. Bremer 1 0 1 0 1 S. Slort 3 0 1 2 1 P. Kwast 3 0 1 2 1 D. v. El 0 0 0 0 0 Groep 11. L. Simonse 4 4 0 0 8 A. J. Bezemer 2 2 0 0 4 Joh. Bremer 3 2 0 1 4 P. J. Arends 2 1 1 0 8 M Kwast 8 1 1 1 3 A. Bosman 4 1 1 2 3 W. Wieren 1 1 0 0 2 P. Slort 8 1 0 2 2 H. G. Fonteijn 4 0 2 2 2 P. H. C. Groene- meijer 2 0 1 1 1 J. Baas 1 0 0 1 0 P. Vrijvogel 3 0 0 8 0 Groep III. W. Wever 4 4 0 0 8 O. Ottervanger 4 8 0 1 6 Jn. Bremer B 2 0 1 4 D. Jongepier 8 2 0 1 4 J. Doves 1 1 0 0 2 Volkers 8 1 0 2 2 F. Coltof 4 1 0 8 2 Spiekman 0 0 0 0 0 v. Doorn 0 0 0 0 0 Oh F. Glotse 8 0 0 8 0 W. Slort 4 0 0 4 0

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7