v. Willigen KONIJN's GEHAKT Weststraat DAMES-en HEEREN- PARAPLUIES BUITENLAND. wordt naarmate de klassen kleiner wor den, zooals de heer Ter Laan meende. Het aantal onderwijzers is wisselende. Hangt dit nu samen met het salaris? Spr. gelooft het niet. De heer Visser (a.-r.) komt terug op de quaestie der versobering van het L.O. Volgens den minister valt voor 't eigen lijke doel, de inperking der kosten, zeer weinig van het rapport der Staatscom- missie-Rutgers te verwachten. Een der oorzaken zit in de ziekelijke werking der splijtzwam. De heer T i 1 a n u s (o.-h.) betoogt, dat op de openbare school godsdienstonder wijs kan worden gegeven en dat de ge meenteraden moeten toezien welke on derwijzers in die openbare school worden gebracht Spr. sluit zich aan bö den heer Van de Bilt ten aanzien van het bezoeken van de land- en tuinbouwscholen door leerlin gen in het zevende leerjaar. De platte landbevolking voelt het niet-geoorloofd- zijn daarvan als een groot onrecht Mej. Groeneweg (s. d.) kan zich hierbij aansluiten mits op die lagere land- en tuinbouwscholen dan ook vol doend vormend onderwijs wordt gegeven. Verder dient dp hand te worden gehou den aan den leerplicht van jongens en meisjes die hun laatste leerjaar op de nijverheidsschool doorbrengen. De heer Oud (v. d.) meent met dr. d. Heide dat er meer Rijkskweekscholen moesten worden opgericht. Spr. acht de houding van de afdeeling Den Haag van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers volkomen onjuist. Daarmedp heeft men groote schade toegebracht aan de openbare school. De heer B e u m e r (a.-r.) verzekert, dat zijn geheele fractie onnoodige schoolsplit- sing afkeurt. De vraag is echter: met welk euvel heeft men te doen en hoe is dat te bestrijden? Spr. neemt gaarne aan dat er wel gevallen zijn van onnoodige schoolsplitsing. Maar de minister is te dien aanzien nog al optimistisch. Blijkt dat op groote schaal misbruik wordt ge maakt, dan zal men de eischen moeten verscherpen. De Minister wijst er op dat het grootste aantal kleine scholen gevonden wordt bij het openbaar lager onderwijs; van de 220 met minder dan 33 leerlingen zijn er 201 openbare. Spr. weet, dat men zal zeggen: de zaak staat niet gelijk; het openbare onderwijs is volgens de Grond wet de vluchtheuvel. Maar onder die kleine scholen zijn er toch die met eeni ge opoffering van de ouders wel zouden Kunnen worden opgeheven. Den arbeid van schooléaande kinderen acht spr. ook een euvel; spr. zal voort gaan met omreding en voorlichting. Op heffing van het landbouwverlof zou niet van wijs beleid getuigen. Er zijn in ons land geen land- en tuinbouwscholen, waar buiten de avonduren 16 uren per week onderwijs wordt gegeven. Spr. zal omtrent dit punt nog eens overleg plegen met den minister van BlnnenL zaken en Landbouw. Op den leerplicht van meis jes in het zevende leerjaar die op een nij verheidsschool gaan, is reeds door spre kers ambtsvoorganger per circulaire ge wezen. Spr. is bereid, een nieuwe oircu- laire uit te vaardigen. Het aantal kweekellngen is met bijna 1000 gestegen sinds teruggekomen is op de opheffing der parallelklassen en de in trekking der toelagen. Is het aantal leer krachten inderdaad onvoldoende? Voor de betrekking van onderwijzeres te Rot terdam meldden zich 82 sollicitanten aan. Bij het gereformeerd onderwijs zijn er, blijkens een stuk uit „De School met den Bijbel" te veel mannelijke onderwijs krachten. Spr. moet dus bezwaar maken om reeds thans de oprichting van een Rijkskweekschool te Assen toe te zeggen. De leeftijdsgrens van de toelating tot de Rijkskweekscholen zal worden verlaagd, een herziening van de schoolgeldfegeling van die scholen is in overweging. Bij art. 155 betoogt de heer V a n W ij n- bergen, dat aan de lichamelijke opvoe ding geen officieel cachet zal mogen worden opgedrukt door een bepaald systeem als het juiste te aanvaarden. De Mi ni s t e r zegt naar aanleiding van opmerkingen hieromtrent, dat maat regelen, tot bespoediging van de inschrij ving voor de beschrijving der monumen ten in overweging zijn. Spr. is voornemens, een commissie van advies in te stellen voor opdrachten aan kunstenaars. behoort geen overwegende rol spelen. De heer Van der Heide (s.d.) oon- stateert, dat in het algemeen burgemees ters worden benoemd uit de relatief sterk ste partij in de betreffende gemeenten, doch bij de S.D.A.P. wordt een uitzonde ring op dien regel gemaakt in dien zin, dat daarvoor de meerderheid absoluut moet zijn. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) wijst op den noodtoestand - in de binnenschipperij. De regeering behoort de uitoefening van dit bedrijf mogelijk te maken en geen belemmeringen in den weg te leggen. mag ling door het districtshoofd wordt ge geven, wat overbodige administratie ver oorzaakt. Door een rust na 5J uur als uiterste te stellen, met mogelijkheid om meer te eischen, wordt op eenvoudiger en beter wijze aan de behoefte voldaan. Wel gewenscht is het om in den geest van het bij internationaal verdrag voor den nachtarbeid van vrouwen in fabrie ken of werkplaatsen aangenomen prin cipe ook voor de vrouwen in kantoren de nachtrust zooveel mogelijk te waar borgen. Hiertoe strekt artikel 11. Artikel 12 schept de mogelijkheid om af te wijken van het hieromtrent in de vorige artikelen bepaalde. De in art. 18 genoemde werkzaamheden i moeten dikwijls met spoed verricht wor- l i «x i x den °P tijden, die gewoonlijk voor rust Werktijdenbesluit voor kentoren. bestemd zijn. Eenige vrijheid is dus on misbaar. Binnenlandsche Zaken en Landbonw. Voortgezet wordt des avonds Binnen landsche Zaken. Wettelijke regeling van de lijk verbranding Mevr. Van ItallieVan Emb- d e n (v. d.) bepleit een wettelijke rege ling van de lijkverbranding, die tot nu toe feitelijk buiten de wet staat; deze toe stand is onhoudbaar. Do heer Van den Heuvel (a.-r.) vraagt, of de gewijzigde financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeen ten geen aanleiding is, om diverse aan hangige plannen tot annexatie van ge meenten te herzien. Burgemeestersbenoemingen en de politiek. De heer Rutgers van Rozen burg (c.-h.) betoogt, dat voor de benoe ming van burgemeesters bekwaamheid en geschiktheid voor het ambt op den voor grond moeten staan en de vraag of iemand tot een bepaalde politieke partij Aan de toelichting bij een voorontwerp van een algemeenen maatregel vanbestuur ontleenen wij het volgende In Hoofdstuk IV der Arbeidswet 1919 zijn bepalingen vastgesteld, betreffende de arbeidstijden in kantoren, waarbij aan een nadere regeling bij algemeenen maat regel van bestuur zijn overgelaten a. Zondagsarbeid van vrouwen b. Arbeid na 1 uur des namiddags op Zaterdag c. Voorschriften in zake rusttijden. De wet zelf bepaalta. dat een jeugdig persoon niet op Zondag mag werken b. dat een man of een vrouw, die op Zondag meer dan vier uur arbeid ver richt, een vrijen dag in de week moet hebbenc. dat Zaterdag na 1 uur niet gewerkt mag worden, behoudens uitzon deringen d. dat een jeugdig persoon niet tusschen 6 uur nm. en 8 uur vm. mag werkene. dat de maximum arbeidsduur is 8è uur per dag en 48 uur per week, behoudens uitzonderingen. Bij het onderzoek naar de bedrijfsbe- hoeften, waarmede de ter uitvoering der wet te stellen bepalingen hebben rekening te houden, is gebleken, dat een groep van ondernemingen in zóó bijzondere omstandigheden verkeert ten aanzien van de tijden, waarop noodzakelijk gewerkt moet worden, dat voor deze de mogelijk heid die de wet laat, om de in de wet gestelde grenzen te overschrijden, niet toereikend is. Dit zijn de ondernemingen in de zee- havenplaatsen, waar de kantoorarbeid afhankelijk is van de onzekere tijdstippen van aankomst van zeeschepen. De belan gen van het scheepvaartverkeer en van den handel bij een onmiddellijke en snelle behandeling zijn zóó groot, dat het onre delijk zou zijn hierin vertraging te ver oorzaken, terwille van het handhaven der thans in de wet gegeven voorschriften. Het is noodig in de wet een wijziging aan te brengen, alvorens zij voor deze kantoren kan worden ingevoerd. •Dit behoeft echter geen reden te zijn om met de invoering op de overige kan toren te wachten tot de wet gewijzigd is. Het Is de bedoeling het Werktijden besluit voor kantoren in werking te doen treden uiterlijk op 1 Mei 1931 voor arbeid in alle kantoren, behoudens in de kan toren van reederijen van zeeschepen en voor de zeevaart werkende ondernemin gen. Artikel 49, 2e lid, der wet, verbiedt Zondagsarbeid van vrouwen, behoudens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald. De gewone kantoorarbeid staat op Zon dag stil. Wel komen op verschillende kantoren des Zondags urgente bezigheden voor, doch deze kunnen, wat haar aard en haar omvang betreft, door het hoofd der onderneming of mannelijke bedienden boven 18 jaar verrioht worden. Er bestaan echter enkele categorieën kantoren, waar vrouwen een soort arbeid verrichten, die in het belang van het maatschappelijk verkeer op Zondag ge woon doorgaat en waar vervanging door mannen groote bezwaren, zoowel voor het bedrijf als voor de vrouwen zou mee brengen; Het zijn de onder a en b van art. 2 van het ontwerpen besluit opge somde werkzaamheden, waarvoor dit geldt, en die daarom worden toegestaan. Artikel 8. De zoover mogelijk doorgevoerde stil stand van het bedrijfsleven op Zaterdag namiddag, strekt zich ook uit over het groote meerendeel der kantoren en het is de bedoeling van den wetgever ge weest hiervan alleen de noodzakelijke gevallen uit te sluiten. Dienovereenkomstig zijn in dit artikel de gevallen opgesomd, waarin een man of een vrouw, en die, waarin ook een jeugdig persoon des Zaterdags na 1 uur des namiddags arbeid mag verrichten. Voorts wordt de arbeid op Zaterdag namiddag toegestaan voor de schoon maaksters en schoonmakers. Hiermede mag op dien tijd het gewone kantoor personeel niet belast worden. Zoo wordt ook op Zaterdagmiddag de arbeid toegestaan van conciërges, por tiers, wakers, stokers en ambachtslieden. Art. 7. Dit artikel bevat overeenkom stige bepalingen als het zgn. Bazenbe- sluit voor fabrieken of werkplaatsen, met dit principieele verschil, dat onder e gebruik gemaakt is van de bevoegd heid, gegeven in art. 91, onder b der wet, om de werktijd- en administratieve bepa lingen niettoe te passen op personen inet een in geld vastgesteld jaarlijksch loon in do onderneming van 3000 gulden of meer. Aangenomen mag toch worden, dat zulke personen niet de gewone arbei- dersbescherming noodig hebben, terwijl zij bovendien een functie bekleeden, welke niet toelaat hun werkzaamheden steeds binnen bepaalde arbeidsuren te begrenzen. De ervaring mot de rusttijdbepalingen voor fabrieken of werkplaatsen en voor winkels, heeft aangetoond dat een alge meen voorschrift, om na uur arbeid en uur rust te geven, niet noodig en det wenschelljk'is. Als regel wordt dit eeds gedaan en waar het niet gedaan wordt, is er bijna steeds een zoo gegronde reden voor, dat toch de noodige vrijstel- De njeuwe vlootvoogd in Ned. Indië. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen, is thans zeer bin nenkort te verwachten de officieele be kendmaking van de eervolle ontheffing, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, van vice-adra. A. ten Broecke Hoekstra uit het ambt van commandant van de zeemacht en hoofd van het depar tement der marine in Nederlandsch-Indië met opdracht tegelijkertijd van deze ge wichtige betrekking aan den dezer dagen benoemden schout-bij-nacht J. F. Osten. De datum van ingang van het eervolle ontslag van vice-admiraal Ten Broecke Hoekstra zal die zijn, waarop hij het ambt aan zijn opvolger zal hebben overgedra gen. NIEUWE VOORRAAD BEGROOTING VAN JUSTITIE. Aan de Memorie van Antwoord is het volgende ontleend: Echtscheiding. De Minister heeft 't, ten einde gegevens te verkrijgen omtrent den feitelijken toe stand en zich ook een indruk te vormen omtrent den te verwachten invloed van eventueel te treffen voorzieningen, dien stig geoordeeld zich in verbinding te stellen met de presidenten der rechtban ken, die alle gevallen persoonlijk voor zich krijgen. De tot dusverre ontvangen antwoorden verschaffen waardevolle ge gevens, aan de hand mede waarvan de Minister z;jn standpunt in deze even gewichtige als moeilijke materie nader zal bepalen. Bestrijding van openbare zedeloosheid. De symptomen van de verwildering stemmen, ook naar het oordeel van den Miinster tot bezorgdheid. Inderdaad ne men de zedendelicten, onder den invloed mede van verschillende ongunstige ver schijnselen der moderne samenleving, toe. De Minister is doordrongen van de nood zakelijkheid om, waar mogelijk, tot be scherming van goede zeden op te treden. Alvorens ter ziake nadere voorzieningen te overwegen, acht de minister het raad zaam de ontworpen maatregelen eerst tot uitvoering te brengen. Gijzeling. Ook thans nog meent de Minister dat gijzeling tegenover een onwillig debiteur een bruikbaar dwangmiddel kan vormen. Intusschen wacht de Minister nog het ad vies van de Staatsoommissie-Limburg. Verschillende mededeellngen. Van 'den Minister is geen wetsvoorstel te verwachten tot verbetering van de rechtspositie van het natuurlijk kind, in zoover die verbetering zou bedreigen de belangen van het wettig gezin, hetgeen het geval zou zijn indien het erfrecht van natuurlijke kinderen werd uitgebreid. De Minister overweegt of en in hoe verre eenige verbetering zou kunnen wor den gebracht in de voorziening van rechtsbijstand in burgerlijke zaken aan on- en minvermogenden. Controle op uitingen In pers en vergaderingen; oprulïng. Deze onderwerpen hebben de voortdu rende aandacht van den Minister. Hoe wel hij uiteraard in de meening deelt, dat tegen ondermijning van gezag en wet moet worden opgetreden, blijft hij er zich toch steeds rekenschap van geven, dat van optreden tegen in kleinen kring ge ventileerde uitdrukkingen ruimere ver spreiding en publicatie het gevolg kan zyn. In hoeverre de geldende strafbepalin gen inzake opruiing voldoende zijn te achten om excessen van de vrijheid van het woord te bestrijden, maakt een voor werp van onderzoek en overweging uit. Het politie-vraagstuk. Het politie-vraagstuk zal nader zijn te bezien in verband met de uitvoering van de herziening van de Gemeentewet, die thans bij de Eerste Kamer aanhangig is. Ook overigens «schijnt de Minister een doeltreffende werkzaamheid meer ge waarborgd door geleidelijke vorbeterln gen dan door grootsoh opgezette reorga nisaties, zooals zij in den loop der jaren telkens weer zijn ontwikkeld, maar nim mer tot uitvoering gekomen. Het optreden tot keering van de on- veiligheid ten plattelande heeft de be stendige aandacht van den Minister. Ter zake worden zooveel doenlijk maatregelen bevorderd. De Minister is van oordeel, dat do politie in het algemeen voldoende sterk is of voldoende kan worden ver sterkt om de orde te handhaven. Gevangenissen en rijkswerk- Inrichtingen. Do bezetting van de verschillende ge stichten loopt In het algemeen terug. Daarop hebben uiteraard verschillende niet nauwkeurig te definieeron factoren invloed. Zoo is do verkorting van den duur der straffen die valt op te merken van lietookenis. Ook de voorwaardelijke invrijheidstelling, die een vermindering van den strafduur beteekent, werkt in dezelfde richting. SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 330 DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE ENGELSCHE MIJNEN. Gisteren werd gemeld: De situatie in het mijnbedrijf is zicht baar slechter geworden. In de eerste plaats komt dit door de houding der Schotsche mijnwerkers, die zich tegen den spread-over (verdeeling van de werk uren) blijven verzetten en de voorwaar den der eigenaars afgewezen hebben. Deze stellen een werktijd van 88 uur per twee weken voor namelijk zes dagen van acht uur in de eerste week en vijf dagen van 8 uur in de tweede. Het loon zou bij deze regeling onder welke de mijnwer kers dus van de veertien dagen er elf' acht uren per dag arbeiden, onveranderd blijven. De Schotsche mijnwerkers willen hier niet aan, al schijnt de beslissing niet eenparig geweest te zijn. Ook moe ten zij nogal verbolgen zijn op de regee ring nu deze zelf door voor tijdelijke re gelingen op den grondslag van de spreadover te ijveren, haar eigen wet aangetast heeft. DE DUTTSCHE NOODVERORDENING Verhooging van Invoerrechten. Blijkens mededeeling van den rijks- landbouwconsulent te Berlijn zijn in de Duitsche noodverordening ook verschil lende bepalingen tot steun aan den land bouw opgenomen. Die steun wordt o.a. gezocht in verhooging van invoerrechten. Met ingang van 5 dezer is het invoer recht op gierst, dat in den laatsten tijd in belangrijke hoeveelheden werd inge voerd, verhoogd van 1.50 Mark tot 15 M. per 100 K.G. Tevens is met ingang van dienzelfden datum het invoerrecht op ze melen vastgesteld op 10 M. per 100 K.G. Tot dusver mochten tarwezemelen vrij worden ingevoerd en bedroeg het invoer recht op andere zemelen de helft van het invoerrecht op rogge. Voorts is opgeheven de bepaling, dat het invoerrecht op voedergerst niet hoo- ger mag zijn dan 12 Mark. De regeering heeft dus ten aanzien van dit invoerrecht de handen vrij. Een verhooging is in de naaste toekomst dan ook geenszins uitge sloten. Het nieuwe Oostenrijksche kabinet. Ender te elfder ure toch geslaagd. Uit de wandelgangen van den Nationa- len Raad wrordt gemeld, dat dr. Ender er te elfder ure toch in geslaagd is 't nieuwe kabinet te vormen. Het kabinet is een coalitie van de chr. socialen met het block van Schober, dus zonder het Heimatblock. De nieuwe regeering verschijnt Don derdag voor het parlement Aanslag op den Spaanschen Minister-president. Wolff meldde gisteravond uit Madrid, dat Llizo, de politieke redacteur van- het blad El Sol, gistermiddag bij een bespre king met- 'de pers, op ministerpresident Berenguer een revolverschot heeft gelost, zonder hem evenwel te treffen. Llizo had1 voor het begin van de bijeen komst aan zijn collega's gezegd, dut hfl zijn functie van politiek redacteur van El Sol had neergelegd. Totdat Berenguer verscheen-, hield hij zioh afzijdig en toen de minister-president omringd was van de journalisten, trok hü een revolver. De omstanders wierpen zich op hem en konden' het- schot afwenden, zoodat de kogel in liet plafond drong. Llizo bepaalde zich tot de verklaring: „Ik heb een anarchistisch protest willen uiten tegen liet sociale regiem, dat uwe excellentie vertegenwoordigt". Llizo is aan de politie overgeleverd. Ge- neraul Berenguer en de journalisten zijn van meening, dat Llizo in een aanval van zinsverbijstering gehandeld heeft. ADOLF HOFFMANN. t Adolf Hoffmann, do populaire leider Luxe flesch Boldoot Eau de Cologne, sierlijke modellen 1.80 1.40 85 Coty Eau de Cologne Supérieure kwaliteit 3.90 2.90 1 25 Bezoek-tasschen portefeuille model, in moderne tinten 1.40 1.85 95 Bezoek-tasschen portefeuille model, met spiegel en moderne sluiting 3 85 2.60 1.90 Vtsite-tasch met overslag, spiegel en ritssluiting, zijden voering 9.80 7.20 4.80 Reclame-tasch zakmodel met ritssluiting, geheel leder 4.80 Acte-tasschen geheel leder, met solide sluiting 4.80 3.85 2.35 Portemonnaies Rundleder, Box-calf, alle mogelijke soorten 3.60 2 40 1.90 85 Portefeuilles in bruin en zwart leder, bijzonder voordeelig 4.50 2.80 1.50 80 Relsnécessaires diverse leersoorten 14.00 10.50 8.00 3.50 Scheergarnlturen degelijke uitvoering, com pleet 3.50 1 80 der Berl-ljnsche sociaal-democraten is Maandagavond om 10 uur plotseling over leden aan een bartverhumming. Hit is 72 jaar oud geworden. Hoffmann, die zijn loopbaan als arbeider begon, kwam reeds in zijn jeugd herhaaldettU'k bi oonfllct met; do autoriteiten wegens do socialistenwet. Hij den oorlog aangesloten bij dio onafhan kelijke socialisten. Na de splitsing is hij eon tijd lang Pruisisch minister van kun sten en wetenschappen geweest. Na do splitsing zijner party sloot bil' zich bij do communisten aan; om weldra tot de socialisten terug te koeren. Hoffmann is Zakmessen roestvrij 3.00 2.40 1.40 Zaterdag geopend van 1.30-10 u. LUCHTVAART. De postvluchten naar en van Indië. Het retourvliegtulg te Karatsji. Het vierde retourvliegtuig vertrok Dinsdag om 5.55 u. uit Allahabad, landde om 10.53 te Jodhpur, vertrok van daar om 11.58 u. en kwam om 15.2 u. aan te Karatsji. Te DJaak. Het vierde postvliegtuig op de terug reis is gisterenochtend om 6.12 uit Ka ratsji vertrokken en om 10.25 te Djask aangekomen. Het zesde vliegtuig te Djask. Het zesde vliegtuig is Dinsdagmorgen te 6 uur te Bagdad gestart, kwam te 10 u. 35 te Boesjir aan, vertrok te 12 u. 80 uit deze plaats en kwam te 16 u. 10 te Djask aan. Te Karatsji. Het zesde postvliegtuig is gisteroch tend 6.15 uit Jask vertrokken en om 18.45 te Karatsji aangekomen. EEN VLIEG8TER VERTROKKEN. Van Londen naar Kaapstad. De bekende Engelscho vliegster juf frouw Spooner is glstorenochtend met den vlieger-officier Edwards aan boord van eon óóndekker vertrokken teneinde overtreding vun te beproeven het record voor den vlieg- liud zich tijdens tocht Londen —Kaapstad te slaan. Zij zul len zoowel overdag als 's nachts vliegen en hopen in vijf dagen hun doel te he in Öotober J.l. heeft een Zuld-Afrl- kaansch vlieger den vliegtocht Londen Kaapstod in negen dagen volbracht en in April j.l. legden kapitein Barnard en de frdurond-e een aantal jaren lid van den hertogin Van Bedford hetzelfde luchttra- rijksdag en den PruislBclien Landdag |ject in negen en een halven dag af. ge-weeat. 1 Het toestel vin mejuffrouw Spooner la

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 8