HELDERSCHE COURANT Ve/tAjad&& Ujpwge NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiteniandsch overzicht. IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BINNENLAND. Behandeling van de Defensie-begrooting DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS No. 6899 EERSTE BLAD. DONDERDAG 18 DECEMBER 1930 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland t 2.Ned. O. en W. Indië 'p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, i 0.70, i 0.70, f x. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; Ir. p p 6 c.t. Verachtynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij r/fa C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N; 20 ct. D. regel fealjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 11lm S regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et De werkeloosheid in Engeland. - De Engelsch-Rus- sische strubbelingen. - Afschaffing van de doodstraf in Engeland? - De Ronde-Tafelconferentie te Londen. De opstandige beweging in Spanje. Het werkloosheidsvraagstuk In Enge' land, wil hebben er hier al eerder op ge wezen, is een van de moeilijkst oplosbare problemen voor de huidige Engelsche arbeidersregeering. Dinsdagavond heeft minister Morrisson in het Lagerhuis op vragen van eenige liberale leden, geant woord dat in totaal, sinds de regeering aan het bewind was, 136 millioen pond waren besteed aan het uitvoeren van plan nen van oommissies of plaatselijke auto riteiten, waardoor 146.000 werkloozen ar beid hadden gevonden. Tot het einde van het jaar zouden er, als men er de werk loozen bijtelde, die indirect door deze maatregelen werk gekregen hadden, bijna 200.000 man geholpen zijn. Dit was een grooter aantal dan eenige vroegere re geering ooit bereikt had en behalve deze directe uitgaven had de regeering veel Slannen in bewerking om te zorgen dat e Engelsche industrie haar oude plaats kan heroveren, zoodra de oeconomische orlsis haar einde zou hebben bereikt. Ohurohlll zeide daarop, dat het ant woord van den minister weer uit dezelfde gemeenplaatsen en officieele frases be stond, die hij al zoo dikwijls gehoord had. Men had nu 20 dagen in het Huis besteed aan debatten over de werkloosheid en men was practisdh geen zier verder ge komen. Morrison gaf hierop geen antwoord, maar Brown van den linkervleugel der arbeiderspartij1 zeide, dat hü het in een opzicht met Churchill eens was, n.1 dat er 20 dagen met woorden zoek gebracht waren. Met haar werkverschaffing voor nauwelijks 10 pot. van het aantal werk loozen scheen de regeering slechts den buitenkant van het vraagstuk te kunnen aanpakken. Zonder vérstrekkende plan nen zou er van oplossing nooit iets te recht komen. De Engelsch-Russlsche strubbelingen De Engelsche ambassadeur te Moskou, Ovey, heeft een langdurig onderhoud ge had met den volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken, Litwinof, over de houding van de Engelsche regeering, ten aanzien van het proces tegen de Industri- eele partij. Ovey verklaarde bij die ger legenheid, dat het Russische antwoord op het Engelsche protest tegen de in dat pro ces door de justitie geuite beschuldigin gen, te Londen geen voldoening heeft gegeven. De Engelsche regeerimg wenscht der halve nogmaals antwoord op haar nota. Litwinof zou naar verluidt aan den ambas sadeur verklaard hebben, dat er in den loop van het proces geen beschuldigingen zijn geuit tegen do Engelsche regeering of tegen de Engelsche autoriteiten in het algemeen. Indien bekende Engelsche on derdanen, zooals Churchill of kolonel Lawrence, zich door de uitlatingen van de justitie gekrenkt meenem te achten, dan kunnen zij langs gerechtelijken weg tegen de Sowjet-unie optreden, aldus Litwinof. FEUILLETON De commissie, die de kwestie van de afschaffing van de doodstraf in Engeland heeft bestudeerd, adviseert in haar rap port, dat nog gedurende de huidige zitr ting van het parlement een wetsontwerp zal worden ingediend, om voor een proef tijd van vijf jaar de doodstraf af te schaf fen in zaken, die in vredestijd voor bur gerlijke rechtbanken worden behandeld. Aanbevolen wordt echter dat het Lager huis intusschen een resolutie zal aanne men, dat in gevallen, dat de doodstraf wordt uitgesproken, gratie moet worden verleend. De Ronde-Taf él-conferentie. Het rap port van de subcommissie der Indische conferentie voor den provincialen regee- ringsvorm is nu gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat overeenstemming bereikt is over een groote mate van zelfbestuur met inbegrip van gezamenlijke ministerieele verantwoordelijkheid aan het provinciaal wetgevend lichaam. Een bepaling is daar naast nog trouwens' dat de ministers niet alleen door den gouverneur benoemd, maar ook door den gouverneur ontslagen kunnen worden. Het rapport leert dat de gouverneurs zeer uitgebreide macht zul len behouden. Zelfs zou geen ontwerp van wet mogen ingediend worden, aangaande den godsdienst of godsdienstige gebrui ken van welke secte ook zonder des gou verneurs toestemming. Hetzelfde geldt voor het federale ontwerp. Ook zou de gouverneur een zeker recht van veto krij gen. Negen Indische afgevaardigden ach ten deze macht van den gouverneur te groot en hebben de conclusie dus niet willen aanvaarden. De opstandige beweging in Spanje. De troebelen in Spanje duren nog voort. Het is moeilijk zich een oordeel te vormen over de situatie, al wordt uit de berichten die over de grens zijn gekomen, wel op gemaakt dat de regeering er in zal slagen het heft in handen te houden, vooral ook omdat de revolutionaire beweging zich uit in verschillende zelfstandige plaatselijke acties, die achtereenvolgens kunnen wor den onderdrukt. De opstandige vliegers, onder wie de bekende majoor Franco, die nog getracht hebben door de verspreiding van revolu tionaire manifesten het garnizoen van Madrid tot deelneming aan den opstand te verleiden, hebben het moeten afleggen tegen het geweld van de trouw gebleven troepen en de laders van deze muiterij hebben de wijk genomen naar Portugal, waar ze voorloopig schijnen te zijn ge ïnterneerd. Deze militaire opstanden toonen wel duidelijk hoe het republikanisme ook on der de militairen veld wint schrijft het „Hbld.". Dat is het groote gevaar voor de regeering, omdat men alleen op een welslagen van de revolutionaire pogingen in Spanje kan rekenen als de militairen hierbij ingrijpen. Het is zoo zegt het blad verder gezien de politieke onver schilligheid van de massa van het Spaan- «che volk, vrijwel uitgesloten, dat een bur gerlijke beweging alleen in de omver werping van het regime zou kunnen sla gen, hoe groote moeilijkheden ook een algemeene staking teweeg zou brengen. Gesteld dan al, dat zulk een algemeene staking zou kunnen worden doorgevoerd. Alleen een gewapende cpstand zou waar lijk een gevaar voor koning Alfonso en zijn regeering kunnen worden en zulk een opstand is alleen mogelijk als de re publikeinen er in zouden kunnen slagen de militairen voor een groot deel aan hun zijde te krijgen. Voorloopig ziet het, te oordeelen naar wat men omtrent de ge beurtenissen in Spanje verneemt, hier niet naar uit. De regeering heeft het groote voordeel, dat de oppositie onder ling ten zeerste verdeeld is en allerlei tegenstrijdige elementen omvat, die moeilijk tot samenwerking zijn te bren gen. De toestand van Poincaré. Volgens „Excelsior" heeft dr. Guillaln, die Maandagavond om negen uur bij Poincaré werd geroepen, een aanval van beroerte geconstateerd. Er bestaat vrees voor uraemie. Om den toestand te begrijpen schrijft de Parijsohe corr. van de „Nw. Rott. Ort." moet men teruggaan tot de operatie, die hij in twee tempo's aan de prostaat- klier onderging. Zijn geneesheeren zeg gen weliswaar, dat zij met de ongesteld heid van het oogenblik geen verband houdt. Van kanker was geen sprake en de operatie scheen geslaagd. Zaterdag werd zijn huisarts in allerijl ontboden. De beenen weigerden op eens dienst. Poin caré kon zijn gedachten slechts met moeite onder woorden brengen, boven dien werkten de nieren niet. Een zeer hooge bloeddruk was daar het gevolg van. Een kleine ader bil de hersenen moest verder gebroken zijn. Den zieke werd bloed afgetapt, maar een verlam ming aan eene zijde van het lichaam trad in. Andere geneesheeren werden toen in consult geroepen. De uraemie doet hen verergering van de kwaal vreezen. Zelfs zijn intieme vrienden worden niet bij den zieke toegelaten. Vanochtend was de toe stand onveranderd. Pas over twee of drie dagen is er verandering mogelijk. De zie ke ligt roerloos te bed. Den geheelen dag is er gerij van belangstellenden voor zijn huis. Iets gunstiger. Een B.T.A.-telegram (meldt nader, dat prof. Mario, die Poincaré onderzocht heeft, verklaarde, dat er een duidelijke verbetering is ingetreden. De toestand is bevredigender. Senator Barthou heeft bij het verlaten van de woning van Poincaré verklaard, dat er noch een beroerte, noch uraemie is geconstateerd. De alarmeeren- 1 de 'berichten moeten daarom worden tegengesproken. ZIEKENGELD VOOR ARBEIDERS BIJ DE WERKVERSCHAFFING. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft bepaald, dat voor de bere kening van het ziekengeld als dagloon voor de bij werkverschaffing te werk ge stelde arbeiders, ongeacht bij welke werk verschaffing de arbeiders te werk gesteld waren, toen zij ongeschikt tot werken wer den voor Den Helder 2.75 bedraagt. WIERINGERMEER POLDER. Het werk gaat van den win ter door. Het ligt in de bedoeling van de direc tie van den Wieringermeerpolder, de verkavelings- en cultiveeringswerkzaam- heden in dien polder dezen winter te laten doorgaan, indien zulks ten minste niet door al te strenge vorst wordt ver hinderd. Dat besluit beteekent, dat onge veer 1100 arbeiders in dat geval kunnen doorwerken. De in de barakken gehuis veste arbeiders krijgen, een Kerstverlof van 24 dezer tot en met 5 Januari, met een vergoeding van 8.75 voor werkver zuim en bovendien voor elk der drie Christ. feestdagen 2.50. DE RIJKSMIDDELEN OVER NOVEMBER. De Rijksmiddelen hebben over de maand Nov. j.. opgebracht J 40.626.000. tegen 46.376.571.in November 1929. Opbrengst van het „Leeningfondl 1914" in November j.L 6.676.019.— tegen 8.347.893.— in November 1929. Opbrengst van het „Wegenfonds" over Nov. J.l. 496.716.— tegen 486.487.— in November 1929. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De heer Marchant aan het woord. Aan' de orde is Hoofdstuk VIII (Defen sie) der Rijkslbegxooting voor 1031. De heer Marchant (v.-ö.) bespreekt de particuliere bewapening. De antwoor den van den minister zijn ontwijkend. HiJ weet niets van bewapening eni niets van instructie-gevende militairen. Maar dan moet hij maar zorgen, dat hij erachter komt. De regeering heeft den plicht, hier streng tegen op te treden; mocht zij er een welkomen steun in zien, dan zal zij te kwader ure bemerken, dat zij haar plicht jegens ons volk heeft verzaakt. Een tweede opmerking geldt de particu liere wapenfabricage. Deze kan oes, als zij levert aan het buitenland, in een oorlog betrekken. Controle van regeeringswege is noodzakelijk. Vervolgens wijst spr. erop, dat het par lement in de eerste militaire maatregelen bij een mobilisatie niet wordt gekend. Hij herinnert aan de publicatie in de „Avond post over een bijeenkomst in „De Twee Steden" te 's-Gravenihage van vooraan staande menschen, oud-ministers, enz., een soort rompparlement, waar oud-mi nister Van Dijk een rede hield, en waar ook minister Deckers tegenwoordig was. Spr. acht dit in strijd met de parlemen taire democratie. In de vergadering in „De Twee Steden" werd een werkplan vastgesteld. Het hier verzamelde intellect bleek wel tot groote prestaties in staat. Men leerde hieruit, dat de vitale belangen van ons volk liggen in Jiand'en van een kongsie en dan nog wel In besloten vergadering. Dat op beslissen de momenten beslist zal wonden door de volksvertegenwoordiging is ten eenenmale met de feiten in strijd. Spr. wil de beslis sing leggen in handen van het parlement; wil men dit niet, dan zal het volk naar on wettige middelen grijpen om zichzelf te beschermen. Nederland zal in de waarschijnlijkste ge vallen niet neutraal kunnen zijn. Ingeval van een aanval van Duitschland moet ge rekend' worden op een pJotselingen over val. Gaat de Volkenbondsprocedure voor af, dan komt er geen oorlog. Bij een over val is Duitschland de vijand-van Neder land en Nederland zal aan een economi- schen boycot deel moeten nemen. Spr.'s conclusie is dan ook: geen weer macht, maar een veiligheidsmacht, die ons kan beschermen tegen revolutie en wan orde. De heer Van Rappard Oib.) sluit zich aan bij hen, die waardeering hebben uitgesproken voor dezen minister. Spr. (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelscb door LEO WALMSLEY. 45) Ze keerde zich om en boog zicih over iets heen. Even daarna hoorde ik het „itieng" van een kurk, die uit een flesdh- hals getrokken wordt. En meteen keerde ze zich weer om en legde een zakdoek, ge drenkt in eau de cologne, op een brandend voorhoofd. O, de zaligheid, de ongekende weelde die dat was! „Dat koelt op, ls 't niet?" vroeg ze met haar liefste, zachtste stem. ,3Wf nu maar doodstil liggen, dan trekt de hoofdpijn wel weg.... Ziezoo, nu de thermometer.... Ik sta te heven' voor wat ik te zien zal krijgen...." Ze nam de lantaarn op en hield den bewusten thermometer zóó dat het licht er op viel.„Komaan, dat valt mee. Zoo ziek, dat elk oogenblik het ergste te vreezen ls, bent u nog niet, kapitein Cle- veland, ofschoon u het eigenlijk wel ver diend' heeft.... om in zoo'n toestand een beetje te gaan rondwandelen en je druk te gaan maken om niets.. Heeft u kinine Ingenomen?" Ik knikte. •1 Wu niet Boedlc geweest.... 'I Xs geen malaria en uw hoofd is natuurlijk veel erger erdoor geworden. U heeft kou gevat, anders niet. Eerst met een nat pak rondloopen en daarna in de gloeiende zon. U krijgt wat aspirine van me en daarna gaat u slapen. „Nee, dat doe ik niet", ik voelde me in het nauw gedreven, maar tot het laatst toe wilde ik me verweren. „Dat doe lk niet. En neem asjeblieft dien zakdoek met dat goedje weg.... ik vind parfum iets...." „O, ja, natuurlijk", gaf ze me kalm ten antwoord, terwijl ze den zakdoek van mijn hoofd nam, „ik dacht er niet aan, dat 't in een klimaat als dit dadelijk verdampt Is. We zullen 't nu eens op deze mander pro- beeren.gelukkig dat ik zooveel bij me heb". Onder het spreken goot ze een scheutje in die holte van haar hand en be gon, zachtjes, mijn voorhoofd en slapen er mee te masseeren. Mijn hoofd! zonk diep in het kussen. Mijn geheels lichaam ontspande zich. Ik gaf me aan die kalmeerende aanraking over zooals een ander minder bevoorrecht mensch zich aan de inwerking van mor- phine overgeeft. 'Na een kwartier van strijd had ik de vlag gestreken. „Helpt 't vroeg ze liefkoozend zacht. „'t Is zalig", gaf ik dlroomerig ten ant woord, maar ik had toch nog wel zooveel eergevoel om mezelf om dit toegeven te haten. „Dan ia 't in orde", ging ze op denzelf den toon voort, „en nu gaat u slapen. zooals we afgesproken hebben.... rustig slapen, zonder te droomen. Want wat heb je aan slapen als je droomt? Niet veel, la t niet?.Rustig slapen, zonder te droo men.... U krijgt zelfs geen aspirine van me.... geen medicamenten, niets.... al leen slapen, rustig slapen.Haar stem ging op onverklaarbare manier in het zacht klingelen van zilveren klokjes over en mijn ziel zweefde weg, de weldadige duisternis van niets meer weten kunnen. TIENDE HOOFDSTUK. We worden voor een fait accompli gesteld. „O, die is zoo goed als het maar wezen kan, dokter. Heb den geheelen nacht als een marmot geslapen.... 'n Beetje te veel gedaan, anders niet.wandelen in de heete zon en dan met je kleeren aan jo body gaan zwemmen en niet doen wat een ouwere en wijzere man je zegt.... Be hoorlijk van dat nemen. In dit gezegende klimaat mot je niet te raar met je gezond heid omspringen". „Zoo! Ja, gedeeltelijk heeft u gelijk. mijn waarde kapitein.... Help me even op, wilt u? Ik ga op ziekenbezoek.... Wel, wel, 't heeft me erger aangepakt dan ik dacht.Ik voel me nog slap.Een scheutje whisky, zou ik denken.Wat is dat voor een luohtje? Parfum? Op mijn zakdoek! Ik begrijp niet...." „O, dat is de o-de-kolonje, dokter. Ik had toevallig wat bij me en toen u gister avond zoo de koorts hadt, dacht ik, wacht laat ik 'em wat geven.... dat koelt zoo lekker af. De jonge m-neer heeft ook wat van me gehad. Heeft 'em goed gedaan, hoor. Zei, dat het 'em an zijn moeder dee denken, an den tijd toen-ie nog in de kin derkamer rondscharrelde. Dat heb je nou 1 met reuk. Geen betere manier om allerlei herinneringen van vroeger wakker te roepen. Ik herinner me nog...." „Ja, ja, zeker.maar in het vervolg heb ik het toch maar liever niet meer, kapitein Timms. Ik houd er niet van. Al les wat parfum is haat ik.Geef het me dus nooit meer. En gooi dien zakdoek in het vuur.Bah.wat een luohtl" Ik deed mijn oogen open.... 't Was lichte dag.Ik ging overeind zitten en keek om me heen.... Dan was het dus niets dan een droom geweest.... dat komen van Miss Howard in het kamp. Niets dan een droom.maar wat een merkwaardige droom. Ik voelde nog de zaohte aanraking van haar handen op mijn voorhoofd, ik hoorde nog die liefkoo- zende stem, die me zeide te gaan slapen. Ik rook nog den geur van de Eau de Co logne maar dat was geen wonder de zakdoek lag achter mijn kussen, 't Was bijna niet te gelooven, dat het Timms ge weest was, die dien zakdoek op mijn bran dend voorhoofd gelegd had, die me had zitten suggereeren om te gaan slapen. In elk geval had hij eer van zijn werk. Ik voelde me weer zoo goed als het maar kon, 'n beetje moe misschien nog, maar dat was alles. Ik gooide de dekens van me af en be gon aan de voorbereidingen tot opstaan. Op dat oogenblik kwam Timms naar me toe. „Zoo, bezig het anker te lichten!" be groette hij me. „Ik vind 't best, maar kalmaan wat, zou ik zeggen. Blijf nog vijf minuten zitten, dan breng ik je wat te eten. Je mot niet denken, dat je weer heelemaal boven Jan ben. Nog op geen stukken na". „Ik ben weer soo gezond als een visoh", verklaarde ik pertinent „Blijkbaar toch geen malaria geweest Vertel me eens wat er gisteravond gebeurd is. Er staat mij alleen nog vaag iets van voor. Eerst ben ik niet goed geworden, is 't niet.... en toen ben jij er nijdig van door gegaan.. Maar daarna! Wat is er daarna gebeurd". Vriend Timms legde zijn wijsvinger tegen zijn lippen en draaide angstwek kend met zijn oogen. „Ssst!" fluisterde hij. „De ouwe weet er niets van.... van het juffie bedoel ik.en hij is nog zoo zwak op zijn bee nen dat het maar beter is dattie er niets van te weten komt ook. Hij is al zoo ach terdochtig. Om een voorbeeld te noemen: v'n morrege: Hij wordt wakker en ruikt de o-de-kolonje en met me waarde kap'tein voor en me waarde kap'tein na, krijg ik me daar eens effetjes op mijn ziel! Ik heb me natuurlijk van de domme gehouën, maar stel je voor dattie wist, dat ze gister avond naast 'em gezeten had...." „Wel verdraaid!" barstte ik uit. „Dan ls het dus toch gebeurd, dan heb je haar toch gehaald....!" „Ssst! Ssst! de ouwe....!" Voetje voor voetje kwam de dokter het plateau over. „Hij wil zelf komen zien, hoe het met je gaat", deelde Timms me nog even in een gefluister ter zijde mee. „Dus, mondje dicht, als je een kerel bent.Ze is van morgen weggegaan.ik moest je zeg gen, dat ze je spreken wil. Zoo gauw mo gelijk, zei ze. Maar dat kan je an mijn overlaten, dat maak lk wel in orde". (Weidt vsrrslad).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1