Vehkadek Shiy&b 2pejcu@ajou&,3.5 ctpeh faxJtflpond GEMENGD NIEUWS. MEyTr RECLAME Het hoofd van de afdeeling kustvis- scherij van het Rijksinstituut voor vis- soherij-onderzoek, de heer B. Havinga, te Amsterdam, heeft den controleurs der visscherijen verzocht den oesterkweekers te vragen, de gevonden exemplaren te verzamelen. Het resultaat is geweest, dat één firma in November reeds 184 stuks van deze „slipper limpeds" heeft inge leverd. TWEEDE KAMER. De begrooting van Waterstaat. Ontleend is aan de memorie van ant woord1 op het voorloopig verslag over de begrooting van waterstaat 1931: Werkverruiming. De aard van de waterstaatswerken laat veelal tewerkstelling van ongeschoolde krachten^ waarom het hier in de eerste plaats te doen is, bezwaarlijk toe, terwijl aan de werkkracht van het leidend per soneel, dat niet op korten termijn kan worden aangevuld, grenzen zijn. Wanneer de minister er toe kan medewerken om de werkgelegenheid te verruimen door in zake wegenverbetering en bruggenbouw zijn beslissing niet langer dan strikt nood zakelijk is, aan te houden, kan1 men op hem staat maken. Collectieve arbeidscontracten. In verband met den wensch, dat de mi nister namens de geheele regeering een definitieve toezegging zal doen omtrent het vraagstuk van de bindendverklaring van de bepalingen van collectieve contrac ten in de bestekken van rijkswerken deelt hij mee, dat dit vraagstuk nog in onder zoek is. Wegen. Werd een algemeen snelheidsmaximum van 70 KJd. vastgesteld, dan zou daardoor misverstand ontstaan. Opneming in het K. B. van 13 Juli 1930 van een verbod aan autobuschauffeurs om gedurende hun diensttijd sterke- of andere dranken bij zich te hebben, wordt overwogen. Ook de minister is van meening, dat zooveel mogelijk eenheid moet bestaan in de wijze, waarop in de verschillende pro vinciën de va ard igheidspro even worden genomen. Hij heeft de commissie van toe zicht op 't centraal bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid uit- genoodigd in dezen geest werkzaam te zijn. Het pontveer te Velsen. (De toestand biji het pontveer te Velsen is gedurende de drukste uren niet altijd geheel bevredigend, omdat de vervoers capaciteit van een der beschikbare drie veerponten onvoldoende is geworden,. Deze pont zal door een nieuwe grootere pont vervangen worden (de aanbesteding heeft plaats op 12 December a.s.), waarna ver wacht wordt, dat de toestand bevredigend zal zijn, In afwachting van die vervanging wordt de dienst zoo goed mogelijk met de beide grootere kettingponten uitgeoefend. Noch de onlangs plaats gehad hebbende aanvaring van de Hembrug, noch de aan varing van de Velserspoorbrug moet ge weten worden aan onvoldoenden toestand van het kanaal of onvoldoende verkeers politie. Het bestaande politietoezicht op het N oordzeekanaal wordt niet onvol doende geacht Dat de nieuwe (Noorder>-schutsluis te IJmuiden reeds aanleiding zou hebben gegeven tot ernstige klachten moet wor den ontkend. Luchtvaart De minister sluit zich aan bij de leden, die van meening waren; dat men zich voor alsnog dient te bepalen tot het gebruik van vliegtuigen. De minister heeft aandacht gewijd aan de vraag in hoeverre het wenschelijk zou zijn, dat luchtvaartterreinen worden aan gelegd ten behoeve van bepaalde centra voor handel en industrie, ook in die pro vinciën welke van het hart des lands ver wijderd zijn. De minister acht het niet onbillijk, dat in de tegenwoordige omstan digheden tegenover de belangrijke kosten, welke het r;jk 'besteedt aan de instandhou ding van K.L.M., aan inrichtingen ten be hoeve van de luchtvaart buiten de lucht haven, van de plaatselijke of gemeentelijke belanghebbenden wordt verlangd, dat zij de kosten dragen van de luchtvaartterrei nen, waaraan in hun plaats of in hun ge west behoefte bestaat Spoor- en tramwegen-tarieven. De leden, die de vraag stelden, of de ta rieven niet te hoog zijn en deze vraag o. a. motiveerden met het argument, dat, aan gezien na 1 Juli 1926 geen algenieene ta riefsverlaging heeft plaats gehad, de te genwoordige vrachten kooger zifn dan op grond van het index-cijfer te rechtvaar digen is, schenen zich niet voldoende re kenschap te geven van het feit, dat de exploitatiekosten, waarvan bil de spoor wegen de personeelskosten een zoo be langrijk deel uitmaken, met het indexcijfer geen géltjken tred houden. Worden de spoorwegen reeds hierdoor tot een tariefpolitiek genoopt, deze laatste is te meer noodig, nu, als natuurlijk ge volg van de op bijna elk gebied ingetreden malaise, een verder voortschrijden van de reeds skuds eenigen tijd te constateeren vervoersvermindering te verwachten is. Wanneer men zich beroept voor tarief ver laging op het motief, dat hierdoor aan' het i'eele bedrijfsleven steun zou worden verleend!, merkt de minister op, dat dit beroep erop zou neerkomen, dat de staat dien steun zou moeten betalen in den vorm van dekking van spoorwegtekorten, welke in dit geval immers met groote waarschijnlijkheid zouden zijn te verwach ten. Het tijdperk der spoorwegtekorten van 19211923 ligt te versch in het ge heugen., dan dat iemand herhaling daar van zou kunnen wenschen. De verlaging van vrachten voor tuinbouwproducten. Nu er speciaal aangedrongen is op ver laging van de vrachten voor tuinbouwpro ducten en men zich beroept op hetgeen Duitschland en Italië doen om met hun tarieven tuinbouwproducten te bescher men, merkt de minister op, dat aangezien over het algemeen) de Nederlandsche spoorwegtarieven voor tuinbouwproduc ten zeer goed den toets der vergelijking met de tarieven in andere landen kunnen doorstaan, van de Nederlandsche spoor wegen niet kan worden gevergd, dat zij zich met hun vrachtprijzen juist zullen richten naar Italië (met zijn als gevolg van de valuta uiterst lage personeelskosten) en Duitschland, te minder daar een bescher- mingspolitiek als in die landen bestaat, aan de Nederlandsche handelspolitiek vreemd is. Volledigheidshalve zij vermeld, dat Nederland voor het vervoer van fruit steeds en voor het vervoer als vrachtgoed van andere tuinbouwproducten niet zelden goedkoop er is dan Duitschland. Voorzichtigheid is te meer geboden, daar verlaging van de tarieven voor den tuinbouw als vanzelf zou leiden tot tarief- verlaging ook op ander gebied. Onbewaakte overwegen. De opmerking, dat onbewaakte overwe gen steeds meer aanleiding tot ongelukken geven, wordt door de statistiek niet beves tigd. Voor vervanging door onderdoorgan gen of overgangen zullen met het oog op de hieraan verbonden hooge kosten aller eerst in aanmerking kunnen komen de overwegen, gelegen in belangrijke ver- LUCHTVAART. De postvluchten naar en van indië. Het vierde vlieglutg te Athene. Het 4de vliegtuig op de terugreis is Zaterdag 6.10 plaatselijke tijd uit Oaïro vertrokken en 14.9 plaatselijke tijd te Athene aangekomen na een tusschenlan- ding te Mersa Matruh. Te Bangkok. Het zesde postvliegtuig, de P.H.A.GJR., is Zondagochtend 6 u. 35 uit Akyab ver trokken en om 12 u. 30 te Bangkok aan gekomen. Te Medan. Aneta seint uit Medan, dat het zesde postvliegtuig daar gisteren is aangeko men. Het zesde postvliegtuig Zaterdag te Akyab. Het 6de postvliegtuig is Zaterdagoch tend om 5.36 uit Allahabad vertrokken en om 13.15 te Akyab geland. Heden te Amsterdam. Het vierde postvliegtuig op de terug reis, de P.H.A.E.Z., is Zondagmorgen 7 u. 10 van Athene vertrokken en om 11 u. te Belgrado aangekomen. Het werd niet waarschijnlijk geacht, dat het toestel Maandag Schiphol zou bereiken, daar de weersomstandigheden niet gunstig waren. De P.H.A.E.Z. is gisterenmorgen uit Belgrado vertrokken en te Neurenberg aangekomen. Heden gaat de tocht verder naar Amsterdam. Buitenland. 'Het nemen van proeven met automati sche seinen op onbewaakte overwegen is onnoodig. aangezien de werking en de el ders bereikte resultaten volkomen bekend zijn. De minister is van oordeel, diat alge- meene toepassing van automatische sei nen niet noodig is en dat toepassing daar van bil slechts enkele overwegen gevaar voor verwarring bij het publiek zou scheppen. Veel meer waarde moet worden gehecht aan de toepassing van flikkerlich ten, welke reeds op onderscheidene over wegen werden aangebracht. Min. Re|jmer en de zenderbouw Weldra een beslissing. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de P.T.T.-begrooting voor 1931, merkt de minister van Water staat o.a. het volgende op met betrekking tot de radio-uitzending: Dat de zendttfdverdeeling, zooals deze sedert 1 Juli 1930 van kracht is, aanlei ding tot klachten gegeven heeft, is hem bekend. De inhoud dier klachten heeft hem evenwel niet kunnen overtuigen, dat de door hem genomen beslissing onjuist is. Door de invoering van het algemeen programma is een grondslag gelegd tot het verkrijgen' van samenwerking tus- schen de omroepvereenigingen onderling, ten einde aldus de mogelijkheid te schep pen voor het tot stand konten van een gemeenschappelijk verzorgden omroep. Zoolang niet alle algemeene omroepver eenigingen bereid zijn op voet van gelijk heid in deze samen te werken, zal een be vredigende toestand op omroepgebied in ons land bezwaarlijk kunnen worden ver kregen. Wat betreft de uitzending van onder werpen wordt thans een nauwgezet onder zoek ingesteld naar de regeling van deze materie in het buitenland en de practijk daarvan. Met betrekking tot den zenderbouw wordt opgemerkt, dat niet alleen van de A.V.R.O., doch ook van de V.A.R.A. ver zoeken ter zake zijn ingekomen. Nadien zijn nog andere oplossingen van het zen- dervraagstuk aan de hand gedaan, waar over uit den aard der zaak liet advies van den RacLioraad is gevraagd. Het eind advies van dit college is ingekomen op 7 October j.L, doch werd op 29 October ge volgd door een minderheidsnota, waarin mede beschouwingen omtrent het vraag stuk van de zendapparatuur voor den Ne- derlandschen omroep zijn neergelegd. Naar de minister verwacht, zal hij thans spoedig jn staat zijni een beslissing In dit zeer belangrijke vraagstuk te nemen. Ove rigens merkt hiji op, dat ook het vraag stuk van de zendapparatuur reeds lang tot een bevredigende oplossing zou kunnen zijn gebracht, indien de betrokken om roeporganisaties elkander beter hadden verstaan en tot samenwerking bereid wa ren geweest. De oinstendigJieid dat die samenwerking verre te zoeken was en is, heeft het vraagstuk steeds ingewikkelder gemaakt en het nemen van een beslissing in hooge mate vertraagd en bemoeilijkt. De sterfgevallen door mist bij Luik Geen vergiftige gassen; alleen de mist oorzaak; analogie met Spaansche griep; ook reeds eer der voorgekomen. Zaterdag had te Engis een bijeenkomst plaats van het gemeentebestuur van Engis en andere gemeenten der Maasvallei met verscheidene geneesheeren en leden der commissie voor hygiëne, ten einde zoo mogelijk de oorzaak der talrijke geheim zinnige sterfgevallen in de Maasvallei op te sporen. Er werd vastgesteld, dat alleen het industriegebied en dan nog maar een deel, werd getroffen. Sommige doktoren waren van oordeel, dat het ongewone ver schijnsel veel gelijkenis vertoont met de in 1918 geconstateerde besmetting met Spaansche griep, welke toen duizenden militairen en burgers ten grave sleepte en verband hield met het voorkomen van zwaren najaarsmist, die vermoedelijk de ontkieming der gevaarlijke microben be vorderde. Door de zorgen van het departe ment van hygiëne is eveneens een onder zoek ingesteld, terwijl het parket van Luik ook in de door de zonderlinge epidemie geteisterde dorpen een aantal zieken heef t bezocht en ondervraagd. Zaterdag is tot de schouwing van verscheidene lijken overgegaan. Er blijken er thans 70 te zijn. Het aantal zieken bereikt de honderd. Volgens een officieel bericht zou men echter niet 70, maar slechts 42 dooden tellen. Door een der dorpsdoktoren te Engis is verklaard, dat eenzelfde verschijnsel zich daar in 1911 voordeed, toen op een Zon dagochtend bij dichten en zeer kouden mist elf inwoners van Engis bezweken. Ook de andere geneesheeren hebben bij geen der door hen verpleegde slachtoffers vergiftiging door gevaarlijke gassen ge constateerd, inaar wel verstikking ten ge volge van dichten; kouden mist van per sonen, die reeds aan asthma of aan een hartziekte leden, iHet blijkt wel, dat de gemeente Engis het zwaarst beproefd is, daar het aantal dooden er 14 bedraagt. Te Jemeppe is in strijd met de eerste berichten niemand overleden; te Seraing telt men 4 dooden, onder wie eeji 80-jarig raadslid. Te Flé- malle Haute zijn 9 inwoners bezweken; te Vierset 1, te Ougrée zijn geen sterfgeval len geboekt; te Ivooz zijn er 6; in andere gemeenten nog kwamen enkele gevallen met doodelijken afloop voor. De gevaar lijke mist is Zaterdag opgetrokken. In de heele streek heersebt naar men zich kan voorstellen, groote verslagenheid. Een andere meening. De „Matin" heeft prof. Alexandre Tra vers van de Lotharingsche universiteit naar zijn meening gevraagd. Deze acht het niet mogelijk, dat de zinkfabrieken de noodlottige uitwasemingen zouden hebben veroorzaakt. Volgens hem zijn er twee mogelijkheden. De oene is, dat in een fa briek van stikgas in de omgeving gevaar lijke proeven zijn genomen. Een tweede veronderstelling komt hem echter waar schijnlijker voor: er zou ergens een am- monlakketel gesprongen moeten zijn on de ammoniaklaag zou de lucht op abnor male wijze verdikt hebben. Het branden de gevoel, dat door de slachtoffers is ge constateerd, zou dan met deze onderstel ling overeenstemmen. Het oordeel van de bevolking. Algemeen is de bevolking van oordeel, dat het vraagstuk der opeephooping van nadeelige gassen en uitwasemingen van de fabrieken nauwkeurig dient te worden bestudeerd. Het publiek blijft halsstarrig gelooven aan den noodlottigen invloed van de nabijheid der chemische fabrie ken. Men wijst er op, dat te Flémalle, waar 6000 menschen wonen, slechts 10 personen zijn overleden, terwijl te Engis, dat slechts 3500 zielen telt, 15 personen zijn omgekomen, welk aantal vermoedelijk nog zal stijgen. De bedoelde fabrieken bevinden zich in de nabijheid van Engis. Drie-en-zestig sterfgevallen. Te Jemeppe bij Luik zijn Zondag nog drie sterfgevallen geconstateerd, waar door het officieele cijfer van de in het dal van de Maas voorgekomen gevallen met doodelijken afloèp tot 63 is gestegen. Er zijn nog verscheidene honderden zieken, maar op weinige uitzonderingen na is hun toestand sedert het wegtrekken van den mist aanzienlijk verbeterd. Zondag heeft Koningin Elisabeth een bezoek gebracht aan de gemeenten, die het zwaarst werden beproefd. Een combinatie van onderzoek. Op initiatief van koningin Elizabeth heeft zich een commissie gevormd, waarin professoren van de universiteiten te Brus sel en te Luik zitting hebben, met het doel uit te vinden hoe de mist In het Maasdal een doodelftke werking kan hebben ge had. A.V.R.O.ENV.AR.A. De beer Oudegeest acht een grondslag voor bespreking aan wezig. De heer Oudegeest, voorzitter der SjD. A J\, heeft, naar uit een bijdrage van hem in de „Voorwaarts" blijkt, uit „De Radio- Bode", orgaan van de A.V.R.O., gelezen, dat deze omroepvereeniging alle „inschik kelijkheid" zal toonen, wanneer men haar standpunt „tegemoet (wil) treden", dat de door het zendtijdbesluit van 15 Mei „ge schapen stand van zaken1" ten gunste van de A.V.R.O. wordt gewijzigd. Lees ik dit alles goed, zegt de heer Oudegeest verder, dan is er geen sprake van actie tegen het zendtijdbesluit, doch alleen een onderzoek van de mogelijkheid1 om binnen het raam van dit besluit te komen tot een regeling, die aan het „standpunt van de A.VH.O. tecemoet wil komen". Kan dit een grondslag voor besprekin gen zijn? Ik persoonlijk meen: ja! Het is alleen maar de vraag, wie het initiatief tot deze besprekingen zal nemen. Het wordt hoog tijd, dat wij uit de velerlei misère in den omroep geraken. Samenwerking van de omroepvereenigingen inzake zen derbouw en algemeen programma is hoog noodig, en uit bovenstaand artikel krijg ik sterk den indruk, dat, als men eenmaal om de tafel zit, bij dien thans wederzijds blijkenden goeden wil, er althans het be gin van een oplossing kan worden ge vonden. ravdio-pro£r&mm& DINSDAG 9 DECEMBER. Hilversum, 298 M. Uitsluitend' AVRO-uitzending. 8.019.55 Grammofoon. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.30—'I2.00 Concert. AVRO-fcwintet. 12.00—2.00 Concert TuschLnksky-orrkest o.l.v. Max Tak. 2.00e.30 Vrouwerahalf uurtje. 3.004.00 Knipcursus. 4.30 Grammofooaipl. 4-305.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.004.00 Knipcursus. 4.004.30 Grammof00npl. 4.305 00 Pianostudiemuziek. Egjbert Veen en Louis Schmidt. 5005.30 Radio-kinderkoorzang o.F.v. Jacob Hamel. 5-305-45 Grammofoonpl. 5 457-oo Concert AVRO-octet. 7.007.30 Engelsch. F red. Frey. 7.308.00 Dr. Rud. Kangel burg spreekt over Gustav Mahler. Rut Kischamnert (zang). 8.008.45 Concert Omroeporkest. 8.45900 Pianorecital. Pierre Pa 11a. 900—10.00 Opera-concert m.m.v. Ital. artisten versterkt Omroeporkest. 10.00 Vaz Dias. 10.0011.00 Jack Hilton's Band uit bet Cari- ton-Hotel, Amsterdam. 11,0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.00—8.00 KRO., 8.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Concert. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.00—12.15 Politieber. 12.451.45 Concert KR O-trio. I.45a.00 Grammofoonpl. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.00—3.30 Knipcursus. 5.00—6.30 Grammofoonpl. 6.30—7\ 15 Schriftverbeteringscursus. 7.157-45 Prof. Dr. J. de Jong: Voordracht 7.458.00 Politieber. 8.00—8.15 Grammofoonpl. 8.1510.30 Uitzending Kerstoratorium uit Concertgebouw. Concertgebouworkest o.l.v. H. Cuypers. 10.30—10.40 Vaz Dias. 10.4011.30 Grammofoonpl WOENSDAG zo DECEMBER. Hilversum, 298 M. Uitsl. VARA-uitzending 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgelspel Johan Jong. 10.30 P. J. Kers: „Onze Keuken". II.00 Mej. F. Meijbooan: „De verpleging van zuigelingen". 11.30 Grammofoonplaten'. 12.00 Concert VAR A-orkest en grammofoonpl. 2.00 Vrouweivuurtje. 3.00 Cursus „Maak het zelf'. 4.00 Cithcrconcert. Mej. D. C. Bouwman. 4.30 KindicrvertclHngen door Oom Frans. 5.45 Concert VARA-orkest. 6.30 Mandoline-cursus. 7.00 Concert. 7.20 W. H. Vliegen: „Oorsprong, geschiedenis en hedendaagsche stand der socialistische beweging". 7-45 Concert VARA-orkest. 8.00 Satirische Hoorfilm: „Werkloozeni" van Leo van Dijk. Door het Groot Vodkstoonecl. 9.30 Uurtje voor de Rijnvaart. 10.30 Nacky Mulder, chansonnier «n Lou Dek ker, pianist, ii.xo GrammoJboonal. Daarvoor: 11.00 Vsa Dias Huizen, 1875 M. Uitsl. NCRV-uitzending. 8.159-30 Concert. 10.30—n.oo Ziekenddenst. 11-oo12.00 Harmoniumbespeling M. F. Jur- jaanz, Mej. D. Mijn hout (sopraan). 12.00—12.15 Politieber. 12-1512.30 Grammofoon pd. 12.30—2.00 Concert. Jan Richters (viool), Pie- ter de Vriend (fluit), Mej. Ellen Sandcxw piano en harmonium). 2.002.45 Concert door Mevr. C. v. Raven- zwaay-Höltenkamp (alt), Willem Schans- man (tenor). Joh. Lamen (bas), H. Brug man (piano). 2-453-14 Lezen van Chr. Lectuur. 3-154.00 Vervolg Concert. 4.004.15 Grammofoonpl. 4.155.00 Concert Numans Jeugdkoor. 5-006.00 Kinderuurtje. 6.006.45 Land bouw uurtje. 6-457.15 H. J. van Wijlea: „Over School- uitzendingen". 7-15—7-45 Dr. K. J. Brouwer: „Uit een gistende Wereld". 7-458.00 Politieber. 8.00—10.00 Uitzending uit ijlst. 10.00iaio Vaz Dias. 10.1011.30 Grammofoonpl. DONDERDAG zz DECEMBER. Hilversum, 298 M. Uitsl. AVRO-uitzerrding. 8x109.55 Grammofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert AVRO-kwintet 12.00—2.00 Concert. Orkest Rembrandt-theater Amsterdam. 2.002.30 Vrouwenhslfuurtje. 3.004.00 Naaicursus. 4.004.30 Grammofoonpl. 4-305.30 Ziekenuurtje. 5 306.00 Gedeelten uit Klankfilms. 7.00—7.30 Engelsche les. 6.00—6.30 Gedeelten uit Klankfilms. 6.30—7.00 Lezing door -A. Veraart. 7.30—8.00 Dr. K. F. Proost spreekt over het Tooneelprebleem van onzen tijd. 8.008.30 Sportpraatje door H. Hollander. 8.3010.00 Concert. Omroeporkest 10.00 Vaz Dias. 10.10—11.0 Jack Hylton's Band uit het Carlton Hotel, A'dam. 11.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00—11.00 NCRV, 11.00— 2.00 KRO. Daarna NCRV. 8.009.15 Grammofoonpl. 10.00—10.30 Dameszangkoor NCRV. 10.30—11.00 Zlekendlenst. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.0012.15 Politieber. 12.151.45 Concert KRO-trio. 1.452.00 Grammofoonpl. 2.002.45 Grammofoonpl. 3.003-45 Hamdwerkcursus. 3.45'4-00 Gramofoonpl. 4.005.00 ZlekenuuTtjc. 5.00—6,30 Concert Bords Lensky Trio. 6.30—6.45 Knipcursus. 6.457.15 S. Postmus: „De Heldendood ven Ndcolaas Briny". 7.15—7-45 Cursus Malelsch. 7.458.00 Politieber. 8.0010.00 Ultz. Openb. Getu'genlssamcnk. Ned. Ver. v. Joden-Christenen 10.00—10.10 Vss Dist. 10.10—11. jo VERHOOGT UW OMZET

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2