Onze Elec. Strijkijzers Electrische Bedkruiken Ganglantaarns VAN WILLIGEN Konijns Ossentong GEMENGD NIEUWS. Een Geschenk SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 principieele gedachten-wisseling aanvaar de heffing naar de verkoopwaarde van het onroerend goed. De overwegingen, die -eertijds hiertoe hebben doen besluiten gelden ook voor landelijke eigendommen. Personeele belasting. De vroeger uitgesproken vrees, dat het gedeeltelijk opdragen van de mobilair- schattingen voor de personeele belasting aan ambtenaren in plaats van aan des kundigen voor de schatkist een aanzien lijk nadeel met zich zou brengen, is niet bewaarheid. Tot het gelasten van een algemeene herschatting van het mobilair voor geheel Drenthe bestaat geen aanleiding, daar immers voor ieder en aangeslagene telken- jare de gelegenheid bestaat, bezwaren tegen een onjuist geachten aanslag in te dienen bij den inspecteur en c.q. bij den raad van beroep. Rtfwlelbelasting. Tegen het denkbeeld, rijwielbelasting- merken na een zeker tijdstip in het belas tingjaar tegen verminderden prijs ver krijgbaar te stellen, of het belastingjaar in twee tijdperken te verdeelen en voor elk dier tijdperken belastingmerken tegen het halve tarief beschikbaar te stel len, bestaat bezwaar, omdat toeneming van ontduiking het gevolg hiervan zou zijn. Belastlngbetalen op postkan toren. Na verschillende verzoeken van ge meentebesturen als Heer, Zelhem, Rid derkerk, Zuilen, Apeldoorn te hebben me degedeeld, waarin gevraagd wordt uit breiding te geven aan de bestaande rege ling, zegt de minister, dat hij op alle ver zoeken afwijzend heeft beschikt. Hij stelt zich voor, de postbetalingen in 1931 uit te breiden tot alle gemeenten ressorteeren- de onder in steden gevestigde kantoren. Voorshands zou hij nog niet verder -wil len gaan, al staat natuurlijk vast, dat men niet jong behoeft te zijn om de openstel ling van alle postkantoren voor de beta ling van belasting te zullen beleven. Het is ondenkbaar, dat deze weldaad op den duur aan het platteland zal worden ont houden. Dr. F. M. WIBAUT. Stelt zich bij de a.s. Raads verkiezingen niet herkiesbaar. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het bestuur van de federatie Amsterdam der S.D.A.P. van dr. F. M. Wibaut een schrij ven ontvangen, waarin deze meededeelt geen candidatuur meer te zullen aanvaar den voor de a.s. Raadsverkiezingen. Binnenland. Tragisch familiedrama te Groningen. Echtelieden dood gevonden. Een tragisch familiedrama heeft zich afgespeeld ten huize van den gepensio neerden onderwijzer v. H. aan het Zui- derdiep te Groningen. Toen men sedert Zaterdagavond niets van de bewoners had gezien of gehoord, vreesde men, dat zich een drama zou hebben afgespeeld, hetgeen bij onderzoek inderdaad waar bleek te zijn. De recher che, onder leiding van den commissaris van politie, den heer S. Molenaar, brak de toegang tot de bovenwoning open en vond beide echtgenooten dood. Van een hunner was de pols doorge sneden. Men vermoedt dat de man, die aan zwaarmoedigheid leed, zijn vrouw heeft vermoord en zich zelf daarna de pols slagader heeft doorgesneden. De lijken zijn in beslag genomen. Ernstige auto-botsing bij Heino. Een dér wagens tweemaal over den kop. Zondagmiddag zijn nabij Heino twee auto's van de Zwolsche families Tamse en Schuttelaar tegen elkaar, gevlogen. De botsing was zoo hevig, dat laatstgenoem de auto tweemaal over den kop sloeg. Eenige inzittenden werden1 vrij ernstig gewond. Zij werden naar Zwolle vervoerd waar dr. Marcus de eerste geneeskun dige hulp verleende. Brandstichting in schoolgebouw te Oosterbeek. Vermoedelijk door een of moer leerlingen. Zondagmorgen te ongeveer 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de openbare lagere sohool aan de Weverstraat te Oosterbeek. Spoedig was de motorspuit aanwezig, die evenwel geen dienst behoefde te doen daar de buren en conciërge den brand spoedig wisten te blusschen. Bij nader onderzoek bleek in drie verschillende lo kalen brand'te zqu gesticht. De schade Is gelukkig gering en beperkt qtoh tot ge broken ruiten en schade aan Tioutwerk, gordijnen en kasten. De politie deelde mede, dat het vermoe-1 den gewettigd Is, dat een of meer leerlin gen'aan den brand debet zijn, daarop het bord en langs de muren met krijt geklad is. Veertien dagen geleden was er ook brand ontdekt. Onbegrijpelijk is dat zulks midden op den dag heeft kunnen geschie den zonder dat iemand er iets van heeft bemerkt Een felle brand te Weert. Driehonderd personen werkloos. Zaterdagavond omstreeks acht uur is een felle brand uitgebroken in de groote tricotagefabrieken der in de nabijheid van Weert langs de spoorlijn Eindhoven- Weert gelegen fabrieken van de firma Beeren. Door den vrij hevigeh wind greep het vuur zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet meer te denken viel, voor al omdat de brandspuit eerst arriveerde toen nagenoeg het geheele gehouwen- complex in een vuurzee herschapen was. Het geheele magazijn, waarin voor een kapitaal aan goederen geborgen was, werd totaal verwoest. Slechts een gedeelte hier van kon worden gered. Eveneens brand den de weverij, de spoelërü, de werk plaatsen en de rtiachin e -afdeeling uit, als mede het kantoor. De werkzaamheden in het bedrijf gin gen den laatsten tijd zeer vlot. Ongeveer 200 personen, waaronder vele meisjes, waren er te werk gesteld, die thans broo deloos zullen worden. De schade door den brand aangericht, wordt op vier ton geschat. ST. N1COLAAS VOOR DE BRUG EN GEEN BRUGWACHTER. St. Nicolaas heeft Zaterdag drie uur voor een gesloten brug te Schiedam lig gen wachten, terwijl geen brugwachter te vinden was. De Schiedamsche winke liers hadden een winkelweek georgani seerd onder de leuze „Koopt te Schie dam". Om het publiek op Zaterdagmiddag in de stad te houden, was St. Nicolaas met gevolg genoodigd, die te halfdrie per boot aankwam en dan per vierspan een toer door de stad zou maken. Reeds te twee uur had een groot deel van de Schiedamsche jeugd zich met res pectieve vaders en moeders langs de Lan- gehaven opgesteld, terwijl voor het ge- houw Musis Sacrum het gepluimd vier span gereed stond. St. Nicolaas liet zich wachten, want hij lag met zijn boot voor de gesloten Koe markt brug. De brugwachters hadden elL hun vrijen Zaterdagmiddag en on danks de medewerking van den haven meester mocht het eerst tegen 6 uur ge lukken een functionaris op te duiken, die in staat was St. Nicolaas toegang tot de stad te verleenen. Het overgroote deel van de toeschouwers was toen echter reeds lang huiswaarts of wellicht toch maar naar Rotterdam getrokken. Goed voorbereide roofoverval Do bankroovers te Eisden wis ten als toekomstige cliënten toe gang te krijgen. Omtrent den roofoverval te Eisden ver telde de heer Steyn, kantoorhouder der Rotterdamsche Bankvereeniging aldaar, die, zooals men weet, door twee mannen werd overweldigd, het volgende: Reeds een week geleden vervoegden beide daders, die als heer gekleed waren, zich op zijn kahtoor en gaven te kennen een rekening bij de bank te willen openen. Zü noemden zioh J. en de la O. en spraken Franseh. Verscheiden malen kwamen zij terug oui inlichtingen in te winnen en besprekingen te houden, zoodat de heer S. hen ten slotte niet meer als vreemdelin gen, doch als toekomstige clënten ging beschouwen. Dinsdag verklaarden zij verschillende wissels ter inning aan de bank te willen geven. Ook Vrijdag kwamen zij weer be sprekingen voeren, die tot 12 uur duur den. Om kwart over twaalf uur kwamen zif wederom en vroegen eenige prospecti tor inzage. Terwijl de heer Steyn huil, zittende op een stoel, eenige inlichtingen verstrekte, werd hem plotseling van achteren een slag op zijn hoofd toegediend, waardoor hij voorover viel. De heef Steyn richtte zich echter weer op en greep een der daders beet. Al worstelende wilde hij trachten een tussoheiideur te bereiken en door daarop te slaan de aandacht van de buien te trekken. Bij de vechtpartij werd de heer Steyn aan het gelaat en handen gewond, terwijl één der aanvallers een wond aan den neus opliep. Inmiddels had de andere roover achter hem een revolver getrokken en gelastte den heer Steyn terug te gaan. Men bond' hem daarna de handen op den rug, deed1 hem een zakdoek voor den mond en liet hem voorover liggen. Met een stuk koperdraad werden den heer Steyn de beenen gebonden. Eén der roovers deed' vervolgens een greep in de geopende brandkast, waarna zij het kantoor afsloten en zich verwijder den. De heer Steyn slaagde er spoedig in zich los te werken en verzocht voorbij gangers de politie te waarschuwen, waar na hijzelf bewusteloos neerviel. De marechaussees begonnen1 dadelijk met de vervolging, terwijl parket ion mare chaussees te Maastricht gewaarschuwd werden. Ook de douane weid met een en ander in kennis gesteld, zoodat spoedig de geheele omgeving onder politiebewa king stond. Het bleek, dat de daders zich naar het station hadden begeven, waar zij hun rijwielen hadden gestald. Na déze te hébben gehaald, waren zü snel in de rich ting van Geertruiden weggereden. Inder daad vond men bü het bosoh tusschon Geert/ruiden en G rans veld twee rijwielen, die later van de beide daders bleken te .zija Rijksveldwachters em marechaussees uit Maastricht omsingelden het 'bosoh, waarna men spoedig de roovers 'te pakken had.' hebben zich ingeburgerd, de aanschaffingsprijs is laag, het stroomverbruik is gering, het gemak is groot, 4.00,5.40,10.75 geheel compleet met snoer5.25 voor elec. licht, nieuwe modellen, vanaf 2.80 WESTSTRAAT Het gestolen Hollandsche geld, ongeveer 3500, werd nog geheel in bezit, gevonden, terwijl van de ongeveer 20.000 Belgische francs er ongeveer 1100 mankeerden. De mannen werden overgebracht naar Eisden, waar beiden een volledige beken tenis aflegden. Het bleken te zijn D. en De G. uit Maastricht. D. is recidivist, ter wijl de 19-jarige De G. onder den slechten invloed van D. denzelfden weg opging. Men verdenkt hen van meer misdaden, hetgeen zit echter ten sterkste ontkennen. Vermoedelijk worden zü a.s. Maandag naar Maastricht overgebracht. In het café te Eisden zün de roovers verschillende malen geweest, veranoedelü'k om van daaruit het kantoor der Rotter damsche Bankvereeniging te bespionnee- reni. Ook daar spraken zij. steeds Franseh. Reeds spoedig wekten zij argwaan, daar men bemerkte, dat zii zich steeds een bril opzetten als zü naar het kantoor der bank gingen. Niemand vermoedde echter met een paar misdadigers te doen te hebben. „De Telegr."). Oe waterstand in de groote rivieren. De Maas valt Uit G r a v e werd Zondagavond 11 uur gemeld: Sedert Zaterdagavond is de Maas voor deze gemeente 2 c.M. gevallen, de Beer- sche Maas 10 c.M. Vanmorgen wees de peilschaal bü Villa Nova (Overlaatkade) 11.05 en werkte de overlaat over ongew de helft (2500 M.) met een gemiddelde diepte van 13 c.M. Op den Elftweg staat nog 75 c.M. water. Het Hamveer (Beer- sche Maas) wordt geregeld bediend. Evenals Zaterdag was het ook vandaag een drukte van belang. De auto's en fiet sers reden maar af en aan. Het doel was te gaan zien nahr de Beersche Maas en den in de laatste dagen veel genoemden Mars- en Wythdü'k. Ook de Rijn zakt flink. Uit Arnhem van Zondagavond: De Rqn valt thans flink. Vanmorgen 8 uur werd een val van 18 c.M. genoteerd. De stand was toen 12.40 N.A.P. Zon dagavond was de stand reeds 12.30 M. N.A.P. Aan de overzüde is de val reeds duidelijk te zien, daar de boerderijen weer een omlijsting van grond of hoornen te zien geven, en enkele punten reeds ge heel boven het water uitkomen. De Lek. Uit Oulemborg van Zondagavond: De rijkspeiischaal van de Lek wees vanavond 9 uur 5.77 M. N.A.P. aan; val sedert Zaterdagmiddag 22 c.M. De gier- pont deed Zondag weer dienst Bhjft de val aanhouden, dan zal binnen een paar dagen de buitengewone riviercorrespon dentie opgeheven worden. Do Merwede. Uit Gorinchem van Zondagavond: De Merwede is vanavond zooveel geval len, dat de toegang naar de veerboot Go rinchem—Sleenwük weer geheel vrij is; de boot legde echter nog niet aan den ge wonen legger aan, doch aan do Krieken- markt. De toegang naar de aanlegplaats van de Fop Smit is nog versperd, daar het Nieuwe Werk nog voor het grootste deel onder water staat. AANSLAG OP EEN CAFÉHOUDER. Diefstal de vermoedelijke aan leiding. Zondagmorgen omstreeks 7 uur, toen de caféhouder H. in z;jn zaak in de Wever straat te Arnhem in het buffet bezig was, kwam iemand zün zaak binnen, zonder dat do caféhouder dit bemerkte. Opeens kreeg deze met een hard voorwerp eeti slag op het hoofd. Do man die eerst op den grond viel, greep een stuk hout, waarmee hij op zijn beurt dezen aanval ler, oen zekeren B. uit Dieren, te lijf ging Deze nam daarop de vlucht. De caféhou der waarschuwde de politie, die direct den dader trachtte op te sporen. In den loop van den morgen bleek, dat B. reeds dat altijd welkom is aan man, vrouw, jongen of meisje, is een doos of tuhe Purol. vroeg in een café te Doesburg was ge weest. Hü werd later te Dieren gearres teerd, doch ontkende des morgens te Arn hem te z;jn geweest. Diefstal is vermoe- delük de aanleiding tot deze aanranding geweest, daar de dader kon weten dat H. flink geld in huis had. VECHTPARTIJ TE HEERLERHEIDE. Drie vechtersbazen ln het zie kenhuis. Zaterdagavond heeft te Heerlerhelde een ernstige vechtpartij plaats gehad. Vier mannen zün met elkaar slaags ge raakt; men heeft het mes gehanteerd en revolverschoten gelost, met het gevolg dat thans drie der vechtersbazen in het ziekenhuis liggen. Een heeft een kogel in den arm, een ander een ernstigen mes steek in de keel en de derde een hoofd wond en een diepen steek in de borst. Zü z\jn er allen vrij ernstig aan toe. Verduisteringen. De houder van een te 's-Gra- venhage gevestigd effecten kantoor aangehouden. Te 's Gravenhage is aangehouden J. H., houder van het Zuid-Hollandsch effecten kantoor in de Anthonie Duyckstraat 2 aldaar en uitgever van het financieel periodiek De Beursthermometer. Hij wordt verdacht zieh te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een aantal effecten, welke hü als onderpand van een rekening courant van een te 's Gravenhage wonende dame onder zich had genomen. Over H. zün in den laatsten tijd bü de politie veel klachten ingekomen wegens het niet nakomen van aangegane ver plichtingen, zoodat reeds de politie in de dagbladen tegen zün manipulatiën had gewaarschuwd. LOOPJONGEN VERMIST. Met een bedrag van 4000. Gistermiddag werd een loopjongen van een reisbureau te Arnhem uitgezonden met een bedrag van 400.0, om dat geld op een bank te deponeeren. De jongen die zeventien jaar oud is en meermalen dergelyke opdrachten had verricht, is niet teruggekeerd en heeft zich ook niet bü de bank vervoegd. De overstroomingen bij Deventer. Uit Deventer werd Zondagavond ge schreven: In den nacht van Zaterdag op Zondag is het water van den IJssel voor onze stad nog een paar centimeter gestegen, zocdat het Zondagmorgen omstreeks 11 uur den stand van 6.61 M. hoven NAP. had bereikt. Gelukkig werd thans uit Keu len zoowel als uit Westervoort val ge meld. De dijk vóór de Hoven verkeerde Zater dagavond in een buitengewoon critieken toestand; daar is dan ook den geheelen avond en nacht onafgebroken hard ge werkt en nog in den nacht moesten in allerijl een paar duizend zakken worden gehaald, om deze, met zand gevuld, als verzwaring tegen de zwakste plaatsen de zer waterkeering aan te brengen. Dank zü de hulp der bewoners van- Steenenkamer en Hoven heeft men vannacht een catas- trophe weten te voorkomen, en thans heeft men goed hoop, dat de dijk het zouden zal. Hetzelfde kan gezegd» worden» van den Bolwerksdük, welke de Steenenkamer be schermt, en waar vandaag nog het water nagenoeg tot de kruin- stond. Ook hier heeft men de zwakke plaatsen, zoo veel mo gelijk verstevigd, en zonder onderbreking functionneert nog de bewaking. Noordelük van Deventer staat het IJs sel water van dük tot dük. De Zandweert staat geheel onder water. De Olster steen fabriek staat tot de daken der loodsen rondom in 'het water en is slechts met een roeiboot te bereiken». Ook de steenfabriek van Zendük te Wü'he staat stop; de asfalt- fabriek te Olst en de Sallandsche Vloer- zeilfabriek te Wjj'he hebben ernstig van het- water te lijden. Gisterenochtend werd uit Deventer ge meld: Sedert gistermiddag is overal val inge treden. Van dat tijdstip af isf het water hier ongeveer 9 cM. gedaald, zoodat men hoopt de gevaren- voorloopig te boven te zün. KIND MET MOEITE UIT EEN BRANDEND HUIS GERED. Eon dappere brandwacht. Zondagavond wilde de schuitenvoerder J. K., wonend» in de Wittenstraat 60, twee hoog achter, te Amsterdam, in het keu kentje van zün woning een petroleumstel bijvullen, terwijl dit brandde. Toen hü -hiermee bezig was, stootte hü het stel om, waardoor het van de rechtbank op den vloer viel. De brandende petroleum ver spreidde zich snel; in zün schrik liet hü ook nog de volle bus vallen, en nu stond de keuken in 'n oogenblik in lichte laaie. De man snielde eerst naar <le woonkamer, waar zün vrou-w was en» drie kinderen van» vijl' tot tien jaar te bed lagen. Man en vrouw pakten d-e kind-eren» op en snelden <1 «armoe de trap af en» de straat op; ook do andere bewoners van het huls, bü elkaar vüf gezinnen, konden' zich ln veiligheid stellen. Eerst toen K. en zün vrouw buiten waren' drong hot tot hen door, dat hun jongste kind, een 3-jarig meisje, dat in een ledikant in de alkoof log te slapen toon do brand- uitbrak, daar achtergelaten was. Eenige buren» trachtten naar boven te gaan om de kleine te redden-, maar zü kondon door dein dichten rook niet de trap opkomen. Eenige minuten daarna ver scheen de brandweer; de vlammen sloegen toen reeds door de ramen van de keuken en de achterkamer. Met een rookmasker voor on het vuur met een waterstraal te rugdrijvend, wist brandwacht D<> Groot de brandende verdieping te bereiken* Eerst na eenige moeite vond. hij ln de alcoof, waarin de verf' Üdfce.rvje V'-jV e.ï.V: gezicht benam, al tastend het ledikentje, en daarin het kleine kind, dat bewusteloos was. Heel gauw was hü ermee op straat. Met behulp van een zuurstof-toestel is men erin geslaagd, bij het 'kind de levens geesten- op te wekken1; daarna dn 'het voor verdere behandeling naar een ziekenhuis gebracht. Het brandje was zeer spoedig geblucoht; de achterkamer en do keuken zijn geheel, de alcoof is gedeeltelijk uitgebrand. Liefdesdrama. De 21-jarige R. had reeds ©enigen tüd kennis aan de 17-jarige mej. K. uit Rijn bergen. Vorigen Zondag was 4j echter met een ander uit geweest en terwijl de ouders naar de kerk waren», isJR. Zondag naar 'de woning van mej. H. gegrao. Toen h;j haar vroeg of de verkeering tusschen hen uit was, zeide zü, dat zü niets meer met hem te maken wilde hebben, R. haalde toen een revolver te voorschün en loste j vier schoten op het meisje. Zeer ernstig verwond snelde zü naar do buren, waar zü bewusteloos ineenzakte. Haar 21-jarige broeder kwam op het hooren van de schoten naar -het vertrek, waar de twist had plaats gehad. Toen R. hem zag binnenkomen1, richtte hü de revolver op -hem en verwondde hem aan rug en armen. Daarop is *R. heengesneld en heeft, in> een bosch op 200 M. afstanld, zelfmoord gepeegd. De heide getroffenen werden naar het St. Igmatiuszi eken-hu is te Breda overge bracht; de toestand van het meisje is zeer zorgwekkend; de jongen maakt het rede- hjk wel. Het lük vap R. is naar het tijkenhuisje te Rüsbergen overgebracht en zal heden ter aarde worden besteld. Buitenland. VERDUISTERINGEN DOOR EEN BANKIER. Van 200.000 mark. De bankier Securlus heeft zich Zater dagavond bü de politie aangemeld met de mededeeling, dat hü zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van 200.000 mk. aan deposito-gelden. Hü is in arrest gesteld en zün boeken zün in be slag genomen. SPOORWEG-ONGELUK. Een doode. In de buurt van Segovla is, tengevolge van een aardverschuiving, een spoortrein ontspoord. De machinist is om het leven gekomen. AUTO-ONGELUK. Te Frankfort a.d.M. reed Zondagoch tend een uit Neustadt aan de Haardt ko mende auto in volle vaart in een troep van zestig communisten die in optocht door de straten marcheerden. Zeven hun ner werden zwaar, 15 licht gewond. Auto in een rivier gereden. Vier dooden. Zondagnacht is een auto, waarin vier jongelui uit Segeberg zaten, te Lübeck In de Trave gereden. De auto ging onmid- dellük onder. Eén van de jongelui kwam nog naar boven en is door de brandweer geborgen. Men is er niet in geslaagd de levensgeesten op te wekken. Eerst na vele pogingen is men er gisterochtend in ge slaagd de drie andere üjken te bergen. Provinciale Staten van Noord- Holland. DE SCHADE AAN GEWASSEN DOOR STORMEN IN JUNL Reeds in het begin van Juli is het Ged. Staten van Noord-Holland gebleken, dat het nationale steuncomité Stormramp 1927, Indertüd in het leven geroepen tot leniging van den nood, veroorzaakt door de stormramp in dat jaar, bereid was, om, daartoe door den minister van binnen- landsohe zaken en landbouw gemachtigd, eon gedeelte van het in 1927 overgehou den batig saldo ter beschikking te stellen ter vergoeding van do schade aan land en tuinbouwgewassen in "Noord-Hofland geleden door den regen- en hagelstorm van 12 en 22 Juni j.1. De beide comité's, gevormd voor de geteisterde gemeenten onderscheidenlük in het Noorden der provincie en in Kennemerland, hebben daarop staten opgemaakt van de schaden, die voor vergoeding in aanmerking kwa men. Vervolgens zün staten opgemaakt van de vergoedingen, die aan de benadeel den uitbetaald zouden moeten worden, in dien de normen werden ln acht genomen, welke het nationale steuncomité Storm ramp 1927 Indertüd gesteld heeft. De totalen van de aldus gevonden vergoodin gen zün reeds dezer dagen aan do belde comité's ud hoo ter verdeeling onder de belanghebbenden overgemaakt, met aftrek van het bedrag, dat het oomlté voor het Noorden der provincie reeds uit particu liere bÜdragen had bljeongebraont. De overgemaakte gelden beliepen respectie velijk 47.388.87 en 44591.88. Aangezien op deze wüzo de benadeel den een aHeszins redelijke vergoeding voor de geledon schade hebben ontvan gen, bestaat er volgons Ged. Staten voor de beschikbaarstelling van eon bijdrage uit de provinciale kas voor dit doel geen reden.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2