HELDERSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS Brandwonden Kloosterbalsem No. 6891 EERSTE BLAD. ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Brcczand en Wicringen f 1.65; binnenland f 2.Ncd. cn W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6ct. Verschijnt Dinsdag-, Dcnderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Pogt-Girorekenin« No. 18066. ADVERTENTIEN- 20 ct. p. regel (galjard). Ine&z. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 at. Het einde van de zitting der voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie spoedig verwacht. - Scherpe critiek van Litwinof op de ontwapeningscom missie. - Het proces tegen de „Industrieele partij" in de Sowjet-Unie. - De crisis bij de Engelsche kolen mijnen. - De politieke toestand in Oostenrijk. Lord Cecil heeft in de zitting van de voorbereidingscommissie voor de ont wapeningsconferentie, als z;in meening te kennen gegeven, dat de geheele tweede lezing van het ontwerp-conventie, heden (Zaterdag) wel voltooid zal worden en dat de derde lezing, waarbij vooral een paar kwesties inzake die luchtmacht nog zullen moeten besproken worden, in het begin der volgende week zal zijin teneinde ge bracht. Ook al zal vermoedelijk de dis cussie van het rapport aan den Volken bondsraad nog wel een paar dagen in be slag nemen, toch acht Cecil het alleszins waarschijnlijk, dat de voorbereidingscom missie voor de ontwapeningsconferentie op Zaterdag 6 December haar sluitings vergadering zal kunnen houden. Al was Lord Cecil over de vorderingen van de ontwapeningsconferentie ook zeer tevreden» al te optimistisch kan men over het ontwapeningsvraagstuk niet denken. Op de vraag, of hij over „den vooruit gang, die de laatste twaalf jaren met de doch zal er veeleer een nieuw uitgangs punt toe vormen. Ook zijn in de commisie voorstellen in gediend, volgens welke een staat maar be hoeft te zeggen, dat hij zich bedreigd acht om het recht tot schennis van de conven tie te verkrijgen. De 90 wj et unie acht niet alleen zichzelf bedreigd, doch deze bedrei gingen worden dag aan dag uitgelokt, zij worden openlijk in de bladen behandeld en er bestaan volstrekt objectieve, on twijfelbare bewijzen van hun bestaan. Zij eischt niettemin geen uitzondering ten hare behoeve en is bereid consequent en eerlijk elke verplichting, die een waar achtige vermindering van wapening voor ziet, in gelijke mate met andere staten na te komen. Zekere staten, die dank zij een quantitatieve en qualitatieve meerder heid van hun wapenen een overheer- schende positie in de wereld bekleeden en er naar streven hun heerschappij staan de te houden en uit te breiden, zijn vast besloten in geen geval hun militaire HHVHHHHJ macht te verminderen. De ontwapenings- algemeene ontwapening bereikt is", te- commissie heeft zich juist gericht naar vreden is, heeft Henderson, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Woensdag in het Lagerhuis geantwoord: dit alles voor zoete roek slikken, zegt het blad verder, de wereld buiten Rusland, die nog tot objectief oordeel in staat is, zal den indruk niet van zich af kunnen zet ten, dat de professor zijn best doet, door als ^kroongetuige" c-p te treden, een goe dertieren behandeling deelachtig te wor den. Want reeds voelt hij de loop en van de geweren van de G. P. Oe op zich ge richt Door verschillende beklaagden zijn de bekentenissen van prof. Ramzin als „pure verzinsels" gekwalificeerd en is er door hen protest tegen aangeteekend. Men mag benieuwd zijn schrijft de Rott Crt vervolgens of prof. Ram zin zijn zonderlinge beweringen soms nog met schriftelijke s: ukken, die dan den toets van een degelijk onderzoek moeten kunnen weerstaan, zal trachten te staven of zich alleen zal blijven beroepen op woorden die gesproken en daarna vervlo gen zouden zijn. Voonloopig kan men niet veel waardie hechten aan verklaringen van dezen met dien dood bedreigden beschul digde, die plotseling in de rol van beschul diger is opgetreden. „Het is verre van mij, daarover tevreden le zijn". Critiek van Litwinof op de ontwape ningscommissie. Litwinof, de Russische Volkscommissaris van buitenlandsche zaken, heeft in een interview, dat hij aan den correspondent van het corresponden tiebureau van de Sowjetunie te Berlijn toestond, scherpe critiek geleverd op de ontwapeningscommissie. Hij zeide o.m.: Het is ons duidelijk ge worden, dat het ontwerp-conventie, waar over in de commissie de vertegenwoordi gers van 30 staten bijna 5 jaar werk gehad hebben, eer een grondslag vormt voor be raadslagingen over het afwijzen van elke vermindering van bewapening, dan voor beraadslagingen over een waarachtige vermindering. De commissie houdt zich druk bezig met het vraagstuk van de z.g. publiciteit van de wapeningen en er is alle reden' voor de vrees, dat althans ze kere delegaties voornemens zijn de ont wapening door deze publiciteit te vervan gen. Deze kan echter op zichzelf den wedstrijd in bewapening niet beletten, De Engelsche draadlooze dienst meldde Donderdag, dat men vol hoop was, dat het conflict in de mijnen in Zuid-Wales en Schotland bijtijds bijgelegd zal worden en 'het Maandag niet tot een staking zal komen. De Daily Herald hield echter Donder dag met de kans op een regeling in de mijnindustrie nog geen rekening. Vier honderd duizend mijnwerkers staan vol gens haar 00 Maandag voor een uitslui- 1 i(cub naar 111/ iuddiiudK vuv/r reu mtoiiu- de afvaardigingen, welke deze strekking ting, d. i. bijna de helft van het totaal aan- voorstaan en de ontwapening trachten te (aj mijnwerkers. Naar haar meening, zul- belemmeren. Eenstemmigheid is evenwel len de vertegenwoordigers van de mijn- niet bereikt tengevolge van de speciale merkers in dien nationalen loonraad zich tegen het denkbeeld der mijneigenaars, dat de in werking treding van de arbeids- verkorting uitgesteld moet worden ver- heer- DE NOBELPRIJZEN VOOR DEN VREDE 1928 EN 1830. Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulation Indéfrisable Het Nobel-comitè uit het Noorsche Storting heeft den Nobelprijs voor den Ondulation Marcel vrede voor 1929 aan KeUogg, dien voor stakman Boaaeairaat 60. Telefoon 614 1930 aan aartsbisschop Söderblom toege kend. De Drilzen bedragen elk 116000 vas, zou hij nog weer eens een jaar ziek- teverlof hebben gekregen. Van hem werd gui n. verklaard, dat op zijn behoud voor 's Naar Wolff uit Oslo verneemt, verwacht lands dienst prijs werd gesteld, maar de men daar dat zoowel Kellogg als Söder- dienst waarbij hij werkte, wilde hem niet blom zelf hun Nobelprijs in ontvangst zul- terug hebben en zooals het blad opmerkt, len komen nemen, welke 10 December al- van andere diensten kan men moeilijk daar zal worden uitgekeerd. De toegeken- verlangen, dat zij dergelijk personeel de prijzen bedragen eik ongeveer 116.000 overnemen. Ben andere ambtenaar werd gulden. langdurig ziek wegen3 het zich onttrek ken aan medische behandeling, en hoe- MAJOOR FRANCO. wel hij ongeschikt bleek voor zijn werk, wordt toch verklaard, dat men op zijn Volgens de bladen zou majoor FTanco behoud in 's lands dienst prijs stelt. Een (die zooals men weet te Madrid uit de ge- man, niet in staat gebleken, ondanks 17 vangenis is ontsnapt) zich in Portugal op- jaren die voor pensioen meetellen, zich houden. te merken in eenvoudig klerkenwerk, bestaande uit het invullen van formulie- DE OFFICIEELE EEUWFEESTEN IN ren, blijft in dienst en verricht klerken werk op een tractement van le commies. BELG IE. „In het particuliere", zegt het blad, _u 0i „„ii™ zouden zulke menschen het geen maand Zü hebben ruim 31 mlilioen bo^gj^n. Ingrijpen op dit punt zou groote besparing opleveren. tegenstellingen, die er onder de schende staten zelf bestaan. Als de afgevaardigden op de aanstaan- de conferentie dezelfde meeningen zullen j Zfctten jJ1 de eerste plaats omdat* dat op- meebrengen als die in de voorbereiding- lüellw het van commissie, dan valt er aan geen vermin- vaardli-heid zoal sHn en in de tweede (lering van wapening ook maar in het plaat3 <mdlli hec ,L c;u ,.an minst te denken. het bedrijf in de Zuid-Welsche mijnen w j niet zou voorkomen. Bij de behandeling van het proces tegen De politieke toestand in Oostenrijk. Bij de z.g. „industrieele-partij" te Moskou, den Oostenrijkschen bondspresident heeft heeft de voornaamste verdachte, prof. het eerste onderhoud sinds het aftreden Ramzin, volgens de berichtgeving van het van het mimsierie-Schober, tusschen officieele bolsjewieksche persbureau en Vaugoin en Schober plaats gegrepen, dat van Wolff, zijn bekentenissen over de volgens de dagbladberichten een drama- francs gekost Het Waalsche socialistische kamerlid Pierard heeft aan den minister van bin- j nenlandsche zaken de vraag gesteld, hoe- veel de viering van het eeuwfeest der Bel gische onafhankelijkheid: historische op-| tocht, Brusselsche Ommegang, plechtig heid op 21 Juni, nationale tentoonstelling van den arbeid, enz. aan de schatkist heeft gekost. Hierop is nu schriftelijk door den minister geantwoord dat de regeering, voor deze feesten, een totaal-bedrag van 31.870.000 francs heeft voorzien, maar dat de afrekening nog niet heeft plaats ge had. FEUILLETON duistere machinaties, die tegen de Sowjet unie gesmeed werden, voortgezet. Met groote vaardigheid onthult hij interventie- plannen, welke hij heeft helpen bevorde ren. Als onzichtbare beklaagden zitten nu al een heele reeks bekende Europeesche figuren op de bank der beschuldigden naast hem: Poincaré, Tardieu. Briand, officieren van den Franschen generalen staf, leden van de vorige, conservatieve Engelsche regeering, de regeeringen van Polen, Roemenië en de randstaten, Sir Henry Deterding, de leiders van Nobel, de Russische fimancieele, industrieele en oonmiercaeele bond te Parijs. Wat een geluk voor de Sowjet-Russi- sche machthebbers, dat zooveel snoodheid bijtijds ontdekt ia, schrijft de Nw. Rott. Crt. De bolsjewieksche goegemeente moge tisch verloop had en met de persoonlijke verzoening tusschen beide vroegere vrien den eindigde. De burgerlijke bladen voorspellen, dat de crisis nu spoedig opgelost zal worden. (THE LURE OF THUNDKR ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 37) Timms dacht er niet aan om te vragen hoe ik over die uitnoodiging dacht. Hij duwde een van de Swahili'8 van zijn bankje, greep de riemen, bracht de boot met een paar krachtige slagen onder den achtersteven van de M. L„ klom aan boord, greep de hand van Henry Trout en begon dit lichaamsdeel te bewerken alsof het de zwengel van een. pomp was. „Me vriend' Trout" was een reus. Min stens 1.9B m„ of ik kon geenj lengte be- oordeelen. Hij had een breed gladgescho ren gezicht met een platten neus, een mond als een klem en een zware, vooruit stekende onderkaak. Een man met het type van een bokser en bet humeur van een gorilla. Iemand, 'bü wien „uit den weg blijven" de boodschap was. „Henry 11" jubelde Tilmms; dan tegen mij „Hier, kapitein Olevelandy dat is Henry Trout, me vrind, de beste die ik heb. Binnen samen stuurlui op de „Rose of Scotland" geweest.... En wat hebben we al niet meer samen gédaanl Hè, Hen ry! Van Flamborough Head met dat rare karweitje, je weet wel, af gedoken I Duizend gouën pondjes uit de „City of York" naar boven gehaald.... 't Zelfde ineissie in Canning Town het hof ge maakt. Op een Zondagavond een bier vat langs Whitechapel Road voortgerold Op een anderen avond...." .Kapitein Clevelandl" viel Miss Howard hem driftig in de rede. „Wees zoo goed om uw duiker te bevelen van boord te gaan." „Daar motten we op drinken, Jake", in viteerde Trout zün vriend zonder ©enige notitie van haar te nemen. „Ga mee." „Nee, Trout". viel Miss Howard op be velenden toon in. „Dat gebeurt niet! 't Is hier geen café. Kapitein Cleveland, hoe durft u!.... hoe durft ul 't Is'natuurlijk een truc, een van te voren in elkaar ge zette scène.... Ga onmiddellijk terug in jullie boot.... Dit laatste tegen Timms, die haar met groote oogen stond aan te kijken. „Nou, nou", probeerde hij haar te kal- meeren. „Nou, nou! Kalmpjes anl Wie wordt nou zoo woedend op een armen zee man, die net een lang verloren-gewaanden kameraad teruggevonden heb? Waar ls je gevoel, juffie?.... Daar hè-je Henry te rug! Dank je wel, Henry!" dit tegen Trout, die met een flesch whisky en een paar glazen kwam aandragen. Meteen nam hij eën van de glazen' van zijn verloren- gewaainden vriend over en schonk zich zelf in. „Hier op je gezondheid dat je altijd mag krijgen wat je hebben jwil en mag vindon wat je zoekt.... hè, dat doet een mensch goed. Een bof, om hier in deze badplaats aan den Indischen Oceaan tegen een nieuwen kennis op te loopen.... En zonder zich ook maar in het minst aan het pijnlijke in de situatie, door hun 8chiuid ontstaan, te storen, ging het edele zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker's Kloos terbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en een gave nieuwe huid groeien. „Geen goud zoo goed" NIETSNUTTEN IN 'S LANDS DIENST. Het is een opmerkelijk teeken, dat ook in den kring der ambtenaren front ge maakt wordt tegen het z.g. „kassian"- systeem, het typisch Indische systeem om uit misplaatst medelijden nietsnutten j en lijntrekkers op denzelfden voet te be-1 handelen als de bruikbare krachten. Het' Maandblad van de Vereeniging van Hoo- gere Ambtenaren signaleert een paar ge vallen: Een ambtenaar heeft ruim 13 jaar ac tief dienst gedaan en is 6Vt jaar aan den dienst onttrokken geweest, gedurende welken tijd hij inkomsten genoot, zonder dat hiertegenover een redelijke prestatie heeft gestaan. Indien niet ingegrepen Rijgpipii rheumatische pijnen en bkaszwakte zijn vooral 's nachif een voortdurende kwelling. En door de er aan gepaard gaande pijnlijke {urine- loozing, lendenpijn, hoofdpijn en dui zeligheid bezorgt een nieraandoemng u rust noch duur. Uit9tel maakt de zaak slechts erger zoolang de nieren het bloed niet behoorlijk filtreeren, kur.t gij niet ge zond worden. Wek de nieren op tot hernieuwde werkzaamheid en kracht met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niesmiddel, zonder eenige schadelijke bestanddeelen, kan zoowel door mannen als vrouwen, oud en jong met voordeel gebruikt worden. Door tal van menschen worden Foster's Pillen aanbevolen in gevallen van rheuonatiek, spit, ischias, water zucht, nierzand nier- en blaaskwalen. met het gebruik. -gruis, en andere Begin nog heden Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. tweetal met hun glazen en de whisky op het onderstel van de pomp zitten en begon, heel genoeglijk, een gesprek over de din gen uit den „goeien ouwen tijd". Miss Howard bleef nog even naar hen staan kijken. Dan keerde ze zich om en ver dween in de 'kajuit. „Kom, Timms", zei lk wat ongeduldig. „Dat is geen mannenwerk. Je weet even goed als ik, dat pure whisky in een kli maat „Wel verdorie, Trout", viel onze duiker me in de rede, „daar zitten wij te drinken en onze vriend, mr. Cleveland, hier heb nog naks. Je mot 'em laten meedoen. Een bovenste kerel. Nergens in de wereld vindt je een „eerste", die beter en makke lijker is dan mr. Cleveland hier.... Geef hem er ook een.ik schenk in.Hij hief de flesch op en gebaarde naar zün vriend Trout om een schoon glas. Op dat oogertblik kwam miss Howard met een revolver in' haar hand weer aan dek. „Gooi die flesch overboord 1" beval ze kalm. „Wat gauw asjeblieft!" „Zeg.als u mijn mot.1" zei Timms ontdaan, „d'r is whisky in". „Dat weet ik wel. Overboord ermee of ik schiet". Timms vloekte. Maar toch stond hij op en deed wat 'hem gezegd was. Met een plons kwam dfe flesch plus kostbaren inhoud in het water terecht. „O, juffie, juffie!" verweet hij haar met een uitdruk king van wanhoop in zijn kleine, blauwe oogen. „Hoe hè-je nou dat kennen wil len.Dat is gewoonweg 'het schanda ligste wat ik in me heele leven gedaan heb". „Hoe, bit hoog en laag, haal je het in je hoofd om zooiets te doen?" schreeuwde Trout woedend. „Omdat je bang bent voor een snotmeid zooals die daar!" Hij keerde zich nu naar haar toe. „Wat verbeel jij je wel, om met een revolver te dreigen. leg dat ding neer.... leg 't nèèr.... zeg ik je.... of...." Met dreigend gebalde vuisten kwam hij op haar af. Tegen haar wil ontsnapte haar een lichte kreet van schrik, ze ging één, twee passen achteruit, kwam met den hak van haar schoen op een dik touw terecht, wankelde, viel.... En onder het vallen ging de revolver met een- doffen knal af. Trout vloekte. Ik sprong aan dek, maar Timms was me voor. Hij legde zijn hand op den arm van zijn vriend en probeerde hem zoo tot kalmte te brengen. „Nou, nou, Henryl Bedaard-aan, zeg! 't Was haar schuld niet. 't Ging bij on geluk af. Kom, ga me daar weer zitten." „Loop naar de pomp met je ga -meer-daar- weer-zitten", 'bulderde Henry Trout, „wie ben ji1, dat je me bevelen durft geven! Jacob Timms, die grootste lafbek, die der op twee beenen rondloopt; Jaoob Timms, een mehèèr met net zooveel lèf als een kwal. En die durft zeggen, doe dit en doe dat...." „Ze-g hoor eens. Bedaard-an wat!" viel onze duiker verontwaardigd uit. „Bedaard-an wat! Bedaard-an wat!" brulde Trout, vuurrood van drift. „Be daard-an wat!Wie 'ben jij, dat je durft.Bij dat laatste woord viel hij len der kunst eeni rechtschen tegen de uit en plaatste hij netjes volgen® de rege- kaak van Tlimms. Timms schoot achteruit, kwam met een doffen smak tegen de ver- Ischansing terecht. Daar bleef hij een oogenblik versuft staan kijken, maar dan ging hii met een ruwen vloek Trout te lijf. Miss Howard gilde, Howard kwam i haar te hulp. Ik liep om hen heen en pro- 1 beerde de beide vechtersbazen te schel-1 den. Als belooning voor mijn moeite kreeg ik van Trout een stomp tegen mijn schou ders, waardoor ik een of tweemaal een heelen slag om maakte, 't Scheelde een haartje, of ik was in zee terecht gekomen. Gelukkig greep ik me nog bijtijds vast, maar voordat ik weer gevechtsklaar was, sloeg Timms tegen U dek. Een seconde later was h;j alweer half overeind.... Toen ik keek, lag hij op zijn knieën en stond Trout over hem heen gebogen, „Jou leelijke, vieze kwal! Doodslaan zal ik je", bulderde hij. Meteen greep 'hij één van de duiker-schoenen, dikke gummi met een zool van lood. Hij 'hief zijn arm op het volgende oogenblik 'besprong ik hem, zat ik op zijn rug, sloeg ik mijn rechter arm om zün hals, dwong meft mijn linker hand zijn hoofd voorover tot hij bijna stikte. Snakkend naar adem, telkens benauwd rochelend, trachtte hij zich uit mijn greep te bevrijden. HU rukte aan mün handen, hü schudde zich als een hond, die pas uit het water komt. Hij boog zich naar ach teren, kromde zich dan opeens weer voor over, herhaalde dat spelletje: achterover, vooroverI, achterover, voorover! De man was zoo sterk als een paard! Mün hoofd duizelde me, mün spieren stonden zoo ge spannen, dat 't was of ze zouden scheu ren. Maar juist toen ik dacht te moeten opgeven hü had zich opeen® in zün volle lengte opgericht, zoo plotseling, dat ik als een- kind mee de 'hoogte inging toen ik mün greep om zün hals voelde verelappen, zakte hi1 opeens in elkaar en bleef bewusteloos liggen. Op 't juiste oogenblik was Timms me met een stoot in zün maagstreek te hulp gekomen. „Tou- I wen.Gauw wat!" hügde hü. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1