zal aankomen, melden. Zooals te begrijpen is, ziet de jeugd reeds vol verwachting den Zaterdag tege moet op Woensdag- of Vrijdagavond gehouden zal worden. Men kan de beschikking krijgen, echter dient nog even opgegeven, welken avond van het lokaal gebruik gemaakt zal wor den. De heer Kuiken dringt, wijzend op het pasgebeurde ongeluk, aan op vaststel ling van een maximum snelheid in Bree- zand. De Voorzitter herinnert er aan, dat Ged. Staten er eenige jaren geleden niets van wilden weten. Kort geleden heeft de heer Van der Ham hetzelfde ver zoek gedaan. Toen is er weer bij Ged. St. op aangedrongen. Men zal nu af moeten wachten. Echter zal die max. snelheid zeker niet vastgesteld worden voor wegen, waaraan huizen staan, die een voortuintje hebben. Er is aanvraag gedaan voor den Zwarteweg. Daar de heer Kuiken ook klaagde over het onbesuisd rijden, merkte de Voorzitter op, dat over Naastepad of zijn zoon nooit klachten komen. N. was al van plan, den jongen, die het onge luk veroorzaakte, te ontslaan. De heer Kuiken verheugt zich over d< n bouw van de Kath. kerk, die het aan zien van Breezand zal verhoogen, doch vindt het niet goed, dat beide kanten van den weg volgegooid worden met bouw materiaal. Met een beetje goeden wil kan dat best aan één kant gehouden worden. Het verkeer wordt nu belemmerd. De Vooihzitter zegt toe er eens naar te zullen kijken, doch wijst er op, dat de heer Kuiken zich eigenlijk in dit geval tot den Dijkgraaf behoorde te wenden. De heer Komen vraagt of B. en W. de behandeling van het P.E.N. in de Prov. Staten gevolgd hebben en of zij daarin geen aanleiding vonden, opnieuw stappen te doen om de tarieven herzien te krijgen. De Voorzitter zegt, dat hij hier aan nog eens zijn aandacht wil wijden en zich tot de commissie zal wenden. De heer Komen dringt er echter op aan dat men zich onmiddellijk zal be raden. De heer Lubbert verzoekt den bur gemeester in dit verband eens mee te deelen wat men ondervonden heeft bij den bouw van de transformatorhuisjes. Voorzitter doet dit. Zooals men weet moet de gemeente 9.3% van de kos ten betalen en heeft er dus belang bij, dat deze zoo laag mogelijk zijn. Men heeft hem echter het volgende verteld. Tot in* schrijving voor den bouw van bedoelde huisjes zijn ook ingezetenen uitgenoodigd. De heer Hoep was met 8.800.de laag ste. Ook de heer Jonker vcs niet veel bo ven dit bedrag. Andere inschrijvers gin gen tot 5600.—. Van het P.E.N. is men toen bil Hoep geweest en men heeft hem gevraagd of hö zich niet vergist had, of hij wel hieraan en daaraan had gedacht. Tenslotte heeft de heer Hoep zich laten verleiden tot verhooging van zijn inschrij ving met 400.— en is dus gegaan tot 4200.—. Toen zei men in Bloem endaal: ze weten het daar zelf niet, dus gunnen vvü het maar aan een ander, terwijl wij er zeker van zijn, dat Hoep, al had hij te laag ingeschreven, het werk zeker goed opgeleverd zou hebben. De heer Lubbert vindt het gewoon weg gemeen, om eerst den heer Hoep in overweging te geven ofn de inschrijving te verhoogen en dan te schrijven, dat het Hem niet gegund wordt De heer Kooro zou de heeren inBloe- mendaal eens onder het oog willen bren gen, hoe het toegegaan is. De heer StammesZe zeggen eenvou dig »Wij bouwen*. We hebben ook al voorgesteld »Geef ons bestek en teeke- ningen maar, dan zullen wij het wel laten uitvoeren*. De heer Kuiken vraagt of er geen hooger beroep is. Voorz. merkt nog op: >We zijn afhan kelijk, omdat we den stroom van het P.E.N. afnemen*. De heer Komen zegt, dat Ged. Staten geen voldoenden grond weten aan te geven voor de hooge tarieven. Zij beroepen zich nu op den minister, die ze goed keurde. De voorzitter van een opponee- rende gemeente werd zelfs van onoprecht heid beschuldigd. Voorzitter geeft aan den heer Komen de toezegging, dat hij zal zien wat er te doen valt, en daar niemand meer het woord verlangt, sluit hij de vergadering. VAN EWIJCKSLUIJS. Onze plaatsgenoot, de heer J. A. W. Bos, in het begin van dit jaar te werk gesteld als teekenaar bij de Zuiderzee werken, is met ingang van 1 December benoemd tot buitengewoon opzichter bij den Dienst der Zuiderzeewerken met als standplaats Anna Paulowna (Oostpunt). SINT NIOOLAAS. Evenals voorgaande jaren heeft ook dit jaar de oommissie, belast met de voorbe reiding en regeling van het Sint Nieolaas- feest zich weer bijtijds gekweten van de haar opgedragen taak. Nu de geheele re geling voor elkaar is, werd ons vergund, daarvan een en ander mee te deelen. Ofschoon de middelen ditmaal niet zoo ruim hebben gevloeid als vorig jaar, zal toch weer prettig feest kunnen worden gevierd. Het feest zal Zaterdagmiddag worden gehouden in de zaal van den heer Wai- boer en vangt om half twee aan. Er zal aan worden deelgenomen door alle kinde ren, ter school gaande in School Dl te Oostpolder, benevens door de jongere kin deren, welke tot dit rayon kunnen worden gerekend, tesamen een 140-tal. Behalve de gewone versnaperingen, enz. aan de kinderen te verstrekken, zullen ook weer enkele leuke films worden ver toond, terwijl Sinterklaas, die geruimen tijd in onzekerheid heeft verkeerd, of hij ditmaal wel den tijd zou kunnen vinden, zelf medé aan het feest deel nemen, thans berich gezonden heeft dat hij hoopt weder om eenigen tiid tusschen de kinderen te kunnen vertoeven, 0» welke wijze hij hier kon hij echter nog niet den put, de moeilijk vol te houden echo- toon, was superieur van weergave. Kort om, het was een geslaagde avond. WEDEROM ARBEIDERS ONTSLAGEN WIER1NGEN. Hlppolytushoef. WONINGBOUW EN VERBOUWING. Naar wij vernemen gaat de heer H. Smit zijn zeegraspakhuis te Hippolytus- hoef verbouwen en tevens inrichten voor autogarage. De verbouwing is opgedra gen aan de heeren Gebrs. Boersen, aan nemers alhier. De heer S. Droog, te Den Oever, heeft zijn woon- en winkelhuis uit de hand ver kocht aan den heer S. J. V. Koorn, aldaar en de heer D. O. Verfaille te Den Oever heeft zijn woon- en winkelhuis annex schoenmakerij uit de hand verkocht aan den heer S. Jacobus Bakker aldaar. EEN JUBILEUM. De heer S. P. Wigbout, lid der firma P. J. Wigbout, kruideniers enz., welke 50 achtereenvolgende jaren zijn cliëntele te de Elft, Oost- en "Westerklief de Hoelem en Westerland, heeft bezocht en met zijn duwkarretje zijn verkochte waren rond bracht, heeft per 1 December j.1. zijn werk neergelegd. Als een bijzonderheid mag zeker wel vermeld worden, dat Wigbout, niettegen staande het moderne snelvervoer, al deze 50 jaren zijn werk loopende verrichtte: Van harte hopen wii, dat hij van de wel verdiende rust, alhoewel hij nog in de zaak is, zal gemeten. Het jubileum werd huiselijk herdacht en de jubilaris werd feestelijk in de bloemetjes gezet Den Oever. MARTHA-VEREENIGING. Dinsdagavond had in het Tehuis voor Zuiderzeewerkers „Land in Zicht" te Den Oever een intieme bijeenkomst plaats van de leden der „Martha-vereeniging", ter wijl ook niet-leden waren uitgenoodigd. Er is j.1. Woensdag wederom personeel uit de smederij ontslagen, benevens eniiige grondwerkers, en wij vernemen, dat er thans ongeveer nog 60 man werk zaam is op het werk van de Amsterdam- sche Balast-Mij. SCHAGEN De polder Behagen verkoos tot Hoofd- inigieliand van de Schager Kogge den heer A. Grootee te Schagen, zulks in de plaats van den heer D. Smit, die bedankt heeft TEXEL. NATUURVERSCHIJNSEL. De heer Ir. M. D. Dijt, Landb.-ingen. te Eierland, maakt melding, dat door hem Zaterdag 29 Nov. van 2 uur tot 2.60 drie regenbogen, gelijktijdig zijn waargeno men; een gewone met een straal van ongeveer 41 graden, een met een straal van 39 gr. en een derde met een straal van ongeveer 41 gr., doch met een hooger liggend middelpunt. Volgens de meening van den heer D. is de 8e regenboog ont staan door de terugkaatsing van het zon licht op het spiegelgladde oppervlak van de Waalenburger watervlakte; waardoor de regen en de wolken boven Eierland door 2 zonnen werden beschenen, de echte zon en haar spiegelbeeld. Aangezien de heer Ir. Dijt van dit ver schijnsel verslag zou willen uitbrengen aan het Kon. Meteorol. Instituut, geven we ieder, die dit zelfde verschijnsel waar nam, in overweging dit even aan den heer ir. Dijt te Eierland, te melden* zoo moge lijk met opgave van de plaats, waar zij zich bjj waarneming bevonden en een schetsje van de uitgebreidheid der regen bogen. SCHOOLBOUW TE OUDESCHILD. In den Raad van heden komt eindelijk totV alle"hoeken" metTe-1 .lang aangekondigde.school- langstelienden gevuld toen de keer Franck ^ne^de^ifnen raad jOJq worden goedgekeurd, zal het gebouw wor den opgetrokken op een perceel aan de Havenstraat, dat voor dit doel reeds eer der is aangekocht Het zal een gebouw worden met drie lokalen, terwijl de zolderruimte zich zal ieenen voor onderricht in handenarbeid. de aanwezigen welkom heette. Na het begroetingswoord zongen aanwezigen een lied, begeleid door orgel spel van den heer Êchoustra. In den loop van den avond werden nog liederen gezongen door mevr. Sohoustra, waarbij de heer Sohoustra haar begeleidde. De heer Finkensieper las voorts een christelijke legende voor, welke met aan dacht door het publiek werd gevolgd. De bekende „Driehoekmeisjes" droegen een zangstukje voor, waarbij ieder van de meisjes een onzer provincies voorstelde. VERBREEDING 8CHILDERWEG. Naar wij vernemen bestaan er plannen, om opnieuw tot verbreeding van een ge deelte van den Schilderweg over te gaan. Wegens vertrek van mevr. van Varik, van aen öcnuaerweg over ie gaan. moest een nieuwe presidente worden ge- betreft nu het weggedeelte, gelegen kozen, waarbij de keus viel op mevrouw tusschen de boerderij, bewoond door den Brouwer. Ook werd een verslag voorge lezen over de werkzaamheden der ver- eeniging in het achter ons liggende tü<T- vak, terwijl ook datgeene wat nog gedaan moet worden, werd besproken. Tijdens dezen avond werden nog ver schillende liederen gezongen, w.o. het Clublied. Het bestuur van de Martha-vereeniging mag op een welgeslaagden avond terug zien. ,DE VERDWIJNENDE ZUIDERZEE". Door de Vereeniging van Directeuren van Electriciteitsbedrijven in Nederland is voor het komende jaar een prachtige maandkalender uitgegeven, waarvan de illustratie betrekking heeft op de ver dwijnende Zuiderzee. De platen, waarmee de 12 maandbladen werden versierd, zijn reproducties van schilderstukken van den kunstschilder J. v. d. Linde en brengen verschillende ge deelten van de Zuiderzee in beeld, zooals eenige havengezichten, enz. Ook voor de visscherij zijn eenige plaatsen ingeruimd, terwijl bovendien de Zuiderzeewerken niet vergeten zijn. HET SINT NICOLAASFEEST TE DEN OEVER. Naar wij reeds eerder vermeldden or ganiseert de Vereeniging tot Bevordering van het onderwijs op het oostelijk deel van Wieringen ook dit jaar wederom het ge bruikelijke St. Nicolaasfeest voor de kin deren der scholen te Oosterland en Den Oever. Vrijdagmiddag precies half 2 zal daartoe Sint Nioolaas en zijn zwarte dienaar wederom per stoomboot in de werkhaven te Den Oever arriveeren. Hij zal daar een vurig voor'hem gereed staand ros bestijgen en, gevolgd door de schoolkindereu tot en met den leeftijd van 9 jaar door Den Oever trekken om bij de Cantine der Zuiderzeewerken af te stappen. In de zaal der Cantine wordt in tegen woordigheid van den Sint en zijn knecht den kinderen een feestje bereid, geduren de hetwelk eenige aardige kinderenfilms zullen worden vertoond en de Sint de ge bruikelijke cadeaux zal uitreiken, terwijl de kleinen op versnaperingen zullen wor den onthaald. Des avonds 6 uur van den zelfden dag vindt het feestje voor de schoolkinderen boven 9 jaar plaats, eveneens in de zaal der Cantine. Sint Nicolaas en zijn knecht zullen ook des avonds eenigen tijd het feest met hun tegenwoordigheid vereeren. In het Recratiegebouw voor Zuiderzee werkers aan den Gasthuisweg te Den Oever trad Dinsdagavond de declamator, de heer H. Volten, uit Utrecht op. De zaal was goed' bezet met belangstellenden, die blijkens hun applaus ten zeerste hebben genoten. Trouwens zijn stem-teohniek dwingt bewondering af. In het slotstuk uit „Josef in Dothan", een treurspel van Joost van den Vondel, kwam dit het zui verste uit. De stemmen van Simeon, Levi Josef en Ruben, hadden ieder hun eigen klank, waardoor de voordracht zeer leven dig werd. De bekende klacht van Josef uit heer P. Kooij en Burgzicht. Met de verschillende eigenaars zijn over aankoop van grond reeds onderhandelin gen gevoerd. Volgens de raadsagenda komt heden deze wegverbreeding in den raad ter be spreking. NED. HERV. GEMEENTE. Te Den Burg werden in het kiescollege van bovenstaande gemeente benoemd ae heeren G. Schmidt en Joh. Kikkert, in- plaats van den heer D. Mets, die over leden en de heer K. Eeldering, die naar elders vertrokken was. Te Cocksdorp werd in de plaats van wijlen den heer P. Zeijlemaker tot kerk voogd benoemd de heer J. de Waard. De aftredende kerkvoogden werden herkozen en tot lid van het kiescollege de heer R. Prins gekozen. Tot notabel werd benoemd, inplaats van den heer H. Dob, die zich niet herkies baar stelde, de heer Buisman. Tot stoker-machinist bij de T.E.M. voor bovenstaande betrekking is benoemd de heer Jb. de Vries van Den Helder. VERHURINGEN. Door het Doopsgezinde Kerkbestuur van Den Burg, Waal en Oosterend, wer den de aan deze kerk toebehoorende boerenplaatsen „De Kamp" en een boer derij te Driehuizen bij inschrijving ver huurd. Huurders zijn de heer M. Zuldewind van „De Kamp" en H. Koorn van de plaats te Driehuizen. Beide huurders had den ook in de laatste jaren deze plaatsen in huur. Den Burg. Door het niet tijdig aanwezig zijn van de keuringsbewijzen gaat de R.-K. Film avond, die hedenavond in de „Zwaan" ge houden zou worden, niet door. De reeds betaalde entreegelden zullen a.s. Zondag in het St Janshuis worden terugbetaald. DE KALI-FILM. Al vroeg haddén wij ons Dinsdagavond naar Hotel „Texel" begeven, om een ©enigszins goed. plaatsje te bekomen, daar wii in de veronderstelling waren, dat de Kali-film die daar dien dag zou woxdén gegeven op initiatief van den L.T.B. en de HolL Mij. van Landbouw zeer veel publiek zou trekken. Dit bleek echter niet 'het geval, wel was de zaal behoorlijk bezet, o.a. waren ook al dé leerlingen van Öe Lagere Landbouwschool present, doch er waren nog vele ledige plekken. De heer C. Keijser Hz. sprak als Voorz. van de Holl. Mij. v. Landbouw het ope ningswoord. Spr. heette allen hartelijk welkom, voornamelijk dén 'heer Balk, die de film bij het publiek zou inleiden. Een bizonder woord van welkom richtte de heer Keijser ook tot den Directeur van de Kali-maatschappij, den 'ingen. R. Clarte, die, toevallig in Holland vertoevende, dé reis naar Texel had medegemaakt Hierna verkreeg de heer Balk t woord. Spr. deelde mede, dat hij met zijn inlei ding dezen keer zeer kort moest zijn, om dat de filmvertoouing veel tijd in1 beslag zou nemen, te meer daar hij aan den heer Klimp had beloofd om voor zijn leerlingen ook een film te vertoonen, betrekking hebbende op het groeien der planten. In 't kort behandelde spr. verder het onder werp „doelmatige bemesting", daarbij bij zonder wijzende op de noodzakelijkheid, dat biji een volledige bemesting ook de kali een zeer voorname rol speelt De planten hebben, zei spr„ voor hun groei een 14-tal voedingsstoffen noodig, waarvan zij er slechts één uit de lucht betrekken, 9 zijn er altijd voldoende aanwezig, doch een 4- tal, n.L stikstof, phosphorzuur, kalk en kali, moeten meestal worden toegevoegd. Nu kan men deze voedingsstoffen toevoe gen door stalmest of compost toe te die nen, omdat zich daarin al de bedoelde voe dingsstoffen bevinden, doch deze bemes ting is zeer duur ien ook dikwijls onvol ledig. Cver stikstof toevoeging wilde spr. hieT niet spreken, dit onderwerp is hier in kort nog door den heer Spaans behandeld; men kan hiervoor gebruiken Chilisalpe- ter, Norgesalpeter, zwavelzure ammoniak, etc. Voor toevoeging vam phosphorzuur gebruik© men Super en Thomasslakken* meel. Met kalkbemesting dient men zeer voorzichtig te zijn, over dit onderwerp is reeds heel wat geschreven en dat zal ook hier wel eens behandeld zijn; men kan voor toevoeging Kluitkalk of Schuimaarde gebruiken. Minder bekend is echter de toevoeging van kali Wel wist men vrij algemeen, dat ook bij verschillende grondsoorten hier mede goede resultaten waren te verkrij gen, doch op kleigrond b.v. meende men vrij algemeen, dat kali-bemesting over bodig was, omdat deze voedinipstof in den grond voldoende aanwezig was. In den laatsten tijd is men echter tot een geheel ander inzicht gekomen. Ik zelf was voor enkele jaren ook die meening toegedaan; toen ük als jong employé werkzaam was op de proefvelden der Kali-Maatschappij zag ik de geringe uitkomsten, die men op de klei met kali verkreeg. Totdat ik met den heer. Bronhorst. in dien tijd de direc teur van de Landbouwschool te Kerkwijk, in samenwerking met de leerlingen diecr school, daar proefveldjes ben gaan aan leggen. Door een misverstand werd op een dezer veldjes, inplaats van 600 KG. kali per HA. 1200 K.G. toegediend. Het resultaat was verrassend, 't Blauw, diat dikwijls bij de aardappelen optreedt, bleef geheel achterwege. Het was zulk een in teressant geval, dat de Plantemziektekun- digen Dienst er zich mee begon te be moeien en de proeven in die richting wer den voortgezet; waarbij 't bizonder bleek, dat de zeer diepe groene kleur der planten gewoonlijk wijst op een kalitekort in den bodem. Bij kleigrond bleek verder, dat men tot heden weinig resultaat met kali had gehad, omdat de klei de bizondere eigenschap heeft, om* voor dat zij aan de planten haar voorraad kali afstaat, eerst het tekort daarvan in den 'bodem aanvult. Aardappelen zijn bekend als echte kali neten, vooral met Eigenheimers heeft men hiermede uitstekende resultaten verkre gen* met andere variëteiten zijn de proef nemingen nog niet afgeloopen. Ook met bruine en witte boenen verkrijgt men met toediening van kali goede resultaten. Eveneens 'hebben suiker- en voederbieten groot© behoefte aan kali Wat de tuinbouw aangaat, hier wendt men reeds geruimen tijd, voornamelijk de kunstmestbeanesting aan, vooral ook uit hygiënisch oogpunt; de conservencfabriek b.v. wil geen andere groenten meer be trekken dan die, welke van landerijen ko men, die met kunstmest zijn bemest. In den tuinbouw wortift dan ook reeds veel kali gebruikt. Evenals bij de druiventeelt in 't Westlanid. Op hooi- en weiland is ook naast andere kunstmestbemesting kali zeer noodzake lijk, men zij echter voorzichtig met even- tueele gloorveigiftiging der planten. Men diene daarom kainaet of kaïizout in dezen tijd toe; de duurdere kalimeststoffen pa tentkali of zwavelzure kali kan men ook later toepassen, deze zijn vrij van gloor. Spr. gaf vervolgens de volgende bemes- tingverhoudingen op: Op weiland per HA 1200 K.G. 20 pet kaïniet of super. Op graaniand 600 800 K.G. per HA. Knollen of bieten 1000, 1200 tot 1600 K.G. Aardappelen 40 pet patenükali 600, 700 tot 800 K.G. per H.A. Of 1000, 1600, 1600 kaïniet De heer Balk stélde zich gaarne bereid om na afloop der filmvertoouing vragen van de aanwezigen te beantwoorden. Na een korte pauze werd een film, in twee deelen over het winnen der kalizou- ten en 't zuiveren daarvan, afgedraaide Men kreeg en vrij volledig beeld van de werkzaamheden in één der 204 mijnen van de Kali-Maatschappij, die alle in Duitsch- land en Frankrijk zijn gelegen Geprojec teerd werd het afdalen in dé mijn, het boren in de steenharde lagen kalizout, die een dikte bereiken van 10 tot 16 meter. Het springen der zoutlagen, na ontbran ding der dynamietpatronien Het transpor teeren der zoutklompen in de mijnen. Het zuiveren, enz. De tweede film was een komische voor stelling van de noodzakelijkheid om op grasland 'kali aan te wenden, getiteld „Vette en magere koeien1". De derde, even eens een komisch nummer, stelde voor een nachtmerrie, die een landbouwer kreeg, die geen kali wilde toepassen, getiteld: ,3iotenoproer". Daarna werd de prachtfilm „het groeien der planten" geprojecteerd. Een filmop name, waaraan veel tijd en geld zijn ten koste gelegd; vooral voor de leerlingen der landbouwschool zeer leerzaam. Tot slot werd weder een komische film gegeven, nd.: „Wie bouwt de beste pie pers". Een voorstelling, waarin groote boer geen kali wil gébruiken en een kneu- terboertje wel. 't Gevolg is natuurlijk, dat het kneuteiboertje veel grooter oogst bin nen krijgt De Kali-Maatschappij heeft van al deze films een reclame boekje laten maken; deze boekjes werden in de zaal rondge deeld. Aan het edndé der filmvertoonlng geko men, wenschte geen der aanwezigen den heer Balk vragen te stellen. De heer Balk wees er nu nog even op, dat 'het vertoonen dezer films voornamelijk het gevolg Is geweest van de samenwerking der ver schillende landbouwvereendgingen, doch dat ook de heer R P. Keijser, die we gens ziekte niet aanwezig kon zijn zijn invloed bij de Kali-Maatschappij had aan gewend. Hierna werd de bijeenkomst door den heer C. Keijser Hz. gesloten. Ooaterend. DOOR ROEKELOOS BIJDEN. Een tweetal kinderen van den heer P. Keijser te Harkebuurt zaten Dinsdag avond op een tuinwal nabij de boerderij. Plotseling naderde in vliegende vaart uit de richting Oosterend een auto, die naar wordt medegedeeld, bestuurd werd door den heer A. B. en waarin als passagier de heer H. W. was gezeten. De auto bleek door een zeer onbekwaam chauffeur te worden bestuurd, ze slingerde althans ge weldig over den weg. Nabij de kinderen gekomen, vloog ze over een grindhoop, en daarna met zulk een vaart tegen den kant van den weg, dat de wielen bijna de kruin van den hoogen tuinwal raakten. De beide kinderen werden er af ge worpen, het jongetje, een kind van 8 jaar, bleek ongedeerd, doch het meisje van 10 jaar bleef bewusteloos liggen en werd hevig bloedend opgenomen. Het bleek dat het kind een hoofdwonde had bekomen, ernstiger was echter een wond aan haar been, deze moest op 16 plaatsen gekramd worden. Het kind kwam gelukkig spoedig bij, doch klaagde over hevige pijn. Of de roekelooze chauffeur niets van het ongeval heeft bemerkt?Een feit is het dat de auto doorreed en de inzitten den niet de minste notitie namen van het onheil, dat was gesticht Dit muisje zal nog wel een staartje hebben. Visscherijberichten. 2 December. Aangebracht <ioor borders: 155 tongen p. st. o.55—0-45 105 kleine tongen 10 kisten schol I 15 kisten schol II 19 kisten schar Door garnalenvisschers: 4457 kg. gekookte garnalen p. kg. o.io p. k. 10.50—8.50 4-15—3.35 3.30—2.00 0.250.17 8.50—7 x» 10 manden sard'ijn' Door haringvi88chers: 11 kisten haring 3 December. Aangebracht door kor der s: 251 tongen p. 240 kleine tongen 12 kisten schol I p. k. 20 kisten schol II m m 30 kisten schar Door garoalenvisschers: 11400 kg. gekookte garnalen p. kg. Door haringvisschers: 6 kisten haring p. k. 11.50--10.50 p. k. 8.50-1150 0.60—0.58 0.15o. 10 13.00-10.50 4.85 3.00—1.50 O.17o.xi Ingezonden. Geachte Redacteur, Het raadsverslag alsmede het raadsover- zicht van de Dinsdag 25 November 1930 gehouden raadsvergadering, voorkomen de in de Held. Courant van resp. 27 en 29 November d.a.v„ zijn door mij met aan dacht gelezen. Daaruit blijkt ook wei, dat het voorstel van B. en W. tot vaststelling heffingspercentage al heel ongunstig door den Raad ontvangen werd. Dit voorstel was dan ook nauwelijks ter sprake gebracht of uit alle hoeken der raadzaal kwamen de onweerbuien opzetten en werd ernstig daartegen geprotesteerd, op grond, dat dit voorstel als sluitings- post voor de begrooting 1931, btf de be handeling van die begrooting behandeld dient te worden en overeenkomstig art. 39, 8e lid van de wet 15 Juli 1929, StbL 888 regelende de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeente, dat voor 1 Mei 1931, afgehandeld en Ingezonden moet zijn. Zoodat dit geen verplichting is voor 1 Januari 1981. Bovendien wanneer het voorstel zou worden aangenomen, de ver der©. behandeling der begrooting daar mede zou zijn afgesneden. Na deze dls- cussiën kwam de heer De Zwart, weth. van financiën aan het woord, om dit voor stel te verdedigen. Het antwoord van den heer De Zwart op deze discussiën was al heel dun en vaag en geeft zelfs een eigenaardig lioht te zien, waar hij betoogt, dat de Minister van Binnenlandsehe Zaken bij schrijven van 5 December 1929 zich tot de ge meentebesturen; heeft gericht om vóór 1 Januari 1931 deze verordening in te zen den zonder meer. Zoodat hij daarbij ver zwijgt het vervolg van dat schrijven, waar in de Minister zegt: Gelet op art 39, 3e lid van die Wet. Zie hierboven ver meld. Mocht de Raad dit niet weten, dan is er nog een ander, belangrijker motief, zegt hij, dat B. en W. noopten tot dit voor stel en wel, dat ettelijke jaren achtereen de ingezetenen de belastingbiljetten zoo laat in het jaar ontvangen. Hiermede werpt de heer De Zwart de z.g. wil van den Minister weer over boord en heet het de te late ontvangst der aanslagbiljetten. Bedenk wel heer De Zwart, dat die pl.m. 8100 e 8200 aanslagbiljetten van in deze gemeente wonende aangeslagenen, maar niet in een zucht klaar zijn om uitgereikt te worden, hoewel het bekend is, dat in de 2e helft van Augustus 1980, het eerste gedeelte al is uitgereikt en zoo vervolgens elke maand een deel van het geheel tot de laatste. Mag ik den heer De Zwart even in herinnering brengen, dat toen de ge meente Den Helder alsnog haar eigen inkomstenbelasting geheel bewerkte, de aanslagbiljetten óók eerst in de maand

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13