HELDERSCHE COURANT Ve/ikouolas Ujcutge fóeócAiufyeó NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD GOEOKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS p'n Huisapotheek* voor 60 centen Kloosterbalsem No. 6893 EERSTE BLAD. DONDERDAG 4 DECEMBER 1930 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegraa, Anna Paulowna» Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95. f 1.25. f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Po at-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN' 20 ct. p. regel (galjard). loges, meded. (kolombreedte als xedaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewljsno. 4 et. De voorbereidingscommissie voor de ontwapenings conferentie. - De toestand in de Engelsche mijnin- industrie. - Het financieële program der Duitsche re geering - De Oostenrijksche kabinetscrisis duurt voort. - De voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie heeft Dinsdag twee vergaderingen gehouden, waarin het gelukt is de geheele tweede lezing van het ontwerp-conventie met alle ingediende amendementen erop tot een einde te bren gen. De algemeene wensch der delegaties om zoo mogelijk nog deze week de zitting der commissie-Loudon te kunnen doen eindigen, heeft ertoe bijgedragen, dat een prijzenswaardige beknoptheid in de rede voeringen aan den dag werd gelegd- schrijft de Nw. Rott. Ort. De commissie heeft in de eerste plaats een voorstel van de Britsche delegatie te behandelen gehad, dat het ontwerp-con ventie ook maximum-cijfers zou bevatten voor de jaarlijksche uitgaven voor het onderhoud, den aankoop en de vervaardi ging van het materiaal van de luchtmacht. Dit Britsche voorstel werd echter bestre den door de gedelegeerden van Frankrijk, Japan en Zuid-Slavië, die het bedenkelijk vonden, dat men de uitgaven streng zou onderscheiden in uitgaven voor de land macht en andere. Het Britsche voorstel werd daarna ver worpen met 6 tegen 5 en vele stemomthou- dingen. Prof. Rutgers heeft zijn stem aan 1 het Engelsche voorstel gegeven. Hierna! kwam het voorstel van de Duitsche dele-1 gatie aan de beurt, dat de conventie naast het verbod van het gebruik van chemische wapenen ook een verbod zou bevatten tot het gebruiken in oorlogstijd van tanks en nadere groote werktuigen vani de land macht, die bijzonder geschikt zijn tot het beginnen van een offensief. Het Duitsche voorstel werd bestreden door Politis. Het werd verworpen met 10 tegen 2 stemmen, terwtJl de helft der delegaties zich weder om van stemming onthield. De eenige voorstemmers waren Duitschland en Sow- j et-Rusland. Tenslotte heeft de voorbereidingscom missie nog ongeveer li uur gedebatteerd over het voorstel van graaf Bernstorff, dat de voorbereidingscommissie aan den Vol kenbondsraad uitdrukkelijk zou in over weging geven als datum voor de a.s. ont wapeningsconferentie vast te stellen 5 November 1931. Lord Cecil heeft er be zwaren tegen geopperd, dat de voorberei dingscommissie een uitdrukkelüken da tum aan den Volkenbondsraad zou voor stellen. Hü meende dat de commissie er mee zou moeten volstaan aan den Volken bondsraad in overweging te geven, in de zitting van den raad van Januari a.s. een vasten datum voor het begin der ontwa peningsconferentie te bepalen. Het voorstel van graaf Bernstorff is verworpen met 14 tegen 4 stemmen, dat van Oecil aangenomen. De staking in de Schotsche mijnindustrie duurt voort, daar de mijneigenaren en mijnwerkers nog niet tot overeenstem ming zijn gekomen. Ook in Zuid-Wales hebben ongeveer 3000 mijnwerkers het werk neergelegd, terwijl eveneens in Dur- ham eenige duizenden arbeiders tot sta king zijn overgegaan. Niettegenstaande dat wordt op spoedige bijlegging van het conflict gehoopt. Overigens hebben zich ongeveer 18 der Schotsche mijnwerkers niet bij de staking aangesloten en de mi nister van het mijnwezen had gisteravond in het Lagerhuis een langdurig onder houd met de leiders der Mijnwerkers federatie, tijdens hetwelk getracht werd, de beginselen en de richting voor een per manente „vrede" in het Engelsche kolen- bedrijf vast te stellen. Met uitzondering van Zuid-Wales, waar de „wapenstil stand' voor den duur van één maand is afgekondigd, is de toestand voor de overige districten uiterst onzeker, daar de voorloopige overeenkomst in de districten, waar totnutoe een achturige werkdag be stond, van dag tot dag opzegbaar is. 9, tot 8000: 12 en -wordt dan trapsgewijze hooger, met 2000 mark als minimum bij een inkomen van meer dan een half millioen. Omtrent de ziekteverzekering wordt be paald: Als een ziekte langer duurt dan 10 dagen, worden de geneesmiddelen gratis geleverd. Van bijdragen voor de verzeke ring zijn vrij: werkeloozen, rentetrekkers, j invalieden en onvermogende lijders aan; t.b.c. en geslachtsziekten. Verder wordt de vereenvoudiging van belastingheffing en de verlaging van de grond- en bedrijfsbelastingen voor landen en gemeenten geregeld. Bepaald wordt dat de grondbelasting met ingang van 1 April 1931 met 10, en de bedrijfsbelasting met 20 pet. wordt verminderd. Het vijfde deel regelt het voorloopige financieel vergelijk met landen en ge meenten voor 1930 en 1981 en bepaalt dat het definitief financieel vergdUJk 09 1 April 1932 zal ingaan. Voordien zal daar toe een wet moeten ziln aangenomen. Het zesde deel bevat voorschriften om trent de rijksbank, de gouddlsoonto-bank en de rentebank, deel 7 omtrent het aan deel van het rijk in den woningbouw, deel 8 omtrent nadere maatregelen tot bescher ming van den landbouw (o.a. een maal- en menggebod) en deel 9 bevat vereenvoudi ging en bezuinigingen op het gebied der rechtspleging. Op den moeilijken weg van de gezond making van de Duitsche financiën, die vele jaren ontredderd zijn geweest, be hoeft nu nog slechts een enkele stap gezet te worden om het doel te bereiken schrijft de Nw. Rott. Crt. Het is te ver wachten dat de regeering Brüning dien zal kunnen zetten zonder over nieuwe hindernissen te struikelen. Rijkskanselier Brüning heeft de noodverordening, welke het stel van nieuwe financieele wetten omvat, door president Hindenburg laten onderteekenen en is van plan Zaterdag 'haar goedkeuring door den Rijksdag te eischen. Het lot ervan hangt, gelijk die van de vorige noodverordening in Juli, vrij zeker van de houding der sociaal democraten af. De belangrijkste bepalingen van de noodverordening betreffen in de eerste plaats de verlaging van de ambtenaars salarissen (met inbegrip van het personeel der rijksweerbaarheid) met 6 procent. De salarissen van den rijkspresident, den rijkskanselier en de rijksministers wor den met 20 procent verminderd. Voorts schrijft de verordening voor dat de begrootingen van rijk, landen en ge meenten voor 1932 en '38 geen hoogere uitgaven mogen bevatten dan die voor 1931. Op belastinggebied is van belang de heffing van den hoofdelijken omslag. Deze is voor hen die minder dan 4500 mark verdienen: 0 mark, tot 6000 mark: De pogingen tot vorming van ©en kabi net ln Oostenrijk zijn voorloopig mislrkt. De kabinetsformateur, dr. Ender, nad Dinsdagavond aan de vertegenwoordigers, van het blok van Schober en de 1 land- bond drie voorstellen gedaan. Dezen deelden daarop mede, dat zij be reid waren het tweede voorstel met een wijziging aan te nemen, waardoor het blok van Schober de portefeuil es van vice-kanselier, buitenlandsche zaken en justitie zou aanvaarden. Binnenlan "Ische zaken zou echter aan den vice-kansiMer moeten komen, aan wlen een veiligheids agent toegevoegd ?ou moeten worden. De landbond zou dezen agent dan aanwijzen. Dr. Ender nam dit voorstel niet aan. Hij zou den bondspresident rapport uit brengen van zijn besprekingen. De jaarlijksche boodschap van Hoover. Een tekort In de boodschap, waarmede Hoover de nieuwe zitting van het Congres geopend heeft, heeft hij gezegd, dat de aanvanke lijke ramingen voor de begrooting van dit jaar den nadeeligen invloed van de crisis hebben ondergaan tot een bedrag van 655.000.000 dollar. Het werkelijke tekort wordt geraamd op 180.000.000 dollar. Daar het in het openbare belang nood zakelijk was de uitgaven te verhoogen door bespoediging van openbare werken ten dienste van de werkloosheidszorg en hulpverleening aan de door de droogte getroffen boeren, kon Hoover niet ge noeg nadruk leggen op de noodzaak an dere plannen tot vermeerdering van de uitgaven uit te stellen. D© raming voor 1932. Voor 1932 raamt Hoover de uitgaven op 4.054.000.000 dollar en de inkomsten op 4.085.000.000, als de belastingverlaging wordt ingetrokken. De toestand niet somber. Nochtans was het beeld dat de president van den toestand gaf niet somber. Hij meende dat werkelijke vooruitgang ge maakt was wat betreft de nationale vrede en veiligheid. De fundamenteele veilig heid van het economische leven der na ties is ongeschonden. HU was van mee ning, dat de grootste krachten van de depressie bulten de Vereenigd© Staten lagen en dat hun herstel vertraagd was door de ongemotiveerde mate van vrees, die door die krachten van buiten gewekt werd. Hoover gaf een beeld van de uitbrei ding van de crisis en vervolgde: „Ër zyn vele factoren, die moed geven voor de toekomst. Het feit, dat we van 80 tot 85 pet. van onze normale activiteit en in komen behouden, en dat onze groote fi nancieele instellingen ongeschonden den storm doorstaan hebben, dat het prijs niveau van dagelijkache behoeften gedu rende eenigen tijd betrekkelijk stabiel is gebleven, dat een aantal industrieën tee kenen van opleving geven en de wereld als geheel zich bü den toestand begint aan te passen, geeft alle aanleiding tot vertrouwen. De werkloosheid. President Hoover zeide, dat het aantal volledig werkloozen op het eind van April nauwkeurig is vastgesteld op ongeveer twee-en-een-half millioen. Het rechtstreeksche probleem is de werkloosheid voor de eerstvolgende zes maanden te laten verminderen. Nieuwe plannen, die niet dit onmiddelIUk resul taat hebben of die de verbintenissen voor bij1 dezerf termijn uitbreiden, zijn onge rechtvaardigd. Als maximum kunnen de uitgaven met 100 tot 150 millioen dollar voor de bespoediging van openbare wer ken worden verhoogd en Hoover voelde zich gerechtigd dit suppletoire bedrag te vragen. De nationale verdediging. Verder zeide Hoover nog, ten aanzien van de nationale verdediging, dat spaar zaamheid thans het al-omvuttende ge zichtspunt is. Hij karakteriseerde het ver drag van Londen als een verdrag dat d« Vereeni-gde Staten op voet va ngelijkheid heid gebracht had en een aanmerkelijke vermindering van het aantal oorlogssche- met de sterkste buitenlandsche mogend- pen had gebracht. De actie van prijsverlaging in Italië. De tusschenhandel de grootste vijand van den staat. De correspondent van het Berliner Tage- blatt te Rome seint, dat de sinds weken in heel Italië voorbereide verlaging der prij zen thans bemerkbaar wordt. De door de regeering besloten verlaging van de amb tenaarssalarissen met 12 pet. heeft ten ge volge gehad, dat alle andere salarissen met 8 4 12 pet. zUn gedaald, waardoor een minimumloon van 800 lire in de stad en van 240 lire op het platte land gewaar borgd blijft. Te Rome zün nu sinds Maan dag de huren van alle winkels en wonin gen, de prijzen voor gas en electrisch licht verlaagd met 10 pet. Het tramtarief en de prijs van de dagbladen werden zelfs met 20 pet. verlaagd. Ook de prUzen van een aantal belangrijke levensmiddelen zUn ge daald, bijvoorbeeld rijst van 1,50 tot 1,20 lire per kilo, brood met 80 centimi, dit ia met 15 pet. per kilo, de vleeschprijzen zUn met 12 tot 15 pet. verlaagd, boter met 10 en melk met 7 pet. Alles hangt in de eerste plaats af van de verlaging der groothandelsprijzen. Deze zijn in den loop van de laatste drie jaar reeds met 30 pet. tot 40 pet. gedaald, terwijl de detailprijzen slechts met 10 pet. daalden. De tusschen handel heeft het verschil in zUn zak ge stoken. Mussoiini heeft in een zijneer jong ste redevoeringen den tusschenhandel be stempeld als een der grootste vijanden van den staat en medegedeeld, dat hij dezen met zeer krachtige maatregelen zal be strijden. De correspondent van het Ber liner Tageblatt zegt tenslotte, dat de Ita- liaansche regeering zelf een slecht voor beeld geeft door het Buikertarief opnieuw te verhoogen van 80 tot 45 goudlire, hoe wel de suiker in Italië reeds dubbel zoo duur is als in andere landen. TRÖTZKY NIET TE OSLO. In verband met het hardnekkig ge rucht; volgens hetwelk de voormalige Russische volkscommissaris Trotsky ln een hotel te Oslo zou logeeren, wordt na der vernomen, dat deze berichten van allen grond ontbloot zijn. FEUILLETON (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. „Hou je mond", viel ik hem in de rede, quasl-driftig om mijn kleur als vuur te maskeeren. „Daar gaat het niet om. We zijn 'hier om het wrak te vinden en als gesalarieerde „hulpen" van dx. Flint zijn we hem, in de eerste plaats h e m, loyau- teit verschuldigd. Maar als je denkt dat Trout nog last gevem zal, blijf jij dan voor loopig hieraltijd, als Miss Howard het goedvindt. Als wij weggingen, en er zou vanmiddag of vanavond hier een on geluk gebeuren, dan zou ik me verant woordelijk voelen. En daar bedank ik voor. Wacht hier, dan zal ik even erover gaan spreken." 'Met een paar sprongen was ik het trapje naar dek op. Miss Howard stond bij den achtersteven tegen de verschansing geleund, in zee te staren. Toen ze me hoor de aankomien keek ze op. Haar oogen glansden nog verdacht, maar ze doorstond mijn onderzoekend kijken rustig, zonder een zweem van nervositeit. „Het spijt me.... heel erg.... werke lijk", begon ik onhandig. Ze glimlachte even. „Ik zou niet weten waarom", gaf ze me ten antwoord. „Van uw standpunt gezien is het gebeurde van zooeven.een bui tenkansje. Zoo zou ik er tenminste over denken,... Ik hoop alleen, dat die.... onmogelijke kerel u niet bezeerd heeft?" „Nee, natuurlijk niet. Maar, wat ik zeg gen wou, Miss Howard.De man is ge vaarlijk en als u nu maar niet zoo on redelijk was.... als u nu maar wilde ge- looven dat wij niet een stelletje zeeroovers zijneen troepje bandieten, die maar één doel hebben: met al onze tegenstanr ders te plukharen en hen onschadelijk te maken.... Over de quaestie van gister avond.... over al die leelijke en onrede lijke dingen die ik gezegd' heb, maak ik mijn excuses.ik was moe.en alles liep ons tegen. Denkt u nu nog, dat ik iemand ben om te proflteeren van de ziekte van een van mijn.... „concurrenten"? viel ze me in de rede. „Nee, dat denk ik niet meer.trou wens in (mijn hart was ik gisteren ook van het tegendeel overtuigd", gaf ik po sitief ten antwoord. „En u.houdt u nog vast aan uw mieenlng, dat Ik die sloep van u weggestuurd had?" „Dat zou wel wat dwaas zijn.met het oog op wat er daarna gebeurd is," gaf ze glimlachend ten antwoord. „Ik ge loof dat we elkaar aardig aan het ver keerd beoordeelen geweest zijn, kapitein Cleveland. En 't is natuurlijk wel heel prettig, dat we dat nu weten.maar ver der komen we er niet mee.Zooals de zaken nu staan. De opgewekte uitdrukking trok van haar gezichtje weg. Haar mondhoeken gingen iets naar omlaag, de groote don kera oogen keken me zoo wanhopig, aan, dat al mijn medelijden naar haar uitging, mij rechtens.nee, ik ga er niet verder „Dat kunnen we wel.riep ik impul- over door. U weet, wat uw plicht is en sief uit. „Als u wist.wat het voor me voor terugtrekken Is het nu te laat. beteekent.als u wist.Ik dwong me Zelfs .al zou ik u kunnen bewijzen dat u even te zwijgen. Wie weet wat ik ime zouniet aan den kant van het recht staat. laten ontvallen, als ik ine niet beheersch-1 Daarom alleen nog dit.Dr. Flint en Ik tel „Wil ik u eens wat zeggen", zdjn vijanden..en dus moet u alle twee ging ik na misschien een halve minuut;maar weggaan.dat is het beste. wat kalmer voort, „maar u moet me ge-1 Miss Howard beet op haar onderlip om looven, niet denken dat er wat andersniet te huilen en keerde zich van me af. achter zit, anders geeft het niet.Die:Mijn plichtsgevoel zakte ver beneden het geschiedenis met uw duiker treft al bul- gewone peil 't Was of zij er haar belan- ten'gewoon ongelukkig.(maar 200 erg gen alleen nog ma,ar telden. Ik boog me als u denkt dat het Is, is 't niet. Timnis j iets naar haar toe. kent den man en hij zegt dat 't van die „Of dr. Flint en u vijanden zijn doet op aanvallen zijn.als hij over een paar het oogenblik niets ter zake, Miss Ho- uur wakker wordt, zegt Tirnms, heb jeward. 't Gaat hier om de pliohten die je alle kans, dat hij weer gewoon la 't Wak-1 hebt als mensch tegenover mensoh. ker worden is alleen nog een kritiekWe hebben Timms vanmiddag in het oogenblik. Daarom zou ik zeggen: laat kamp niet noodig. Of hij dus hier blijft, datI of op zijn eigen houtje uitgaat.En voor Enhet geval dat dr. Flüit denken mocht dat goed voor brand-, snij- cn stootwonden. verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatlsche pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akkers Klooster balsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf. „Geen goud zoo goed" Timras hier blijven.iemand van type moet je weten aan te pakken. TLmms kent hem, dloor en door.Nu, ik, met dit, u in de kaart gespeeld heb, wat vindt u er van?" zal ik me maar troosten met de gedachte, Het duurde lang voordat het meisje dat Timms 'geen onnoozele jongen is. naast me antwoord gaf. Met haar ge- dat hij; bij elke eventueele pi/ging van u zichtje half afgewend stond ze naar om. hem uit te hooren, als repressaille- Thunder Island te staren, alsof dJe lange maatregel Trout zooi kunnen gaan uit- strook stekelig groen haar raad kon ge-hooren.Alleen zou Ik dit graag willen: ven. Maar toen ze begon te spreken, klonk dat u hem geen whisky gaf en dat hij zoo haar stam, heel rustig en effen. gauw Trout weer in orde is, bij ons terug- ,3c apprecieer uw aanbod natuurlijk komt. Gaat u daarmee aocoord?" wel.'t Is een moeilijke quaestie en ik „Dat spreekt vanzelf!" gaf ze met een voel me nogal alleen en lk ben ook weldankbaren blik ten antwoord. „O, als u wat bang.'t Beteekent ook zoo veel wist boe bliji ik ermee benl 't Neemt me voor me. Maar de vraag is: is het wel een pak van miiin hart" heelemaai fair tegenover dr. Flint? Ik Impulsief stak ze me haar belde han- zou het heel erg vinden als u erdoor in den toe. Maar voordat ik ze kon grijpen moeilijkheden kwam.Maar ik heb u trok zij ze weer terug. De schuld van toen in Londen al gezegd dat dr. Flint Timms, die Juist dit oo-genbllk uitgekozen iets van me probeert te stelen, iets, dat bad om aan dek te komen. „Hoe gaat het beneden ermee?" vroeg ik. „Gaat wel," zei Timms met een knip oogje naar mij. „Hij zal nog wel een paar uur doorslapen. En als-ie dan wak ker wordt is-i'6 zoo frisch als een hoen tje. En dat sallen ze van mijn tegen die tijd niet kunne zeggen.Den heden oohtend hard werken.in een hitte om van om te vallen.en geen droppie drinken om lichaam en ziel bij mekaar te houën.Maar zonder gekheid, juffie. ie hebt kans dat Trout, straks, als-ie wak ker wordt, niet dadelijk goed in zijn hu meur is.Wees dan 'n beetje voorzich tig en maak 'em niet weer kwaad.. Dit was de gelegenhed om Timms mee te deelen, dat het voorstel, door hem ge suggereerd, aangenomen was. Maar ik vertelde hem meteen dat hij voor die paar uur, den geheel-onthouder moest spelen. ,,'t Is treurig gesteld," was zijn opinie. „Maar afijn, als 't mot, root 't. De rnen- schen zallen nooit van kapitein Timms kenne zeggen, daittle een vtouw in don steek heb gelaten. En wat me vriend Henry betreft. Heelemaai gerust erop ben ik niet, maar ik ken zijn stuurinrich ting beter dan iemand! anders en daarom zallen we zien wat we doen kernen. Nou, dan gaan-ik maar de post, als een trouwe hond wachten zonder eten of drinken tot de baas wakker wordt." Na dezen- paithetlsöhen monoloog keer de hij zich om en stapte weg. Ik ging even mee om naar onzen patiënt te kijken en liet als troost mijn balf-voile veld- flesch Achter. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1