WAAROM klaagt U Iedere week over Uw gele wasoh? De Stoomwasscherij „Insulinde" Rijksweg 11 een AUTO (merk Buick) Auto lakken C. GOET, Oudesluis BUITENLAND. leen voor de haven de schade meer dan 80 millloen frank bedraagt. Veel visschers- schepen zijn verloren, gegaan; kaden zijn verwoest. Havenwerken in aanleg zijn vernietigd. Van alle zijden wordt een beroep op hulp gedaan. Sleepbooten en loodsen kun nen het werk niet af en, volgens een be richt van Bcdga, is Algiers nog nooit door zulk een ramp geteisterd. Menschenlevens vallen niet te betreuren. Ontploffing in een chemische fabriek, Zeven dooden, tien gekwetsten. Tengevolge van een ontploffing in een chemische fabriek bij St. Qaudens aan de Garonne, hebben Woensdag zeven arbeider» het leven verloren, terwijl er tien tamelijk ernstig gekwetst zijn. Het proces over de ontvoering van ex-president Stahlberg. Generaal Wallenlus veroordeeld. De chef van den Flnschen generalen staf Wallenius en overste Kuusaari zijn wegens ontvoering van den vroegeren president republiek Stöhlberg ieder tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De beklaagden Jaskarli en Jeanne wer den tot resp. twee en anderhalf jaar tucht huisstraf veroordeeld en de overige be klaagden tot gevangenisstraffen van een jaar en minder. Wallenius en Kuusaari worden boven dien van hun functies ontheven. Wolff meldt nader, dat Wallenius, Kuusaari en Jaskarii dadelijk gear resteerd zijn. Bij de voorlezing van het vonnis deden zich geen incidenten voor. De rechtbank heeft maximumstraffen uit gesproken. GOUDMAKER KURSCHILDGEN VOOR DEN RECHTER. Gisterenmiddag is te Dusseldorf het proces begonnen tegen den „goudmaker** Kurschildgen uit Hilden wien oplichting in vijftien gevallen ten laste wordt ge legd. (Men zie ook het tweede blad. Red.). Beklaagde zegt dat zijn uitvinding echt „geweest" is maar op de vraag van den voorzitter waarom hij dan in het voorloo- pig onderzoek niet de gelegenneld aan gegrepen had om, in het bijzijn van des kundigen, goud te maken, antwoordt hij dat hij zich in de gevangenis ziek gevoeld had en niet in staat was geweest, zijn wil te concentreeren. Als eerste getuige verschijnt een advo caat uit Dusseldorf, die een lang verslag doet van zijn bevindingen met bekl. Ge tuige zegt dat hij bekl. een laboratorium ter beschikking heeft gesteld en dat hij met eigen oogen gezien heeft dat bekl. wit lood in zijn toestel in goud veranderd heeft. De staaf lood was niet alleen met een laagje goud overtrokken, maar bleek ook van binnen goud te bevatten. Bij een andere proef had bekl. gewone kalk in zijn toestel gedaan en dit opgelost in een vloeistof die naar benzine rook. De advocaat zegt ten slotte: „Mijn belangstel ling in beklaagde's experimenten heeft mij 15.000 mark gekost maar ik ben op dit oogenblik nog overtuigd, dat, wat ik gezien heb, «'een, bedrog is geweest." De veroordeeling. De z.g. „goudmaker" Kurschilden is door de rechtbank, nadat deze een uur in raadkamer was geweest, wegens her haald bedrag en wegens poging tot be drog tot één jaar en zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Beklaagde werd veroordeeld tot de kosten van het geding, terwijl de instrumenten in beslag werden genomen. DIEFSTALLEN BIJ DE POLITIE TE KASSEL. Van pistolen en kogels. In den laatstén tijd zijn ten nadeele van de politie te Kassei ongeveer 50 pisto len en 6000 kogels gestolen. In verband met dezen diefetal werden verschillende agenten in hechtenis genomen, maar kort daarop weder bij gebrek aan bewijs in vrijheid gesteld. EEN ZUIGELING DOOR EEN KAT GEDOOD. Tijdens de afw ezigheid van de moeder van een gezin, uit de Kununelstraase te Neuschoenefelcl, een voorstad van Leip- zig, sprong de kat in het wiegje van een kindje van 14 dagen. Toen de moeder thuis kwam, lag de kat in het wiegje te slapen en bleek het kindje te zijn gestikt EEN MODERN UITGERUST DRANKSMOKKELSCIÜP. Reuter meldt uit Providence (Rhode Ialand), dat op de kust van Nieuw Enge land een Oanadeesohe motorboot van 1080 p.k. is aangehouden. De boot had een radio-zend- en ontvangimstallatie aan boord en verder een uitrusting om zich door een rooksoherm aan hot gezicht te onttrekken. De kustwacht vond 1600 dozijn flesschen drank aan boord. De be manning, die bestond uit 9 man uit Nieuw Schotland, is gearresteerd. Het is het modernst uitgeruste dranksmokkelsohip, dat ooit opgebracht is. ONGELUK BIJ HANDGRANATEN- WERPEN. Op do schietbaan to Kocruotau gleed een officier, toen WJ hot werpen met handgranaten wilde diemonstreeren, ten gevolge van de gladheid van den door regen doorweekten grond uit, met het ge volg, dat de handgranaat vlak bij hem ontplofte en hem niet twee andere offioi- ega «xztfUg verwondde. BREEZAND. AUTO-ONGEVAL. Toen Vrijdagmorgen de heer E. van Kerkhoff in den Meerweg de auto van den heer N. Sikking wilde passeeren, kwam van aebter dezen wagen een zoontje van den heer Komen hard aangeloopen. De heer Van K. die onmiddellijk uitweek, raakte toch nog even het kind, reed het over het klompje, zoodat het kwam te vallen en over pijn In het beentje klaagde. De auto van den heer K. kwam in de sloot terecht. Deze is door den kraan wagen van den heer A. Borg op het droge gehaald. De chauffeur bekwam allpen letsel aan een der knieën. TE KOOP 5-persoons Sedan, voor den prijs van f 250.-« Ta bevragen bij D. DE GRAAF, Auto- Qarage, Breezand (N.-H.). Tel. no. 6. Tramwagens Omgesmeten. De opstandelingen hebben' tal van tramwagens omgesmeten; de gendarme rie voerde charges uit, waarbij twee men- schen gekwetst werden. RYKOF. Uit zijn functie ontheven. Het centraal uitvoerend oomité van de Sowjet-unle heeft den voorziter van den raad van volkscommissarissen, Ry- kof, uit zijn functie ontheven en Molotof tot zijn opvolger benoemd. SCHAGEN WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Drie achtereenvolgende jaren is bij de begrooting in de Tweede Kamer eene aan vrage gedaan tot afschaffing van de accijns op het geslacht. Hoewel het spreekwoord zegt driemaal is schippers recht, is den schippers, hoewel zij drie maal hebben gevraagd, nog nooit reent erkend. De motie van den heer Ebels is met 48 tegen 89 stemmen, of rechts tegen links, verworpen. De minister van finan ciën, onder wiens beheer accijnzen be- hooren, had zijn veto, tegen de motie uit gesproken en daarmee was haar lot be slist. De minister had verklaard, dat hij de gelden, die deze accijnzen opbrachten, niet missen kon en daarmee was haar lot beslist. Mocht er nu toch een meerderheid voor de motie zijn, dan zou hij zijn ont slag remen. Nu de drie rechtsche partijen zich tegen de motie hebben verklaard, kan er van een nieuw verbond van rechts, waar men druk mee bezig is, niets komen. Dat zou alles weder op losse schroeven zetten. De slagers wilaen ter- wille van de coalitie minister De Geer niet op het politieke offerblok brengen. De slagers moeten zich nu maar voor een vierden aanval Inspannen. MAR KTO VERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Don derdag j.1. nogal belangrijk, prijzen van 4050 ets., voor een extra beest zal nog wel 21/» ct. hooger besteed zijn, maar dat is dan ook hoog op. De handel was stil, trekkend. De kalfk-oeien bléven op stal en de wei nige geldekoeien, die op de markt aange voerd waren, waren ook niet in trek. De handel was aan den stuggen kant. De aanvoer van vaarzen beduidde niet veel. De handel was stug en de prijzen hoog. Aan graskalveren voor de slacht was ook geen behoefte, de handel was stug. De nuchtere kalveren werden- weer vlug en duur verkocht, tot 34 gld., en de aan voer was aardig goed voor den tijd van jaar. In paarden was een beetje handel. Oude slachtschapen van 2836 guld., slechte handel. Naar overhouders was ook heelemaal geen vraag, de handel daarin was dan ook heel stug. Wij noteerden 26 32Vi gld., maar na afloop van de markt kocht een handelaar een mooie koppel overhouders, de man, die ze verkocht, stond er voor in dat ze goed waren, voor den kapitalen prijs van 19 gld per stuk. Waar moet dat heen? De handel in bok ken en geiten was vlug. De handel in vette varkens was vrij goed en prijshou dend. Zouters tot 22 ct, handel stug. Op de biggenmarkt was aardig drukte en groote aanvoer, handel matig. Zoo ging het met de schrammen eveneens. Voor een wintermarkt was het over het algemeen een aardige dag en nogal pu bliek. bezorgt U de wasch WIT ALS SNEEUW! Laat U prijscourant toezenden. Telefoon 456. Aanbevelend, JOH. MOS OOST-INDIË. juist is, aangezien zij zicih moeten bevin den op een dusdanige plaats dat zij als onherroepelijk verloren moeten worden beschouwd. De resident van Magelang heeft zestien slachtoffers in oogenschouw genomen. Deze waren door den heeten luchtstroom ineengeschrompeld en tot op de beenderen verbrand. Zij werden nee:, gelegd in de voorgalerij van de woning van den Loerah van de dessa Gemer-Sa- brang en daarna onmiddellijk begraven. Op het oogenblik woedt er een zwaar onweer boven Magelang, terwijl de vul kaan dreigend en grommend rookpluimen over een lengte van kilometers uitstoot. De uitgestrektheid der gronden die ver woest zijn, is aanzienlijk uitgebreid, maar nog niet te schatten. Met ae huidige si- tuatie is nog alles te verwachten. De verhoogde Merapi in werking van Midden-Java. van af f40.prima werk, vlugge bediening, bij: De troebelen in Spanje. Over Berlijn meldt men: De militaire autoriteiten hebben te Ali- cante de meeste leiders van den opstand in hechtenis kunnen nemen. Uit tal van Spaansche steden worden arrestaties ge meld en wel voornamelijk van republikei nen, daar de socialisten op den achter grond zijn gebleven. Een aantal leiders van arbeidersorganisaties zullen zich voor een- buitengewone rcehtbank te ver antwoorden hebben, daar ze door het uit roepen van de staking de bepalingen in zake den staat van beleg hebben over schreden. De verliezen dér opstandelin gen In het Zuiden. Naar de directeur van den Veiligheids dienst te Madrid Donderdag mededeelde, zoo meldt V.D. vandaar, hebben de op standelingen in Zuid Spanje bü de onlus ten van de laatste dagen in totaal een verlies geleden van 23 dooden en 103 ge wonden. In de provincie Alicante heeft het vreemdelingenlegioen de orde weer her steld, Aschwolk en lavastroom. Volgens berichten 15 personen bedolven. Vijfhonderd bouw sawah verwoest. Donderdagmorgen om 5 uur 80 werd van Jogja uit een reusachtige aschwolk waargenomen op den 'top van den Merapi in den vorm van een omgekeerden kegel. De aschwolk verspreidde zich tusschen negen en elf uur over een groot gebied van Jogjakarta en omgeving. Te Kali Oerang (bergoord boven Jogja) was de aschregen zoo hevig, dat men geen tien meter voor zich uit kon zien. Nadere berichten uit Kali Koening lui den, dat de werkzaamheden voor den bouw van de Jogjasche waterleiding ge stoord zijn. Het personeel verklaart, dat vanaf Donderdagmorgen 6 uur 80 zwaar gerommel wordt gehoord, dat voortdurend sterker wordit. Om edf uur werd een mod derstroom in de Kali Koening geconsta teerd. Het water was evenwel koud. Naar verluidt, moet de waarnemings post van den Vulcanologischen Dienst nabij Maron ontruimd worden, terwijl de bevolking van het gehucht Teles is ge vlucht. Nader wordt gemeld: Donderdagmorgen om half-negen verraste, onder zwaar ge rommel, een heete lavastroom, welke het Blonkeng-ravjjn volgde, de bevolking van de onderdistricten Sroemboeng en Doe koen,, die van het Moentilansche en van de helling van den Merapi. De resident van Magelang keerde Don derdagavond van zijn tournée naar de be dreigde streek terug, vergezeld door den regent, den wedono en den assistent-we- dono. Gebleken! is, dat een reusachtige lavamassa ter dikte van tien k dertig me ter het geheele dal en ravijn van de Kali Blonkeng vulde. Voorloopig is bekend, dat vijftien personen onder de lava zijn bedol ven, terwijl vijfhonderd bouw sawah werd bedolven en verschroeid. De jongste be richten uit Kali Oerang melden, dat het gerommel steeds zwaarder wordt, doch dat de aschregen Donderdagmiddag om drie uur is opgehouden. Een schrikwekkend schouwspel De uitbarsting van den Merapi biedt een schrikwekkend schouwspel. De vulkaan is bedekt met een enorme zwarte wolk, terwijl nu en dan lichtstralen de donkerte accentueerden. Het schijnt, dat de lava stroom, welke een lengte heeft van zes kilometer, een breedte van 200 meter en éen hoogte van 25 meter, bestaande uit millioenen tons gloeiend heet zand, dat er uitziet cis een grijs poeder en vloeibaar is als water, de bevolking zoo plotseling ver raste, dat van hen die in de nabijheid van een kJein dorp aan den arbeid waren, vijf tien niet in staat waren te vluchten, door den lavastroom verrast werden en daarin door verbranding den dood vonden. De waarnemingspost van den Vulcano- lcgischen Dienst is ontruimd. Een zeer uitgestrekte, een vruchtbare streek, is vol komen veranderd in een dorre woestenij. Donderdagavond is het hevig gerommel van den vulkaan weer begonnen. De be volking word gewaarschuwd. Prof. Borchardt omgekomen, Het Haimfourgsch Tropeninstituut heeft uit Medan bericht ontvangen, dat de Hamburgscbe hoogleeraar, prof. dr. Wer- ner Borchardt, bij de plotselinge uitbar sting van de Merapi is omgekomen. Prof. Borchardt was met klimatologische onder zoekingen bezig. Geheel onverwacht, juist toen de hoogleeraar zich aan een touw in den krater had laten afzakken, begon de vulkaan te werken en lava uit te spuwen, waardoor prof. Borchardt en een Euro- peescih'e medewerker verbranden. Een nieuwe uitbarsting. Het aantal dooden gestegen tot 00? Aneta seinde gisteren uit Djocjakarta: Een nieuwe uitbarsting van den vul- raaan Merapi heeft opnieuw een groote verwoesting aangericht. Gevreesd wordt, dat het anatal dooden gestegen is tot 90. Een nader telegram van Aneta méldt: Gisterenmorgen om elf uur had een nieuwe uitbarsting van den vulkaan Me rapi plaats, welke zwaarder was dan de eerste. Het aantal dooden bedraagt thans 89. Het bestuur neemt aan, of schoon het meerendeel der lijken nog niet gevonden is, dat dit ©Auto* ite vermisten LUCHTVAART. De postviuchten naar en van Indië. Het zevende vliegtuig te Djask. Het 7de postvliegtuig is gisterochtend om 5 u. 25 uit Bagdad vertrokken en met een tusschenianding van 14 tot 14 u. 25 om 16 u. 48 te Djask aangekomen. Een landing te Boesjir was wegens mist niet mogelijk. Het vijfde vliegtuig te Athene. Het 5de vliegtuig op de terugreis is gis terochtend om 7 u. 15 uit Cairo vertrok ken en om 9 u. 38 fce Mersa Matru geland. Het vertrok vandaar om 10 u. 28 en arri veerde om 15 u. 12 te Athene. Bij de K.L.M. bestaat de verwachting, dat het toestel Zondag om 2 uur te Schip hol zal aankomen. VLIEGONGELUK. Twee dooden. Het vliegtuig van het meteorologisch instituut te Koningsbergea Is gisteren morgen oven na acht uur nabij Tharau verongelukt. De twee inzittenden, de be stuurder en de waarnemer, zijn gedood. HET ITALTAANSCHE ESKADER. De tocht nog niet voortgezet Palima di Maiorca, 19 December. Om 18 u. 21 nam de Noordooster storm in kracht toe; de windstooten overschreden een snelheid van 100 KM. De Itallaansohe vlegtailgen zijn niet beschadigd. Men hoopt den tocht naar Kenitra Zaterdag voort te zetten. KANTONGERECHT ALKMAAR Een doodelijk ongeluk ten laatste nog afgewend. Een tweetal officier-vliegeniers van de Kooy, bewogen zich in den avond van 11 Nov. in de door den heer A. P. bestuur den auto langs den Kanaaldijk met een vaartje van 50 a 60 K.M., wat voor heereu piloten, die een snelheid van 160 K.M. iets heel gewoons vinden, wel een slak- kengangetje genoemd kan worden. On derweg passeerden zü een vraent rijders- wagen met paard bespannen en bestuurd door den vrachtrijder L. P. G., van Pet ten. Het weer was regenachtig en de ver lichting voor den vrachtwagen, waar aan tot overvloed van ramp ook nog een dresseerkar was bevestigd, zeer onvol doende. Althans volgde een aanrijding en werd de vrachtwagen in elkaar ge reden, terwijl de auto over den kop sloeg en geheel in 't Noord-Hollandsch Kanaal verdween. Het was een gesloten auto en de toestand van de heeren vliegeniers dus zeer hachelijk. Evenwel gelukte het •hun een portierruit te verbrijzelen en op deze wijze boven water te komen. Daar beiden goede zwemmers waren, stond nu niets hun redding meer ln den weg en kwamen zij met het traditloneele natte pak, den schrik en het verlies van hun wagen er nog wonderwel af. De vrachtrijder stond heden tereoht, bewerende dat zijn licht, een carbidlan- taarn, in orde was geweest. Echter be stond de mogelijkheid, dat hij door het slechte weer voor de lantaarn was gaan zitten en dus het licht had onderschept, De heer ambtenaar feliciteerde den heer P. met den goeden afloop van het bijna doodelijk avontuur en vorderde tegen den vrachtrijder 25."boete of 25 dagen. De Kantonrechter evenwel noemde met ongustig weer op een glib- berigen en aan leiding tot slippengeven- de weg een snelheid van 50 a 60 K.M. niet verantwoordelijk en veroordeelde den vrachtrijder slechts tot 10.boete of 10 dagen. Hij is toen na de verkiezing van 1908 ln dezelfde quallteit overgegaan in' het rech- ter-ministerie-Heemskerk, maar kwam in Mei 1912 ten val door de verwerping van het door de regeering aangevraagde pantserschip. De heer Wentholt is in 1861 te Stad- Almelo geboren. Den lsten September 1866 trad hij in den zeedienst als adel borst 8de klasse bij het Kon. Instituut voor de Marine en werd adelborst lste klasse in September 1869. HU liep vervol gens de verschillende rangen door, totdat hij den lsten December 1905 bevorderd werd tot vice-admiraal. Als zee-officier heeft hij afwisselend op tal van bodems in Nederland en in Indlè gediend. Zijn studiën en officiersloop baan bewogen zioh bij voorkeur op hei gebied van het torpedowezen. In 1902 in actieven dienst terugge keerd, kreeg hij het bevel over het pant- serdekschip „Holland", dat grootendeel» ln West-Indiö gestotionneerd bleef. Dea lOden Maart 1908 volgde het oommandj ln de stelling Den Helder en den 7dea April van dat jaar de bevordering tot schout-bij-nacht en de benoeming tot directeur en commandant der marin# te Willemsoord, tevens commandant ii de stelling van Den Helder. Bij de landmacht in Oost-Indlë nam hji deel aan de krijgsverrichtingen in Atjei van 1878 en aan de expeditie naar Tamiang in 1893. Nog voor zijn benoeming tot ministfr waren zijn diensten, als marine-officbr den lande bewezen, gehuldigd door zin bevordering tot groot-officier der orAe van Oranje Nassau. De overledene wa9 verder ridder in de orde van den Nederlandsdhen Leeuw. De begrafenis zou (Zaterdag) heden op Eik-on-Duin plaats hebben. Kapitein-luitenant ter zee K, van Aller, vlen vergund Is, uit Oost-Indlë te repatricercn, za 31 dezer aan boord van het s.3. Tjerlmal van Tind- jong-Priok vertrekken. Kap.-luit ter zee E. A Vreede is geplaatst bij den afbourw van den bij Burgerhcut'9 Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterlam in aanbouw zijnden torpedobootjager Van Hes. Overste Vreede ia bestemd om te zijner tijd op te treden al» commandant van dien rieu- wen torpedobootjager. Luit. ter zee ae lcr. jhr. H. A. N. A. van Adrlchem Boogaert, wien vergund is uit Coat- Indië te repaitrieeren, zal 7 Januari aan b*ord van het s.s. Prins der Nederlanden vaxt Ttnd- jotng-Priok vertrekken'. Off. van d'en M.S.D. 2e kl. W. van Leetwen Henidrikzn. 19, van zijn plaatsing bij den denst in Oost-Indië, hier te lande teruggekeerd. Thuisvaren. Per 8.s. Insulinde, 3 Dec. v. Tandjong ?riok: Korplunacht. C. N. v. Aalsburg. Per s.s. Joh .v. Oldenb., 21 Jan .v. Tj. Prlok: - Korpl.-monteur H. C. v. Loon. Per s.s. Chr. liullgens, 24 Dec. v. T. Priok: Sergt.-hofm. G. A. Loesberg. Aanwijzing thuisvaren Ingetrokkm: Per s.s. Insulinde, 3 Dec. v. Tj. Prlol: Korpl.- tel. T. W. J. Steenvoort; matr. 2e kl M. van Reems; ld. W. Marlon. Per s.s. Baloeran, 17 Dec. v. Tj. Prldc. Korpl.- monteur H. C. van Loon. Per s.s. Joh. v. Oldenb., 21 Jan. v. Tj. Prlok: Scrgt.-hofm. G. A. Loesberg. Sergt.-macht. H. ten Bosch. 19 Dec. van Van Speijk naar Wachtschip W.oord. Sergt.-tel. C. Nieuwpoort, bevolen overplaat sing van Walst. W.oord naar Heemkerck ge steld op 8 Januari. Sergt.-tel. C. Bosman, bevolen overplaatsing van Heemskerck naar Walst. W.oord gesteld op 8 Januari. Marineberichten. J. WENTHOLT. t In Den Haag is Woensdag in den ou derdom van 79 jaren overleden de heer J. Wentholt, gep. vice-admiraal -en oud- minister van marine. De heer Wentholt is dén 5den Augus tus 1907, nadat zijn voorganger Cohen Stuart wegens geringe waardeering van zijn voorstellen in de Tweede Kamer was afgetreden, met de portefeuille van mari ne Lu M Uskck'kibbaetide Mester belaft Ontslag. 29 Dec. Sergt.-kok A. J. Storm; 12 hn. Opper- schlpper F. Groeneveld; 29 Dec. Kirpl.-macht. J. A. Boon; ld. ld. L. L. P. van Hoik: 26 Jan. Schipper C. B. Rlgters; 13 Jan. Seigt.-monteur W. A. van Thlenen; 1 Febr. Adjmacht. J. H. Meinderink; ld. ld. .H. Cornet; ld. Cpperzieken- verpl. A. B. van Reek; ld. Korpl. d-nars. A. van Velzen; ld. Matroos le kl. B. Aardewtn: 10 Febr. Stoker le kl. J. P. Tosses; 12 Febr. ld. J. Spaa- gers; 21 Febr. Oppertorpedist W. C. Thijsseo. Laatste berichten. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEWOND. Amsterdam, 20 December. Hedenmo> gen is aan het onderstation van de NJ. aan de Baanstraat een ernstig ongeval gebeurd. Twee arbeiders zijn door djn electrisohen stroom getroffen. Een hvn- ner werd levensgevaarlijk verwond, br- wijl de andere minder ernstige verven- dingen opliep. DE UITBARSTING VAN DE MERAPL Aneta Vaz DIas meldt uit Magelanf, d.d. heden: Nader wordt gemeld, dat gisterenoci- tend te 8 u. 40 een uitbarsting van »e Merapi plaats' vond, waarop onmiddelljk een zandlahar werd uitgeslingerd, er ut- ziende als grijs-wit poeder, dat zoo vlei end is, dat het als water naar omlag stroomde, in het groote Belongkin rayjm De lahar is zoo gloeiend, dat aan wera- zijden van het ravijn de beplantingen tot op grooten afstand worden vernield. ïaar schatting werden ongeveer 200 baloes onherroepelijk vernield, 44 personen von den den dood. De zandlahar kwsm zoo snel, onder luid gerommel den berg af- stroomen, dat de mandri van het eeismo- grafisch station slechts half gekbed kor vluchten. Er heerscht een giweldig» hitte. De heler is eren slecht ©Is d3 stele} maar geen van beiden, weet dit 100 goel ais de bestolene.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 22