Ruwé Handen Een Gedislingeerd Kapsel LUCHTVAART. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS BIJ MAISON GERRITS Spoorstraat 128 Tel. 457 sterk genoeg is om onder alle omstandig heden de orde en het gezag aldaar te handhaven. Inlichtingen in besloten kring. Sommige leden waren ten zeerste ge troffen door een bericht in het Ochtend blad van „De Avondpost" van 23 Oct. jl.f waarin de hoofdredacteur mededeelt, dat in het begin van het vorig jaar te 's-Gravenhage een bijeenkomst zou zijn gehouden van tal van vooraanstaande personen, waar een marine-deskundige inlichtingen had verstrekt over de toe komstige vlootplannen van de Regeering. Naderhand is gebleken, dat deze verga dering inderdaad op 25 Mei 1929 in „Dé Twee Steden" is gehouden. In verband met deze berichten wilden deze leden den minister de volgende vraag stellen: Kon de marine-deskundige, die op deze bijeen komst een inleiding hield, op verzoek van 't „Comité tegen eenzijdige ontwapening", op de hoogte zijn van de plannen der Re geering ten aanzien van de vlootformatie? Andere leden merkten op, dat men deze zaak niet moet overdrijven. De bewuste inleiding werd op de vergadering rond gedeeld in een groot aantal exemplaren en is later zelfs in een tijdschrift versche nen, namelijk het orgaan van voornoemd comité (October-nummer). Dit is wel het beste bewijs, dat de plannen absoluut niet geheim behoefden te blijven. Neemt men voorts kennis van het prae-advies van den luit. ter zee le kl., L. A. C. M. Door man, voor den partijraad der R.K. Staats partij, met name van de mededeeling op blz. 118 bovenaan, dan blijkt zulks nog duidelijker en is hier nog een bewijs te meer geleverd voor de stelling, dat deze Regeering slechts de politiek der vorige Regeering heeft voortgezet, behoudens den reserve-kruiser, op welks aanschaf fing de heer Doorman in zijn prae-advies aandringt. Een hd stelde de vraag wanneer de „Sumatra" gereed zal zijn om weer in dienst te kunnen worden genomen. Het proees tegen de Industrieële partij te Moskou. De doodstraf geëlscht. De officier van justitie Krylenko heeft tegen alle acht beklaagden in het proces der industrieele partij de doodstraf ge- eischt. DE WERKLOOSHEID IN DE VER. ST. Bijna vijf mlllloen werkloozen. De president van de Amerikaansche arbeidersïedecratie, Green, verklaarde, dat het aantal werkloozen in de Ver. Staten op het oogenblik 4,860,000 bedraagt, doch vóór Februari 1931 tot meer dan zeven millioen zal stijgen. DE MILITAIRE KREDIETEN IN FRANKRIJK AANGENOMEN. De Fransche Kamer heeft gisteren met 446160 stemmen de militaire kredieten voor de begrooting 19301931 aangeno men. DE ONRUST IN BRITSCH-INDIË. Bij een betooging naar aanleiding van het feit, dat Gandhi thans zeven maanden in de gevangenis zit, zijn, toen de politie de menigte uiteen dreef, 229 mensohen gewond. De crisis in de Engelsche steenkoolnijverheid. De »N\v. Rott. Ort.« schrijft Het mijnwerkerscongres te Londen heeft wel het voorstel verworpen om een algemeene staking bij do'kolenmijnen af te kondigen wat beteekende dat het de districten daartoe zou adviseeren, welke districten daarna nog hoofdelijk hadden moeten stemmen maar zijn veto tegen de regeling tot verknipping van twee werkweken van '90 uren in werkdagen van acht uur tot op een klein overschotje na, heeft het niet willen herroepen. Het heeft deze kwestie nu naar de districten verwezen en daardoor heeft zij veel van haar scherpte verloren. Wij krijgen nu districtonderhandelingen en districtregelingen. In het eene kolen bekken zal het moeilijker zijn dan in het andero om tot overeenstemming telkomen, maar een algemeene stilstand is alvast afgewend. De staking van de beginsel vaste mijnwerkers in Schotland zal dood bloeden, want de arme delvcrs kunnen het niet lang volhouden, nu het Congres do algemeene syinpathlestaklng afge wimpeld heeft. De regeering zal nu wel een nood maatregel indienen, om do regeling van de verdeeling der werkuren te wettigen. Heb ik goed gehoord, Marle, dat mijnheer Smit je twee maal kuste in de gang? vroeg nuumia. Neen, mama, antwoordde M&xd* u moet de echo meegeteld hebben. LUOHTVERBINDIN G MET INDIË. Overeenkomst met Frankrijk. De Matin maakt gewag van een over eenkomst, tot stand gekomen tusschen Frankrijk en Nederland, aangaande de lujohtverbinddng met Indië. Men is overeengekomen, dat elke week, miet 1 Januari te beginnen, een toestel zal vertrekken, beurtelings een Nedier- landsch en een Fransch, van Nederland- schie zijde AmsterdamBatavia, aan Franschen kant MarBeMe—Saigon. Hier te lande ds bij' de K. L. M. van ©en dergelijke overeenkomst niets bekend. Misschien betreft het hier een overeen komst betreffende het vervoer van de post in verband' met het feit, dat de Air Oriënt, de Fransche Mij., met ingang van 3 Januari een 14-daagsohen dienst op Indo-China zal openen. Totnogtoe werd van Marseilie tot Bag dad gevlogen, en verder bestond er ook een dienst SaigonBangkok, die zou worden uitgebreid tot Rangoom. Met deze diensten was er voor het vervoer van de poststukken reeds samenwerking van de K. L.M. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIË. Het 6de postvliegtuig heeft oponthoud te Kartisjl. Het 6de postvliegtuig, de P.H.-A.G.R. hetwe'k op weg naar Indië, Woensdag te Karatsji is aangekomen, werd aldaar Donderdag opgehouden tengevolge van lichte ongesteldheid van den twoeden be stuurder, deni heer Blaag. Gisteren kon die vlucht worden voortgezet. Te Allahabad. Het 6de postvliegtuig is gisterochtend om 6 u. 66 uit Karatsji vertrokken en om 9.34 te Jodhpur geland. Vandaar vertrok het om 10 u. 2 en om 14 u. 47 kwam het vliegtuig te Allahabad aan. Te Bagdad. Het vierde postvliegtuig op de terug reis is gisteren te Bagdad aangekomen. Te Kaïro. Het 4e vliegtuig op de terugreis is gis teren om 5 u. 45 uit Bagdad vertrokken en om 11 u. 17 te Gaza geland. Vandaar vertrok het om 10 u. 7 en het arriveerde om 14 u. 29 te Kaïro. De vliegtocht van Winifred Spooner. In zee gevallen. Het vliegtuig waarin Winimed Spoou ner en de vlieger-officier Edwards, is Woensdagavond in de Tyrrheensohe Zee böj de kust van Oalabrië gevallen. Juf frouw Spooner en Edwards zijn opgepikt. Juffrouw Spooner is, volgens een na der bericht, bij Montebello in zee geval len en vervolgens naar het strand ge zwommen. Me]. Spooner kon nog meer dan vliegen. Reuter seint over het ongeluk, dat Winifred Spooner boven de Tyrrheen sohe zee is overkomen, dat zij door een motordefect gedwongen geweest is gis ternacht dicht bij de Italiaansche kust op zee te landen. De machine bleef drij ven en na lang op hulp gewacht te heb ben, is mej. Spooner twee mijl ver naar land' gezwommen en heeft de bewoners van het dorpje Belmonte gewekt. De vis- schers redden Edwards en sleepten het vliegtuig binnen. Mej. Spooner en Ed wards hebben kleine hoofdwonden opga- loopen. Binnenland. De ramp van de R 101. Gisteren zijn de laatste getuigen voor het Hof van onderzoek naar de ramp van de R 101 verschenen. Na afloop van het getuigenverhoor zei- de Sir John, dat hij en zijn medeleden, overste Moore Brabazon en professor Inglis, nu over voldoende materiaal be schikten om een volledig rapport op te stellen, maar men kon niet vergen dat spr. meteen al een datum noemde, waarop dit rapport gereed zou zijn. PROPAGANDATOCHT VOOR DE VLIEGSPORT. Batavia. De heer Van Tijen begint 7 dezer van Bandoeng uit op uitnoodiging der Nederl.-Ind. Vliegclub een propagan- datocht voor de vliegsport en het lucht- toerisme met zijn „Adelaar", vergezeld door het vliegtuig „De Kriel" van de Nederl.-Ind. Vliegclub. Achtereenvolgens worden Soebang, Oherlbon, Tegal, Sema- rang, Jogja en Soerabaja bezocht van welke laatste plaats men vla Semarang naar Batavia terugvliegt. Ingezonden mededeeling. 924 spoec/ig zacht met. Poging tot vader-moord. Voor het Haagsche gerechtshof stond gisteren in hooger -beroep- terecht een 84- jarige landbouwer, die op 6 Juni j.1. door oe Rotterdamsche rechtbank was vrijge sproken! van de hem ten laste gelegde po ging tot moord op zijn vader te Schie- broek, op 10 November 1929. Subsidiair was aan beklaagde poging tot zware mis handeling ten laste gelegd. Te Schlebroek. Als eerste getuige werd voorgeroepen de vader van verdachte, een 77-jarige vee houder, die den president verzocht, van hel geven van getuigenis verschoond te blijven. De president Met, na hierin te hebben toegestemd, diens verklaringen voor den reek ter-commissaris voorlezen. Verd., ondervraagd, maakte bezwaar tegen de daarin gestelde feiten, welke hij ontkende. Mr. A. Dirkzwager, rechter-commissaris te Rotterdam, die de instructie in deze zaak leidde, antwoordde op een vraag van den president, dat de verklaringen voor hem door den vader waren afgelegd in volkomen kalmen toestand. Mr. Rolandus Hagedoorn, verdediger, wees op verschillende tegenstrijdigheden in de verklaringen, speciaal wat het her kennen van get. van zijn zoon betrof. Een getuige, veehouder, bij wien verd. inwoonde, verklaarde, dat verd. Zaterdag 9 November tegen half tien naar bed was gegaan. Den volgenden morgen ging get. verd. om kwart voor vijf -roepen. Na een kwartier kwam verd. naar beneden. Bei den gingen toen melken. Vervolgens gaf get. inlichtingen omtrent het gedrag van verd. en diens broer, over welken laatste hij slecht te spreken is. Deze heeft nJ. zijn zuster (thans get.'s vrouw) bedreigd en -haar mishandeld, waarvan zij nog de sporen draagt. Van verd. heeft get. in den laatsten tijd geen overlast gehad. Een veehouder en diens zoon hebben op den bewusten morgen reeds vóór half vier bij Baars Mcht zien branden en zich daarover verwonderd. V ercL zeide, dat het Mcht niet door hem ontstoken was. De procureur-generaal mr. De Visser begon met het requisitoir. Er was veel twist onderling, constateer de spr. Na den dood der moeder in 1928 namen deze twisten nog toe. Deze ver dachte had met elk der huisgenooten ruzie, hoewel afgescheiden levenden van de an dere leden van het gezin. Spr. releveert de feiten, welke op den bewusten morgen van 10 November zich in de woning hebben voorgedaan. Volgens spr. staat het vast, dat de da der iemand is, die volkomen- met de situa tie op de hoogte was. Men heeft den ouden -man gevolgd tot in deni koeienstal, waar men hem getroffen heeft met de be doeling hem uit den weg te ruimen-, zon der dat een poging werd gedaan ook maar iets weg te nemen. De dochter en de meid komen er bij en onmiddellijk wijst het slachtoffer zijn zoon Jozef, in volkomen kalmte, als den volgehouden, ook tegenover de politie en dader aan en zulks heeft hij geruimen tijd tot driemaal tóe tegenover den rechter commissaris. Alles wijst erop, dat verd. de dader is. Hij had het -trouwens zelf voorspeld, want toen hij de deur werd uitgezet, riep hij uit: „nu heb je nog maar een paar dagen te leven". Getuigenverhoor. Na uitvoerig de getuigenverklaringen te hebben nagegaan, eischte spr. wegens poging tot moord vijf jaar gevangenis straf, met ter beschikking stelling van de Regeering en last -tot mmiddeUijke gevan genneming. De verdediging. De verdediger, mr. Rolandus Hage doorn, zeide, dat verd. de laatste jareni zeer abnormaal in zijn uitingen was, zelfs fan tastisch abnormaal. Het O. M. heeft geen waarde gehecht aan den juisten tifd van den aanslag. Spr. doet dit wel, omdat hij het zijn plicht acht en brengt daarmede in verband de ver schillen in de opgaven van de afstanden, Spr. hoopte dat het Hof evenals de rechtbank geen termen tot veroordeeling aanwezig zal achten en concludeert tot be vestiging z;j het misschien op andere gronden van het vonnis der rechtbank, en geen gevolg te geven aan het verzoek van het O. M. tot gevangenneming. Tenslotte heeft verd. zelf verklaard vol komen onschuldig te zijn. Na zich in raadkamer begeven te heb ben,. deelde het Hof mede, geen termen aanwezig te dachten om verd. in arrest te stellen. Arrest 17 Dec. a.s. Sohleider, Nleuwland en Duggers. Ook haar adres weot zij zich niet te herin neren; alleen weet zij te zeggen, dat zij het laatst in Den Haag is geweest. Zijn patroon doodgeslagen. Acht jaar gevangenisstraf tegen den dader geëlscht. Donderdag stond v-oor de Bredasche rechtbank terecht een 82-jarig(^ fabrieks- arbeidier uit Bergen o-p Zoom, thans ge detineerd. Verd: had 18 Ootober iböji een twist met den chef, den heer R. F. de Bie op de werkplaats der N.V. Ijzergieterij v/h- A. F. de Bie en Zn., te Bergen op Zo-om, een ijzeren staaf gegrepen en daar mede zjjn patroon zoodanig op het hoofd geslagen, dat deze ineenzakte en levens gevaarlijk gewand naar een ziekenhuis moest worden gebracht, waar hij den vol genden dag overleed. De dader gaf zich bij de poMtie aan. Er werden zeven getuigen' gehoord, waarbij bleek, dat verd. bekend stond als opvUegend. De verdachte zeide, kwaad te zijn ge worden over een naar zijn meening niet gerechtvaardigde opmerking van den heer De Bie over zijn werk. Ook vorige dagen waren er door den pa-troon opmer kingen gemaakt, maar nu nam hij zich voor er een einde aan te masen. De officier van Justitie eischte acht jaren gevangenisstraf. Buitenland. DE VERMOEDELIJKE VERDUISTE RING VAN EFFECTEN TE 'S-GRAVENHAGE De Maandag j.1. gearresteerde directeur H. van het Zuid-Hoilandsche effecten kantoor in de Anth-onie Duyckstraat te 's-Gravenhage, die Woensdag v-oor den officier van justitie is geleid, is op last van den rechter-commissaris in het huis van bewaring opgesloten. 8 VERDUISTERING DOOR EEN BRIEVENBESTELLER. De politie te Utrecht heeft een 36- jarigen brievenbesteller, die uit een brief een vulpenhouder zou hebben verduis terd, opgesloten. Bij een huiszoeking is een groot aantal aan de post toevertrouw de brieven en andere stukken gevonden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK TE HAARLEM. Duizend gulden boete. De Haarlemsche rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen een 60-jarigen fabrikant te Haarlem, wien ten laste gelegd was, dat hiij zoo roekeloos gereden- had, dat daarbij een- inzittende passagier om het leven was gekomen. Het betrof hier het doodelijk ongeluk aan d'e Amsterdamsohe Poort te Haarlem, waarbij; een 21-jarige jongeman -omgeko men was. De rechtbank veroordeelde den fabri kant voor 1000 boete, subs. tien dagen hechtenis. De officier van Justitie had een maand voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt met een proeftijd van drie jaar. ALS DE WINTER KOMT Dinsdagavond heeft brand gewoed in den bontwerkerswinkel van T. aan de Eerste Middeilandstraat te Rotterdam. Men heeft zooveel mogelijk de opgesla- Dynaniet-ontplofling. - 86 dooden. Op bet spoorwegstation Novo da Cunha, in den Braziliaanschen staat Minas Ge- raes, zijn door een ontploffing van een lading dynamiet in een goederenwagen 36 menschen om hot leven gekomen. 8 gebouwen zijn vernield. Plotselinge sterfgevallen door den mist. Ruim veertig aan de bronchlën lijdende personen overleden. In vijf gemeenten in de omgeving vaD Luik hebben zich, naar de telegraaf agent schappen melden, gisteren plotselinge sterfgevallen voorgedaan van personen, die aan de bronchiën lijdende waren. In het geheel zijn 43 personen overleden. Deze sterfgevallen moeten worden toe geschreven aan den dikken mist die er heerschte. Aanvankelijk dacht men dat gassen uit de zinkfabrieken in de omgeving de oor zaak waren, doch deze fabrieken staan reeds geruimen tijd stil. Voorts dacht men dat de mist met een of ander onbe kend vergiftig gas gemengd was, doch zooals gemeld, bleek de ruist zelf de oor zaak te zijn. In de omgeving van Engis, een dorp tusschen Luik en Hoei, alleen stierven 16 personen van 30 tot 70 jaar, die aan asthma leden. Dergelijke sterfgevallen deden zich voor te Fiemalle, Haute, Fle- malle Grande, te Yvoy Rumet, te Jemeppe aan de Maas en te Othée. Tien zieken zijn naar het ziekenhuis te Ougróe over gebracht. De dood ging met verstikkingsver schijnselen gepaard. Volgens de bladen is er ook veel vee omgekomen. Mist op de theems. Stilstand van het verkeer te water gedurende 36 uur. Gisterenochtend werd uit Londen ge meld dat de scheepvaart op de Theems sedert 36 uur tengevolge van een dichten mist stilstaat. Ook elders hangt de mist. Het vertrek van het stoomschip Picard uit Tilbury, dat geregeld over het Kanaal vaart en Woensdag had moeten uitvaren, is nog altijd niet mogelijk. De draadlooze dienst meldt nog: Donderdagnacht heeft men op het Ka naal met den ergsten mist van dezen win» ter te kampen gehad. Op de Theems is de toestand ook slecht". Over Londen en het grootste gedeelte van Engeland hangt een mist die in dicht heid wisselt. De scheepvaart langs de kust onder vindt vertraging en twintig schépen die Donderdag uit Londen vertrokken waren, konden niet verder dan Erith aan de Theems komen, waar zij het anker lieten vallen. De inkomende schepen hebben ook op onthoud. Volgens een officieel bericht, is er wei nig kans dat de mist spoedig zal optrek ken. Van Yarmouth tot Portland hangt het gordijn van mist. Ontploffing van buskruit. Acht soldaten gedood. Te New-York is een telegram uit Gua temala ontvangen, meldende dat in de een ontploffing van buskruit is geschied, waarbij acht soldaten gedood en vele an deren gewond zijn. gen artikelen in veiligheid gebracht. De jj^erne van de garnizoensplaats Aclituno brand is g-ebluscht en het geborgen goed - - - kon terugkomen. De eigenaar heeft even wel zijn inventaris opgemaakt en is bij de politie aangifte komen doen. dat er nog al het een en ander ontbreekt. Zoo vermist hij 4 sealskin vellen van 75 het stuk, een jas van veulenvel van 875, een persianer mantel van 400, 20 nutria- vellen van totaal 860, 10 skunsvellen van bij eflkaar 175, een bisamvoering van 9, een aantal persianer vel'len van 11 tot 26 en 6 6 veulenvellen. De politie stelt een onderzoek in. EEN ERFENIS. De Eindhovensche en Meljerljsche Ct. meldt: Een inwoner van Uden heeft van een lord, die tijdens den wereldoorlog in het vluchtelingenkamp te Uden heeft ver toefd en door hem geholpen werd, een groot bedrag, naar men zegt 146,000, geërfd. AANVARING. Auto te water. Een doode. To Delft is Donderdagavond omstreeks half "tien do 26-Jarige Liem uit Lolden met zijn auto in de provinciale vaart ge reden. Met groote moeite werdon hij en een dame, aie naast hem zat, uit don auto die onder water lag gehaald. L. bleek reeds té zijn overleden. Er be staat hoop, dat de dame in hot leven wordt gehouden. Nader wordt gemeld: De dame is gisterenochtend in hot gasthuis te Delft bij kennis gekomen. Het schijnt, dat zij door den schrik haar geheugen gedeeltelijk heeft verloren. Zij la Duitaohe van geboorte en noemt zioh vangeniaatraf. Donderdagmiddag heeft te Koedijk ter hoogte van de kerk een aanvaring plaats gehad tusschen de Texelsche motorboot Marsdiep en de motorschuit van den heer J. Llgthart, welke van Schagerbrug kwam met een lading vee van de markt te Schagen. Het laatste schip werd aan den kop getroffen; doordat de machinekamer waterdicht was, bleef hot achterschip boven water, maar het voorschip zonk. I Het was bestemd voor het abattoir te Alkmaar, en het is door een boorbij varen de boot meegenomen. Persoonlijke on gelukken haddon niet plaats. De oorzaak van de aanvaring «ohijint mist te zijn ge- geweest. De Marsdiep is doorgevaren naar Texel. AANRANDING. De rechtbank te Assen heeft gisteren B. J., te Erica, wegens aanranding van mej. H. aldaar, veroordeeld tot 6 jaar ge- EEN KASSIERSTER VERMOORD. Voor een bult van 100.t De kassierster van den stadsschouw burg te Briega (Zwitserland) is Donder dagavond toen zij zich met de kas naar huis begaf door bandieten overvallen en vermoord. Een boekentasch met 200 mark er in is ontvreemd. De daders zijn onher- kend ontkomen. DE MOORD OP DEN BYOUTIER. Dader gevat Een fraai succes voor de Parijsche po litie: de moordenaar van den byoutier Dannenhofer, die den 19en November 1.1. in zijn zaak in de Avenue Mozart werd vermoord, is gepakt. Hij is een jonge man van vijfentwintig jaar, Georges-Raymond Gauchet; een jongmensch van zeer goe den huize, die na den dood van zijn vader in het bezit van een groot vermogen was gekomen, dit met vrouwen had verspeeld en verbrast en ten einde raad een wille keurige juwelierszaak was blnnengeloo- pen om zijn slag te slaan. Hij had den byoutier niet willen dooden, doch toen deze zag dat hij hem bestal en een revol ver wilde grijpen, had hij hem met een Engelschen sleutel neergeslagen. JACK DIAMOND HERSTELLENDE. Jack Diamond, de ongekroonde koning van de New-Yorksche onderwereld, die gedurende bijna twee maanden in het zie kenhuis heeft golegen, 1b weer In zoover re hersteld, dat hij oen operatie zal kun nen ondergaan ter verwijdering van de vijf kogels, die bij een vechtpartij op 12 Oetober op hem werden afgevuurd. Jack heeft geruimen tijd met den dood gevochten. HM wordt dng en nacht angst vallig bewaakt In het ziekenhuis op Wel- fare-Island, waartoe slechts zMn vrouw en naaste bloedverwanten toegang hebban.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10