mm ciiiiï De Week-End Pijp Tweede Blad. STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS. VAN DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 25 Nov16.26 uur Woensdag 26 J 16.25 Onze vroegere stadgenoot, de heer E. C. Koopman, -werkzaam aan de Prinses Julianaschool te Jogjakarta, is benoemd tot directeur van de Ambachtsschool te Sibolga (Westkust Sumatra). Bij het te 's-Oravenhage gehouden examen slaagde voor derde stuurman groote stoomvaart de heer H. Pruiksma, alhier. Onze stadgenoot de heer J. Baas heeft, op uitnoodiging van een comité, in de vorige week een tournéo gemaakt door België en in verschillende steden, onder veel belangstelling, lezingen gehouden. De HJï. Thomas eni Kiesling behaal den op d>e Groote Konjjnententoonstelling te Assen met 6 konijnen 1 eerste, 2 derde,, 1 eereprjjs en 8 eervolle vermel dingen. Dit is wel een groot suocea NED. CHR VROUWENBOND. Het bestuur van den Ned. Chr. Vr.b., afd. Den Helder, maakt bekend, dat de aangekondigde lezing van Ds. P. H. Bor- gers, over „Kristin Lavransdochter" op Woensdag 26 Nov. niet zal gehouden worden. Men zie de advertentie. EEN VEERTIGJARIG ZANGERSJUBILEUM. Do heeren A. J. Leewens en L. J. A. Bock op hun veertigjarig zangersjubileum door Z. H. den Paus begiftigd met het ©erekruis Pro Ecclesia et Pontlllce. Het was verschenen Zondag voor de leden van het Zangkoor „St. Cecilia" van de Parochie van de H.H. Petrus en Pau- lus in het bijzonder voor beide bovenge noemde heeren, een onvergetelijke feest dag. Men vierde dien dag het feest van de H. Patrones der Zangers St. Cecilia en tevens werd herdacht het feit, dat de twee oudste leden, de heeren Leewens, directeur-organist, en L. Bock, penning meester, veertig jaren lang hun zangers- talenten gaven ter opluistering van den eeredienst van God De Plechtige Hoog mis werd tot intentie van belde jubilaris sen opgedragen door den Weieerw. heer Kapelaan Verheugd, die de geloovigen aanspoorde, vooral dezen dag zich één van geest en hart met de zangers te too- nen, die immers de gebeden der geloovi gen op meer uitdrukkelijke wijze vertol ken, en daarom eens hartelijk voor hen te bidden. De zangers voerden tijdens de plechtigheid de vier-stemmige Magdale- na-Mis van Philip Loots, uit en zongen daarna het Cecilia-lied van Maas. Na de H. Mis werden de beide jubila rissen met hun huisgenooten in de Pasto rie aan de Kerkgracht, ontvangen, waar zich ook de geestelijken der Parochie, be nevens de Vlootaalmoezenier majoor Aiink, Pater Dito, familielid van den heer Bock, alsmede het Kerkbestuur gn de zangers verzamelden. De Zeereerw. heer Pastoor Koopman complimenteerde beide heeren met hun veertigjarig jubi leum en dankte hen voor de moeite en opofferingen, die zij zich getroost had den al die jaren om den Kerkzang zoo schoon mogelijk uit te voeren. Ook de Pausen hebben in den loop der eeuwen blijk gegeven groot belang te stellen in de kerkmuziek. Ook-onze tegenwoordige Paus Pius XI, gaat in datzelfde voetspoor voort, hij deelt zelfs in uw vreugde dezen dag en heeft u willen beloonen door u toe te kennen het gouden eerekruls Pro Ec- lesia et Pontlfice. Onder het opspelden van de eereteeke- nen werd door de zangers het „Zij leven hoog!" van J. van Paesschen, aangehe ven. De heer Leewens dankte zeer ont roerd mede namens den heer Bock, den Pastoor en overige aanwezigen voor de hulde hen.gebracht. Juist toen de glazen werden opgeheven voor een dronk op de beide geridderden, klonk vanuit den tuin het schoone lied „Aan U, o Koning der Eeuwen", ge speeld door de Harmoniekapel „Win- nubst". Deze schoone serenade op dit plechtige oogenbiik bracht nieuwe ont roering onder de aanwezigen. De heer Mahieu, voorzitter van „Winnubst", wenschte namens zijn vereeniging beide jubilarissen geluk met de hooge onder scheiding. Nadat nog „Roomsche Blijd schap" door allen uit volle borst was meegezongen, werd met een vroolijke marsoh besloten. 's-Middags van 23 uur werd ten huize der beide feestelingen een druk bezochte receptie gehouden. De dag werd besloten met een buiten gewoon gezellig zangersfeest in hotel „Bellevue". DE HEER LUGTENBURG EN TEXELSCH FANFARECORPS. In ons nummer van Zaterdag hebben wij opgenomen een verslag betreffende een uitvoering van Texelsch Fanfarecorps, onder leiding van haar directeur, den heer Lugtenburg, welk verslag evenwel, ten gevolge van het doorloopend tekort aan ruimte, waarmee we in dezen tijd van het jaar worstelen, alleen is afgedrukt in het gedeelte, dat naar Texel wordt gezonden en voor de Heklersche lezers, die uit den aard der zaak zich voor dit nieuws minder interes'seeren, is vervangen door ander nieuws. Thans blijkt ons evenwel, dat er vele stadgenooten zijn, die zich voor dit verslag interesseeren, en wij meenen dienr tengevolge goed te doen er alsnog een uit treksel van op te nemen. Onze corresjxmdcnt dan schreef over deze uitvoering als volgt: Het corps had als eerste nummer op zijn programma de marsch „Groot Am sterdam" van Willy Schootemeijer. Een pittige marsoh, die in uitstekende stem ming werd gespeeld eni waarin de direc teur, de heer Lugtenburg, een aangename nuanceering wist- te leggen, 't Corps had •een belangrijke uitbreiding ondergaan, voor 't eerst werkten, zooals wij opmerk ten, ook de aspirantleden mede, waardoor het aantal werkende leden tot ruim 80 is gestegen. Over de prestaties van het corps werd gezegd: 't Bleek ons, dat het corps in den laatsten tijd weder goed is vooruitgegaan, de uitgevoerde muziek wordt dan ook steeds zwaarder. Vooral de solo-bugel is in uitstekende handen gekomen; de korte solo's voor bugel, die wij tijdens de af werking van het programma hoordon, werden voortreffelijk gespeeld, gevoelvol, zuiver en vol van toon. Tot slot van het muzikaal programma gaf de directeur nog een drietal trombone-solo's ten beste, n.1. „Am Meer" en „Stöndchen" van Fr. Schu- bert en „Noch sind die Tage dér Rosen" \an W. Baumgartner. De heer Lugten burg leverde daarmede het bewijs, dat hü naast een uitstekend directeur een uit muntend trombonist is. Do heerlijk volle toon, die hij aan zijn instrument wist te ontlokken, voldeed ons bizonder. Vooral het laatste nummer viel zeer in den smaak. Mevr. v. d. MeulenFlens bege leidde den solist correct. Bedoeld concert had plaats Vrijdag avond 21 dezer. CONGRES VAN DEN KON. NED. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN In de 2e helft der maand Juli 1931 zal het congres van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren voor het eerst sinds de oprichting van dezen Bond te Den Helder plaats vinden. Dit congres zal, buiten de afgevaardigden der diverse af- deelingen uit het land, bezocht worden door een groot aantal belangstellenden. Tevens zullen gedurende den duur van het congres, een aantal actief dienende onder officieren van het Belgisch leger gasten zijn van de Afd. Den Helder van genoem den Bond. De gewoonte getrouw, wordt aan dit te houden congres een feestelijk karakter gegeven. Doordat dit congres, zooals hier voor gemeld, voor het eerst alhier gehou den wordt en mede gelet op de aanwezig- beid der Belgische gasten, zal het pro gramma der feestelijkheden uitgebreid zijn en vermoedelijk drie dagen in beslag nemen. Tot het regelen van deze feestelijkheden is een regelings-commissie gevormd, waarin zitting hebben de heeren A. K. Kokelaar, voorzitter1), W. F. Huivenaar, Cronjéstraat 11, secretaris, H. J. J. lves- senieh, penningmeester, W. F. la Lau en J. van Toledo, leden. De regelings-commissie doet hier tevens een beroep op de Heldersche ingezetenen, op hunne wedewerking, opdat deze festi viteiten zoo goed mogelijk mogen slagen. Ter zijner tijd zal door de commissie het programma der feestelijkheden worden bekend gemaakt. Zooals uit bovenstaand bericht blijkt, zal dus Den Helder opnieuw worden uit gekozen voor een jaarvergadering, waar door dus wederom een aantal niet-stadge- nootcn, waarbij zelfs ditmaal eenige onzer Zuidelijke buren onze stad bezoeken zul len, Het behoeft geen betoog, dat wjj ons over dezen gang van zaken ten zeerste verheugen. Meer en meer wordt op deze wijze Den Helder naar bulten bekend, en dat onze stadgenooten zelf het belang in zien en zich blijkbaar beijveren hun steen tje tot den toekomstigen bloei der stad bij te dragen, stemt tot dankbaarheid. Bij voorbaat roepen wij dan ook reeds den a.s. congressisten, het welkom toe. Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulatio.n Indéfrisable Ondulation Marcel Stakman Bossestraat 59. Telefoon 514 Doordat de heer A. K. Kokelaar Den Helder gaat verlaten, is de heer W. F. Huivenaar tijdelijk belast met de functie van voorzitter. GEMEENTERAAD. Verkoop en erfpacht van gronden. B. en W. stellen alsnog voor onders hands te verkoopen aan Gebr. Smit alhier, een stuk grond aan de Breestraat, groot ongeveer 1375 M\, voor den bouw van ongeveer 12 woningen. De koopprijs be draagt 6.per M2. voor een opper vlakte van ca. 820 M2. en 4.voor een oppervlakte van ca. 355 M2. B. en W. stellen voor ten behoeve van den bouw van 10 woonhuizen in erfpacht uit te geven aan G. J. Geervliet alhier, een terrein aan de Violenstraat, groot on geveer 1240 M2. voor den canon van 45 ct. en 25 ct. den M2. Insgelijks aan P. Botter voor den bouw van een woon- en winkelhuis een terrein aan de. Violenstraat, groot ca. 200 M2., eveneens tegen den canon van 45 en 25 ct. Insgelijks aan H. Hagen alhier, voor den bouw van zes woningen met opslag"- terrein een terrein aan de Violenstraat,) groot ca. 1120 M\ Canon 45 en 25 ct. DE VISSCHERIJ. De omstandigheden leken de laatste dagen der week gunstig voor sardienvis- scherij. Er waren enkele exemplaren al was het dan het goede soort niet ge signaleerd en men had netten en plom- pers en ankers in gereedheid om met de vletten het bedrijf in de haven te gaan uitoefenen. Vrijdag, Zaterdag en Zondag was het resultaat zoo goed als nihil. Het was wel sardien, welke men ving, maar zóó klein van soort, dat het goed niet verhandel baar was; een enkel partijtje dan uitge zonderd. Jammer voor al de vergeefsche moeite, maar met het telkens probeeren volgt hopelijk ten slotte het succes. De vloot trok Maandagmorgen ter gar- nalenvangst, maar noch op Texelstroom, noch buitengaats was vangst van betee- kenis, zoodat de besomming per vaar tuig, ondanks de zich handhavende flin ke prijzen van het laatst der vorige week, niet groot kan worden genoemd. NEDERLANDSCHE BLINDENBOND. Een prachtig geslaagde avond. De propaganda-uvond, gisterenavond in Casino door den Nederl. Blindenbond georganiseerd, is een volkomen succes geworden. De zaal was stampvol en alle aanwe zigen zullen zeker voldaan zijn heenge gaan, voldaan over het gebodene en voldaan, dat de pogingen om de blinden in hun strijd voor hun bestaan te helpen, zijn geslaagd. Op dezen avond verleende het zang-, reciteer- en muziekgezelschap »Uno Anlmot, dut grootendeels uit blinden bestaat, zijn medewerking en bijna het geheele programma werd door hen voor hun rekening genomen. Openingswoord. Oorspronkelijk zou de Burgemeester, de heer Driessen, het openingswoord uitspreken. Daar deze echter door familie omstandigheden verhinderd was, verricht wethouder Bok deze taak. Deze heeft hieraan met genoegen ge volg gegeven, omdat deze avond een nuttig doel heeft. Het verheugt spr., dat het publiek in zoo grooten getale is opgekomen, dat bewijst, dat men inziet, dat het noodig is om ook van de blinden nuttige menschen to maken. Verleden jaar hééft spr. ook een propaganda-avond van den Blindenbond bygewoond en is tot de overtuiging gekomen, dat hier goed werk wordt gedaan. De heer Bok sprak de wensch uit, dat deze avond een groot succes mocht worden en dat de Blindenbond er van zou mogen profl- teeren. Het programma. Hierna voerden eeu viertal meisjes leerlingen van den heer Krijgsman een fantasie uit van dezen heer, welke fan tasie heel goed werd gespeeld. Zoo regel matig werd er gespeeld, dat het niet te hooren was, dat er twee piano's waren en het pleit wel voor het goede onder richt, éat door den heer Krijgsman wordt gegeven, dat dit nummer zoo gaaf werd uitgevoerd. De mandolineclub „Uno Animo". Hierna bracht de mandolineclub van „Uno Animo", grootendeels blinden, een drietal pittige nummers ten gehoore. D 'club werd door haar directeur met een geestig speechje geïntroduceerd. Een blinde jotigon zorgde voor pianobege leiding Het zal een enorm geduld ver- eischen om het zoo ver te krijgen, dat de stukjes zoo regelmatig worden ge speeld als thans het geval was. Het publiek was dan hierover ook opgetogen, Voordat de mandolineclub begon, speelde mej. Annie Bos, leerares aan het Blin deninstituut het „Ave Verum" van Mozart op de viool. Een tooneelstukje. Hierna werd een klucht 'opgevoerd, getiteld „De gevolgen van een kiespijn doek", een klucht in één bedrijf voor vier meisjes en drie jongens. Het is een verhaal van een jongen dokter, die in zes maanden al één patiënt heeft gehad, doch het leven nogal van den vroolijkeii kant beziet. Zijn hospita en haar twee dochters hebben een oogje op hem en hij voelt ook wel wat voor één van de dochters, doch hij is verloofd en het is dus taboe. Door oen grap van zijn vriend komt alles echter dik in orde. N Het is opmerkelijk to zien hoe goed de blinden nog kunnen tooneelspelen, Men zou het soms absoluut niet zeggen. Wij hebben in twijfel gezeten, welke der spelers blind was of niet, totdat men het door een heel even tasten der handen opmerkte. Opvallend is ook hun orientatiever- mogen. Bijna feilloos loopen zij over het tooneel, en niet slechts in één richting. Neen, zij draaien zich steeds om en toch weten zij bijna immer de goede richting te vinden. Bij het tweede tooneelstukje stond een der blinde jongens van een sofa op en liep zonder aarzelen naar een schelknopje aan den wand, waar hij zonder tasten zijn vinger oplegde. Zelfs wij ziende menschen hebben in onze eigen omgeving moeite om in donker onzen weg te vinden. Is het nu niet bewonde renswaardig dat deze blinde menschen zoo hun weg weten te vinden? Slechts zelden vergissen zij zich. Propagandarede van den heer J. van den Berg. Deze heer, propagandist van den N.B.B. dien wij, als wij ons niet vergissen wel eens voor de radio hebben gehoord, sprak ongeveer als volgt: In het uur van rijke ontspanning, ge boden door mijn jonge lotgenooten uit Amsterdam, wordt naar mijn meening voldoende gedemonstreerd, dat ook blinden op het terrein van ontspanning, om het woord kunst niet te gebruiken, heel wat kunnen presteeren en tevens aangetoond, dat zij, niettegenstaande hun blindhtid. met opgeheven hoofd door het leven kunnen gaan. Nu ik op dit oogenbiik hier voor U sta, wil ik, zij het ook in telegramstijl, iets zeggen over het doel en streven van onzen bond: Ik begin dan namens den Nederland- schen Blindenbond en namens mijn lot en bondgenooten dank uitte spreken voor het werk, dat hier in het belang van den Nederlandschen Blindenbond is gedaan. We mochten constateeren dat hier in de belangstelling voor onze zaak een climax zit. Het is thans de vierde maal dat ik hier voor U sta. De eerste maal was de opkomst betrekkelijk gering, de tweede en derde maal was het al beter, en nu met dezen vierden keer w sten wij, dat in uwe woonplaats een stroom van sym pathie, van hartelijke belangstelling vcor onzen bond is, die den blinden ten goede zal komen. Mijn lotgenooten hebben uw lach- spieren in beweging gebracht. Zij hebben getoond, dat de blinder» beschouwd kun nen worden als normale, als volwaardige menschen. Dat is de kern van heel ons streven. Ons doel is de economische vol waardigheid van de blinden aan te toonen. We missen ontzettend veel, doch het on natuurlijke is bijna natuurlijk voor ons .geworden. Gij behoeft geen medelijden met ons to hebben, dat helpt ons niet. Een Vlaamsch blindenblad voert als opschrift: «Beklaag ons niet zonder ons te helpen, maar help ons zonder ons te beklagen». Wij wenschen geen medelijden, wij hebben in onzen zwaren strijd ge zonde belangstelling noodig. Is het niet treurig, dat bet lot van 4000 blinden in Nederland nog altijd in handen is van publieke weldadigheid Dat de regeering niets doet voor de geesti-lyke en materieele belangen en de vakopleiding van deblinden? We wenschen de regeering verantwoordelijk te stellen voor den toe stand der blinden, we wenschen de leer plicht voor de blinde kinderen. De blinden zijn in staat tot hand- en hoofdarbeid. Het buitenland bewijst dat. We achten het niet noodig, dat we altijd moeten smeeken, we wenschen met opge heven hoofd door het leven t° gaan. Het betreft een vraagstuk van dringenden internationalen aard. Op de geheele wereld zijn 2.300.000 blin den en zij wachten nog op afdoende hulp. Het wordt tijd dat men zich bezig gaat houden met het lot der blinden. Spr. wekte tenslotte allen op den Blin denbond zooveel mogelijk te steunen. Na de pauze werd nog door twee blinden een pianosonate gespeeld, en werd nog een tooneelstukje opgevoerd. Tevens deed een der blinden nog een komische voor dracht „de Burgerwacht van Zwammer- dam". Slotwoord van den heer Krijgs man. De heer Krijgsman bracht dank aan allen die hadden medegewerkt om dezen avond te doen slagen, in de eerste plaats aan do dam»*s en heeren van het comité, en dan aan den heer Selbach, die de twee piano's voor dezen avond had afgestaan; van verschillende zijden bad de heer Krijgsman al complimentjes over deze instrumenten ontvangen. De avond is ook een financieel succes geworden, hoe groot het saldo was kon nog niet gezegd wor den, maar het was er. Spr. hoopte dat deze avond nog lang in de herinnering van de aanwezigen mocht blijven voort leven. Aan iederen bezoeker was een kaart uitgereikt, waardoor men zich kon abon- neeren op de Blindenbode, of een gift ineens geven. Hiervan werd een ruim gebruik gemaakt. Bij den uitgang werden boekjes verkocht betreffende het werk van den Blindenbond. OPLEIDING SCHEEPSWERKTÜIG- KUNDIGEN. Naar men weet is in de Tweede Kamer der Staten-Generaal meermalen door den heer Ch. v. d. Bilt aangedrongen op het stichten van goede opleidingen voor scheepswerktuigkundigem onzer koop vaardij. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van 1931 meldt daaromtrent voor zoover het de Zeevaartschool alhier betreft het na volgende: „Van de zijde van alle belanghebben den wordt sedert lang ernstig aanga- drongen op een betero opleiding der „aanstaande machinisten ter koopvaardij. „Door Burgemeester en Wethouders van „Den Helder zijn plannen ingediend „om tot een zoodanige opleiding aan de „Zeevaartschool in hun gemeente te ge- „raken. Kan spoedig een gunstige be slissing in dezen worden tegemoet ge- „zien." In de Memorievan Antwoord op de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zegt Z.E. de Minister: „Voorstellen tot wijzigir.g van de zee vaartkundige examens, welke ten nauwste „verband houden met de opleiding van „stuurlieden en machinisten ter koop vaardij, konden nog niet tot beslissing „komen. „Het door ondergeteekende toegezegde „onderzoek naar de opleiding van scheeps- „machinisten vindt daarin vertraging. „Door het gemeentebestuur' van Den" „Helder zijn inderdaad plannen ingediend „voor de oprichting van een tweejarige ..theoretische en practische opleiding „voor onbevarenen tot scheepswerktuig- kundige ter koopvaardij. De onderge tekende acht het echter niet wenschelijk „vooruit te loopen op bovenbedoeld onder soek. Bovendien hebben B. en W. met „aan deze opleiding verbonden kosten „geen rekening gehouden bij hunne aan vrage ora Rijkssubsidie voor 1931, zoodat l „reeds hierom de plannen om in 1931 „tot oprichting van deze opleiding te. „komen, niet kunnen worden ingewilligd.' is gemaakt van een PRIMA kwaliteit 6RUYEREH0UT, met veel zorg bewerkt door 1 e klas PIJPMAKERS. Hat geheel ALUMINIUM SYSTEEM houdt alle NICOTINERESTEN tegen en komen deze NIMMER In den mond. Bij vele Sigarenwinkeliers voorradig. ALLE MODELLEN f 1.50. KLEINE OORZAKEN. Zondagavond om een uur of half elf raakten twee honden op de Sluisdijkstraat aan het bakkeleien, zoo erg, dat de vrees niet ongegrond was, dat alleen de staarten zouden overblijven. 'De respectievelijke bazen mengden zich met zweep en voet in het gevecht, doch dit gaf alleen zooveel dat de man met de zweep aanmerking maakte op de pogingen van den ander om met schoppeD de hon den van elkaar te krijgen. De man, die de schoppen uitdeelde, pakte toen de koe bij de horens, in dit geval de honden bij hun nekvel en trok ze van elkaar, wat o. i. nog niet zoo'n makkelijk karweitje was. Hij bracht den eenen combattant naar den man met de zweep, doch deze liet hem weer los, waarop de honden weer begonnen te vechten. Ditzelfde herhaalde zich nog twee keer. Toen vond de een het genoeg en wilde verder gaan, doch daar was de man van de zweep niet van gediend. Hij maakte aanstalten om te gaan vechten, doch de ander, van den stelregel uitgaande, dat de eerste klap een daalder waard is, wachtte hier niet op, doch verkocht hem een op stopper, die zeker een tientje waard was, waardoor de man van de zweep op het trottoir verzeild raakte en zoodoende bloedend aan het hoofd werd verwond, terwijl hem bovendien drie tanden waren uitgeslagen. Onderwijl waren de honden met hun gevecht doorgegaan en ook daar vloeide bloed. Na eerst de honden definitief te hebben gescheiden keerde Tunney weer naar zijn slachtoffer terug om hem weer op de been te brengen, waarna hij hem naar huis heeft geloodsd, waar hij op de werf gezet en opgekalefaterd werd. Onderwijl was een dokter en de politie gewaarschuwd die er met drie man op uittoog. Waarschijnlijk zal deze muis dus nog wel een verlengstuk, kortweg staart genoemd, hebben. Binnenland. Auto-ongeluk bij Muiden. Een doode en vier gewonden. Een ernstig auto-ongeluk heeft gister ochtend oj) den nieuwen rijksstraatweg nabij de Vechtbrug paats gehad. De lieer I. Ingelse uit Bussum was met zijn wagen naar Amsterdiam geweest otm een monteur van z$jn fabriek te halen. Hij was op den terugweg naar Bussum, toen hij nabij de Vechtbrug in botsing kwam met een auto van den heer F. Weiter uit Klaten (Java), die tijdelijk hier te lande vertoeft. De botsing was zeer hevig en beide wagens werden na genoeg geheel verwoest. De auto van den heer Ingelse vloog direct na de botsing in brand. De heer Ingelse, die den wagen bestuurde, brak een been en kreeg een ernstige hoofdwonde. BKj is in de Ma- jella-stichting te Bussum opgenomen. De monteur, J. M. J. Giessen uit Schiedam, is verbrand. Toen hij uit den wagen ge haald was, leefde hij nog, doch hij is later in het burgeziekenhuis te Amsterdam, waarheen hij werd vervoerd, overleden. La den wagen van den heer Weiter za ten nog de dames Sanders en Doelman. De heer Weltcir en de beide dames kre gen niet ernstige verwondingen. De heer W. en mej. S. zullen1 eenige dagen in die Maj erastichting te Bussum' (moeten blij ven, terwijl mej. Doelman, nadat zij in het ziekenhuis was geholpen, onmiddel lijk weer kon vertrekken. Ontploffjng aan boord van een motorboot. Jeugdige kapitein gedood. Zondagmorgen omstreeks acht uur heeft op de Merwedekade te Dordrecht een hevige ontploffing plaats gevonden aan boord van een motorboot. De kapitein, de 26-jarige H. van Wilsem uit Rotter dam, werd aan beide beenen zwaar ge wond en overleed kort daarna. De machinist R., eveneens uit Rotter dam, bekwam brandwonden, doch kon, na verbonden te zijn, huiswaarts gaan. De oorzaak van de ontploffing is, dat de bemanning een zuurstofcylinder op den .motor had aangesloten om dezen op gang te krijgen. Zoodra de motor is gaan draaien, sloeg deze met een geweldigen knal uiteen. Een vuurstraal van circa 4 M. hoogte, kwam boven het dek te voor schijn. De kapitein was gehuwd en vader van één kmcL

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5