1 RIJWIELEN. Piet Zweed, Tweede Blad STADSNIEUWS Vlsscherij. ST. NICOLAAS CADEAUX Vischmarkt. VAN DINSDAG 2 DECEMBER 1930 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 2 Dec16.21 uur. Woensdag 3 16.20 AANKOMST INDISCHE MAIL. De speciale trein met post en giers in aansluiting op het stoomschip Koningin der Nederlanden, zal Vrijdag morgen om 10 u. 20 van Genua vertrek ken. Aankomst Zaterdagmorgen om 9u.68 te Amsterdam O.S. BEN MOOI SUOCE& Men zal zioh herinneren, dat wij eeni- gen tijd geleden berichtten, diat ten be hoeve van een stadgenoot, wien een on geluk was overkomen, een oolleoto zou worden gehouden teneinde het mogelijk te maken een zaak voor hem te openen. Deze collecte voor den heer V. heeft de belangrijke som van 1260.65.op gebracht. Aan allen, die hieraan me degewerkt hebben, hartelijk dank! EEN NIEUW ZIEKENFONDS. Men schrijft ons: Sinds geruimen tijd worden hier ter stede pogingen aangewend, te komen tot oprichting van een ziekenfonds, zulks in verbandi met het eerlang van kracht wor den van artikel 48 van de Ziektewet. Uit de plaatselijke vakvereeniglngen, aangesloten bij het N.V.V. en Christelijk Nationaal Vakverbond, was een oomité gevormd, belast met de voorbereidende maatregelen, welke tot oprichting van een dergelijk fonds zouden kunnen leiden. Gisterenavond vergaderde wederom ge noemd oomité en 'het 'bestuur van den Helderschen BestuurderSbondde bestu ren van bet N.V.V., Gbr. Nat. Vakverbond en de Landelijke Federatie van het Zie-1 kenfondswezen waren mede ter vergade-hoogstens ring aanwezig. Uit de besprekingen met de plaatselijke besturen en de gevoerde correspondentie met genoemde landelijke vakcentralen, alsmede den Algemeenen Raad' ter bevor dering van het Zidkenfondswezen is ko men vast te staan, dat de plannen tot op richting van een Ziekenfonds in een ver gevorderd stadium zijn gekomen. De vergadering was van oordeel, dat het fonds over eenJigem tijd in werking zal moeten treden en het oomité werd opge dragen, binnen zeer korten tijd meerdere publiciteit omtrent het doel en streven van het fonds te «even. Voorts zullen met die meest mogelijke voortvarendheid de voorbereidende plan nen ten uitvoer worden gebracht. VEREEN. PEN SIOENBELAN G TE DEN HELDER. Den 12 en 19 November 1980 werden door de heeren Bruul en Tiessen, vor mende een deputatie van „Pensioenbe- lang", bezoeken gebracht bij verschillende Kamerleden. Bezocht werden de heeren Se vering, Smeenk en Suring, terwijl daar na bezoeken werden afgelegd bij d'en heer Joetoes en Mevr. BakkerNort. Door vertrek naar Genève kon de heer Colijn niet persoonlijk ontvangen, doch trad1 de heer Severimg op als diens plaats vervanger, terwijl Mevr. Bakker—-Nort voor den heer Ketelaar optrad. De heer Severing zou besprekingen houden in de anti-revolutionaire partij voor de zaak der oud-gepensionneerden, in den geest ais door den heer Colijn werd voorgestaan in „De Standaard^', rul. een procentsgewijze verhooging van allen, ge baseerd op de waardevermindering van het geld. De heer Suring zou beproeven binnen het raam der Stichting verbetering te ver kregen. De leden der vri1z.-dem. party zegden onverdeelden steun toe voor verkrijging van gelijkstelling van oud^ en nieuw-ge- pensio nineerd'en. Aan de verschillende fracties werden daarop uittreksels toegezonden van de wet van 17 Februari 1922, Stbl. no. 65, en in de begeleidende brieven verwezen naar de Wijziging der Pensioenwet (mil.) van 1902, welke wijziging plaats had 16 April 1915, Stbl. no. 192. Deze wijziging hield in, diat militairen, die na 9 Mei 1930 waren ontslagen, konden worden opgeroepen voor werkelijken dienst. Er werd dus be schikt over menschen, die feitelijk waren gepiensionneerd volgens de wet van 1902 en aan wie niet bij het verlaten van den dienst was medegedeeld, dat twee jaar later een wijziging zou komen, die hen kon nopen opnieuw in den militairen dienst te bomen. Van deze wijziging maakte de staat in 1915 dam ook gebruik en velen werden teruggeroepen. Op dezelfde motieven kan zooiets weer ge beuren. Hieruit blijkt zonneklaar, dat de bewering, dat men na pensionmeering los van elkander is komen te staan., en dus geenerlei. recht ban laten gelden, mank gaat. De staat beschikt over de menschen Van> na 9 Mei 1913 tot het 60e jaar. Daar dit feit is geschied met militairen had het ook kunnen plaats vinden met burgerlijk gepensionneerden^ vandaar dus, dat ook de eischem van die grond hebben. SPEELTUIN - VEREENIGIN G „DEN HELDER". Clubhuis afdeeling Vlschmarkt. Gisteravond in gebruik genomen. Hoofdstuk 1 van dit verhaal zouden wij gevoeglijk kunnen noemen»Naar het land der buitenste duisternis*. Als adres, waarheen wy onze schreden had den te richten, was genoemd Oranje straat 29. Niemand zal het den verslag gever kwaiyk nemen, dat hij, die in 99 van de 100 gevallen zyn terrein van actie in het centrum der stad moet zoeken, zich niet dadeiyk wist te orienteeren. Men had ons den weg gewezenlangs de Gasfabriek, dan de Jonkerstraat in, de eerste dwarsstraat links was de Oranje straat. 't Klopte als een bus. Toen wy in de Jonkerstraat liepen, dachten wy aan het woord van den heer Monhemius in de jongste vergadering van den Raad. De heer Monhemius namelijk had ge klaagd over de bestrating van de Koning dwarsstraat, en toen waren hem van alle kanten verzoeken gedaan ook eens over bestratingen te spreken. Bijvoorbeeld, zouden wy zeggende Jonkerstraat. Kuilen van een halve meter zyn er geen zeldzaamheid. Juist ging er een zware autobus voorby't moet wel goed zyn voor de spysvertering zoo'n gehos, zegt men, maar overigens heb ik liever de Koningdwarsstraat. Eerste straat links was inderdaad de Oranjestraat. Maar daarmee waren we nog niet aan het clubhuis. Integendeel, we kregen {eerst de even nummering en toen die was uitgepuzzeld 't wordt inderdaad hoog tijd, dat er verandering komt in de nummering en dat de num mers ook zichtbaar aan de perceelen komen te zitten moesten we naar de overzy. Enfin, en om kort te zyneen vriendeiyke bewoner hielp ons orwas nog eea mede-slachtoffer aan 't juiste adres, dat geenszins was in de Oranje straat, maar aan den achterkant van perceel 29, een steegje in. 't Is allemaal een weet, nietwaar Eenmaal in dit steegje, zagen wy al spoedig het keurig nette geveltje van het nieuwe clubhuis. De vlaggestok hing er uit, voorloopig nog zonder vlag, want die zou straks bij de offlcieele ingebruik name van het gebouwtje, door een der aanwezige dames worden g'eheschen. Wy vonden daar een aardig, eenvoudig, maar smaakvol interieur. Er stonden een aantal schoolbanken, een kachel, een schoolbord, er was voorts een tafel, en nog zoo 't een en ander, alles keurig in de verf. Hardnekkige pogingen om in een der schoolbanken! te komen, faalden, kan men er|boven op zitten. En dan te denken dat je eenmaal in zoo'n bank hebt geleerd van »a is een aapje dat speelt op z'n poot* of hoe het anders mag luiden. O zalige kindertyd, waarzijt gy gebleven? Maar wy moeten eerlijk zyn en dadelijk dankbaar constateeren, dat voorden ver slaggever een speoiale stoel was gerequi- reerd, die hem veroorloofde z'n werk te doen. Verder waren er, voor zoover de plaatsruimte het toeliet, stoelen voor de genoodigden. Er waren in het lokaal een aantal dames en heeren. Vooreerst: de raadsleden mevrouw DekkerKlik, de heeren Eijl- ders, de Boer, de Nijs, later ook de heer van der Vaart, de directeur der Water en Lichtbedrijven, de heer Teune, voorts bestuursleden van de vereeniging »Speel- tuin den Helder*, en de afdeeling Visch- markt, diverse ouders, enz. Schrifteiyk bericht van verhindering was ingekomen van het College van Burgemeester en Wethouders, en den heer Monhemius, terwyi de Commissaris van Politie, de raadsleden Van Loo, Meyey en Minnes mondeling hadden medegedeeld niet in staat te zijn heden avond aanwezig te zyn. Openingswoord van den voor zitter. De Voorzitter der afdeeling, de heer H. Kwast, riep den aanwezigen het welkom toe, waarbij hy dank bracht aan de pers voor haar steunen,)de Commissie van arbitrage, die bezig is het gerezen conflict in goede banen te leiden, dat met goeden wil is op te lossen. Wy staan, aldus spr., op het oogen- blik voor een groote gebeurtenis: de afdeeling Vlschmarkt gaat haar clublokaal openen, een eigen clubhuis, waar zoo lang om geroepen is, en waar de kinderen zoo naar verlangden. Zelfs de moeders of vaders kwamen by de bestuursleden aan de deur om te vragen wanneer hun kinderen nu toch eintleiyk naar de club avonden konden. Het bestuur van de af deeling Vlschmarkt beloofde, dat dit spoedig in orde zou komeneen schrijven naar B. en W. had evenwel geen resul taat, het College kon geen localiteit voor het beoogde doel vinden in het centrum van de buurt Vischmarkt. Wel was het College bereid tot medewerking door het afstaan van banken, tafels, een kachel enz. Het bestuur van de afdeeling Visch markt ging aan het zoeken, en weldra vond het een localiteit, die voor het doel zeer geschikt was. Deze moest evenwel gehuurd worden, door de heeren O. Bot en R. Kalf, de bestuurders der afdeeling. Het lokaal zag er vreeselyk en onoogelijk uit, de vloer was weggezakt en ondeug delijk en moest woroen opgehoogd en vernieuwd. Het lokaal moest worden ge schilderd, een windhokje gebouwd, enz. Dit alles kostte veel geld, maar het be stuur heeft niet geschroomd de handen uit de mouw te steken om het onoogelijke vertrek tot een medern clubhuis om te tooveren met electrische verlichting, enz. Wy zouden natuuriyk niet zoo ver ge weest zyn als niet het College van B. en W. ons gesteund had, alsook de Directeur van Gemeentewerken, die ons van de eene school naar de andere ge leidde om ons te helpen. U ziet, er is gewerkt. Ook de Directeur der Water en Lichtbedry ven is ons ter wille geweest, menschen en deze steun wordt mede op hoogen prijs gesteld door ons. Wanneer aanstonds onze vlag door mevr. Kalf zal zyn geheschen ten teeken, dat het Clubhuis in gebruik is genomen, zyn wy nog niet klaarde steun van het publiek is noodig. maar in hoofdzaak die van B. en W. en de gemeenteraadsleden, en wel voor een speeltuin in deze buurt. Op 't oogenblik in dit jaargety kan het kind niet buiten spelen, daarvoor is thans het Clubhuis aangewezen. Maar straks als het tegen den zomer gaat, gaat de jeugd naar buiten en dan is de speeltuin noodig. Daarom doen wy een ernstig beroep op U, College van B. en W. en raadsleden, helpt ons ook aan een speel tuin inet toebehooren, want het is in deze afdeeling noodig. Nadat de secretaris mededeeling bad gedaan van de ingekomen berichten van verhindering (hierboven al vermeld), sprak de heer Sanders, bestuurslid van de Vereeniging, een woord van ge- lukwensch tot het afdeelingsbestuur. Hy prees de voortvarendheid van dit bestuur, waardoor het mogeiyk is geworden, dat dit clubhuis tot stand kwam, en hy hoopte dat, als straks aan alle misverstanden, verkeerd begrypen enz., een einde is gekomen, men gezamenlijk de schouders zal zetten onder het mooie werk van de Vereeniging. De clnbvlag geheschen. Nu had de plechtigheid plaats van het hysohen der vlag een witte ster op blauw fond. Mevrouw Kalf verrichtte dit en natuuriyk werden thans ook voorberei dingen gemaakt de plechtigheid door een heildronk te bezegelen. Slotwoord van den heer Kwast. Dames en heeren, aldus nam de heer Kwast hierna weder het woord, ons club huis is nu geopend. Nu verlang ik van de leden, dat ook zy ons hun steun vsr- leenen en tevens zullen trachten leden en donateurs aan te werven voor de af deeling Vischmarkt. De contributie be draagt 15 cent per maand, waarvoor men tevens een clubblad ontvangt. Rest nog te vermelden, dat de firma Gebr. Dros te Texel, vertegenwoordiger de heer H. Dito, Kroonstraat, ranja voor de kinderen beschikbaar heeft gesteld. De banketbakker, de heer Buisman, Breewaterstraat, gaf 5 groote blikken speculaas, die op de clubavonden zullen worden uitgedeeld. Ook zyn wy den heer Hagedoorn dankbaar voor den eerewyn, die hij ons geschonken heeft, de heeren Dallinga, Pronk, banketbakker, Ames- foort voor de palm, Kolster, de familie Auwer en de dames van de bestuursleden. Hiermede, aldus spr., zyn wjj aan 't eind van onze openingsplechtigheid en dank ik allen voor hun aanwezigheid, in het bijzonder de autoriteiten, hopend, dat deze avond goede vruchten voor het Speeltuinwerk van de afdeeling Visch markt zal afwerpen. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX". Forline wike Snjeon hfllde boppeny- nea selskip „Musis Sacrum" syn earste gearkomste ijn dit winterhealjier. De foarsitter, de hear J. van Gorkum, iepene om sahwet ketier oer achten de for- gearirnge. Yn syn iepeningswird brocht hy ek noch efkes nèi foaren it forstjerren fen Piter Jelles. Koenen wy, sei de sprekker, net oan him tinke as polityk persoan. den wolle wij det dochs dwaen as Frysk skriuwer en dichtert Fierder hjitte hy fensels it bistjür en de spylders en spylsters fen Skagen, it bistjür fen de Grinser foriening, de le den fen Gsbert Japicx en de gasten hertelik wolkom, om dernei nei foaren to bringen de krêft fen üs memmetael en it moax je det Fryslan jowt. Det it Fryske Folksliet hjir op folge sprekt fensels. Hjirnei krige it wird, de hear R. v.d. Laan, de toaniellieder fen de Skagers, om for de oanwêzige net-Friezen yn it LeechlAnsk forklearring to jaen fen it stik det yn it Frysk opfierd wirde scoe. Far alles is it uedich, sei de hea v. d. Laan, det men, om dit toanielstik te bigripen, earst kinne moat it toanielstik det oan dit foaröfgiet, nammentlik >Der wier ris* Yn „Der wier ris" wenje op in pólle boer Jensma en syn beide dochters Saep en Jisk. De earste, dy by heit thüs wier, de mem wier dea, die de hüshfllding, wylst de oare yn 'e stêd studearre. Murk, in boeresoan, hie forkearingmei Saep do 't Jisk üt de ütêd thüskaem. Om 't beide graech skake, Murk en Jisk, wirdt oan det spil folie oandacht skonken, sa seis det Saep er ik oan bigjint. Dizze léste sjucht det de forh&lding twisken hjar en Murk net detishwetas eask stelden wirde mei for jonge minsken dy it mei elkoar miene en bislüt om Murk op to jean for hjar sister. As se ris op in joun byelkoar sitte en se docht in forkearde set op 't skaekboerd en er wirdt hjar attint op makke det de stikken net tobek pleatst wirde meije, den seit hja, as it yn in skaekprobleem net rnülk is, det it hjar for in libbens- probleem wol neadsakelik taliket, hwerom hjar bislüt fêststiet om Murk op to jaen for Jisk. As den it doek op giet for »Peaske« den binne Murk en Jisk boaske en wenje op 'e pleats fen boer Jensma dy mei syn dochter Saep op in oar plak wennet. Er blykt den det de jonge frou altyd noch tinkt oan it offer det hjar sister brocht hat, en hja raient, nou 't hjata bisinning komt, det se dit nea oannimme moatten hie. By Murk binne yn tsjinst Sake en Berber, dy't ek al by Jensma wennen, en dy 't ek yn in hüske op 'e pólle tahfilde, wylst op in oare boerkery frou Ytsma, nyboerswiif, büzet. De earsten, dy 't de beide dochters fen Jensma opgroeid sjoen ha, en meilibje yn alles hwet op de boerkery pleats fynt, sjogge en flele ek wol det de forhftlding twisken de jonge ljue net goed is. Nyboerswiif, det in rabbelsküte is, en dêrtroch eltsenien tsjin elkoar opset, wirdt den ek troch Berber, dy 't soks net fèle kin, op inkear as se werris komt, om to penfiskjen knap to plak set. Ek de Aid boer Jensma, dy 't utfen- i^aarvan huzjen komt, sjucht al gau det de saek Helaas y^ren de brijz<en M net'ïn 'e hea^ is en by blslOt den ek om Saep komme to litten opdet dy de saek wer yn oarde meitsje kin. Saep komt den ek en just op in moment det Murk en Jisk in pynlik ünderhAld hawwe, yn hokker ünderhAld Murk oan Jisk freget, him de reden to sizzen hwerom sy him net mear de ljeafde jowt dy der wier yn it bigjin fen hjar boaskjen. It trédde bidriuw fine wy Sake yn in filosofyske biskóging tsjiu de geit by in hikke, midden yn 't lAn, dér 't effen let ter Berber, en wer effen letter, Jisk ek komt. As Berber en Jisk foart gaene komt nijboerswiif gau Sake uttohearren mar dizze jowt hjar sa 'n biskie det se kwea foart giet. In hoartsje dérnei komme Saep en Jisk ek by de hikke, en as Saep den forklearret det sy noch fen Murk hfildt mar det Jisk hjar gjin greater plezier dwaen kin as by Murk to bliuwen, oindet sy wit det Murk alinne fen Jisk hflldt, den is it iis britsen en as it den ek noch Peaske is den bigripe hja det dit ek for hjarren in nije opstftnning bitsjut. Fensels is dit hiel yn 'tkoart de ynhAld fen it stik. My foldwaening meije de toaniellieder, spyl ders en spylsters op dizze joun tobek sjen. Jonge hwet hawwe de minsken mooi spile. We hoopje den ek det we hjarren it folgjende jier wer yn 'e Helder sjén meije. Det de oanwézigen it mei de foarsitter iens wierne da 't dizze de Skagers bitanke, bliek üt it hantsjeklappen. Gesellich dounsjen, det ünder lieding stie fen de hear Polak, en det sahwet dürre ont melkerstiid ta wier it bislüt fen dizze best slagge joun. Zaterdag JJL meldden we, dat de Ter- wachting omtrent de sardienvisschorij tamelijk, koog gespannen was en dat men dat baseerde op bet feit, dat in de garna- lenkuil nogal wat van die visckjee waren gevangen. -De vloot trok er 's avonds voor een groot deel op uit, maar belaas bet resultaat was zeer pouver en de verwachtingen werden teleurgesteld.. Visscberö is nu eenmaal een stuk on zekerheid en de vissoher laat zich daar door wel teleurstellen, doch niet ontmoe- digen en do hoop blij fit bij hom levendig, dat de kans wel weer eenmaal zal keeren en htl is zich bewust, dat niet één slag de boom niet valt. Garnalen waren er Zaterdag genoeg. Men veronderstelt, dat do garnalen, zooals elk najaar als do koude in aantocht is, van Zuiderzee naar dieper water trekken. Daarvan profiteeren dan onze visschers. Ruime sorteering op het gebied van Het voordeeilgst bi] door de grootte vangst kon het bedrijf nog loonend zijn. Haring werd er Zaterdag iets meer aan gevoerd, die, door de ongeregelde kwali teit, nog per kist werd verkocht. De op brengst per kist was echter niet hoog en de prijs werd waarschijnlijk beïnvloed door den altijd minder voorultzioht bie dende Zaterdag en misschien ook door dien op de Zuiderzee wat vangst was ge meld. Bovendien schijnt de consumptievraag naar bokking in dit gedeelte van het jaar niet zoo groot te zijn, althans steeds min der dan in hst voorjaar. IE WINTEROONCERT DOOR HET STEDELIJK MUZIEKKORPS. Directeur Joh. F. Pala. Op Zaterdag 29 Nov. 1930 in „Casino". Dit oonoert is mij bijzonder meegeval len, de critiek heeft er toe medegewerkt, dat verschillende misstanden zijn wegge nomen: als nu de 2e en Be clarinetten ook eens gaan studeeren zooals de solo- ciarinet heeft gedaan en nog wel zal doen, zullen de vooze tonen als: 1-gestreepte bes. a, as, g, fis, f, wel helderder worden; ieder lid moet het een eer achten lid der kapel te wezen, en door flinke studie (vooral heele noten, waardoor de toon goed en gaaf wordt) is er geen kwestie van, dat men het Stedelijk zal overvlieu- PASTOOR TH. MOLENAAR. Zondagochtend heeft de zeereerwaarde heer Pastoor Th. Moleman, zijn eerste kerkdienst geleid in de oud-katholieke kerk in de Langestraat. Het kerkgebouw was geheel gevuld, zoo wel door gemeente-leden als anders-den- kenden en ook door oud-katholieken uit Egmond aan Zee, waar Pastoor Moleman een viertal jaren Kapelaan was. In Eg- mond a. Zee is de grootste oud-katholieke gemeente van Nederland, deze gemeente telt ruim 1800 leden. Evenals den vorigen Zondag, toen Pas toor P. J. Jans zijn laatsten Dienst leidde, waren ook nu het College van B. en W. vertegenwoordigd; Burgemeester Dries- sen en wethouders E. J. Bok en P. A. Smits. Ook was er een vertegenwoordig ster van de Doopsgezinde gemeente. De volgorde van den dienst had een plechtig feestelijk karakter. De organist, de heer A. H. de Hoogh, opende de plech tigheid met de A-dur Prelude en Fuga van J. S. Bach. Het koor had vier-stem- mige liederen ingestudeerd op toepasse- lijken tekst, waarvan de_muziek gecompo neerd was door den heer De Hoogh, en de gemeente zong een feestlied, op woor den van den heer N. Rijkers alhier. De Pastoor uit Egmond aan Zee, de zeereerwaarde heer B. A. v. Kleef, woon de, ter eere van zijn oud-kapelaan en ter inleiding in de nieuwe gemeente, den kerkdienst in zijn geheel bij. Tevens hield hij de predikatie voor dezen bizonderen Zondag. Met enkele zeer goed gekozen woorden, riep hij bij de aanwezigen het verleden terug en herinnerde hen aan den ouden grijzen herder, Pastoor P. J. Jans. Een nieuwe aera was echter nu ingeluid en de schoot der aarde zal nog vele ge wassen verborgen houden, die, voor den arbeid van den nieuwen, leider, Pastoor Moleman en met medewerking van de ge meenteleden, in de toekomst zullen ont kiemen en tot schoonen bloei zullen ko- iflen. Voor het beëindigen van den kerkdienst sprak Pastoor Moleman de aanwezigen toe. Voor alle voorbereidingen voor dezen dag, waaraan vele leden der kerk hadden meegewerkt, zeide hij hartelijk dank, ook het koor voor den zang en tot slot richtte hij een woord van erkentelijkheid en dank tot Burgemeester en Wethouder, die hem de eer hadden aangedaan, bij zijn intrede in deze gemeente te willen aanwezig zijn; spreker wist dit hoog te waardeeren en stelde dit zeer op prijs. Door de leden van de Jongelieden-ver. „Sursum Corda" werd deze toespraak be antwoord met het vierstemmig zingen van het „Groot Gloria" van D. Bortmiansky. Des middags was er in de Pastorie receptie, welke door de meeste gemeente leden bezocht werd. De Jongelieden-ver. „Sursum Corda' had Maandagavond een begroetingsavond belegd, waar vele leden der kerk aanwezig waren. Het moge den nieuwen Pastoor met zijn gemeente goed gaan. VOOR HET DORUS RIJKERSFONDS. Door een onbekenden gever werd bij de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., al hier, een bedrag van 240.gestort, ten behoeve van het Helden der Zee-fonds „Dorus Rijkers". De zaal was tjokvol, ook het 'balcon mooi bezet en, o wonder! ('t was Zaterdag avond) een hoogst beschaafd en aandach tig publiek. Een paar jonge luidjes in de gang waren) soms even luidruchtig. W eest toch wijzer en wondt toch eens een be schaafd merisch, gij gooit den naam der veeeniging te grabbel, en dat verdient zij heusch niet, niet waar? Om even 8 uur opende de voorzitter den concertavond met de mededeeling, dat de hïeer A. Krijgsman niét zou mede werken, en de heeren Pala met Arie D. v. d. Weg hem zouden vervangen. Het tooneel was nu een bosch* wat zeer goed was gezien, de 'harde geluiden van een harmonie-orchast werden daardoor 50 verminderd. No. 1: de Jubileum-marsch van Joh. F. Pala, is van den zomer reeds besproken. Bij den inzet waren de pistons erg on zeker; plankenkoorts? Kom kom, niet bang wezen, dat schaadt. Het trio was heel goed 't overnemen in mineur 'beschaafd; Con fuoco zeer flink; 'n goede vertolking. Daarna als no. 2 'n. mooie Fantaisie „Freischütz" van M. J. H. Kessels. In het 4/4 allegro met de althoorns was het even niet pluis. Het 4J4 andante was zeer goed 2e gestreept g, piston niet te forsohi aanzetten, Cadenza zeer goed! 2/4 all.: tuba goed, 4/4 andante: de tuba was even te kort van toon; even meer geluid geven, de begeleiding was zeer beschaafd; 4/4 moderato: hier was even wat zweving, de es-clarimet was daar aan den lagen kant. Recitatief goed, 2/4 jagerkoor ook goed, 4/4 andante (gebed) tussehenstem- men eventjes ongelijk, anders zeer goed. 3/4 allegretto: het bollige waldhoorn-ge luid. was hier niet aanwezig: ze zijn er wel niet, maar schaf ze dan aan. Heusch, 't kan wel. In Alkmaar heeft -het Stedelijk ze toch ook, en dat zijn toch ook dilettan ten. Als de wil er is, is kunnen nabijBas soms even ongelijk, anders een zeer be schaafde uitvoering met correcte tempo's. „Liebe und Leben", een pracht wals van Alb. Rossoro, was no. 3. Daar heb ik van genoten* bepaald een zeer beschaafde uitvoering. 4/4 allo.: basso's goed. 4/4 allegretto: gavotte ffintjes. No. 1. Zeer goed, crescendo; in de 2e reprise kon 't staccato even beter. No. 2. Crescendo en decrescendo's waren zeer goed. Tusschen no. 2 en 3 werd te lang gewacht; er staat toch zeer zeker Volti Subito (vlug omdraaien). Piccolo een paar nootjes te laag. Altijd oppassen 1 'n piccolo is een gevaarlijk instrument. No. 4. Piston mooie heldere toon. 't Napikken wat te stijf. No. 5. Bas was slordig, piston even te vroeg. Coda in 't begin wat slor dig, maar dit herstelde zich spoedig. Alles was geheel af. Bravo 1 't Quartet Wagner, arrangement J. Ord Hum© (no. 4); ik zag en hoorde er 5, wat beslist niet storend klonk, 't Was steun voor de Ie piston, wat noodig was, want die kreeg een broekje aan! Toch zou ik er voorloopig directie bfii nemen ,'t is zóó hoogst gevaariijik, 't zijn geen vaklui, maar dilettanten! Een volgend maal een beetje meer nuamceeren! De tuba's in die vlie gende Hollander was zeer mooi, maar de begeleiding wat te sterk, de 16e loopjes wel zwaar, maar ge hebt er u flink door geslagen. Als men beter op de loiamce's gaat letten, wordt dit een zeer mooi quar tet: heel goed' gewerkt, heeren! No. 5: „Andante" uit de 5e Symphonle van .L. v. Beethoven. Schrik niet! Als Beethoven nog leefde, zou men het niet gewaagd hebben zijn goddelijke Sympho- Den' milden gever wordt namens hetnieën voor harmonie orchest te arran- fonds hartelijk dank betuigd. geeren; luister maar eens naar het Con-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5