mum COURANT Heden Van Willigen, DRDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS UI' DE WIJDE WERELD MAISON GERRITS Engelsche Eetkamer Een Engelsch Kerstmis-Intérieur. Weststraat. Getemperd Licht COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK VAI DONDERDAG 18 DECEMBER 1830 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donerdagl8 Dee16.17 aur. Vrijag 19 16.17 leden slaagde te Leiden voor bet oandldats-examen Rechten de 1icer F. J. Heeris (Xze stadgenoot, de heer P. Btam, is benoenl tot gedipl. hoofdopziener op de marinewerf te Soerabaia. Ophiel op 11 en 12 December gehou den MMaarwexamon te "Utrecht, uit gaande van den Bond van Makelaar in Onroerende (goederen, Hypotheken en' assurantün, .daagde de heer F. Nijjels, alhier. UITVOERING PADVINDSTERS, Voor ie uitvoering der Padvindaten van hedenavond in Musis Sacrnm zijl. nog eenige kaarten aan de zaal verkrijg baar. TEXELSCH VEERHUIS. WH verwijzen naar de advertentie van het Texelsoh Veerhuis betreffende prijs- bülarten op de Vlotbrug op a.s. Zaterdag. POST- EN TELEGRAAFKANTOOR DEN HELDER lo hdft December 1930. Onbestelbare brieven en briefkaarten waarvan de afzenders onbekend zijn. Brieven Binnenland: Bouma J., Offingawier; Bucket B, Rot- erdain; Jüdee, Leiden; Gerzon, Amster dam; Grijnon F., Den Helder; Klaver- lamp J. J., Amsterdam; v. d. Mast, Den Edder; v. Sohuppen, Veonendaal; Sluij- tei Bilthoven; Vrijaldenhoevon O., Den Rëder; Burgemeester, Wlerlngen. Iriefkaarten Binnenland: fteyer, Amsterdam. Bleven Buitenland: Gllisson, Bruxolles; Mannen v., Genua. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK In le maand November werd de Lees zaal ezooht door 1282 mannen' en 123 vrouven, totaal .1405 personen. Uitgeleend werde.: 2210 romans, 2625 kinderboeken en 69: studieboeken, totaal 5526 banden. De tavolgenide werken wei-den aange schaft; Adai: Het wezen van het katholicisme; Augustnus: De belijdenissen van den H. Augustnus; Boudier—Bakker: De klop op de leur; Conan Doyle: Verzamelde werken, 2 dln.; Groothoff: Voetbal; De Jong: le martelgang van kromme Lln- dert; L&zko: Zeven dagen; Mann: Konin klijke Bogheid; Meyboom: Het vrouwen- juarboei Meyer: Van Ur naar Egypte; Mooy: Iaalstroom, dl. 3; Porter: Geld! Oeldl; laedtde Cantor: Internaat; De Kidee: Iet verzamelen van postzegels; Sanders:Moderne Nederlandsche compo nisten; luiter: Bouw en wezen der ma terie; Tcisseul: Het grijze dorp; Undset: Olav Aiiunszoon op Heüviken; Vlebig: Luchtkaieelen; Negende winterboek van de Weredibiblioitheek; Van Wijhe—Sme ding: Di domineesvrouw van Blanken- helm. Ten gschenke ontvangen: Brunea: Récits de guerre, 1870—1871; Gedenkbek helden der zee; Huygena: Gedichte, 8 dln.r Jaarboek van den Ne derlandsoen protestantenbond 1930; De gepensioneerde oud-militairen tussohen de politlee buffers;-Verslag van den toe stand de gemeente Den Helder over 1929; Waace: The just men of Cardove; ld.: The trrible people. EE1S PR AIRIEA VONTUUR. Een ja-gif uit Rietfontein in Z.-Afrika beleefde b zijn terugkomst van een jachttooht <p giroot wild het volgend avontuur. (p een Zondagavond, toen alle jagers hij et kampvuur zaten, hoorden zij aan hetrinkelen van de belletjes, welke do parden om hadden, dat deze boesten zee onrustig waren. Maar daar men geen nraad bespeurde, verkeerde het gezelscap in de meerling, dat het de elandenwaren, welke do dieren zoo plaagden. Ln volgendon morgen echter, toen men orwaokte, waren de vier jacht- aarden vrdwenen. Na een weinig in en omtrek o hebben gezocht, vond men de bellen nn de paarden en ook voet sporen, weló in Noordelijke richting 'leldlden. In gozelsdap van twee kaffers -begaf de hoer Villrs zich -op weg de dieven achterna. O] een afstand van ongeveer 20 K.M. vont men de tweo zwakste paar den, waaruitmen begreep*, dat de bos jesmannen e; met de twee beste vandoor waren. Dam de heer VMiers een goed jager is en auwkeurig op de hoogte met voetspora, besloot hij de achtervol ging verder eer te zetten. Te paard ging hot derhalve verder, totdat men om WIE VERKOOPT DE MEESTE RADIO-TOESTELLEN? Door de Philips-fabrieken was voor haar w ederverkoopers dezen zomer een wedstrijd uitgeschreven, wie de meeste radio-toestellen verkocht in de maanden Juli, Augustus en September. Daar een tiental l'raaie prijzen was uitgeloofd en de inschrijving gratis was, werd er door duizenden winkeliers, in het geheele land, aan deelgenomen. De heer E. N. Heyligenberg, Keizer straat, alhier, had ook een biljet van deel name ingezonden en mocht dezer dagen het genoegen smaken, dat hij een van de weinigen, was, die oen prijs had gewon nen. Wei een bewijs dat de heer Heyli genberg heel wat toestellen aan den man brengt. In de étalage van den lieer Heyligen berg is de prijs, een plateelen wierookpot, uitgestald. „VLAMMENDE JEUGD" IN CASINO. Met Enny de Leeuwe in de hoofdrol. Reeds is met enkele woorden melding gemaakt van de opvoering van hot too- neetstuk „Vlammende Jeugd", dat Zon dagavond in Casino wordt opgevoerd door hetzelfde gezelschap, dat hier voor eenigen tijd met do eerste abermoments- voorstelling („Malle Patsy") voor het voetlicht kwam. Het is juist hot succes van dien avond geweest, dat den hoer Polak aanleiding gaf dit gezelsohap, en in l iet bi zonder Enny do Leeuwo, de ver tolkster der hoofdrol1, thans eens voor goedkoope prijzen nogmaals hier te doen optreden. Het tooneelstuk is bewerkt naar den* gelijknamigen roman van Wer- nor Fabian, die Indertijd zeer insloeg. De rol, welke mevrouw Molsde Leouwe in Ut Aimerlkaansohe st/uk vervult, ls die Aan don „flapper", de Amerlkaansche bikvlsch, uitbundig, Jolig en dus zal zij zbh ook in -dit stuk vele vrienden verwer ven Zij ls hot, die het stuk draagt en dairmede het pubUok verovert. Voor het o vei ge verwijzen wij naar de advertenties VisscherlJ. Diradag, met de zware mist, was er niet »oveel aanvoer van garnalen als Woonislag. De aanvoer was Woonsdiag weer b.itenigewooii groot en, ondanks die groote ontvoer, blevon de prijzen zich 'handhavn cru bewogen zich rond de 20 cent perkilo. Deze pjjs is wel niet hoog te noemen, doch doo, de groote vangst kan het be drijf looiMwi worden gehouden, vooral ook omdatdie pufopbrengst de besomming opvoert. Ook de keine garnalen, hot z.g. „zaad", kon voor 'ischmeeiverwerkiiug worden verkocht eneen schuit werd afgeladen met „zaad." net bestemming Urk voor de de garnalentdogprij. Ook bot w<rd iets meer gevangen en maakt de besotiming nog wat hooger. Per pond werd on^veer 15 cent besteed. Deze vischsoort schink d/us ook dieper water te zoeken* want men vermoedt dat de grootere botvaigst moet worden toege schreven: aan ht wegtrekken der visch vanuit Zuiderzei, tengevolge der koude. Dat verschijns'l doet zich eveneens voor met de garnalen die met de koude van Zuiderzee n'aar die-per water trekk-en. Daaraan is ze$ waarschijnlijk ook die groote gamalonmngst der laatste dagen te danken. Op Zuiderzee zelf schijnt men geringe vangs; te nuk en, waarom de pel lerijen langs ce Zuiderzee voor een goed deel hun garitilen vtn Texel betrekken. Deze garnalen, woPdm z.g. flauw, dat is zonder zout gerookt, waardoor het pellen gemakkelijker faat. Het is goed, cat de peierljen in de Zui derzeeplaatsen (e laatstt jaren garnalen uit deze streek iet rekken want daardoor wordt voorkomer, dat de ïaarkt geheel en al wordt overvoed. Hoe grooter hit distrihUiegebled der hier gevangen gainalen hoe meer kans er natuurlijk bestaat, dat aan den afslag een behoorlijke prijs kan worden gemaakt. Daarom zou ihet van groote vaarde zijn als het verbruik va-i garnalen in het bin nenland kon worden omhoog gevoerd. Een stelselmatig gevoede reclame-campagne zou zeker succes hebben,, want men kan gerust aannemen, <kt 90 der Holland- sche bevolking niet veet welk een delica tesse garnalen zijn. streeks 2 uur in don niddag het derde paard' terugvond in de aabjjneld van em stukje versoh afgebrance hel. Nu dram den- de sporen in NoorC-westelijke rich. ting; daar deze intusschca zeer duidelijk zohitbaar waren, omdat de bodem hu open was en zand'erig, vië het niet moei lijk de vervolging in de goede richting voort te zetten. Tegen den schemer spoorde men de paarden ian nog wat sneller te gaan, temeer daar de sporen toen zeer versoh waren en men de schel men nog voor den avond vilde vangen. Plotseling bormerkten de jagers een smeulend vuurtje, uit de raten en de sporen begreep men, dat dï bosjesman nen kort te voren deze plaitts hadden verlaten. Ongeveer een hahe mijl ver derop zag men een zandvdlel, welke steeds dieper werd en waarh zich de dieven heel gemakkelijk -hadcbni kunnen verbergen. De lieer Viliers nan derhalve zijn paard bij den teugel' en leidde hot zoo geruischloos mogelijk verder. Inmid dels was de schemer reeds Ingevallen. Plotseling hoorde hij, een tak rraken en toen hij' opkeek, zag hij' een kvsjesman met piijl en boog wegvluchten. Hij, legde zijn geweer aan zijn, sohouder; iet schot viel, de bosjesman was verdwenei .Villier» sprong van zijn paard, en remde in de richting van den dief. Benige heiderden meters verder vond hij het laatste paard dat hij vermiste; het was een etrat-e- makers-jachtpaard. Na «enige nwtailijks Permanent Wave. Coiffeur de dames (special), Comfortable Inrlohting. Dlplomó 9 Paris. SPOORSTRAAT 128 - Telefoon 457. Het geld voor dergelijke reclame be steed, zou zijn rente best afwerpen. Maar individueel zou dat te zwaar belasten; slechts uitgaande van een vereeniging of Het Amerikanisme mogen we vaak be spotten en veroordcelen, vaak heeft het van de overheid kan dat worden gedragen, ook iels frisch' en weet men door syste matische reclame veel te bereiken. En waarom zouden we het goede, hetwelk daarin aanwezig is, niet overnemen? Dus: reclame 1 MOTORENKENNIS. In het orgaan van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, het weekblad ,JDe Binnen vaart", bespreekt de heer S. Hoogstra, haven meester van Dordrecht, naar aanleiding van de ontploffingen te Andel en Dordrecht de nood zakelijkheid van goed vakonderwijs en het ver plicht diploma voor machinisten en motordrij- vers bij de binnenvaart. Het is eigenlijk „het Intrappen van een open deur", zegt de beer Hoogstra. Hoeveel malen la het in „De Binnen vaart" en op congressen en vergaderingen niet betoogdl En toch hoe vaak blijkt, dat er nog zoo vele zijn, die deze noodzakelijkheid ont kennen of niet onder de oogen zien, tot groot nadeel en gevaar voor zichzelf en hun omge ving. Zijn hiervan de in den laatsten tijd voor gekomen ontploffingen niet sprekende voor beelden? Hetgeen „De Binnenvaart" schrijft, heeft ook voor onze visschers waarde, om dat de vissehersvloot zoo goed als geheel is omgezet van zeil/vloot in motorvloot en de nieuwe schepen uitsluitend den motor tot voortstuwing hebben niet alleen, doch ook voor het hieuwen van het net. Nu moge bet uitbreiden van de soort diploma's zijn keerzijde hebben en we mogen bezwaren hebben tegen al-weer een examen, erkend dient te worden, dat het noodzakelijk is, dat ook de visschers wat meer theoretische en practische ken nis bezitten van motoren. Eertójds werd in deze courant over dit onderwerp geschreven en in belangheb bende kringen begint men ook dringender de noodzakelijkheid er van te gevoelen. De moeilijkheid blijft natuurlijk om de betrokkenen tot hot geregeld volgen van een cursus te brengen en de mogelijkheid daarvan heeft allerlei bezwaren, omdat het bedrijf zelf zich aan geen geregeldeoi tijd kan vastleggen. Iets anders dient er dus op te worden gevonden. De mogelijkheid zou overwogen dienen te worden of, bit eventueel stilliggen der vloot door stormweer, er een lokaal en leeraar beschikbaar zouden, kunnen zijn, zoodat de leeraar aan de visschers de practische behandeling der motoren' kon demonstreer en, terwijl dan tevens wat theoretische kennis zou kunnen worden etaleeren wij een Op onze eerste en tweede ver dieping vindt U een grootere sorteering MEUBELEN, niet alleen Engelsche, maar ook echte Hollandsche, in eigen werkplaats vervaardigd. uren, waarin de dlevon nog den jager in do val trachtten te lokken, is Villiers weer in het oude kamp aangekomen. DRIE ZICHTBARE PLANETEN AAN DEN AVONDHEMEL. Drie van de meest belangwekkende planeten1 uit ons zonnestelsel zajn thans zichtbaar aan den avondhemel. Zij kun nen met het bloote oog worden waarge nomen. Het zijn Mars, Jupdter en Satui- nus. Het vroegst op den avond zien .wij Saturnis aan den westelijken hemel, kort na zonsondergang. Deze planeet is van. alle met het bloote oog waarneem bare het verst van ons verwijderd, zij heeft dan ook bijna dertig jaar noodig, om haar kaan om de zon te voltooien; hetzelfde duet de aarde in een jaar, Mars in 20 maanéén en Juplter in 12 jaar. Saturnus ls op een na de grootste planeet van ons zonnestelsel en vooral merk waardig om zijn geheimzinnige ringen:. De grootste planeet van alle is Juplter, die meer dan driemaal zooveel Inhoud heeft dan alle andere planeten bij elkaar en toch nog minder dan een duizendste van de massa der zon heeft; Jupiter is door zijn groote helderheid gemakkelijk te herkennen en komt aan den Noord- oostelijken hemel* op; om een uur of acht 's avonds is hij al te zien. Mans loomt «enige uren liter op aas bijgebracht Verondersteld mag worden* dat bij een dusdanige regeling de belangstelling in de visecherskringen wel gewekt zou worden. Misschien dat de zeevaartschool het lichaam zou zijn dit te verwezenlijken. In verband met het bovenstaande uit „De Binnenvaart" is ook dit vraagstuk voor onze plaats van urgent belang. Aan den staalblauwen hemel, wiend horizonten rustten op een kraag van ijle damp, rees de zon als een roodkoperen schijf en boorde matte stralen door de dampkraag, die ze zoefde en zwakjes doorliet op het aard vlak en de zee. Maar hooger aan den hemel, waar verspreide wolken dreven, zette de zo*n veelkleurige raden en cacardes in grillige vormen en het was of donzige, in allerlei tinten* ge doopte, vlokken wol zweefden door de lucht. Het veld toonde een rijpvacht en de slootjes en plasjes hadden een jjsvloertje gekregen. Hoe hooger de zon steeg,, hoe dichter de dampkraag werd aan de hori zonten en hoe nauwer de damp zich sloot over zee en 'het aardvlak. Nog glansde de zon een gouden schijn ovèr het water, dat zwakjes rimpelde onder de -zachte zucht van een zuidelijk briesje en nog zeefde de damp de gouden stralen door en het was of de glans ge spetterd werd in milliarden atoompjes van sprankelend goud. Een vroegmorgenschilderij van won dere schoonheid, dat door geen mensohe- lijk palet kan worden gewroent en dat we krijgen om niet en waarvan leder, be wust of onbewust, de bekoring onder gaat, en die zijn innerlijk zajn beroert met een vreugdige streeling, welke op beurt en* verkwikt. En na deze aubade van verven en tin ten, die naklonk en' ruazoemde in het verkwikte gemoed, vervolgde de zon haar baan en hield zich *als een bleeke sohijf verdekt opgesteld achter het gordijn, dat ze zelf van do aarde had opgetrokken. Aan den havendam snorde de olcetro- motor en nu en dan, zeer regelmatig, loeide een luide galm, die perste door den dikken mist, die, tot op kleine distantie, alles aan het oog onttrok. Krachtig klonk de motorklep der tal rijke vaartuigen, die in nijvere bedrijvig heid, reeds vroeg de haven* waren uitge trokken en nu zwierven op Marsdiep en Texelstroom om met de garnalenvisscherij te trachten, het dagelijksch brood te winnen. Zien deed men geen dier vaartuigen, maar ze verrieden zich zeiven. De tech niek moge wel onrust in het leven ge bracht hebben, maar naast de vele goede kanten, die zij heeft, is dit misschien één der meest kenmerkende, dat zij de druk kende stilte, die mist eertijds kon veroor zaken heeft verbroken met haar klop van den* motor, die een zekere rhytmische muziek te voorschijn roept en die ons zegt, dat de klop van den werker mag worden gehoord. Zelfs was de mist zoo dik, dat de leidam aan den overkant niet was te onderschei den. Telkens klonk een sirene-signaal en aan doemde ook telkens hot silhouet van een vaartuig op, dat met een zeiltje op, als in een sluier van teer gaas gehuld, voortsneed door het met dampkoppen ge tooide water. En bleek als een gepoederde moderne vrouw, die daardoor het aanschijn krijgt alsof alle leven en1 -alle sappigheid van haar ls geweken, stond achter bet gordijn de zon en scheen geen bijzondere moeite te doen om de damp te priemen. Maar het was niet de kunstmatige be werking, die haar flets en* levenloos kleurde, dook moeder natuur had het kleed geweven om de zon gelegenheid te geven onbespied haai' dalende baan af te leggen, opdat ze aanstonds vernieuwd weer kon klimmen om de dagen langer te kunnen maken. Zoolang de levenwekker nog straalt aan den hemel, al is het nu en dan gesluierd, dan weten wij, die hier maar wat rond springen op aarde, dat het leven dier aarde nog niet zal* zijn afgesneden. En ze moet zich wel eens sluieren om ons dieper te doen verlangen naar haar aansohijn, want zij is.het, die, wel niet hot leven schept, doch het doet opbloeien den Noordoostelijken hemel; de helder rooide kleur maakt het gemakkelijk, hem te onderkennen. Deze planeet heeft mis schien meer belangstelling getrokken dan eenig ander hemellichaam uit ons zonnestelsel, omdat men vroeger aan nam, dat Mars bewoond was door wezens, die veel overeenkomst met menschen vertoonen. Deze planeet is veel kleiner dan Jupiter en Saturnus, doch veel dichter bij de aarde geplaatst, zoodat men haar toch gemakkelijk imet het bloote oog kan waarnemen. EEN VEROORDEELDE, DIE 22 JAAR OP ZIJN STRAF WACHT. In de bekende Sing-Slng gevangenis in Amerika vertoeft de 72-jarige Archi- bald Heron, die 22 jaar geleden ter dood veroordeeld* is. Tot op den dag van heden is aan het doodvonnnis geen uitvoer ge geven* ofschoon reeds in 1908 de ver- oordeeding plaats had. In de gevangenis immers vertoonde do schuldige teekenen van krankzinnigheid, waardoor daags voor zijn dood het tegenbevel van zijn rechter Bergen afkwam; de zaak werd in revisie genomen, zoodat in 1909 een nieu we veroordeeling voilgde, waaraan om dezelfde redenen geen uitvoer werd ge- gegeven. Intusscheni plaatste men de zaak opnieuw op de rol, maar nooit werd er uitvoering aan gegeven. 14 jaar later stierf rechter Bergen. Intusschen leeft .Heros, ais een tas dood veroordetlde, Advocaat: „Het «ptf» me, maar ik kan geen gratie voor je krygen." Ter dood veroordeelde: „Een volgende keer dan maar es." Buen Humor, Madrid» en onderhouden. Want ala zjj haar ener gie zal hebben verbruikt, zal het ook mei alle leven hier op aarde zijn gedaan. Uit zal het zijn met alle gekrakeel en vry allen, die elkaar vaak het plekje on der de zon niet gunnen, wij zullen snak kend uitzien naar hot verdwijnende licht, dat niet meer komen gaat en het schijnt alsof we eerst dan geneigd «ijn elkaar broederlijk de hand te drukken en elkaar zullen beloven in eendracht te werken aan eikaars geluk. En daarom sluiert zich misschien do zon en roept ons van aohter haar gordijn tje toe: geeft elkaar nu reeds de hand. Aanstonds schijnt weer het Groote Licht in al zijn luister en roept ons toe: geeft elkaar nu reeds de hand, want daar voor ben Ik op de wereld gekomen en deze boodschap zal ik herhalen de tijden door, zoolang nog schijnt de zon aan het firmament. CALLANTSOOG. VOLKSTELLING. Daar de heer J. van Iperen zijn benoe ming als volksteller niet kon aannemen, is in zijn* plhats benoemd de heer P. de Haan, die zijn; benoeming inmiddels heeft aangenomen. BREEZAND. CURSUS BLOEMBOLLENBEDEIJF. Voor deelname aan den eursu» voor arbeider» in het bloembollenbedrijf, die onder leiding staat van dea heer A. van Herwijnen te St. Pancras, hebben zich 57 personen aangemeld. ANNA PAULOWNA. EEN JUBILEUM. 25 jaar hulp verleenen in één gezin, is iets dat tegenwoordig niet veel meer voorkomt, nu het niet alleen groote moeite kost om hulp te krijgen, maar misschien nog meer om die te behouden. Mej. T. Slothouwer echter kan op zoo'n langen staat van dienst wijzen. Met Kerst mi» zal zij een kwart eeuw huishoudster zijn bij de fa». Schenk. TE KOEGRAS Het Bestuur der Coöperatieve Boeren leenbank te Koegras bericht hiermede, dat de laatste zitting dit jaar zal worden gehouden op Dinsdag 28 Deoembsr en herinnert de houder» van spaarbank boekje» aan bun verplichting tot het inleveren der boekjes ten kantore derbauk. Namens het Be»tuur, J. DB VRIES, Kassier. die het steeds zeer goed heeft. Daaróm hoopt hij alleen maar, dat er verder van hem bij de rechtbank geen notitie zal worden genomen. EINSTEIN OVER OORLOG EN VREDE. Voor „dienstweigering", Prof. Einstein heeft over het onder werp „oorlog en vrede" gesproken voor het Genootsdiap tot beoefening van de Nieuwe Geschiedenis te New-York. Ein stein ziet twee middelen om den oorlog te voorkomen, een individueel middel en een internationaal middel. Hij ia van mee ning, dat, indien slechts twee pet. van de mannen, die voor dienst in oorlogstijd ge schikt zijn, weigerden om te vechten, er geen gevangenisruimte genoeg zou zijn in de gevangenissen om hén op te bergen. IEDERE WEEK EEN GOEDE DAAD..„ Maakt 75000 gulden ln twee maanden. - Eiken Zondag mag een of andere lief dadigheidsvereniging een oproep uit spreken voor de BJB.C.-microfoon, Voor hen, die zich afvragen of dergelijke op roepen*, week na week herhaald*, werkelijk resultaten zouden hebben, ls het ongetwij feld' interessant te weten, dat alleen reeds in de maanden Juli en Augustus een be- drag van ongeveer 75.000 gulden werd geaehonJktB) ia antwoord op deze oproepen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9