Zkhkadsk Sluyfeh. dpeadaa&,25ctpth Aat^pmd TucW GEMENGD NIEUWS STORM EN OVERSTROOMINGEN. aan onderhoudsplichtigen in de jaarlijk- sche kosten van wegen, die, hoewel niet op de provinciale wegenplannen voor komende, toch voor het doorgaand ver eer van belang zijn, en hen uit te noo- digen voorstellen dienaangaande aan de Prov. Staten in te dienen. Natuurreservaat in het GooL Deelneming voor 500.000. Ged. Staten stellen voor een bedrag van ten hoogste 500.000 ter beschik king van Ged. Staten te stellen als bij lage van de provincie in de kosten van aankoop met bestemming tot natuurreser vaat. VÖAH De pi«tvluchten van en naar Indië. Een noodlanding van het derde vliegtuig. Het derde postvliegtuig op de terugreis uit Ned.-Indië, dat Zondag op Schiphol werd verwacht eu Zondagochtend uit Boedapest was vertrokken, was na 81/. uur vliegen genoodzaakt, te Haile bij Leipzig een tusschenlanding te doen. Gisterenmiddag 12 uur 14 is het op Schiphol geland. De directeur van de Kon. Luchtvaart- mij., de heer Plesman, heeft de vliegers Duimelaar en Parmentier en den meca nicien Kotte begroet. Onmiddellijk na aankomst werd de post uit Indië naar Amsterdam vervoerd. Het vijfde vliegtuig te Akyab. Het vijfde postvliegtuig is Zaterdagoch tend 7.58 uit Calcutta vertrokken en om 11.41 te Akyab geland. Te Medan. Aneta seint d.d. gisteren uit Medan: Het vijfde postvliegtuig uit Nederland is hier aangekomen. DE VLIEGTOCHT VAN DEN HEER VAN TIJEN NAAK INDIË. De aankomst te Medan. Aneta seint d.d. Vrijdag uit Medan: Burgemeester Mackay heeft namens geheel Indië den heer Van Tijen bij aan komst te Medan welkom geheeten. Hij reide, trotach te zijn op den eersten sport- handelsvlieger, die met een klein Pan der-vliegtuig den grooten moeilijken tocht volbracht, en noodigde den heer Van Tijen uit, 't avonds aan te zitten aan een maaltijd, aangeboden door het be stuur der Witte Sociëteit. De heer Van Tijen antwoordde in eenvoudige woorden, waarna de eerewijn rondging en een driewerf hoera op den koenen vlieger werd uitgebracht. De heer Van Tijen blijft hier enkele dagen uitrusten. De laatste twee dagen waren zeer zwaar voor hem. AMERIKAEUROPA IN DRIE DAGEN Combinatie van boot en vliegtuig. De United! Staten Stoomvaartmaat schappij heeft aan het departement van marine de plannen aangeboden voor den bouw v. ©enige nieuwe snelvarende stoom schepen van 60,000 ton, voorzien van ca- tapulttoentellen om vliegtuigen van boord te schieten» zoodat de afstand New York —-Londen tot drie dagen zou worden be- ongeveer 75 milüoen gulden kosten, maar kort, De nieuwe stoombooten zouden elk ook sneller zijn dan de Europa en de Bremen. HET IN DE MIDDELLANDSOHE ZEE VERONGELUKTE ITALIAANSOHE POSTVLIEGTUIG. Havas meldt uit Port Vendres, dat 't Itar liaansohe watenpostvliegtruig, dat vermist werd, 5 man bemanning en 2 passagiers «au boord had. Het werken van de moto ren is voor het laatst door een boot ge hoord, op 50 K.M. uit de kust. Daarna ver- itomde het geluid. Sedertdien ontbreekt elk spoor. Rultenl&nd. Een Duitsch stoomschip vergaan. 30 dooden? Het Duitsche stoomschip Louise Leon- hardt, groot 3364 bruto register ton, van tip reederij Leonhardt en Blumberg te Hamburg, is tengevolge van den hevi gen storm bij Groasvogelsand gestrand Het schip, dat een' bemanning van 30 koppen had, is waarschijnlijk met man en muis vergaan, daar gisterennacht uit Cuxhafen uitgegane bergingsschepen, alsmede de reddingboot op hun draad- looze roepen geen antwoord kregen en tot nu toe geenerlei spoor hebben gevon den. Het zoeken naar het schip wordt voortgezet. Naar de reederij te Hamburg meedeelt, neemt men aan,, dat het schip uit tlkaar is geslagen. Van de bemanning ontbreekt elk spoor, zoodat men moet aannemen, dat zaj verdronken is. Het schip in 1921 gebouwd, was Zater dagochtend uit de haven van Hamburg vertrokken. De kapitein heet Karl Hoff- Trifirm Het wrak van de Louise Leonhardt is Maandagmiddag aan de [monding van de Elbe gevonden. Het ligt geheel onder water. De romp van het schip is geheel opengescheurd. Van de bemanning ont breekt elk spoor. De brandipg op het oogjenibflik van de ramp was van" dien aard, dait alle 81 opvarenden verdronken zijn. Het spoorwegongeluk Frankrijk. in Twee dooden; lichtgewonden. Omtrent het spoorwegongeluk meldt Belga nader uit Nantes, De oorzaak van de spoorwegramp is het verzakken van den spoordijk, tenge volge van de regens en het doorsijpelen van water uit de Loire. De locomotief kwam in de rivier terecht, de twee voor ste wa'gons sloegen op den weg om' en gleden geheel of gedeeltelijk in het water. De andere wagons werden beschadigd. Ettelijke reizigers, die zich In de voor ste wagons bevonden, werden door het ongeluk verrast en gewond door den schok. Zij konden zich niet bevrijden en vonden den dood in de rijtuigen onder het water. De machinist en de stoker werden ge dood. Een wisselwachter, die de verzakking van den weg, had bemerkt, plaatste zich vóór den trein om dezen tot staan te breDgen, doch werd door de locomotief verpletterd. Alleen de machinist gedood. In strijd met de eerste berichten is bij 'het spoorwegongeluk in de buurt van Oudon aan de Loire alleen de machinist van den sneltrein gedood. Er zijn vier pas sagiers gewond en tien gekneusd. Visscherljberlohten. aa Nov. Aangebracht door garnalenviiechen: 2514 kg. gekookte garnalen p. 'kg. 084—0.39 04 Nor. Aangebracht door gamaUnriwchera: SOI kg. gekookte garnalen p. kg. 0.44^-O.to Door harlngviMckere: 4 kUt«* kering t*-m Wanneer November haar intrede doet weten wij dat wij in het tijd'perk van de stormen komen. Waarom dat juist met November 'moet beginnen, weten wij) niet, maar het feit is er en wtjji hebben het te aanvaarden. Tot nu toe waren wij er tamelijk vrij van geloopen, doch Zondag is het spel begonnen. Een stevige storm woed uit het Noord westen, volgens deskundigen was bet nog niet je diat, het woei alleen maar een beetje harder dan gewoonlijk, zeiden ze. Maar of het nu hard woei of een beetje mindier woei, een feit was het det het echt Heldersch weer was, en waarvoor je Jutter moet zajn om het te apprecieeren. Hiervan legden de talrijke wandelaars getuige af, die goed ingestopt op den «lijk aan het wandelen waren. Toen wij er Zondagmiddag langs reden, liep juist de eb, zoodat de golven niet heel hoog kwamen. Den morgens echter moeten de golven tot aan de kruin van den dijk zijn ge komen! en dat was dan ook wel' te zien aan de zware keien, die tot tegen den muur waren geslingerd. Ondanks het lage water was er toch noig maar een kleine strook strand over en wij wachten in angstige spanning af, ais het voorjaar weer zal zijn aangebro ken, hoeveel er van ons strand zal zijn weggeslagen. Hoe komt het toch dat de vrij. hooge duinen, die eenige jaren terug voor het badhuis lagen thans verdwenen zijn? Sommigen willen dit zoeken in het feit, dat de zandplaat Onrust bij Texel aan het verhuizen ia Of de verdwijning van ons strand hier van een gevolg is, kunnen alleen deskun digen uitmaken, een feit is het dat deze verplaatsing hier haar invloed doet gel den. Wij hebben- opgemerkt dat bij storm de golven over het algemeen verder op den dijk komen dan eenige jaren terug; een bewijs hiervan is het feit, dat Zondag precies twee jaren terug de „Eugenia" op onzen dijk werd geworpen, waarbij het noodt geziene vertoond werd dat een schip over de gronden werd geslagen. En waar is het kleine wachthuisje ge bleven, waar destdjds de visschers uit den ouden Helder te samen kwamen. Verdwe nen ia het in de golven. Bij het werk aan' den dijk nabij Huis duinen waren de materialen in chaotische wanorde door elkaar geworpen. De stee- nen en takkebossen lagen her en der ver spreid. Met dit weer is het een paradijs voor de strandjutters. Wij zagen ze Joopen met zware zakken1 met hout op den rug en hun scherpe oogen spiedden de kust af, of er nog iets van hun gading te vinden was, om een brandje voor den komenden winiter te vergaren. Wiji geïooven niet dat de storm) hier ter plaatse veel schade heeft aangericht. Misschien zijn 'er een paar dakpannen gesneuveld, maar dat zal dan ook wel alles ziijn. Ernstige beschadigingen zijn ons tenminste niet ter oore gekomen. Ook op zee was in dezen! omtrek niets te doen. Geen enkel s.o.s. werd opge vangen, het was dus niet noodig hulp te bieden, hoewel schipper Bot en de zijnen ongetwijfeld paraat zullen rijn geweest om bij het eerste sein uit te varen. Waar onze stad voor gespaard is ;ge- bleven, dat hebben andere streken én plaatsen in dubbele mate ondervond 011. De couranten wijden groote artikelen aan de onheilen', die ons land en andere landen hebben getroffen en daarvan vindt men hieronder een en ander. Hoog water in ons land. De Waal Men meldt uit Nijmegen: Zaterdag is de Waal weer sterk geste gen; sinds 's morgens 25 c.M. De stand was Vrijdagavond 11 meter (middelbaar 8.77 meter) boven NAP. Het veer wordt nog op zajn gewone plaats bediend, aan de Lage Kade, doch het is te voorzien, dat de aanlegsteiger spoedig weer naar de hoooge kade zal verlegd1 worden. De Maas. Men schreef Zaterdag uit Maastricht: Als een dief in den nacht is het water van de Boven-Maas komen 'aanzetten en heeft de rivier bij Maastricht tot een breeden en bij de brug zelfs woesten stroom gemaakt, met al de gevolgen, die dit hooge water meebrengt. Het Stads park staat voor een gedeeltelijk blank. De Maas- en oeverdorpen Heugem, Lemmel, Borgharen1, Itteren hebben van het water te lijden. Niet alleen de laaggelegen lan derijen, maar ook de straten in de dor pen staan op sommige plaatsen onder water. Ernstige toestand bij den bene denloop der rivieren. Had men in en om Amsterdam Zondag ochtend nog betrekkelijk weinig lost van het hooge water, aan den benedenoever der rivieren was de toestand veel ern stiger. Uit Sliedrecht wordt gemeldt, dat de bewoners van deze gemeente en omlig gende plaatsen in den nacht van Zater dag op Zondiag door de politie werden gewekt in verband met den abnormaal hoogen waterstand. Het water steeg ge durende den nacht tengevolge van den grooten was der rivieren en van het op houden van het water door den Zuidwes terstorm plotseling tot ongeveer 10 c.M. beneden het peil' van 1928. Op vele plaat sen' stond het water ongeveer 20 C.M. onder de kruin van den Merwededijfc. De zoogenaamde stoepen aan den buiten kant van den dijk zijn gedurende den nacht overstroomd en op vele plaatsen langs den dijk staan de huizen tot het dak onder water. Vele bewoners werden door het water verrast en konden hun woningen niet verlaten. Zij hebheu een schuilplaats op de zolders gezocht. Een zieke ln hot water. In het centrum van Sliedrecht drong het water in den nacht van Zaterdag op Zondag in de woning van de familie Ver steeg, waar de ongeveer 50-jarige vrouw ziek te bed lag. Het ledikant, waarin dé vrouw lag, werd, toen het water binnen drong, op houten blokken geplaatst. Het water steeg evenwel voortdurend, zoodat tenslotte het bed in het water kwam te staan. Zondagochtend te halflicht moest de vrouw uit de woning gehaa'd worden, hetgeen met groote moeite gcpnnrd ging. De redders moesten daarvoor tot aan de borst door liet water waden en t>lj het wegbrengen van de zieke naar een hoo- borst door het water waden en bij het door het water. Honderden woningen door het water Ingesloten. Te Hardinxveld, Papendrecht, Raan- hoek en Giessendam stond bet water overal even. hoog. Honderden woningen, die buiten don (lp staan, zijn door het water ingesloten. Voor zoover Zondag middag kon worden nagegaan, hebben nergens persoonlijke ongelukken plaats gehad, omdat de bewoners overal tijdig konden worden gewaarschuwd. De polders van Lang Ambacht, te weten, da Slons polder, de Mariapoldor, do Ooet- merwedepolder en de Stadspolder, zijn alle overstroomd, In déze polders staan Slechts enkele boeren/woningen, die ech ter op terpen gebouwd zijn. waardoor zij droog büjiven, Het hooge water te Amster dam en IJmulden. Uit Amsterdam Door den Zuidwesterstorm was het zee water Zondag zoo hoog, dat noch te IJmul den], noch door de Oranjesluizen bij Am sterdam kon worden gespuid. Dit had tot gevolg, dat het water, dat de polders uit slaan, niet kon worden, geloosd. Alle slui zen in de hoofdstad moesten Zondag wor den gesloten, zoodat de geheele binnen vaart zoo goed als stillag. Tengevolge van het hooge zeewater konden Zondag even min schepen van zee uit voor Amsterdam geschut worden. De waterstand te IJmui-| den was ongeveer 2 M. boven normaal. In het IJ voor Amsterdam was de stand 26 cM. plus N.A.P. In het Merwedekanaal j was het water gestegen tot 5 cM. beneden N.A.P. bij een normalen stand van 40 cM. beneden N.A.P. Direct gevaar voor de omliggende polders bestond er Zondag middag nog niet. Öok ten Noorden van het IJ was het boezemwater zeer gestegen, doch ook hier bestond Zondagmiddag nog geen gevaar. Huisraad dreef ln de kamers rond. Uit B ergen-op-Zo om Zondagnacht is tijdens den hevigen storm het water van de haven buiten 'haar oevers getreden. De 'havenbewonera waren door het water verrast. Doordat in het be gin van het jaar nieuwe trottoirs waren gelegd, had het water in korten tijd de trottoirtegels weggedrukt en een weg on der de fundeering door gebaand. In eenige woningen werden de vloeren totaal ver nield en dreef 'het huisraad in de kamers rond. In de vele kelders, die allen onder liepen, gingen voor duizenden guldens ansjovis verloren. Een oude havenmuur stortte over een lengte van 150 meter in. Buiten de haven had de dijk het hard te verantwoorden. BJJ Breda uitgestrekte lande rijen overstroomd. Door den hoogen stand van 'het water in de beekén in de buurt van Breda, zijn uitgestrekte landerijen/ overstroomd. Het kasteel Bouvigne te Ginnlken is door het water ingesloten. Ook villa's in de nabij heid zijn niet anders dan door het water te bereiken. Tusschen Ginnlken en Breda zijn verscheidene straten overstroomd. De Mark is eenige malen zoo breed als ge woonlijk. Ook ten Noorden en ten Westen van Breda staat veel water. De spoorlijn naar Lage Zwaluw© wordt geheel door het water omringd. Venlo onder water. Gisterenochtend werd uit Venlo gemeld: Vannacht ongeveer 1 uur is de Maas over de kademuren geklommen en de Maasstraat ingestroomd. Alle bewoners moesten de benedenvertrekken ontrui men en naar de bovenverdieping verhui zen. De kelders zijn alle volgeloopen. In enkele café's zijn de vloeren door het op dringende kflderwater opengedrukti De peilschaal toekende gisterenmorgen 17.10 M., dat is ruim 2 meter was na Zaterdag ochtend. Het gemeentebestuur neemt maatregelen ter beveiliging en laat nood bruggen in onderstroomde straten opslaan. De overzetveren te Lomm, Velden en Steyl zijn opgelegd. Maastricht seinde gisteroch tend nog 8 cM. was. De 'heele omtrek is één watervlak. Vuurtoren ondermijnd. Uit O uddor p Door den hevigen storm uit het Noord westen van Zaterdagnacht zijn de duinen aan 'het Noorderstrand zoozeer afgeno men), dat de kleine vuurtoren, die hoog op de duinen stond, werd ondermijnd en op het strand geworpen. Schip in nood. Zondagmorgen kreeg de havenmeester te Enkhuizen telefonisch bericht van den vuurtorenwachter op De Ven, dat onge veer 8 K.M. N.O. van dezen vuurtoren een diepgeladen vaartuig, dreef, met de nood vlag in top. Het motorschip „Wally", bemand met de schippers Goos en Kouwenhoven, ver liet ondanks den Noord westerstorm de haven en zette koers naar het aangegeven punit. Ongeveer anderhalf uur heeft men in deze buurt gezocht, doch niets gevonden. De „Wally" is daarna in de haven terug gekeerd. Van den wal af, zou men met een kijker iets hebben zien drijven in de rich ting van Urk. Gevaar voor Rottumeroog. Gedeelte van het eiland wegge slagen. Naai- de Telegr. verneemt, is te Oost- mahorn een telefonisch bericht ontvangen, dat een groot gedeelte vun het eiland Rottumeroog zou zijn weggeslagen. De woning van den strandvoogd staat ln de onmiddellijke nabijheid vun den stellen duinrand. Indien de stortvloeden zich zou- don herhalen, moet Instorting van de wo ning van den strandvoogd worden ge vreesd. Urk gedeeltelijk onder water. Het zeewater is zoo lioog gestegen, dat het laagste gedeelte van het eiland Urk ondergel oopen is. Wegens het stormachtige weer konden de Noordzeevisschers gisteren niet uit varen1. Het is v. d. Tak's bergingsbedrijf bijtijds gelukt, de „Petronell", die hier vorige week bij Urk strandde, af te breiir gen. Het schip werd eerst ontladen. Ware dit niet tijdig gebeurd, dan' was het vaar tuig zeker verloren gegaan in den storm van gisteren. De Maas valt te Maastricht Uit Maastricht werd gisterenavond gemeld: De Maas is de laatste 8 uur 4 c.M. ge vallen. De stand is nu 4.02 M. België seint langzame val TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. De koopman V. K. uit Sluis reed Zater dagavond omstreeks elf uur langs het kanaal BruggeSluis per fiets. Vermoe delijk door den hevigen storm is hij; te water geraakt en verdronken. Zijn lijk ia Zondag door een schipper gevonden. De fiets van' K. lag aah den kant van den weg. Zaterdagavond acht uur is de 28-jarige kruidenier A. W. v. P. aan de Markkade te Breda vermoedelijk door den storm te water geraakt en verdronken. Zondag morgen is zijn tijk opgehaald. Dreigende watersnood in België. In de stroomgebieden van Maas en Schelde. De correspondent van de Nw. Rott. Crt te Brussel meldde Zaterdagavond: Ten gevolge van het stormweder is de toestand in de riviergebieden van Maas en Schelde Zaterdag veel ernstiger ge worden, dan het zich Vrijdag liet aan zien. Het peil van de Maas is Zaterdag nog met 60 cM. gestegen, terwijl het verschil sedert Vrijdagochtend bij! Na men reeds l1/2 M. bedraagt. Ten Noorden en ten, Zuiden van Dinant is de rivier buiten de oevers getreden. Tusschen Na men en Dinant vult zij op sommige plaatsen nagenoeg de heele vallei Een deel van Dinant staat blank, evenals enkele laag gelegen straten te Namen. Ook de Lesse, de Sémois, de Virois en andere bijrivieren nog hebben overstroo mingen veroorzaakt. Te Charleroi en omstreken, waar men zich ten gevolge van de normalisatLeweav ken aan de Samber van nieuwe over stroom in gen bevrijd waande, laat de toe stand zich weer zeer ernstig aanzien. Te Dampremy en te Montignies staan verscheidene groote fabrieken onder wa ter. Te Charleroi vreest men het werk in de gasfabriek te moeten staken. Carbld-ontplofflngen. Tal van hulzen ontruimd. Zaterdagochtend zijn verscheidene ton nen met carbid in ondergeloopen fabrie ken van vloeibare lucht te Oouillet ont ploft. De geweldige knallen werden uren in de ronde gehoord en brachten een pa niek te weeg onder de bevolking van de naburige arbeiderswijken. Vele huizen werden ln den loop van den dag uit vrees voor nieuwe ontploffingen ontruimd. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. In de buurt van Luik zijn verscheidene be langrijke gemeenten als Tilileur, Wandre, enz. door het water geteisterd. Op som mige plaatsen; ook in de vallei van d!e Vesder bij Chaudfontaine en elders, moest het electrisch tramverkeer geschorst wor den. In het gebied van Bergen (Mens) is de dijk van de Haine doorgebroken. Quaregnon blijkt veel van het hooge wa ter te lijden. In talrijke huizen moesten de bewoners op de bovenverdiepingen vluchten. Op de spoorbaan Bergen-Saint Ghiülain staat ruini 1 meter water. Het treinverkeer is er stopgezet. De omtrek van Brussel en zelfs de voorsteden Anderleoht en Vorst zijn even min gespaard gebleven. De Zenne heeft vooral ten Zuiden van de hoofdstad haar bedding verlaten en bereikt thans een breedte van een paar K.M. Grondver zakkingen, dOor het water veroorzaakt, deden zich te Anderleoht voor, maar tot dusverre vallen gieon persoonlijke onge lukken te betreuren. Te Tubtze zijn de bekende kunstzijdefabrieken overstroomd en moesten de 6000 arbeiders het werk staken Ook ln het Noorden van OostrVlaande ren staan honderden hectaren akkerland blank en Zijn vele hoeven van de rest der wereld door het water afgesloten. Rond Dendermoaidio vreest de bevolking een nieuwe doorbraak der Schel dedijk en. Hier zijn alle eventueel noodlgo reddlngamaat- regelen gotroffen. Hoog water in Duitschland. De hoog water-dienst op den Rl|n In werking. Men meldde Zaterdagavond uit Easen: Op den Rijn ls de hoog water-dienst ln werking getreden. De vaart van houtvlot ten la vei<boden. Op de Moezel ls de ge heele scheepvaart verboden. Do zijrivieren van den Rijn zUn sterk gewassen. BH San-Louls ls het tramverkeer door het hooge water op verscheidene plaatsen verbrokon. Tengevolge van het doorbre ken vun een dam zUn te Ludwleler tal varv kelders onder geloopen. Het verkeer op het traject Trier-Bullay is door het hooge water onderbroken).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2