n ECONOMIE teltvoor3 GEMENGD NIEUWS. SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 330 vreest, dat de uitgaven voor de zeemacht die voor de landmacht zullen drukken, ter wijl het juist noodig is meer vliegtuigen aan te schatten. Wat het toelaten van bladen in de can» tine betreft, betoogt spr., dat bladen waar in het gezag wordt ondermijnd en anti militaristische artikelen worden opgeno men, uit de cantine moeten worden ver wijderd Alk ministers één pot nat, zegt de heer Ter Laan. De heer Ter Laan (s.-d.) bespreekt het beleid van den eersten burger-minister van defensie en constateert, dat militaire- en burgerministers, anti-rev., roomsch- kath. of Vrijheidsbonidsche ministers, één pot nat ziini Er komt geen enikel voorstel van dezen minister tot hervorming, tot wegneming van de doode weermiddelen, t>ot afschaf fing van de cavallerie b.v. Wat heeft de minister wel gedaan? Toen de onderoffi cieren rebelsch werden en wilden verga deren; waarschuwde de minister hen, dat deze vergadering geen demonstratief ka rakter mocht hebben. Moeten wij een burgermindster hebben om den onderoffi cieren het demonstreeren te beletten? De minister brengt versterking in het leger te land, in de lucht en ter zee. Maar als er oorlog komt, is het weer mis. Ons leger is zwak om te vechten, maar sterk om te onderdrukken. Daartoe dienen de ge wapende troepen buiten het leger. Het leger is volk van alle partijen, maar de andere troepen zijn ander volk, uitgezocht volk. Hij stelt de volgende motie voor: „De Kamer, van oordeel, dat een mili tair dezelfde grondwettelijke rechten heeft als een burger en dat het dus aan de militairen vrü moet staan in het openbaai handteekeningen te verzamelen onder eer petitionnement aan de Regeering of de Staten-Generaal» gaat over tot de orde var den dag." De heer DuymaervanTwist (ar.', heeft waardeering voor het beleid van der minister. Op het artilleriemateriaal en der vliegdienst van de landmacht word 1.064.000 bezuinigd', maar voor de artil- larie van de zeemacht wordt 1.100.00( meer gevraagd. Wat de gewapende korpsen buiten her leger betreft, merkt spr. op, dat de koster, van de landdagen voor het overgroote dee. worden1 bestreden door particulieren. De heer Schaepman (r-k.) betoogt dat de aanschaffing van de uitrusting voor de landmacht in de komende jaren groote bedragen zal vorderen. Spr. komt tot de marine en verklaart, dat z.i. een flottieljeleider niet noodig is. Liever ziet spr. een oefenschip. Ten aan zien van het flottielijevaartuig voor Cura- gao dringt spr. aan op het brengen var de kosten voor de bescherming van Cura- gao op Hoofdstuk XI. Een bepaald dee van de uitgaven voor de weermacht hiei te lande wordt uitsluitend gedaan in hei belang van Indië. Spr. dringt aan op nauwkeurige vaststelling van het percen tage daarvan. Dat zal de atmosfeer zui veren, Dan wordt een zakelijke basis ver kregen voor overleg met Indië over de verdeeling der kosten. Spr. geeft in over weging een commissie te doen instellen, voor de helft bestaande uit vertegenwoor digers van Nederland, voor de andere helft bestaande uit vertegenwoordigers van Indië, om dit belangrijk vraagstuk te doen onderzoeken. Ook fat rechtsche kringen toe nemende sympathieën voor ont wapening. Strijd tegen de parti culiere geschutfabrleken. De heer Van Zadelhoff (s.d.) zal nu niet opnieuw over de ontwapening spreken, doch constateert, dat de bewe ging voor de ontwapening ook in de rechtsche kringen toeneemt. Tegen dat internationale oorlogskapita' lisme, dat probeert zich overal te vestigen en aan iedereen levert, moet de strijd gaan. Deze industrie is een bedreiging voor den vrede in het algemeen en boven dien een bijzonder gevaar voor de landen, waarin de fabrieken gevestigd zijn. Zij werken als een magneet. Wanneer men deze industrie steunt, staat men mede schuldig aan den oorlog en aan het bloot stellen van) de bevolking aan een geweld- dadigen dood. Aan een geschutfabriek te Rotterdam wordt opgedragen affuiten voor kanonnen te maken en anders heeft men nog een particuliere fabriek te Dor drecht, om ons te helpen. Het heeft den schijn, alsof het Nederlandsohe fabrieken zijn; maar de z.g. Nederlandsche fabriek te Dordrecht is een Oostenrljksche, ter- wül Oostenrilkers de kern vormen van het personeel. Bovendien levert de fabriek aan ledereen. Met de Hollandsehe Indus trie- en Hande'maatschappil, te Rotter dam, is 't nog een graadje erger. De lei ding is in handen van Duitschers en Duit- sche munitiewerkers arbeiden daar op de werf van Smit. Hoe is deze aan die moderne machines gekomen? Van het oogenbllk af dat aan Krupp verboden werd, oorlogsmateriaal te vervaardigen, zijn de machines hier binnengesmokkeld; het materiaal bleef liggen te Hoogezand en te Krimpen, totdat men dit gesmokkel de materiaal kon opzetten op de werf van Smit. Wordt dit alles zoo maar toegelaten door de regeering? Brengen we ons land daardoor niet in groote moeilijkheden tegenover Frankrijk en Engeland? Deze 1t Maal Spr. dient een xnot'e in, waarin op grond dat de particuliere vervaardiging van oor logstuig kan leiden tot ovciiredlng van artikel 8 van het Volkenbondsverdrag en bovendien het bestaan daarvan voor de bevolking gevaren oplevert, de regeering wordt uitgenoochgd te bevorderen, dat de vervaardiging van munitie en oorlogstuig door particulieren hier te lande wordt ver boden. Deze motie komt dadelijk in behan deling. De boer Van de Bflt aan het woord. De heer Van de Bilt (r.k.) wijst er op, dat de stijging van deze begrooting in vergelijking met de vroegere een gevolg is van die toeneming van de niet zuiver militaire uitgaven. Spr. beschouwt de flot tieljeleiders als kleine kruisers, die ge heel passen in1 het Indische systeem en die voor opleiding en vlagvertoon goede diensten kunnen bewijzen. De keuze van het flottieljevaartuig voor de West is een goede geweest; haar gevechtswaarde is voldoende. Thans wordt erkend, dat er in Indië behoefte is aan meer geoefend Euro- peesch personeel. We gaan nu met de per- soneelvoorziening in' de goede richting. Spreker zou alleen gaarne nog wat vroe ger klaar willen zijn. Spr. behoort tot hen, die het bezoek van onze oorlogsschepen aan Antwerpen hebben toegejuicht. Zulke bezoeken zijn nuttig voor de goede verstandhouding en bevorderen den wereldvrede. Aan het ge organiseerd overleg kan een verder strek kende bevoegdheid worden gegeven; over verschillende maatregelen is het niet ge raadpleegd. Is de minister bereid een vorm te vinden waardoor de personeel- organisatie in Indde de rechtspositie van het personeel kan bespreken in de com missie te Soerabaja, die daarover verslag kan uitbrengen aan den marinecomman- dant in Indië? De landmacht hét stiefkind en de marine bevoordeeld. De heer Til anus (c.-h.) constateert inzake de rechtspositie van het personeel, dat binnenkort het voorontwerp van het materieele recht van het personeel in het Georganiseerd Overleg zal worden behan deld. Met belangstelling ziet spr. het ont werp tegemoet In het leger en op de vloot wordt anet ernst en toewijding gearbeid. Is er in de besteding der gelden voor land en zeemacht echter wel voldoende even wicht? De landmacht mag niet het stief kind worden. Spr. ziet niet voorbij dat de minister ook op de zeemacht niet onaan zienlijk heeft trachten te bezuinigen; maar de minister verlieze toch het even wicht in de materiaalvoorziening van land en zeemacht, speciaal wat de luchtsrijd- krachten betreft, niet uit het oog. Spr. herinnert aan de uitlatingen van den heer Albarda in „De Socialistische Gids" van 1929, waarin de dienstweige ring der sociaal-democraten werd ontra- vragen heeft gesteld. Indien men hier niet te doen heeft met een militie, wolko beteekenls heeft dan de medewerking van beroepsmilitairen daarbij? Inmiddels is iets anders gebleken uit een interview met den secretaris van het Verbond van Nationalisten, den heer Van Eysden. Of ficieren en kader, ongeveer alle rangen waren in de organisatie vertegenwoor digd. Wel verstrekte het Rijk geen wa pens. Maar ieder weet, dat er wapens ge noeg te krijgen zijn. Het ontbreekt deze fascistische organisatie dan ook niet aan wapens. Hoe komt het, dat de minister in 8 maanden onderzoek omtrent deze zaak niets te weten is gekomen, terwijl een journalist dadelijk alles te weten kwam? Spr. heeft zioh verzet tegen het vormen van zulke groepen. Want hij keurt zulke daden af. Maar als de arbei dersbeweging wordt bedreigd door een groep jongelieden, dan kan spr. er niet voor instaan, dat de arbeiders zich zul len laten weerhouden van daden van tegenweer. Want de arbeiders zijn geen lafaards. Daarom moet men onmiddellijk maatregelen daartegen nemen. De mi nister vaardige een algemeen verbod uit voor beroepsmilitairen om aan deze din gen deel te nemen. De heer Slotemaker de Bruine (c.-h.) komt op voor het behoud van de- democratie en het parlementaire stelsel, tegen een uitlating van den heer Mar- chant. Avondvergadering van Dinsdag. Waterstaatsbegrooting. Vele klachten over de hooge spoorwegtarieven. De behandeling van de waterstaatsbe grooting voor 1931 wordt voortgezet. Bij art. 115 verdedigt de heer Van Braambeek (s.-d.) een amendement om de uitkeering aan het wegenfonds van 4 millioen weder te stellen op 5 mil lioen. De Minister acht aanneming van het amendement schadelijk. Bij de afd. Luchtvaart bepleit de heer Van Braambeek regeling van de rechtspositie van de vliegers bij de K. L. M. De heer Kampschoër (r.k.) vestigt bij de afd. spoor- en tramtarieven de aan dacht op het groote belang van lage tarie ven voor hét vervoer van land- en tuin bouwproducten. De toestand in den tuin bouw is onhoudbaar, wanneer die tarieven niet worden verlaagdL De heer K r ij g e r (c.h.) vraagt zich af in hoever de tarievenpolitiek der buiten- landsche spoorwegen ten nadeele strekt van nationale- en streekbelangen en of de tarievenpolitiek hier te lande hiermede voldoende rekening houdt. Er is alleszins aanleiding om de vraag te stellen of de tarieven der Nederland sche spoorwegen zich niet ongunstig on derscheiden van die der buitenlandsche Rubbertiakkon Zool platen. Tipt 'n Hevea-product Vraagt het Uw schoenmaker Openluchtscholen. LEER EN GEEN GEDWONGEN PLICHT. Onze eeuw heet niet geheel ten on rechte de eeuw van het kind. Nooit is er zooveel gedaan voor de opgroeiende jeugd, die de draagster is van de toekomst. Wij moeten dus het 'begrip ,,kLnd" wat ruimer nemen, want ook jonge menschen van 2224 jaar vallen onder deze groep. Overal worden sportterreinen, jeugdher bergen, openluchtscholen en badinrichtin gen aangelegd, steeds meer wordt de jeugd van verschillende landen uitge stuurd op groote tochten, waardoor zij het eigen land, maar ook de naburige lan den en volkeren leeren kennen. En de verkregen lichamelijke ontwikkeling, die gepaard gaat met gemakkelijkheid van beweging, is niet het eenige, want ook de kennis wordt vermeerderd door het bloeiende en zich steeds uitbreidende onderwijs, door de school, die vaak zoo'n grooten invloed heeft op de vorming der jonge menschen. Wie van de ouderen heeft niet ge klaagd en gescholden, dat de oude school onpraktisch en nutteloos was, omdat daar met groote moeite den leerlingen oude geschiedenis, klassieke wetenschap, oude litteratuur en doode talen werden bijge bracht. Herhaaldelijk werden vragen ge daan als: Waar dient het toe, te weten, wanneer de slag bij Canne was en wan neer de ondergang van Carthago? Is het niet veel belangrijker, de jonge men schen in kennis te brengen met de pro blemen van den tegenwoordigen tijd en ze op te voeden tot zelfstandig denken en het vormen van een eigen oordeel over de dagelijksche gebeurtenissen? De moderne school heeft al dien 'bal last en het nuttelooze van-txuiten-leeren afgeschaft, zonder echter te verwaarioo- zen, wat voor de algemeene ontwikkeling noodig is. De onderwijzer zit niet meer als wrekende gerechtigheid op zijn stoel voor de klasse, van waaruit hij de ge- intimideerde kinderen onder den duim houdt, maar 'hü zit midden tusschen zijn jongens en meisjes als een oudere vriend, bij: wien men zich uit kan spre ken. dien men vragen kan doen en zelfs op een fout attent mag makent En 's zo mers kan het oude schoolgebouw er van buiten wel heel' mooi uitzien, de lessen worden echter in de buitenlucht gegeven, bij een bosch, tusschen bloeiende koren velden of op een wei. De eeuw van het kind geeft de op- i.ff. Hollandach# oamouflaarda Xrupp. .HchaDDtl 1* «en ee- dochteraeetecbeppH ven 0 maatschappijen. De minister heeft het - - den omdat dan bü mobilisatie de massale recht in te grijpen en te bepalen wat hetgroeiende generatie een vrijheid, die hun dienstweigering zijn effect zou verliezen, algemeen belang eiacht. Spreker zou den ouders nooit hebben gekend. Als een ver- De vraag dringt zioh dus op: Is het minister de instelling van een commissie standige, regelende vriend zorgt de onder- personeel wel betrouwbaar? Het volk jn overweging willen geven tot onderzoek 1 wijzer ervoor, dat die vrijheid niet ont- wordt bij iedere gelegenheid opnieuw op- van <je mogelijkheid van verlaging dei T"u gezet Naast de sociaal-democraten staan spoorwegtarieven en van de financieel! links de sowjetontwapenaars, rechts de gevolgen daarvan, vrijzinnig-democraten. De heer Mar- De teer Loerakker (r.k.) meen chant zeide ook hedenmiddag: het volk eveneens, dat de spoorwegtarieven veel t* zal naar onwettige middelen grijpen, t-hoog zijn. Het schijnt, dat de spoorweg- Neemt men aan, dat de kiezers achter Urecile geen begrip heeft van de ontzet hun leideis staan, dan zal by mobilisatie teiwje moeilijkheden, waarvoor onze land- 1/3 van het volk het leger waardeloos wil- en tu{nboUm e6Dlaatst len.maken. Kan dat worden toegestaan? eVe hrer Bongaerfa (r.k.) bepleit een vervoergarantie, door een daartoe in te stellen adviescommissie, met den spoor- wegraad- en met belanghebbenden. De heer Bakker (cJl) klaagt even eens over de hooge tarieven bij de spoor wegen. Een algemeene tariefsherziening ware gewenscht. Ten slotte zop spr. gaarne zien dat de lange diensttijden van het locomotief- personeel werden verkort. Het bezwaar gaat tegen de lange diensttijden in een stuk door; dus niet zoozeer tegen 't totaal aantal diensturen. De heer Lovink (cJl) gewaagt van eenige kapitale fouten in het verweer schrift van de spoorwegdirectie; volkomen Naast de lichamelijke keuring dient een geestelijke keuring te worden aange legd aan de dienstplichtigen. De heer De Visser bespreekt den kotmenden oorlog. De heer De Visser (C. P. H.) ver wijst naar het bekende standpunt der communisten inzake de landsverdedi ging. Daarbij komt, dat zelfs burgerlijke mi litaristen moeten toegeven, dat Neder land en Indonesië onverdedigbaar zijp. Het is de fout der ontwapenaars dat zij het leger niet in zijn klassekarakter zien. De legerleiding is bekend met de plan- nen die gesmeed worden om het te laten tereoht is opKBmepkti dat de Nederland- komen tot een groot en gewelddadig w«- b tarieven 80 pet. hooger zün dan de riwDuitsche. wa hebben, aldus spr., allen nader. Spr. wijst op het proces tegen de crAvnel dat Ha Npderlandsclie Sooor- industrieele partij te Moskou, waaruit we J^ ten'aamiS van hS SvSSSü- blijkt dat de draden van alle intriges ZTL tegen de Sowjetrepubliek loopen naar Parijs. Er was een internationaal plan om oorlog te beginnen tegen de Sowjet- Unie; dit hangt samen met den elgo- meenen internationalen toestand. De heer Albarda (8,-d.) merkt op, dat de uitlating van den heer Marchant dat boven het gezag der wet het gezag van het geweten staat, eenige opschud- tiek op den verkeerden weg zijn. De heer DuymaervanTwist (a j.) zou door een onpartijdige commissie een onderzoek willen zien ingesteld naar de gestie van het spoorwegbedrijf en de dochterondernemingen. Tenslotte dringt bil aan op bevordering van Zondagsrust bij de spoorwegen en met niame op het belemmeren van het la ding onder de christelijk-historischen tern loopen van extra-pleiziertreinen op heeft gewekt. Maar in den Bijbel staat toch: Gij, zult God meer gehoorzamen dan de menschen. Tereoht heeft de heer Mar- ohant herinnerd aan art. 187 der Grond wet, volgens hetwelk mobilisatie wordt afgekondigd door de regeering en eerst daarna de volksvertegenwoordiging daar in wordt gehoord. Wanneer de heer Tllanus komt tot Zondagen. Mej. M eij er (r.-k.) bepleit meer facili teiten voor het vervoer van blinde rei zigers. De heer Ketelaar (v.-d.) dringt o. m. aan op bespoedigingvan de verbetering van den spoorwegtoestandi aan de toegan gen tot Amsterdam. De heer Van Braambeek (s.-d.) de overtuiging, dat het leger thans niet heeft geen bezwaar tegen tariefsverlaging meer gedwee zal voldoen aan elk bevel voor vervoer van land- en tulnbouwpro- tot oorlogvoering, dan moet hem dat lei-ducten, mits die worden opgevat als steun den tot ontwapening. aan don land- en tuinbouw en mits men De heer Duymaer van Twist bij gebleken verlies van de zijde der spoor- (a.-r.): Daar is maar een klein deel van wegen accoord ga met eenige restitutie het volk voor. De heer Albarda moet den heer Duymaer van Twist die Illusie ontnemen. Te Amsterdam toekende 58 pot. van de mannen en vrouwen boven de 18 jaar het )etitionnement. Het ware staatsmans- cunst daarmede rekening te houden en over te gaan tot ontwapening. De fascistische militie. Spr. spreekt vervolgens over het begin ven de vorming van een fascistische mi litie, waarover de heer Hendels eenige door de overheidi, zoodat het tekort niet op de arbeidsvoorwaarden behoeft te wor den verhaald. aardt in bandeloosheid en tuchteloosheid. Maar hij doet zelf met -plezier .mee <aan onschuldige grappen en uitgelaten ple zier. Men moet de openluchtspelen aan den gang zien. In den stralenden zonne schijn zitten de bruinverbrande, flink uit de kluiten gegroeide kinderen, die met heldere oogen rondkijken, alles in zich opnemen. (Ztij doen vragen, geen vragen van domme of vroegrijpe kinderen, maar van jonge menschen, die levendig belang stellen in den tijd, waarin zij1 leven. En tusschen hen in, met hen jong geworden en gebleven, zit de leeraar, niet de ge vreesde „professor", maar de oudere ka meraad,, de geachte en gewaardeerde vriend. Waarover moesten wij opstellen ken? Over den tocht van Alexander den Grooten naar Indië of over Scylia en Charibdes. Dat waren zeer interessante onderwerpen voor onderzoekers en ge leerden, maar in de normale school zijn de onderwerpen toch heel wat beter ge schikt om de jeugd tot nadenken op te wekken en dichter bij hun tijd te bren gen. Zoo zagen wy op een middelbare school opstellen over: „Hoe kunnen de spoorwegen aan de eischen van het moderne verkeer voldoen?". „De expe dities naar de Zuidpool", ^Zeil- en glij vluchten", „De film als beschavingsfac tor", „Pan-Europa". Welke litteratuur lezen wij? De klas sieken? Maar de tegenwoordige jeugd leest alle vooraanstaande schrijvers uit dezen tijd, ook buitenlandsche als Tolstoi, Shaw en Anatole Franco. Verder wor den er clubjes gevormd, waarin gelijkge zinde leerlingen onder leiding van hun onderwijzer boeken bestudeeren, terwijl zij zelf voordrachten houden over onder werpen die hun bijzondere belangstelling hebben en hun prikkelen tot kritiek. Zij vragen zelf om do bepaalde onderwerpen te behandelen en dat gebeurt dan ook, zelfs al moet daarvoor van het leerplan worden afgeweken. Grammofoonplaten en films, lichtbeel den en radio behoor en bij de moderne school, niet omdat zij het product zijn van moderne uitvindingen, maar omdat zij onafscheidelijk zijn verbonden met het leven van don tegenwoordigen tijd en omdat zij het van don onuerwljzor ge hoorde aanvullen en beter in het geheu gen vastleggen. Sport, teekonon en mu ziek zijn de „hoofdvakken" geworden en staan op één lijn met do andere vakken. De betrekkingen tusschen de school en de wereld daarbuiten onze tijd, ons volk en onze maatschappH zijn nauwer lg stf het leeren geen gedwongen plicht, maar een vreugde is, dat de schoof niet meer geihaat of gevreesd wordt, maar dat de jeugd er zich thuisvoelt. En het staat toch zeker wel vast, dat een gezond en bljj menschengeslaoht beter kan worden gevormd in de open lucht, bij sport en spel, dan in naargeestige schoollokalen. Binnenland. POGING TOT VERGIFTIGING? Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht de huishoudster B., verdacht de W. te 'sHeer Arendskerke, bij wien zij heeft ingewoond, van het leven te hebben willen berooven door heen voed sel voor te zetten, waarin zij rattekruid had gedaan. De vrouw ontkent opzet en zegt dat er een vergissing in het spel is. De man proefde een akeligen smaak en spuwde het voedsel uit. ANTENNE VAN DEN HILVERSUM- SCHEN ZENDER AFGEKNAPT. midden ln dlo gebeurtenissen, kritisch wikkend en wegend, levendig en met grootie werklust. Zeker worden er foutten gemaakt, maar wie maakt die niet? Maar het kan Door ijzelvorming. Dinsdagavond om even over tienen is een antenne van den HHversumschen zender, doordiat het gewicht tengevolge van buitengewone ijzelvorming te groot geworden was. afgeknapt en' dwars over het dak van de fabriek van den N. S. F. geslagen. De storing in de uitzending werd door inschakeling van «en oude hulp-antenne in ongeveer 26 minuten op geheven. TREIN OP HOL. Dinsdagmiddag is te Leiden de trein, die om half drie uit de richting Den Haag voor het station Leiden moest stop pen, door een defect aan de luchtrem het station voorbijgereden tot ongeveer de brug bij de Haarlemmervaart Daar heeft men den trein tot stilstand kunnen bren gen, en is men naar het station Leidien teruggereden. Een brutaal stukje. Inbrekers roepen de bemidde ling van een bekend H»agsch advocaat in om hun bult aan den bestolene te verkoopen. Omtrent de eenigen tijd geleden ge pleegde inbraak in de villa „Eemwijk" van den heer B. Wilton te Voorburg, doen de Je laatste weken de meest sensationeele berichten de ronde. Zoo werd ons een dezer dageni medege deeld!, dat de inbrekers zich met een be kend Haagsch advocaat in verbinding zou den hebben gesteld om door dliens bemid deling de gestolen mantels van effecten, ter waaide van 1 millioen gulden, aan den bestolene ten verkoop aan te bieden. De betrokken advocaat zou zich volgens dit bericht voor deze bemiddeling hebben ge leend en met dien heer Wilton in onder handelingen zijn getreden. Ook aan de justitie zou een en ander bekend zijn ge worden, waarin deze aanleiding zou heb ben gevonden naar de toedracht een on derzoek in te stellen. De betrokken advo caat zou zich bij dit onderzoek echter op zijn ambtsgeheim hebben beroepen. Bij onderzoek werd de juistheid van dit bericht in groote lijnen bevestigd. Wij meenden echter niet tot plaatsing te moeten overgaan, alvorens ook bij den ons met name genoemden advocaat ons licht te hebben opgestoken. Deze, welke niemand minder is, dan de bekende strafpleiter Mr. E. G. S. Bouriier, machtigde ons het volgende te publi- ceeren: Begin November kreeg mr. Bouriier be zoek van een vroegeren cliënt, die hem mededeelde, dat het hem bekend was, dat de inbrekers der villa „Eemwijk", die met de gestolen effeotenmantels geen raad wisten, bereid waren deze mantels voor een bedrag van 25.000 aan den bestolene terug te geven. Hij vroeg of mr. Bouriier bereid- was hierbij zijn- bemiddeling te ver- leenen en zich met den heer Wilton in verbinding te stellen. De heer Bouriier weigerde dit pertinent en gaf onomwonideni te kennen, dat hij met deze zaak niets uitstaande wilde heb ben, aangezien hij principieel geen inter mediair wilde ziln voor misdadigers. Anders zou het geweest zijn wanneer de bestolene een cliënt van hem was geweest en hü dus door het verleonen van bemid deling ln het belang van een cliënt zou hebben gehandeld. Mr. Bouriier beschouwde hleimede de zaak als afgedaan en zou er waarschijnlijk nimmer meer iets van gehoord hebben, indien hij niet eenige dagen later curiosi teitshal ve iets van het bezoek verteld' had aan een cliënt. Deze cliënt verzocht mr. Bouriier het verhaal over to mogen vertellen aan een kennis, die met don heer Wilton bevriend was. Mr. B. had hiertegen geen bezwaar, doch stelde daarbij op don voorgrond, dat hü nlot vorder in de zaak gemengd wenschte te worden. Niettemin werd liil eenige dagen later door den heer Wilton opgebeld' met ver leek terzake inlichtingen te willen geven. Mr. L heeft bij dit Mefonwh onderhoud toch nooit een fout op zichzelf zijn. dat nogiuusl» mtdegedeild, dat hü bulten da

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2