ME COIIIMIIT Vierde Blad. Behandeling van de Defensiebegrooting VAN ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 Op« en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Deo. op: ünd. Z 21 9.66 16.36 M 22 10 81 17.47 D 28 10.56 19.08 W 24 11.18 20.17 D 26 11.27 21.80 V 26 11.27 22.40 Z 27 11.66 23.51 Zon Hoogwater op: oud: sin. nam 8.06 16.48 9.24 9.44 8.05 15.48 10.08 10.22 8.06 15.49 10.41 11.00 8.05 15.49 11.20 11.40 8.06 16.60 .- .8.06 15.51 0.20 0.41 8.06 15.62 1.01 1.22 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 20 Dea. 16.17 uur. Zondag 21 16.18 Maandag 22 16.18 BINNENLAND. Het voorstel tot vaatat^ling van het be drag dat uit de opbrengst van de wegen belasting over 1929 in het provinciale wegenfonds zal worden gestort, wordt, na enkele opmerkingen van den heer Kos telijk (vA.) goedgekeurd. De tramlijn Behagen—Wognum. Het voorstel tot aankoop van de tram baan Behagen—Wognum wordt na eenl- ge opmerkingen van de heeren Koster en Van Nurland (r.-k.) goedgekeurd. Bestrijding van de werkloosheid. Aan de orde Is hierna het voorstel tot uitvoering van werken op het landgoed te Castrlcum, ter bestrijding van de werk loosheid. Na breedvoerige bespreking is het voor stel van Ged. Staten z.h.s. aangenomen. In de middagzitting zijn de voorstellen tot het doortrekken van de Noorderstraat in de gemeente Castrlcum en tot aankoop van een perceel in die gemeente goedge keurd. Ook is goedgekeurd het voorstel tot het in erfpacht geven van gronden van het provinciaal landgoed, waarbij de heer A. de Vries (s.d.) vroeg of eventu- eele andere coöperaties dan De Een dracht ook in aanmerking zullen komen, aangezien er nog meer gronden beschik baar zijn. Het voorstel tot het laten bouwen van een provinciaal hotel op het provinciaal T landgoed ter plaatse van het vroegere Jo- hanna's Hof werd aangenomen, evenals het voorstel, waarbij aan de gemeente Marken een bijdrage wordt verleend voor de electrificatie van die gemeente. Vastgesteld werden suppletoire be grootingen voor het provinciaal waterlei dingbedrijf over 1980 en 1981. Natuurreservaat te het Gooi. Aan de orde kwam hierna het voorstel om 500.000 beschikbaar te stellen voor don aankoop van giondon ten behoeve van de tot standkomlng van een natuur reservaat in het Gooi. Het voor&tel zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd werd. Vervolgens werden o.a. goedgekeurd de subsidie-aanvraag van de N.V. Het Concertgebouw te Amsterdam en het voorstel tot deelneming in het kapitaal der N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten in Den Haag. Aan het etinde der vergadering dank te de voorzitter voor de aangename samenwerking in de afgeloopen vier jarige periode. Hij sprak een woord van afscheid tot de leden, die het volgend jaar geen lid der Staten meer zijn en riep een tot weerziens toe aan de groote meerder heid der Statenleden, die wel terugkee- ren. De vergadering werd hierna gesloten. TWEEDE KAMER. SCHEEPVAARTVERBINDING AMSTERDAM—RIJN. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp inzake de scheepvaartverbinding AmsterdamRijn zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Mr. J. B. KAN. Lid van den Raad van state en adviseur-honorair van het de partement van blnnenlandsche zaken en landbouw. Mr. B. J. Kan, oud-minister van bln nenlandsche zaken en landbouw, is thans benoeond tot lid van den Raad van State, met gelijktijdige ontheffing van zijn functie van secretaris-generaal aan het departement van binnenlandsche zaken en landbouw. Mr. Kan is tevens benoemd tot advi seur-honorair van het departement, waar aan hij zoo langen tijd in verschillende functies verbonden is geweest een titel, overeenkomende met den vroegeren honorairen titel van raad-adviseur mede ten einde zijn regeoringsopdraciht tegenover den gewezen Duitschen keizer te kunnen blijven vervullen. DE VERVROEGDE TREKKINGEN DER J. L LOTERIJEN VASTGESTELD. Het is met den verkoop der J. I. loten zoo voorspoedig gegaan, dat de data der trekkingen vervroegd kunnen worden. De trekking loterij Amsterdam is vast gesteld op 16 Februari, loterij Gelderland 19 Februari en de loterij Zeeland 28 Fe bruari. Direct daarna volgen de andere loterijen, w.aarvan de definitieve data nader zullen worden bekend gemaakt. HEEST. APOSTOLISCHE ZENDINGS GEMEENTE. Dreigende Bcheuring? Men verzoekt ons opname van het vol gende: Naar wij vernemen is er in de Hersteld Apostolische Zendings Gemeente te Sche- veningen ©enigen tijd geleden een kwestie ontstaan, die tot een scheuring dreigt te leiden. De oorzaak van de moeilijkheden moeten gezocht worden in de uitzetting van den beer A. Grootvelid, ten gevolge waarvan zijn broer J. Grootveld zijn ont slag nam als voorganger. Nu heeft de Apostel, de heer J. H. van Oostbree, den heer A. Grootveld, die te Scheveningen een woning der Hersteld Apostolische Ge meente bewoont, per deurwaardersexplolt doen aanzeggen, dat hit dJe woning moest verlaten. Ook werd den heer Grootveld door den heer Van Oostbree voor de rechtbank te 's-Gravenhjige gedagvaard, waarbij van hem een vrit hoog bedrag aan achterstallige -huur wordt gevorderd-. Daar de heer Grootveld van meenlmg is, dat de beginselen der Gemeente den Apostel be letten iemèntd voor den rechter te dag vaarden, heeft hij onmiddellijk vrijwillig de woning verlaten, ofschoon hi.1 meent recht te hebben op een belangrijk bedrag als vergoeding van tijd en kosten, besteed aan' de geestelijke belangen der gemeen tenaren» Nadat de zaak voor de Haagsche recht bank had gediend, is zij thans door roye ment beëtedigd Provinciale Staten van Noord-Holland. Wegen. In de middagvergadering van Woens dag is aan de orde gekomen het voorstel tot het verleenen van een bijdrage ten Vergadering van Donderdag. Bij de'voortgezette beraadslagingen in zake de begrooting van Defensie vraagt de lieer Brautigam (s.-d) of er ten aanzien van de maritieme bewapeningen der kleine naties te Genève grenzen zijn getrokken en welke de houding der Neder landsche regeering daarbij is geweest. Wat is het standpunt der regeering over eventueel© toetreding tot de conferentie van Londen? Verder vestigt spr. de aandacht op het bericht in de „Avo-ndpost" over een be spreking in „De Twee Steden", waar de heer F. P. Doorman een rede hield over het vlootplan. Ook vraagt spr. naar aanleiding van 's Ministers mededeelingen in de Eerste Kamer of het juist is, dat twee buitenland- sche plannen voor den bouw van den kruiser om den voorrang strijden en of het juist is, dat het eene plan veel duur der is dan het andere. De heer Van Dijk (a.-r.) bespreekt het neutraliteitsvraagstuk door den heer Marchant weer ter sprake gebracht, en bestrijdt diens stelling, dat de doortocht- verplichting van art. 16 van het Volken bondspact ons noodwendig in den oorlog moet trekken. Wanneer Nederland zich verzet tegen schending van ziin neutraliteit, "dan geeft het zijn- neutraliteit niet prils. Elke onwettige actie, van welken kant ook, wordt door spr. veroordeeld. Spr. bestrijdt vervolgens de uitlatingen van den heer Marchant over een z.g. fas cistische militie. Wat de moties betreft, die van den heer Ter Laan, 'kan den steun van spr. en diens fractie niet hebben. Wat de motie-Van Zadelhof betreft, meent spr., dat er be hoefte bestaat aan particuliere oorlogsinr dustrie om de 'benoodigde bewapening te verkrijgen. Ook aan die motie kan spr. dus zijn stem niet geven. De heer Oud (v.-d.) bestrijdt het be toog van den heer Van Dijk omtrent de bet eekenis van de Volkenbondsverplich tingen. Wij zijn thans volkenrechtelijk niet meer vrij, doch zijn gebonden door het Volkenbondspact. Spr. acht het een verheugend verschijn sel, dat ons volk hoe langer hoe meer het wanhopige van de bewapeningspolitiek gaat inzien. Wij ondergraven het parlementaire stel sel niet, doch trachten het beter te doen functionneeren. De Ned. Handelmij. financiert de bewapening van België zegt dfe heer Wijnkoop. De heer W Ij n k o o p (c.p.H.) komt op tegen de fascistische ja- en nee-politiek van den heer Albarda. Sommige mobili saties keurt hil af, andere goed. Daaruit blijkt, dat al die heeren staan op het stand punt van het geweld, ook de groote schreeuwer Marchant. Wat de nationalistische militie betreft, de Minister laat haar toe en laat haar oefenen door zi|m eigen mannon. In de Eerste Kamer is geconstateerd, dat de bewapening van België tegen Ne derland wordt gefinancierd door de Ned. Handel Mij., waarvan de voorzitter is een partijgenoot van den heer Schokking, die bier zoo tegen ons staat te sohreeuwen. (gelach). Bij die Ned. Handel Mfl. is niet alleen betrokken de heer Van Aalst, maar in de allereerste Plaats de koningin (de Voor zitter hamert). De heer Heemskerk (a.-r.) zegt, dat men zich kan beroepen op de dienstwei- gerlngswet als men bezwaar heeft tegen den militairen dienst op grond van gewe tensbezwaren. Anders staat het met de soc.-democra- ten. Deze meenden, dat ook politieke ge wetensbezwaren hadden moeten zijn er kend. De regeering moet óf hot recept van luchtaanvallen betreft, hebben proefne mingen in. Rusland aangetoond, dat de burgerbevolking wel degelijk zich daar tegen kan verweren» D$ gemeenten heb ben daarvoor te zoggen. Wat de vergadering in „De Twee Ste den" betreft, is het niet juist, dat de mari- nedeskundige, die daar het woord heeft gevoerd, op de hoogte was van de plannen van de regeering. Dit kabinet bestond nog niet. Maar Iifj was ook niet op de hoogte van de plannen van de vorige regeering, omdat deze geen plannen van dien aard had. De lieer Doorman, die daar heeft ge sproken, behoorde niet tot den marinestaf. Wat de z.g. nationalistische militie be treft, is op spr.'s last reeds geruimen tijd geleden een onderzoek ingesteld naar den Bond van Nationalisten, en deze nationa listische militie. Dat onderzoek wordt voortgezet. Reeds is gebleken, dat omtrent militair oefenen niets kan worden vast gesteld. Aan spr. is niet gebleken, dat be roeps- of reserve-officieren of onderoffi cieren aan de oefeningen deelnemen. Men moet zich. over dit verbond en deze militie niet te'ongerust maken. Generalissimus is dr. v. d. Myle, die reeds herhaaldelijk Kamercandidaat was voor verschillende partijtjes. Het aantal stemmen^ op hem uitgebracht, ging steed9 decrescendo. Om wapenen te verkrijgen, moeten deze wor den afgeleverd en daarvoor is toepassing der Vuurwapenwet noodig, met verlof van den burgemeester. Spr. wil niet, dat door beroeps- of re serve- of onderofficieren opleiding wordt gegeven aan een troep, die bij een of an dere gelegenheid wenscht op te treden tegen een ander deel van het volk. Mocht het toch gebeuren^ dan zal snr. daartegen onverwijld maatregelen nemen. Geen bevoorrechting van zeemacht de behoeve van wegen, welke niet op het den héér Marchant aanvaarden: wij geven provinoiale wegenplan voorkomen, eenkomstig de wegenbelastingwet. De heer Kooiman (Ged. staten) ver klaart dat Ged. Staten met de uitvoering spoed zullen betrachten. Aan de voorbe reiding moet evenwel geruime tijd be steed worden. De regeling komt tegemoet het land maar aan den vijand over óf zij moet het gezag handhaven» 's Ministers repliek. De Minister van Defensie, de heer D e c k e r s, bespreekt In de eerste £a?.rochtmatige verlangens der belang- plaats de interpretatie van den heer Mar- hebbenden. Zij zal niet ontaarden in een .chant van art. 16 van het handvest van premieverleening op slecht beheer. iden Volkenbond. Het voorstel wordt s.h.§. goedgekeurd. Wat de mogelijkheid tot afweer van Verschillende afgevaardigden vreesden, dat spr. de landmacht achterstelt bij do zeemacht. Maar inderdaad is voor het ma teriaal van de landmacht slechts 437.000 minder uitgetrokken dan verleden jaar. Spr. denkt er niet aan, het eene onderdeel bij het andere achter te stellen. Spr. heeft den plicht de belangen van beide onder- deelen tegen elkaar af te wegen. Het is mogelijk, dat het eene jaar wat meer voor de zeemacht, het andere jaar wat meer voor de landmacht wordt uitgetrokken. Spr. geeft een opsomming van hetgeen hij voor de belangen der beroepsmilitairen heeft gedaan gedurende de 16 maanden, dat hij minister is. Verschillende mededeelingen. Spr. kan ten volle instemmen met de waard eerend e woorden van den heer Van de Bilt omtrent het bezoek aan Antwerpen van Nederlandsche oorlogsschepen. Spr. doet het mogelijke om het personeel der marine op volle sterkte te brengen. Spr. acht voor Nederland een sohoolschip niet boter don oon flottieljelelder. Nader over leg mot den minister von Koloniën zal al licht leiden tot een bevredigende regeling van de verdeeling dor kosten van het flot- tieljevoartuig over- Nederland en Curagao. Een uitnoodiging tot toetreding tot de Londensche conventie is nog niet door Nederland ontvangen. Spr. kan den heer Brautigam niet mededeelen, welke advie zen hij omtrent den bouw van den reserve kruiser heeft ontvangen. Er zijn niet twee maar meer ontwerpen en natuurlijk is er onder die ontwerpen eoni strijd om den voorrang. Spr. vraagt don heer Albarda of deze het niet eens is, dat onder de arbeiders meer propaganda moet worden gemaakt voor de internationale ontwapening, de eenige, die tot een goed resultaat kon lei den. Spr. heeft den Indruk, dat hier te veel propaganda wordt gemaakt voor een zijdige ontwapening. Wat' de internatio nale ontwapening betreft, zijn de Neder landsche gedelegeerden te Genève verder gegaan dan anderen. Spr. verzoekt de heeren en dames, die voor nationale ontwapening ijveren, met hem mede te werken ter bevordering van de internationale ontwapening. Tot die tank roept spr. de socloal-demoofaten en vrijzinnig-democraten op. De aigeraeene beraadslagingen worden gesloten. Stemming over de molles. De moties komen in stemming. De motie-Ter Laan wordt verworpen met 48 tegen 19 stemmen. Vóór de soc.- democraten en de heer De Visser. De motie-Van Zadelhof! (verbod van particuliere wapenfabricage) wordt ver worpen met 42 tegen 27 stemmen. Vóór de sociaal-democraten, de vrflz.- democraten en de heeren Floris Vos (m. p.) en De Visser. De artikelen. Bil art. G zegt de Minister den heer Van de Bilt (r.-k.) toe, dat de logiesruimte op deze te bouwen flottieljeleiders be hoorlijk zal zijn. Bij art. 7 bepleit de heer Van Dijk (a.-r.) aanschaffing van watervliegtuigen voor verkenningen op grooten afstand. De Minister zegt, dat het vraagstuk in zijn heelen omvang in studie is. Bij art. 8 zegt de heer Van de Bilt, dat met aanstelling van inlandsch perso neel aan boord der schepen niet verder moet worden gegaan. De brand op de „Sumatra" was z. i. het gevolg van on geoefend personeel. Do heer Van Rappard (lib.) zegt, dat bij den brand gebleken is van onvol doende voorzichtigheid. De Minister zegt, dat het nog niet duidelijk is, wie als de schuldigen aan den brand zijn aan te merken. Bij art. 16 wil de heer Van de Bilt verbetering van de Marinierskazerne te Rotterdam. De heer Duymaer v. Twist (a.-r.) sluit zich hierbij aan. De M ini st er heeft eenlgen tijd gele den besprekingen geopend over een ander verblijf. Kan spr. dit niet krijgen te Rot terdam, dan zal spr. niet aarzelen, de mari niers naar elders over te brengen» Gifgassen. Bij art. 86 zegt de heer Ter Laan, dat de gemeentelijke diensten in hun strijd tegen de gifgassen geen organen kunnen zijn van Defensie. De heer Tilanus (c.-h.) wijst erop, dat de Landen, die de ellende van den oor log aan den lijve hebben gevoeld, de vei ligheid vooropstellen, terwijl hier de ont wapening wordt vooropgesteld en men de luchtverdediging gebruikt als propaganda middel voor de eenzijdige ontwapening. De heer D u y s (s.-d.) zegt, dat hier aan de gemeentebesturen een taak wordt op gelegd, die door het geheele land behoort te worden gedragen. De heer Van D ij k (a.-r.) vraagt den Minister of deze het niet eens is, dat zoo spoedig mogelijk een afzonderlijke lucht- dienst onder een afzonderlijk hoofd moet worden ingesteld. De Minister zegt, dat we de lucht afweer hebben, den, luchtwachtdienst en den plaatselijken dienst. Reeds meermalen heeft de regeering verklaard, dat zij weigert af te zien van de toepassing van een strijdmiddel, dat wellicht door onze tegenstanders tegen ons zal worden gebezigd. Avondvergadering. Begrooting Zuiderzeefonds. In de avondvergadering kwam aan de orde de 'begrooting van het Zuiderzee fonds voor 1981. De heer K r ii g e r (c.-h.) meent, dat bij de regeering zekere kentering is waar te nemen ten aanzien van de uitvoering der Zuiderzeenlrooglegging. Wegens de da ling van de grondprijzen en de aanzien lijke tekorten zou spreker willen advisee- ren alleen het onder handen genomen deel van het werk af te maken en daarna een afwachtende houding aan te nemen voor een nader onderzoek. De heer Van der Waerden (s.-d.) hoopt, dat voor den Wieringermeer-polder spoedig een orgaan ex art. 194 der Grond wet zal worden ingesteld. Krachtige voort zetting van het werk, ook met het oog op werkverruiming, acht spreker gewenscht. De heer Drop (s.-d.) vraagt meer aan dacht voor het ontspanningswerk ten be hoeve van de Zuiderzee-arbeiders. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) wenscht, dat het vervoer van mate rialen voor de Zuiderzeewerken met Ne derlandsche en niet met buitenlandsche schepen zal geschieden. Ik ook Koffie, Moe? Ja kind, vanaf heden mag jij ook koffie, want we hebben nu Koffie Hag in huis. Je behoeft je dagetijksche portie melk niet meer met tegenzin naar binnen te werken. Je krijgt nu ook, evenals je nicht, Ha£- Koffiemelk en je zult evenals zij spoedig meer willen hebben. Ik ben blij den dokter hierover geraad pleegd te hebben. Ook mij bekomt deze lekkere coffeïnevrije koffie veel beter en vader, die wegens zijn geprikkelde zenu wen en slechte nachtrust a! lang geen koffie meer wil gebruiken, zal met Koffie Hag ingenomen zijn. Het is inderdaad zoo. Koffie Hag spaart hart en zenuwen. De heer stopzetten. Braat wil de zaak De heer Braat (pJb.) bepleit stopzet ting van de Zuiderzeewerken tot betere tilden. Over het nog open gedeelte van den afsluitdam zou men een brug kunnen leggen, waaronder dan de visch kan door zwemmen en waardoor de Zulderzee- steunwet overbodig wordt gemaakt. De heer Bier erna (v.-b.) constateert, dat de kosten van de Zuiderzeewerken zijn tegengevallen, terwijl nu bovendien wel vaststaat, dat de baten veel geringer zullen zijn dan door de oommissie-Lovink werd geschat. De lieer Van Dis (s.g.p.) sluit zich aan bii het betoog van den heer Duymaer van Twist ten aanzien van de Nederland sche schippersbelangen. De lieer Smeenk (a.-r.) meent, dat het werk van de Zuiderzee-drooglegglng moet worden voortgezet. Stopzetting zou zeer oneconomisch ziin. De heer Bongaerts (r.-k.) brengt In herinnering, dat in 1925 is besloten de Wieringermeer droog te leggenv vóórdat de groote afsluitdijk zou worden gelegd. Spr. concludeert dat de werken met kracht moeten worden voortgezet. De heer Floris Vos (m.p.) be schouwt den heer Den Herder, die actie voert voor de stopzetting van de droog- De heer Vos voortgaande, bepleit de voortzetting van het Zuiderzeewerk.- '6 Ministers antwoord. Minister Reijmer antwoordt, dat fei telijk slechts één lid de onmiddellijke stop zetting van de drooglegging verlangt Deze stopzetting zou dan ook een zeer ernstige schade beteekenen, in de eerste plaats wegens de schadevergoedingen, die zouden- moeten worden toegekend en voorts wegens den achteruitgang in waar de van al het materiaal. Dat met den Noordooeteliiken polder moet worden voortgegaan, wordt vrijwel door alle deskundigen erkend. De uitkom sten moeten niet worden afgemeten naar de conjunctuur van het oogenblik. Onze landbouw, moge een ernstige crisis door maken en de naaste toekomst moge er somber uitzien, dit neemt niet weg, dat men de crisis, zooals vorige crises, te boven zal komen; daar staat onze land bouw borg voor. Uiteraard maant de tegenwoordige toestand tot eenige bijzon dere voorzichtigheid. In elk geval moet echteer met den Noordoosteljjken polder worden voortgegaan, waartoe op het oogenblik de voorbereidende plannen wor den gemaakt. Waneer dan de ramingen bekend zijn, kan die drooglegging worden aangevangen. In de contracten voor den basaltaanvoer is de bepaling gemaakt, dat 76 van de schippers Nederlanders moeten zijn. Het ging niet aan, daarvoor de volle 100 te verlangen. Van de urgentie van de Zuiderzeewer ken is spr. overtuigd. Niemand verwacht daarvan onmiddellijk na de afwerking reeds ruime baten, eerst later zal men er het werkelijke profijt van trekken. Het bouwen van arbeiders woningen. BH art. 15 1.200.000 voor den bouw van driehonderd arbeiderswoningen In den Wieringermeerpolder) betoogt de heer K r e r (c.-4l), dat vier mille een te hooge raming ls voor deze woningen. Voor drie mille per stuk kunnen uitste kende woningen worden verkregen. Spre ker zou de toezegging willen erlangen, dat de woningen niet duurder dan 8 8>4 mille zullen worden» Minister Reijmer antwoordt, dat er drie types van woningen zullen worden gebouwd, waaronder voor arbeiders en landbouwers en één groep voor groote ge zinnen» Imtusschen zal spreker doen wat mogelijk is om de kosten te beperken. Bij art. 25 vraagt de heer Duymaer van Twist, welke interpretatie aan het tweede lid van art. 18 der Zuiderzeesteun- wet moet worden gegeven ten aanzien van de tegemoetkoming aan belangheb benden tusschen 18- en 85-jarigen leeftijd. De heer Van de Bilt (r.-k.) vraagt o.ïti., of rekening wordt gehouden met de belangen der haringvisschers in de haven van Nleuwediep. Ten aanzien van de tege moetkomingen zou spreker de organisa ties nog willen zien gehoord. De begrooting wordt z.h.s. goedgekeurd. Begrooting van de Staatsmijnen. Aan de orde is daarna de begrooting van de Staatsmijnen voor 1981. Daar deze discussies voor onze lezers van minder belang zijn, zullen wij ze niet vermelden. W cgc nf ondsbegrooting. ^Daarna is aan de orde de begrooting van het Wegenfonds 1931. Hierbij be pleit de heer Eb els (v.-d.) verhooging van subsidie aan de onderhoudsplichtigen der z.g. tertiaiire wegen. De heer Van der Waerden (s.d.). ten deze ge steund door den heer Floris Vos (m.p.), bepleit instelling van een wegen- raad. Voor het overige valt ook hieruit voor ons niets te reviewen. De begrooting wordt eveneens z.h.s. goedgekeurd. Vergadering van Vrijdag. De motie-Ebels Inzake de tertiaire we- legglng, als een kwakzalver onder de Zul- 8en wordt verworpen met 51 tegen 28 derzee-lngonieurs. stemmen. De Voorzitter verzoekt den spre-i Nadat vervolgens een aantal wetsont- ker t. a. v. afwezigen niet te gewagen van werpen zonder stemming worden aange- kwakxalver». nomen, wordt voortgegaan met de

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13