HELDERSCHE COURANT VAN WILLIGEN KIN6H Derde Blad BINNENLAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. 00ST-INDIË. VAN DONDERDAG 27 NOVEMBER 1830 DE HTLVERSUMSCHE ZENDER Wederom tweemaal storing. Binnen 24 uur is op den Hilversum- schen zender nu vier maal storing ge weest: Dinsdag twee maal en gisteren wederom twee maal De V. A. R. A. kon inplaats van 8 uur, gisterenmorgen eerst om 8.16 beginnen. Toen „lukte" bet een tijdlang, maar van 10.40 tot 10.66 wae 't weer mis. Na het bovenstaande ltikt ons oommen- ta&r op de wenscheltykheid van den bouw van een nieuwen zender volkomen over bodig.... (Hbld.). J. J. O. BARON VAN VOORST TOT VOOROT. Uit Arnhem wordt gemeld, dat de toe stand van baron Van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter van de Eerste Kamer, uiterst zorgwekkend is. DE WINKELSLUITING. Ook de Nederlandsche Banketbakkers- vereeniging heeft zich tot de Eerste Ka mer gewend met het dringende verzoek, het ontwerp-winkelsluitingswet in den huldigen vorm te verwerpen. GEEN SPOOR VRACHT VERLAGING VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. De regeering heeft aan de commissie- Lovink meegedeeld, dat mede met het oog op de financieele uitkomsten van het spoorwegbedrijf, geen (maatregelen tot verlaging van de spoorwegtarieven voor tuinbouwproducten in overweging kunnen worden genomen. DE ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF TE AMSTERDAM AFGESCHAFT. De gemeenteraad heeft Dinsdagavond aangenomen met 22 tgen 20 stemmen, het voorstel van de ieden der verschil lende burgerlijke raadsfracties, tot af schaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf. Zooals men weet, kost de afschaffing van die belasting aan de gemeente 12 ton gouds, schrijft de oorr. van de Nw. Roti Crt, (maar anderzijds mag de gegronde hoop worden gekoesterd, dat die afschaf fing aan de Amsterdamsche industrie ten goede zal komen. KASVOORSCHOTTEN KON. HOLL. LLOYD. De beraadslaging geschorst. De Tweede Kamer nam met 64 tegen 26 stemmen de motdo-Brautigam aan bij een zeer gmengdie stemming. Naar aan leiding daarvan vroeg de Minister van Arbeid schorsing der beraadslaging aan over dit ontwerp. Huldiging van redders. Gistermiddag heeft te IJmuiden de hul diging plaats gehad van de bemanning der IJmuider reddingboot, welke boot precies twee jaar geleden, op 20 Novem ber 1928. bij de poging tot redding der opvarenden van het Italiaansche stoom schip „Salento", dat bij zwaar stormweer voor Bloemendaal gestrand was, omsloeg. Daarbij kwam de roeier P. Visser om het leven, terwijl de roeier G. R. King later aan de gevolgen overleed. De consul-generaal van Italië te Am sterdam, de heer P. Loeb van Zuylen- berg, heette allen welkom, in 't bijzonder de burgemeesters van Velsen en Zand- voort. Hij bracht in herinnering den ver- schrikkelijken dag, twee jaar geleden, toen de „Salento" strandde, waarbij 80 opvarenden om het leven kwamen. De poging tot redding der opvarenden door de bemanning der IJmuider redding boot ligt nog sterk in het geheugen, zeide spreker. De roeier P. Visser kwam hierbij om 't leven, terwijl later de roeier G. R. King aan de gevolgen over leed. Naar Italiaansch gebruik verzocht spr. eenige oogenblikken stilte ter eere van de dooden. De Italiaansche regeering heeft voor ieder der redders groote erkentelijkheid, vervolgde spr. Zij heeft voor deze daad een bijzondere onderscheiding toegekend, die van alel onderscheidingen afwijkt. De gewone onderscheiding is een gedrukt formulier, maar den IJmuider redders is toegekend de zilveren medaille voor dap perheid ter zee, die verleend wordt bij kon. Besluit. De uitreiking daarvan heeft wel lang geduurd, maar de reden daarvan was het nauwkeurig onderzoek, of ar reden was deze onderscheiding toe te kennen, welke reden ten volle aanwezig bleek. De onderscheiding wordt toege kend, onverschillig of de redding een schip der marine of der koopvaardijvloot betreft. Spr. deelde mee, dat de Italiaansche fezant door een vrij ernstige ongesteld- eld verhinderd was aanwezig te zijn. Spr. uitte den wensch, dat de onderschei ding een waardige herinnering zal blij ven aan den dag, toen de reddera niet al leen deden wat hun hand vond om te doen, doch veel meer dan dat. Daarop werd de zilveren medaille en de oorkon de, geteekend door den minister van ma rine van Italië, aan de redders uitgereikt. De heer P. H. Gallé sprak namens het hoofdbestuur en de plaatselijke oommis sie der Noord- en Zuld-Hollandsche Red ding Mij. en memoreerde dat de beman ning der IJmuider reddingboot in de meest ongunstige weersomstandigheden de poging tot redding heeft gewaagd. De onderscheiding is ook wel verdiend. Zon der de redders kan de maatschappij niets doen en daarom komt deze hulde den red ders toe. Spr. bracht een driewerf hoera op hen uit, waarmede allen instemden. De consul-generaal bracht een dronk op de redders uit. De pleohtigheid werd verfilmd, «oodat men ook in Italië deze itralu op het witte doek aal kunnen alen. Provinciale Staten Holland. van Noord- Overneming van de tram Behagen- Wognum. Ged. Staten stellen voor hen te mach tigen van de H. IJ. S. M., voor een bedrag van 54.500 aan te koopen de trambaan Schagen-Wognum, voor zoover deze niet wordt gebruikt voor de exploitatie van de tram Schagen-van Ewijcksluis. Wegenfonds. Voorgesteld wordt uit de opbrengst van de wegenbelasting voor het jaar 1929 in het prov. Wegenfonds te storten een be drag van 380.146. Kinderkoloniehuizen. Voorgesteld wordt aan de Stichting „Amsterdamsche Kolonieverpleging voor Kinderen" te Amsterdam, in erfpacht uit te geven voor den tijd van 40 jaren ten behoeve van het stichten van een ge bouw, bestemd voor kolonieverpleging van kinderen, volgens door Ged. Staten goed te keuren plannen, een terrein, deel uitmakende van het Prov. Landgoed on der Castricum, groot ongeveer 27a H.A-, tegen een jaarlijkschen canon van 800 per H.A. en voorts onder nader door Ged. Staten te stellen voorwaarden. En aan de Zaansche Coöp. Verbrulks- en Productievereeniging „de Eenheid" te Zaandam, in erfpacht uit te geven voor den tijd van 40 jaren ten behoeve van het stichten van een gebouw bestemd voor' vacantie-tehuis voor kinderen, volgens door Ged. Staten goed te keuren plannen, een terrein, deel uitmakende van het Prov. Landgoed, groot ongeveer l1/, H.A. tegen een jaarlijkschen canon van 800 per H.A. en onder nader door Ged. Sta ten te stellen voorwaarden. Werkverschaffing in Noord- Holland. Aanvang dezen winter? Inzake de op te richten N.V. ter be strijding van ae werkloosheid in Noord- Holland deelen Ged. Staten aan Prov. Staten mede, dat de minister van Bln- nernLandsche Zaken zich in beginsel tot het verleenen van steun bereid verklaard heeft. Daar ook de gemeentebesturen van Haarlem en Zaandam zich voor medewer king aan de vennootschap hebben uitge sproken, zijn verohillende voorbereiden de maatregelen getroffen om de moge lijkheid te scheppen, ten spoedigste met de uitvoering van bepaalde werken te kunnen beginnen. Om. is aan de Ned. Heidemaatschappij verzocht een onder zoek in te willen stellen naar de doeltref fendheid van bepaalde werken als werk verschaffingsobject, welk onderzoek ge noemde maatschappij zoo ruim heeft op gevat, dat zij zich daarbij mede de vraag heeft gesteld of ook nog andere geschikte werkverschaffingsobjecten in deze pro vincie te vinden •zijn. Ten aanzien van enkele werken heeft de Heidemaatschappij reeds rapport uit gebracht, zoo omtrent het droogleggen en ontginnen van een in de gemeente Ilpendam gelegen veenderij en de afzen ding van een terrein op het Provinciaal Landgoed. De moeilijkheid is nu, dat waar de N. V. nog niet definitief is op gericht, bepaalde garanties niet kunnen worden gesteld. Derhalve stellen Ged. Staten een procedure voor, waarbij het reeds mogelijk is dezen winter met de werken te beginnen. Bij de voordracht van Ged. Staten is gevoegd een ontwerp statuten voor de be doelde N. V. NOORD-HOLLAND NOORD IN HET DONKER. Gistermiddag even over vier wilde een schipper, die bouwmaterialen bij een in aanbouw zijnde sluis in den Wieringer- meerpolder had gelost, door de sluis na bij Medembllk-West dezen polder weer verlaten, maar streek zijn mast niet, hoe wel de sluiswachter hem hiervoor ge waarschuwd had. Bovendien had de sluis wachter hem bevolen den mast te strij ken. Het gevolg was, dat hij met vrij hevige kracht tegen de hoogspanningslei ding van het electrisch gemaal „Lely" aanvoer. De leiding brandde door; een groot- gedeelte van Noord-Holland werd toen stroomloos. Zoo waren o.m. Den Hel der, Schagen, Medemblik, Hoorn, Enk huizen zonder licht. Tegen den schipper is proces-verbaal opgemaakt. Eerst tegen zeven uur was het ongeval weer ver holpen. Hier ter plaatse was het euvel spoe diger hersteld en brandde na ongeveer 10 minuten weer het lioht Red. Held. Ort 'van «en warmen „ladoe" of zandbandjlr. De hevige regens hadden toen meege werkt de vulkaanproducten in beweging ..te zetten. Van een eigenlijke uitbarsting !n OflZB magazijnen As toen volgens den vulkanoloog Kern- merling geen sprake geweest. Hevige erupties, waarbij groote hoeveelheden ason werden ultgeworoen, zooals bij den Kloet, zijn bty den Merapi onbekend: evenmin doen zloh. zooali blj deSmeroe, in korten ttyd terugkeerende ascheruptles voor. Eigenlijk kan men zeggen, dat de Merapi steeds In een staat van eruptie verkeert, maar dan van goedaardigen aard. Zelfs de totale vernieling van den prop heeft nooit tot rampen op groote schaal geleld. Het tegenwoordige goed aardige eruptiekarakter heeft de Merapi te danken aan de taaiheid van de lava, 2oodat de gassen niet stormachtig ont wijken kunnen. Red. Nw. Rott. Crt. vindt U de grootst denkbare sorteering lederwaren in een eenvoudige zoo wel als in de meest verfijnde uitvoering Alles echter zonder eenig voorbehoud in de beste kwaliteiten Uw speciale aandacht vragen we voor onze keur-collectie Dames- tasschen WESTSTRAAT DE IMMIGRATIEWErrEN IN DE VEBEENIGDE STATEN. Hoovcr vóór een sterke beperking. President Hoover verklaarde, dat soe peler en selectiever Immigratie-wetten noo- dig waxen. Hij relde niet duidelijk, dat bij een feitelijke stopzetting van alle immigratie voorstond, doch maakte ge wag van het feit, dat het departement van- arbeid sedert kort de immigratie had doen verminderen door een strenge toe passing van de bepalingen. Dientenge volge was het totaal aantai Immigranten uit alle landen in October van dit jaar slechts 6000 Inplaats van het maande lijks gemiddelde van 24.000. UITGEPUTTE GRAANVOORRADEN IN RUSLAND. Dm ntilnttdljk Hl Bccrmcma doorgebroken. Te Maasbraoht la Dinsdagmiddag de afsluitdijk doorgebroken tusachen het Julianakanaal en de sluis te Maastricht. Binnenland. De export stopgezet. Blijkens berichten uit Boekarest heb ben vele schippers, die Maandag en Dins dag uit de Sowjet-Russische havens naar Gonstanza zijn teruggekeerd, mede_ deeld, dat zij in de Russische havens graan hadden willen laden, maar zich gedwongen hadden gezien leeg uit te loepen, omdat de graanvoorraden uitge put waren. Dat de Russische graanvoorraden In derdaad zijn uitgeput, aan men ook aflei den uit een verklaring van de Sowjet- Russische handekv ertegen woord Igcr te Berlijn, volgens welke Rusland den ex port van graan voorloopig heeft stop gezet en er geen materiaal meer voor handen is. DE TERUGTREKKING VAN BELGISCHE TROEPEN UIT HET 8AARGEBIED. De 70 Belgische militairen, welke samen met 200 Franschen te Saarbrüoken waren gelegerd voor de bewaking van de spoorwegen in het Saargebled, zijn naar hun regiment, het tiende infanterie te Aarlen teruggekeerd. Te Saarbrüoken blijven thns alleen nog een Belgisch ka pitein en een vijftal militairen achter, die 12 December, samen met de achterhoede der Franschen, Saarbrüoken zullen ver laten. Na dien datum zullen geen gealli eerde troepen in Duitschland meer aan wezig zijn. GEEN SCHIPBREUK OP DE ZUIDERZEE Uit Lemmer wordt gemeld: De te Lemmer gestationneerde red dingboot heeft Dinsdagochtend zee ge kozen op zoek naar een schip, waarvan men zou hebben gezien, dat de mast 'bo ven water uitstak. Gistermiddag is de reddingboot teruggekeerd. Kapitein Kolk rapporteerde niets te hebben ont- dekt, dat op een schipbreuk zou kunne'1. Üjken op de route Lemmer—Schokland Het schip, waarvan men vermoedde dat het Maandagavond op zee voor Lemmer moest zijn geweest en waarvoor het- erg ste werd gevreesd, omdat binnenkomen de schippers toen hadden meegedeeld, dat dit van Kampen was vertrokken, is Dinsdagochtend te Lemsterhaven bin nengevallen, Uit hetgeen de schipper meedeelde bleek, dat hij Maandagavond in den storm was teruggekeerd naar Schokland, waar hij dien nacht voor anker had gelegen. Van een schipbreuk in dit gedeelte van de Zuiderzee is dan ook geen sprake. DOOR EEN STOOMTRAM OVER REDEN EN GEDOOD. Dinsdagochtend half zes is op den Monsterscheweg, in de onmiddellijke na bijheid van Loosduinen, de 85-jarige landarbeider Th. S., wonende te Poeldijk, door een locomotief van de Westland- sohe stoomtram gegrepen en overreden. De man werd deerlijk vennrnxi Met groote moeite klaagde het personeel der W.SM., geholpen door den Eersten Hulp dienst en de politie, erin den man ondier den wagen vandaan te halen. Het bleek, dat de dood 'bijna onmiddellijk moest zijn ingetreden. Het lijk is naar het Haag- scne gemeenteziekenhuis vervoerd. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagavond is bij Nijmegen de 8-jarige jongen D. EÏebraoht op de Groenstraat door een vrachtauto van Kersten uit Katwijk aan die Maas over reden en gedood. ABA KALI, DE HYPNOTISEUR. Het PEPERMUNT opweKklnq en verfrissen! Maandag is, naar het Hbl. meldt, een aan den Amsteldijk te Amsterdam wo nende familie de dupe geworden van een man, die zich fakir Aba Kali noemde. Aba Kali vroeg in gebroken Nederlandsch aan de dienstbode mijnheer of mevrouw te spreken. Mevrouw stond den vroegen bezoeker te woord, die zich voorstelde als hypnotiseur en bestrijder van alle kwalen. Daar mevrouw lijdende was aan per manente hoofdpijn, werd de hulp mei graagte aanvaard, waarna Aba Kali zijn seance begon. Na het uitspreken van eenige formules, vroeg hij zijn patiënte de oogen gedurende tien minuten te sluiten, waarna de pijn zou verdwenen zijn. Toen de tien minuten verstreken waren en mevrouw de oogen opende, was tot haar ontsteltenis Aba Kali ver dwenen en met hem de huishoud-porte- monnaie uit de buffetlade. Bij nader onderzoek bleek, dat in de eerste vijf minuten der seance de heer Kali zich reeds in de gang der woning bevond, waar hij door de dienstbode werd uitgelaten, waarbij hij haar ver zocht de deur zachtjes te sluiten, omdat mevrouw zich eenige oogenblikken ter ruste had begeven. Hij zou over 'een kwartier terugkeeren voor nadere be handeling. De waterstand in de groote rivieren. De Geldersche IJmt Er dreigt geraar voor Deventer. Het IJaaeiwater voor Deventer «tij(ft zij het niet in die mate als eerst gevreesc werd, toch voortdurend en het is zalcer, dat een overstroomlng van de Welle en den Bokklngshang, alsmede waarschijn' UJlc van de geheele Worp, zal geschieden. Weliswaar ls boven het water langzaam vallende, maar de eerste paar dagen dient hier ter stede tooh nog op was ge rekend te worden: Westervoort meldde Dinsdagmiddag nog een stijging van 44 cJd. De Maas blijft vallen bfl Maastricht Verhoogde werking van den Merapi (Midden-Java). Batavia, 26 Nov De vulkaan Merapi In Midden-Java vertoont sedert Zondag j.l. verhoogde werking. Een onderaardsch gerommel is over grooten afstand te hooren, terwijl een gloeiend heete lava stroom langzaam uit den berg vloeit naar een dal in de nabijheid. Hedenmorgen werdjde strook, welke de lavastroom be dekt, geschat up 8 K.M. lengte. De Merapi, oó de grens van Soerakarta, Jogjakarta en Kedoe, ongeveer 8000 M. hoog, 'door een zadel met den ten N. daarvan gelegen Merbaboe verbonden, bshoort tot de werkzaamste vulkanen van Java. Hij is vooral bekend door den prop of slakkenkegel, die door de kraterpijp naar boven geschoven wordt, soms den krater opvult of er ver boven uit steekt en van tijd tot tijd uitgeworpen wordt en steenlawines veroorzaakt. In den regentijd dalen herhaaldelijk slik- stroomen door de dalen neer, welke soms groote sohade veroorzaken en de dessa's bedreigen. Op 12 October 1980 heeft de werking van den Merapi indireot een ramp ver oorzaakt, waarbij een 85-tal bewoners van de hoogstgelegen desaa's in de nabij held van de BlonkengravJJn, de door dag 6 c.M. De stand was oni vier uur ateenlawines gevormde glijbaan, verrastDinsdagmiddag nog 8.82 M. Sommige werden door heete stofwolken, als gevolg buurtwegen zijn weer begaanbaar. De kanaaldijk 1a over eenige honderden meters ingmort. Eet water stroomt thans naar de Haai. Dorpen deer het weter frtsoleerdL De weg naar Harten ls gedeeltelijk ondergeloop* n. Het dorp Obé en Laak ls volkomen van de bultennrareld afgesloten: verschil lende hooi- en stroomtyten staan in het water. Te Buggenum staat de dorpsstraat blank. De laag gelegen woningen tracht men door het opwerpen van dammen tegen het nog steeds stijgende water te beveiligen. De jongensschool is door het water geïsoleerd en voor ombepaalden tijd gesloten. Te Wessem ls dre veerpont buiten dienst gesteld evenals te Neer en Kessel. Het verkeer met Thorn is afgesneden. De landerijen tuaschen Thorn en Weseem staan blank. De dreigende dijkdoorbraak bij Lobith. Het gevaar gekeerd. Men telefoneerde gisterenmiddag aan de „N. Rott. Ct.": Liet de toestand van den Bandijk van den Rijn nabij de Duitsche grens zich gisterenmorgen vroeg zeer dreigend aanzien, gisterenmiddag tegen 1 uur had men goede hoop het gevaar te kunnen keeren. De burgemeeste'r van Herwen en Aerdt had Woensdagochtend vroeg alle maatregelen genomen, om den dijk/ die dreigde te bezwijken, te versterken. De plaats van de dreigende doorbraak zeer moeilijk bereikbaar, daar tenge volge van den hoogen waterstand de geheele streek van Lobith onder water staat. De 'e Gravenwaard is geheel vol- geloopen en dientengevolge is de directe verbinding van Lobith naar Spijk ver broken. Met donderend geweld stroomt het water door den Ouden Rijnmond en om op de plaats van bet gevaar te komen moet men of over Emmerik reizen, of tegen den sterken stroom op per boot naar de Duitsche grens varen. De ge vaarlijke plek is gelegen tusschen de Duitsch-Nederlandsche grens en deHol- landsch-Duitsche steenfabrieken, die op 100 M. afstand van de grens zijn gelegen. Uit de 's Gravenwaard moesten vijf gezinnen wegens het hooge water hun woningen verlaten; deze families zijn door tusschenkomst van den burgemeester van Herwen en Aerdt ln huize Aerdt ondergebracht. Gisterenmorgen is ook de Ossewaard begonnen vol te loopen. Men heeft geen vrees voor persoonlijke ongelukken, doch het water veroorzaakt \ooral in verband met de noodige werkzaamheden tot ver sterking van den dijk grooten overlast. Onder leiding van den commissaris der Koningin, den hoofdingenieur des Combes uit Nijmegen en de ingenieurs Lely uit Nijmegen en Bouka uit Arnhem is den geheelen morgen hard gewerkt om het gevaar te keeren. Gebleken is, dat onder den dijk een jeweldig kwelgat is ontstaan, waardoor iet water onder den dijk doorstroomde en het dijklichaam aantastte, waardoor tenslotte een verzakking van ongeveer 1M. over een breedte van 25 M. is ontstaan. Uit de streek is alles gerequireerd wat dienen kan om het gevaar te keeren. Eenige honderden arbeiders zijn inder haast aan het werk gesteld, gesteund door de brandweren uitElten en Emmerik. Bij de boeren en de overige bevolking uit de buurt zijn dekkleeden en zeilen en vooral zakken gehaald. De zeilen worden, aan den onderkant verzwaard met steenen, langs het dijk lichaam aHn de rivierzijde naar beneden gebracht, waarna duizenden zakken zand daarop worden gebracht. Hetzelfde ge schiedt aan den binnenkant van den dijk en men hoopt hierdoor verdere afbrok keling van het dijklichaam te voorkomen. Naar wij van de ingenieurs Jvernamen, bestaat er goede hoop, dat men erin zal slagen, het ergste te voorkomen. De dijk is weliswaar gezakt, doch het water staat vanmiddag nog 40 c.M. onder de kruin van den dijk.. Daarbij komt dat de was iè opgehouden, zoodat de water stand stationnair is, terwijl Keulen bovendien val seint. Het gevaar voor overstrooming door het loopen van het water over den dijk schijnt wel geweken te zijn en men hoopt, zooals gezegd, ook te kunnen voorkomen dat de dijk doorbreekt. Intusschen worden alle mogelijke voor zorgsmaatregelen voor een eventueele doorbraak genomen. Te Arnhem staan de noadige troepen gereed om bij een doorbraak assistentie te verleenen. De Maas valt langzaam, Sedert Dins dag 6 c.M. De atand was om DE MOORD TE BEXNEKOM. Naar men verneemt, heeft de verdach te in de moorzaak te Bennekom, J. H., cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof te Arnhem, waarbij hij tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld. Buitenland. LORANG VEROORDEELD. Tot 7 jaar tuchthuis. De Engelsche financier Lorang, die zich al 8 voorzitter van de BïueBird olie maatschappij aan groote oplichtingen had schuldig gemaakt en voor enkele maanden door de Fransche justitie was uitgeleveirdi, is Dinsdag in de Kings Bench te reven j&ar tuchthuisstraf ver oordeeld.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9