WEEK-END Een altijd welkom geschenk Garage MODERNE KIN6H Derde Blad. f 1.50 BINNENLAND. GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt., dat de heer A. H. Gerhard affri het eind van cle zittingsperiode zi.oh niet meer ver kiesbaar zal stellen als lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Hölland. VAOANTIE IN HET BOUWBEDRIJF. In de landelijke codleotieve arbeids overeenkomst voor het bouwbedrijf is dit jaar voor het eerst een vacantie van drie dagen met behoud van loon ingevoerd. Voor dat doel, alsmede voor doorbetaling van loon op erkende Christelijke feest dagen, worden door de patroons aan de arbeiders bonnen uitgereikt, waarvan de waarde, a-1 naar gelang van de loonklasse, varieert van 35 ct. tot 1.20 per stuk. De Aannemer, het orgaan van den Patroons bond voor de bouwbedrijven in Neder land, berekent nu, dat dit jaar de patroons, voor wie de collectieve arbeidsovereen komst geldt, bonnen hebben uitgereikt tot een waarde van ruim 2 millioen gulden, waarvan ongeveer 700.000 voor vacantie bestemd. Bovenstaand bedrag geldt sleohts practisch voor 9 provincies, terwijl de 4e en 5e klasse er nog niet bij betrokken zijn. SALARISSEN AMBTENAREN EN DE LANDBOUWCRISIS. Het bestuur van de Overijsselsche Landbouw-Maatsohappij heeft in beginsel besloten, instemming te betuigen met het voorstel der Friesobe Maatschappij van Landbouw om te ageeren voor een wijzi ging in de classificatie van de salarissen der ambtenaren, echter in dezen zin, dat inoet worden aangedrongen op 38n gelijk- iiellmg, waarbij de salarissen op het plat teland gebracht worden op het peil van die in de steden. De Noord-Brabant9che Maatschappij van Landbouw heeft besloten aan de actie der Friesche Landbouw-Maatschappij geen instemming te betuigen. Het beoogde doel werd als juist erkend, doch gemeend werd, dat in een tijd, waarin zoovele kringen zich verzotten tegen de steunmaatregelen voor den landbouw overwogen, het niet gewenscht is, nog meer tegenstand op te wekken. Zooals bekend, verlangt de Frie sche Maatschappij van Landbouw de ver laging van de salarissen van de ambte naren in de steden op het loonpeil, dat voor het platteland geldt. HET VERVOER VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN DOOR DE SPOORWEGEN. Het Tweede Kamerlid Komschöer heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, en, zoo ja, is de minister bereid, inede te deelen, hoeveel gelden door do Nederlandsche Spoorwegen over het jaar 1929 zijn ont vangen ter zake van het vervoer van Ne derlandsche land- en tuinbouwproducten? Indien dit bedrag niet met juistheid is aan te geven, is dan bij benadering te zeggen, hoe groot dit bedrag is? Is het juist, dat het vervoer van bui- tenlandsche land- en tuinbouwproducten van en naar onze zeehavens geschiedt volgens lagere tarieven dan die voor het vervoer van Nederlandsche land- en tuin bouwproducten? Het centraal bureau der tuinbouwvei lingen in Nederland te 's-Gravenhage heeft in een adres aan de Tweede Kamer aangedrongen op verlaging van spoor wegvrachttarieven voor groenten, fruit en aardappelen. DE PREDIKANTSTRACTEMENTEN. MIDDEN-WINTERGROEPEN IN KOLONIEHUIZEN. Men schrijft ons: Op het oogeniblik zijn van de 10 kolo- heeffc zich een Eere-Comité gevormd, waarvan de Hoogedelachtbare heer Mr. P. Droogleever Fortuyn, Burgemeester van Rotterdam, het Eere-Voorzitterschap heeft aanvaard, terwijl vele vooraanstaande "kïï; tobben nog 8 in exploitatie. Tegen 20 December worden er nog 4 gesloten, om eind Januari en later weder, om gevuld te worden met zwakke kin deren. Juist in een ftjjdl, dat vaak de verdien sten thuis hot geringst zijn, als het zwak ke kind in stad en land in bedompte ka- genomen in dit eere-comité. Niet minder dan zes hoofdprijzen1, w.o. een landhuis, worden aan deze loterij ver bonden, terwijl in totaal een 1000-tal prach tige prijzen ter beschikking worden ge steld. Door het hoofdbestuur is eene com missie uit de leden van de Afdeeling Rot- loosheid en aan verveling, du» in troo». gewezen de heor M. Boekhout, Nijver- telooze donkere dagen als hot slappe kind het allermeest een flinke steun tot verhoogd weerstandsvermogen noodlg heelt, staan alleen bij het Centraal Ge nootschap mooie en vakkundig inge richte koloniehuizen ledig. Eveneens is dit het geval bij tal van zusterverenigingen. Zoowel hygiënisch als economisch is dit onjuist. En bovendien is het niet goed, dat de opleiding van het personeel tot de mooie taak van fcinderzorg telken jare wordt afgebroken. Ons land begint een mooie plaats in te nemen op gebied van kinderzorg, maar bbjift achterlijk ten opzichte van de win- terverpleging. De heriiaaldelijk gecontroleerde resul taten zijn zóó gunstig, dat het te verwon deren is, dat zoo weinig zwakke kinderen gebruik maken van de mooie gelegen heden bij het Centraal Genootschap en bij vele andere vereenigingen tot het vol gen, wan een sterkende kuur, tevens een ruggesteun in het leven. De groote steden en provinciesteden mtet goed ingerichte geneeskundige en schoolarfcsendiensten geven reeds een goed voorbeeld. Op het platteland, waar veel minder controle is op den gezondheidstoestand van het kind, is een winterkuur vaak nog meer noodi'g. Of zijn daar soms 's winters geen zwakke of bedreigde kinderen? HET OMROEP-GEKKENHUIS. In „Radio-Express" weekblad voor radio-telegrafie en -telefonie lezen wij: „Weet u wie de stoorder zou zijn ge weest, die de uitzendingen van Hilver sum op 298 M. bedierf?. Niemand anders dan Hilversum zelf! Hilversum zou ongemerkt niet minder dan 4 kiloperioden buiten zijn golf zijn geraakt, Dat was de reden, waardoor wij aldoor anderen er door heen hoorden. En dat terwijl wij allerlei buitenlanders de schuld gaven. Dit is de indruk, die algemeen is ge wekt door een mededeeling in de dag bladpers, afkomstig van den man, die bij de Union Internationale een groep der Nederlandsche Omroepverenigingen ver tegenwoordigt, dus van iemand die het kon weten! Het zou voor ons land, dat officieele klachten tot het buitenland richtte en voor de N. S. F. te Hilversum, die den zender verzorgt, een hopelooze blamage zijn als dat waar geweest was. Maar het is alleen één dier krankzin nige valsche voorstellingen, waarmee het Nederlandsche oinroepvraagstuk voort durend wordt vertroebeld. Men moet weten, dat de Union een in ternationaal controlebureau te Brussel heeft, waar practisch eiken dag van alle Europeesche omroepstations de golfleng ten nauwkeurig worden nagemeten. Elke afwijking wordt genoteerd en als die van eenig belang is, aan den delinquent be richt, opdat hij zijn fout dadelijk kan her stellen. Als dus een Nederlandsche zen der tijden lang buiten zijn golf zou heb ben gewerkt, zonder dat dit was opge merkt, zou dit óók een blamage beteekend hebben voor de golfcontrole van de Union". Nadat een en ander door een grafiek is verduidelijkt, lezen wij verder: „Wel schijnt nu een paar weken gele den Hilversum een ongelukje te hebben gehad, waarbij het zeer kortstondig 4 k. Hertz uit den band sprong naar den an deren kant dus naar 1000 k. Hertz, het geen te Brussel gereedelijk werd ontdekt en gerapporteerd en te Hilversum her steld. Dit ongelukje staat echter in geen en kel wezenlijk verband met de in ons land met 298 M. ondervonden misère. Natuurlijk is dat voor Hilversum geen verontschuldiging en de N. 8. F. besloot dan ook, kristalcontrole te gaan toepas sen, maar dat een vertegenwoordiger bij de Union voet geeft aan de voorstelling alsof de Nederlandsche zender door een zeer accidenteel slippertje zelf de veroor zaker zou zijn van al de met de 298 M. De advocaat-generaal bij het gerechts hof, mr. Brants, heeft ponoluslo geno men in do bekende procedure inzake de predikantstractementen. Zooals anen zich herinneren zal, gaat het hier over de weigering van eendge honderden kerkvoogdijen om zich te on derwerpen aan do regeling van do syno de, waarbij bepaald is, dat de gemeenten verplicht zijn bij. te dragon in het predi kantenfonds. De onderlinge vordering namens die kerkvoogdijen is tegen de synode aan hangig gemaakt door de Ned. Herv. ge meente Ouddorp, welke zelf volgons be doelde regeling 850 heeft betaald en dit bedrag terugvordert. Na uitvoerige pleidooien in 1927 door mr. J. v^Kuyk ïi^Mhnnïf' VvH Het Ondersteuningsfonds van opgemel- Brauw heeft de Haa^che reohthanltbn fl voorziet in het verstrekken haar vonms de.vardermg der gemeente, onde^t!md blj overu1den, het «even Ouddorp ^tzegid. |van rentelooze voorschotten, alsmede het ™n §et tetedHi4MSM.ÏÏ! Het8gerechtshof zalover 4 weken arrestMtt wijzen. heidstraat 31 te Rotterdam, Aanvragen tot het bekomen van loten kunnen aan bovenstaand adres gericht worden. De trekking zal 26 Februari 1931 ge houden worden te Rotterdam, ten over staan van den WelEd.Gestr. heer F. W. A. J. van Peski, Notaris te Rotterdam. Mogen velen in den lande hun sympa thie betuigen met het doel, waarvoor deze loterij gehouden wordt, en velen er toe overgaan om loten aan bovenstaand adres te bestellen. Zij worden u omgaand franco toegezonden. Aanvragen s.vp. vergezeld doen gaan van het bedirag per postwissel of door overschrijving op de postrekening No. 164285 ten name van M. Boekhout. Prov. Staten van Noord-Holland. Dinsdagmorgen kwamen de Prov. Sta ten van Noord-Holland bijeen onder voor zitterschap van den Commissaris der Ko ningin. De voorzitter deed voorlezing van de ingekomen stukken en mededeelin'Ten. Daarbij was een brief van Ged. Staten, houdende mededeeling van wijziging van de Regelen, bedoeld in artikel 4 der in structie van hun College. Deze wijziging betreft de bevoegdheid van Ged. Staten om gevraagde mondelinge toelichting van bezwaarschriften, tegen besluiten van ge meenteraden en andere colleges inge bracht, te beperken. De heer M e n d e 1 s (S.D.) uitte de vrees, dat hierdoor de gelegenheid tot mondelinge toelichting te veel zou worden beperkt. De voorzitter gaf echter denver- zekering dat daarvoor geen vrees behoeft te bestaan. De nood in den tuinbouw. De heer Guepin (V.B.) stelde vraag aan Ged. Staten, of hjj goed begrepen heeft, dat in deze zitting geen prae-advies kan worden verwacht op de motie-Asscher c.s., waarbij gevraagd wordt een onder zoek in te stellen naar de oorzaken van den nood in den tuinbouw. De voorzitter: „Ged. Staten heb ben in de Memorie van Antwoord inzake de begrooting gezegd, dat het onderzoek nog niet gereed is." De heer Guepin: „Wij hebben ver wacht, dat het prae-advies voor de winter- zitting zou komen." De bedoeling is al leen, dat geadviseerd zal worden of er commissie zal worden benoemd. Toen in een vorige vergadering van de Staten ge vraagd werd, hulp te verleenen tot leni ging van den nood in den tuinbouw heeft de Vrijheidsbond zich dadelijk bereid ver klaard dit verzoek te ondersteunen: maar tuen is ook gezegd, dat er al zoo vaak ge hoord is van nood in den tuinbouw, dat het wel gewenscht zou zijn een onderzoek in te stellen naar de oorzaken ervan. Deze zaak is inderdaad urgent. Nu weet men, dat er een Staatscommissie is benoemd. Maar die commissie, in 1929 ingesteld, heeft nog steeds geen rapport uitgebracht, Daarom verzoeken spreker en zijn partij- genooten met den meesten aandrang de zaak te onderzoeken. Er zün verschillende mogelijkheden voor den thans ingetreden nood. Als Ged. Staten de zaak nu niet aanvatten, weten de Staten er ook het ge heel© volgende jaar nog niets van en dan kunnen ook voor den komenden winter geen maatregelen worden getroffen. Spr. vraagt, of het niet mogelijk is, over 14 dagen prae-advies uit te brengen. De voorzitter zegt, dat het zeer moeilijk voor Ged. Staten is om in veer tien dagen deze geheele zaak te overzien. Ged. Staten kunnen daarom de gevraag de toezegging niet doen. Een Incident. De heer De Miranda (S.D.) heeft in de vorige vergadering met belangstel ling gevolgd, wat over den nood in den tuinbouw van velschillende zijden is ge zegd, maar liij wil er toch op wijzen, dat liet hem buitengewoon verdacht voor komt, dat de partij, die zich overigens li een GOEDE PIJP, gemakkelijk te reinigen en droogrookend. DE MOOISTE GEZONDHEIDSPIJP VOLDOET DEN MEEST VERWENOEN R00KER hulp zal mogen nalaten meer afdoende te verleenen. Van andere rijde meende men ten op zichte van de toekomst der Zuiderzeebe- volking niet te pessimistisch te moeten zijn. Deze leden achtten het- niet onbe denkelijk, voor de betrokkenen te veel zekerheid voor hun toekomst te geven omdat er voor hen een prikkel behoort over te blijven zooveel mogelijk zelf het iniatief tot het verkrijgen van nieuwe arbeid te nemen. Eenige leden achtten het wenschelijk het bedrag der tegemoet koming wegens waardevermindering in eens uit te keeren. De betrokkenen zul len dan in staat zijn met dit kapitaal nieuwe zaken te beginnen. Alle modellen op, dat de heer De Miranda, die zelf boter op zijn hoofd heeft, zich daartegen verzet. De sociaal-democraten zijn hier in gebreke gebleven. Spreker sluit zich in dit geval aan bü den heer Guepin. De Voorzitter zegt, dat Ged. Sta ten met het gesprokene rekening zullen houden. (Gelach.) Vervolgens worden herkozen tot leden van de commissie van bestuur van de Provinciale ziekenhuizen de heer dr. E. A. M. Droog en K. de Boer Czn. en tot leden van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven de heeren mr. C. H. Guepin en R. P. van Royen. De vergadering wordt hierna verdaagd tót 16 dezer. ondoWondenbezwaren.Ltegek 'om al- leen te loopen." EERSTE KAMER Wijziging Zuiderzeesteunwet. Verschenen is het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot wijziging van de Zuiderzeesteunwet. Hieraan wordt het volgende ontleend: verschillende leden brachten in herinne ring het eigenaardig verloop, hetwelk de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer heeft gehad. Deze leden vragen zich af, of men nu omtrent den inhoud van den aanstaanden algemeenen maatregel van bestuur, waarbij voor schriften worden vastgesteld omtrent de tegemoetkoming wegens waardevermin dering van eigendommen als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee gerust kan zijn. Zjj twijfelen geenszins aan de goede trouw van dien minister, maar na al het geen te dezer zake is voorgevallen, zou den zjj- toch gaarne willen zien voorko men, dat de in uitzicht gestelde alge meens maatregel van bestuur door rijn redactie opnieuw twijfel zou laten be staan omtrent de waarborgen der rech ten, die van de Zuiderzeevisschers en soortgelijke belanghebbenden toekomen. Zoo meenden zij, dat alsnog een stellig antwoord zal moeten gegeven worden op de vraag door den heer Kersten in de Tweede Kamer gesteld, hoe de regeling van de tegemoetkoming wegens waarde vermindering zal zijn, wanneer de be trokkene komt te overlijden, waarop de minister ten bescheid gaf, dat deze vraag bij de samenstelling van den algemeenen imaatregel moet worden beantwoord. Zij zouden het daarom op prijs stellen indien de minister bereid zoude zijn in zijn Memorie van Antwoord aan deze Kamer een zoodanig schema van dezen algemeenen maatregel van bestuur over te leggen, dat elke twijfel omtrent de be doeling daarvan uitgesloten zou rijn. Eenige leden verklaarden de methode van wetgeving, hier gevolgd blij art. 6a nieuw, volgens welke aan den algemee nen maatregel van bestuur wordt over gelaten het uitwerken van een beginsel, hetwelk in de wet vaag wordt gedefi nieerd, niet te kunnen bewonderen. Te meer, nu art, 3 der wet van 14 Juni 1918 regeling bij de wet voorschreef. Een lid achtte de aanvaarde oplossing nadere regeling bij algemeene maatregel van bestuur daarom met dit wetsartikel in strijd. De bedoeling is een recht op geldelijke tegemoetkoming te geven, maar dit staat niet in de wet, terwijl bovendien do regeert ng volhoudt niet van systeem te zijn veranderd. Op deze wijze komt men niet tot een deugdelijke wijze van rechtsvorming. Andere leden achten het in het alge meen verkeerd een recht op schadever goeding toe te kennen wegens recht matige overheldsdaden en ontkenden ook, dat de regeering zulk een recht voor dit geval zoude hebben toegegeven. Deze leden waren van oordeel, dat voor TWEEDE KAMER Dinsdag is aan de orde de voortzetting van de beraadslagingen over de afdee ling Nijverheidsonderwijs. De Min. van Onderwijs, Kunsten en jWetenschappen, de heer Terpstra, 'verklaart met de woorden van den heer Van der Hoeven, omtrent het nut van vakopleiding van arbeiders, in te stem men. Door de werkgevers is op dit gebied reeds veel gedaan o.a. door Stork, Heem- af, Werkspoor, de Schelde enz. Men moet de bezwaren daarvan niet overdrijven. Er zijn verder ook vakcursussen, uit gaande van vakorganisaties in de typo grafie en lithografie, het schilderbedrljf, enz. De leerling-opleiding blijft echter een onderwerp van studie voor de regeering. Wat de opleiding van scheepsmachinisten voor de koopvaardij-vloot aangaat, daar voor zyn reeds op tal van plaatsen cur sussen. Is er gebrek aan machinisten, dan ligt dat niet aan onvoldoende gelegen heid tot opleiding. Door de malaise in het scheepvaartbedrijf loopen thans vele ma chinisten werkloos rond. NATIONALE LOTERIJ. Ondersteuningsfonds van den Eersten Nederlandse hen Bond van Oud-Onderoff. van Land-, Zeemacht en Koloniën. Men verzoekt ons opname van onder staand bericht: gen, nu zoo ob een spoedig onderzoek de wdt nu s echts vrn een „tegemoetko- smndringt (Protesten.) mlng" spreekt, vrat iets geheel anders te De heer Asscher (V.B.): „Dat is een dan schadevergoeding, de, regeering niet onbeschoftheid!" I verplicht Is bdj algemeenen maatregel van De heer De Miranda: „Als denbestuur volledige schadevergoeding toe heer Asscher dat woord hindert, wil ik ito kennen, wel zeggen „bedenkelijk". ric leden betuigden hun instemming De heer Asscher: ,ju is altijd be-1 met den Inhoud van het wetsontwerp zoo- denkeliik". (Gelach.) I als die ten -gevolge van de behandeling De heer I)e Miranda, voortgaande, In de Tweede Kamer is geworden, zegt dat de partij, die de oorzaak is van Zij verheugen zich erover, .dat de mi- de ellende van dit oogenblik, niet plotse- nister in een voornaam punt had toege- ling met een initiatief voor den dag inoet geven aan den op hem uitgeoefenden komen. (Hoongelach.) i drang. Naar hun inzien lag een tege- De heer W ij n k o o p (C.P.) meent, dat moetkoming, als nu ingevolge art. 6a zal deze zaak niet zoo buitengewoon moeilijk worden gegeven, volgens waardevermin- is. Als er nu op behandeling wordt aan- dering van eigendom als gevolg van de gedrongen, dan komt spreker er tegen afsluiting der Zuiderzee geheel in de Mfn De Openbare School. Bij de afdeeling Lager Onderwijs hoopt de heer VanZadelhoff (s.d.), dat het nu de laatste maal is, dat naar het rap port van de Staatscommissie-Rutgers zal worden- verwezen. Want in afwachting van dat rapport wordt het onderwijs niet verbeterd. Een wettelijke regeling van het buitengewoon onderwijs, met leer plicht, de regeling van het schipperson- derwijs, van de leeriingenschaai, enz. moet wachten op het rapport. Spr. vestigt in het bijzonder de aandacht op de leer- angenschaal. De klassen mogen zeker niet grooter worden dan ze zijn. Van het iandbouwverloi in de Leerplichtwet moe ten wij af. De heer De Boer (s.d.) dringt aan op inderwijs in het Friesch op de scholen in Friesland. De minister steile een commis sie in om dit vraagstuk te onderzoeken. De heer Ter Laan (s.d.) constateert, dat de minister den eisch van achtjarigen leerplicht zonder meer heeft afgewezen; voorts bepleit spr. verkleining der klas sen; de minister van onderwijs moest an ders optreden dan eenvpudig als zetbaas van de bourgeoisie. Spr. zal een initiatief voorstel overwegen. Spr. wenscht af schaffing van alle schoolgeld voor alle scholen, zoo is het ook in Amerika. De minister moet ook optreden tegen het schoolverzuim en den kinderarbeid. Voorts klaagt spr. over het tekort aan onderwijzers als gevolg van hun onvol doende bezoldiging. De minister schaffe het schoolgeld voor de kweekschooloplei ding af: ook is 't aantal openbare kweek scholen te gering. Ook moet iemand, die voldoende heeft gehad voor een vak, niet verplicht zijn daarin nogmaals examen te doen. De heer L i n g b e e k (h.b.s.) acht de openbare onderwijzers met hun roode be vliegingen het product van een regeling, welke zijzelf niet hebben gemaakt, doch waarvan zij het slachtoffer zijn. Spr. zou gaarne zien, dat het huidige splitsingssysteem werd vaarwel gezégd en ons werd teruggegeven de oude na tionale school met bybelsch onderwijs op christelijken grondslag. Mej. Westerman (v.b.) acht het wel bedroevend, dat \yij wegens de bezuini ging zoo weinig over onderwijs kunnen spreken. De cursuswet wordt maar niet Ingevoerd. Het verheugt spr., dat de mi nister voor Esperanto voelt. Ook stemt het tot voldoening, dat men ook aan de rechterzijde ongerust wordt over de toe neming van het aantal confessioneele scholen. Waarom kan niet, in afwachting der herziening der L. Ó.-wet, de bouw van nieuwe scholen worden stopgezet? Het streven van den Bond van Ned. Onderwijzers, om het gezag van het Hoofd zooveel mogelijk afbreuk te doen en het verzet tegen de deelneming aan de hulde aan de koningin, doen aan d8 openbare school bij de ouders geen goed. De toegang tot de onderwijzersloopbaan dient even gemakkelijk gemaakt als tot de H.B.S. De minister geve den jongelie den van het platteland een toelage en vergoeding van reiskosten, om het moge lijk te maken, dat dezen zich voor onder wijzer bekwamen. De heer Kersten (s.g.p.) maakt eeni ge opmerkingen naar aanleiding van de rede van den heer Lingbeek. Spr. acht het in het belang der groote gezinnen niet Jcwaad, dat kinderen wat lichten arbeid op PEPERMUNT het beste dooelijksche middel ter opweKkinq en verfrisschinq. jde leden- (gepensiounieerde- en gepaspor- I teerde ondierofficieren vani land-, zeemacht en Koloniën) 'behoeft dringend versteriting van zijne fondsen. Bij beschikking van Z, E. den Minister van Justitie, No. 8221. IIVC wrDUIIIin te ir nn ido. 8 October 1930 is aan het hoofdbestuur LUAE-VEKHUUK 15 Ct. p. Iv.lVl. vergunning verleend tot het houden van' iii n m a MOM a fcinr Al eene Nationale Loterij groot 25000 loten-. da W. U. IVI AllbllAINUINI Itot een niet hoogeren prijs dan 1.«w |per lot. LAAN 38-40. TEL. 533, DEN HELDER. werp binnen toorteren of langoren Voor het welslagen van deze loterij1 het land verrichten. -o - - Het opbergsysteem dient beëindigd. Wan- van art. 3 der wet van 14 Juni 1918. Bij j neer een ieeriing de zeven klassen heeft l oen werk van zulk en omvang en vandoori00pen dient h£j vrij te zijn van de zulle belang als dot van die afsluiting zou Leerplichtwet. Het land- en tuinbouwver- j een minder ruime tegemoetkoming wei- j0f dienen ruim te worden toegepast. passen. i De heer Van de Bilt (r.-k.) vraagt Sommige leden ging het wetsontwerp den minister het land- en tuinbouwonder- in rijn pogingen om aan de Ziuderzeevis- wijs gelijk te stellen met het nijverheids- schersbevollcing tegemoet te komen, met onderwijs. Dan kan ook het zevende leer- ver genoeg. Zij waren van oordeel, dat jaar 0p een land- en tuinbouwschool wor- indien de onvoldoendheid van het ont- den doorgebracht. - "angeren tijd De heer Zijlstra (a.-r.) zegt, dat het zloh zal doen gevoelen, de regeering niet niet vaststaat, dat het onderwijs beter

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7