HELDERSCHE COURANT •""■Abdijsiroop VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS Als stafkoerier bij het roode leger. Ecu hoester heeft i Abdijsiroop noodig! VAN ZATERDAG 6 DECEMBER 1930 Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Deo. op: ond.: op: oud: sm. nam Z 7 16.82 10.00 7.62 15.48 9.16 9.36 M 8 17.48 10.55 7.63 16.48 9.67 10.38 D 9 19.15 11.34 7.54 16.48 10.42 13.07 W 10 20.46 11.59 7.55 16.47 11.84 D 11 22.16 12.17 7.66 15.47 0.01 0.28 V 12 23.42 12.31 7.67 15.47 0.57 1.28 Z 18 12.43 7.68 16.46 1.59 2.82 Licht op voor alle voertuigent Wintertijd. Zaterdag 6 Deo16.19 uur. Zondag 7 16.18 Maandag 8 16.18 Onze stadgenoot, de heer W. Letter, heeft in den V.A.R.A.-foto-wedstrijd, een Ion en 2en prijs gewonnen in de afd. land schappen. JEUGDDIENST EVANGELISATIE. Aa Zondag 7 Deo. zal de eerste jeugd dienst worden gehouden, die uitgaan van de Evangelisatie „Palmstraat". Deze dienst zal worden geleid door den predikant der Evangelisatie, Ds. R. C. W. J. Hoek. Er is een speciale liturgie samengesteld en mej. Jeane Holleetelle zal een solo-zang geven. Alle jonge menschen zijn welkomI (Men zie hiervoor de advertentie en onder de rubriek „Predikbeurten".) 8T. NICOLAAS IN „LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN". De dames, die den Sint Nicolaasavond in het Tehuis voor Ouden van Dagen in de Jan in 't Veltstraat hebben georgani seerd, betuigen, mede namens de oudjes, hun welgemeenden dank aan den goe den Sint voor zijn bezoek, en verder aan allen die tot het welslagen van dezen avond hebben bijgedragen; in het bijzon der aan H.H. winkeliers en anderen voor hunne gaven en aan het Stedelijk Muziek corps voor de muzikale medewerking. DERDE MARINE-CONCERT! Woensdag 10 December. A.s. Woensdag zal het derde concert plaats hebben van de stafmuziek, onder directie van den heer Leistikow. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal dien avond worden uitgevoerd de ouverture Egmont van Beethoven, een nummer, dat bij de Beethoven-vrienden en wie is dat niet? wel in den smaak zal vallen. Na Beethoven krijgen we een symphonie van Haydn, en het is wel inte ressant voor de bezoekers deze twee groote meesters nu eens te kunnen ver gelijken. Haydn was bij Beethoven's ge boorte reeds 38 jaar oud en behoort dus tot een oudere generatie. Zijn muziek kenmerkt zich door groote welluidendheid en liefelijkheid. Beethoven was, zooals Door E.-v. S. De schrijver van dit artikel is een Rus van Duitsche afkomst, die bij het begin der Russische revolutie een tijdlang in het roode leger gediend heeft. Bij het begin der revolutie trachtte ik naar Perzië te vluchten, doch te Tiflis was ik zoo ongelukkig, in handen te val len van ambtenaren van het roode leger. Het was mij te goed bekend, hoe men schen van mijn politieke richting behan deld werden, vooral als men dan nog van adel is; ik kon dus niet anders doen dan huilen met de wolven in het bosch en meldde mij bij hen aan als vrijwilliger voor het roode leger, waarvoor ik echter nooit de minste sympathie heb gevoeld. Het was nog een opluchting voor mij, dat ik geen uniform behoefde te dragen; slechts een rooden band om den arm on derscheidt de soldaten van 't roode leger van de overige leden der bevolking. Uni formen werden alleen gedragen door leden van de Tsjeka en van de daarvoor in de plaats getreden G. P. U. en dan waren het er nog uniformen naar. Het roode leger werd aangevoerd door zekeren Henschel, een voormalig Prui sisch luitenant, die in het uitvoeren van zijn bevelen werd bijgestaan door een aantal militairen, die vroeger aan het front geweest waren. Er waren slechts enkele officieren onder. De soldaten van het roode leger waren voor de grootste helft analfabeten. Onder die omstandigheden was het geen wonder, dat ik tot stafkoerier werd bevorderd. Als zoodanig kreeg ik een fiaard ter beschikking, omdat ik dan snel- er de bevelen over kon brengen. Dit ge schiedde op twee manieren. Men had om men weet, de groote hervormer der mu ziek. Haydn's symphonie bestaat uit vier deelen, waaronder de bij hem kenmerken de menuet'niet ontbreekt. Na do pauze krijgen we van den Fran- schen meester Saint-Saens een ouverture. Van Brahms een tweetal zijner boeiende en origineele Hongaarsche dansen, terwijl besloten wordt met een suite van den Rus Tschaikowski (Noten-kraker-suite ge naamd), en bestaande uit een kleine ou verture, een vijftal dansen, terwijl met een bloemenwals besloten wordt. Alles en alles samen alzoo een program ma, dat veelbelovend is. Voor kaartver koop e.d. verwijzen wij naar de adverten tie in het nummer van heden. STREMMING SCHEEPVAART N.-H. KANAAL TE ALKMAAR ln een advertentie in dit nummer bren gen B. en W. van Alkmaar, ter kennis van belanghebbenden, dat voor het leggen van een gaszinker door het N.-H. Kanaal, tój K.M. 43.646, ten Noorden van de Koe dijker vlotbrug, de scheepvaart van het kanaal aldaar zal zijn- gestremd, op Woensdag 10 December a.s. van 024 uur of zooveel langer of korter ais nood zakelijk of mogelijk zal blijken. Men zie voorts de advertentie. ST. NICOLAAS TRACTATTB. Traditioneel getrouw werden de bewo ners v. h. „Verpleeghuis" getraoteerd op speculaas, chocolademelk, eto„ net werd aangevuld door een blik speculaas van Duinker, Keizerstraat, tabak en sigaren van D. Pot, Koningstraat Dank aan de gevera ST. NICOLAAS TE HUISDUINEN. St. Nicolaas zal op zijn traditioneele zegetocht op Zaterdagmiddag 6 December ook de Huisduiner jeugd een bezoek bren gen. Door ruim honderd kinderen wordt hij verwacht en verwelkomd bij de voor malige „Tuintjes" om ongeveer drie uur en zal vervolgens begeleid door de Harmo- niekapel „Winnubst" een tocht maken door het dorp, waarna in de feestzaal van „Dennenheuvel" bij den heer Kreuger de verjaardag van de Sint zal worden ge vierd. Dit is voor het eerst dat de Huis duiner jeugd gezamelijk dit feest zal kun nen vieren, dank zij het initiatief van eenlge heeren welke de jeugd een goed hart toedragen. ST. NICOLAASFEEST 1930. Zondag 7 December zal het Sint Nioo- laasfeest voor de kinderen van leden en donateurs van het Helderis Fanfarecorps en Moderne Arbeidersbeweging worden gehouden. De deelnemende kinderen zullen, voor afgegaan door het fanfarecorps en St Ni colaas en z'n knecht, in optocht naar het Casino-gebouw marcheeren. De route is als volgt: Vertrek 1 uur des namiddags van de Jonkerstraat en vervolgens langs Spoor- gracht, Keizerstraat Spoorstraat, Molen straat Ooststeeg, Moienbrug, Casino gebouw. ABONNEMENTSVOORSTELLING MAANDAGAVOND. Hedenmiddag 2 uur vangt de plaatsbe spreking aan voor de voorstelling van Maandag. Omtrent de volgorde der num mers en de regelen, daarbij in acht te nemen, verwijzen wij naar de desbetref fende advertenties in ons blad. Ook voor niet-abonné's zijn plaatsen verkrijgbaar. BRANDJE OP DE „VAN MEERLANT". Hedenochtend is in do machinekamer van Hr. Ms. mijnen! egger „Van Meer- lant", welke op de Marinewerf in repa ratie ligt, door het uitbranden van platen te beginen de z.g. seriebrieven, die bin nen een kwartier moesten worden be zorgd en verzegeld waren met een groot lak. Een andere soort heette: streng ge heime bevelen; deze konden geen kwar tier wachten, doch moesten onmiddellijk overgebracht worden. Op zekeren dag moest Ik zoo'n streng geheim bevel overbrengen. Ik stak de en veloppe als gewoonlijk ln mijn zadeltasch en ging op weg. Op mijn plaats van be stemming aangekomen, bleken echter tot mijn ontzetting do riemen van mijn zadel tasch gescheurd te zijn. De tasch hing er nog zoowat aan en gelukkig zat de brief er nog in. Ik gaf hem aan den geadres seerde, een officier van het roode leger. Deze keek mij eenigen tijd strak aan en nam mij van hoofd tot voeten op. Het was mij, alsof mijn hart ophield te kloppen, want ik had misschien wel honderd maal aan anderen gezien, wat zulke blikken in de praktijk te beteekenen hebben. De of ficier draaide den brief in zijn handen om en floot tusschen zijn tanden. Hij zei ech ter geen woord. Vervolgens ging hij naar buiten en kwam terug met twee soldaten, die links en rechts van mü gingen staan. „U heeft het zegel van den brief ver broken. U weet, dat verraad met den dood gestraft wordt". Ik toonde mijn zadeltasch en veront schuldigde mij door slechts de waarheid te vertellen. Hij glimlaohte echter iro nisch. „Die riemen kunt u wel opzettelijk be schadigd hebben om uw onschuld aanne melijk te maken. Ik verklaar u hierbij tot gevangene. Het spijt mij". Ik werd door de twee soldaten wegge voerd' naar de gevangenis, een kelderge welf, dat aan catacomben deed denken. Er waren reeds een tweehonderd gevan genen aanwezig, allen mannen, die voor het grootste deel tot de betere standen be hoorden. Het eerste, wat mij opviel, was dat deze menschen komische gesprekken voerden. Daar begreep ik niets van. Ik in de machinekamer, brand ontstaan. De brand was niet ernstig en werd in een half uur door materiaal van de werf gebluscht. Schade werd zoo goed als niet ver oorzaakt VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD Tusschen 20 leden van de Vereeni- ging Damlust uit Zuid-Scharwoude en de Held. Damclub zal een vriendschap pelijke wedstrijd worden gehouden a.s. Maandag 8 Dec., 's avonds 8 uur, in het Kegelhuis in de Prins Hendriklaan. Voor iedereen is er vrije toegang. Voor dezen wedstrijd is door de Held. Damclub een medaille beschikbaar ge steld. LEZING OVER PALESTINA. Men schrijft ons: Palestina vraagt om verschillende rede nen onze aandacht. In de eerste plaats lezen wij van dit land door de Zionistische beweging. Na den wereldoorlog werd Palestina voor de Joden, die in verschillende landen een moeilijk bestaan hadden, opengesteld, zoo dat honderden er zich sindsdien vestig den. Kolonies werden gesticht en in zeer korten tijd werd het woeste land herscha pen in vruchtbare streken. Steeds meer Joden vestigden zich, zoodat geheele dor pen en steden werden opgebouwd, en ver schillende industrieele bedrijven werden opgericht. Ook te Jeruzalem vestigden zich de Zionisten, waar zelfs een He- breeuwsche Universiteit werd geopend. Het is begrijpelijk, dat velen daarom met belangstelling volgen, wat ginds plaats heeft. Weinigen zijn echter in de gelegenheid dit alles van nabij gade te slaan. Om evenwel toch iets meer van dit land te kunnen vernemen, noodigde de Chr. Vereeniging voor Jonge Mannon alhier den heer Ds. A. Verwaal, van Alk maar, uit, hierover een lezing te houden. Genoemde predikant heeft dezen zomer een studiereis door Palestina gemaakt, zoodat wij mogen verwachten, dat het een leerzame avond wordt. De lezing zal ver duidelijkt worden door een aantal licht beelden. Als een bijzonderheid valt nog te ver melden, dat Ds. Verwaal dezelfde lezing te Alkmaar gehouden heeft, waar de be langstelling zoo groot was, dat er drie avonden noodig waren om alle belangstel lenden in de gelegenheid te stellen de lezing bij te wonen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Visscherij. De garnalen zijn thans talrijk als het zand der zee. Overvloedig, buitengewoon overvloedig blijven de vangsten en haast begrijpelijk is, dat de prijzen daardoor zeer zijn gedaald, zoodat, ondanks die groote vangsten, het bedrijf ternauwer nood loonend iu. Is het niet om de nagels af te bijten, dat er hier geen bedrijf is, dat het mogelijk maakt de prijzen wat meer stabiel te maken? Waar blijft de garnalen-pellerij, die hier veel handen werk en veel monden spijs zou kunnen geven? Groote hoeveelheden zaad, dat zijn kleine garnalen, worden uitgezeefd. Grooten- deels zijn die dood en dus slechts geschikt voor puf. Lang niet gaat deze hoeveelheid als puf naar elders, doch wordt als waarde loos overboord gezet. Waar blijft het pufbedrijf of de gar- nalendrogerij? We weten: aan dat vraagstuk zitten ook 2 kanten. Maar regelend optreden zal ook die 2 kanten tot bevredigende oplossing kunnen brengen. Het geheele visschergbedrijf schreeuwt hier om een gefundeerde organisatie, om overhfcids-bemoeiing, om bedrijfskapitaal. Wachter wat is er van de nacht? knoopte met eenigen hunner een gesprek aan en hoorde zoodoende, dat zij gijze laars waren, die tot een bepaalden datum in hechtenis gehouden moesten worden. Daardoor wilde men hun familieleden dwingen tot het betalen van een onge- hoorden losprijs. De meeste gevangenen wisten, dat hun familie de voor hen gevraagde som met geen mogelijkheid bij elkaar konden brengen en dan wisten zij tevens, dat de officieren van het roode leger door niets ter wereld konden worden bewogen tot het matigen van hun eischen. Er volgde onverbiddelijk een terechtstelling. Toch bleven zij dag en nacht hopen op uitkomst. Doch op den achtergrond van hun ge dachten stond onophoudelijk het schrik beeld van den dood, dien zij wel niet zou den kunnen ontloopen. Enkelen werden er bijna krankzinnig van. Anderen spra ken over volmaakt onverschillige dingen en handelden alsof zij thuis bij den war men haard zaten en geen levensgevaar te duchten hadden. Na twee dagen kwam de officier, die mij gevangen had laten nemen, bij mij en deelde mij mee, dat ik vrij was. „Wij hebben geen geloof kunnen hechten aan uw mededeeling, dat de riemen van uw 'zadeltasch vanzelf gescheurd zijn. Het is 'echter gebleken, dat de betrokken brief geen streng geheim bevel bevatte. Daar om is uw overtreding minder ernstig en kunt u zich bij uw eigen compagnie mel den voor uw straf". Inderdaad kwam ik er af met drie dagen arrest. Nu is dat nog erg genoeg, want arrest beteekent in het roode leger onafgebroken werken zonder nachtrust. En het valt niet mee, twee en zeventig uur in het zadel te zitten. Toen mijn straf- dienst achter den rug was, viel ik dan ook van uitputting van mijn paard en viel da delijk op den grond in slaap. Men heeft mij moeten wegdragen en het heeft eeni gen tijd geduurd, voordat ik weer dienst kon doen. Als Gij hoest, als Uw ontstoken keel U het spreken moeilijk maakt, als Uw borst i vol slijm zit, dat niet los wil komen, als U 't slapen wordt belet door hoestbuien of bet gevoel alsof er een blok op Uw borst ligt: dan hebt Gij Abdijsiroop noodig. Een balsem voor Uw borst. Abdijsiroop heeft door haar overtuigende resultaten zich vanzelf een weg gebaand. 1 Wordt door bare aanaenaam slijmoplos- sende, verzachtende, hoeststillende werking i geroemd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. Voor de Borat Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75. PI. 4.90 i Gebruik bullenshuls Abdllslroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Overal zoekt men naar nieuwe mogelijk heden tot bedrijfsontploolïng. Hier ligt het haast voor het grijpen. De leidende hand wordt met spanning verwacht. Sardien wordt er haast niet aange bracht. Enkele manden van zeer uiteen- loopende soort kwamen ter markt. De opbrengst was niet groot. Aan de Bel gische kust schijnen groote hoeveelheden te worden gevangen en eigenaardig hier bijna niets. Verleden jaar hier tamelijk veel sardien en niet zooveel garnalen. In het Zuiden toen juist andersom. Is daartusschen verband? 'Wat is de oorzaak? Haring wordt weinig gevangen. De bestede prijs is bevredigend. VOOR DE KINDEREN. RAADSELS. Oplossingen der vorige raadsels, I. Sint Nicolaas. Anna, Nico, stal, list, lans. II. Voor wat hoort wat. Nieuwe raadsels. L Het loopt, heeft echter geen voeten, het heeft armen, dodh geen handen. Wie of wat ben ik? H. Waar hebben de rivieren geen water? (Ingezonden door T.PL). III. Welk spreekwoord staa thier? a- -m-de t m— -i-. (Ingezonden door P. O. V.). POST- EN TELEGRAAFKANTOOR DEN HELDER Tweede helft November 1930. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Brieven Binnenland: Nationaal Arbeid-Secretariaat?; Beuge link W. K., Arnhem; Bureau K. S., Noord- wijk Binnen; N.V. Handelmjj. Colgate, Amsterdam; Hazebroek, Haarlem; Hof Hoekstra Laterna, Amsterdam; Mator Compagnie, Rotterdam; Boderhuis, Rot terdam; Raad van Arbeid, Alkmaar; Woude v. d. J., Koegras. Mijn eerste boodschap gold weer dezelf de plaats, waar ik gevangen had gezeten en denzelfden officier. Ik had een nieu wen zadeltasch gekregen en was zoo voor zichtig mogelijk, om geen aanleiding te geven tot nieuwe klachten. Op mijn plaats van bestemming aangekomen, hoorde ik, dat de betrokken officier naar de naast- bijliggende stad vertrokken was voor een terechtstelling. Hij was juist weg en als ik snel reed, zou ik hem nog met gemak kunnen inhalen. Ik gaf dus mijn paard de sporen en zag na eenigen tijd in de verte twee vracht wagens. Naderbij gekomen ik was er toen een honderd meter van verwijderd zag ik, dat zij waren volgepakt met ge heel naakte menschen. De wagens reden voort over den landweg omgeven door kozakken ter bewaking. Ik zal nooit dit schouwspel vergeten van die arme men schen, die den dood voor oogen hadden en voor wie een vlucht absoluut buiten gesloten was. Hun handen waren boven dien op den rug samengebonden. Plotseling begon een oude man met een grijze baart als een gewond dier te hui len. Anderen stemden met hem in en er steeg een gebrul op, dat aan een helsche marteling deed denken. Doch al gauw kwamen enkele kozakken naar de wagen toe en sloegen de menschen met hun kar watsen op de bloote lichamen. Het werd dadelijk doodstil; men hoorde hier en daar nog slechts een zwak gekreun. Eenigen tijd later begon een der gevan- fenen te bidden; de meesten baden mee. lechts de kozakken hoorden hen, want in de straten was geen mensch te zien. Alle winkels waren gesloten en waar men rolluiken voor de vensters had, waren deze neergelaten. Want het is niet goed, zoo'n optocht medelijdend na te zien. De kogels der kozakken vliegen soms in vreemde richtingen. Plotseling moesten de wagens stilhou den. Zij waren tamelijk hoog en de eerste gsvangaas, dia «r af moest springen. PREDIKBEURTEN ZONDAG 7 DECEMBER 1030 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: «Overwinning der moei lijkheden* (Luc. 19:3) Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Avonds 6.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel. Onderwerp: «Tot wie de Ver losser komen zal*. Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Dh. F. Tollenaar Voorbereiding H. Avondmaal 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meijnen, van Zalk. Geref. Kerk (Hulpkerkd. Chr. Mil. Tehuis) 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meijnen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Voorbereiding H. Avondmaal Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 5.30 u., de heer N. v. d. Kraats. Donderdagavond 7.80 uur, de heer N. v.d. Kraats Chc Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 6 uur, Leesdienst Herst Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 uur, Ds. B. E. J. Bik, van Enkhuizen. Maandag 8 December nam. 8 uur Ds. P. H. Borgers. Bijbellezing Onderwerp: Psalm 11, 12 en 18. Donderdag 31 December n.m. 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté 's Avonds 5.30 uur, Ds. R.C.W.J. Hoek Geb. Jongemannen vereen., Spoorstr. 7-9. 's Morgens 10 uur, Jeugddienst Ds. R.C. W. J. Hoek. Onderwerp: «Verwachting* Leger des Hells. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u.Heiligingsmóeting 'sMid. 3.30 u 's Avonds 7.30 uur, Verlossingssamsn- komst. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Apostolische Gemeente. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur in de bovenzaal van het Algemeen Militair Tehuis, Spoorstraat. HUISDUINEN Ned. Herv. Gem. Geen dienst Briefkaarten Binnenland: Fellinga, Dordrecht; Jiskool E., Ko- blenz a/Rhein. Briefkaarten Buitenland: Demmeme L., Colmar. Vergaderingen, vermakelijkheden enz. Zaterdag 6 December: Soirée Leerlingen Dansinstituut Polak. Musis, 8 uur. Dinsdag 9 December: Operette-uitvoering Zang- en Reciteer- ver. „Harmonie". Casino, 8 uur. Woensdag 10 December; Marine-Concert Casino, 8.15 uur. deinsde hiervoor terug met het oog op zijn gebonden handen. Een slag met een geweerkolf deed hem van den wagen tui melen. Langs den weg zag men graven, die ongeveer een meter diep waren. De gevangenen moesten voor hun eigen graf neerknielen. Enkelen trachtten nog op het laatste oogenblik in wanhoop te vluchten; deze werden echter door de ko zakken met geweerkolven neergeslagen. De anderen, die berustend voor hun graf neerknielden, werden doodgeschoten of met dolken doodgestoken. Tenslotte waren alle slachtoffers ge dood. Er waren er enkelen onder, die ik in de gevangenis had leeren kennen en ik huiverde bij de gedachte, hoe licht mij eenzelfde lot had kunnen treffen. Doch ik moest nu mijn boodschap overbrengen. De soldaten begroeven de lijken en de of ficier stond er bij, alsof er niets gebeurt was en rookte een sigaret. Ik ging naar hem toe en hij reikte mij de hand. Ik voelde mij medeplichtig aan de terecht stel'ing, toen ik zijn handdruk beant woordde. Later trachtte ik te eten. Doch ruim een etmaal lang was mij dat onmogelijk. De gevangenschap, de drie etmalen te paart en de terechtstelling hadden mij gebro ken. Doch één ding stond bij mij vast: ik zou mijn betrekkingen met het roode leger verbreken en ontvluchten, zoodra mij daartoe de gelegenheid werd geboden. In verband met dit besluit vroeg ik na mijn terugkeer eenige dagen verlof. En spoediger, dan ik het had kunnen ver moeden, kwam mijn kans. Op een klein station vond ik een transport Duitsche gevangenen en voegde mij bij hen. Dit ging zooveel te gemakkelijker, omdat mijn naam een Duitschen klank heeft en ik de Duitsche taal ook goed machtig ben. Een maand daarna trok ik eindelijk over de Russische grens. Ik was vrij! (Nadruk verbodan).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13