Derde Blad GEMENGO NIEUWS. VAN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930 Binnenland. De Handels- en Landbouwbank. De directeur leidde een een voudig bestaan. Omtrent de geruchtmakende verduiste ringen door den heer J. W. M., directeur der Handels- en Landbouwbank, kan nog het volgende worden meegedeeld: in de gisteren gehouden vergadering van den raad van commissarissen der Handels- en Landbouwbank zijn aange wezen als belast met de verdere afwikke ling der zaken de procuratiehouders van het hoofdkantoor te Den Haag, de heeren O. van Genderen en mr. F. J. Zijl en de directeur van het bijkantoor 's-Graven- hage der Bank, de heer D. J. de Jong. Deze heeren hebben procuratie verkregen en beschikten over dezelfde volmachten als tot dusver de hoofddirecteur. Van de zijde van deze waarnemende directie werd meegedeeld, dat de geruch ten omtrent eén gehouden commissaris- senvergadering, waar door den heer M. een valsche balans zou zijn overgelegd en waar zich heftige tooneelen zouden heb ben afgespeeld, ln alle opzichten onjuist zijn. Met den meeaten nadruk wordt beves tigd, dat de débflcle der bank geheel on- athankelijk is van de daden van den heer M., integendeel dat de door deze ge pleegde verduisteringen slechts ten doel hadden zijn eigen bank aan de noodzake lijke middelen te helpen. Omtrent de toedracht dezer zaak, voor zoover de Handels- en Landbouwbank be treft, wordt nog het volgende vernomen: Naarmate de economische omstandig heden van den landbouwenden stand slechter werden, geraakte de bank in meer moeilijkheden. Br wei-den voornamelijk in Gronin gen aan landbouwers credieten ver strekt, welke dan uit de opbrengst van den oogst werden terugbetaald. De boeren hadden echter dikwijls niet eens voldoen de contanten om hun pachten te betalen; van aflossing der credieten was dus in 't geheel geen sprake. Daarbij kwam nog, dat het Groningsche kantoor der bank in relatie 6tond met de Groninger Discontobank en gezamenlijk daarmede eenige zaken dreef. Deze relatie had niet de sanctie der hoofddirectie en deze werd eerst er van in kennis gesteld, toen bleek, dat het Groningsche kantoor door deze manipulatie een aanzienlijk .be drag kwijt was. Al deze factoren hebben de débflcle der Handels- en Landbouwbank veroorzaakt. Wat de relatie met de Holland-Nooró- Amerika Hypotheekbank betreft, verna men wij, dat de laatstgenoemde instel ling een rekening-courant had loopen bij de Handels- en Landbouwbank, die tevens de couponbetalingen regelde. Van deze hypotheekbank was, zooals gemeld, de heer M. directeur. Hij heeft nu een grooten post effecten, toebehoorende aan de hypotheekbank, ge bruikt om de Handels- en Landbouwbank aan liquide middelen te helpen en dez in stand te houden. Daarbij zou hij de over tuiging gehad hebben dit bedrag na eeni- gen tijd weer aan de Hypotheekbank terug te kunnen geven. In'plaats van een verbetering in de middelen, werd de toe stand van zijn bank echter steeds slechter en zag hij het oogenblik komen, dat de débflcle niet meer tegen te houden zóu zijn. Toen heeft de heer M. zich bij de justi tie aangemeld en zijn verduistering be kend. Dat hy het geld voor privé-doeleinden zou hebben gebruikt, werd ten stelligste tegengesproken. Naar de waarnemende directie mededeelde, leidde de heer M. een eenvoudig leven, dat eerder beneden dan boven zijn stand was, gezien het ruime inkomen, dat hij genoot als directeur van beide banken en commissaris van enkele maatschappijen. De eenige verklaring, welke zijn vrien den voor het feit kunnen vinden, is, dat de heer M. te optimistisch is geweest wat be treft de toekomst van zijn bank en daar voor het beschikbare kapitaal der hy potheekbank heeft aangewend, iets waar toe hij uiteraard het recht niet had. Bovengenoemde heeren hebben de lei ding der zaken op zich genomen in af wachting van de aanwijzing van een ge rechtelijken bewindvoerder in velband met de aanvrage tot surséance. Op de ganzenmarkt In Oderburch. Duizende exemplaren komen iederen marktdag in Oderburch ten ver koop en het gesnater is dan niet van de lucht. De Oberbucher marktdagen behooren tot de meest typische van Duitsehland. vooral in deze tijd ie het een zeer drukke nering. De Nederlandache zwemsters zijn Woensdagavond uit Rotterdam vertrokken voor hun tournee door Zuid Afrika. Door vele bekenden uitgeleide gedaan ging het gezelschap eirca zeven uur aan boord van de „Batavier". Op de valreep mevr. Braun met de aan haar zorgen toevertrouwde zwemsters. De laatste dagen der woelingen In Spanje. Generaal Berenguer was te Madrid het middelpunt der belangstellende vragen van de jornalisten. die na elke vergadering der ministers ds beslissing kwamen informeeren. (foto links) Op reis naar Amerika. Het echtpaar Zoet uit Elburg heeft het plan opgevat zijn doehter die reeds meer dan 19 jaar in Rochester (N. Amerika) woont te bezoeken. De heer Zoet die 74 oud is en zijn vrouw die 65 jaar oud is, arriveeren te Amsterdam waar hun zoon afscheid van hen nam. Een dei' mooiste witkuifhennen op de Nationale Pluimveetentoonstelling, welke in de eierhal te Nijkerk gehouden wordt, door de pluimveevereeniging „Nijkerk en Omstreken" Als de vlammen fel uitslaan. De brandweer van de hoofdstad heeft gedurende de laatste dagen druk werk. Woensdagavond woedde een felle brand in perceel no. 66 Nes te Amsterdam, waarbij groote schade werd aangerecht Tegen den vuurgloed teekenen zich de silhouetten van de spuitgasten af.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9