HELDEDSCHE COURANT meeuw en if&, VIJFDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS HERMAN NYPELS, GEMENGD NIEUWS. PREDIKBEURTEN VAN ZATERRDAG 20 DECEMBER 1930 Met het oog op de Kerstdagen zal het Held. Advertentieblad van Woens dag 24 December niet verschijnen. De Heldersche Courant van Donderdag 25 December zal Woensdag 24 Dec. uitkomen. Onze adverteerders worden be leefd verzocht advertenties voor het nummer van Zaterdag 27 December, reeds Woensdag te bezorgen. oirectie held. crt. HJjk; do meisjes-gezellen bebben na zoo'n •SVa*eü tWantuM reuzetuil natuurlijk een leege kas. Nu ben ik ai zoo langzamerhand bij de pauze terechtgekomen, terwijl het begin nog n et verteld ie. En dat begin was juist zoo aardig. 01 vindt u bet met leuk een volle zaal met menschen te zien - de Met d komende feestdagen zal eene helft was aan 't Dadvinden. de an- een nieuwe Overjas, U welkom FEDERLAND6CHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Eet Bestuur van do Vereeniglng van Huisvrouwen deelt hierbij mede, dat do uitvoering van hot Marionettentheater van Jacobus van dor Velden niet op 22 Deo. doch op 80 Deo. ral plaats hebben. Er s slechts één voorstelling, welke om half drie aanvangt DIENSTREGELING P1SS AGIERSDIENST „E.S.O.NJL" M»t het oog op de Kerstvacantie varen de msscgiorHbooten van „E.8.O.N.A." van 20 lecember—fi Januari weer geregeld passiglersdiensten, zooals in de heden gephatste annonce is aangegeven. lh dienst van Den Heldor is een uur Inter gesteld, n.1. op kwart voor 0, dooh daar de boot over de Zaan vaart, biyft de iankonist te Amsterdam ongeveer 8 uur. .HELDER'S MANNENKOOR." Soirée 3 Jan. 1931. Bovengenoemd koor zal het gouden ^ubileiuijaar der Vereorniging Inzetten met eet Soirée op Zaterdag 8 Januari a.s. In „CafJnio", gratis aangeboden aan hare kunstlltt'endo loden met dames. Het pro gramma is- zoor gevarieerd sameiigosteld en verneldt, naast zang van Jiet koor, soli van den bas-bariton Van Weelde, muziek en opvoiring van een blijspel met zang, nog hot >ptreden van den humorist Joop Arends van Amsterdam. Voor verdere introducte's 50 cent kunnen belangstel lenden zkh wonden tot het bestuur en de leden on's avonds aan de zaal. Xadero bijzonderheden zullen per adver tentie wojden vermeld in een der volgende nummers van dit blad. !>E MARINEWASCH. Het wajschen cn opmaken der goede ren voor het Koninklijk Instituut der Marine ei dat dor schepen on inrichtln- gi'ti der aemndht is voor 1931 weder ge gund aan Joh. Mos, stoom wasscherij In- sullndc", Üijksweg 11, Den Heldor. HET NIDERLANDSCHE MEISJES- GJLDE. Tienjarig bestaan afd. Den Helder. >»Op o:ize levonsreize halverwegen, Hervond ik imjj een zwart woud ingeslagen Zóó, dat daar 't rechte pad was afgelegen". 1) Ja, maar ik kom er met Dante niet. Toi eerste waren deze meisjes nog niet haverwege op de levensreis, en ten twtede komen ze voorloopig nog niet, zocals Dante met zijn begeleider, in de He terecht. Integendeel: het was do waie, onvervalschto padvlndcrshemol, die ziet daar Donderdagavond In Musis opoideed, een pndvlndiershemol, die allo zaiijhedon van het paradijs bevatte, als dnni zQn een grabbelton, een verkoop- staiUje, 'n tooneelstukje of liever gezegd opentte en nog veel imeer, dat allemaal nitt te noemen is. De padvindsters, def- tigr gezegd, do meisjesgezellen, waren zici natuurlijk van hun (tegenwoordig me al die emancipatie, kijken we niet mor zoo nauw, want strikt genomen most ik „haar" zeggen) waardigheid ten vob bewust, en zij bleven in den stijl, diei een goed padvindster past. Maar Je kabuters! Die lieten zich nog niet pad- vineren, die bleven nog voorloopig wat ze waren, ai hadden ze dan ook een mooi pakj aan. Af en toe rolde er eens een ondeste boven op den gladden dans vloervan Musis, en druk dat ze waren! Daar heeft u geen idee van. Een grooto beurt van huiskauner met gang en keu ken er bij, Is nog niets, ik herzeg, niets, bij zwmel drukte en soesa en rompslomp. En n dtden het keurig, hoorl allerkeu rigst motst ik 7.eggen. Eerst (o lootjes, dat was voor de stij- ving der kas. Er wns ons door de leid ster, mo rouw VoldmanBok, meege deeld, dal in do pauze rond zou worden gedaan net limonade en zelf door de mdsjes gezette thee, terwijl je onder an- de'e ook nog.bussen met pinda-kaas kon krjgen. bat wil zeggen koopen natuur- eene helft was aan 't padvinden, de an dere helft waren de ouder», die vol trots naar hun spuiten zagen. En toen de ka bouters zoo ver waren, dat ze in staat waren te beginnen eerst holde en draafde het imaar heeö en weer, het was een geroep en geschreeuw, maar lang zamerhand; kwam er wat orde toen was het aardig te zien hoe die kinderge zichtjes reageerden op die zaal vol men schen, die ze te zien kregen bij het op gaan van het doek. Bepaald verlegen voelden ze zich niet wel wat onwennig. Maar de oogen zochten dan maar naar moeder of zuster vaders waren er trouwens ook en dan had het den ge» wenschten steun en het contact en de rest van de wereld kwam er dan niet meer op aan. Mevrouw "VeldmanBok hield een korte inleidende toespraak, waarbij ze de aanwezigen, in het bizonder burgemees ter Driessen, welkom heette, alsmede mevrouw DekkerKlik, die tien jaren geleden deze afdeeling oprichtte. Het gevolg hiervan is voor menig meisje ze- genrijk geweest: het kreeg vastheid in aar Wen. Misschien waardeeren de moisjes het thans nog niet zoo direct, imaar als ze wat ouder worden, zullen ze zeker do zegenrijke gevolgen van het padvlnderswerk ondervindon. „Hoort, zegt het voort!" zongen de padvindsters en daarmee was do feest avond geopend. O ja, dat moet ik nog even vertellen. Namens de Alkmaarsche padvindsters kwam een meisje aan me vrouw Veldman een; ets in lijst overhan digen ter gelegenheid van dit tienjarig bestaan. De kabouters openden het vuur; de groote toovenaar verscheen, alsmede oen groot aantal vogeltjes, die hadden alle maal echte vogelbekken, alleen zo hiel den ze hardnekkig open. En je kan toch niet aan het klontjes geven blijven, niet waar? Maar die bek omsloot het heele hoofd' begrijpt u, en als ze hem nu sloten, Hfflm ze geen adem kunnen halen en wij zouden die stralonde gezichtjes niet hebben kunnen zien. Ook do bakker van den heok kwam; zijn knechtje was weg- gploopen en nu kregen we geen versche kadetjes. Maar de kaboutertjes zelf kwa men helpen; ze kneedden het deeg, en ze fchoven het in den oven en toen gin gen ze weer weg, terwijl het bakkertje als maar glunderde. De „witte wiven" vormden: het slot vóór de pauze; dit werd door de padvindsters zelf (do grooto meis jes dus) opgevoerde Ja, dio witte wiven kwamen zoo maar, als do meisjes in hot boseh aan 't kampeeren zijn; hot zijn nota bene „verveling", „angst" on „spot". Alsof een padvindster daar wat meo te maken wil hebben! Zo werden dan ook gauw weggebonjourd. Nou, en toen hadden we de pauze en van al de heerlijkheden, die daar waren heb Ik al verteld. Keurig netjes en dood ernstig liepen do kabouters met hun grooto bladen val met koppen thee, en wie niet gnuw-genoeg uit den weg ging, werd onderhanden genomen. Gelijk had den ze, want elke kop was vijftien cen ten voor de kas. En laat me daar nu ineens een elegante Japansche van het tooneel af de zaal komen inzweven. En even later een roetzwarte negorln. Die hoorden allemaal bij de operette, die na de p8uze werd opgevoerd. Die operette was getiteld „Een visite in het noppenhuis" en ze werd opgevoerd door de padvindsters. Er kwamen allerlei vreemdo en zonderlinge poppen op de visite, en de grootste vroolljkheld ver wekte wel de ouderwetsche dame met het grappige hoedje^en de lange rokken. Zij zelf imoest doorloopend zóó lachen, dat het hoedje, dat blijkbaar niet op die vroolijkheid ingesteld was. naar omlaag sukkelde en een massa blonde krullen voor den dag kwamen. Toen moest de operette even onderbroken worden om dit zaakje weer in orde te krijgen. Ik ge loof. dat juffrouw Kenter er een touw om heenbond voorloopig. Als zooiets aan een vrouwelijk afgevaardigde in de Twee de Kamer overkwam, zou men dat een incident noemen. Mejuffrouw Cony «Dol, zelf oud-pad- vlndstor, had voor de operette do piano begeleiding op zich genomen, en haar werden na afloop door het nlkkerinnetjo daarvoor bloemen aangeboden. Om circa half elf was het programma afgewerkt en kon een nadansje den avond besluiten. VISSCHERIJ. De enorme aanvoeren garnalen blijven steeds nog doorgaan. Als men de hoeveel heden) niet heeft gezien, kan men1 er zich haast geen denkbeeld van vormen welke voorraden er boven water worden gehaald en men staat perplex over het productie vermogen der zee. Behalve de gekookte garnalen, die aan den afslag worden gebracht, gaan er nog enorme kwanta kleinere garnalen naar de drogerijen, waar ze tot vsichmeel worden verwerkt. Donderdag konden, ondanks de groote aanvoer, de prijzen zich handhaven, maar Vrijdag was er eenige teruggang en be wogen zè zich rond de 15 cent per kilo. De botaanvoer neemt toe en de prijs zijn. Handschoenen, wollen Vesten, moderne Shawls, Slobkousen, Pullovers. Alles tegen sterk verlaagde prijzen. Kleedingmagazij nen DEN HELDER. DE GROOTE SIGAAR. Velen zullen de reusachtige sigaar in de étalage van Mejuffrouw Stoffer op de Weststraat hebben gezien, en de rookers onder hen zullen zich hebben afgevraagd, hoelang zli wel met zoo'n sigaar konden doen. Wanneer zij er een paar trekjes aan deden, zouden er allicht ook nog wel een paar overblijven ook. Zooals er bi.1 vermeld ls, ls de sigaar uitsluitend uit de beste soorten tabak samengesteld, terwijl men ook ziet hoe lang en hoeveel er aan gewerkt is. Je bent eenvoudig de sigaar als je zoo'n sigaar hebt en je zou een zware pijp rooken om hem achter elkaar in rook te doen opgaan. Mejuffrouw Stoffer heeft hieraan een at tractie verbonden. Men kan raden hoeveel de sigaar met kist weegt. De inzendingen moeten geschieden voor 81 December, terwijl de uitslag op Oudejaar wordt be kend gemaakt. Als prlizen zlln verschillende soorten sigaren van hetzelfde merk als de reus beschikbaar gesteld. Voor bllzonderheden verwijzen wil naar de advertentie. SCHIETEN MET ZWAAR GESCHUT. Gisterenmiddag is in de Buitenhaven geschoten met zwaar geschut Do bewo ners van de Buitenhaven en Binnen haven en omgeving hebben-dat aan den lijve ondervonden; Niet dat zij als doel gebruikt werden, doch bij ieder kanon schot stonden de huizen op hun funda menten te beven en do bewoners beefden, van den weeromstuit, mee. Voor een tweetal ljewoners van de Binnenhaven heeft dit schieten echter nadeoligor gevolgen gehad. Een grooto spiegelruit van den winkel van den heer Staalman en een kleinere van dien van den heer v. Kalsbeek, werden n.1. door den geweldigen luchtdruk verbrijzeld en dat niettegenstaande de winkeldeuren open stonden. Gisterenavond zijn de bewoners aan de Binnenhaven door de politie gewaar schuwd dat hedenmorgen wederom met zwaar geschut geschoten zou worden. Geen prettig vooruitricht. EEN LEELIJKE VAL. Woensdagmorgen heeft de fietsjongen Oostendorp, op het Koningsplein een leelijke val gemaakt. Waarschijnlijk reed hij te hard op rijn vehikel en nam hy zijn bocht te kort. De jongen sloog mot zijn rijwiel tegen den grond cn bezeerde zijn scheenbeen zoodanig, dat hij naar huis inoest worden vervoerd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. „DREYFUS" IN CASINO. Tijdens de beide Kerstdagen. De zaak Dreyfus.Het is nu om streeks 40 jaar geleden, dat een Fran9ch officier, Afred Dreyfus, wegens spion- nage veroordeeld werd tot levenslangen verbanning naar het Duivelseiland, na voor het front der troepen-eerst te zijn gedegradeerd. Onmiddellijk na zijn ver banning stelden zijn vrienden en zijn echt- gonoote, alles in het werk om herziening van dit vonnis te krijgen, overtuigd als zij waren van Dreyfus* onsohuld. Vooral de grooto Fransche schrijver Emile Zola heeft daarin een werkzaam aandeel go- nomen en zijn open brief J'aocuse. (Ik beschuldig!) waarin hij in sierijks taal uiting gaf aan zijn verontwaardiging en de ware daders aanwees, heeft daartoe veel bijgedragen. O.a. werd door Dreyfus" vrienden aangetoond, door reproductie van het handschrift in de bladen, dat niet hij, de schr. was van de befaamde docu menten, waaruit de spionnage en het ver raad zou moeten blijken, maar majoor Esterhazy, notabene de vervaardiger zelf van de stukken, die evenwel tezamen met zijn vriend kolonel Henri erin' was ge slaagd Dreyfus als beschuldigde te doen terechtstaan. Niet minder dan 16 jaren bleef deze op het Duivelseiland, een een zaam eiland in Fr. Guyana en een ware hel, zoowel door het klimaat als door het eenzame loven, dat de balling er leidde, en in 1006 sprak tenslotte het Hoogste Geredhtshof hem vrij. HU werd in zijn eer en rang hersteld en leeft thans nog als wordt eenigszins hooger en beweegt ziëh generaal en ridder van het legioen van er in op; ven Sprinkhuyzen zelf fungeert voor kap. Alfred Dreyfus. Andr. van Dijk Jr. als Êsterhazy, Jo Gos3ohalk als Emile Zola. Costuums en speciale décors worden door het gezelschap meegebracht. In de jaren 1896—'98, tijdens het pro ces, is het met veel succes in den Paleis- schouwburg te Amsterdam, alsmede door geheel Nederland opgevoerd. Het is thans weder op het repertoire genomen van ver- schillenae gezelschappen. Morgenavond: „Vlammende Jeugd". Wij laten hier nog eenige persuittrek sels volgen betreffende het morgenavond in Casino op te voeren blijspel „Vlam mende Jeugd", waarin Enny de Leeuwe de hoofdrol vervult. Het „Algemeen Handelsblad": „Dat dit stuk uitbundig succes heeft gehad, is zeker behalve de vele geestigheden van de hoofd persoon ook goeddeeels te danken aan bet levendige en pittige spel van Enny Mol*de Leeuwe. Brilant en waarlijk boeiend spel. Aan bloemen kwam men niet* te kort!' ie Courant" .Naar het bekende boekla bet een stuk geworden, dat door den Inhoud boeit, en doorgaans aangenaam bezig houdt Het eerste bedrijf heeft zeer veel moois Vooral het geestige, levendige spel van Enny de Leeuwe geeft kleur en beweging aan de ver tooningVan de décors was veel werk ge maakt Goede stemminghartelijk applau* bloemen Binnenland. DIPHTHEBIE, rond de 20 cent per pond voor levend goed. In dooden toestand gaat weldra 60 van den prijs verloren. Door de bijna gelijktijdige aanvoeren aan den afslag, gebeurt het, dat het ge bouw geheel is gevuld met manden gar nalen, zoodat buiten soms karren vol moe ten wachten om, door opschuiving, ook een plaatsje te veroveren. Eer. Esterhazy is onder arme omstandig heden, vergeten en verlaten, als balling in Engeland, gestorven. Van deze geschiedenis, die in de dagen vooral van de herziening van het proces sensatie op sensatie bracht aan de wereld, is door A. van Sprinkhuyzen destijds (1896) een toon-eelspel gemaakt, in 9 be drijven, dat hier tijdens de beide Kerst Te Waalwijk. Met het oog op de te Waalwijk onder de schoolgaande kinderen heerschende dlptherle waarvan verscheidene ge vallen reeds mot doodeiyken afloop zijn daar bijna alle scholen gesloten. DE BEROOVING TE 8PEKHOLZER- HEIDE. Donderdagavoind heeft de marechaus see te Spekholzerheide aangehouden en opgesloten vijf jongens van 15 tot 17 jaar, die betrokken zijn bij de berooving in den avond van 7 November te Spekhol zerheide van een winkeljuffrouw, van wio 500 is gestolen. Zekere G. is de eigenlijke dader. Do vijf jongens hebben een volledige bekentenis afgelegd en de plaatsen aangeduid, waar zij het geld hadden verborgen, zoodat nog ongeveer 400 kon worden in beslag genomen. EEN EX-BANKDIRECTEUR VEROORDEELD. Tot drie Jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Amsterdam heeft Don derdag den 88-jarigen ex-directeur van het bijkantoor van de Nationale-, later Rotterdamsche Bankvereeniging te Uit-* hoorn, J. v. Z., tot een gevangenisstraf van drie jaar veroordeeld, wegens dief stal, valschheid in geschrifte en verduis tering, gepleegd ten nadeele van genoem de bank. Het O.M. had twee jaar geëischt. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat verd. jarenlang misbruik van vertrouwen heeft gemaakt. De rechtbank hield er re kening mee, dat verdachte nog nooit was veroordeeld. EEN NIET ALLEDAAGSCHE VEROORDEELING. Een vlieger van de K. L. M. staat terecht weigens te laag vliegen. De kantonrechter te Tilburg heeft Woensdag een zaak behandeld tegen den K.L.M.-vlieger Van O., terzake dat hij op Vrijdag 10 October van dit jaar met het door hem bestuurde toestel gemerkt P.-H.A.C.E. boven de bebouwde kom det gemeente Tilburg had gevlogen by een hoogte van ongeveer zestig meter het welk groot gevaar opleverde. Naar aan leiding daarvan had de brigade-comman dant der marechaussee aldaar, de heer J. van Ryn, die een en ander geconstateerd had in vergeiyking met de hoogte van kerktorens der parochiekerk Heuvel, waaromheen het toestel had gecirkeld, proces-verbaal op gemaakt. De voorge schreven hoogte van vliegen boven de be bouwde kom eener gemeente is ten min ste 400 meter. De heer Van O. deed uit het uit Waalhaven afkomstige vliegtuig fotografische opnamen en motiveerde daarmede het lage vliegen. De ambtenaar van het O.M. elschte 75 gulden boete. Uitspraak 28 December. ZONDAQ 21 DECEMBER 1030 DEN HELDER Nod. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Westetraat). Geen dienst Dinsdag 23 December, 's avondB 7.80 uur, Ds. H. A. Enklaar. Opvoering Kerstspel. Ned. Herv. Gem. (Westerkexk, Westplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel. Onderwerp:»De gave der goddelijke liefde*. Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Dresselhuis, van Oldehoorn. 's Avonds 5.80 uur, Ds. F. Tollenaar Gercf. Kerk (Hulpkerkd. Chr. MiL Tehuis) 's Morgens 10 uur, Dh. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Dresselhuis Oud Geref. Kerk (Hoogstraat), 's Morgens 10 u. en 's middags 5.80 u„ de heer N. v. d. Kraats. Chr'Gerei. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avoDda 5 urn, Leesdienst Heret. Evang. Lutb. Gem. (Weezensti.) 's Morgens 10—11 u.,Ds. P. H. Borgera 11.15 u., Ds. P. H. Borgers H. Avondmaal Maandag 22 December nam. 8 uur, Ds. P. H. Borgers. Bybellezlng Onderwerp: Psalm 16 en 19. Doopsgez. Gem. 'b Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smldts „Vredespreek" Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 8.80 u. Ds. R. C. W. J. Hoek. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 68). 'a Morgens 10 uur, kerkdienst met preek. Th. Moleman. Leger des Hells. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u. Heiligin gsmeeting 's Mid. 8.80 u 's Avonds 7.80 uur,Vtsrlossingsaamen- komst. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Junsendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Apostolische Gemeente. 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur in de bovenzaal van het Algemeen Militair Tehuis, Spoorstraat. Ned. Herv. Gem. Geen dienst HUISDUINEN. Vergaderingen, vermakelijkheden Zaterdag 20 December. Concert Held. Fanfareoorp», Gaiino, 6 uur. Zondag 21 December. Tooneelvoorstelllng „Vlammende Jeugd", Casino, 8 uur. Concert, Huziekver. „Kunstzin", Café Prins Hendrik, Jullanadorp, 8 uur. Maandag 22 December. ifarionetten-theater, Casino, 2 uur. Dinsdag 28 December. Uitvoering H.BJS.-vereeniging, Ca sino, 8 uur. Woensdag 24 December, Gewijde zanguitvoering Ger. Kerk, Spoorstraat, 8.16 uur. Donderdag 25 December. Tooneelvoorstelllng „Dreyfus", Ca sino, 8.16 uur. Vrijdag 2# December, Tooneelvoorstelllng „Dreyfus", Ca sino, 8.15 uur. a ook nog bleek, dat de waterput erg on diep was, zoodat de vrouw er zeker niet in kon zijn verdronken, werd de man ln heohtenls genomen. Het parket heeft bevel tot schouwing van de vier lijken gegeven. J Aanvang van Dante's goddelijke ko- Het blijft een bedrijf vsn groot belang dagen zal worden vertoond. Alle perso- medle. Vertaling J. K. Hens burg. 'voor onze gemeente. 'nen, die daarin een rol speelden, treden Buitenland. Familiedrama. Te Kreibau in het district Haynau is een landbouwer gearresteerd onder be schuldiging zyn'80-jarige vrouw en zyn 8 jongste kinderen van 1 tot 4 jaar te hebben vermoord. De man wag Vrijdag ochtend by de gendarmerie verschenen, Hij vertelde dat hy, toen hy ontwaakte, bemerkte dat zyn vrouw en zijn kinderen niet ln huis waren. Hy zooht een half uur en ontdekte toen hun lyken in de waterput. De gendarmerie hechtte geen waarde aan dit verhaal, daar het alge meen bekend was dat de boer in onmin met zyn vrouw leefde én zich bovendien in flnansieele moeilijkheden bevond. Daar Een wervelstorm over Algerië. Een mlllloen schade. Geen persooniyke ongelukken. Donderdagochtend heeft er een wervel storm boven Algerye gewoed. De orkaan begon met rukwinden en stortregens, waardoor te Algiers straten in stortvloe den werden veranderd. Het verkeer werd vrijwel onmogelijk. Tegen den avond nam de orkaan toe en de wervelstorm ontwik kelde zich boven een uitgestrekt gebied. Den volgenden ochtend was alle telefoni sche en telegrafische gemeenschap met het binnenland) verbroken. Geen enkel schip kon van Algiers vertrekken. De havenmeester heeft er verklaard, dat al- Z0EKT U een kwaliteit* Sigaar 7 PROBEERT U dan eens het fabrikaat van SMIT en TENHOVE, In vakkringen beichouwd al* HET BESTE Alleenverkoop voor Den Helder, P. v. d. LEEK, Koningstr. 106.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 21