't Jutte rt je df Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT £icdja van da waak. ©e ree uw em yyos VAN Zaterdag 20 Deeember 1930 465 (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) Kerstmis in huis. AANTREKKELIJKE VERSIERINGEN. Toen het leven eenvoudiger was, ging men even naar buiten, naar het boscb, om te halen, wat men voor de kerstversiering van het huis noodig hnd. Daar hakte men kerstboomen om 011 plukte lauwertakken of ander groen. Tegenwoordig verstaat men onder deze versiering dikwijls oen overvloed van veelkleurige electrisohe gloeilampjes, en hoe geschikt zy ook zijn voor versieringen, soms maakt imen er werkelijk een te overdadig genruik van. Bovendien Is het omdraaien van een scha kelaar op 24 December wel een heel fan- tasielooze manier om het feest in te lei den. Wij geven dan ook voor ons gevoel de voorkeur aan een versiering met het nooit afgezaagde groen. Al halen wij het gewoonlijk niet meer uit het boscn, op de markt kunnen wij het te kust en te keur krijgen; denne-, sparre-, ceder-, hulst- en lauriertakken zijn alle zeer goed tot kran sen en slingers samen te binden. Hulst en andere besjes staan ook vroodojk, terwijl men hier en daar het effect kan verhoo- gen door druiven', granaatappelen of an dere vruchten. Men kan ook de oude Ita- •liaansche meesters navolgen en komkom mers gebruiken als onderdeel van de decoratie. Stroobloemen en donneappels staan ook mooi; de laatste kunnen desge- wenscht verzilverd of verguld worden. Eén punt wordt bij de (meeste versieringen uit het oog verloren, n.1. dat zij architec tonisch" moeten zijn, m.a.w. een bepaal den vorm moeten vertoonen en deze ook overal moeten herhalen. Niets is smake- loozer, dan een bos takken, dik van een deur afhangt, of naast een schoorsteen mantel staat, zonder dat ze eerst zorgvul dig gerangschikt zijn. Heeft men iets moois in de kamer, b.v. een decoratieven schoorsteenmantel, dan legt men er den nadruk op door een spaarzamo versiering, waardoor de lijnen niet verdoezeld wor den. Ik zag eens een zeer goede versie ring, bestaande uit twee kleine dennetjes in potten met rood papier ter weerszijden van den schoorsteenmantel en twee va zen. met losse takken groen er op. Een andere aardige decoratie was groo- tend eels uitgevoerd met kleine denne- boompjes van 80 40 cM. hoogte, in rood geverfde potjes. Een groene schaal imet roode appels stond op den schoorsteen mantel en roode kaarsen voltooiden het geheel Verder kan men elke decoratie afmaken met slingers; deze leggen ech ter bijzonder den nadruk op deurposten, enz., en het hangt dus van het buis en zijn inrichting af, of men er gebruik van kan maken. Ook een mooie trap kan zeer goed met slingers versierd worden. Deze slingers behoeft inren niet. altijd met rood af te wisselen; gewoonlijk staan vergulde palmbladeren en 6terren van vergulde sparappeltjes er wèl zoo mooi hij. Groen' met lang© naalden staat meestal mooier dan mot korte naalden, vooral voor het versieren van deuren en trap pen. Ook een hek kan er mede opgetuigd worden Een origineel idee was het be lichten van een alleenstaande den in een tuin door een onzichtbaar opgestelden schijnwerper; men kan er zich geen voor stelling van (maken, hoe mooi dat staat in een donkeren tuin. De oude Engeische gewoonte van kaarsen in de vensterbank plaatsen is ook zeer decoratief. Waar men de versiering gedeeltelijk door middel van licht wil aanbrengen, zijn kaarsen beter dan electrisclrr: gloeilampjes; zij geven niet zoo'n fel Hebt, werpen een warmen glans over de gezichten en pas sen ook meer bij het karakter van het feest. Hetzelfde betreft het zingen van kerst liederen door alle aanwezigen. Oqk hier Ig de natuurlijke stem verre te verkiezen MISTLETOE. Kersthortwieiingcii. „Nu, moedertje, we gaan hoor! Daag! We zullen zorgen bijtijds terug te zijn om u de kamer met hulst te helpen versie ren". En Muriel Grimswell sloeg haar armen om haar moeder's hals, drukte haar warm jong gezichtje tegen haar bleeke wang en ging stralend van geluk naar de deur, waar Jack Oarruthers op. haar stond te wachten. Er volgde een vroolük rumoer in de hal, toen het dichtslaan van de voordeur, en Suzanne Grimswell zag door het raam het jonge paartje het vorstige tuinpad af gaan en haar vrooljjk met de schaatsen toewuiven. Suzanne bekeek zichzelf in den spiegel tegenover haar. Ze zag er wat moe en bleek en gedrukt uit. En tooh was zij twintig jaren geleden even levenslustig en vroolijk geweest als Muriel nu, was zij ook den avond voor Kerstmis lachend en schertsend, iu bzig weer, mei iemand boven de grammofoon of de radiovox. Tegen het gebruik van kaarsen wordt dikwijls hot brandgevaar aangevoerd; dit wordt belangrijk verminderd door altaar kaarsen te nemen, terwijl ook kandelaars het brandgevaar grootendoels opheffen. Toch heb ik eens een zeer smaakvolle versiering gezien, waarbij op een balcon vier sparretjes in roode tonnen stonden, die mot enkele witte olectrische gloei lampjes waren verlicht. Ik heb ook wel eens oen zeldzaam mooi© kerstboom met electrische gloeilampjes gezien; deze was bijna uitsluitend versierd met een over vloed van zilverdraden, z.g. ^engelen haar", dat in de spaarzaam verlichte ka mer en door enkele gloeilampjes in den boom schitterde, alsof de boom een zil veren pyramide was. Verder was de boom versierd imet zilveren bollen en lelies. Het effect was mooier dan van de ge kleurde en dikwijls bonte kerstboomen, die men gewoonlijk ziet. Toch moet men bij het versieren van een kerstboom wel over zeer veel smaak beschikken, om de kaarsjes te kunnen vervangen door eleotrisch licht, zonder het effect te verstoren door te fel of on oordeelkundig aangebracht licht. Verlegen kinderen. Kweek vooral zelf vertrouwen Ban. Welk een onaangenamen indruk ma ken onbescheiden, brutale kinderen, die geen eerbied toonen voor volwassenen en zich overal op den voorgrond trachten te dringen! Wij kunnen terecht aannnemen. dat zij zoo geworden zijn door een ver keerde opvoeding, waarbij hen te veel vrijheid gelaten werd. Andere kinderen vallen in de tegen gestelde fout. Zij. laten ons niet het pret tige en voorkomende optreden van wer kelijk goed opgevoede kinderen zien, doch zijn in liun uitingen belemmerd door een overdreven terughoudendheid, een b'ijna ziekelijk© angst en verlegen heid', die wij even ongaarne in een kind zien als brutaliteit. Wie heeft nooit zoo'n beklagenswaardig wezentje ontmoet, dat nauwelijks een verstandig woord weet uit to brengen', als men het iets vraagt en zioh zoo onbeholpen gedraagt., dat men zich afvraagt of er ooit een bruik baar imensch uit zal groeien. Zulke ver legenheid kan zelfs zoo ver gaan, dat- een werkelijk vlug en begaafd kind door zijn omgeving niet eens opgemerkt wordt of zelfs voor achterlijk wordt gehouden. Door deze onbillijke achteruitzetting wordt het kind natuurlijk steeds meer verlegen, gesloten en ongeschikt om iets te bereiken. Deze kinderen worden gewoonlijk zoo door een1 overdreven strenge opvoeding thuis. Zij worden zelden of nooit gepre zen-, doch. dikwijls berispt en wanneer zoo'n kind dan van nature fijngevoelig is, krij'gt het een gevoel- van eigen onmacht en een overschatting van wat anderen prestoeren. Het kind vreest- bij de ande ren af to stoken en niet to kunnen doen wat zij kunnen. Om te beginnen vergalt dit- gevoel van onzekerheid het leven, .doch ook wanneer het kind reeds volwassen is, zal men er nog den belemmerenden in vloed van ondervinden. De ernst van dit soort verlegenheid moet men daarom niet onderschatten en de ouders en opvoeders hebben de plicht tijdig en verstandig in te grijpen, zonder dat het kind zelf merkt, waar men heen wiL Men kan het gevoel van eigenwaarde en de eerzucht van het kind trachten to versterken, en door het af en toe te prij zen, bereiken we dat het meer zelfver trouwen1 krijgt. Men behoeft bij deze kin deren nooit bang te zijn voor zelfover schatting. Integendeel. Wanneer izoo'n kind zich moeite heeft gegeven om 'ets gaan schaatsenrijden, met iemand, die haar even mooi had gevonden als Jack nu ongetwijfeld tegen zijn meisje zou zoggen. Twintig jaren geledenl Den avond voor Kerstmis! Ze glimlachte bil de herinnering. Ze had mistletoe in haar haar gehad, en een kort wit en groen rokje gedragen met een fluweelen keurs lijfje, want haar ouders' hadden ter eere van haar engagement een bal masqué ge geven. Ze pookte driftig in het vuur. Waarom ging dit alles in haar hoofd om? Wat was het dat haar pijn deed? Ze was immers nog jong pas acht en dertig jaar. Waarom zou zij ook niet van haar leven genieten en vroolijk zijn, evenals Muriel. Ze holde naar haar slaapkamer, en kwam er een half uurtje later weer uit, met schitterende oogen en gloeiende wan gen, een takje mistletoe in het loshan gende haar, haar voetjes in kleine groene schoentjes, die coquet onder het wit en groene rokje uitstaken. Ze sloop de trap af, en ging op de teenen door de gang naar de studeerkamer van haar man, die, naar ze wist, met zijn voeten in pantof fels bil het vuur een piipje zat te rooken en een courant te lezen. Ze deed zachtjes de deur open, en ja wel daar zat hij, net als altijd. Ze kroop voorzichtig achter zijn stoel, en sloeg vroolijk lachend de handen voor zijn oogen. „Wat drommeL" John Grimswell goed te volbrengen en elk woord van waardeering blijft uit, begint juist zoo'n angstvallige natuur er aan to twijfelen, of het wel goed was en dit kan later een noodlottige belemmering voor de activi teit worden. Het is ook goed, dikwijls met het kind te spreken en het daardoor gelegenheid te geven, zich te oefenen in vlot eri on gedwongen spreken. Een zwijgzaam en •gesloten karakter is niet iets wat men willekeurig af kan leggen en het is dan ook nutteloos- het kind daartoe te dwin gen door bedreiging met straf. Men be reikt alleen iets, wanneer men met liefde zioh tracht te verplaatsen in het gevoels- erk gedaohtenleven van het kind. Wan neer imen zich dan ook uit, moet het niet het gevoel hebben, waargenomen te wor den. Als het zich in zijn onbeholpenheid slecht uitdrukt, late men het kind zulke fouten vooral niet verbeteren; wanneer het kind zioh eenmaal vrij durft te uiten, zal dat vanzelf in orde komen. Ook het neerslaan der oogen zal dan vanzelf plaats maken voor een vrijen, open blik en .het spreken wordt duidelijker en meer be- heersobt. Otm overdreven verlegenheid te over winnen, is omgang met andere kinderen van groote beteekenis. Ook al heeft het kind -geen behoefte daaraan, men zal toch goed doen het in aanraking te brengen met andere kinderen; of met volwasse nen, waartegenover men sympathiek staat. Hoe jonger het kind is. hoe ge makkelijker de verlegenheid nog over wonnen zal kunnen worden. Een zekere mate van zelfvertrouwen is noodig om in de wereld vooruit te komen. Hoewel flinke en bekwame menschen zijn in hun beroep niet geschaad door hun verlegen, onzeker optreden, omdat in hun jeugd niemand hen heeft geleerd, hun onge gronde menschcnschuwheid en vrees achtigheid te overwinnen1; zij worden dikwijls niet opgemerkt en over bet hoofd gezien of zelfs meed oogenloos van "hun i plaats gedrongen. Dra. R v. d. Heyden. AANBIDDING VAN HET GODDELIJK KIND. Joost van den Vondel. (Uit: Gysbrecht van Aemstel 1637) Het Oosten offert wierook, goud En myrr' tot '9 levens onderhoud Van Hem, die, neergedaald van boven, In 't arme Bethlem leit verschoven. Hoewel Hij alle# heeft gebouwd. 't Gevogelte, dat op wieken zweeft, Zijn nest, de vos zijn holen heeft, En woont in bergen en in bcoachen; Een stal van ezelen en ossen Den Schepper nauwlijke herberg geeft. Hier schuilt dat godlijk aangezicht, Waaruit de zonne schept haar licht En alle sterren glans en luister. Hier leidt Hij zonder glans in 't duister, Die Englen tot zijn -dienst verplicht. De doeken, -daar dit -kind' in leit, Is 't purper van zijn majesteit, Waarin de herders Hem aanschouwen, Wien God de zielen komt vertrouwen Gelijk van oud9 was toegezeid: Hier is de wijsheid ongeacht, Hier geldt geen adel, staat noch pracht. De hemel heeft het Kleen verkoren- Al wie door ootmoed wordt herboren, Die is van 't hetnelsche geslacht. a WAT ETEN WIJ VAN DE WEEK Zondag. Pouletsoep. Brusselsch lof en branches. Aardappelpurée. Koffiecrème. Maandag. Rookworst. Snjjboonen met witte boonen. Aardappelen. Oompóte van gedroogd© vruchten. Dinsdag. Gehakt. Groene kooltjes. Aardappelen. Rijst met bessensap. Woensdag. Gebakken sausijsjes. Stamppot van zuurkool met aardappelen en rijst. Rödgröd met vanillesaua Donderdag. Groentesoep. Gebraden haas, appelmoes. Aardappelen. Blanc Manger. Vrijdag. Croquetjes of vleesch in schelpen. Ossenhaas met doperwten of worteltjes uit do bus. Aardappelen Kamemelkpudding. Zaterdag. Runderlapjes. Bieten. Aardappelen. Havermout of Vegetarisch recept Mag«ere erwtensoep. Bieten met aardappelen, botersaus. Fruit rukte zich los, keerde zijn hoofd om en zag Suzanne voor zich staan, van een ver moeid uitziende, bleeke vrouw veranderd in een fleurig, opgewonden meisje. Ge heel versuft bekeek hij haar van het hoofd tot de voeten. „Wat ter wereld be zielt jou?" zei hij eindelijk. Suzanne was teleurgesteld, maar vast besloten hem in haai- stemming te laten deelen. Ze danste om hem heen, en vlijde toen haar hoofd tegen zijn schouder. „Een herinnering aan vroeger John, meer niet", fluisterde ze. „Och loop heen, met je herinnering. Je lijkt wel mal, Suzanne! Verbeeld je dat er plotseling eens iemand binnenkwam, of dat Muriel's galant je zoo zag wat zou hij dan wel van j© denken! Een mooie schoonmoeder! Je lijkt wel gek!" herhaal de hij weer. „Dat ben ik ook", zei ze, haar gezicht met de handen bedekkend. En ze snelde naar boven, rukte op haar slaapkamer de mistletoe uit haar haar, smeet het rokje en keursje door de kamer en ging op haar bed zitten schreien. Toen John Grimswell met haar ge trouwd was, was ze Suusje geweest, op innigen toon uitgesproken. „Suzanne is een veel te saaie, stijve naam voor jou", had hij teeder gezegd, maar later toen hun verhouding wat kalmer was gewor den, had hij haar weer Suzanne genoemd, en dien naam nooit meer als niet voor Zondag beginnen we mot pouletsoep en nemen hiervoor: 4 ons kalfspoulet. 1V, L. water, zout, foelie. 60 gr. vermicelli 1 ei (niet bepaald noodig). Vleesch met kokend water, zout en foelie opzetten en gedurende één uur zachtjes trekken, vermicelli bijvoegen en nog een h»1f uurtje doorkoken. Neemt men nog een ei, dit dan in de soepterrine kloppen en voorzichtig de soep overgieten. Omdat het vleesch in de soep blijft, zot ten wo het ditmaal met kokend water op; het blijft dan geuriger. Als groenten nemen we Brusselsch lof, dat wo koken in meer of minder water met zout, al naar mate we het bitter wenschen; wanneer het gaar is, water afgieten en1 het lof op de aspergeschaal opdienen of anders op een langwerpige schaal met erom heen go- schikt: gehalveerde hard gekookte eieren en nootmuskaat (geraspt), we presentee ren er -gesmolten boter bij. Men kan hierbij desgewensoht nog vleewch geven, maar noodig lijkt ons dit niet, daar men reeds vleesch in de soep heeft en Koffie- crème toe, waarvoor we nemen V, L. slag room en deze stijf kloppen, vermengen met 1 ons gezeefde poedersuiker en 2 8 lepels koffie extract. Het soepvieesch van Donderdag kunnen we Vrijdag als vleesch in schelpen of croquet jee vooraf nemen; van de minder bekende en toch zeer sma kelijke kamemelkpudding laat ik hier onder het recept volgen: L. karnemelk. 4 citroenen. 80O gram suiker (Liefst lichte basterd). 10 bladen roode en 8 witte gelatine. Citroenen persen en in het sap de sui ker oplossen en de geraspte scliil van 2 citroenen door de karnemelk roeren. De gelatine die in koud water (ongeveer 10 min.) geweekt heeft flink uitknijken en in een klein kopje kokend water op lossen en' door de karnemelk roeren. Blijf van-tijd tot tijd in dit mengsel roeren, om het zakken van de gelatine te voorkomen en als het dikker begint te worden, over gieten in van te voren natgemaakte pud dingvorm. We kunnen er een koude vanil lesaus bij presenteeren, maar noodig is het niet Het best is, de beide puddingen voor Donderdag en Vrijdag reeds Woens dag te maken; het spreekt vanzelf, dat we haar passend gevonden. En ze had heur mooie haar, glad naar achter geschuierd, en was hooge blouses gaan dragen, met een zwart strikje aan de hals, had zich met hart en ziel toegelegd op de huishou ding en de opvoeding van de kinderen, en de herinnering gesmoord aan de dagen, toen ze „Suusje" was geweest, vol luchti ge vroohjkheid en grappen de Suusje die mistlet-oe in heur haar had, en met haar verliefden minnaar over de maan- verlichte ijsbaan zwierde. Ze was nu verstandig, een uitstekende huismoeder, een goede echtgenoote, en een allerliefste moeder, en als John in zijn solied, voorspoedig leven aan haar dacht, was het op de kalme zelfvoldane wijze, waarop hij dacht .aan een goede zaak, een lekker ontbijt of een gemakke^ ljjke leunstoeL Ze hoorde aan hem, en hij kon zich niet voorstellen, dat ze er niet was dat zou erg ongezellig en lastig zijn. Dat zij gelukkig en tevreden was met dit bestaan, betwijfelde hij geen oogenblik. Waarom niet? Ze hadden een goed in komen, bewoonden een mooie villa, had den betrouwbare dienstboden, vier ge zonde kinderen en overvloed van vrien den. Wat meer kon ze wenschen? Het was een heel bedaarde, stemmige Suzanna, die eindelijk naar beneden ging. Muriel en Jack waren al druk bezig den hulst en mistletoe op te hangen, toen ONRUST. Onae tijd is er oen zonder rust, en zon der evenwicht. Jachtig, koortsig en dik wijls doelloos reppen wij ons van het een naar hot ander, en meestal geven wy ons geen tijd, otm ook maar op een ding die per in te gaan. Wij „proeven" overal een beetje van, hebben na opporvlakkigo be schouwing een positief dikwijls hard oor deel en laten geen één gevoel, geen één gewaarwording bezinken. En zoo worden wij tot onvoldane, klagende menschen, die zeggenik heb het overal gezocht, maar nergens gevonden! Het overat gezocht, ja, maar hoo? Vluchtig, onbestendig, zon der eenigo levensdiepte, met op den och tergrond al de gedachte: „Dit zal ook wel weer niets zijn! Hoe willen wy ooit op zoo'n oppervlakkige wijze datgene vin den, wat waard is de schatkamers van ons hart te vullen en ons leven doordringen van die bezonken blijmoedige rust, die ons alleen verschaft kan worden door de vaste overtuiging, dat wig van ons leven het mooiste maken, dat ervan te im-aken is? Om dat te vinden moeten wy heel anders zoeken. Daartoe moeten wij eerst do verschillende mogelijkheden die ons leven biedt ziften, en die apart ne men, waarin voor ons het geluk zou kunnen liggen. En dan moeten wij die mogelijkheden peilen, tot hun diepste diepte, eerijjk en ernstig. Wie dat doet, die zal niet tevergeefs zoeken, die zal een levensvervulling vinden. Misschien niet de hoogste levensvervulling,, maar toch een doel een ideaal aan het streven waar voor hij zich met volle levenswarmte kan geven. En dit streven zal hem in contact brengen met andere hooger gestemde, meer levensvatbare geesten dan er rijn in de categorie van menschen1, dlo klagen dat zy niets kunnen vinden en dit louter en alleen aan hun eigen oppervlakkig heid te wijten hebben. Zouden er veel menschen zy-n, wier hartewensch volkomen ln vervulling gaat, en voor wie de verwezenlijking van hun ideaal nooit iets van hun glans ver liest? En zou het niet harder zijn om een Ideaal langzaam maar zeker to zien verbleeken, dan om het vrijwillig op te geven omdat het onverbiddelijk noodlot het gemerkt heeft als .onmogelijk"? Er is niets onredelijkere dan oin de poorten van uw hart voor ieder geluk to sluiten omdat ge dat eene niet kreegt Bovendien weet men nooit of dat eene, dat ons in den eenen vorm voorby gingj nog niet in een anderen vorm tot de verrassingen zal behooren, dl de toe komst voor ons verborgen houdt. Maar als wij stelselmatig alle levensbiyheid uit ons hart bannen, zullen' wij er niet meer van kunnen genieten. Wie hoopt en een doel heeft behoeft nimmer oen leeg -leven te hebben. dan over een keider of luchtige plaate ■moeten beschikken om ze frisch te hou den. Tenslotte willen we nog ©enige recep ten laten volgen voor de as. feestdagen. Marsepein. 2 ons poedersuiker. 2 ons amandelen. Een eetlepel rozenwater (by den drogist te krijgen). Broei de amandelen in heet water, ont doe ze van do schil en maal ze minstens 4 maal met de poedersuiker door den amandelmolen.- Vermeng ze daarna tot een stevig samenhangend geheel door toevoeging van een eetlepel rozenwater of zoo noodig iots meer. Deze massa moet zich goed! laten kne den en nu maken we er b.v. kleine aard appeltjes van met hier en daar een in ge prikt gaatje, die we daarna door fijne kaneel rollen. Een smakelijke avonddrank, die maar weinig bekend- is, nJ. Ohooolat au Mooca bereiden we als volgt: 9 <LL. melk. 46 Gr. chocolade. 125 Gr. suiker. 1V, diL. sterke koffieextract. 2 dX. slagroom. ze binnenkwam; ze waren hoogst opge wekt en gloeiden van warmte en pleizier na het schaatsenrijden. „Moedertje kom eens hier", riep Muriel haar toe, en als een wervelwind holde ze de kamer door en stak haar een takje mistletoe in het haar. Ze rukte het er uit „Laat dat kind niet doenl" zei ze scherp. ,Jk ben te oud voor dergelijke malligheid". Het griefde haar o het griefde haar zoo. Maar wat haar nog meer griefde waren haar cadeaux op Kerstmorgen. Een koffieservies van John. „We hebben er al lang een noodig gehad, beste", zei hy. Een wollen sjaal van de jonge Oarruthers, een warme blouse van MurieL Allemaal heel practische dingen en ideale cadeaux voor een vrouw van middelbaren leeftijd, zonder droomen en verbeelding. En Muriel? Ze had haar zelf een mooi schilderijtje gegeven. Jack, een diaman- ton ring en een parelsnoer, haar vader eep kostbaar bont, en verder nog een paar doozen chocolade, een fleschje odeur, en bloemen. (Wordt vervolgd in het no. van Dinsdag.)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 11